ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ

210 4132070
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ωράριο λειτουργείας απο Δευτέρα έως Κυριακή 12:00-24:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Μπροστά στη Θάλασσα Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Η αγαπη μου για την θάλασσα και τα ψάρια και η πολυετή ενασχόληση μου σε χώρους εστίασης στην Ελλάδα και στο εξωτερικό με ώθησαν τον Ιούνιο του 2012 στην δημιουργία του " ΘΕΑ ΘΆΛΑΣΣΑ ". Με πολύ αγάπη και μεράκι για την δουλειά μου διαλέγω τις πιο άριστες πρωτες ύλες της αγοράς και ό, τι καλύτερο μπορούν να προσφέρουν οι ελληνικές θάλασσες. Σας περιμένω μαζί με την ομαδα μου για να σας περιποιηθούμε απολαμβάνοντας τη θέα.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΕΜΠΊΔΑΚΗΣ

https: //m. facebook. com/%CE%98%CE%AD%CE%B1-%CE%98%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B1-404119072957614/?ref=page_internal

Γράψε τη δική σου κριτική

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Στην Ακτή Κουμουνδούρου (ή Μικρολίμανο ή Τουρκολίμανο, για να συνεννοούμαστε καλύτερα), όλα τα μαγαζιά έχουν τη χάρη της θέας προς τη θάλασσα, μόνο ένα όμως έχει και το όνομα. Το ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ λοιπόν, στο πιο high κομμάτι του κόλπου, αυτό που στην άκρη του βρίσκεται ο Ναυτικός Όμιλος, δίπλα ακριβώς από το μετεγκατασταθέν ΒΑΡΟΥΛΚΟ, λειτουργεί ήδη τρία χρόνια και δείχνει να παγιώνει τη θέση του σε μια περιοχή που στην εποχή της κρίσης πλήττεται ιδιαίτερα.
Το πόσο καλά στέκει ένα μαγαζί το καταλαβαίνεις όταν το επισκεφθείς (και) υπό μη ιδανικές συνθήκες. Η τελευταία λοιπόν φορά στο ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ ήταν μια πολύ βροχερή, συννεφιασμένη μέχρι εκεί που δεν πήγαινε άλλο Κυριακή. Η θάλασσα μαβιά, ανταριασμένη και γεμάτη σκουπίδια, κάθε άλλο παρά ελκυστική θέα. Το μαγαζί γεμάτο – στην καλύτερή του στιγμή – κατά 50% (όταν βέβαια σε κοντινά μαγαζιά με το ζόρι μέτραγες δύο, τρεις παρέες), όμως όλος ο θίασος (αφεντικά, σερβιτόροι, βοηθοί) επί σκηνής, σε διαρκή κίνηση και με το χαμόγελο. Η πελατεία όπως ίσως φαντάζεστε. Μεγάλες συντροφιές με μεγάλες παραγγελίες, μεγάλοι σε ηλικία άνθρωποι που δεν ήθελαν να στερηθούν το κυριακάτικο ψαράκι, οικογένειες με παιδιά που εκπαιδεύονται στην ψαροφαγία, ελάχιστα ζευγάρια, ανάμεσα σ’ αυτά κι εγώ με τη συμβία μου, ενώ λίγο πριν φύγουμε κατέφθασε ο φίλτατος ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ με την παρέα του. Ούτε περιπολία να κάναμε! Πρώτη θετική εντύπωση το ότι μόλις άδειασε το διπλανό μας τραπέζι προθυμοποιήθηκαν να το ενώσουν με το δικό μας, για να είμαστε πιο άνετα. Θα δεχτώ ότι η κίνηση αυτή έγινε τρόπον τινά εκ του ασφαλούς (ο μαγαζάτορας πάντα ξέρει πόσο κόσμο να περιμένει), παίρνει όμως «άριστα» στο management. Τελευταία παρατήρηση: Σχεδόν σ’ όλα τα τραπέζια με παραπάνω από τρία άτομα προσγειώθηκε ένα μεγάλο ψητό ψάρι, ένδειξη ότι υπάρχει βεβαιότητα για τη φρεσκάδα του προϊόντος (και η δυνατότητα να το πληρώσεις βεβαίως βεβαίως).
