28 Οκτ 2016

Νυχτερινή επίσκεψη με φίλο. Ο χώρος είναι πολύ ωραίος κι άνετος με τραπέζια, πάγκους και φοβερή θέα. Περιβάλεται από τζαμαρία, η οποία το καλοκαίρι βγαίνει. Διαθέτει τεράστια ποικιλία ζύθων. Η παραγγελία μας:1 μπύρα Ζήτα,1 Θήτα Θεσσαλικής μικροζυθοποιίας και 1 Weihenstephan δροσερές ελαφριές. Δυστυχώς η Canabia (παγωμένη) είχε τελιώσει. Γαριδάκια για συνοδεία και κριτσίνια με κασέρι. Eξυπηρέτηση πολύ καλή από το νεαρό παιδί. Ο λογαριασμός ανήρθε στα 15ε με τη νόμιμη απόδειξη.

11 Ιουν 2016

Δυστυχώς ούτε η δική μου κριτική θα αποθεώσει το μαγαζί.
Ολοι συμφωνούμε οτι είναι στο καλλίτερο σημείο της Καστέλας, αλλά συμφωνούμε και στα αρνητικά του

Είχαμε ξαναπάει με τη φίλη μου και μας άρεσε γιατί οι επιλογές στο φαγητό ήταν περιορισμένες και έτυχαν καλές, αυτή τη φορά όμως ήταν καταστροφή.
Σαλάτα (ρόκα-παρμεζάνα μ ό, τι άλλο άγνωστο περιείχε) παπαριασμένη κι άγευστη
Πατάτες τηγανιτές, onion rings μία απο τα ίδια(τουλάχιστον τα κρεμμύδια είχαν κάποια γεύση)

Χοιρινό με γλυκόξυνη σάλτσα η παραγγελία ήρθε ένα ανεκδιήγητο πιάτο, σαν νάχαμε παραγγείλει κρέας στιφάδο. Τόση "γλυκόξυνη" ούτε που την είχαμε ονειρευτεί!
Η σάλτσα εκτός της θάλασσας που είχαν βουλιάξει 3 κομματάκια χοιρινού ήταν σίγουρα του κουτιού και μάλιστα ούτε ανακατεμένη η ντομάτα πάστα με το υποτιθέμενο γλυκόξινο. Και το κερασάκι στην τούρτα τα μανιτάρια πλευρώτους κι αυτά "γλυκοξυνα", που μόλις βάλαμε ένα στο στόμα τυλίχτηκε στην χαρτοπετσέτα γιατί μας έπνιξε το ξύδι!!!
Ή ο μάγειρας έκανε πειράματα ή του είχε πέσει όλο το ξύδι στα φαγητά και δε το μαρτύρησε.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ και εμείς ακόμα πιο πολύ που δε διαμαρτυρηθήκαμε, αντίθετα πληρώσαμε το ακριβό για την ποιότητα αντίτιμο επειδή χορτάσαμε θέα.
Σε κάποια στιγμή, ίσως επειδή ήταν μια μεγάλη παρέα που γιόρταζε, ανέβηκε πολλά ντεσιμπέλ η μουσική, οπότε και καταλάβαμε οτι ήρθε η ώρα να φύγουμε.
Κρίμα τη θέση του!

12 Ιαν 2016

βραδακι με ορεξη για μπυρα καπου που να εχει θαλασσα και ωραια θεα. σκεφτηκα το cheers καθοτι δεν ειχα ξαναπαει. η θεα του μαγαζιου φυσικα ειναι απιστευτη και ειναι το μοναδικο πολυ καλο στοιχειο του μαγαζιου. κατα τα αλλα πολυ δυνατη μουσικη και η εξυπηρετηση λιγο αργη.

απο θεμα φαγητου εκτος απο 2 μπυρες παραγγειλαμε σουβλακι μοσχαρισιο με πιτουλες και πατατες. δε τρωγοταν το κρεας. πολυ σκληρο και η πιτες σκληρες. δε φεραν ουτε καν ενα συνοδευτικο ντιπ για το κρεας και αναγκαστικα να ζητησω. ειναι τοσο κριμα ενα μαγαζι που ειναι στην ωραιοτερη τοποθεσια της καστελλας να μην εχει αναβαθμισει το φαγητο του καθοτι απο ετικετες μπυρας έχει αρκετες.

