Burgers, πίτσες, σαλάτες και μακαρονάδες

08 Σεπ 2015

Δεν θα ήθελα ποτέ να ξαναγινόμουν δεκαοκτώ χρονών!!! Τριάντα ναι, τριανταπέντε, ακόμα καλύτερα...... δεκαοκτώ, με τίποτα!

Τι φοβερή ηλικία που δεν είσαι πια έφηβος αλλά ούτε κι ακριβώς ενήλικας, που ζεις παθιασμένους πρώτους έρωτες πέφτοντας στα πατώματα και που ένα μολυσμένο σπυράκι στο μέτωπο σου απαγορεύει να πας στο πάρτυ του αγοριού σου!!!

Μια τέτοια κρίση, λοιπόν, κληθήκαμε να αντιμετωπίσουμε με την αγαπημένη ανιψιά προχτές. Το έβλεπα το κοριτσάκι μας μαραζωμένο, οπότε πρότεινα βραδιά γουρουνιάσματος για να μας φτιάξει το κέφι. Η αρχική σκέψη για παραγγελία στο σπίτι, μετά ταινίας, απορρίφθηκε λόγω ζέστης και κλεισούρας, οπότε, τρία κορίτσια -βάζω και την αφεντομουτσουνάρα μου, μέσα- και ο καλός μου, ανηφορίσαμε για το Colibri την Τρίτη 3/9, νωρίς το βραδάκι.

Για τον χώρο δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω σ'αυτά που ήδη έχουν ειπωθεί από τους λοιπούς χρήστες. Πολύ μικρός ο εσωτερικός χώρος, με άποψη παρόλα αυτά και τραπέζια στο χώρο μπροστά που είναι κάτι μεταξύ διευρυμένου πεζοδρομίου και πρασιάς.

Η εξυπηρέτηση από νέα, εναλλακτικά τυπάκια ήταν γρήγορη κι ευγενική. Τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο από ότι θα περίμενε κανείς σε ένα μαγαζί αυτού του ύφους. Πάντως κατάλογοι, αναψυκτικά, νερό και ο λογαριασμός στο τέλος, ήρθαν άμεσα και με χαμόγελο.

Όταν πήγαμε εμείς ήταν σχετικά νωρίς και έτσι βρήκαμε να κάτσουμε αμέσως και άνετα, όταν φεύγαμε όμως, γινόταν ο κακός χαμός, με αρκετά άτομα να περιμένουν να αδειάσει τραπέζι, οπότε έχετέ το στα υπόψη αν αποφασίσετε, ποτέ, να το επισκεφθείτε.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:
- Pizza margherita, ατομική, για το health freak της οικογένειας, που είναι φυσικά η κορούλα. Ωραίο λεπτό, αλλά όχι πολύ, ζυμάρι, νόστιμη σάλτσα νομάτας, που νομίζω ότι την φτιάχνουν οι ίδιοι, μοτσαρέλα καλής ποιότητας και λίγο βασιλικό. Ελαφριά, ισορροπημένη, νόστιμη και όχι και τόσο μικρή, στα 5,5e, νομίζω,

- Pizza PPO για μένα, δηλαδή, σάλτσα αλλά και ψητή ντομάτα, μοτσαρέλα, κρεμμύδι, peperoni και σαλάμι και γιαούρτι με γλυκιά πάπρικα. Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσε ένας Ιταλός αν του σέρβιραν αυτό το πιάτο για pizza, πάντως εμένα μου άρεσε πολύ. Εβγαζε κάτι ανατολίτικο, το κρεμμύδι ήταν μελωμένο αλλά ακουγόταν, αλλαντικά ωραιότατα και καυτερούτσικα και το γιαούρτι, όσο κι αν φαίνεται περίεργο, έντυνε όλα τα υλικά και έδινε μια διαφορετική και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα διάσταση. Κι αυτή η pizza ήταν ατομική, στα 9e, μιας και περιλαμβάνεται σε αυτές που το μαγαζί ονομάζει gourmet, όμως, εξαιρετικά χορταστική και πλούσια. Δεν μπόρεσα να την τελειώσω και την άλλη μέρα που πήρα την υπόλοιπη στο γραφείο, φαγώθηκε ωραιότατα, αν και κρύα.