Ως χώρος η ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ δεν πρόκειται να σας καταπλήξει. Αντιπαρέρχομαι τον εσωτερικό χώρο, ο οποίος σ’ όλα αυτά τα εστιατόρια υπάρχει, επειδή δεν μπορείς να μοστράρεις στην πρόσοψη την κουζίνα και τη λάντζα και επειδή από κάπου πρέπει να περάσει ο κόσμος για να επισκεφθεί το μέρος όπου και ο βασιλιάς πάει μόνος του (καθαρές και περιποιημένες, by the way). Όλα τα λεφτά είναι ο χώρος που ακουμπά στο Σαρωνικό. Διαμορφωμένος αμφιθεατρικά σε τρία επίπεδα προσφέρει άνεση χώρου και θέας σχεδόν όπου κι αν καθίσει κανείς, μεγάλο πλεονέκτημα χωρίς άλλο. Η δεξιά πλευρά μπαίνοντας καταλαμβάνεται από τη συλλογή οίνων και – κυρίως – αποσταγμάτων του καταστήματος, ενώ στα αριστερά και πάνω από τα τραπέζια έχει γίνει φιλότιμη και αρκετά γουστόζικη, καθόλου πρόχειρη διακοσμητική δουλειά, αποκλειστικά με θαλασσινά αντικείμενα και μοτίβα. Τα τραπέζια καλοστρωμένα, τα καθίσματα κλασσικά, σερβίτσια και ποτηρικά πάνω από το μέσο όρο και πεντακάθαρα.
Στο σκονάκι του μυαλού μου είχα σημειώσει ως must order τη ρεγγοσαλάτα και τα στρείδια με φύκια. Η πρώτη μας άρεσε ιδιαίτερα, γιατί ήταν τόσο μους όσο χρειαζόταν, αλλά με αισθητή και τη γεύση της σάρκας του ψαριού, συν το ξερό κρεμμύδι που έδενε τέλεια με το πιάτο. Τα στρείδια όμως είχαν (υπερβάλλων ζήλος;) αποκολληθεί από τα κέλυφος και ήταν εντελώς στεγνά, με αποτέλεσμα το τεστ του λεμονιού να μην έχει νόημα, ενώ και τα φύκια είχαν – κακώς – ραντιστεί με soy sauce. Γενικά μια απογοήτευση, όπου όμως – δεύτερο θετικό σημάδι εδώ – ο πανταχού παρών ιδιοκτήτης άκουσε προσεκτικά τις παρατηρήσεις μας και, φέρνοντας στο τέλος το λογαριασμό, μας ζήτησε ξανά συγνώμη λέγοντας ότι δεν χρέωσε το πιάτο. Άσε που μας κέρασε διπλό επιδόρπιο, και κρεμ καραμελέ και γλυκό τσιζ κέικ. Bravo patron, και γενικά μπράβο σε όλο το προσωπικό.
Ως κύριο πιάτο ζητήσαμε να μας ψήσουν στα κάρβουνα ένα μεγάλο φρέσκο καλαμάρι, το οποίο σερβιρίστηκε τεμαχισμένο με χειρουργική ακρίβεια, ήταν εξαιρετικό και χορταστικό. Συνέβαλε σ' αυτό και η σαλάτα με φρέσκα ντοματίνια, ντακάκια και ξινοτύρι. Μαζί μ’ ένα μπλε ούζο Βαρβαγιάννη ο λογαριασμός, αν ήταν πλήρης, θα πλησίαζε τα 60 ευρώ, χωρίς τα στρείδια έπεσε κάτω από τα 50. Σαφώς στο ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ δεν πηγαίνεις για να φας φθηνά, αλλά καλά, χωρίς γκουρμεδιές (ο κύριος Λαζάρου άλλωστε είναι μεσοτοιχία) και σε χαλαρό περιβάλλον. Αξίζει μια επίσκεψη. Για το πού θα αφήσετε το τουτού σας (8 στα 10) καλύτερα, αν δεν πάρετε το τραμ μέχρι το ΣΕΦ κι από ‘κεί να το κόψετε με τα πόδια (ένα τεταρτάκι δρόμος), να προϋπολογίσετε ένα ταλιράκι επιπλέον στο λογαριασμό και να πάτε κατευθείαν στο πολύ κοντινό φυλασσόμενο πάρκινγκ.

