ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΑ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ

Μεζεδοπωλεία

Ταΰγετου 48 & Αγ.Βαρβάρας 13, Αιγάλεω [Χάρτης]
  210 5319891
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Τρίτη έως Σάββατο (18:00 μέχρι 02:00). Κυριακή μεσημέρι ανοιχτά (12:00 μέχρι 18:00). Δευτέρα κλειστά.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Έχει parking Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Το Μεζεδοπωλείο "Του Κύκλου τα Γυρίσματα" σας προσκαλεί να γνωρίσετε την υπέροχη ατμόσφαιρα και τους σπιτικούς, καλομαγειρεμένους μεζέδες μας παρέα με εξαιρετικό κρασί & κρητική ρακή σε πολύ χαμηλές τιμές!
Το καλοκαίρι σας περιμένουμε στην υπέροχη αυλή μας για αξέχαστες καλοκαιρινές βραδιές κάτω από τον έναστρο ουρανό!
Σας προκαλούμε να δοκιμάσετε τις σπιτικές γεύσεις μας και να μας συγκρίνετε τόσο στην ποσότητα όσο και στην ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιούμε!

Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Στη ζωή μας υπάρχουν άνθρωποι που αν σπάσει το γυαλί θεωρούν πως δεν ξανακολλά. Υπάρχουν όμως και αυτοί που δίνουν δεύτερες, μη σας πω και τρίτες ευκαιρίες. Ο καθένας έχει το σκεπτικό του και τα επιχειρήματα του...

Κάτι παρόμοιο έτυχε και με του Κύκλου τα Γυρίσματα. Στην αυγή του 2015 είχα γράψει μια διόλου κολακευτική κριτική που πραγματικά με είχε απογοητεύσει. Πολύ πολύ αργότερα είδα την απάντηση από τον ιδιοκτήτη του. Πριν τη διαβάσω σκέφτομαι "Πωω ρε γαμώτο, πάλι θα μου επιτεθούν". Κι όμως! Διάβασα μια κριτική απολογητική με διάθεση για βελτίωση και με αναγνώριση των λαθών του. Ο τύπος είχε balls! Kαι αφού η σκέψη στριφογύριζε στο μυαλό μου, είχα καταστρώσει πλάνο για επανεξέταση αλλά αυτή τη φορά με άλλες 2 φίλες αρκετά ενεργές στο σάιτ. Ψάχναμε μόνο την αφορμή. Και αυτή ήρθε την Τρίτη 8/11/2016 μετά το τέλος των μαθημάτων στη σχολή μου!

Η παρέα απαρτιζόταν από 4 άτομα! Η πλάκα είναι πως η μια φίλη δεν θυμόταν ακριβώς το μέρος και πήγε στα ρακομελάδικα στον πεζόδρομο. Μας στέλνει μήνυμα και μας λέει "Είμαι στο μαγαζί, που είστε;".... Με τα πολλά λύθηκε η παρεξήγηση και μετά από 10 λεπτά ήρθε στην παρέα μας!

Aφού καθίσαμε μέσα, είμασταν το μοναδικό τραπέζι της βραδιάς. Είχαμε την επιλογή να καθίσουμε όπου θέλαμε, το μόνο ίσως αρνητικό είναι πως τον χειμώνα πιθανότατα να κάνει κάποια ψυχρούλα γιατί δεν θυμάμαι να θερμαίνεται από κάπου ο χώρος. Ίσως κάνω λάθος. Τον χώρο τον έχω ξαναπεριγράψει, είναι σε στυλ μπακάλικου με πολλά ράφια από βάζα με μαρμελάδες, κονσέρβες, κρασιά κλπ. Ίσως το μόνο υπερβολικό στοιχείο να είναι τα μαγειρικά σκεύη στους τοίχους και οι κιθάρες (αν θέλουμε να βρούμε ντε και καλά κάποιο πταίσμα). Λαδόκολλες για να στρώσουν το τραπέζι, χαρτοπετσέτες σε συσκευασίες Κύκνος και γενικά μια ωραία χαλαρή ατμόσφαιρα που παραπέμπει σε μαγαζάκι των δυτικών προαστίων που τόσο μου αρέσουν. Για το πάρκινγκ μην ανησυχείτε καθόλου, μπορείτε να παρκάρετε σχεδόν έξω από την πόρτα του μαγαζιού. Και για να είμαι δίκαιος, αν καθόμασταν στην αυλή του μαγαζιού ίσως να έδινα και 4άρι στον χώρο. Κρίμα που δεθήκαμε με το παρεάκι τον Σεπτέμβρη και όχι νωρίτερα... Απ'έξω ο χώρος έμοιαζε πολύ χαλαρός για καλοκαίρι σε ένα παλιό σπίτι του Αιγάλεω. Όντως σαν κουκλόσπιτο όπως είπε και η φίλη.

