ΜΑΚΑΛΟ

Cafe - Restaurants

Νίκης 23, Σύνταγμα [Χάρτης]

Δευ-Παρ 11:00πμ-12:00πμ Σαβ 12:00μμ-12:00πμ Κυρ κλειστα

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ανοιχτό από το πρωί για καφέ. Κυριακή από το μεσημέρι.

2017

Προχωρημένο, εναλλακτικό, διαφορετικό, μοντέρνο είναι τα επίθετα που σκέφτηκα βλέποντας αυτό το μαγαζί. Θεωρώ μάλιστα ότι ξεχωρίζει από τα υπολοιπα της περιοχής και αποτελεί μια άλλη και πιο ενδιαφέρουσα γαστρονομική πρόταση από τα υπόλοιπα. Ίσως γι΄ αυτό κάνει και τη διαφορά.

Η αλήθεια είναι ότι δεν πέφτεις πάνω του τυχαία παρά το γεγονός ότι βρίσκεται στη Νίκης, στο Σύνταγμα. Πας συστημένος ή καλύτερα "διαβασμένος". Διαπίστωσα μετά χαράς ότι το προτιμούν αρκετά οι νεαρές ηλικίες, ίσως για τους λόγους που ανέφερα πριν. Ο χώρος είναι λίγο σκοτενός, ίσως και γιατί δεν βοηθά το φυσικό φως, αφούσ το σημείο που βρίσκεται το μαγαζί ο δρόμος σκιάζεται αρκετά. Έχει 2 επίπεδα και 5-6 τραπέζια, κάποια από αυτά με ψηλά σκαμπό, κάποια άλλα με τα συνηθισμένα τραπεζοκαθίσματα. Το περιβάλλον θα το χαρακτήριζα ατμοσφαιρικό και ρομαντικό μ, ε αρκετά μοντέρνα στοιχεία και λίγο χρώμα.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη: πρόθυμη, γρήγορη, φιλότιμη στο να μας εξηγήσει και να μας διευκρινίσει διάφορα επί του καταλόγου που ρωτήσαμε αλλά και να μας προτείνει ή να διαφοροποιήσει λίγο κάποιο πιάτο κατόπιν σχετικού αιτήματός μας. Επίσης η κανάτα με το νερό ανανεωνόταν καθόλη τη διάρκεια της παρουσίας μας εκεί. Απ΄ ό, τι μας εξήγησε ο σερβιτόρος αρκετά πιάτα φτιάχνονται επί τόπου κατά τη στιγμή της παραγγελίας. Επίσης κάποια πιάτα εναλλάσσονται και υπάρχουν πιάτα ημέρας που διαφοροποιούνται στη διάρκεια της εβδομάδας.

Τα πιάτα ήταν το ένα καλύτερα από το άλλο. Να σημειώσω ότι ακόμη και τα πιάτα που είναι ορεκτικά, έχουν τα περισσότερα από αυτά μέγεθος και ποσότητα κανονικού κυρίως πιάτου. Επίσης αρκετά από αυτά είναι ελαφρώς πειραγμένα και γκουρμέ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η μοναδικής νοστιμιάς και απίστευτης γεύσης ρεβυθοσαλάτα με πολύ ωραίο συνδυασμό υλικών που πρώτη φορά δοκίμασα και που με άφησε άναυδη. Είχε μέσα λιαστή ντομάτα, καπνιστό ψαρονέφρι και κόκκινη πιπεριά και κατέφτασε ολόζεστη και αχνιστή. Εννοείται ότι, αν και ανήκε στα ορεκτικά, ήταν κανονικό κυρίως πιάτο, που πραγματικά μας απογείωσε. Το ίδιο συνέβη και με το φλωμάρι Λήμνου το οποίο είναι ένα ιδιαίτερο ζυμαρικό του νησιού. Το ζητήσαμε με πέστο και ντοματίνια, καθώς ο κατάλογος είχε και κάποια άλλα υλικά και ο σερβιτόρος προθυμοποιήθηκε πάραυτα.
Στην αρχή κατέφτασε ψωμάκι λευκό και μαύρο.