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Δεν κατεβαίνω συχνά Πειραιά, αν και είναι από τ'αγαπημένα μου μέρη. Η αίσθηση του λιμανιού και η θάλασσα που σχεδόν τον περικυκλώνει μου λείπουν αρκετά στα υψίπεδα του Λυκαβηττού όπου κατοικώ. Καιρός αιθριος, Σαββατο απόγευμα και η διάθεση για γεύμα παρά θιν αλός έντονη.
Οπότε, κατεβήκαμε στο Μικρολίμανο με το αυτοκίνητο, παρκάραμε εύκολα -ήταν νωρίς, 4μμ- στη Ναυάρχου Βότση, και περπατήσαμε ένα πεντάλεπτο στην Ακτή Κουμουνδούρου, χαζεύοντας τα διάφορα υποψήφια εστιατόρια και κοιτώντας τους αναρτημένους καταλόγους για να αποφασίσουμε προς τα που να κινηθούμε.
Ο χαμός. Πολλά τα μαγαζιά, σχετικά τσιμπημένες οι τιμές σε αρκετά απ' αυτά, πολύ ψάρι, κάποια μεζεδοπωλεία, κάποια ιταλικά. Ολα πάνω στη θάλασσα, πρώτο πλάνο θέα κατάρτια, γλάροι και στο βάθος Υμηττός και νότια προάστεια. Υπέροχα. Καταλήξαμε στο Θέα, γιατί μας έκανε κλικ η σελίδα των ορεκτικών του.
Κατεβήκαμε τα σκαλάκια και μπήκαμε στον ανοιχτό χώρο (που το χειμώνα κλείνει με τζαμαρία) με το ξύλινο ντεκ, τα μπλε τραπεζομάντηλα (δεν είναι εδώ ταβέρνα με χάρτινο, πάμε σε πιο περιποιημένη κατάσταση), καλοδιατηρημένα, φιλόξενα, απλά και καθαρά. Στη δεξιά πλευρά μπαρ με παρατεταγμένα τα ούζα και τα τσίπουρα που διατίθενται στο κατάστημα -πραγματικά εντυπωσιακή ποικιλία.
Μόνο άλλες 2 παρέες ήταν στο μαγαζί εκεινη την ώρα, και η σερβιτόρα μας υπέδειξε τραπέζια εντελώς πάνω στη θάλασσα.
Τα πιάτα έχουν το όνομα του μαγαζιού, το αλάτι που βρίσκεται στο τραπέζι είναι "φυσικό θαλασσινό μαζεμένο από τα Χοτάσια Μάνης" και το ψωμί (απλό και πολύσπορο) ερχεται ελαφρώς φρυγανισμένο. Νερό φιλτραρισμένο σε επαναγεμιζόμενα μπουκάλια, που φυσικά δε χρεώθηκε -σωστό και οικολογικό. Λαδόξιδο σε μπουκαλάκια ούζου Πλωμαρίου.
Οι επιλογές του καταλόγου είναι μπόλικες -πολλά τα φρέσκα ψάρια αλλά και ζυμαρικά με θαλασσινά- όμως, όπως είπα και πριν, θέλαμε να δοκιμάσουμε κάποια από τα "ιδιαίτερα" ορεκτικά. Και πήραμε:
- Ρεγγοσαλάτα: δεν τη βρίσκεις συχνά, και είναι υπερνόστιμη -αυγά ρέγγας με λεμόνι, κρεμμύδι και αλλα μυριστικά, σε κατασκευη που δεν γνωρίζω, αλλά που την κάνουν σούπερ ουζομεζέ ή τσιπουρομεζε πάνω στο φρυγανισμένο ψωμάκι. (€4,9)
- Χόρτα βραστά (στην ερώτησή μου τι χόρτα είναι μου απάντησαν άγρια σπαρτά -δηλ τι; Υπάρχει τέτοιο; Ή άγρια είναι ή σπαρτά είναι -όχι; Σαν ολίγον έγκυος μου ακούστηκε. Δεν ξέρω -σαν βλήτα μου φάνηκαν, κι ήταν μια χαρά πάντως).
- Στρείδια λαδολέμονο με φύκια. Έξι στρείδια, και στη μέση κουπάκι με φύκια. Ευρηματικότατος συνδιασμός, ωραίο πιάτο (€9,5).
- Σαρδέλλες ψητές. Ανοιγμένες, φιλεταρισμένες, φρεσκότατες πολύ καλή ποσότητα για τα €6,9.
- Πατάτες τηγανητές. Φρέσκιες, νόστιμες, πολλές, αρκετά τραγανές (€3,9)
-Ούζο Απαλλαρίνα από την αγαπημένη Χίο -200ml, €7,9.
Το σέρβις όπως πρέπει, ευγενικό, διακριτικό, χαμογελαστό, όχι χαζοχαρούμενο.
Στο τέλος, κέρασμα τσηζκέηκ και ποτό μαστίχα.
Σύνολο λογαριασμού €40. Δεδομένης της όλης εμπειρίας, περιποιήσης, στάνταρντς μαγαζιού και θέας, δίνω τα 3 ντοματίνια αισθανόμενη πως ίσως τους αδικώ και λίγο, θα έβαζα 3,5 αν μπορούσα.
Χμμμ, και σήμερα το πρωί είδα πως με e-table θα είχα και έξτρα έκπτωση -αλλά τι να κάνω; Να είμαι έξω από το μαγαζί, να κλέινω με το κινητό, να περιμένω ένα δίλεπτο-τρίλεπτο και να μπάινω μέσα και να λέω "γειά σας, έχω κράτηση, όνομα τάδε κλπ;" Ναι ε;