πληρωσαμε 18 ευρω για την εξοδο μας αλλα αν θα το ξαναπροτιμησω θα ειναι αυστηρα για μπυρα χωρις φαγητο και αυτο μονο για τη θεα του

Πολύ μπερδεμένο μαγαζί. Σε όμορφη τοποθεσία, με μενού νεοταβέρνας, αυτοπροσδιοριζόμενο ως μπυραρία, αλλά μόνο μπυραρία δεν είναι.
Το φαγητό όπως και στις περισσότερες μπυραρίες της Αττικής σχετικά αδιάφορο, με κάποια πιάτα να ξεφεύγουν από τη μετριότητα.

Οι ποσότητες στις μερίδες μέτριες και οι τιμές μάλλον τσιμπημένες 1-2 ευρώ στην καθεμία. Το μενού αν εξαιρέσουμε μερικά κλασσικά πιάτα (κότσι, ποικιλίες τυριών/αλλαντικών και λουκάνικα) φέρνουν περισσότερο σε νεοταβέρνας παρά σε μπυραρίας. Ψητά, κάποια είδη σαλάτες (πχ χωριάτικη, ρόκα κλπ) και τα κλασσικά ελληνικά ορεκτικά (κυρίως ψητά τυριά και λαχανικά). Και κάποιος να εξηγήσει στους Έλληνες μαγαζάτορες ότι δε χρειάζεται στις ποικιλίες κρεάτων (mix grill ελληνιστί) να προσθέτουν ένα βουνό από πίτες σουβλακίων. Αν θέλουν να μεγαλώσουν τον όγκο (άρα και την τιμή) ας σκεφτούν κάποιο άλλο τέχνασμα. Εκεί που το κατάστημα παίρνει μηδέν είναι ο τομέας ''μπύρα''.

Όταν είσαι μπυραρία πρέπει κατ΄ αρχάς να ξέρεις κάθε μπύρα σε τι θερμοκρασία, σε ποιο ποτήρι και με ποιον τρόπο σερβίρεται. Στο cheers oι 4-5 βαρελίσιες σερβίρονται σε θερμοκρασία δωματίου και σε εκείνο το κλασσικό χοντρό ποτήρι της lager μπύρας. Θα το δεχόμουν στο καφενείο του χωριού, αλλά όχι σε μια μπυραρία. Κατά τα άλλα η λίστα με τις εμφιαλωμένες έχει μεν μπύρες για όλα σχεδόν τα γούστα, αλλά επιδέχεται μεγάλη βελτίωση. Τις περισσότερες που έχει τις βρίσκεις και στο σούπερ μάρκετ της γειτονιάς. Και θέλει διεύρυνση η κάβα με τις ελληνικές ετικέτες. Κατανοητό ότι η οικονομική συγκυρία καθιστά δύσκολη την προμήθεια κάποιων ''ιδιαίτερων'' ετικετών από το εξωτερικό. Η εγχώρια ζυθοποιία όμως έχει κάνει άλματα τα τελευταία χρόνια και θα μπορούσαν να βασιστούν εκεί με λίγο ψάξιμο πιστεύω. Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια η ''μπυροπαιδεία'' του Έλληνα έχει βελτιωθεί. Δεν του αρκεί να πιει μια ακριβή και ζεστή Paulaner σε νεροπότηρο και να νιώθει βασιλιάς. Κάποιοι επιχειρηματίες πρέπει να ξυπνήσουν επιτέλους. Αυτό που πάντως μου έκανε πολύ θετική εντύπωση (για να μην αναφέρουμε μόνο τα αρνητικά) είναι η ευρεία λίστα με τα κρασιά, σε τιμές που τις λες και οικονομικές.

Για την εξυπηρέτηση, δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να έχει παράπονα. Το προσωπικό είναι ευγενικότατο και σβέλτο, αν και όταν έχει κόσμο σου δίνουν λίγο την εντύπωση ότι τρέχουν και δε φτάνουν. Πάντως τα πιάτα και οι μπύρες έρχονται έγκαιρα ενώ η απόδειξη παρέχεται χωρίς να τη ζητήσεις.

Αυτό που αξίζει στο cheers είναι μάλλον ο χώρος του. Έχει ωραίο μπαλκόνι που προστατεύεται με τζαμαρία το χειμώνα. Σίγουρα βλέπεις κάποιες ταράτσες και κεραίες, αλλά έχεις και μια πολύ καλή οπτική προς το Μικρολίμανο (ίσως την ωραιότερη θέα προς το γραφικό λιμανάκι από οποιοδήποτε μαγαζί στην περιοχή), την Καστέλλα ή το Σαρωνικό, ανάλογα σε ποιο σημείο θα καθίσεις. Ο πιο μέσα χώρος αν και με αμφιλεγόμενο διάκοσμο, είναι αρκετά ζεστός νομίζω, με διακόσμηση, φωτισμό και μουσική που ταιριάζει στο ύφος της μπυραρίας. Επίσης πολύ καθαρές και ευρύχωρες τουαλέτες.