Η εξυπηρέτηση είναι σε πολύ καλό επίπεδο με γνώση του αντικειμένου, χαλαρή και ευδιάθετη με δική της πινελιά στις προτάσεις. Κατάλογο δεν λάβαμε, μας ήρθε μια κόλλα χαρτί μπρος-πίσω με αρκετά ευφάνταστες προτάσεις στους μεζέδες και πιο νορμάλ προσέγγιση στα κυρίως πιάτα που είναι κρεατικού περιεχομένου. Με χαρά είδαμε αργότερα πως στο δελτίο παραγγελίας ονομαζόταν ο σερβιτόρος Μανώλης. Στην απάντηση του μαγαζιού προς το πρόσωπο μου θυμάμαι το όνομα αυτό. Για να είμαι ειλικρινής, νόμιζα πως ήταν ένας μεγαλύτερος κύριος που μάλλον ήταν και αυτός του μαγαζιού (χωρίς να μας δώσει όμως ιδιαίτερη προσοχή όλο το βράδυ). Στο τέλος είχαμε και κέρασμα, το μόνο πταίσμα ήταν πως αφού ολοκληρώσαμε το δείπνο μας, υπήρξε μια καθυστέρηση μέχρι να μαζέψουν τα πιάτα μας και να προχωρήσουμε σε λογαριασμό και γλυκό.

Ο κατάλογος όπως προείπα είναι με αρκετές και πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές! Η φίλη που είχε κατασκοπεύσει στο Facebook νωρίτερα τις φωτογραφίες είχε μια πρώτη εικόνα. Εμείς πήραμε τα ακόλουθα:

- Ψημμένο ψωμί στην αρχή στα 0.6 ευρώ το άτομο και κρύο νερό σε καράφα.

- Ντάκος Κρητικός στα 7 ευρώ. Πολλά υλικά όπως φέτα, φρεσκοτριμμένη τομάτα, ελιές, κάππαρη, κοπανιστή Μυκόνου, κρίταμο, πιπεριές κλπ. Πολύ καλή σκέψη να μας έρθει σαν τούρτα, το είχα ξαναδοκιμάσει στον Βασιλικό στο Περιστέρι που δυστυχώς έκλεισε. Δεν με ξετρέλανε προσωπικά όσο τις άλλες φίλες, ίσως γιατί έκανα τη σύγκριση. Δροσερό και αρωματικό πιάτο με πληθώρα υλικών, όμως θεωρώ πως μια καλή πατέντα θα ήταν με ένα πιο τραγανό υλικό σαν φρυγανιά. Έντονη η παρουσία γλυκάνισου.

- Tυροκαυτερή στα 4 ευρώ. Σε στρογγυλό και συμπαγές σχήμα με πιπεριά Φλωρίνης, πάπρικα και ελαιόλαδο. Δεν ξετρελάθηκα ούτε εδώ, πιθανότατα λόγω του ότι δεν ήταν καυτερή, οριακά πικάντικη θα την έλεγα. Οι φίλες ευτυχώς ξετρελάθηκαν και σκούπισαν και το πιάτο. Θα ήθελα πιο χοντροκομμένη για τα γούστα μου τη φέτα.

- Μπουκιές συκωτιού στο τηγάνι με καπνιστή πάπρικα, ρίγανη και λουίζα στα 7 ευρώ. Εδώ με συγχωρείτε αλλά μονοπώλησα το πιάτο! Ζουμερό, μαλακό και καλοψημμένο χωρίς ίχνος ίνας το συκώτι που όπου το βρω το χτυπάω ανελέητα! Θα ήθελα μόνο λίγο λεμονάκι παραπάνω και λίγο αλατάκι. Σίγουρα το προτείνω και σίγουρα είναι από τα καλά πιάτα που έχω δοκιμάσει έξω. Λίγο πιο αρωματικό το ήθελα μόνο έτσι για την ανάμνηση! Θα το κοιτάξουν πιστεύω!

