Burgers, πίτσες, σαλάτες και μακαρονάδες

15 Δεκ 2015

Γεύση:

Εξαιρετική! Τα καλύτερα μπεργκερ της Αθήνας. Συνοδεύονται από πολύ ωραίες πατάτες τηγανιτές, τραγανές, με τη φλύδα απ'έξω&αυτό τις κάνει ιδιαίτερα νόστιμες

Εξυπηρέτηση:

Την πρώτη φορά έγινε κάποιο λάθος στην παραγγελία&άργησε λίγο. Λάθη γίνονται, αυτό που δεν μου άρεσε είναι που δεν ήρθε κανένας να μας ενημερώσει ότι η παραγγελία μας θ'αργήσει, παρά μόνο όταν ρώτησα γιατί αργουν τόσο. Τη δεύτερη φορά όμως εξυπηρετηθήκαμε γρήγορα. Οι σερβιτορες ήτανε πολύ ευγενικές

Χώρος:

Προσωπικά ο χώρος δεν μου άρεσε καθόλου, λίγο πρόχειρα στημένα&λίγο εποχής της γιαγιά μου... Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι πάντα γεμάτο&ειναι κρίμα να μην κάνουν μία ανακαίνηση να προσφέρουν έναν καλύτερο χώρο στους πελάτες τους

Κόστος:

Θα προτιμούσα να ήταν πιο οικονομικά. Η χαμηλότερη τιμή στα μπέργκερ είναι τα 6,50ε που ειναι το απλο. Εμείς για 2 μπέργκερ μονο, χωρις σαλάτα η΄συνοδευτικό πληρώσαμε 16Ε

29 Μαι 2016

Επισκέπτομαι συχνά το το Colibri καθώς πρόκειται για μία πολύ καλή επιλογή για πίτσα, ειδικά κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, λόγω του εξωτερικού τους χώρου ο οποίος είναι κάποια πολύ χαριτωμένα τραπεζακια στον όμορφο πεζόδρομο της Εμπεδοκλέους, αν και λίγο στριμωχτά, εν αντιθέσει με τον εσωτερικό χώρο ο οποίος δεν λέει και πολλά.

Συνήθως πάμε 2 άτομα και βράδυ, όπου είναι πολύ δύσκολο να βρείς τραπέζι ειδικά αν φτάσεις μετά τις 9.30.
Η παραγγελία μας κάθε φορά είναι παρεμφερής (πίτσα, σαλάτα και κάποιο αναψυκτικό και μπύρα), παρ'ότι υπάρχουν επιλογές και για μακαροναδες, μπεργκερ κτλ.

Το σέρβις συνήθως είναι ευγενικό και εξυπηρετικό.

Οι γεύσεις τους όσον αφορά την πίτσα είναι πολύ καλές και αυτός είναι κ ο κύριος λόγος που επισκεπτόμαστε το μαγαζί αρκετές φορές.
Οι σαλάτες είναι εξίσου νόστιμες.

Όμως οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες.
Όσον αφορά την πίτσα, παίρνουμε αυτήν του μεγάλου μεγέθους το οποίο είναι μόνο 29cm, δηλαδή δύο άτομα δεν χορταίνουν αν παραγγείλουν μόνο αυτήν και κοστίζει από 12 έως και 14 ευρώ. Και όποιο άλλο υλικό προστεθεί, επιπλέον 0.50 ευρώ το κάθε ένα.

Μία φορά είχαμε ζητήσει επιπλέον κάπαρη και μας την χρεώσαν +0,50 ευρώ, και χωρίς να μας ενημερώσουν. Μιλάμε για μια κουταλιά του γλυκού κάπαρη. Την προηγούμενη φορά όμως που είχαμε ζητήσει ακριβώς το ίδιο, δεν είχε υπάρξει έξτρα χρέωση.

Από σαλάτα προτιμάμε την τονοσαλάτα, η οποία είναι μεν γευστική, αλλά η ποσότητά της δεν δικαιολογεί καθόλου τα 7.70 ευρώ που κοστίζει. Όλες οι σαλάτες κυμαίνονται σε αυτές τις τιμές, αν και η τονοσαλάτα είναι από τις φθηνότερες.

Εάν οι τιμές ήταν λίγο πιο προσγειωμένες στην σημερινή πραγματικότητα, θα επισκεπτόμασταν το μαγαζί αρκετά συχνότερα.

Συνήθως η Παρασκευή είναι από μόνη της ως μέρα ιδανική για φαγητό. Έτσι λοιπόν, κατά την προσφιλή μας συνήθεια με την σύζυγό μου βρεθήκαμε μόλις χθες στο Colibri.

Η ώρα βοήθησε αρκετά ( 8:00 περίπου το βράδυ ) ώστε να βρούμε τραπέζι εντός του μαγαζιού. Αρκετά ζεστός χώρος όχι κάτι ιδιαίτερο όμως, αλλα με ωραία μουσική. Προσωπικό ιδιαίτερα ευγενικό, χαμογελαστό. Εξυπηρέτηση σχετικά γρήγορη αν συνυπολογίσουμε ότι το μαγαζί σφύζει από κόσμο. Ως προς το φαγητό κινείται στα όρια του καλού. Γευστικά αρκετά ικανοποιητικό.

Πήραμε μια σαλάτα ( blue salad ), πένες με σολωμό με τιμή κοντά στα 10 ευρώ, πένες με φιλετάκια κοτόπουλου με τιμή αντίστοιχη του πρώτου πιάτου, δύο ποτήρια κρασί με τιμή 1,50 έκαστο και δύο πιάτα με γλυκό ( πανακότα εκπληκτική & μιλφέιγ με φρέσκιες φράουλες) και για όλα αυτά το κόστος ανήλθε σε μόλις 35 ευρώ ακριβώς. Στην Ελλάδα της κρίσης λοιπόν όπου το φαγητό για τον Έλληνα είναι κάτι σαν ψυχοθεραπεία η τιμή θεωρώ πως είναι αρκετά τίμια.