Για ένα κανονικό γεύμα με μπύρες θα ξεπεράσεις σίγουρα τα 20 Ευρώ κατ' άτομο. Η αλήθεια είναι ότι δεν βρίσκεις εύκολα οικονομική μπυραρία στην Αθήνα. Το κατάστημα όμως εδώ και τρία χρόνια που λειτουργεί πάσχει σε σημαντικούς τομείς. Γενικά σου δίνουν την εντύπωση ότι ψάχνονται. Έχουν την ετικέτα της μπυραρίας, το δουλεύουν και ως καφέ, το μενού τους θυμίζει ταβέρνα, γενικά μου φαίνονται λίγο μπερδεμένοι. Για έναν καφέ ή μια μπύρα με όμορφη θέα και σε όμορφο περιβάλλον καλά είναι. Είναι κρίμα πάντως γιατί λόγω θέσης το μαγαζί θα μπορούσε να είναι σημείο αναφοράς για την περιοχή. Και ειδικά το χειμώνα κατά τις καθημερινές, είναι σχεδόν άδειο...

03 Σεπ 2014

Παρασκευή βραδάκι και τι καλύτερο από τη Καστέλα.
Είχαμε ακούσει για τη θέα και το φαγητό αλλά αν δε δεις από κοντά τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Κατά τις 9 μπήκαμε στο Cheers... (4 άτομα)
Πολύ ωραία είσοδος και ξαφνικά μια σάλα με απίστευτη θέα όλο τον Αργοσαρωνικό.
Ήρθε μια κοπέλα και μας πρότεινε να κάτσουμε σε ένα τραπέζι δίπλα από τη μεγάλη τζαμαρία.... και είχε δίκιο.... ένα αεράκι ότι πρέπει για τις μέρες που περνάμε με το καύσωνα ιδανικό για τις λιγοστές φορές που βγαίνουμε πλέον.

Μας φέρανε το κατάλογο και μας έδωσαν χρόνο για να αποφασίσουμε.
Πολύ καλές τιμές σε μπύρες και μεγάλη ποικιλία αλλά να τονίσουμε αν και μπυραρία εκτός από τις καλέ τιμές και ποικιλία σε μπύρες έχει και αρκετά καλή ποικιλία σε κρασιά και όλα τα μπουκάλια κρασιού μόνο 14 ευρώ!

Τώρα γρήγορα στα φαγητά.....
Η κοπέλα μας πρότεινε mix grill! Την ακόυσαμε.... Από ορεκτικά μας απέτρεψε να πάρουμε πατάτες μιας και το Mix grill είχε μέσα..... οπότε αρκεστήκαμε σε μια σαλάτα του καίσαρα, μανιτάρια πλευρώτους, τυροκαυτερή και bbq φτερούγες. Σε δέκα λεπτά είχαν έρθει. Το mix grill έφτασε μετά από κανα εικοσάλεπτο.

Να τονίσω ότι τα κρέατα ήταν καλοψημένα και συνοδευτικά υπήρχε αρκετή ποσότητα σε πατάτες τηγανιτές (πεντανόστιμες) πατατοσαλάτα πιτούλες και σως.

Αφού φάγαμε μια γύρα από μπύρες και κρασί ήταν ότι πρέπει.
Το χαρακτηριστικό της βραδιάς ήταν η κοπέλα που στη πλάτη της φορούσε ένα ειδικό μηχάνημα και περνούσε από όλα τα τραπέζια και κερνούσε μπύρα το κόσμο....

Πολύ καλό άσε που κάθε φορά και διαφορετική μπύρα ώστε να δοκιμάσεις όσες περισσότερες μπορείς σε ένα βράδυ!!!
Να τονίσω ότι καθ όλη τη παραμονή μας έπαιζε πολύ ωραία rock Μουσική.... ωραίος τυπάς ο dj αν και πήγαμε για φαγητό σίγουρα θα πηγαίναμε και για ποτό με τέτοια μουσική...

Ζητήσαμε το λογαριασμό για να φύγουμε.
Μα τον φέραν και σιγά σιγά φύγαμε...