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Θα αρχισω την οποια κριτικη για το συγκεκριμενο εστιατοριο λεγοντας οτι ξεκιναει απο θεση ισχυος ενεκα και η θεση η οποια βρισκεται δεν αφηνει και πολλα περιθωρια να αμφισβητησεις τον χωρο

Και πιστευοντας οτι σχεδον ολοι θα εχετε κανει την περατζαδα σας απο το Μικρολιμανο θα ξερετε ολοι οτι μιλαμε γιαμ μια ιδεωδη τοποθεσια για ενα μαγαζι και μαλιστα για το κλεινων αστυ

Θα σημειωσω δε οτι στο εν λογο μαγαζι εχω καταλυσει απειρες φορες για γευμα η δειπνο μιας και ειναι απο τα προσφολεστερα μαγαζια που ο καταλογος τους δεν απεχει πολυ απο ενα τσιπουραδικο της πειραικης οποτε οι γευσεις του ειναι πολυ κοντα στις αγαπημενες μου.

Κατεβηκα λοιπον βραδακι Σαββατου προς την περιοχη (προς μεγαλη μου εκπληξη η κινηση πολυ περιορισμενη ) και φτασαμε στο μαγαζι περιπου στις εννεα. Το παρκινκ αδιανοητο εκτος αν εισαι τοσο τυχερος που πετυχεις καποιον να φευγει εκεινη την ωρα. Το ευτηχημα ειναι οτι στα εικοσι μετρα υπαρχει επι πληρωμη παρκινκ οποτε με πεντε ευρω μπορει ο καθενας να αποφυγει την οποια ταλαιπωρια. Θα σημειωσω εδω οτι προς μεγαλη μου εκπληξη στην διαδρομη προς το "θεα θαλλασσα" διαπιστωσα οτι στην αρχη του μικρολιμανου ολα τα αλλα μαγαζια με το ιδιο στυλ του εν λογω εστιατοριου εχουν κλεισει και το μικρολιμανο στην αρχη του δινει μια τραγικη εικονα εγκαταλειψης. Κριμα για ενα απο τα πιο ομορφα σημεια της πολης που μπορουσε ο καθενας να ξεφυγει απο την κλασικουρα του τσιμεντου της Αθηνας.

Φτανοντας το μαγαζι βρισκεις ενα κλασικο ψαραδικο της περιοχης που το κυριως μαγαζι ειναι απεναντι στον δρομο και ο κυριως χωρος εστιασης των πελατων βρισκεται στεγασμενος πανω στην θαλλασσα.
Το συγκεκριμενο σημειο που βρισκεται το μαγαζι ειναι στο τελος του μικρολιμανου και βριθει μαγαζιων εστιασης αντιθετα με την αρχη του μικρολιμανου.

Ο χωρος πολυ καθαρος με ανοιχτα χρωματα και τα τραπεζια ομορφα τοποθετημενα μεσα στον χωρο ετσι ωστε να μπορεις να κατσεις να συζητησεις να μην ενοχληθεις και να μην ενοχλησεις.
Ακομα και τετοια εποχη αρκετοι απο τους θαμωνες ηταν ξενοι κατι που ακομα θεωρειται το must της περιοχης.

Ενα μπαρ με τα ποτα και ολα τα απαραιτητα για να μποροει να λειτουργει και αυτο το μερος του μαγαζιου στο αριστερο μερος του μαγαζιου οπως μπαινεις δημιουργει μια πολυ ωραια αποψη για τον χωρο και στην απεναντι πλευρα η τεραστια τζαμαρια που συνορευει με την θαλλασσα. Εκεινα τα τραπεζια ( σε ενα απο τα οποια ειχαμε την χαρα να καθισουμε ) ειναι κατα το κοινως λεγομενο... ολα τα λεφτα ιδιαιτερα τους χειμερινους μηνες γιατι το καλοκαιρι οσες φορες καταλυσαμε εκει εχει καποια ιδιαιτερη μυρωδια που μονο ευχαριστη δεν την λες.
Σαφως δεν ειμαστε και καταμεσης του Αιγαιου.

Η υποδοχη αψογη με μια κοπελα γελαστη και πολυ ευχαριστη να μας οδηγει κατευθειαν και να μας δειχνει τις επιλογες μας σε τραπεζι

Ολα επισης τα ορντεβρ και τα πρωτα οπως χωμι ποτο και ντιπ ηρθαν αμεσα και χωρις καμια καθυστερηση.
Στο παραμικρο νευμα του χεριου καποιος υπευθηνος του μαγαζιου ηταν εκει να μας εξυπηρετησει και οπως αντιληφθηκα στο μαγαζι δινουν τεραστεια σημασια στην εξυπηρετηση του πελατη χωρις να υπολογιζουν θεσεις και υπευθηνουν. Ολοι εξυπηρετουν αμεσα προς τιμην τους.