- Ομελέτα μανιάτικη με σύγκλινο, πατάτες, πολύχρωμες πιπεριές και Μεσσηνιακή σφέλα στα 7.5 ευρώ. Αρκετά πληθωρικό πιάτο, με καλή και πλούσια κατανομή από κάθε υλικό. Τραγανές πιπεριές και μαλακές πατατούλες συνέθεσαν το πιάτο που φυσικά δεν έμεινε ίχνος. Την άλλη φορά όμως θα δοκιμάσω τη συνταγή με τα αβγά μάτια! Σε κάθε περίπτωση ήταν θελκτικό πιάτο για μεζεδοκαταστάσεις!

- Παστουρμαδόπιτα στα 4.5 ευρώ. Ήρθε σε τετράγωνο σχήμα, σαν σαγανάκι τυρί σε μήκος. Ζουμερό αποτέλεσμα με πρωταγωνιστές το πλούσιο τυρί και τον παστουρμά. Όπως μας είπαν, όλα τα πιάτα τους είναι χειροποίητα και όχι κατεψυγμένα. Θα μπορούσαν όμως να κάνουν μεγαλύτερη ποσότητα έστω και αν το αντίτιμο ήταν ελαφρώς μεγαλύτερο. Από μια λαχταριστή μπουκιά έφαγε ο καθένας μας.

- Χοιρινή σπαλομπριζόλα Σπάρτης περίπου 1 κιλού στα 13.5 ευρώ. Στα υλικά του πιάτου συμπεριλαμβάνονται η λουίζα, η ρίγανη και το καπνιστό αλάτι Μάνης. Ενώ ήταν καλοψημμένη και ζουμερή της έλειπε ακόμα αρκετό αλάτι και λεμόνι. Καλής ποιότητας κρέας, χωρίς να χάνει τα υγρά του αλλά και χωρίς ένταση. Αν θυμάμαι καλά το είπαμε και στον Μανώλη ώστε να το διορθώσουν. Έχει τις προοπτικές να γίνει το πιάτο σήμα-κατατεθέν του μαγαζιού. Όπως είπε και η φίλη "ΠΡΟΣΟΧΗ στα δάχτυλα! ". Συνοδευόταν από σως γιαουρτιού και πατάτες τηγανιτές. Ένα πλήρες πιάτο χωρίς να παραγγείλετε κάτι άλλο. Παρ'όλα αυτά να το πάρετε για τη μέση!

- Για ποτό ήπιαμε μισό λίτρο ημίγλυκο ροζέ κρασί στα 4.5 ευρώ που για να πω την αλήθεια δεν μου πολυάρεσε. Αρκετά ουδέτερο θα έλεγα και δεν παρέπεμπε σε ημίγλυκο. Επίσης 1 μπύρα Άλφα 500 μλ στα 3 ευρώ.

* Κέρασμα 4 κομμάτια ραβανί με παγωτό βανίλια. Αρκετά πλούσια ποσότητα και πολύ καλά σιροπιασμένο το χειροποίητο ραβανί, δεν χρειαζόταν καν το παγωτό. Ότι έπρεπε για κλείσιμο.

Σύνολο στα 53.4 ευρώ αλλά με μια μικρή έκπτωση από το e-table μας ήρθε στα 48.5 ευρώ, δηλαδή σχεδόν 12.5 ευρώ το άτομο για μια χαλαρή βραδιά, με συζητήσεις και χαβαλέ.

Συμπερασματικά θα πω πως:

Συγχαρητήρια φίλε Μανώλη γιατί πραγματικά είδα αρκετά καλές αλλαγές και νομίζω πως το μόνο που μένει είναι να σας μάθει και η κοινότητα του Ask4food. Ήθελα να έρθω με παρέα για να σας τεστάρουμε, πράγμα που ήταν αρκετά ριψοκίνδυνο αν τυχόν δεν μας άρεσε. Παρ'όλα αυτά μάθατε από τα λάθη σας και θέλω να πιστεύω πως δεν με σιχτιρίσατε για την ομολογουμένως κακή κριτική μου καθώς σκοπός μας είναι να περνάμε καλά και όχι να κατακρίνουμε την προσπάθεια σας που θαρρώ πως από αυτή περιμένετε να ζήσετε. Δεν ήθελα να κάνω χρήση του ονόματος μου για ευνόητους λόγους, ούτε αποσκοπούσα σε κάποιο δωρεάν τραπέζι. Περάσατε όλα τα τεστ με αρκετά καλό βαθμό και θα σας ευχηθώ να συνεχίσετε έτσι και καλύτερα. Περιθώρια για βελτίωση στις συνταγές πάντα υπάρχουν... το σημαντικό είναι να έχετε καλή διάθεση και θέληση.