Έχω να πω ότι μετά από καιρό η έξοδος μας άξιζε... Οικονομικά... ποσότητα, ποιότητα και ποικιλία φαγητού... Ωραίο περιβάλλον... εξυπηρέτηση και καλή μουσική...

Τι άλλο θες?
Εύγε CHEERSSS θα σου ξανάρθουμε σύντομα!!!!

22 Αυγ 2014

Θα μπορούσε να είναι ένα απο τα ωραιότερα μαγαζιά στην Καστέλα. Ο χώρος μπάχαλο, αλλού τραπέζια καφενειου καπου αλλού μπαρ, τζάμια ταλαιπωρημένα παλιά. Με μια καλή ανακαίνιση θα ηταν απο τα καλύτερα μέρη.

Φαγητό καλό με μερίδες περιποιημένες και χορταστικές. Κρέας καλό πατάτες μέτριες. Το σέρβις επιτέλους μια ευγενική κοπέλα... Θα πήγαινα ξανά..

29 Οκτ 2013

Έχουμε επισκεφθεί το μαγαζί συνολικά 3 φορές. Χωρίς να το γνωρίζουμε και χωρίς να μας το έχει συστήσει κάποιος.

Η πρώτη επίσκεψη πρίν το Πάσχα του 2013 ημέρα Κυριακή και ώρα μεσημεριανή. Μας κέρδισε εκείνη την ηλιόλουστη ημέρα καθώς ήταν ιδανικό σημείο για να ξεδιψάσεις με μια μπυρίτσα και να απολαύσεις την θέα. Ροκ μουσική και όχι τέρμα (πράγμα που εκτιμήσαμε) όμως αποπνικτική ατμόσφαιρα, λόγω κακού εξαερισμού υποθέτω.

Επιλέξαμε να καθισουμε (2 άτομα) σε ενα ψηλό τραμεζάκι κοντά σε ενα ανοιχτό παράθυρο για να ανασάνουμε λίγο. Γενικά υπήρχε έλλειψη σε πολλά πιάτα λόγω κόσμου. Έτσι καταλήξαμε σε μια απλή παραγγελία.

Σουβλάκι (σπαθάτο) μπυρίτσες πιτούλες πατάτες και τυροκαυτερή. Η κοπέλα που πήρε την παραγγελία μας ενημέρωσε (καλοσύνη της) οτι πατάτες έχουν και τα πιάτα οπότε μπορούμε να αποφύγουμε τις επιπλέον. Λίγο αργοπορημένη η παραγγελία μας (λόγω κόσμου το προσωπικό ήταν σε πανικό) αλλά έφτασε και μείναμε ικανοποιημένοι. Τιμές λογικές στα 15 ευρώ το άτομο max, ενίοτε έχουν και προσφορές, καθαρό μαγαζί με καλοψημένο ποιοτικά καλό κρέας. Μας εξυπηρέτησαν ευγενικά και με χαμόγελο.

Επίσκεψη δεύτερη Σεπτέμβριος 2013 Σάββατο αργά το μεσημέρι. Δύο άτομα και αποφασισμένοι ότι εαν έχει πάλι την ίδια ατμόσφαιρα και ζέστη δεν θα καθήσουμε. Ήμασταν τυχεροί καθώς το μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο. Τέλεια. Η παραγγελία μας η ίδια. Χαλαρή μουσική, ωραία ατμόσφαιρα, καθαρό όπως και την πρώτη μας φορά. Όλοι οι χώροι, τουαλέτες κλπ. Γενικά έκαναν προετοιμασίες για τα βραδινά τραπέζια και εκεί είδαμε ότι για βράδυ θα πρέπει να έχεις κλείσει τραπέζι. Όλα καλά.

Επίσκεψη τρίτη... 28η Οκτωβρίου. Μεσημέρι. 8 άτομα παρέα που έχουμε πει τα καλύτερα. Τυχεροί που βρήκαμε τραπέζι και στο παράθυρο με θέα και δροσερό αεράκι. Γεμάτο το μαγαζί και βαβούρα και ζέστη. Λίγο στριμωγμένα τα πράγματα αλλά αναμενόμενο μέρα που είναι. Σε ενα τεταρτάκι κάνουμε την παραγγελία. 8 κυρίως, σαλάτα, μπύρες, και 4 ορεκτικά. Σημειώνω τώρα τους χρόνους που μας σέρβιραν από την στιγμή που παραγγείλαμε.