Το συγκεκριμένο μαγαζί κερδίζει με την ποιότητα των υλικών και το συνδυασμό παραδοσιακών και μοντέρνων γεύσεων. Σίγουρα θα είναι από τις πρώτες μου επιλογές στο κέντρο της Αθήνας. Οι τιμές νομίζω ότι είναι ελαφρώς τσιμπημένες, παρά το γεγονός ότι το αξίζει και με το παραπάνω. Πλήρώσαμε για όσα ανέφερα 18 ευρώ.

Cafe - Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Είχα βάλει από καιρό στο μάτι αυτό το μαγαζί με το περίεργο όνομα, μια και το κέντρο της πόλης προσφέρει πια τη δυνατότητα να ανακαλύψεις πραγματικά διαμαντάκια, όχι υποχρεωτικά σουσοπλαστεία ή νεοσουβλακερί με τυποποιημένη εμφάνιση, αλλά χώρους με προχωρημένη αισθητική και κουζίνα με άποψη.

Ένας τέτοιος χώρος είναι το ΜΑΚΑΛΟ (ο τόνος στην παραλήγουσα, το μακάλο είναι μια αλευρόσαλτσα της μακεδονίτικης κουζίνας σαν αραιή μπεσαμέλ που συνοδεύει κεφτεδάκια, σουτζουκάκια ή κοτόπουλο), ένα φθηνό γκουρμέ εστιατόριο όπως αυτοχαρακτηρίζεται. Βρίσκεται στο τέρμα σχεδόν της οδού Νίκης, δηλαδή στο άχαρο κομμάτι της στα σύνορα της Πλάκας, πράγμα που προφανώς αποτελεί μειονέκτημα, γιατί εδώ η διερχόμενη πελατεία είναι περιορισμένη. Πάντως βρίσκεται σε ακτίνα βολής από την πλατεία Συντάγματος, ούτε πέντε λεπτά με τα πόδια. Αυτοκίνητο; Ούτε να το σκέφτεστε!

Η αλήθεια είναι πως όταν σταθείτε απ’ έξω ίσως σας ζώσουν τα φίδια. Λίγα, κάπως προχειρα τοποθετημένα, απλά ξύλινα τραπέζια δεν είναι ακριβώς ο κράχτης που χρειάζεται ένα τέτοιο μαγαζί. Μην πτοείστε, περάστε την πόρτα και ρίξτε μια ματιά γύρω σας πριν διαλέξετε πού θα καθίσετε. Ο πολύ σωστά φωτισμένος χώρος είναι περιορισμένος, πέντε έξι κανονικά άνετα τραπέζια στην πρόσοψη και δύο ψηλά τραπέζια των δύο, τριών ατόμων δεξιά στο βάθος, απέναντι από τη μπάρα.

Η κουζίνα, χωρίς ίχνος μυρωδιάς, στο βάθος, οι τουαλέτες στο υπόγειο, πεντακάθαρες. Υπάρχει νομίζω και ένα πατάρι, το οποίο όμως δεν κατάλαβα αν χρησιμοποιείται σε τακτική βάση. Πολύ καλό το μουσικό mix που ακούσαμε, όχι mainstream, ωραίες επιλογές σε σωστή ένταση.

Παρατηρειστε λοιπόν τους δύο τοίχους με τους παπαγάλους (υπέροχα ζωηρά χρώματα, μου θύμισαν το σαλόνι του Μολιέρου στο ανάκτορο του Σανσουσί στο Βερολίνο), κυρίως όμως τις σαν μαυροπίνακες επιφάνειες. Έχω μια αλλεργία μ’ αυτή την εύκολη «διακοσμητική» λύση, όπου στην καλύτερη περίπτωση αναγράφεται το μενού, στη δε χειρότερη κάθε είδους καλοπροαίρετη αερολογία. Στο ΜΑΚΑΛΟ όμως οι επιφάνειες αυτές είναι φροντισμένες σαν έργα τέχνης. Πνευματώδεις ατάκες σε διάφορες γλώσσες και διάφορα χρώματα, καρδούλες, σκιτσάκια κτλ., ένα σωστό patchwork που δημιουργεί παρεϊστικα συναισθήματα.

Αυτός ο σεβασμός στις αισθήσεις της πελατείας προεκτείνεται στο σεβασμό του νόμου. Εννοώ την τήρηση της απαγόρευσης του καπνίσματος, απόφαση δύσκολη στις μέρες μας για ένα τόσο μικρό μαγαζί. Μπράβο τους, άλλωστε όποιος θέλει μπορεί να πάει για δυο λεπτά έξω να καπνίσει το τσιγαράκι του. Και για να ολοκληρώσουμε τα της εξυπηρέτησης, παίρνει άριστα.