Αφού καταφέρατε και τη φίλη Κλουζώ να σας βαθμολογήσει με σχεδόν άριστα τι να πω! Όσο για εμένα... ίσως τα πούμε κάποια βραδιά με ζωντανή μουσική που θα έχετε. Εύχομαι μόνο να μην επιτρέπετε (εντόνως) το τσιγάρο. Αν τυχόν δεν μου απαντούσατε με αυτό το ύφος, νομίζω πως δεν θα σας έδινα ποτέ δεύτερη ευκαιρία. Δείξατε κότσια και συγχαρητήρια. Εύχομαι μετά τις κριτικές μας να πάτε ακόμα καλύτερα γιατί δείξατε ότι όντως λάβατε σοβαρά τις παρατηρήσεις μας. Πράγμα που σας τιμάει και στη συντριπτική πλειοψηφία των ιδιοκτητών δεν το συναντάμε. Καλή σας συνέχεια.

Υ. Γ Φίλε Piperman που χάθηκες;Και δεν είσαι ο μόνος...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Καθημερινη μεσημερι και ερχεται μηνυμα απο φιλο να παμε για φαγητο το βραδακι.
Οι ιδεες αρκετες αποφασισαμε, ομως να επισκεφτουμε του κυκλου τα γυρισματα, ουτως ωστε να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη αποψη, σε σχεση με την προηγουμενη επισκεψη του.
Ο χωρος αρκετα ομορφος με χαρουμενα χρωματα και ανετα τραπεζια. Ειμασταν η μοναδικη παρεα, οποτε δεν μπορω να ειμαι σιγουρη, ποια θα ειναι η εικονα εαν ειναι γεματο ή οταν εχει ζωντανη μουσικη. Χωρις να ειμαι βεβαιη, αποκομισα την αισθηση οτι εαν εχει αρκετα κρυο, πιθανον η θερμανση να μην επαρκει. Παντως για το ειδος και την περιοχη, ειναι σε πολυ καλο επιπεδο.
Η εξυπηρετηση ηταν πολυ καλη, ο κυριος που ανελαβε την παραγγελια μας, μας προτεινε πιατα (τα οποια οντως αξιζαν δοκιμης). Υπηρξε κερασματακι, στο τελος. Οι χρονοι που ηρθαν τα πιατα, ηταν οι ενδεδειγμενοι. Το μονο αρνητικο ειναι οτι στο τελος της βραδυας, τους ψαχναμε λιγο παραπανω απο οτι επρεπε για να ζητησουμε το λογαριασμο.
Δοκιμασαμε αρκετα πιατα. 4ατομα πηραμε λοιπον:
-Nτακο που ηρθε με θρυμματισμενο το παξιμαδι, 3ειδων τυρια και νοστιμη ντοματα(αρκετα θετικο το αποτελεσμα).
- Ομελετα μανης με πλουσια τα υλικα, δικη μου επιλογη, που με αποζημιωσε γευστικα.
-Τυροκαυτερη, θα την ηθελα λιγο πιο καυτερη, οι υπολοιποι την βρηκαν, ομως σωστη.
-Συκωτι σε μπουκιτσες, σωστα ψημενο, πολυ γευστικο.
-Παστουρμαδοπιτα, το συνολο ηταν καλο, αλλα κατι ελλειπε για να κανει την υπερβαση. (ισως ειμαι υπερβολικη, αλλα εχω δοκιμασει, αρκετα αντιστοιχα πιατα)
-Χοιρινη σπαλομπριζολα (φαν του ειδους δεν ειμαι), αλλα ηταν πολυ καλα ψημενη και ζουμερη, οποτε την εφαγα πολυ ευχαριστα, οι 2 καλοφαγαδες ομως, την περιποιηθηκαν, οπως επρεπε.
Προφανως και το ψαχνουν με την κουζινα τους και αυτο φαινεται σε μικρες λεπτομερειες πχ το μειγμα τυριων ή τα δυο διαφορετικα παξιμαδια που βαζουν στον ντακο. Οποτε συγχαρητηρια, απο μενα και σιγουρα περιμενω περισσοτερα στο μελλον.
Για τα παραπανω που ηταν αρκετα για 4 ατομα δωσαμε περιπου 13 ευρω το ατομο, με 10% εκπτωση,, εαν θυμαμαι καλα ηπιαμε μια μπυριτσα και 1/2 κιλο κρασι. Οπως αντιλαμβανεστε το vfm σε πολυ καλα επιπεδα. Ενα κλικ πιο κατω στις τιμες, ισως τους επαιρνε σε καποια πιατα! Μπορει και παλι να με πειτε αυστηρη...
Υ. γ. το παρκιν εξαιρετικα ευκολο.