Σαφως και η ευγενεστατη ερωτηση της αποψης μας για το μενου και για την βραδια απο τον ανθρωπο που μαζεψε το τραπεζι και ακομα και το ευχαριστω του στο σχολιο για καποιο απο τα πιατα που επρεπε να μεταφερει ως παραπονο στον μαγειρα.

Κας ας παμε στο δια ταυτα της γευσης.
Εδω θα σημειωσω οτι δεν ειναι το δυνατο σημειο του μαγαζιου.

Σαφως οι τιμες του μαγαζιου δεν ειναι επιπεδου του γειτονα Λαζαρου με το " βαρουλκο " αλλα αυτο δεν δικαιολογει κακη ποιοτητα φαγητου σε καμια περιπτωση.

Μολις κατσαμε μας φερανε καποια ψωμακια ( και μαυρα και ασπρα) ψημενα στην σχαρα πολυ καλα και φρεσκα

Ως πρωτο πιατο ηρθε μια σαλατα απο ποικιλια βραστην λαχανικων που σαν απλο πιατο δεν μπορω να το σχολιασω δυσμενως ουτε ευμενως.
Τα λαχανικα πολυ ωραια βρασμενα σε καλη ποσοτητα.
πολυ καλο πιατο ακριβως αυτο που περιμενεις να δεις
4/4 αν και λιγο αξια εχει γι αυτο το πιατο

Δευτερο πιατο μια μεριδα κολοκυθακια τηγανητα που ηταν κομενα πολυ καλα με ενα ντιπ απο τζατζικι στην ακρη επισης ενα ευκολο πιατο που ηταν αξιοπρεπεστατο και θα παρει ενα 4αρι αλλα κι αυτο δεν νομιζω οτι θα συγκινησει κανεναν

Τριτο πιατο ενας γαυρος ξυδατος ( η μαρινατος ) που σαφως δεν ηταν ουτε για να το δοκιμασεις. Επιεικως αθλιος με πολυ ασχημη μυρωδια και γευση
1/4

Σαν ορεκτικο πειραμε επισης ενα σαγανακι τυρι που σαφως και ηταν ενα απλο σαγανακι αλλα θα μπορουσε να ειναι λιγο πιο χοντρο. Ηδη απο την ελευση του στο τραπεζι ειχε ξεραθει σχεδον και κοβοτανε δυσκολα. Παρ ολα αυτα οφειλω να ομολογησω οτιμ οι πρωτες πιρουνιες που ηταν ακομα ζεστες ηταν ευγευστες.
ενα 3/4

Και παμε στο πεμπτο και κυριως πιατο της βραδιας
Μια γαριδομακαροναδα για δυο ατομα που θα μπορουσαν καλιστα να την σερβιρουν οι Τζιχαντιστες για βασανηστηριο στα θυατα τους.

Θα εξαιρεσω τις γαριδες που και αρκετες σε αριθμο ηταν και πολυ καλα βρασμενες και θα μεινω στο μακαρονι που ειναι πιστευω οτι πιο ευκολο για εναν εμπειρο μαγειρα. Επιεικως αθλιο πιατο. Μακαρονια οχι απλα παραβρασμενα αλλα τοσο πολυ χαλια που με την δαγκανα σερβιρισματος σηκωνες δυστυχως ολο το πιατο και επρεπε να κανεις πολυ δουλεια για να ξεχωρισει μακαρονια να βαλεις στο πιατο του καθενος. Και ακομα οταν ξεπερνουσες αυτον τον σκοπελο και εβαζες μια μπουκια στο στομα σου καταλαβαινες οτι μαλλον ο μαγειρας εκανε promotion στην Καλλας..... ΛΥΣΣΑ.... τοσο αλατι δεν δικαιολογειται ουτε απο ασχετο τετραχρονο που μαγειρευει πρωτη φορα. Αν δεν ηταν οι γαριδες σαφως θα μιλουσαμε για μηδεν.1/4 και ολα καλα

Στο τελος σερβιρουν ενα γλυκο κορμο που δεν θα σχολιαστει καν ουτε ως ποσοτητα ουτε ως γευση..... αδιαφορο

Θα σχολιασω οτι το κρασι το λευκο αν και χυμα ηταν σε πολυ καλα επιπεδα γευσης και ποιοτητας.

Γενικα το θεα θαλασσα δεν το λες ακριβο και απαγορευτικο μαγαζι για να περασεις ενα ευχαριστο βραδυ παρα την θεση που βρισκεται και θα μπορουσε να ειναι ενα ακομα φαρμακειο σαν καποια αλλα μαγαζια; της περιοχης.

Σε καμια περιπτωση βεβαια δεν δικαιολογειται η μειωμενη προσιτη τιμη να ειναι εις βαρος της οποιας ποιοτητας.