Σε 10 λεπτά οι μπύρες. Σκέτες. Ούτε ψωμάκι ούτε πιτούλες.
Σε 40 λεπτά τα 4 ορεκτικά (πλευρώτους ψημένα φανταστικά 7ευρώ, πατάτες country υπέροχες για μπυρομεζές 3ευρώ, τυροκροκέτες 4,50 ευρώ και τυροκαυτερή TOP επιλογή για εμένα 3,50).

Η σαλάτα δεν ήρθε ποτέ γιατί στη μία ώρα ήρθε μόνο το ένα πιάτο (πανσετάκια πεντανόστιμα άριστα ψημένα 6ευρώ) στη μιάμιση ώρα και μετά απο έντονες διαμαρτηρίες ήρθαν μόνο άλλα δύο πιάτα. Οι δικαιολογίες της PR ήταν πολλές. Πολύς ο κόσμος, ο μάγειρας ήθελε ρεπό κ.α. Προειδοποίηση για την καθυστέρηση όμως -καμία-.

Και βλέπουμε οτι το μαγαζί έχει αδειάσει (μετά απο τόσες ώρες και παρατηρούμε ότι αρκετοί απο αυτούς που είχαν μείνει είχαν το ίδιο θέμα και κάποιοι μάλιστα έφυγαν χωρίς να πληρώσουν τα πρώτα τους βρίζοντας θεούς και δαίμονες...

Έχει περάσει ένα 2ωρο και οι 5 απο την παρέα μας 8 πεινάνε! Ο υπέυθυνος (τον ζητήσαμε για να παραπονεθούμε) δεν είχε ιδέα οτι εκκρεμεί παραγγελία (που ενημερώναμε για την καθυστέρηση ανα 10 λεπτο.) και μάλιστα με αναισθησία και καμία συγγνώμη μας ανακοινώνει μετά απο λίγο ''τα βάζουμε για ψήσιμο τώρα!''. ΟΚ!
Δεν καθισαμε άλλο. Πληρώσαμε ότι είχαμε ''φάει'' και πήγαμε αλλού.

Συμπέρασμα. Εάν είναι άδειο, είναι καλά. Όταν έχει κόσμο θέλει τόλμη και γερά νεύρα. Η εντύπωση που μου άφησε είναι πως ο ιδιοκτήτης δεν είχε τον απαραίτητο αριθμό προσωπικού για την περίπτωση αυξημένης πελατείας. Κλασικό σημείο των καιρών αλλά πολύ κακό για μια επιχείρηση που θέλει να -υπάρχει- και αύριο.

Είμαστε άνθρωποι (και όχι πορτοφόλια) και ζητάμε αντίστοιχη αντιμετώπιση.
Σαν πελάτης θα ήθελα ειλικρίνεια για να μπορέσω κι εγώ από την πλευρά μου να δείξω κατανόηση.

Βγαίνουμε μια φορά στο τόσο για να φτιάχνει η διάθεσή μας στο κάτω κάτω. Όχι να σπάνε τα νεύρα μας.

14 Απρ 2013

Αφου καναμε κρατηση για 6 ατομα μεσω κουπονιου φτασαμε στο μαγαζι το οποιο μας ειχαν κρατησει ενα τραπεζι στο παραθυρο (οπως ειχαμε ζητησει προηγουμενως )πραγμα ευχαριστο λογω της καταπληκτικης θεας που εχει στο μικρολιμανο (ενα απο τα δυνατα σημεια του μαγαζιου).

Η εξυπηρετηση ηταν πολυ καλη και αμεση παρα τα τρια κοριτσια που υπηρχαν (λιγα για Παρασκευη βραδυ) και παρα πολυ ευχαριστα
Το κοτσι ηταν καλοφτιαγμενο -οι σαλατες καλες -καποια ψητα λαχανικα καταληλα ψημενα αλλα και ο καταλογος με τις μπυρες καλος (θα μπορουσε να ηταν μεγαλυτερος αφου μιλαμε για μπυραρια)

Γενικα η ποιοτητα φαγητου σχετικα με την τιμη ηταν αποδεκτη
Το μεγαλο μειον του μαγαζιου ειναι ο κακος εξαερισμος του χωρου που ευχομαι τωρα που ερχεται καλοκαιρι και ανοιξουν τα τζαμια να ειναι καλυτερος .