" Του Κύκλου Τα Γυρίσματα, που ανεβοκατεβαίνουν,
και του Τροχού, που ώρες ψηλά κι ώρες στα βάθη πηαίνουν,
και του Καιρού τα πράματα, που αναπαημό δεν έχουν,
μα στο Καλό κ ΄εις στο Κακό περιπατούν και τρέχουν ".

Ερωτόκριτος, 17ος αιώνας.

Και να λοιπόν που οι δεύτερες ευκαιρίες, βγάζουν και σε ξέφωτο κάποιες φορές, δικαιώνοντας μια παλαιότερη αυστηρή κριτική, που εισακούστηκε, και άλλαξε επί τα βελτίω την εικόνα και την ουσία ενός μαγαζιού.

Μεσημέρι Τρίτης, μέσα σε αναβρασμό μηνυμάτων, το αγόρι της παρέας μας, εξέφρασε επιθυμία για βόλτα και μεζεδάκια... έ και ξέρετε... στο συγκεκριμένο αγόρι, δύσκολα χαλάμε χατήρια. Με μια γρήγορη λοιπόν και συνοπτική διαδικασία, συντονίστηκε το παρεάκι των 4, κλείστηκε το ραντεβού, έγινε κι η κράτηση τραπεζιού από το e-table, δόθηκαν από το αγόρι που είναι γνώστης της περιοχής και οι ακριβείς οδηγίες πλοήγησης ( μα πιο ακριβείς κι από gps ακόμη και για μένα που το Αιγάλεω ήταν εντελώς terra incognita και τελικώς αποδείχτηκε piece of cake στο να φτάσω χωρίς περιπέτειες στον προορισμό μου ).

Δεν ξέραμε ακριβώς τί θα συναντήσουμε, καθώς η προηγούμενη μακρινή επίσκεψη του φίλου μας, δεν είχε ακριβώς στεφθεί από επιτυχία, όμως κάτι το παρεάκι που είχε να συναντηθεί καιρό και η παρέα που είναι πολύ ωραία, κάτι ο Κλουζώ που είχε ήδη κάνει την έρευνά του στο fb και είδε ότι το μαγαζί έχει αλλάξει και μάγειρα και μενού, με κάτι φωτογραφίες να σου τρέχουν τα σάλια.... οι οιωνοί προδιαγράφονταν μάλλον ευνοϊκοί...

Για όσους κατεβαίνουν την Εθνική Οδό όπως εγώ, βγαίνετε δεξιά στην έξοδο για Αιγάλεω, και κάνετε αμέσως στο φανάρι δεξιά. Αυτή είναι η Ιερά Οδός, την οποία ανεβαίνετε περνώντας και τα φανάρια του Έβερεστ και στα αμέσως επόμενα φανάρια κάνετε αριστερά. Από εκεί και κάτω, αντιγράφω από τον VAGELI " μετράτε 6 στενά και κάνετε δεξιά και αμέσως πάλι δεξιά και το βρίσκετε μπροστά σας ".

Πρόκειται για μια πανέμορφη γραφική μονοκατοικία, με μια αυλή στο πλάι για το καλοκαίρι, βρίσκεται σε μια πολύ ήσυχη γειτονιά, από αυτές τις παλιές και σπάνιες πια αθηναϊκές γειτονιές, απέξω μοιάζει με ένα μεγάλο φωτισμένο κουκλόσπιτο και από θέμα παρκαρίσματος, πιο εύκολο δεν υπάρχει.

Ο μέσα χώρος επίσης έχει περιγραφεί από τον VAGELI, είναι απλός και όμορφος, με το στυλ της διακόσμησης ενός ρετρό μπακάλικου, με έναν ολόκληρο τοίχο από ράφια, προθήκες και συρτάρια, με κάθε λογής ανάλογα αντικείμενα, σκεύη και μουσικά όργανα.
Κυριαρχεί το λευκό, που είναι και ξεκούραστο στο μάτι, με λίγη ώχρα και πορτοκαλί, γενικά δεν έχει κάποια ιδιαίτερη πρωτοτυπία, χωρίς να είναι αυτό κάτι υποχρεωτικά κακό, εμένα πάντως μου άρεσε και μου έβγαλε αυτή τη χαλαρότητα και την άνεση που θέλω.
Σε αυτό συνέβαλε και ο κύριος που μας καλοδέχτηκε με φιλικότατη διάθεση και χαμόγελο, και μας άφησε να διαλέξουμε να καθήσουμε όπου μας αρέσει. Μάλλον ήταν ο κύριος Μανώλης, ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού που πιθανολογώ ότι έχει και κρητική καταγωγή!!

