Μεζεδοπωλείο-οινομαγειρείο με ελληνικές γεύσεις. Κλειστά Κυριακή βράδυ.

09 Οκτ 2017

Μετά τις πολύ καλές κριτικές ενα μεσημέρι Κυριακής με κράτηση απο το etable το επισκεφθήκαμε 4 ενήλικες και 2 παιδιά.

Χώρος (3/4):

Οι άνθρωποι πέτυχαν την απολυτη μεταμόρφωση. Έναν σκοτεινό χώρο σχεδόν ημιυπόγειο κατάφεραν και τον μεταμορφωσαν σε εναν χώρο που καθεσαι ανετα και που εχει και μια ωραία διακόσμηση.

Γεύση (4/4):

Οτι φάγαμε ηταν πολύ νοστιμο, καλοψημένο, ζουμερό (π. χ φιλέτο κοτόπουλο, μπιφτέκι απλό και γεμιστό κτλ). Οι σαλάτες του φρεσκοτατες και όλα πολύ νόστιμα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Μια νεαρή κοπέλα στο σέρβις πολύ πρόθυμη, εξυπηρετική και συνεχώς πηγαινοερχόταν στα τραπέζια και στην κουζίνα. Οι δε χρονοι προετοιμασίας της κουζίνας τους ταχυτατοι.

Valhe for money (4/):

Οι τιμές φυσιολογικές αλλά εαν τις αναγαγεις με την ποιοτητα και την ποσότητα τότε ειναι φθηνές κατα την άποψή μου. Με 15 ευρώ το άτομο τρως σωστά και με 25 τρως οτι εχουν στον κατάλογο (σχεδόν!! ).

Συμπέρασμα:

Ενα πολύ αξιόλογο μαγαζάκι που θα ξαναπηγαινα και θα το σύστηνα και σε φίλους.

06 Δεκ 2017

Επίσκεψη στο ΔΥΟ ΔΕΚΑΡΕΣ Η ΟΚΑ Σάββατο βράδυ, τέλη Νοεμβρίου. Προηγήθηκε κράτηση μέσω e-table (μάλλον όχι αναγκαία, καθώς το μαγαζί ήταν μισογεμάτο), προσφέρει ωστόσο 10% έκπτωση, οπότε καλό είναι να την προτιμήσετε σε κάθε περίπτωση. Το μαγαζί φιγουράρει στην πρώτη δεκάδα του site, με υψηλά ποσοστά σε όλους σχεδόν τους τομείς και με εξαιρετικές κριτικές. Η δική μου εμπειρία ωστόσο ήταν κάπως διαφορετική. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...

Το παρκάρισμα Σάββατο βράδυ στο Κουκάκι μας δυσκόλεψε αρκετά, οπότε προτιμήστε το μετρό, καθώς η στάση Συγγρού-Φιξ απέχει 5 λεπτάκια. Το ΔΥΟ ΔΕΚΑΡΕΣ βρίσκεται σε έναν ημιυπόγειο χώρο, που εξωτερικά δεν σου πολυγεμίζει το μάτι, τα πράγματα ωστόσο διορθώνονται μπαίνοντας μέσα. Φωτεινός, πεντακάθαρος, με άνετα τραπέζια, χωρίζεται σε δύο επίπεδα, με τον κάτω χώρο, όπου και καθήσαμε, να δείχνει πιο ελκυστικός. Διάφορα καδράκια, σουρωτήρια για φωτιστικά και λοιπά διακοσμητικά ομορφαίνουν το χώρο. Στα συν επίσης οι πεντακάθαρες τουαλέτες και η αυστηρή απαγόρευση του καπνίσματος. Η μουσική εντελώς αταίριαστη για το ύφος του μαγαζιού, τώρα τι έπαιζε δεν μπορώ να σας διαφωτίσω, πάντως η μουσική από ένα πιάνο μάλλον δεν ήταν κάτι που θα περίμενες να ακούσεις.

Η εξυπηρέτηση άφησε γενικά καλές εντυπώσεις. Η κοπέλα που μας υποδέχτηκε και πήρε την παραγγελία ήταν συμπαθέστατη και αρκετά φιλική και χαμογελαστή, ο άλλος κύριος που μας εξυπηρέτησε, πιθανώς ιδιοκτήτης, με ένα στυλ υπερβολικής οικειότητας που δεν με ξετρελαίνει, τέλος πάντων δεν είχε κάτι κακό ο άνθρωπος, στο κομμάτι service δεν πρόκειται να απογοητευτείτε. Κατά τα λοιπά, η κανατούλα με δροσερό νεράκι προσφέρθηκε, χαλβάς στο τέλος κεράστηκε, αποδειξούλα με περασμένη την έκπτωση κόπηκε κανονικά (τουλάχιστον στο δικό μας τραπέζι). Αυτό που με χάλασε ήταν που όλα τα πιάτα σερβιρίστηκαν εντός 2-3 λεπτών, καθώς γενικά προτιμώ να υπάρχει μια ροή, δεν ξέρω δεν είναι το καλύτερό μου να προσγειώνονται 5 πιάτα μαζί μπροστά μου. Σε άλλους μπορεί να αρέσει, σε εμένα πάλι όχι.

