ΔΥΟ ΔΕΚΑΡΕΣ Η ΟΚΑ

Οινομαγειρεία

Δημητρακοπούλου & Αν.Ζίννη 29-31, Κουκάκι [Χάρτης]
  210 9220583
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Μεζεδοπωλείο-οινομαγειρείο με ελληνικές γεύσεις. Κλειστά Κυριακή βράδυ.
Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Ένα μόνο θα πω: Σπεύσατε! Όσοι έχετε επισκεφθεί τα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ, στο ΔΥΟ ΔΕΚΑΡΕΣ Η ΟΚΑ, θα βρείτε τρόπον τινά το αδελφάκι του, με πολλά κοινά σημεία, ένα χώρο εξαιρετικά φιλόξενο με πρώτης τάξεως φαγητό, όλα χειροποίητα, λογικές τιμές, κατάλληλο για κάθε είδους παρέα. Τολμώ μάλιστα να πω ότι σε ορισμένα σημεία (τοποθεσία, στήσιμο, διακόσμηση) το ΔΥΟ ΔΕΚΑΡΕΣ Η ΟΚΑ υπερέχει. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά.
Από το ένα ημιυπόγειο, το MICROKOSMOS, στη Λεωφόρο Συγγρού, λίγο πιο κάτω και απέναντι από το Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (λέγε με ΦΙΞ), ένα από τα πιο ατμοσφαιρικά σινεμά της πόλης, με πολύχρωμο φουαγιέ και μπαρ, όπου πάντα παίζονται ταινίες που αξίζει να δείτε, στο ημιυπόγειο όπου βρίσκεται το ΔΥΟ ΔΕΚΑΡΕΣ Η ΟΚΑ (γωνία Ζίννη και Δημητρακοπούλου) δεν είναι ούτε 200 μέτρα. Αν δεν προτιμήσετε μετρό ή τραμ (στάση ΣΥΓΓΡΟΥ-ΦΙΞ) και έρθετε με αυτοκίνητο, με λίγη υπομονή και τύχη (4,5 στα 10) θα βρείτε θέση στάθμευσης σχετικά κοντά. Εκτός από τα φώτα της αίθουσας θα σας τραβήξουν την προσοχή τα πολλά γλαστράκια με φυσικά φυτά δίπλα στην είσοδο.
Μπαίνοντας θα κατεβείτε δυο, τρία σκαλιά και θα βρεθείτε σ’ ένα ορθογώνιο χώρο, ο οποίος χωρίζεται αφενός σε δύο επίπεδα με τρία, τέσσερα σκαλιά ακόμα υψομετρική διαφορά, αφετέρου σε δύο ζώνες, χωρισμένες με ένα είδος πάσου. Αριστερά ο χώρος φαγητού, δεξιά οι προθήκες με τα φαγητά ημέρας (προφανώς για τη μεσημεριανή πελατεία, το βράδυ είναι άδειες), το ταμείο-στρατηγείο της επιχείρησης και η πρόσβαση στην (αόρατη και άοσμη) κουζίνα. Στο βάθος οι πεντακάθαρες τουαλέτες, που αξίζουν μια επίσκεψη μόνο και μόνο για να χαζέψετε από κοντά την πόρτα που τις χωρίζει από την αίθουσα φαγητού. Ο κόσμος που συχνάζει στο ΔΥΟ ΔΕΚΑΡΕΣ Η ΟΚΑ είναι συνήθως μεγαλούτσικες παρέες, 20- μέχρι 70+, το μεσημέρι υποθέτω ότι θα συρρέουν εργαζόμενοι από τις πέριξ επιχειρήσεις.