Η σκέψη μας ήταν τσιμπολόγημα με όλα τα πιάτα στη μέση, κάτι που ως ιδέα ομολογώ πως είναι το καλύτερό μου, γιατί έτσι δοκιμάζω από όλα, καθώς μου αρέσει η ποικιλία αλλά και γιατί οι φίλοι έτσι έρχονται πιο κοντά.
Το μενού τους, περιλαμβάνει σαλάτες, ορεκτικά και κρεατικά, αλλά το κύριο βάρος δίνεται στους μεζέδες που καταλαμβάνουν τη μερίδα του λέοντος και είναι όλοι λαχταριστοί με δύσκολη δουλειά την επιλογή, καθώς εμένα μου άρεσαν όλα!!
Επίσης, δεν γνωρίζω αν το μενού είναι εξ'ολοκλήρου καινούργιο ή έχουν κρατηθεί κάποια πιάτα από πριν, πάντως τα περισσότερα παραπέμπουν σε γεύσεις τοπικές και χαρακτηριστικές ελληνικών περιοχών π. χ. φάβα Φενεού, ταλαγάνι Μεσσηνίας, μανούρι Μακεδονίας, σπετζοφάι Πηλιορείτικο, ομελέτα κρητική ή μανιάτικη, καγιανάς Θεσσαλονίκης κ. ά. Επίσης μας ενημέρωσαν ότι υπάρχουν και πιάτα ημέρας, όπως π. χ. εκείνο το βράδυ, μανιτάρια πλευρώτους ψητά στη σχάρα.

Ψωμάκι ψημένο για αρχή λοιπόν ( 4 χ 0,60 ), νεράκι παγωμένο σε γυάλινη καράφα, που ανανεώθηκε ξανά, και ξεκινάμε:

- Ντάκος κρητικός. Εδώ ταιριάζει αυτό που λέμε, άλλο να σας το περιγράφω και άλλο να το βλέπετε. Το ονομάσαμε "Η ΤΟΥΡΤΑ", και του ταίριαξε απόλυτα. Στήνεται μέσα σε τσέρκι και είναι σε σχήμα κυκλικό.
Φανταστείτε στη βάση 2 είδη παξιμαδιού ( λαδιού και γλυκάνισου ) θρυμματισμένα, όχι υγρά από λάδι, αλλά στεγνά και όμως μαλακά, με το παξιμάδι του γλυκάνισου να δίνει τον τόνο.
Ακριβώς από πάνω ένα πλούσιο στρώμα τυριού, που είναι ένα μείγμα από ανθότυρο, φέτα και κοπανιστή Μυκόνου, μια γεύση πολύ ασυνήθιστη, νόστιμη και δροσερή. Ένας όροφος πιο πάνω, η φρεσκοτριμμένη ντομάτα, και στο ρετιρέ ένα ακόμη στρώμα τυριού, που καλύπτεται από κάπαρη, ροδέλες ελιάς, φύλλα κρίταμου, πιπεριά σε καρεδάκια, παρθένο ελαιόλαδο και balsamico σε κρέμα. Περιμετρικά του πιάτου, υπήρχαν και ροδέλες αγγουριού για φρεσκάδα. Ήταν μια ζωγραφιά που δεν θέλαμε να χαλάσουμε.
Αλλά όταν αποδομήθηκε και ανακατεύτηκαν οι γεύσεις και τα αρώματα, η νοστιμιά ήταν εφάμιλλη της εικόνας. Δεν νομίζω να έχω φάει καλύτερο ντάκο από αυτόν. ( τιμή 7 ευρώ ).

- Τυροκαυτερή Θεσσαλονίκης, και αυτή στημένη σε τσέρκι, σε σχήμα "στρογγυλού γλυκού", με πιπεριά Φλωρίνης από πάνω, πάπρικα και ελαιόλαδο. Εξαιρετική ως γεύση, πικάντικη τόσο - όσο, με εμφανή τα κομματάκια της πικάντικης φέτας, όχι εντελώς λιωμένη, ακριβώς όπως μου αρέσει, τιμήθηκε δεόντως από όλους μας και κυρίως από εμένα που "σκούπισα" χωρίς ντροπές με το ψωμάκι μου και το τελευταίο ίχνος της από το πιάτο. ( τιμή 4 ευρώ )