Εχοντας ομως καταλυσει πολλες φορες θα πω οτι οι γευσεις ποικιλουν αναλογα με την μερα αλλωτε καλες αλλωτε μετριες και αλλες φορες οπως η Σαββατιανη κακες.

Ασχετα με ολα οσα ετυχαν την συγκεκριμενη μερα σε θεμα γευσης σιγουρα το μαγαζι ειναι μια προταση για οποια παρεα να περασει ενα ομορφο ειδηλιακο βραδυ η ενα ομορφο ηλιολουστο μεσημερι.

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Πολλη ωραια θεα και μαγαζι εφαμιλλο του βαρουλκου και Παπαιωαννου, αλλα εχει φθηνοτερες προσιτες τιμες. Δηλαδη πολυτελες αλλα προσιτο.

Εξαιρετικη εξυπηρετηση. Γκαρσονια που δεν ειναι τυφλοι και διαρκως κοιτουν το μαγαζι και ειναι ευγενεστατοι με ενδιαφερων, ιδιοκτητης που κοιτα και εξυπηρετει και αυτος (μπορει να ηταν και ο προισταμενος τους)
Μου εκανε εντυπωση το κρασι το εμφιαλωμενο που παρολο που ηταν το φθηνοτερο, ηταν εξαιρετικο. Λευκο ηταν απο το Μαρκοπουλο.

Το φαγητο μας αρεσε πολυ! Σαλατα βραστων ωραιοτατη τη συνιστώ, Σαλατα χωριατικη επισης καλη. Συνιστω οπωσδηποτε σαλδελα παντρεμενη που ηταν ενα ποιημα!!! πηραμε και δευτερη φυσικα! Ειναι Φιλετο σαρδελας στα καρβουνα πανω κατω και στη μεση ντοματα κρεμμύδι μαϊντανός.

Πηραμε μια σφυριδα 2,5 κιλα. Τρελαθηκαμε το ποσο ωραια την εψησε. Ηταν νοστιμοτατη και μετα απο δυο μερες ψυγειου που την εφαγα την υπολοιπη σπιτι μου κρυα!
Γενικως όλα ηταν καλα και μειναμε 5 ατομα, ολοι ευχαριστημενοι

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Το "μεζεδοπωλειο-ψαροταβερνα Θεα Θαλασσα" (ετσι αναγραφεται στην ταμπελα) ειναι απο τις καλυτερες επιλογες για ψαρι, στο Μικρολιμανο, αν και λειτουργει λιγοτερο απο τρια χρονια!

Ειναι ανοιχτα καθημερινα, απο νωρις το μεσημερι εως αργα το βραδυ.
Βρισκεται παρα θιν' αλος, ενω αν κατσεις σε καποιο απο τα τραπεζια της τζαμαριας (το καλοκαιρι τη βγαζουν), αισθανεσαι οτι τρως «αγκαλιαζοντας» τη θαλασσα!

Το μοναδικο αλλα μη αντιμετωπισιμο προβλημα ειναι βεβαια το παρκιν. Πολυ απλα, πρεπει να εχεις ολη την τυχη του κοσμου μαζι σου για να παρκαρεις στον Πειραια, γενικα και το Μικρολιμανο συγκεκριμενα! Γνωριζοντας αυτο και προκειμενου να χαλασει η βραδινη εξοδος, αφηνεις το αυτοκινητο σε χωρο σταθμευσης επι πληρωμη και μοιραζεσαι τη δαπανη με την παρεα.

Ο χωρος, περαν της ασυλληπτης θεας, λιτος. Το σερβις θα το χαρακτηριζα μαλλον τυπικο αλλα σιγουρα ευγενικο, οπως ειναι και οι ιδιοκτητες, που συχνα βρισκονται στο μαγαζι.

Το φαγητο κινειται φυσικα σε ψαρικα επιπεδα. Τα ψαρια του φρεσκοτατα, ερχονται καθημερινα απο πολλα μερη της χωρας, κυριως απο Ικαρια και Νεαπολη Λακωνιας, οπου εχουν ανθρωπους που συνεργαζονται (δεν υπαρχουν καθολου ψαρια εισαγωγης). Στα συν οτι ο πελατης μπορει πριν παραγγειλει οποιοδηποτε ψαρι να το δει ελεγχοντας τη «ζωντανια» και τη φρσκαδα του.

Στη Θεα Θαλασσα «παιζουν» πολυ με τα ζυμαρικα δημιουργωντας υπεροχους συνδυασμους. Οι ιδιοι προτεινουν αστακομακαροναδα και γαριδο~, η πρωτη πολυ δυνατη γευση η τελευταια δυστυχως συνηθισμενη, πεσκανδριτσα με λινγκουινι, κολοκυθακια, πιπεριες και ντοματινια, ενα «πλουσιο» και καλο πιατο και σε αλλη ενδιαφερουσα παραλλαγη με σος μουσταρδας, και ωραιοτατο γιουβετσακι με γαριδες και καραβιδες. Κατα τα αλλα, οι ψαριες αλλαζουν καθημερινα και αν πας αργα δυσκολα θα προλαβεις τα ψαρια ημερας, μαλλον θα ερχονται σε περιορισμενη ποσοτητα...