Για τη διαρρύθμιση και τη διακόσμηση έχω μόνο επαίνους, η ΡΡ ΤΙΝΑ θα εκστασιαστεί. Χωρίς να ξοδέψουν πολλά χρήματα, οι ιδιοκτήτες (όλοι άνδρες, άλλη χαρακτηριστική ομοιότητα με τα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ) εκμεταλλεύτηκαν σωστά το χώρο, που δεν είναι απεριόριστος, συνολικά θα πρέπει να χωρά γύρω στα 50 άτομα το πολύ, και τον διακόσμησαν με μεράκι και πολύ γούστο. Από τις κιθάρες και τα μικροκαλλιτεχνήματα στις δύο εσοχές στον αριστερό τοίχο, τα σουρωτήρια και κόσκινα που έχουν μετατραπεί σε φωτιστικά, την παλάντζα που κρέμεται από το ταβάνι, τα ρετρό καδράκια, ως τη συλλογή με παιδικές ζωγραφιές πάνω από το διαχωριστικό πάσο, όπου κι αν πάει το βλέμμα σου κάτι ενδιαφέρον θα ανακαλύψει. Εξαιρετικός ο φωτισμός, ο χώρος βλέπετε τον χρειάζεται, άψογη η επίπλωση με ευρύχωρα τραπέζια, στρωμένα με χρωματιστά υφασμάτινα τραπεζομάντιλα, και αναπαυτικά καθίσματα. Art de la table πάνω από το αναμενόμενο, τα πάντα δε αστράφτουν από καθαριότητα.
Για την υποδοχή και το σέρβις, επί το έργον δύο από τους ιδιοκτήτες και μια κοπελιά, οι τέσσερις ντοματούλες είναι λίγες. Ευγένεια, γνώση του αντικειμένου, πραγματικό ενδιαφέρον για την άποψη του πελάτη, αυστηρή τήρηση της απαγόρευσης του καπνίσματος, ταχύτητα, όσα και να πω είναι λίγα, μπράβο τους, και εδώ θυμήθηκα ξέρετε ποιο μαγαζί.
Ο κατάλογος καλοφτιαγμένος και σαφής, μέσα σε δύο λεπτά έχεις αποφασίσει. Μπορείτε να κινηθείτε στη λογική των ατομικών μερίδων (λαβάνοντας υπόψη ότι είναι πραγματικά χορταστικές), καλύτερα όμως να προτιμήσετε το σύστημα «όλα στη μέση κι όποιος αντέξει», έτσι θα δοκιμάσετε περισσότερες γεύσεις. Οπωσδήποτε κάποια αλοιφή (αγαπημένη μου, ως γνωστόν, η τυροκαυτερή), οπωσδήποτε κοντοσούβλι (αν είστε τουλάχιστον τέσσερις νοματαίοι), άντε κι ένα καγιανά με σύγλινο, για να τριτώσει το καλό. Μην παραλείψετε τις σαλάτες, είτε την πολίτικη (η καλύτερη που έχω φάει στην Αθήνα), είτε το «λαδοβρόχι» (= ντάκος με εξαιρετική ξινομυζήθρα). Για τα κυρίως και της ώρας δεν έχω ιδιαίτερες συστάσεις, ίσως μια ποικιλία για μεγάλη παρέα, θα ευχαριστηθείτε πάντως τις πατατούλες που έρχονται συνοδευτικές.
Στην αρχή πανεράκι με ψητό ψωμάκι λαδοαλατοριγανισμένο και κρύο νερό σε γυάλινο μπουκάλι, ως επιδόρπιο χειροποίητος σιμιγδαλένιος χαλβάς με μαστίχα και σταφίδες (ίσως δεν αρέσει σε όλους), απόδειξη κανονική, πληρωμή με κάρτα χωρίς πρόβλημα, αν έχει γίνει κράτηση με e-table έχετε έκπτωση 10%, κόστος για πλήρες δείπνο με το ζόρι 30 ευρώ χωρίς ποτά.
Το ΔΥΟ ΔΕΚΑΡΕΣ Η ΟΚΑ έχει τα φόντα να γίνει «παιδί του a4f», δεν πρόκειται να σας απογοητεύσει. Αν και μετά τις δυσάρεστες ειδήσεις των τελευταίων ημερών (έκλεισαν το ΤΑΒΕΡΝΑΚΙ ΤΗΣ ΕΥΗΣ και το ΓΕΛΑΣΤΟ ΚΡΕΜΜΥΔΙ), αρχιζω να αμφιβάλλω αν η κοινότητά μας έχει τη δυνατότητα όχι μόνο να ανεβάσει αλλά και να κρατήσει ψηλά ένα καλό μαγαζί που το αξίζει.