14 Φεβ 2013

Καταπληκτικος χωρος αλλα και πανακριβος!
Εξω διαφημιζει οτι εχει μπυρες απο 2 ευρω αν θυμαμαι αλλα μεσα στο καταλογο αυτες που ειχαν 2-3 ευρω ειχαν ολως περιεργως τελειωσει οταν πηγαμε εμεις νωρις απογευμα Παρασκευης!

Το σερβις μετριο εως κακο θα ελεγα, 2 κοπελες οπου τις ψαχναμε να παραγγειλουμε, τις ψαχναμε να τις ρωτησουμε κατι για το μενου και τις ξαναψαχναμε να πληρωσουμε, αρκετα ασχημο αυτο για την εικονα του μαγαζιου και με μολις 3 τραπεζια.

Φαγητο αρκετο και καλο, πολυ καλη η ποικιλια κρεατικων και η πατατοσαλατα αλλα και παλι ακριβοτερο απο αλλα του ειδους μιας και το μαγαζι εχει παραμεινει ιδιο με οταν λεγοταν πλοες και δεν θυμιζει σε κατι την μπυραρια και το κλιμα που μαλλον θελουν να λανσαρουν...

Δεν ξερω αν θα ξαναπηγαινα 7 ατομα 240 ευρω με 2 ποικιλιες κρεατικων, 2 κυριως, μια σαλατα και 9 μπυρες φιαλης... Τσιμπημενο το λες, τρως καλα, μπυρες καλο ειναι να γνωριζεις ετικετες και χαρακτηριστικα γιατι το προσωπικο -οταν το βρισκεις- δεν εχει καμια γνωση.

05 Οκτ 2012

Tο μαγαζι αυτο ενω θα επρεπε να ειναι σημειο αναφορας του Πειραια (καθως δεν υπαρχουν και παρα πολλες επιλογες), μου θυμιζει την περιπτωση της ποδοσφαιρικης ΑΕΚ. Καποτε ηταν μια πολυ καλη ομαδα με τεραστιο κοινο που μεγαλουργουσε, πλεον ομως ειναι αναγκασμενη να εξαρταται απο τον κοσμο της και να "φυτοζωει". Ετσι μου φανηκε στην χθεσινη μου επισκεψη και το Cheers. Καποτε πηγαινε καλα, μετα ειχε πτωση και το γυρισε στην ελληνικη παραδοσιακη κουζινα και πλεον εγινε μπυραρια. Ομως δεν εχει τις υποδομες γι αυτο ....

Ο χωρος σε καμια περιπτωση δεν μοιαζει για μπυραρια, καλυτερα να το γυρισει σε καφε-μπαρ με χαλαρη μουσικη.Οι τουαλετες ηταν πολυ καλες απ'οσο μας ειπαν οι 2 κοπελιες της παρεας μας και μαλιστα εχει και ειδη μακιγιαζ για οσες ξεχασαν να περιποιηθουν τον εαυτο τους αλλα και ... σερβιετες! Το παρκινγκ ειναι δυσκολο. Δεν καταλαβαινω τι τους εχει πιασει ολους με τη θεα. Μολις 2-3 τραπεζια εχουν πραγματικα πολυ καλη θεα (αυτα που οπως μπαινετε μεσα ειναι τερμα αριστερα στη γωνια), τα υπολοιπα τραπεζια ειναι πανω απο τις ταρατσες σπιτιων. Ειναι αυτο εκπληκτικη θεα? Σιγουρα εχετε παει και σε μαγαζια με πιο καλη θεα.

Η τιμολογηση των πιατων ειναι 4 ευρω για ορεκτικα, 7 ευρω για μεζεδακια και 8 ευρω για σαλατες. Εμεις 4 ατομα αρκεστηκαμε σε μια σαλατα του καισαρα και μια ποικιλια μιξ γκριλ με 22 ευρω. Οι μεριδες πλουσιες, επαρκεις για εμας αλλα οχι και ιδιαιτερα ποιοτικες. Καλο το κοτοπουλακι στη σαλατα αλλα και αλλου μπορεις να φας τα ιδια. Στο μιξ γκριλ υπηρχε ξιγκι στο χοιρινο αλλα με τις πατατες και τις πιτουλες χορταινεις μια χαρα. Οκ τρωγεται αλλα πιο πολυ συνδυαζεται με τη μπυρα γι'αυτο και "κατεβαινει" πιο ευκολα.Χωρις την μπυρα δε νομιζω οτι ταιριαζει ...

