Η αγαπη μου για την θάλασσα και τα ψάρια και η πολυετή ενασχόληση μου σε χώρους εστίασης στην Ελλάδα και στο εξωτερικό με ώθησαν τον Ιούνιο του 2012 στην δημιουργία του " ΘΕΑ ΘΆΛΑΣΣΑ ". Με πολύ αγάπη και μεράκι για την δουλειά μου διαλέγω τις πιο άριστες πρωτες ύλες της αγοράς και ό, τι καλύτερο μπορούν να προσφέρουν οι ελληνικές θάλασσες. Σας περιμένω μαζί με την ομαδα μου για να σας περιποιηθούμε απολαμβάνοντας τη θέα.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΕΜΠΊΔΑΚΗΣ

https: //m. facebook. com/%CE%98%CE%AD%CE%B1-%CE%98%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B1-404119072957614/?ref=page_internal

Ωράριο λειτουργείας απο Δευτέρα έως Κυριακή 12:00-24:00

Μπροστά στη Θάλασσα
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

19 Ιουν 2017

Δε μου αρέσει η Σαντορίνη.
Δε μου αρέσει το προβλέψιμο.
Δε μου αρέσουν τα αντίγραφα.
Δε μου αρέσει η μετριότητα.

Αν έδινα Πανελλήνιες τώρα, μόνο και μόνο απ την εισαγωγή, θα είχα χάσει 2 μονάδες αφού θυμάμαι να μας λένε ότι δεν αρχίζουμε με αρνητικό μόριο. Ευτυχώς η ισχυρότερη ανάμνηση αυτών των εξετάσεων είναι αυτή της προηγούμενης μέρας όταν μετατρέποντας, κατά το δοκούν, την προτροπή των καθηγητών μας να μη διαβάσουμε αλλά να κάνουμε μια βόλτα να καθαρίσει το κεφάλι μας, θεωρήσαμε καλό να πάμε στην Αυτοκίνηση, να μαζευτούμε κατά τις 3, να είμεθα κουρούμπελα την επομένη, να έχουμε τελειώσει στο μισάωρο και να περιμένουμε να περάσει η ώρα υποχρεωτικής παραμονής έτσι ώστε να πάμε για ύπνο. Σε περίπτωση που αναρωτιέστε για τη βαθμολογία don’t you worry. Όλοι 20αρια γράψαμε, Λατινικά ήταν, Regina rosas amat και τα τοιαύτα, που έλεγε κι η μαντάμ Σουσού, πόσο δύσκολο πια?

Στη Σαντορίνη έχω πάει τρείς φορές, αν και μόνον την πρώτη with my own free will. Ήμουν με αγαπημένους, πέρασα ωραία, έφαγα καταπληκτικά στη Σελήνη και στον Κουκούμαβλο, επιδόθηκα στην προσφιλή μου συνήθεια, εκείνων των χρόνων, του ανηλεούς clubbing και βαρέθηκα αφάνταστα το τρίπτυχο, υπόσκαφο, λευκό, ηλιοβασίλεμα, διότι νόμιζα ότι ζω σε carte postale. Είναι που δεν το έχω και με τον κλασσικό ρομαντισμό, είμαι της σκοτεινής πλευράς του φεγγαριού και των ανθρώπων.

Στο Θέα θάλασσα πήγα μία φορά, again, with my own free will. Κράτηση μέσω e-table, εδώ πρέπει να σημειώσω την ευγένεια των κοριτσιών που έχουν χειριστεί τις κρατήσεις που κατά καιρούς έχω κάνει, έκπτωση δε θυμάμαι ποιας τάξης, ικανής όμως, απόγευμα καθημερινής, του μηνός Απριλίου.

Τον εσωτερικό χώρο δεν τον είδα. Πήγαμε, κατευθείαν, στον παρακείμενο στη θάλασσα. Ξύλινο δάπεδο, λευκό, μπλε, η γνωστή εικόνα μπροστά μας με τα σκάφη. Ωραία μεν, προβλέψιμη δε. Η γνωστή φωτογραφία που στέλνεις σε φίλους στο εξωτερικό. Σου απαντούν με μία από τα Hamptons, το παιχνίδι πάει να λήξει ισόπαλο αλλά το καθαρίζεις, πάντα, με τη φωτογραφία ανήμερα της Πρωτοχρονιάς όπου πίνετε καφέ έξω, φορώντας γυαλιά ηλίου. Καθαρός χώρος σε επίπεδα, φωτεινός, τραπέζια σε χμμμ οριακή απόσταση, γεγονός, όμως, που δε μας ενόχλησε καθότι όπως προείπα καθημερινή κι απομεσήμερο, άρα λίγες παρέες στο μαγαζί. Όχι άδειο, παρόλα αυτά, το οποίο θεωρώ επιτυχία.