2017

Πρόκειται για διαμαντάκι, για αποκάλυψη στο κέντρο της Αθήνας. Δεν το "πιάνει το μάτι σου". Το πιθανότερο είναι είτε να το ανακαλύψει κανείς τυχαία ή να πας συστημένος ή καλά "διαβασμένος". Είναι σε σχετικά κεντρικό σημείο αλλά επειδή είναι ημιυπόγειο υπάρχει κίνδυνος να το προσπεράσεις. Είναι όμως κουκλίστικο. Αυτή τουλάχιστον ήταν η πρώτη αίσθηση που μου μετέδωσε βλέποντάς το. Στολισμένο αλλά όχι παραφορτωμένο λόγω των γιορτινών ημερών. Στο εσωτερικό τα τραπέζια στρωμένα με κόκκινο καρό τραπεζομάντηλα, περιποιημένα με τα σερβίτσια έτοιμα. Επίσης έχει τραπέζια με καναπέδες για μεγαλύτερες παρέες. Κάποια ρετρό διακοσμητικά αντικείμενα σου υπενθυμίζουν ότι βρίσκεσαι σε έναν χώρο παραδοσιακής μαμαδίστικης ελληνικής κουζίνας. Μια μεγάλη δεκάρα είναι κρεμασμένη σε περίοπτη θέση για να υπενθυμίσει και την επωνυμία του μαγαζιού.
Εκτός από τον κατάλογο μαγειρεύουν καθημερινά τουλάχιστον άλλα 10 διαφορετικά πιάτα τα οποία τα "εκθέτουν" σε βιτρίνα από την οποία μπορείς να διαλέξεις κατευθείαν και φυσικά βλέποντάς τα λαχταριστά, μοσχοβολιστά και μόλις έτοιμα μπροστά σου αρχίζουν τα τραγικά διλήμματα γιατί και τα εδέσματα του καταλόγου είναι εξίσου προκλητικά. Να σημειώσω ότι τα πάντα είναι καθαρά, περιποιημένα, τακτοποιημένα ως εκεί που δεν παίρνει άλλο. Η ποικιλία των πιάτων είναι εντυπωσιακή και φυσικά για κάθε γούστο.
Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω ποικιλία πιάτων και μάλιστα να συνδυάσω πιάτα και από τη βιτρίνα αλλά και από τον κατάλογο. Πραγματικά δεν υπήρξε πιάτο να μη μας αρέσει ή να μη μας ενθουσιάσει. Οι μερίδες τεράστιες και χορταστικές, νόστιμες, γεμάτες όμορφες μυρωδιές. Από πού να αρχίσω...
Στην αρχή καταφτάνει ψωμάκι ψημένο σε πανεράκι και μπουκάλι με νερό βρύσης και όχι εμφιαλωμένο. Ακολουθεί η γευστική παρέλαση:
- φασόλια γίγαντες, με καροτάκι, κρεμμυδάκι και μαϊντανό και κάποια μυρωδικά που άφηναν μια πολύ ωραία γευστική αίσθηση
- ψητά λαχανικά τα οποία απλώνονταν νωχελικά πάνω σε στρώμα λεπτοκομμένου καρότου και ήταν όλα τα είδη πιπεριάς (πράσινη, κίτρινη, κόκκινη), μελιτζάνα, κολοκυθάκι, μανιτάρια πλευρώτους και φυσικά όλα αυτά περιχυμένα με μπαλσάμικο
- πατάτες τηγανητές χεράτες, χοντροκομμένες και ολόζεστες σε χορταστική μερίδα
- κοντοσούβλι χοιρινό "μούρλια" όπως αναγραφόταν στον κατάλογο: πιάτο μοναδικό, με το μεγάλα κομμάτια χοιρινού που ήταν κυριολεκτικά λιώμα και συνοδευόταν από ψιλοκομμένο κρεμμύδι και από τις προαναφερθείσες χεράτες τηγανητές πατάτες. Να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο πιάτο περιλαμβανόταν στα ορεκτικά και φυσικά περιμέναμε μια μικρή μερίδα. Η μερίδα ήταν κανονικό κυρίως πιάτο
- ριζότο λαχανικών, πιάτο νοστιμότατο με τα λαχανικά να έχουν ενώσει τους χυμούς τους με το ρυζάκι. Η ομορφιά αυτού του πιάτου ήταν κατά τη γνώμη μου η ελαφριά γεύση του λεμονιού που πραγματικά του πήγαινε πολύ και το απογείωνε
- μοσχαρίσιο μπιφτέκι με χεράτες τηγανητές πατάτες. Επρόκειτο για ένα τεραστίου μεγέθους μπιφτέκι, ζουμερό, νοστιμότατο, μυρωδάτο και.... άπαιχτο.
-1/4 κόκκινο κρασί χύμα δροσερό και στη σωστή θερμοκρασία.

Για όλα τα παραπάνω ο λογαριασμός ανήλθε στα 32 ευρώ!

Να σημειώσω ιδιαίτερα το θέμα της εξυπηρέτησης: οικογενειακή και ανεπιτήδευτη λες και πήγαινα χρόνια. Είναι μεγάλο πλεονέκτημα του μαγαζιού.

Συνοψίζοντας θεωρώ ότι αυτό το οινομαγειρείο είναι κλασικό και διαχρονικό με παράδοση ετών. Σίγουρα είναι επαγγελματίες στο χώρο που γνωρίζουν καλά τη δουλειά τους και είναι διάττοντες αστέρες στο χώρο της εστίασης όπως συνηθίζεται τα τελευταία χρόνια ελέω και της οικονομικής κρίσης. Έχει ποιότητα και ξέρει να σέβεται τον πελάτη. Γι΄ αυτό παραμένει στο χώρο, ενώ άλλα ομοειδή μαγαζιά κλείνουν. Πραγματικά το μαγαζί αυτό μπήκε στην καρδιά μου.

2017

Δυο δεκάρες η οκά: Εύγε στην evi, τον fratello και τους άλλους γευσιγνώστες μας που το ξετρύπωσαν στο Κουκάκι. Καλά διαβασμένος, το επισκέφθηκα στις 2 Μαρτίου το μεσημέρι με ένα φίλο και απολαύσαμε εξαιρετικά καλομαγειρεμένο σπιτικό φαγητό.