- Μπουκίτσες συκωτιού, στο τηγάνι, με καπνιστή πάπρικα, ρίγανη και λουίζα. Εδώ παίχτηκε κρίσιμο ματσάκι, όπου, Αγόρι - Κορίτσια, σημειώσατε 1.
Και πώς αλλιώς άλλωστε, αφού το συγκεκριμένο αγόρι, όπου δει συκώτι, το κυνηγάει και το ισοπεδώνει!!! Το ξέρουμε. Το είδαμε. Και εδώ. Και αλλού. Και θα το ξαναδούμε σίγουρα. Και όπου υπάρχει συκώτι, θέλει μια μερίδα για πάρτη του. Και τί να λέμε τώρα.....!!
( Από όσο προλάβαμε να δοκιμάσουμε, γιατί δοκιμάσαμε δεν μπορώ να πω... χαχαχα, ήταν νόστιμο, μαλακό, ζουμερό, καλοψημένο, αλλά εγώ προσωπικά θα ήθελα λίγο πιο μεγάλα τα κομμάτια, τιμή 7 ευρώ ).

- Ομελέτα μανιάτικη, με σύγλινο, πατάτες, πολύχρωμες πιπεριές και μεσσηνιακή σφέλα ( υπάρχει και κρητική, με απάκι και γραβιέρα Κρήτης ). Άλλο ένα πολύχρωμο πιάτο, με μπόλικα τα υλικά και πολύ γευστικά όλα μεταξύ τους. Και εδώ η άρτια γεύση στο ίδιο ψηλό επίπεδο με την εικόνα. Αρκετή και ως ποσότητα, με ένα ευμεγέθες κομμάτι για τον καθένα μας. ( τιμή 7,50 ευρώ )

- Παστουρμαδόπιτα ( δικό μου λατρεμένο αυτό, όπου το βρω... ξέρετε... ). Έρχεται μια πίτα τετράγωνη, σαν φάκελος, ξαπλωμένη πάνω σε φύλλα ρόκας και μαρουλιού, με ένα ντοματάκι από πάνω ως τσαχπινιά. Είναι χειροποίητη και όχι κατεψυγμένη, όπως χειροποίητα είναι όλα όσα υπάρχουν στον κατάλογό τους, μετά από σχετική ερώτησή μας. Και με τις πρώτες ύλες τους να προέρχονται από Έλληνες μικρούς παραγωγούς.
Ήταν νοστιμότατη, με κυρίαρχη την παρουσία του τυριού και τον παστουρμά σε πιο διακριτικό ρόλο, το φύλλο της ήταν πολύ τραγανό και καθόλου λιπαρό και η μοναδική μου ένσταση εδώ, είναι το ότι φάγαμε μόνο ένα μικρό κομματάκι ο καθένας. Εγώ και θα συμφωνήσουν νομίζω και οι άλλοι φίλοι μαζί μου, την περίμενα και την ήθελα μεγαλύτερη και πιο χορταστική. ( τιμή 4,50 ευρώ )

- Το βαρύ πυροβολικό, η χοιρινή σπαλομπριζόλα Σπάρτης, με βάρος 1 κιλό!! Πρόκειται για το περίφημο μπριζολίδι Tomahawk, σε σχήμα τσεκουριού, που το έχω δει ως τώρα σε πολλά μαγαζιά κρεατοφαγίας, αλλά πρώτη φορά ευτύχησα να το απολαύσω εδώ.
Είναι μια μπριζόλα πραγματικά μεγάλου μεγέθους, έρχεται σε τεράστια πιατέλα, ψημένη εξαιρετικά για το μέγεθός της, με συνοδευτική δροσερή σως γιαουρτιού με άνηθο και με αρκετές τηγανητές πατάτες, φρέσκιες.
Το κρέας ήταν αρκετό και για τους 4 μας, κόψαμε αρκετές φορές και φάγαμε, ήταν σε όλα τα σημεία της καλοψημένη και μαλακιά. Λίγο αλατάκι μόνο χρειαζόταν παραπάνω, που το προσθέσαμε εμείς. Στο τέλος, το αγόρι πήρε και τη μαχαίρα και με περισσή δεξιοτεχνία έκανε μεζεδάκια ακόμα και το παχάκι από το κόκκαλο. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ χαχαχα!!!

- Ήπιαμε 1/2 κιλό κρασί, ημίγλυκο ροζέ ( προς κόκκινο έφερνε ) στα 4,50 ευρώ και μια μπύρα Άλφα 500 ml στα 3 ευρώ.