Η εξυπηρετηση ηταν απο 2 κοπελες, ευγενικη αλλα απροσωπη και στα ... χαμενα. Υπηρχαν μολις αλλες 2 παρεες οταν πηγαμε και η μια εφυγε μετα απο 10 λεπτα. Μας προσφεραν απλως τα πιατα και μετα εξαφανιστηκαν. Ψαξαμε αρκετα για να ζητησουμε τον λογαριασμο.

Η οικονομικη κριση επηρρεασε τη ζωη ολων μας,ανεβασε κατακορυφα το κοστος επιβιωσης μας πλεον αλλα εριξε στα ταρταρα τους μισθους αλλα κυριοτερα την ψυχολογια και τη διαθεση μας με τρομοκρατια απο τα ΜΜΕ.

Κυριοι καταστηματαρχες μηπως να αναθεωρησετε εσεις και αυτοι που νοικιαζουν τα κτιρια των επιχειρησεων σας? Ειστε βουτηγμενοι σε κινουμενη αμμο και θελετε να κανετε τι ??? Να διατηρησετε αυτες τις τιμες και να "αργοπεθαινετε ηρωικα"???

Για αναθεωρειστε λιγακι τις αποψεις σαν γιατι πλεον δεν πρεπει να κοιτατε το κερδος αλλα την ΕΠΙΒΙΩΣΗ σας. Ο πελατης πλεον δεν ειναι ενα μπλε 20ευρω στα ματια σας αλλα εχει υποσταση. Ολοι εγιναν μεροκαματιαρηδες πλεον και σκεφτονται και το τελευταιο σεντ.

Υπαρχουν πολυ καλυτερες μπυραριες με καλες προσφορες. Η βαρελισια weiss μπυρα στα 6 ευρω η μεγαλη οταν τα 2 λιτρα αλλου κανουν 12 ευρω. Πουθενα δεν ειδα στον καταλογο μπυρα απο 2 ευρω που διαφημιζατε εξω απ το καταστημα σας. Δεν θα ειναι μεσα στις επιλογες μου, ηταν μια αδιαφορη εξοδος.

Σαλατα του καισαρα 8 ευρω
Ποικιλια μιξ γκριλ 22 ευρω
2 βαρελισιες 500αρες 12 ευρω αλλα ...

5 ευρω οι πιτουλες που δεν ζητησαμε και ηρθαν σαν κουβερ?

Ευτυχως που δεν μας χρεωσαν και το νερο κανατας. Επισης τα σουπλα τα ειχαν γυρισμενα απο την πισω πλευρα που ηταν ολολευκη γιατι η μπροστινη ελεγε ακομα ΠΛΟΕΣ.

Καθε Δευτερα εχει χοτ ντογκ νυχτα με 1 ευρω και την Τριτη προσφερουν στις κυριες το δευτερο ποτο δωρεαν. Χτες ηταν εντελως αδειο παντως και μαλιστα σε καλη μερα για εξοδο.Θα ξαναπηγαινα μονο για εναν καφε το πρωι εκει. 47 ευρω γι'αυτα ειναι πολλα. Fratello περιμενω την εμπειρια σου οταν πας ...

..............................................................

17-5-2013 Επισκεψη δευτερη ....

Διαβαζω την ονομασια που λεει CHEERS (πρωην Πλοες) και θα με πιασουν τα γελια .... Σε λιγο καιρο προβλεπω αλλη ονομασια που να λεει Χ ονομα (πρωην CHEERS-πρωην Πλοες) και εξηγουμαι γιατι ...

Τελικα η πρωτη κριτικη μου ηταν αρκετα καλοπροαιρετη.Εκανα τον χατηρι στον φιλο μου τον Μπουτση και εναν Παικταρα μας που πινει αρκετη μπυρα και πηρα κουπονι εκπτωτικο για 4 ατομα.

Το τραπεζι μας το ειχαμε κλεισει για Παρασκευη βραδυ,μια βδομαδα νωριτερα.Tι το ηθελα????

Η περιπετεια μολις μπηκαμε μεσα ξεκινησε ....

Αφου καθησαμε σε ενα τραπεζι οι μισοι σε καναπε και οι μισοι σε καρεκλες παιρνουμε καταλογους για τα εξτρα πλην κουπονιου.Περιμεναμε ... Περιμεναμε ... Περιμεναμε ... ΑΑΑ ξεχασα να σας πω .... ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ....