Εύχομαι να ακολουθήσουν και άλλοι στον χώρο της εστίασης. Εν κατακλείδι προτείνω να πάτε. Μπορεί να γίνει και στέκι. Ποιος ξέρει;

13 Δεκ 2015

Απ τα πολυ καλα εστιατορια στο τομεα του. Τουλαχιστον οσον αφορα τα μπεργκερ και τις πιτσες του. Αλλα και καποιες σαλατες. Τις μακαροναδες (εχω δοκιμασει σχεδον ολες τις μακαροναδες που εχουν) δεν τις βρηκα καλες.

Τα μακαρονια τους ειναι παντοντε παραβρασμενα (θα τα προτιμουσα πιο αλ ντεντε) και για καποιο λογο που δε μπορω να καταλαβω βαζουν παρα πολυ καρυ σχεδον σε ολες τις μακαροναδες τους ενω θεωρω πως δε ταιριαζει. Κατι αλλο που κανουν και δε μου αρεσει ειναι οτι πανω απο καθε μακαροναδα χωρις καμια εξαιρεση βαζουν παρα πολυ σε ποσοτητα ψιλοκομμενο μαϊντανο ασχετα με το αν ταιριαζει ή όχι στην εκαστοτε μακαροναδα. Γενικα στα ζυμαρικα τους το ''χανουν'' καπως (ας μου επιτραπει ο ορος.. )

Απο εξυπηρετηση δε παιζονται βεβαια. Ειτε σε ντελιβερι είτε και στο μαγαζι οσες φορες εχω κατσει, ακομα και με φουλ κοσμο ειναι πολυ γρηγοροι στις παραγγελιες.
Απο τιμες τωρα εχουν το εξης καλο: οσες φορες εχω παει στο μαγαζι να παρω εγω το φαγητο μου εχει χαμηλοτερες τιμες....! Αλλα και στο μαγαζι οταν καθεσαι οι τιμες του ειναι λογικες θα ελεγα.

Πιο ακριβες απ'οτι αν το παρεις εξω, αλλα λογικες.. Αυτο που δε θα πληρωνα ειναι οι μακαροναδες πια.... ειτε απο ντελιβερι με χαμηλοτερη τιμη ειτε στο μαγαζι. Δυστυχως υστερουν πολυ στα ζυμαρικα. Προτεινω ανεπιφυλακτα μπεργκερ και τις εξαιρετικες πιτσες τους.

Και οι σαλατες ειναι παρα πολυ ωραιες να εχετε υποψην. Ειδικα η δικη τους με την ονομασια "colibri" ειναι απιστευτη.
Σιγουρα απ τα μαγαζια που θα συνεχισω να αγοραζω φαγητο απλα πλεον οχι ζυμαρικα!

08 Νοε 2015

Θυμάμαι στα φοιτητικά μου χρόνια να λέει κόσμος για το Κολίμπρι. Ένα μικρός χώρος τότε κοντά στο Α' Νεκροταφείο που έτρωγες στα όρθια την πίτσα σου. Το να φύγεις από την Πατησίων να πας εκεί το κάνεις μόνο αν το προϊόν είναι καλό. Και φτηνό.

Το Κολίμπρι τώρα άνοιξε δεύτερο κατάστημα, με σαλάτες, μπέργκερ, μακαρόνια και φυσικά την πίτσα που ξέραμε.

Το νέο hot spot της πόλης, για όποιον ψάχνει κάτι μεταξύ ποτού-φαγητού-ποτού και φαγητού, είναι πίσω από το Καλλιμάρμαρο. Στην πλ. Βαρνάβα, στα σύνορα Παγκράτι-Μετς, όλος ο πεζόδρομος της Εμπεδοκλέους. Εκεί είναι και το Κολίμπρι.

Δευτέρα βράδυ, 2 Νοεμβρίου, 20:00.

Ο χώρος που έχουν ετοιμάσει έξω με τα κλασσικά νάιλον και σόμπες δεν μας τρέλανε, οπότε πήγαμε στον μέσα χώρο.

Κατάλογος όσο πλούσιος χρειάζεται για το είδος του μαγαζιού. 7-8 σαλάτες, 8-9 επιλογές σε burgers, 5-6 μακαρονάδες, καμια 10αριά πίτσες και οι νορμάλ επιλογές σε μπύρες και ποτά. Δεν χρειάζεσαι παραπάνω.

Πήραμε ένα burger καπνιστό και μία σαλάτα με blue cheese. Οι μερίδες αρκετά ικανοποιητικές, ειδικά αυτή της σαλάτας. Από τις μεγαλύτερες που θα βρεις σε μαγαζιά του κέντρου.

Σύνολο 14€. Κοινώς, ένα άτομο τρώει και με 7-8€. Κι αν θες συμπληρώνεις και κάτι ακόμη για ποτό και είσαι τζετ.

Στα συν του μαγαζιού το service. Ευγενέστατες σερβιτόρες, πρόθυμες να σε εξυπηρετήσουν. Επίσης, καλές οι σάλτσες που έχεις για έξτρα επιλογή, αλλά τα πλαστικά μπουκάλια-σωληνάρια είναι λες και είμαστε 15 χρόνια πριν.

Στα πλην, ο μικρός και κρύος χώρος στο εσωτερικό και οι πολύ μικρές τουαλέτες.

Για ένα γεύμα μισής ώρας είναι εξαιρετική επιλογή και το Value for Money άριστο!

Εμπεδοκλέους 9-13, Παγκράτι