Ο νεαρός κύριος που μας εξυπηρέτησε ήταν παρών όποτε τον χρειαζόμασταν, σοβαρός, ευγενικός, με πλήρη συναίσθηση του ρόλου του. Σε τέτοιου είδους μαγαζιά, όπου συχνάζουν πολλές παρέες νέων παιδών, παρατηρείται συχνά το φαινόμενο «πελάτες, γκαρσόνια, μια παρέα είμαστε», που εμένα προσωπικά με ενοχλεί. Στο ΜΑΚΑΛΟ με χαρά θα ξαναπήγαινα για να απολαύσω αυτό το φιλόξενο σέρβις.

Αλλά και για να απολαύσω την κουζίνα, η οποία ετοιμάζει πιάτα στη λογική του «λίγα και καλά». Ο πνευματώδης κατάλογος, σε μορφή μικρού άλμπουμ, σε προδιαθέτει ευχάριστα, και πραγματικά ό, τι φάγαμε ήταν εξαιρετικό. Θα αρχίσω από τις σαλάτες, κατηγορία απλή μεν πολύπαθη δε. Εδώ δοκιμάσαμε μία σαλάτα με μαυρομάτικα και ψάρι καπνιστό και μία με αβοκάντο και ομελέτα (! ), ήταν αμφότερες πρωτότυπες, φρεσκότατες, ισορροπημένες, γευστικές και χορταστικές, με μια λέξη τέλειες.

Για κυρίως πιάτο εγώ - λόγω καταγωγής - προτίμησα τα μακεδονικά κεμπαπάκια με συνοδεία ψιλοκομμένης ντοματοσαλάτας, τζατζικιού και πίτας, τα καταευχαριστήθηκα, αν και, για να πω την αλήθεια, θεωρώ ότι έπρεπε να προσφέρονται, εναλλακτικά ίσως, και με σάλτσα μακαλό, για να τιμάται έτσι και το όνομα του μαγαζιού. Τα υπόλοιπα τρία μέλη της παρέας προτίμησαν ζυμαρικά με αρκετά πρωτότυπους τρόπους παρασκευής, επίσης πάρα πολύ χορταστικές μερίδες και σωστά βρασμένα.

Συνοδεύσαμε το δείπνο με ένα επίσης εξαιρετικό εμφιαλωμένο ροζέ βιολογικό κρασί (στα 19 ευρώ) ενός μικρού στον όγκο παραγωγής αλλά μεγάλου στη γνώση οινοποιού από τις Κυκλάδες (του οποίου δυστυχώς δεν συγκράτησα το όνομα). Η αποθέωση ήταν το επιδόρπιο, ένα τσιζκέικ με επίγευση βανίλιας φτιαγμένο θαρρείς εκείνη τη στιγμή. Μαζί του, για το ξεπροβόδισμα, από ένα ποτηράκι με το λικέρ που περιέχεται στο γλυκό. Αυτό θα πει μεράκι και φροντίδα, αγαπητοί.

Ο λογαριασμός για τέσσερα άτομα δεν ξεπέρασε τα 60 ευρώ, σκάρτα 80 με το κρασί, ποσό απόλυτα λογικό για την ποιότητα καο ποσότητα του φαγητού. Η απόδειξη συνόδευε κανονικά το λογαριασμό, πληρωμή με κάρτα χωρίς πρόβλημα. Ακούστε τώρα το παράξενο, γιατί εγώ εξήγηση δεν έχω: Σάββατο βράδυ, και από τις 10 ως περασμένα μεσάνυχτα ημασταν η μοναδική παρέα στο ΜΑΚΑΛΟ, συν μια παρέα, μάλλον φίλων του μαγαζιού, που καθόταν έξω! Το βρίσκω κρίμα και άδικο, γι’ αυτό σας προτρέπω όλους να δώσετε σ’ αυτό το συμπαθέστατο και ψαγμένο εστιατόριο μια ευκαιρία να σας πείσει. Ειλικρινά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.