- Cheese and bacon hamburger για το ανηψούδι. Μεγάλο και υπερχορταστικό. Το ψωμάκι αφράτο, το μπιφτέκι με χοντροκομένο κιμά, χωρίς λίπος και μυρωδικά κατά τα αμερικάνικα πρότυπα, το bacon ωραία ψημμένο και άφθονο, συνοδευόταν από άφθονες πατάτες country style, προτηγανισμένες, όμως, νομίζω. Στην ανηψιά άρεσε πολύ, δεν το κατάφερε, βέβαια, όλο, οπότε περίσεψε και μπουκίτσα, για δοκιμή, από τη θεία. Στα 6,5-7,5e, μου φαίνεται,

- Πένες με roast beef, μανιτάρια και κρέμα γάλακτος για τον άνδρα της παρέας. Ωραιότατα βρασμένες πένες, φρέσκα μανιτάρια, κρέμα όση έπρεπε για να δένει τα υλικά χωρίς να τα καλύπτει και ένα εξαιρετικό, αγγλικού προσανατολισμού,
ζουμερό roast beef. Και αυτό ήταν νόστιμο και χορταστικό πιάτο στα 8-9e νομίζω.

Τώρα όσον αφορά στον λογαριασμό δεν μπορώ να σας πω ακριβώς, μιας και ο καλός μου είδε έναν φίλο του και, καθώς, σηκώθηκε να τον χαιρετήσει, πλήρωσε τον λογαριασμό μέσα. Πάντως βασιζόμενη στις τιμές που είδα στον κατάλογο νομίζω ότι ένα ζευγάρι με σαλάτα και κυρίως δεν θα υπερβεί τα 25e.
Οι τιμές σε κάποια πιάτα φρονώ ότι θα μπορούσαν να είναι ένα κλικ χαμηλότερες, πάντως η καλή ποιότητα στις πρώτες ύλες είναι εμφανής και αποζημειώνει.

Τώρα για το αν θα ξαναπήγαινα??? Σίγουρα δεν είναι το στυλ που θα επιλέξω για μια βραδινή έξοδο, αλλά για κανένα χαλαρό καλοκαιρινό βραδάκι με τη μικρή μου, πολύ ευχαρίστως. Το ευτύχημα είναι ότι κάνει και delivery στην περιοχή οπότε θα αποτελεί την πρώτη επιλογή μου όταν έχω όρεξη για pizza, hamburger, μακαρόνια μιας και οι άλλες επιλογές στην περιοχή είναι μακράν υποδεέστερες.

15 Δεκ 2015

Γεύση:

Εξαιρετική! Τα καλύτερα μπεργκερ της Αθήνας. Συνοδεύονται από πολύ ωραίες πατάτες τηγανιτές, τραγανές, με τη φλύδα απ'έξω&αυτό τις κάνει ιδιαίτερα νόστιμες

Εξυπηρέτηση:

Την πρώτη φορά έγινε κάποιο λάθος στην παραγγελία&άργησε λίγο. Λάθη γίνονται, αυτό που δεν μου άρεσε είναι που δεν ήρθε κανένας να μας ενημερώσει ότι η παραγγελία μας θ'αργήσει, παρά μόνο όταν ρώτησα γιατί αργουν τόσο. Τη δεύτερη φορά όμως εξυπηρετηθήκαμε γρήγορα. Οι σερβιτορες ήτανε πολύ ευγενικές

Χώρος:

Προσωπικά ο χώρος δεν μου άρεσε καθόλου, λίγο πρόχειρα στημένα&λίγο εποχής της γιαγιά μου... Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι πάντα γεμάτο&ειναι κρίμα να μην κάνουν μία ανακαίνηση να προσφέρουν έναν καλύτερο χώρο στους πελάτες τους

Κόστος:

Θα προτιμούσα να ήταν πιο οικονομικά. Η χαμηλότερη τιμή στα μπέργκερ είναι τα 6,50ε που ειναι το απλο. Εμείς για 2 μπέργκερ μονο, χωρις σαλάτα η΄συνοδευτικό πληρώσαμε 16Ε

29 Μαι 2016

Επισκέπτομαι συχνά το το Colibri καθώς πρόκειται για μία πολύ καλή επιλογή για πίτσα, ειδικά κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, λόγω του εξωτερικού τους χώρου ο οποίος είναι κάποια πολύ χαριτωμένα τραπεζακια στον όμορφο πεζόδρομο της Εμπεδοκλέους, αν και λίγο στριμωχτά, εν αντιθέσει με τον εσωτερικό χώρο ο οποίος δεν λέει και πολλά.