Τα ορεκτικα πολλα, ξεχωριζουν η φαβα και τα αχνιστα μυδια, ενω δε λειπουν τα «κλασικα» χταποδι ψητο, γαυρος τηγανητος, σαρδελα, καλαμαρακια, καθως και αρκετα οστρακα αλλα και πιο ιδιαιτερες επιλογες οπως οι διαφοροι κεφτεδες (με χταποδι, καβουρι, ψαρι, κολοκυθι, ρεβυθι). Απο σαλατες η λολα ροκα παρμεζανα που θυμαμαι ειναι απλως οκ.

Οσον αφορα τα γλυκα, περιορισμενες επιλογες και αδιαφορα, το «αδυναμο» σημειο του καταλογου. Παντως συνηθως κερνουν γλυκακι στο τελος, κινηση που σαφως μετραει.

Μεγαλο ατου, παραλληλα με το φρεσκο ψαρι, αποτελει η πολυ μεγαλη ποικιλια σε ουζα και τσιπουρα, καθως και σε κρασια, για να συνοδευτει ιδανικα οιαδηποτε ψαρικη επιλογη.

Οι τιμες ειναι λογικες, το VfM καλο, με τα δεδομενα του προνομιακου σημειου και της (πολυ καλης) ποιοτητας του φαγητου. Υπολογιστε κατι περισσοτερο απο 25€ ανα ατομο, χωρις τα ποτα.

Η Θεα Θαλασσα προτεινεται ανεπιφυλακτα στους φιλους του ψαριου.

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Μεσημέρι ηλιόλουστης Τρίτης, πέφτει ιδέα για φαγητό στον Πειραιά. Μεταξύ Μικρολίμανου και Πειραικής προτιμήθηκε το πρώτο, καταλήξαμε λοιπόν στο ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ ύστερα από απουσία τουλάχιστον 3 ετών.

Η τύχη μας χαμογέλασε και βρήκαμε τραπεζάκι θέα θάλασσα και μάλιστα το αγαπημένο μου γωνιακό. Τα μπροστινά ήταν όλα πιασμένα από τουρίστες και ένα μεγάλο τραπέζι πιθανόν από εταιρία.

Μας ζητήθηκε να περιμένουμε για λίγο μέχρι να στρωθεί και αμέσως κατέφθασε δροσερό νεράκι βρύσης που σερβιρίστηκε στα ποτήρια, μαζί με τους καταλόγους, και ψημένο ψωμάκι διαφόρων ειδών.

Ενημερωθήκαμε για τα διαθέσιμα ψάρια και κάναμε τις εξής επιλογές που ήταν και το αρχικό πλάνο μιας και ο σύζυγος αρνείται να πληρώσει για ψάρι που δεν ψαρεύει ο ίδιος (!!!! ):

Σαρδελίτσα ψητή φιλέτο 6,90 νόστιμη και φρεσκότατη.

Σαλάτα με ντοματίνια ξυνομυζήθρα και παξιμάδια με λάδι από τρούφα 9,90, δροσερή, με μπόλικα γλυκά ντοματίνια, με τρια γενναία κομμάτια ξυνομυζήθρας, που στην αρχή φοβήθηκα ότι είχε γίνει λάθος και ήταν φέτα, την οποία απεχθάνομαι, ύστερα όμως από διευκρίνιση του σερβιτόρου το γεύμα συνεχίστηκε κανονικά, αν και η αλήθεια είναι πως στράβωσα λιγάκι. Η μόνη ένσταση μου είναι στην τιμή της σαλάτας και το γεγονός ότι το λάδι τρούφας δεν φαινόταν πουθενά.

Λιγκουίνι με πεσκανδρίτσα κολοκυθάκια και ντοματίνια με σως μουστάρδας, 25,00 για δυο άτομα. Θεωρώ ότι παλαιότερα που την είχα ξαναδοκιμάσει ήταν πιο πετυχημένη και εξηγώ, τα κομμάτια του ψαριού ήταν σκληρά και άνοστα, τα ζυμαρικά καλοβρασμένα, αλλά η μουσταρδάτη σάλτσα μέτρια. Δεν την καταφέραμε όλη και προσφέρθηκαν να μας την πακετάρουν για το σπίτι.

Ήπιαμε τσίπουρο χύμα δικό τους 200ml, 5,00 ελαφρύ χωρίς παρενέργειες.

