Ανοικτό χειμώνα-καλοκαίρι, ταβέρνα με θαλασσινούς μεζέδες και φρέσκο ψάρι πάνω στο κύμα.

28 Ιουν 2017

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν έχει γραφτεί ακόμα κριτική για τον Φάρο στον Μαραθώνα. Ας είναι όμως γιατί θα έχω την ευκαιρία να γράψω εγώ την πρώτη γεγονός που με χαροποιεί πολύ γιατί ο Φάρος είναι μια ψαροταβέρνα που αξίζει μια επίσκεψη σας.

Βρίσκεται στον πεζόδρομο της Περικλέως στην παραλία Μαραθώνα ή αλλιώς πάνω στο κύμα. Η θάλασσα είναι τόσο κοντά που είναι αστείο το πόσες επιλογές έχεις να επισκεφτείς την Φάρο είτε μετά το μπάνιο σου στις πολλές παραλίες γύρω-γύρω ένα μεσημέρι Σαββάτου είτε ένα βράδυ Κυριακής εκεί λίγο μετά τις 20:30 που η ήλιος έχει δύσει, που η πολύ ζέστη έχει σταματήσει, το ίδιο και η πολύ φασαρία, που το κύμα αρχίζει να φτάνει λίγο πιο πολύ προς την παραλία κάνοντας τον γνωστό του ήχο! Η ταβέρνα σαν αισθητική δεν έχει πολλά να πει, ακολουθεί την ίδια λογική όπως κι άλλες που είναι στην σειρά πριν και μετά από αυτή, με μόνη διαφορά του νέο ντεκ που έχει φτιαχτεί και ενώνει το πάνω μέρος την ταβέρνας και των τραπεζιών με το κάτω που με την σειρά του σε φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στην θάλασσα. Ολοκαίνουργιο και ολόλευκο ακόμα, οριοθετεί την παραλία από την ταβέρνα.

Πριν γράψω το οτιδήποτε οφείλω να κάνω το εξής disclaimer: δεν είμαι φίλη των ταβερνών, δεν είμαι φίλη των παραλιών και της άμμου και δεν είμαι φίλη του ψαριού. Για να φάω ψάρι πρέπει να συμβούν πολλές και διάφορες προϋποθέσεις μαζί και σίγουρα δεν είναι το go-to γεύμα μου. Εάν πρέπει να διαλέξω που θα φάω κιόλας, σίγουρα δεν θα διαλέξω ταβέρνα και δη ψαροταβέρνα. Με απόλυτο σεβασμό στις ταβέρνες και τους ανθρώπους που τις έχουν, στους ψαράδες και στα εντελώς συμπαθή κατά τα άλλα ψάρια πάνω απ’ όλα. Την Κυριακή 25/06 είχαμε ένα κάλεσμα σε βάφτιση στην παραλία Μαραθώνα και το κάλεσμα επεκτεινόταν στον Φάρο για να φάμε «ψαράκι».

Δεν μπορώ να μην ομολογήσω ότι πίστευα ότι θα περάσω όλο το βράδυ σχεδόν νηστική και πόνταρα κάπως στις τηγανιτές πατάτες και την τύπου τυροκαυτερή [που μισώ και τα δύο επίσης αλλά ας όψεται η πείνα που λέγαμε] για να γεμίσω το στομάχι μου. Κλισέ-ξεκλισέ αυτή την ιδέα είχα για τυπικό μενού ψαροταβέρνας… το καλό της υπόθεσης είναι ότι λόγω του καλέσματος οι φανταστικοί γονείς-οικοδεσπότες είχαν φροντίσει να μην εξαιρέσουν σχεδόν κανένα πιάτο από τον κατάλογο του Φάρου και έτσι είχα πραγματικά την ευκαιρία να δοκιμάσω σχεδόν τα πάντα.
Ξεκινάω λοιπόν!

Στην αρχή μας έφεραν φέτες από καρβελάκι ψωμιού, τίποτα το ιδιαίτερο και μια ποικιλία τυριών που ίσως να ήταν λίγη παραπάνω ώρα εκτός ψυγείου και είχα λίγο «ιδρώσει», δεν δοκίμασα αλλά δεν άκουσα και διθυραμβικά σχόλια από την παρέα.