Και αν μπορω να δικαιολογησω πως στα τραπεζια που ειχαν θεα μπροστα υπηρχε ενα γκρουπ με Ρωσους-Γερμανους κατι τετοιο,δεν μπορω να δικαιολογησω πως :

1)Περιμεναμε απλως να παραγγειλουμε γυρω στη μιση ωρα(ισως λεω και λιγο).Δε λεω,πολυ ομορφη η κοπελα που ειναι για PR αλλα το να μας βλεπει και να μας αγνοει ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ αυτη και οι υπολοιποι του μαγαζιου μας εξοργισε και μας εφερε σε αβολη θεση.

2) Παραγγελνουμε τα πιατα και τα τρωμε περιπου 1 ωρα μετα. Υπολογιστε και το μισαωρο μεχρι να παραγγειλουμε. Α ναι,κοτσι δεν υπηρχε γιατι ειχαν προβλημα με τον φουρνο και αναγκαστηκαμε να παραγγειλουμε αλλα πιατα.

Δεν θα μπω σε πολλες λεπτομερειες γιατι δεν αξιζει.Η ποικιλια κρεατων ηταν μαλλον μικρη αλλα το χειροτερο εστειλε αδιαβαστο τον εναν την επομενη μερα. Η ποικιλια λουκανικων πιο αξιολογη,αν και 1-2 λουκανικα ηταν κρυα. Οι πατατες καουντρυ ηρθαν τελευταιες μετα απο υπενθυμηση.Υπαρχουν μονο για να σε "φουσκωσουν".

Η μπαρμπεκιου σως που ζητησαμε για συνοδεια μαζι με τα κρεατικα ηρθε σε ... ατομικο μπολακι,ενω σε αλλη παρεα εφεραν ολοκληρο το μπουκαλι ...

Οι ταλιατελες με παρμεζανα (8 ευρω) φαινοντουσαν αξιοπρεπεις, λιγες ομως ...

3)Ξεχαστε τον καταλογο στο ιντερνετ σε οτι αφορα τις σαλατες.Απο τις 8 που γραφει επεζησαν οι 2 ....

4)Το γκρουπ με τους τουριστες σερβιριστηκε με καφε και νερακι στο τελος. Ισως ηταν καποια ειδικη συμφωνια και μπραβο τους,ομως επρεπε να φυγουν οι τουριστες για να μας δωσουν σημασια σε εμας και ολους τους υπολοιπους ελληνες πελατες?

Μου θυμησε αυτο που ειχε πει ενας φιλος μας οταν ειχε παει διακοπες σε ενα κοσμοπολιτικο νησι των Κυκλαδων.

"Φαγαμε 2 κιλα ψαρια και ηπιαμε 4 μπυρες/2 ατομα με λογαριασμο 100 ευρω και το μαγαζι σερβιρε με το σεις και με το σας τους τουριστες που στα 5 ατομα εφαγαν 2 χωριατικες,1 πατατες τηγανητες και μοιραστηκαν 2 μπυρες"

5)Νομιζω ειναι ασχετοι απο τιμολογηση.Η μικρη 330αρα Pils Hellas να κανει 2 ευρω και η 500αρα 4 ευρω?Κουτοι ειναι?Οσο περισσοτερη ποσοτητα τοσο πιο φθηνα πρεπει.

6)Το κορυφαιο.Ζηταμε λογαριασμο για τα εξτρα.Μας φερνουν αναλυτικο δελτιο παραγγελιας και γραφει 90 ευρω για :

α)Τα 36 ευρω του κουπονιου ->Δηλαδη μας ζητησαν να ξαναπληρωσουμε τα κουπονια που ηδη ειχαμε προπληρωσει.

β)Μας χρεωσαν τις ποικιλιες κρεατικων και λουκανικων,αλλα 40 ευρω ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΡΕΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΒΟΗΤΩΝ ΚΟΤΣΙΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΑΝΗΚΑΝ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ.

Μας πηρε ενα τεταρτο για να τους εξηγησουμε και να καταλαβουν πως αυτα ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΡΕΩΘΟΥΝ σε 3 διαφορετικους σερβιτορους

Μπορω να γραφω και αλλα,νοημα δεν εχει.Το μαγαζι στον τομεα εξυπηρετησης παραπαιει.Καμια συνεργασια και κανενας συγχρονισμος.

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΦΘΩ:Ναι,μονο αν ειμαι για χαβαλε και δωσω 2 ευρω για βαρελισια 330αρα Pils Hellas.Για τιποτε αλλο.

Βαλτε μυαλο .... Ειστε παραδειγμα προς αποφυγη,ουτε με κουπονι ....

Λεωφόρος Αλεξάνδρου Παπαναστασίου 60, Καστέλλα