Συνήθως πάμε 2 άτομα και βράδυ, όπου είναι πολύ δύσκολο να βρείς τραπέζι ειδικά αν φτάσεις μετά τις 9.30.
Η παραγγελία μας κάθε φορά είναι παρεμφερής (πίτσα, σαλάτα και κάποιο αναψυκτικό και μπύρα), παρ'ότι υπάρχουν επιλογές και για μακαροναδες, μπεργκερ κτλ.

Το σέρβις συνήθως είναι ευγενικό και εξυπηρετικό.

Οι γεύσεις τους όσον αφορά την πίτσα είναι πολύ καλές και αυτός είναι κ ο κύριος λόγος που επισκεπτόμαστε το μαγαζί αρκετές φορές.
Οι σαλάτες είναι εξίσου νόστιμες.

Όμως οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες.
Όσον αφορά την πίτσα, παίρνουμε αυτήν του μεγάλου μεγέθους το οποίο είναι μόνο 29cm, δηλαδή δύο άτομα δεν χορταίνουν αν παραγγείλουν μόνο αυτήν και κοστίζει από 12 έως και 14 ευρώ. Και όποιο άλλο υλικό προστεθεί, επιπλέον 0.50 ευρώ το κάθε ένα.

Μία φορά είχαμε ζητήσει επιπλέον κάπαρη και μας την χρεώσαν +0,50 ευρώ, και χωρίς να μας ενημερώσουν. Μιλάμε για μια κουταλιά του γλυκού κάπαρη. Την προηγούμενη φορά όμως που είχαμε ζητήσει ακριβώς το ίδιο, δεν είχε υπάρξει έξτρα χρέωση.

Από σαλάτα προτιμάμε την τονοσαλάτα, η οποία είναι μεν γευστική, αλλά η ποσότητά της δεν δικαιολογεί καθόλου τα 7.70 ευρώ που κοστίζει. Όλες οι σαλάτες κυμαίνονται σε αυτές τις τιμές, αν και η τονοσαλάτα είναι από τις φθηνότερες.

Εάν οι τιμές ήταν λίγο πιο προσγειωμένες στην σημερινή πραγματικότητα, θα επισκεπτόμασταν το μαγαζί αρκετά συχνότερα.

10 Σεπ 2015

Σάββατο βράδυ στο Colibri μετά από τη συναυλία της (για μια ακόμα φορά) υπέροχης Ελευθερίας στο θέατρο Βράχων. Θέλαμε κάτι που να μένει μέχρι αργά και να είναι σχετικά κοντά. Το ότι δεν κάνει κρατήσεις δεν ήταν πρόβλημα (θεωρούσα) όταν δεν πας σε ώρα αιχμής. Λάθος μου! Το μαγαζί στις 12 παρά πέντε που φτάσαμε ήταν γεμάτο και είχε μόνο ένα μικρό διπλό τραπέζι στο οποίο και κάτσαμε.

Ο χώρος είναι μέτριος. Ο πεζόδρομός είναι ήσυχος και δροσερός κι ας είχε πολύ ζέστη εκείνο το βράδυ. Τα τραπέζια είναι τοποθετημένα το ένα ασφυκτικά δίπλα στο άλλο με αποτέλεσμα να είμαστε μια μεγάλη παρέα. Από μόνο του αυτό δεν είναι, κατά τη γνώμη μου, τόσο κακό. Απλά όταν ο κολλητά διπλανός σου (από το άλλο τραπέζι) καπνίζει σα φουγάρο, δημιουργείται μια κάποια δυσφορία.

Η εξυπηρέτηση ήταν σωστή. Γρήγορη σε χρόνους αλλά και ευγενική. Κανένα πρόβλημα εδώ κι ας φτάσαμε τόσο αργά.

Το φαγητό ήταν μέτριο προς το καλό. Ενημερωθήκαμε με την άφιξη του καταλόγου ότι, λόγω ώρας, δε θα μπορούσαμε να παραγγείλουμε pizza. Απογοητευτικό μεν, λογικό δε. Πήραμε λοιπόν τη σαλάτα με το μπλε τυρί, εγώ τα λιγκουίνι με τον τόνο και ο φίλος μου το Burger με το μπλε τυρί. Η σαλάτα δροσερή, φρέσκια αν και λίγο στεγνή.

Φοβήθηκαν το λάδι επειδή είναι αρκετά λιπαρό το τυρί; μπορεί. Πάντως κατά τη γνώμη μου το ζήταγε το λαδάκι της. Τα λιγκουίνι ήταν αρκετά καλά. Είχα μια μικρή αμφιβολία λόγω των σχολίων που είχα διαβάσει σχετικά με τις πάστες τους αλλά τελικά ήταν αξιοπρεπή. Σίγουρα όχι μια γεύση που θα σου μείνει αλλά πλούσια σε υλικά και η ποσότητα αρκετά γενναιόδωρη. Για το burger πληροφορήθηκα ότι για την τιμή του (7.50 ευρώ) ήταν εξαιρετικό.