Ιούλ

Μεσημέρι Σαββάτου 18 Ιουλίου επισκέφθηκα με ένα συνάδελφό μου το καφέ-μπαρ-εστιατόριο ΜΑΚΑΛΟ, στην οδό Νίκης, στο Σύνταγμα. Το όνομά του παραπέμπει σε μακεδονίτικη κουζίνα και μάλιστα στα τηγανιτά κεφτεδάκια με τη φοβερή λευκή σάλτσα από αλεύρι, ζωμό κοτόπουλου, κοκκινοπίπερο και σκόρδο. Αυτή η πλούσια σε γεύση παραδοσιακή αλευρόσαλτσα ξεκίνησε, όπως μάθαμε, από τη Φλώρινα για να συνοδεύει την παπάρα και τα φαγητά, ώστε με τις θερμίδες και το λίπος της να ξεπερνιούνται οι ατέλειωτες παγωνιές της βαρυχειμωνιάς...

Το μαγαζί λειτουργεί ήδη τρία χρόνια, έχοντας ξεκινήσει την Πρωτοχρονιά του 2012. Ανοιχτό απ' το πρωί για καφέ, τσάι και ποτά, συνεχίζει τα μεσημέρια και τα βράδια με την ελληνική κατά βάση κουζίνα του.

Μάθαμε ότι από τη Δευτέρα αυτή, 20 Ιουλίου, θα υπάρχει καινοτομία στο καλοκαιρινό τους μενού, λανσάροντας φαγητά από τις διάφορες περιοχές της Ελλάδας. Ανάμεσα στα νέα εδέσματα, μάς είπαν ότι θα συμπεριληφθεί και κάποιο παρεμφερές του Μακάλο! Ο υπεύθυνος, ένας ευγενικός, ξανθός νεαρός από τη Μακεδονία, ήταν πολύ συμπαθής και εξυπηρετικός.

Ο εξωτερικός χώρος αποτελείται από 5-6 τραπέζια, στο πεζοδρόμιο της οδού Νίκης, ενώ ο εσωτερικός κλιματιζόμενος χώρος, όπου καθίσαμε, κατεβαίνοντας 2-3 σκαλάκια, αποτελείται από 8-10 τραπέζια και μικρό μπαρ. Συνολικά, μέσα και έξω, εξυπηρετούνται περί τα 50 άτομα.

Μέσα, λοιπόν, εντυπωσιάζει η γοητεία της διακόσμησης του απέριττου αυτού χώρου, όπου επικρατεί το βεραμάν χρώμα, ενώ ξεχωρίζει μια μεγάλη τοιχογραφία με πουλιά, θαρρώ πως ήταν γερανοί origani, που συμβολίζουν την καλοτυχία. Προσέξτε τις αισθητικές λεπτομέρειες στα παράθυρα, τα μανταλάκια με τις αφίσες στους τοίχους, τον μαυροπίνακα με το μενού της ημέρας, αλλά και χίλιες-δυο μικρολεπτομέρειες που φανερώνουν το μεράκι των παιδιών.

Σίγουρα, στη διάρκεια του χειμώνα, οι καυτές σούπες στον συγκεκριμένο χώρο θα είναι μια ανεπανάληπτη εμπειρία...

Αλλωστε, όλοι οι χώροι τους, καθώς και οι τουαλέτες, είναι πεντακάθαροι και προσεγμένοι.

Δοκιμάσαμε λοιπόν τα εξης φαγητά:

Σαλάτα με χαλούμι, που ήταν ψημμένο και άφθονο σε ποσότητα, συνοδευόμενο από δυόσμο, αγγούρι και sauce vinegrette: (7.50 €)

Λαχματζούν με φρέσκια ντομάτα, κρέμα τυριού, γιαούρτι και δυόσμο. Αυτό το πιάτο έρχεται σαν κεμπάπ πάνω σε διόροφες πίτες και δεν είναι τυλιχτό, αλλά παραμένει ανοιχτό και εντυπωσιάζει με την ποσότητά του! ( 8 €. )

Μοσχαρήσιο burger με μπτσαρέλα, ντομάτα, ρόκα και λαχανικά, συνοδευόμενο από bbq sauce. Ήρθε σε μορφή σάντουιτς, με άφθονο τυρί, αλλά δεν ήταν όσο έπρεπε ζουμερό... (8 €)

Ήπιαμε μια μπύρα Septem, Pale Ale, από την Εύβοια. 5 βαθμών Alcohol. ( 4 € ).