Η 1η σαλάτα ήταν με ρόκα, ντοματίνια και παξιμάδια συνοδεία τυριού τύπου μοτσαρέλα που όμως δεν ήταν μοτσαρέλα και μέχρι και αυτή την στιγμή απροσδιόριστο παραμένει στο μυαλό μου τι ήταν. Αρκετά καλή, θα μπορούσε να είναι λίγο πιο δροσερή. Κολοκυθοκεφτέδες αρκετά καλοί, με πολύ στιβαρή και γευστική γέμισή και το πιο σημαντικό? Ελάχιστη «λαδίλα» τους έπιανες και το δάχτυλο πεντακάθαρό. Από εκεί και μετά ακολούθησε ένας καταιγισμός ολόφρεσκών και εξαιρετικά μαγειρεμένων θαλασσινών: τηγανιτά καλαμαράκια-ή εγώ έχω να φάω καλαμαράκια πολύ καιρό [που ισχύει] ή αυτά ήταν τα πιο τέλεια καλαμαράκια που είχα δοκιμάσει ποτέ [και αυτό ισχύει]. Τηγανισμένα τέλεια, χωρίς την λαδίλα που λέγαμε πριν, χωρίς να είναι καθόλου «λαστιχένια» όπως πολύ συχνά συμβαίνει, τραγανά τα πλοκάμια ζουμερά και μέσα στην «ζωή» και την αρμύρα τα υπόλοιπα. Χταποδάκι στην σχάρα με το λαδάκι του και την ριγανίτσα του.. πρέπει να έφαγα τουλάχιστον μια μερίδα μόνη μου καθώς με το μπίρι-μπίρι της παρέας κατέβαζα χταποδάκι λες και ήταν αέρας… μαγικό.

Τραγανούλι από την έξω πλευρά τόσο όσο μαλακό το υπόλοιπο. Καραβιδόψιχα- τεράστιες μερίδες ζουμερής καραβίδας, της μεγάλης, με το άσπρο το φιλέτο μέσα της πεντακάθαρο και να μυρίζει θάλασσα, το σέρβιραν με μια σάλτσα τύπου 1000νησία αλλά πραγματικά δεν ήθελες να της «χαλάσεις» την γεύση ούτε με μια σταγόνα λεμονιού. Γαριδάκι συμιακό που όμοιο του δεν είχα ξαναφάει και που για χάρη του θα μπορούσα να σταματήσω να τρώω ποπ-κορν στο σινεμά ας πούμε και να τρώω συμιακό! ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ.

Παράλληλα με τα φανταστικά ψαρικά ερχόντουσαν και πίτες με τυρί και χειροποίητο φύλλο τύπου κουρού, σαλάτα με μεγάλα και δροσερά φύλλα μαρουλιού με κάπαρη και λιαστή ντομάτα και διάφορα άλλα τέτοια, αλλά ξεκάθαροι πρωταγωνιστές ήταν τα θαλασσινά. Για το τέλος μας φύλαγαν την μεγάλη έκπληξη που δεν ήταν άλλη από μακαρονάδα με θαλασσινά. Τέτοιες αντίθετα έχω φάει πολλές. Και μια πιο συγκεκριμένα που θεωρείται και πολύ φημισμένη στην ταβέρνα του Τάκη στο Λιμένι της Μάνης, που ως προσωπικός φίλος της οικογένειας τους συζύγου, μας περιποιήθηκε δεόντως με μια πολύ σπέσιαλ μακαρονάδα με αστακούς. Ε! λοιπόν! Η μακαρονάδα με τα θαλασσινά του Φάρου δεν είχε τίποτα να ζηλέψει.

Τα μακαρόνια τέλεια βρασμένα, η κόκκινη σάλτσα της τόσο έντονη όσο πρέπει και τόσο χυλωμένη όσο θα την ήθελα, το ούζο να βγαίνει διακριτικά από τους ατμούς της μακαρονάδας και έπειτα να το νιώθεις έτσι γλυκό και τσιμπητό στον ουρανίσκο σου. Φυσικά όλα τα θαλασσινά ήταν τέλεια εκτελεσμένα εντός του πιάτου. Όλο μαζί μια μαγεία.

Δεν ξέρω εάν έχουν την ίδια ποιότητα και ποικιλία ένα απλό Σάββατο και μια απλή Κυριακή, εννοώ προφανώς χωρίς το άγχος που μπορεί να σου μεταφέρει η ευθύνη ταΐσματος 60+ ανθρώπων και αυτών που σε εμπιστεύτηκαν να τους ταΐσεις έτσι ώστε να τα κάνεις όλα τέλεια. Πραγματικά το ελπίζω όμως γιατί στα δικά μας πιάτα δεν έλειπε τίποτα. Ούτε η ποιότητα των υλικών, ούτε η φροντίδα στο μαγείρεμα. Εύχομαι αυτή η κριτική να είναι «γούρικη» για τον Φάρο και να τον επισκεφθούν κι άλλοι λόγω εμού!
Καλό καλοκαίρι είπαμε?!
ΥΓ. στην τιμή κάτα άτομο δεν μπορώ να ξέρω γιατί όπως ανέφερα ήταν κάλεσμα. Οπότε βάζω έναν Μ. Ο. Ομοίως και 2/4 ντοματούλα στο VFM..!

Περικλέους 22, Παραλία Μαρθώνα