Για τα παραπάνω (χωρίς τις μπύρες) δώσαμε 22 ευρώ και θεωρώ πως ήταν μια καλή τιμή για αυτά που μας προσφέρθηκαν. Δεν ξέρω αν θα επέλεγα ξανά το μαγαζί καθώς είναι αποτρεπτικό το γεγονός ότι δεν κάνουν κρατήσεις. Πάντως σε μια περίπτωση όπως την προχθεσινή ήταν ό, τι έπρεπε.

13 Δεκ 2015

Απ τα πολυ καλα εστιατορια στο τομεα του. Τουλαχιστον οσον αφορα τα μπεργκερ και τις πιτσες του. Αλλα και καποιες σαλατες. Τις μακαροναδες (εχω δοκιμασει σχεδον ολες τις μακαροναδες που εχουν) δεν τις βρηκα καλες.

Τα μακαρονια τους ειναι παντοντε παραβρασμενα (θα τα προτιμουσα πιο αλ ντεντε) και για καποιο λογο που δε μπορω να καταλαβω βαζουν παρα πολυ καρυ σχεδον σε ολες τις μακαροναδες τους ενω θεωρω πως δε ταιριαζει. Κατι αλλο που κανουν και δε μου αρεσει ειναι οτι πανω απο καθε μακαροναδα χωρις καμια εξαιρεση βαζουν παρα πολυ σε ποσοτητα ψιλοκομμενο μαϊντανο ασχετα με το αν ταιριαζει ή όχι στην εκαστοτε μακαροναδα. Γενικα στα ζυμαρικα τους το ''χανουν'' καπως (ας μου επιτραπει ο ορος.. )

Απο εξυπηρετηση δε παιζονται βεβαια. Ειτε σε ντελιβερι είτε και στο μαγαζι οσες φορες εχω κατσει, ακομα και με φουλ κοσμο ειναι πολυ γρηγοροι στις παραγγελιες.
Απο τιμες τωρα εχουν το εξης καλο: οσες φορες εχω παει στο μαγαζι να παρω εγω το φαγητο μου εχει χαμηλοτερες τιμες....! Αλλα και στο μαγαζι οταν καθεσαι οι τιμες του ειναι λογικες θα ελεγα.

Πιο ακριβες απ'οτι αν το παρεις εξω, αλλα λογικες.. Αυτο που δε θα πληρωνα ειναι οι μακαροναδες πια.... ειτε απο ντελιβερι με χαμηλοτερη τιμη ειτε στο μαγαζι. Δυστυχως υστερουν πολυ στα ζυμαρικα. Προτεινω ανεπιφυλακτα μπεργκερ και τις εξαιρετικες πιτσες τους.

Και οι σαλατες ειναι παρα πολυ ωραιες να εχετε υποψην. Ειδικα η δικη τους με την ονομασια "colibri" ειναι απιστευτη.
Σιγουρα απ τα μαγαζια που θα συνεχισω να αγοραζω φαγητο απλα πλεον οχι ζυμαρικα!

08 Νοε 2015

Θυμάμαι στα φοιτητικά μου χρόνια να λέει κόσμος για το Κολίμπρι. Ένα μικρός χώρος τότε κοντά στο Α' Νεκροταφείο που έτρωγες στα όρθια την πίτσα σου. Το να φύγεις από την Πατησίων να πας εκεί το κάνεις μόνο αν το προϊόν είναι καλό. Και φτηνό.

Το Κολίμπρι τώρα άνοιξε δεύτερο κατάστημα, με σαλάτες, μπέργκερ, μακαρόνια και φυσικά την πίτσα που ξέραμε.

Το νέο hot spot της πόλης, για όποιον ψάχνει κάτι μεταξύ ποτού-φαγητού-ποτού και φαγητού, είναι πίσω από το Καλλιμάρμαρο. Στην πλ. Βαρνάβα, στα σύνορα Παγκράτι-Μετς, όλος ο πεζόδρομος της Εμπεδοκλέους. Εκεί είναι και το Κολίμπρι.

Δευτέρα βράδυ, 2 Νοεμβρίου, 20:00.

Ο χώρος που έχουν ετοιμάσει έξω με τα κλασσικά νάιλον και σόμπες δεν μας τρέλανε, οπότε πήγαμε στον μέσα χώρο.

