ΤΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΤΗΣ ΠΟΛΥΤΙΜΗΣ
Σουβλάκι & Σχάρα

Ν.Σμύρνη

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Ψητοπωλείο με χειροποίητα μπιφτέκια, γύρους και σουβλάκια. Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

26 Σεπ 2015

Πήγαμε βράδυ καθημερινής γύρω στις 9 αν και έβρεχε ήταν ηδη γεμάτα τα 4 τραπέζια έξω εμείς καθήσαμε σε ένα δίπλα στην πόρτα πολύ ωραίο σημείο αν και δίπλα στην κουζίνα είχαν βάλει φυτά και δεν ενοχλούσουν καθόλου.

Παραγγείλαμε πίτα ολικής με μοσχαρίσιο γύρο (ντονέρ) αρκετή ποσότητα μεν άγευστο, σκληρό και χοντροκομμένο. Βέβαια το χειρότερο ήταν οτι υπήρχαν κομμάτια καμμένα που έπρεπε να αφαιρεθούν. Η πίτα ολικής κάπως ισοφάριζε το υπόλοιπο.

Επίσης, μια πίτα κυπριακή με κοτοκεμπάπ όπως έγραφε ο κατάλογος βέβαια ήρθε με κοτομπέικον, Ηταν απίστευτα μεγάλη ποσότητα μέτρησα γύρω στα 4-5 κομμάτια κοτόπουλο με μπέικον πολύ νόστιμο. Πήραμε και μια πατάτες τηγανιτές όντως φρεσκοκομμένες όμως με υπερβολικό λάδι που τις μαλάκωνε υπερβολικά, τις προσέφεραν σε ταψάκι και ήταν πολύ δελεαστικό. Μου άρεσε που είχε κρασί χύμα και σε καλή τιμή αν και ήταν αδιάφορο στη γεύση.

Γενικότερα, ήταν ένα μαγαζί γεμάτο μέρα με βροχή, η εξυπηρέτηση γινόταν απο μια κοπέλα η οποία ήταν γρήγορη, σωστή και ευγενική. Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά το όποιο εκτιμήσαμε πολύ και ήταν και νοστιμότατος και αυτό που ήθελες μετά το φαγητό. Στο σημείο που είναι το οποίο είναι δίπλα σε κεντρικό δρόμο έχουν καταφέρει να "απομονώσουν" τα τραπέζια ώστε να μην ενοχλείσαι απο τίποτα. Επίσης, είχε και μουσική στην ένταση που όφειλε και στο ανάλογο στυλ.

Εκτίμησα το οτι είχε διακυμάνσεις στις τιμές ανάλογα με την πίτα που επέλεγες και το βασικότερο ότι είχε μεγάλη γκάμα απο πίτες που μπορούσες να επιλέξεις. Σύνολο για τα παραπάνω και ένα αναψυκτικό 11,70 ευρώ

Ανήκει στα μαγαζιά που δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα, ίσως πήγαινα για να δοκιμάσω τα παϊδάκια κοτόπουλου που έλεγε ο κατάλογος.

26 Οκτ 2015

επισκεφτηκα το καταστημα Πεμπτη βραδυ περιπου στις 8 η ωρα,
επισκεπτης στην περιοχη κ καθ' οδον προς την κεντρικη πλατεια της πολης
αποφασισα μια ολιγολεπτη σταση για κατι γρηγορο.... ετσι ηρθα αντιμετωπος με το σουβλακι της πολυτιμης!

Μπαινοντας στο μαγαζι η πρωτη αρνητικη εντυπωση ηταν οι μικρες ποσοτητες γυρου πανω στις σουβλες... ενω ηταν μόλις 8 το βραδυ χωρις καθολου πελατες στο καταστημα σου εδιναν την εντυπωση οτι ηταν η ωρα 1 μετα τα μεσανυχτα! λιγο πριν το κλεισιμο!! Πρωτη μου σκεψη οτι αποκλειεται να τελειωσαν 3 γυροι στις
8 το απογευμα, στη μεση δηλαδη της δουλειας... κοντολογις κάθισα σε ενα απο τα
εξωτερικα τραπεζια και παρήγγειλα 3 πιτες με χοιρινο καλαμακι, μετα απο αρκετη ωρα (απαραδεκτα αργο το σερβις, δεδομενου οτι ημουν μονος στο μαγαζι) εμφανιστηκε η μελαχροινη σερβιτορα με τα σουβλακια...

πρωτη εντυπωση, το κρεας ηταν σκληρο και πολυ ψημενο, καμενο θα το χαρακτηριζα, ενω οι πιτες ηταν κ αυτες πολυ ψημενες, σερβις μετριο, αν δεν ζητησεις νερο δεν προκειται να σου φερουν
ενω οταν ζητησα το λογαριασμο για να φυγω, η κοπελα δεν εφερε ποτε την αποδειξη ως οφειλε... το καταστημα ειναι κατω του μετριου και σε εξυπηρετηση
και σε ποιοτητα, δεν θα το συνιστουσα σε καμια περιπτωση...

08 Οκτ 2015

Πηγα προσφατα για πρωτη φορα στο σουβλακι της πολυτιμης μετα απο την παρασταση που γινοταν στο αλσος.

Εγω παρηγγειλα μια μεριδα μπιφτεκια καθως μου ειπαν οτι ειναι η σπεσιαλιτε τους και ηταν οντως απο τα πιο ωραια μπιφτεκια που εχω φαει, πολυ ζουμερα και συνοδεμενα απο φρεσκιες πατατες. Εμεινα απολυτα ικανοποιημενη.

Η μια φιλη μου που παρηγγειλε burger συμφωνησε μαζι μου οτι το μπιφτεκι ειναι απο τα καλυτερα. Η αλλη μου η φιλη ομως που παρηγγειλε γυρο ναι μεν της αρεσε γευστικα αλλα παραπονεθηκε οτι ειναι χοντροκομμενο.

Κατα τα αλλα ολα ηταν πολυ ομορφα ο χωρος ωραιος και η κοπελιτσα που μας εξυπηρετησε πολυ ευγενικη.

Ελ.Βενιζέλου 18, Νέα Σμύρνη

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι