Ανοιχτό από το πρωί για καφέ. Κυριακή από το μεσημέρι.

Δευ-Παρ 11:00πμ-12:00πμ Σαβ 12:00μμ-12:00πμ Κυρ κλειστα

07 Απρ 2017

Προχωρημένο, εναλλακτικό, διαφορετικό, μοντέρνο είναι τα επίθετα που σκέφτηκα βλέποντας αυτό το μαγαζί. Θεωρώ μάλιστα ότι ξεχωρίζει από τα υπολοιπα της περιοχής και αποτελεί μια άλλη και πιο ενδιαφέρουσα γαστρονομική πρόταση από τα υπόλοιπα. Ίσως γι΄ αυτό κάνει και τη διαφορά.

Η αλήθεια είναι ότι δεν πέφτεις πάνω του τυχαία παρά το γεγονός ότι βρίσκεται στη Νίκης, στο Σύνταγμα. Πας συστημένος ή καλύτερα "διαβασμένος". Διαπίστωσα μετά χαράς ότι το προτιμούν αρκετά οι νεαρές ηλικίες, ίσως για τους λόγους που ανέφερα πριν. Ο χώρος είναι λίγο σκοτενός, ίσως και γιατί δεν βοηθά το φυσικό φως, αφούσ το σημείο που βρίσκεται το μαγαζί ο δρόμος σκιάζεται αρκετά. Έχει 2 επίπεδα και 5-6 τραπέζια, κάποια από αυτά με ψηλά σκαμπό, κάποια άλλα με τα συνηθισμένα τραπεζοκαθίσματα. Το περιβάλλον θα το χαρακτήριζα ατμοσφαιρικό και ρομαντικό μ, ε αρκετά μοντέρνα στοιχεία και λίγο χρώμα.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη: πρόθυμη, γρήγορη, φιλότιμη στο να μας εξηγήσει και να μας διευκρινίσει διάφορα επί του καταλόγου που ρωτήσαμε αλλά και να μας προτείνει ή να διαφοροποιήσει λίγο κάποιο πιάτο κατόπιν σχετικού αιτήματός μας. Επίσης η κανάτα με το νερό ανανεωνόταν καθόλη τη διάρκεια της παρουσίας μας εκεί. Απ΄ ό, τι μας εξήγησε ο σερβιτόρος αρκετά πιάτα φτιάχνονται επί τόπου κατά τη στιγμή της παραγγελίας. Επίσης κάποια πιάτα εναλλάσσονται και υπάρχουν πιάτα ημέρας που διαφοροποιούνται στη διάρκεια της εβδομάδας.

Τα πιάτα ήταν το ένα καλύτερα από το άλλο. Να σημειώσω ότι ακόμη και τα πιάτα που είναι ορεκτικά, έχουν τα περισσότερα από αυτά μέγεθος και ποσότητα κανονικού κυρίως πιάτου. Επίσης αρκετά από αυτά είναι ελαφρώς πειραγμένα και γκουρμέ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η μοναδικής νοστιμιάς και απίστευτης γεύσης ρεβυθοσαλάτα με πολύ ωραίο συνδυασμό υλικών που πρώτη φορά δοκίμασα και που με άφησε άναυδη. Είχε μέσα λιαστή ντομάτα, καπνιστό ψαρονέφρι και κόκκινη πιπεριά και κατέφτασε ολόζεστη και αχνιστή. Εννοείται ότι, αν και ανήκε στα ορεκτικά, ήταν κανονικό κυρίως πιάτο, που πραγματικά μας απογείωσε. Το ίδιο συνέβη και με το φλωμάρι Λήμνου το οποίο είναι ένα ιδιαίτερο ζυμαρικό του νησιού. Το ζητήσαμε με πέστο και ντοματίνια, καθώς ο κατάλογος είχε και κάποια άλλα υλικά και ο σερβιτόρος προθυμοποιήθηκε πάραυτα.
Στην αρχή κατέφτασε ψωμάκι λευκό και μαύρο.

Το συγκεκριμένο μαγαζί κερδίζει με την ποιότητα των υλικών και το συνδυασμό παραδοσιακών και μοντέρνων γεύσεων. Σίγουρα θα είναι από τις πρώτες μου επιλογές στο κέντρο της Αθήνας. Οι τιμές νομίζω ότι είναι ελαφρώς τσιμπημένες, παρά το γεγονός ότι το αξίζει και με το παραπάνω. Πλήρώσαμε για όσα ανέφερα 18 ευρώ.

19 Δεκ 2017

Σάββατο 16/12/2017
Αφού έχει ξεκινήσει και βρέχει, λέμε να κάτσουμε να φάμε κάπου στο Σύνταγμα. Ένα γρήγορο ψάξιμο στο διαδίκτυο μας οδήγησε στο ΜΑΚΑΛΟ. Ωραίος χώρος, αλλά μικρός εξ ου και το 3/4. Η κοπέλα που μας σέρβιρε ήταν ευγενέστατη, ενημέρωσε για πιάτα ημέρας και πιάτα που είχαν τελειώσει και πήρε την παραγγελία.
1 κοτόπιτα
1 σαλάτα με χαλούμι
1 μοσχάρι κοκκινιστό με πατάτες τηγανιτές
1 κοτόπουλο φιλέτο με χυλοπίτες
1 συκώτι με άγριο ρύζι
Σύνολο: 46,5€
Εξυπηρέτηση: Όπως ήδη ανέφερα, η κοπέλα ήταν κατατοπιστική ως προς το σκέλος της παραγγελίας, ενδιαφέρθηκε τόσο αυτή, οσό και ένας συνάδελφος της (ο οποίος όταν κάναμε έναν αστεϊσμό για ακύρωση ενος πιάτου λόγω του μεγέθους των μερίδων μας είπε οκ) παραπάνω από μια φορά για το αν είναι όλα καλά και τέλος ήταν τόσο φιλικοί όλοι οι εργαζόμενοι όσο επρέπε.

Γεύση: Τα πιάτα ήταν μαμίσια (σπιτικά εννοώ) τόσο σε γεύση όσο και σε ποσότητα. Ακόμα και μια μικρή υπέρβαση της αλατότητας στο πιάτο με τις χυλοπίτες (οφειλόταν στην ύπαρξη σόγιας) φανέρωνε την σπιτική χροιά που χρειάζεται ένας χώρος εστίασης. Η κοτόπιτα ήταν εξαιρετική, ενώ θα ήθελα να κάνω ιδιαίτερη αναφορά στο πιάτο με το συκώτι το οποίο ήταν εξαιρετικά μαγειρεμένο. Σαλάτα μεγάλη και δροσερή ενώ εξίσου καλό ήταν και το κοκκινιστό
Ειναι λογικό λοιπόν να μην κλαίμε τα λεφτά μας σε ένα τέτοιο χώρο εστίασης και να είμαστε και οι 5 χορτασμένοι και χαρούμενοι φεύγοντας από εκεί.

Η μόνη παρατήρηση που έχω είναι η εξής, είναι μαγαζί παρέας για εμένα. Οι μερίδες είναι τόσο μεγάλες που δύο άτομα δεν μπορούν να δοκιμάσουν κάτι παραπάνω από δύο πιάτα και μια σαλάτα κάτι το οποίο είναι κρίμα.