Κατάλογος όσο πλούσιος χρειάζεται για το είδος του μαγαζιού. 7-8 σαλάτες, 8-9 επιλογές σε burgers, 5-6 μακαρονάδες, καμια 10αριά πίτσες και οι νορμάλ επιλογές σε μπύρες και ποτά. Δεν χρειάζεσαι παραπάνω.

Πήραμε ένα burger καπνιστό και μία σαλάτα με blue cheese. Οι μερίδες αρκετά ικανοποιητικές, ειδικά αυτή της σαλάτας. Από τις μεγαλύτερες που θα βρεις σε μαγαζιά του κέντρου.

Σύνολο 14€. Κοινώς, ένα άτομο τρώει και με 7-8€. Κι αν θες συμπληρώνεις και κάτι ακόμη για ποτό και είσαι τζετ.

Στα συν του μαγαζιού το service. Ευγενέστατες σερβιτόρες, πρόθυμες να σε εξυπηρετήσουν. Επίσης, καλές οι σάλτσες που έχεις για έξτρα επιλογή, αλλά τα πλαστικά μπουκάλια-σωληνάρια είναι λες και είμαστε 15 χρόνια πριν.

Στα πλην, ο μικρός και κρύος χώρος στο εσωτερικό και οι πολύ μικρές τουαλέτες.

Για ένα γεύμα μισής ώρας είναι εξαιρετική επιλογή και το Value for Money άριστο!

07 Σεπ 2015

Στο μαγαζί που βρίσκεται στην πλατεία Βαρνάβα εχω φάει 2 φορές συν αλλη μία delivery στο σπίτι (ναι ειμαι απο τους τυχερούς οπου το colibri εξυπηρετεί την περιοχή μου).

Σε όλες τις φορές εχω φάει burger (bacon cheese, mushroom, chicken BBQ και plain chicken) εκτος απο την τελευταία που φάγαμε και pizza pepperoni. Οι γεύσεις ειναι πάρα πολύ ωραίες και το σερβις άψογο! Το μονο μείον του μαγαζιού είναι τα πολύ λίγα τραπέζια εξω σε σχέση με το μεγάλο πελατολόγειό του, αλλά τί να κάνουμε?

Αυτο συμβαίνει με τα μαγαζιά που είναι γαστρονομικά συνεπή. Δεν έχω φάει ποτε χειμώνα στο colibri οποτε μου φαίνεται πως θα είναι πολύ μεγάλη μανουρα να φαει κανείς μέσα λόγω του πολύ μικρού αριθμού τραπεζιών.

Συνήθως η Παρασκευή είναι από μόνη της ως μέρα ιδανική για φαγητό. Έτσι λοιπόν, κατά την προσφιλή μας συνήθεια με την σύζυγό μου βρεθήκαμε μόλις χθες στο Colibri.

Η ώρα βοήθησε αρκετά ( 8:00 περίπου το βράδυ ) ώστε να βρούμε τραπέζι εντός του μαγαζιού. Αρκετά ζεστός χώρος όχι κάτι ιδιαίτερο όμως, αλλα με ωραία μουσική. Προσωπικό ιδιαίτερα ευγενικό, χαμογελαστό. Εξυπηρέτηση σχετικά γρήγορη αν συνυπολογίσουμε ότι το μαγαζί σφύζει από κόσμο. Ως προς το φαγητό κινείται στα όρια του καλού. Γευστικά αρκετά ικανοποιητικό.

Πήραμε μια σαλάτα ( blue salad ), πένες με σολωμό με τιμή κοντά στα 10 ευρώ, πένες με φιλετάκια κοτόπουλου με τιμή αντίστοιχη του πρώτου πιάτου, δύο ποτήρια κρασί με τιμή 1,50 έκαστο και δύο πιάτα με γλυκό ( πανακότα εκπληκτική & μιλφέιγ με φρέσκιες φράουλες) και για όλα αυτά το κόστος ανήλθε σε μόλις 35 ευρώ ακριβώς. Στην Ελλάδα της κρίσης λοιπόν όπου το φαγητό για τον Έλληνα είναι κάτι σαν ψυχοθεραπεία η τιμή θεωρώ πως είναι αρκετά τίμια.

Εύχομαι να ακολουθήσουν και άλλοι στον χώρο της εστίασης. Εν κατακλείδι προτείνω να πάτε. Μπορεί να γίνει και στέκι. Ποιος ξέρει;

Εμπεδοκλέους 9-13, Παγκράτι