- Ως κέρασμα, στο τέλος, μας πρόσφεραν 4 μεγαλούτσικα κομμάτια χειροποίητο γλυκό ραβανί, το οποίο μας άρεσε πάρα πολύ, ήταν άριστα σιροπιασμένο, καθόλου λασπωμένο και από πάνω είχε και ένα πολύ ωραίο παγωτό βανίλια. Σύνολο λογαριασμού 53,40 και με την έκπτωση του e-table πέσαμε στα 48,50 δηλ. 12,5 ευρώ το άτομο, με κανονική απόδειξη. Μάλιστα ο κύριος Μανώλης με ενημέρωσε ότι Παρασκευοσάββατα οι μουσικές τους βραδιές είναι ρεμπέτικες - λαϊκές και κάθε Τετάρτη κρητικές, οπότε το μαγαζί προτείνεται και για ντρίγκι ντρίγκι, που χειμώνας έρχεται, όσο να'ναι, η φάση αυτή με καλή παρέα συνηθίζεται...

Νομίζω είναι περιττό να πω ότι το προτείνουμε ανεπιφύλακτα και θεωρώ ότι και οι έτεροι συνδαιτυμόνες - φίλοι μου, θα συμφωνήσουν πολύ άμεσα με τη γνώμη μου.
Του Κύκλου τα Γυρίσματα διένυσαν έναν μεγάλο κύκλο, όπου συνειδητοποίησαν τις όποιες ατέλειες υπήρχαν και τις διόρθωσαν με τρόπο, αν μη τί άλλο, θεαματικό. Αξίζει ως μαγαζί τουλάχιστον μια δοκιμή και όσοι πάτε, θα καταλάβετε τί εννοώ. Εγώ σκοπεύω φυσικά να ξαναπάω.

Βαγγέλη..... νομίζω θα μου επιτρέψεις να κλείσω αυτή την κριτική, αντιγράφοντας κάτι από την δική σου, αλλά αυτή τη φορά, με ένα του Κύκλου Γύρισμα:

" Είχαμε πολλές προσδοκίες και από ό, τι φάνηκε, επαληθεύτηκαν ευτυχώς.
Αισθανόμαστε πάρα πολύ όμορφα που εξυψώνουμε με την κριτική αυτή, την συγκεκριμένη επιχείρηση, γιατί η πρόθεσή μας είναι και αυτή. Να γράφουμε και για να αναδεικνύουμε ανθρώπους που το αξίζουν, που το παλεύουν να γίνονται καλύτεροι και που επιβιώνουν. Τα πιάτα όλα, είχαν παραπάνω από τη δέουσα προσοχή και ακόμα πιο πολλή φαντασία για να μας συναρπάσουν, και το κατάφεραν!!! "

Δύο στα δύο λοιπόν Βαγγέλη, οι επιτυχημένες προτάσεις σου μέχρι τώρα, και συνεχίζουμε!!

Υ. Γ Η κριτική αυτή, είναι εξαιρετικά αφιερωμένη στο παρεάκι ολόκληρο, ξέρουν εκείνοι...
Είναι η έμπνευσή μου, το γέλιο μου, τα τραγούδια μου, το ξενύχτι μου και ο ενθουσιασμός που με έχει βαρέσει στο κεφάλι μαζί σας φίλοι μου!!!

Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

To μαγαζί το βρήκα μέσω του ask4food και το δοκίμασα με την παρέα μου.

Θέλαμε εξ’αρχής να τα πούμε ακούγοντας ρεμπέτικα τραγούδια και πίνοντας κρασί.
Οπως αποδείχτκε ήταν μια καλή επιλογή μιας και τα σαββατόβραδα έχουν 2-3 άτομα
που παίζουν ζωντανά.

Απο ατμόσφαιρα το μαγαζί είναι μικρό και ζεστο με ντεκόρ παλιά Αθήνα μιας που στεγάζεται κιολας σε ένα παλιό κτίριο.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη. Ότι παραγγείλαμε απο μεζέδες και κρασί ήταν νόστιμα εκτός της ομώνυμης με το μαγαζί σαλάτας. Διακρίναμε περισσότερο τα κεφτεδάκια της γιαγιάς.

Ζητήθηκε αν μπορούσαν να μας φτιάξουν λίγο ρακόμελο προς το τέλος, μιας που νομίζω δεν το είχε ο κατάλογος, παρολαυτά σε δέκα λεπτά το είχαμε.

Στο τέλος μας κέρασαν γλυκό της ημέρας.
Για τέσσερα άτομα πληρώσαμε 60 ευρώ, λογική τιμή, θα το προτείνω σε φίλους και θα ξαναπάω και ο ίδιος σύντομα.