Συνειρμικά μας έρχεται στο μυαλό το παλιό παραδοσιακό τραγουδάκι ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ, με τις αγκινάρες, τα κουκιά, και βέβαια τις κόκκινες καλές ντομάτες που κάποτε στοιχίζανε μόνο δυο δεκάρες η οκά!! Για τους νεότερους, η οκά ήταν επίσημο μέτρο βάρους μέχρι το 1959, ισοδυναμούσε με 1.282 γραμμάρια και διαιρούνταν σε 400 δράμια. Αντίστοιχα, η δεκάρα, το τρυπητό νόμισμα από αλουμίνιο, ήτανε το ένα δέκατο της δραχμής, και κυκλοφορούσε επίσημα μέχρι το 1988.

Το μαγαζί, ‘ΜΑΓΕΙΡΕΙΟ και όχι μόνο’ σύμφωνα με τους τρεις ιδιοκτήτες του, που είναι αδέλφια απ’ τη Μάνη (ο σεφ Κώστας, και στην αίθουσα ο Μιχάλης και ο Τάσος Παπαδόπουλος), βρίσκεται στη γωνία Δημητρακοπούλου και Ζίννη, διαγωνίως απέναντι σε απόσταση 100 μέτρων απ’ τη γνωστή μας ΦΑΜΠΡΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΦΡΟΣΥΝΟΥ, για την οποία έγραψα πέρσι.

Λειτουργεί από το 2012, καθημερινά από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα τουλάχιστον, ενώ υπάρχει και δωρεάν διανομή για τα πέριξ, με ελάχιστη κατανάλωση 5 €. Επίσης μας πληροφόρησαν ότι αναλαμβάνουν catering για εκδηλώσεις κ. λπ. Προηγουμένως, στον ίδιο χώρο στεγάζονταν καφενείο και ακόμα πιο πριν μεζεδοπωλείο θαλασσινών κ. λπ., τα οποία, ωστόσο, δεν είχαν την αίγλη του σημερινού μαγέρικου.

Οι Μανιάτες λοιπόν τα καταφέρνουν περίφημα με τους χώρους εστίασης και την εκλεκτή γαστρονομία, αφού στην ευρύτερη περιοχή Μακρυγιάννη-Κουκακίου έχουμε επίσης το ΜΑΝΗ ΜΑΝΗ του Μπουτσικάρη, για το οποίο έγραψα παλαιότερα, αλλά και το BALCONY, για το οποίο έγραψαν άλλοι. Εξάλλου, απ’ τα πιο γνωστά Μανιάτικα στέκια, ήταν στον Κεραμεικό το κλασικό SIXTIES DINNER της Πέτρας, που ατυχώς έκλεισε πρόσφατα και, όπως πληροφορήθηκα, μεταφέρθηκε τώρα στην οδό Ακαδήμου στο Μεταξουργείο, με την ονομασία ΜΠΕΜΠΑ. Αυτά σχετικά με συνειρμούς ονομάτων και τόπων καταγωγής ιδιοκτητών χώρων εστίασης.

Το μαγαζί αυτό στήθηκε με περισσό μεράκι, τόσο στη διακόσμηση του χώρου, όσο και στο μαγείρεμα των φαγητών, διακρίνεται δε για την ευγένεια των ιδιοκτητών και προσωπικού του. Εξωτερικά υπάρχει πίνακας με κάποια φαγητά, καθώς και το μενού αναλυτικά με φαγητά και τιμές, όπως επίσης και 5-6 όμορφες γλάστρες με φυτά αρωματικά και μαγειρικά βότανα. Εσωτερικά υπάρχουν δύο χώροι, όπου ο δεξιός μπαίνοντας περιλαμβάνει τις βιτρίνες με τα εδέσματα ημέρας, το ταμείο, ένα πάγκο με 5-6 σκαμπό και στο βάθος τις καθαρές τουαλέτες, ενώ ο αριστερός είναι ο κυρίως χώρος εστίασης, με δύο επιμέρους επίπεδα: εδώ μπορούν να γευματίσουν περί τα 50-60 άτομα συνολικά.

Τα πάντα αστράφτουν από καθαριότητα, τα άψογα τραπεζοκαθίσματα, οι γωνιές, οι καναπέδες με τα μαξιλάρια, αλλά και τα καρό υφασμάτινα τραπεζομάντιλα, που προσδίδουν ένα χρώμα παραδοσιακής ιταλικής τραττορίας. Στους τοίχους τριγύρω ήταν κρεμασμένα διάφορα κάδρα ρετρό, όπως επίσης και μουσικά όργανα (κιθάρες, κρουστά, κ. λπ. ), ενώ τα φωτιστικά στην οροφή, προσαρμοσμένα στον χώρο, ήταν σουρωτήρια, ταψιά και κόσκινα, τα δε πρασινωπά μωσαϊκά δάπεδα έλαμπαν από καθαριότητα και στιλπνότητα. Από τα μεγάφωνα ακούγονταν ελαφρά ελληνική και ξένη μουσική (Μητροπάνος, τζαζ, ροκ, κ. α. ) στη σωστή ένταση.
Κρεμασμένη απ’ την οροφή είναι μια ζυγαριά, ενώ σε εμφανές σημείο υπάρχει μια μεγάλη δεκάρα, έτσι για να μην ξεχνάμε ούτε την ιστορία μας ούτε την ονομασία μας δηλαδή…Εννοείται ότι τα ίδια αυτά ιστορικά σύμβολα φιγουράρουν και στο μενού της λίστας διανομής για τους περίοικους, την οποία ευγενώς μας έδωσε ο Μιχάλης, αφού άλλωστε ο φίλος μου είναι Κουκακιώτης και μερακλής!

