Δημιουργική κουζίνα, μεσογειακές και ελληνικές συνταγές, από πρωί για cafe, απογευματινά cocktails και finger food.

18 Ιουν 2018

Και μου λέει φίλη μου γνωστή και γνώστης όλων των καλών παραθαλάσσιων bar της Αττικής, αφού με βρίσκει σε μέρα μεγάλης στενοχώριας.

- Μη χαλιέσαι, θα πάμε σε μέρος μέσα στο πράσινο, με ωραία μουσική, ψαγμένο dj, θέα υπέροχη, άνετους καναπέδες, θάλασσα στα πόδια μας και υπέροχο φαγητό.
Αυτό το τελευταίο με παραξένεψε και με έβαλε σε σκέψεις ταυτόχρονα. Έχω πάει σε χλιδάτα bar που έχουν και 2ο συνθετικό το restaurant, αλλά από φαγητό μόνο περίεργες περιγραφές και δύσκολες ονομασίες.

Οπότε κράτησα μικρό καλάθι, καβάλησα την ανοιχτή Oldsmobile "98" μοντέλο του ’59, με χρώμα Burgundy Mist, εννοείται ίδιο με το χρώμα του κρασιού της Βουργουνδίας και νάσου έξω από το ‘’Cavo’’ χωρίς όλως παραδόξως πρόβλημα στο παρκάρισμα.
Μας υποδέχθηκαν με περίσσιο και όχι προσποιητό χαμόγελο, μας τοποθέτησαν σε τραπέζι με θέα το απέραντο γαλάζιο και μας έστειλαν και ένα σερβιτόρο, λίγο πιο δίπλα από τα κεφάλια μας.

Από τη μια καταπράσινο τοπίο, από την άλλη γαλάζιο από ουρανό και θάλασσα και στη μέση εμείς να ακούμε ωραία μουσική 80’s και 90’s με πολύ καλή ακουστική και σε ένταση, όση χρειάζεται για να μπορούμε να μιλάμε ταυτόχρονα.

Άνετα νοιώθεις ότι είσαι σε ένα όμορφο νησί.

Ο χώρος προσεγμένος και καλαίσθητος. Αναπαυτικοί καναπέδες, ωραίες μαξιλάρες, minimal τραπέζια, λευκές κουρτίνες σε όλο τον χώρο, τεράστια μπάρα στη μια άκρη, αρκετά κεριά στον χώρο, 2 επίπεδα, ψάθινες κούνιες, πολλά φυτά και γενικά διακόσμηση που αρμόζει σε bar –restaurant που σέβεται τον πελάτη.
Η εξυπηρέτηση υποδειγματική, χαμογελαστή χωρίς πολλά – πολλά με γνώσεις και των ποτών αλλά και του φαγητού.

Η κουζίνα, λέει ότι κινείται σε πρωτότυπα μονοπάτια με γευστικούς μεσογειακούς συνδυασμούς. Εγώ θα έλεγα ότι έχει λίγο απ’ όλα. Από κάποια παιδικά πιάτα όπως burgers, club, chicken nuggets, pizza μέχρι pasta, ριζότο, σαλάτες και κάποιες ποικιλίες. Κάπου ανεβάζει τον πήχη και κάπου τον ρίχνει στα τάρταρα. Σίγουρα πάντως έχουν αλλάξει όλα εκείνα τα γκουρμεδιάρικα πιάτα που διάβασα στην κριτική του φίλου tomasso.
Το bacon burger και η σαλάτα του καίσαρα γευστικότατα με σωστά ψημένα τα υλικά και σερβιρισμένα με μαεστρία, σε πολύ όμορφα λευκά σερβίτσια που μοιάζουν με σκεπή σπιτιού. Η pizza με ωραία αφράτη ζύμη και φρέσκα υλικά, χορταστική χωρίς να είναι ιδιαίτερα μεγάλη.

Η ποικιλία κρεάτων για κλάματα και η τιμή για αλλοδαπούς επισκέπτες. Παραψημένο λουκάνικο, μαραμένη πρασινάδα, μία και μοναδική πίτα, πατάτες καλές, μισή μπριζόλα άνευ οστού βέβαια αλλά επίπεδης γεύσης, άσχημο κεμπάπ, μπιφτέκι καλό και μία αδιάφορη sauce μουσταρδομαγιονέζας, παρόμοια με 1000 νησιά.

Η ποικιλία τυριών κοροϊδία μεγάλη. 3-4 είδη τυριών της σειράς, ατάκτως πεταμένα και όχι τοποθετημένα μέσα στο πιάτο και με τιμή για τους υπόλοιπους αλλοδαπούς επισκέπτες που δεν τρώνε κρέας.

Οι τιμές των κρασιών και των cocktails είναι σε νορμάλ επίπεδα. Η ‘’Ονειροπαγίδα’’ ένα πλούσιο σε γεύσεις, φρουτώδες, Sauvignon Blanc από τα Γεράνια στα 16 ευρώ είναι μια πολύ καλή τιμή για το είδος και τον χώρο που σερβίρεται.

Μαζί με τα κρασιά, 2 τον αριθμό, μας στοίχισε 21 ευρώ pp, αλλά δεν ευχαριστηθήκαμε καλό φαγητό παρά μόνο όλα τα υπόλοιπα.

Συμπερασματικά όπως συμβαίνει και στα περισσότερα bar- restaurants, το ‘’Cavo’’ συνοδεία καλής παρέας, προσφέρεται για όλα τα υπόλοιπα, εκτός από φαγητό.
Διασκεδάστε μέχρι πρωίας, πιείτε άφοβα καλά cocktails, απολαύστε θέα και εξυπηρέτηση, χαλαρώστε, ερωτευτείτε αλλά πριν, φάτε κάπου αλλού.