Ο κατάλογος με αρκετές επιλογές που υποθέτω θα αυξάνονται αρκετά και με τα μαγειρευτά που θα σερβίρονται το μεσημέρι. Καμιά 15αριά ορεκτικά, 6-7 σαλάτες, άλλα τόσα σπέσιαλ (όπως αναφέρονται στον κατάλογο) ορεκτικά, αρκετά πιάτα της ώρας και 4-5 ψαρικά-θαλασσινά. Εμείς, 2 άτομα παραγγείλαμε:

- για αρχή ήρθαν στο τραπέζι μας ψημένες φέτες ψωμί με λαδορίγανη, νοστιμότατες (0,60 € ανά άτομο).
- μία τυροκαυτερή (χτυπητή φωτιά σπιτική, όπως αναφέρεται στον κατάλογο), από τα πιο νόστιμα πιάτα. Όντως χειροποίητη, με πολύ ωραία υφή και γεύση, όχι υπερβολικά καυτερή, πιστεύω μπορούν να την απολαύσουν και άτομα που δεν είναι φαν των πολύ καυτερών γεύσεων. Σερβιρισμένη με ωραίο στήσιμο, δηλαδή δύο σχετικά μικρά μπαλάκια τυροκαυτερής, πασπαλισμένα με πάπρικα και λαδάκι και μια πιπεριά τουρσί. Η τιμή της (4,80 €) υπερβολική για την ποσότητα.
- σαλάτα της οκάς (7,50 €), αποτελούμενη από ρόκα, σπανάκι, ψητή πατάτα, λιαστή ντομάτα, ανθότυρο, λάδι και βαλσάμικο. Νόστιμη και η σαλάτα, με φρέσκα υλικά και αρκετή αναλογικά ποσότητα τυριού, καταναλώθηκε πολύ ευχάριστα. Και εδώ η τιμή μου φάνηκε ωστόσο αρκετά τσιμπημένη, καθώς η ποσότητά της για 2 άτομα ήταν ικανοποιητική, για παραπάνω άτομα δύσκολο, εξάλλου (εκτός του τυριού) δεν βρίσκω ποιο από τα υπόλοιπα υλικά θα μπορούσε να ανεβάσει το κόστος της.
- ένα λουκάνικο σχάρας (7 €), σερβιρισμένο με τηγανητές πατάτες και αρκετό ψιλοκομμένο κρεμμύδι. Στη γυναίκα μου δεν άρεσε καθόλου, καθώς είχε αρκετά λιπαρά σημεία, τα οποία μάλιστα δεν ήταν και πολύ καλά ψημένα. Προσωπικά, το έφαγα, αλλά επίσης δεν με ενθουσίασε. Μέτριο πιάτο. Οι χειροποίητες πατατούλες, από την άλλη, ήταν νόστιμες.
- έναν καγιανά μανιάτικο με σύγκλινο (8 €), επίσης δεν μπορώ να πω ότι ξετρελαθήκαμε. Κάπως άνοστος, με μία περίεργη γεύση σε ορισμένες μπουκιές του (ίσως κάποιο αρωματικό, δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς), μας άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις. Εδώ η ποσότητα ήταν ικανοποιητικότατη, η τιμή πάλι σχετικά τσιμπημένη.
- ένα μπιφτέκι μοσχαρίσιο (9 €), συνοδευόμενο και αυτό από τις ίδιες νόστιμες τηγανητές πατάτες. Το μπιφτέκι ήταν κάπως καλύτερο από τα δύο προαναφερόμενα πιάτα, χωρίς όμως να έχει κάτι το ιδιαίτερο. Αρκετά συμπαγές εσωτερικά, χωρίς εμφανή αρώματα από μπαχαρικά ή άλλα αρωματικά, καταναλώθηκε ευχάριστα αλλά ως εκεί. Το μέγεθός του αρκετά χορταστικό, η τιμούλα ωστόσο μια από τα ίδια
- το χύμα κόκκινο κρασάκι που ήπιαμε, αν και λίγο περισσότερο παγωμένο από όσο θα έπρεπε, ήταν πολύ ωραίο και ευκολόπιοτο (4.5 € τα 500 ml. ). Παραγγείλαμε και δεύτερο μισόλιτρο.