Το μενού, που υπάρχει πλέον και ηλεκτρονικά, περιλαμβάνει καθημερινά καμιά 20αριά ορεκτικά (3-8 €), καμιά 10αριά σαλάτες (4-8 €), 3-4 ομελέτες, και όλα τα γνωστά εδέσματα της ελληνικής κουζίνας (λαδερά, σούπες, όσπρια, κρεατικά, κιμάδες, ζυμαρικά, και της ώρας κρεατικά, ποικιλίες και ψαρικά), σε τιμές από 5 έως 10 € τα περισσότερα. Οι ποικιλίες κρεατικών για 2 άτομα έχουν 16 €, ενώ για 4, 28 €. Τα φαγητά μαγειρεύονται με εκλεκτό παρθένο αγουρέλαιο Λακωνίας, όπως μας είπαν.

Σερβίρουν επίσης τα συνήθη αναψυκτικά, μπύρες, αποστάγματα, αλλά και κρασί απ’ το Κτήμα Φραντζή Πάτρας (σε τιμή περί τα 5 € το λίτρο, στο delivery).

Εμείς, ενημερωμένοι απ’ τις προηγούμενες κριτικές, δοκιμάσαμε τα εξής:

• Αρχικά ήρθε δίσκος με άφθονες και ζεστές φέτες ψωμιού με λαδορίγανη.
• Μία τυροκαυτερή (μανιάτικη χτυπητή φωτιά, όπως την λένε), που ήταν δύο εκλεκτά μπαλάκια από τυροκαυτερή με επάλειψη πάπρικας.
• Ένα καγιανά μανιάτικο με σύγκλινο, ζουμερό και πολύ γευστικό.
• Ένα μπιφτέκι κοτόπουλο φούρνου carbonara, δηλαδή με λιωμένα τυριά και πατάτες φούρνου, εφάμιλλο των προηγουμένων, και
• Μία ρεβίθια, καλομαγειρεμένα και χορταστικά.

Πληρώσαμε συνολικά 26.80 €, ποσό που εκπροσωπεί άριστο value for money για τα συγκεκριμένα πιάτα, και φυσικά θα το επαναλάβουμε με την πρώτη ευκαιρία, αφού τα φαγητά είναι νοστιμότατα, το προσωπικό ιδιαίτερα ευγενικό και το περιβάλλον, κάποιας ηλικίας, απόλυτα εναρμονισμένο με τον όμορφο χώρο αυτό.

Ακολούθησε το κλασικό τους παραδοσιακό, σπιτικό κέρασμα: δύο κομμάτια σιμιγδαλένιου χαλβά, με σταφίδες και μαστίχα, που ήταν ό, τι έπρεπε για τελική επίγευση!

Προτείνεται ανεπιφύλακτα για χορταστικό και τίμιο φαγητό, ειδικά στους σημερινούς καιρούς της κρίσης, που το value for money παίζει καθοριστικό ρόλο!!

Υ. Γ. Ο φίλος fratello, αναφορικά με το εύρος τιμών του εστιατορίου, το ενέταξε (υποθέτω για πλάκα που πιθανά σχετίζεται με την ονομασία του συγκεκριμένου μαγαζιού) στην κατηγορία 81-100 €!! Αυτό όμως αδικεί τον χώρο, βγάζοντας απαράδεκτα ψηλό μέσο όρο τιμών, τη στιγμή που, όπως ο ίδιος μας είπε, τρως του σκασμού με λιγότερα από 30 €. Ουσιαστικά, μπορεί κανείς να χορτάσει με ακόμα πιο λίγα (κατηγορίες 10/16, ή 17/25€). Επειδή ξέρω πόσο σχολαστικά ακριβής είναι, όπως άλλωστε φαίνεται απ’ τις κριτικές του, θεωρώ ότι μπορεί, αν θέλει, και εκ των υστέρων να το επαναφέρει στα πραγματικά επίπεδα τιμών, ερχόμενος σε συνεννόηση με το site μας, το οποίο νομίζω ότι μπορεί, ούτως ή άλλως, να το προσαρμόσει ανάλογα.