Σημειωτέον ότι αρχικά ήρθαν φέτες ψωμιού, μέσα σε ένα σακουλάκι, οι οποίες -εν είδει κεράσματος- δεν χρεώθηκαν...

Ο συνολικός λογαριαμός έφθασε τα 28 € και θεωρήσαμε ότι βρίσκεται σε αρούντως λογικά πλαίσια, ειδικά για την παρούσα συγκυρία!

Ο κόσμος ήταν ένα ταιριαστό σύνολο που συνέθεταν διάφορες παρέες από αγόρια ή κορίτσια, τόσο Έλληνες στην πλειονότητά του όσο βέβαια και κάποιοι τουρίστες, λόγω εποχής και συγκεκριμένης περιοχής, μεταξύ Συντάγματος και Πλάκας. Επικρατούσε, θα έλεγα, μια ατμόσφαιρα καλλιτεχνική, καθώς και διανοουμενίστικη...

Στον συγκεκριμένο χώρο αισθάνεται κανείς μια όμορφη αύρα, λόγω της ευγένειας που επικρατεί και μεταδίδεται από τον ξανθό μετρ στο σύνολο των θαμώνων, ανεξαρτήτως ηλικίας, φίλου και φύλου!!

Ευρισκόμενοι στο κέντρο, μπορείτε να το τιμήσετε χωρίς ενδοιασμούς, και εφεξής να δοκιμάσετε τις νέες ελληνικές σπεσιαλιτέ του. Εγώ τουλάχιστον σκοπεύω να ξαναμπώ στον πειρασμό...

Το αγαπημένο Μακάλο.

Πηγαίνω από την πρώτη ημέρα που άνοιξε και έχω δει τα δυνατά "σημεία" και τις αδυναμίες του. Το Σεπτέμβριο άλλαξε το μένου του, αγαπημένα πιάτα έφυγαν και ήρθαν καινούργια που ακόμα δεν έχουμε δοκιμάσει.

Σάββατο απόγευμα, μετά από 3 ώρες ψώνια με την καλή μου, αποφασίσαμε να φάμε κάτι ελαφρύ και πήγαμε στο Μακάλο για σαλάτες!

Χώρος 3/4
Ο εσωτερικός χώρος έχει βελτιωθεί με την πάροδο του χρόνου και από άδειος και απρόσωπος έχει γίνει ζεστός και με χαρακτήρα. Θυμίζει μπαρ / εστιατόριο του εξωτερικού. Μέσα έχει λίγα τραπέζια και μια μπάρα.
Έξω έχει μερικά τραπέζια, αλλά η περιοχή δε βοηθάει.

Εξυπηρέτηση 4/4
Ευγενικοί και γρήγοροι, χωρίς πολλά πολλά κανονικά θα ήταν για 3/4, αλλά...
1. Μέσα απαγορεύετε το κάπνισμα. Επιτέλους ένα εστιατόριο που σέβεται τους πελάτες του. Οι καπνιστές έξω με κουβερτούλα.
2. Είναι dog friendly... ναι και μέσα!!: )))

Στο δια ταύτα...
Γεύση 4/4
Το Μακάλο είναι ότι πιο κοντά σε γκουρμέ μαγαζί, με καλές όμως μερίδες και νορμάλ τιμές για αυτό που παίρνεις. Ενδεικτικά: Σαλάτες, από 7.20 έως 7.50, κυρίως πιάτα από 7.50 μέχρι και 11.00.
Δύσκολα θα βρεις συμβατικές γεύσεις και τα πιάτα είτε θα τα λατρέψεις είτε θα τα μισήσεις.

Πήραμε:
- Σαλάτα μαυρομάτικα - καρότο - ρέγγα καπνιστή και σάλτσα (δεν ξέρω από τι).
ότι και να πω είναι λίγο, απλά μαγικό (και σε καλή ποσότητα). 4/4
- Σαλάτα κους κους με μήλο και φέτα (και διάφορα άλλα). 4/4
Τρομερή και φρεσκότατη.

Φρέσκο ψωμί (δεν χρεώθηκε) και νερό βρύσης.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 14.9

VFM - 4/4
Για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω 4/4.

Τι περιμένω? Να μπει ο χειμώνας και αρχίσει να φτιάχνει και σούπες ημέρας.