Εξυπηρέτηση από έναν κύριο ο οποίος εικάζω ότι ήταν υπεύθυνος και μία κοπέλα, άμεση, ευγενής, χαμογελαστή, μας καλοδέχτηκαν και μας αποχαιρέτησαν ως πρέπει. Ένα ατυχές συμβάν με αναποδογύρισμα μπουκαλιού με λάδι αντιμετωπίσθηκε γρήγορα και με τη λιγότερη συμμέτοχή και ενόχληση εκ μέρους μας ενώ σε ερώτησή μου σχετικά με την πρόταση κάποιου ούζου, που το ήθελα αρωματικό και ελαφρύ, η υπόδειξη του κυρίου υπήρξε απολύτως επιτυχημένη. Το ούζο ονομάζεται ΜΑΤΙΣ, ήταν ακριβώς στη γεύση μου (δε νομίζετε ότι αυτή έκφραση πρέπει να απαγορευθεί δια νόμου?) plus του ότι έρχεται στο πλέον cult μπουκάλι που έχω δει τα τελευταία χρόνια. Εγώ δεν το γνώριζα. Εσείς?

Κατάλογοι μας ήρθαν αμέσως κι εκεί είδα μια πονηρή ματιά κι ένα ερωτηματικό χαμόγελο απ την πλευρά του καλού μου. Στην αρχή δεν κατάλαβα αλλά μόλις επικεντρώθηκα στο ζητούμενο, έζησα ένα déjà vue…Βρε τι μου θυμίζει? Τι μου θυμίζει? Ε! Μου θύμισε την κάρτα του αγαπημένου και, κατ’εμέ, κορυφαίου μαγαζιού θαλασσινών γεύσεων στο οποίο είχα φάει, περίπου, μία εβδομάδα πριν. Να σας πω τώρα, μεταξύ μας, το 3 στη γεύση το δίνω λόγω αυτού του γεγονότος. Η σύγκρισις υπήρξε άνισος και πιθανώς άδικη!

Ξεκινήσαμε με ψωμάκι ψημένο, λαδοριγανάτο (που είσαι ρε Λέλουδον με τα αξεπέραστα κοσμητικά σου επίθετα, που αφορούν στο ψωμί) κι ελιές.

Σαλάτα με ξεφλουδισμένες ροδέλες ντομάτας, κάπαρη, κρίταμα, ανθό αλατιού. Φρέσκια, συμπαθής αλλά….

Ρεγγοσαλάτα. Ωραίο συνοδευτικό για το ούζο μου. Λίγο τραχιά, νόστιμη, συμπαθής, αλλά….

Καπνιστό σκουμπρί. Λίγο πιο σκληρό από ότι έπρεπε. Ικανοποιητικό κάπνισμα. Με τον μαϊντανό και το κρεμμυδάκι του. Συμπαθές αλλά….

Μύδια αχνιστά. Αρκετά, ζουμερά, περιποιημένα, συμπαθή αλλά…

Καλαμαράκια τηγανιτά που, δυστυχώς, δε θυμάμαι αν ήταν φρέσκα η κατεψυγμένα. Χωρίς περιττό λάδι, χρυσαφένια, συμπαθή αλλά…

Κουτσομούρες στο τηγάνι. Μέτριου προς μικρού μεγέθους. Τραγανές, συμπαθείς αλλά…

Αλλά, δυστυχώς για μένα, και μόνο για μένα, κανένα από τα πιάτα δεν ξεπέρασε τον κανόνα της χρυσής μετριότητας. Υποδεέστερα των πρωτότυπων που έχω γευθεί ενώ και αυτά στα οποία η πρώτη ύλη όφειλε να παίξει πρωταρχικό ρόλο, δεν τα κατάφερε, εντούτοις.

Αυστηρή? Μπορεί. Λάθος επιλογές? Ίσως. Θα ξαναπάω? Αν τύχει. Βλέπετε εμένα
Μου αρέσει η Σύμη
Μου αρέσει το αναπάντεχο.
Μου αρέσει το διαφορετικό.
Μου αρέσει η υπέρβαση.