2017

Το επισκεφτήκαμε τη μεγάλη εβδομάδα και πραγματικά εντυπωσιαστήκαμε. Λίγο διστακτικά στην αρχή, ίσως γιατί ο χώρος σε πάει λίγο πίσω στον χρόνο, θυμίζοντας παλιό μαγέρικο, μείναμε με το στόμα ανοιχτό όταν ο υπεύθυνος μας έδειξε την μεγάλη ποικιλία μαγειρευτών σε μία μεγάλη βιτρίνα. Τα περισσότερα ήταν νηστίσιμα λόγω των ημερών και δεν ξέραμε τι να διαλέξουμε. Χώρια βέβαια τα της ώρας που ήταν αρκετά και αυτά. Ο κατάλογος περιέχει και 4-5 σαλάτες όπως και μερικά ορεκτικά. Δύο άτομα πήραμε μία σαλάτα πολίτικη η οποία ήταν πολύ καλή και αρκετά μεγάλη, μία τυροκαυτερή που ήταν δύο ευμεγέθη τυρομπαλάκια με πάπρικα αρκετά νόστιμα αλλά όχι τόσο καυτερά όσο τα θέλω. Η γυναίκα μου πήρε για κυρίως ριζότο ψαρικών που ήταν εξαιρετικό τόσο στη γεύση όσο και στα υλικά που είχε μέσα, και εγώ σουπιές με κριθαράκι που ήταν πεντανόστιμο. Είχε προηγηθεί νερό βρύσης σε κανάτα, ωραίο καψαλιστό ψωμάκι και παραγγείλαμε και ωραίο χύμα ροζέ κρασάκι Βοροινό Ζίτσας. Στο τέλος μας κέρασαν υπέροχο χαλβά με σταφίδες. Οι τιμές προσιτές, ούτε 15 ευρώ το άτομο, ο χώρος δε, πολύ καθαρός. Εξυπηρέτηση άψογη, σου εξηγούσαν ότι ρωτούσες και ενδιαφέρθηκαν να ρωτήσουν αν είμαστε ευχαριστημένοι. Εκείνο που είναι σημαντικό για μένα είναι όχι μόνο η μεγάλη ποικιλία των μαγειρευτών που υπήρχε αλλά και η νοστιμιά των φαγητών που θύμιζαν μαμαδίστικες γεύσεις. Αξίζουν αυτοί οι άνθρωποι, μπράβο τους.

2017

Απογευματάκι καθημερινής το επισκεφτήκαμε και πραγματικά τα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν πολύ καλά.

Ο χώρος ζεστός και πολύ γλυκός. Η μουσικούλα ανάλογη, ελληνική εντεχνολαική.

Η εξυπηρέτηση άμεση, με χαμόγελο αν και είμασταν μονοι μας αλλά οκ.

Δοκιμάσαμε τα ψητά λαχανικά που ήταν πολύ καλά ψημένα, μεγάλη μερίδα και πολύ φρέσκα με μπαλσάμικο.

Φοβερός ο καγιανάς με το σύγκλινο, πολύ χορταστική μερίδα χωρίς τσιγκουνιές στα υλικά, ισορροπημένες οι γεύσεις.

Πολύ νόστιμα και τα μοσχαρίσια μπιφτέκια, ψημένα στα κάρβουνα, ζουμερά και χορταστικά.

Το μόνο που δεν μας άρεσε ήταν οι συνοδευτικές πατάτες τηγανητές οι οποίες ήταν αρκετά λαδερές, καθόλου τραγανές.

Καταπληκτική η τυροκαυτερή, με ένταση και απίστευτη νοστιμιά.

Το κρασί, 1 κιλό κόκκινο χύμα, πολύ καλό, λίγο περισσότερο παγωμένο από όσο έπρεπε.

Το ψωμί ήρθε ψημμένο με λαδορίγανη, πολύ φρέσκο, τέλειο.

Μας κέρασαν γλυκάκι, χαλβά σιμγδαλένιο πολύ καλό στο τέλος και πληρώσαμε στο σύνολο 35 ευρώ.

Πολύ καλή επιλογή για καλό φαγητό, με καλές πρώτες ύλες, λογικές τιμές με τεράστιες μερίδες και χαριτωμένο περιβάλλον.

Σίγουρα θα ξαναπάμε, οι επιλογές του καταλόγου, πέραν των μαγειρευτών είναι πολλές και δε βαριέσαι.

Οινομαγειρεία - Κουκάκι, Αθήνα

Για κάτι τέτοιες ευχάριστες εκπλήξεις είναι που πάμε γυρεύοντας σε όλη την Αθήνα και αποφεύγουμε να τρώμε συνέχεια στο ίδιο μαγαζί, όσο καλό και αν είναι! Και για κάτι τέτοια ακατέργαστα διαμάντια είναι που γουστάρουμε μετά να γράφουμε σε αυτό εδώ το φιλόξενο site!

Σε μια 100% αθηναϊκή γειτονιά όπως είναι το Κουκάκι είναι φυσικό να υπάρχουν πολλές επιλογές για φαγητό. Ε, λοιπόν νιώθω πολύ τυχερός που με την πρώτη έπεσα διάνα, χάρη βέβαια και στην πρόταση του ντόπιου osotirassas που ψάχνεται και αυτός για καινούργια λαβράκια.