Με το λογαριασμό μας προσφέρθηκε ένα εκμέκ μεγάλο κομμάτι το οποίο εξαφανίστηκε από το σύζυγο και 2 κομμάτια κορμός σοκολάτας που τίμησα δεόντως και ήταν ελαφρύς και νόστιμος. Επίσης, ένα καραφάκι ωραιότατο λεμοντσέλο. Λογαριασμός, με πακέτο για το σπίτι 48,80.

Θα ξαναπήγαινα σίγουρα για τη θέα, την παρέα και κάνοντας ασφαλείς επιλογές, εξάλλου ο κατάλογος έχει από πετροσωλήνες μέχρι γαριδάκι συμιακό.

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

ενα απο τα μαγαζια γυρω απο το μικρολιμανι και στην προβλητα του με τραπεζακια διπλα στη θαλασσα ακριβως ειδικα αν καποιος ειναι τυχερος και βρει ακριανο τραπεζι νομιζει οτι τρωει πανω στη θαλασσα.

σε αυτα τα μαγαζια εννοειται οτι πηγαινεις για τα θαλασσινα τους και ετσι και εμεις παραγγειλαμε γαριδομακαροναδα για 2 ατομα που ηταν πλουσια σε γαριδες και πολυ νοστιμη και απο εκει και περα φυσικα συνοδευσαμε το γευμα μας με ουζακι και καποια ορεκτικα οπως φαβα και σαγανακι τηγανητο.

γενικα τα μαγαζια του μικρολιμανου εχουν αρκετα τσιμπημενες τιμες για το φαγητο που προσφερουν λογω ισως της περιοχης. σε γενικες γραμμες μειναμε ικανοποιημενοι και ευχαριστως θα ξαναπηγαιναμε ιδιως αν εριχναν λιγο τις τιμες τους

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Επειδή η κριτική δεν πιστεύω ότι είναι έκθεση ιδεών με πολλή λυρική διάθεση, θα είμαι σύντομος.
Σε γενικές γραμμές είναι μία καλή επιλογή και ως προς τη θέση και την ποιότητα του φαγητού.
Τα τηγανητά (πατάτες, κολοκυθάκια, γαρίδες, καλαμαράκια) που συνήθως είναι πρόβλημα με τη λαδίλα, ήταν πολύ καλά.
Η μελιτζανοσαλάτα γνήσια. Η ρεγγοσαλάτα μάλλον δεν ήταν αποκλειστικά από αυγά ρέγγας, πράγμα όμως κατανοητό. Ήταν όμως νόστιμη και ταίριαζε με το τσίπουρο.
Τιμές ικανοποιητικές.
Τρεις παρατηρήσεις: (α) η νόμιμη απόδειξη βγήκε πρόθυμα, αφού όμως ζητήθηκε. Το ίδιο και η έκπτωση της προσφοράς (β) στην απόδειξη χρεώθηκε ψωμί και ελιές οι οποίες ΔΕΝ προσφέρθηκαν και (γ) ζητήσαμε και μας έφεραν (εκτός καταλόγου) μπύρα ΚΑΪΖΕΡ που χρεώθηκε ως ΝΗΣΟΣ προς 5,50 ΕΥΡΩ (!!! ). Δεν ζητήθηκε διευκρίνηση, διότι το ανακαλύψαμε αργότερα.
Καλή εξυπηρέτηση (και για το παρκάρισμα), ευγενικό κέρασμα: λιμοντσέλο και τζήζκεϊκ.

Ιούλ

Ωραιο μαγαζί και πολύ εξυπηρετικο προσωπικό. οι τιμές του ειναι απόλυτα λογικές για μια ταβερνα πάνω στη θάλασσα.

Εμείς κλείσαμε το κουπόνι προσφοράς που είχε μέσο internet για δυο άτομα και μπορώ να πω οι μερίδες ηταν τόσο πλούσιες όσο και γευστικές. προτείνω σε ολους να δοκιμάσουν τα τηγανιτά κολοκυθάκια.

ΥΣ: Σίγουρα θα ξαναπάμε.

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Πολυ αργο σερβις και με καθολου ικανοποιητικα και νοστιμα πιάτα. Οι παραγγελίες αργουσαν παρά πολύ και εκτός από αυτό τα ψάρια που παραγγειλαμε δεν ήτανε καν φρέσκα! Για αρχή μας έφεραν ψωμάκι και τα σχετικά. Μετά παραγγείλαμε γαριδομακαροναδα η οποία άργησε παρά πολύ και κάναμε και παράπονα κιόλας και μετά από 20 λεπτά ήρθε. Γενικά το μαγαζί μπορεί να βρίσκεται σε ωραία περιοχή αλλά το σέρβις του και τα πιάτα του είναι αρκετά άθλια

Χρήσιμη;