Για τα παραπάνω, δηλ. ψωμί, σαλάτα, 3 ορεκτικά (ο καγιανάς και το λουκάνικο αναφέρονται στον κατάλογο ως σπέσιαλ ορεκτικά), 1 κυρίως και 1 λίτρο χύμα κρασί, εμείς πληρώσαμε κάτι λιγότερο από 42 €, ενώ ο κανονικός λογαριασμός (χωρίς την έκπτωση του e-table) θα ήταν 46,50 €. Όλα τα επιμέρους πιάτα αλλά και συνολικά το λογαριασμό τα θεωρώ αρκετά ανεβασμένα, μια μείωση τιμών πιστεύω ότι είναι επιβεβλημένη.

Συμπερασματικά, το ΔΥΟ ΔΕΚΑΡΕΣ Η ΟΚΑ δεν με ενθουσίασε, καθώς δεν γευτήκαμε κάποιο ιδιαίτερο ή πολύ νόστιμο πιάτο, (εκτός ενδεχομένως από την τυροκαυτερή και τη σαλάτα που εκ των πραγμάτων έχουν συνοδευτικό ρόλο), ενώ συγχρόνως δεν μου φάνηκε και ιδιαίτερα οικονομικό. Το «2» στη γεύση ίσως είναι λίγο αυστηρό, οφείλεται ωστόσο στο γεγονός ότι είχα αυξημένες προσδοκίες. Ενδεχομένως να του έδινα μια δεύτερη ευκαιρία, για να δοκιμάσω τα μαγειρευτά του, οπότε δεν αποκλείεται να επανέλθω.

02 Φεβ 2018

Επισκεφθηκαμε το εν λόγω εστιατόριο παρακινούμενοι απο τις καλές κριτικές του site. Δυστυχώς θα διαφωνήσω με τους περισσότερους καθώς δεν μείναμε ικανοποιημένοι με το φαγητό σε γενικές γραμμές να είναι μέτριο. Παρασκευη βράδυ λοιπόν και ήμασταν 5 άτομα. Το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο και ο χώρος περιποιημένος αλλά πολύ φωτεινός για τα γούστα μου! Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και η κοπέλα ήταν πολυ ευγενική και γρήγορη. Παμέ στα του φαγητού τώρα. Παραγγείλαμε λοιπόν τα εξής.

Σαλάτα Πασά (3/4): Δροσερή και εύγευστη. Μάζι με τα ψωμάκια λαδορίγανη στην αρχή ότι καλύτερο έχει να προσφέρει το μαγαζί.
Συγκληνο με πορτοκάλι (2/4): Αδιάφορο πιάτο. Δεν ένιωθα καθόλου το πορτοκάλι.
Καγιανάς με σύγκληνο (2,5/4): Λίγο καλύτερο αλλά όταν θυμάμαι το καγιανά που εφτίαχνε η θεία στο χωριό τότε δεν αξίζει να μπω καν σε θέμα σύγκρισης.
Κοτόπουλο φιλέτο αλα κρεμ (1/4): Πιάτο δεκατίας '80 με την κρέμα να ξεχειλίζει και το μανιτάρι κονσέρβα.
Χοιρινό αλα κρεμ (1/4): Παρομοιώς
Μοσχάρι συκωτίσιο (2/4): Το έφερε όπως το ζήτησα (μετρια ψημένο) και ήταν μαλακό. Αλλα δεν ήταν καθολού γευστικό, ίσως εφταίγε η ποιότητα του κρεάτος διότι είχε και αρκετές ίνες.
Μπιφτέκι γεμιστό: Δεν δοκίμασα αλλα δεν έλαβα και τα καλύτερα σχόλια.

Για αυτά μαζί με κρασί χύμα μισόκιλο πληρώσαμε 73€, τιμή ακριβή για μεζεδοπωλείο αυτής της ποιότητας. Υπολογίστε ότι πήραμε και 1 κυριώς μέιον οπότε κανονικά για 5 άτομα με 1 σαλατα και 2 ορεκτικά θα έβγαινε κοντά στα 17ευρώ/ατόμο. Η σαλάτα έκανε 7,5, τα "σπέσιαλ" όπως τα βαφτίζει ορεκτικά γύρω στα 7-8€ και τα κυρίως 9-10€. Δηλάδη όλα ήταν τσιμπημένα κανά 2€.
Γενικά είναι ένα κλασσικό μεζεδοπωλείο οπού το φαγήτο του δεν ενθουσιάζει. Σε κανέναν απο τη παρεά δεν άρεσε οπότε δεν νομίζω ότι αξίζει να μπει κανείς στο κόπο να έρθει στο Κουκάκι για αυτό το μαγαζί. Παρκάρισμα επίσης σχετικά δύσκολο, θα έλεγα 7-8/10.

Δημητρακοπούλου & Αν.Ζίννη 29-31, Κουκάκι

210 9220583