Με το που πατήσαμε το πόδι μας και πριν καν αποφασίσουμε που θα κάτσουμε μας κάλεσαν ευγενικά να δούμε στη βιτρίνα τα μαγειρευτά της ημέρας. Γενικά δεν μου αρέσει αυτό το παλιό στυλ του μαγειρείου που διαλέγεις από τα ταψιά τι μερίδα θες, μου κάνει λίγο σε φυλακή ή νοσοκομείο αλλά την προσωπική μου παραξενιά την προσπέρασα γρήγορα γιατί οι μυρωδιές με κέρδισαν.

Λόγω καλοκαιρίας καθίσαμε σε τραπέζι όσο κοντά προς τα έξω γίνεται, μάλιστα στο συγκεκριμένο σημείο διακριτικές γλαστρούλες οριοθετούν το μαγαζί από το πεζοδρόμιο. Πιο όμορφα είναι όμως μέσα, σε ένα ανοιχτό αίθριο που βρίσκεται ένα όροφο πιο κάτω και διαθέτει καναπέδες και ωραίο ντεκόρ με κιθάρες και χαρούμενα χρώματα. Δεν έχω καμία σχέση με αρχιτεκτονική και εσωτερική διακόσμηση αλλά έχω την αίσθηση ότι έχουν εκμεταλλευθεί άψογα και το τελευταίο τετραγωνικό μέτρο, καθώς δεν μιλάμε για ιδιαίτερα ευρύχωρο ακίνητο.

Με χιούμορ και ωραία διάθεση η σερβιτόρα μας έφερε καταλόγους και ψωμάκι ψημένο με λαδορίγανη και σαν έμπειροι γευσιγνώστες που είμαστε (δηλαδή πειναλέα λιγούρια χαχαχαχαχα) παραγγέλνουμε σχετικά γρήγορα:

• Oka’s σαλάτα: Όπου και να πάω παραγγέλνω τη σαλάτα που έχει το όνομα του μαγαζιού, θεωρώ ότι δε δίνεις το όνομα σου σε κάτι που δεν έχεις βάλει έστω και λίγο μεράκι, συνήθως δικαιώνομαι. Σπανάκι, ρόκα, ανθότυρο και πατάτες συνθέτουν εδώ μια δροσερή και νόστιμη εισαγωγή για αυτό που θα ακολουθήσει…
• Τζατζίκι σπιτικό: Όντως, φαίνεται το άτιμο ότι δεν είναι ετοιματζίδικο! Επίσης πολύ ελαφρύ και μεγάλη ποσότητα, δεν το καταφέραμε όλο (πόσο τζατζίκι να φας πια…)
• Πατάτες τηγανητές: Κομμένες στο χέρι, ήταν OK.
• Μπιφτέκι κοτόπουλο με λιωμένο τυρί και πατάτες στο φούρνο γαρνιρισμένες με μπέικον: Ε-ξαι-ρε-τι-κό! Το μπιφτέκι πρώτης ποιότητας και η συνταγή απλή αλλά τέλεια εκτελεσμένη όπως θα το έκανε σπίτι η γυναίκα, η μαμά, η πεθερά κτλ.
• Γίγαντες: Το λέω συνέχεια, πολύ δύσκολο πιάτο, θέλει παίδεμα και καλή πρώτη ύλη για να έχεις το μαλακό αποτέλεσμα που τους κάνει τόσο νόστιμους. Να γιατί δεν το τολμούν οι περισσότεροι. Δύο λέξεις μόνο αρκούν εδώ, success story!

Γενικά οι «Δύο δεκάρες η οκά» είναι ΕΝΤΙΜΟ και ΣΠΙΤΙΚΟ μαγαζί ως προς το φαγητό, τις τιμές και την εξυπηρέτηση. Ήπιαμε και χύμα κρασάκι λευκό, μας κέρασαν και χαλβά και πληρώσαμε μόλις 17€ το άτομο! Ξεχωριστά μπράβο οφείλω να δώσω στο χαμόγελο και στην ταχύτητα της υποδοχής και του σερβιρίσματος. Όλα μαζί συνθέτουν ένα συνολικό ΜΠΡΑΒΟ και φυσικά θα μας ξαναδείτε!

2017

Σάββατο 18 /3 μεσημέρι με τραπέζι κλεισμένο από το e table είμαστε 4 άτομα μπροστά στην καλαίσθητη είσοδο που παραπέμπει μάλλον σε ανθοπωλείο. Μπορεί και... να σε ξενισει αλλά μάλλον φανερώνει ανθρώπους με ευαισθησίες.

Οι ιδιοκτήτες, χαμογελαστοί ανθρωποι, μας οδήγησαν στο τραπέζι μας.
Ο χώρος καθαρότατος, και τακτοποιημένος. Οι προθήκες με τα έτοιμα φαγητά πολύ όμορφα τακτοποιημένες, στα δεξιά, μπαίνοντας. Μεγάλη ποικιλία έτοιμων φαγητών που σου ανοίγει την όρεξη καθώς παρουσιάζονται με όμορφο, απλό και σωστο τρόπο.

Πρώτα ήρθε νερό σε κανάτα, και ψωμάκι ωραία ψημένο με λαδι και αλάτι, το οποίο συνοδεψαμε με τυροκαυτερή - υπέροχη - και τζατζίκι ελαφρύ και δροσερό.
Η παραγγελία μας ήταν μελιτζάνες με φέτα στο φούρνο, γεύση υπέροχη με κανέλα σε σωστή δόση, πολύ καλά ψημένο τραγανά καρότα μεσα και τη σάλτσα ωραία δεμένη. Ιμάμ μπαϊλντί πολύ καλό. Κοντοσούβλι, το κάτι άλλο. Τέλος δυο μερίδες κεμπάπ από τα ποιο ωραία που έχουμε δοκιμάσει. Το κρασί δροσερό και ωραίο την επόμενη φορά θα μάθω τι είναι.

Συγχαρητήρια!!! Συστήνεται ανεπιφύλακτα.
Σίγουρα το καλύτερο στην περιοχή Κουκακίου - Πετραλωνων.

2017

Σε μια τυχαία βόλτα στο Κουκάκι το Σάββατο 8/4, συναντήσαμε το συγκεκριμένο μαγαζί. Μας έκανε "κλικ" και απαφασίσαμε να γευματίσουμε εκεί.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:
2 άτομα
Μελιτζανοσαλάτα (για τα δικά μου γούστα, υπέροχη)
Πολίτικη σαλάτα. Με μεγάλα κομμάτια λαχανικών. Πάρα πολύ καλή.
Γίγαντες. Μελωμένοι και γευστικότατοι.
Λεμονάτο χοιρινό με ρύζι. Μαμαδίστικο, πολύ καλό.
Αυτά με συνοδεία κρασιού και φρυγανισμένου ψωμιού.

Η εξυπηρέτηση από έναν ευγενέστατο κύριο και μια γλυκιά νεαρή.

Τιμές:
10-15 το άτομο.

Τσιγάρο:
Επιτέλους ένας χώρος που σέβεται τους πελάτες του και δεν επιτρέπει το κάπνισμα στη σάλα, η οποία ήταν γεμάτη (γι αυτούς που θεωρούν πως θα χάσουν πελατεία αν δεν επιτρέπουν το κάπνισμα). Σας ευχαριστούμε για το αυτονόητο!!!

Συμπέρασμα:
Σίγουρα θα ξαναπάμε και σίγουρα θα το προτείνουμε και σε άλλους.

Οινομαγειρεία - Κουκάκι, Αθήνα

Βρεθηκαμε απογευμα 8/3/16 τυχαια ψαχνοντας για τσιμπολογημα ελαφρυ. Ο χωρος ζεστος και παραπεμπει απο τον τιτλο και τη διακοσμηση στην παλια Αθηνα. Υποδοχη ζεστη απο την κοπελα του μαγαζιου, μας συστηθηκε Μαρια και μας εδειξε ολα τα μαγειρευτα πριν καθισουμε, για να εχουμε μια ιδεα, αφου της ειπαμε οτι ειναι πρωτη φορα που επισκεφτηκαμε το μαγαζι. Μας εδωσε και τον καταλογο που εκτος απο μαγειρευτα και αρκετα ορεκτικα εχει κρεατικα της ωρας.

Παραγγειλαμε κολοκυθακια γεμιστα (με κιμα) αυγολεμονο, απλα εξαιρετικα, ισως τα καλυτερα που εχουμε φαει σε ταβερνα, ενα ριζοτο με λαχανικα, απλα τελειο!!! Φετα ψητη ελαφρως καυτερη, πολυ καλη και ενα μισοκιλο κρασι.

Ολα μαζι 23,30 ευρω. Στο τελος μας κερασαν χαλβα με σταφιδα, προσεγμενος και νοστιμος, οχι οπως αλλου που απλα τον κερνανε και δεν τους ενδιαφερει αν τρωγεται. Θα ξαναπαμε σιγουρα, αφου ενημερωθηκαμε οτι υπαρχει μουσικη Σαββατο βραδυ και Κυριακη μεσημερι αλλα για να δοκιμασουμε και απο τα υπολοιπα μαγειρευτα που παραπεμπουν σε μαγερικο παραδοσιακο και οχι μονο. Διαθετει και διανομη στο σπιτι.

Ενδεικτικα θα αναφερω πιατα που ειδα στη βιτρινα και μας εντυπωσιασαν εστω και σαν εικονα: γιγαντες, ρεβυθια, ντοματες-πιπεριες γεμιστα με ρυζι, μπιφτεκι κοτοπουλο καρμποναρα περιεργο και εμφανισιμο, σουτζουκακια, παστιτσιο, γιουβετσι κλπ. Μας ενθουσιασε και θα ξαναπαμε για να δοκιμασουμε και αλλα πιατα με μουσικη ή χωρις.