Και αγαπώ τις κριτικές που παίζουν μουσική, έχουν speed κι ένα ταξίδι.

17 Σεπ 2017

Είχα χρόνια να κατέβω στο Μικρολίμανο.
Έτσι, με αφορμή μία προσωπική υποχρέωση στην περιοχή του Πειραιά αποφάσισα να φάω στο ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ.

Εκεί υπάρχουν πολλά μαγαζιά που σερβίρουν ψάρι και ήθελα να δω τι ήταν αυτό που οι άλλοι χρήστες βρήκαν ξεχωριστό στο συγκεκριμένο εστιατόριο και το έχουν κατατάξει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Το παρκάρισμα στην περιοχή είναι ένα θέμα και χρειάζεται αρκετή τύχη.
Για όσους πάντως δεν έχουν υπομονή, μπορού να αφήσουν το αμάξι τους στο δημοτικό πάρκινγκ που βρίσκεται 500 μέτρα πιο πέρα απο τα μαγαζιά, είτε σε ένα ιδιωτικό πάρκινγκ, αρκετά κοντά στο ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ.

Φτάσαμε λίγο αργά στο μαγαζί, κατά τις 23:30 και δεν είχε πολύ κόσμο.

Με το που κάτσαμε μας έφεραν νερό βρύσης, ελιές και φρυγανισμένο ψωμί.

Ο κατάλογος πλούσιος και καλαίσθητος.

Πήραμε μία χωριάτικη για αρχή (6,9 ευρώ ), η οποία μπορώ να πω ότι ήταν από τις χειρότερες που έχω φάει τελευταία.

Προφανώς το πιάτο ήταν στο ψυγείο αρκετές ώρες, οι ντομάτες παραγ ινωμένες και ξεφλουδισμένες, κομμένες σε πολύ μεγάλα κομμάτια.

Είναι η πρώτη φορά που δεν μπόρεσα να φάω μια τέτοια σαλάτα.

Τουλάχιστον τα επόμενα πιάτα μας αποζημίωσαν, αφού τόσο οι φιλεταρισμένες σαρδέλες σχάρας (6,9 ευρώ ), όσο και η γούνα ψητή (5,90 ευρώ), ήταν πεντανόστιμα.

Οι σαρδέλες δεν πρέπει να ήταν ψημένες εκείνη την ώρα, αλλά ήταν πολύ νόστιμες ενώ το λιαστό σκουμπρί ψητό, δηλαδή η γούνα, ήταν σε μεγάλη ποσότητα και πολύ σωστά ψημένο.

Πήραμε και κοτσομούρες τηγανητές, στα 19 ευρώ.
Και εδώ δεν είχαμε κανένα παράπονο.
Η εξυπηρέτησή μας ήταν πολύ γρήγορη και το προσωπικό ευγενέστατο.

Στο τέλος μας κέρασαν 2 κομμάτια cheasecake και ένα καραφάκι λικέρ μαστίχα.
Ο λογαριασμός, με δύο μπύρες weiss ήρθε στα 47 ευρώ περίπου συμπεριλαμβανομένης και της έκπτωσης από το e-table.

Μείναμε αρκετά ευχαριστημένοι, τόσο από τις γεύσεις, όσο και απο την ευγένεια του προσωπικού.

Με την πρώτη ευκαιρία θέλουμε να πάμε στο μαγαζί, να είναι μεσημέρι όμως, για να θαυμάσουμε και την πολύ ωραία θέα στη θάλασσα.

29 Μαι 2017

Αφορμή για την επίσκεψη στη ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ αποτέλεσαν οι πολύ καλές κριτικές στο ask4food αλλά και ένα εκπτωτικό κουπόνι που κυκλοφορούσε για καιρό σε γνωστό εκπτωτικό site. Η προσφορά ήταν αρκετά δελεαστική, μία σαλάτα, δύο ορεκτικά, ένα κυρίως των δύο ατόμων, 2 γλυκά, κρασί ή τσίπουρο, στην τιμή μόλις των 19,90 €.

Επομένως, το κουπόνι αγοράστηκε, η αλήθεια είναι κάπου ξεχάστηκε, το θυμηθήκαμε ωστόσο ευτυχώς την τελευταία στιγμή, οπότε ένα βραδάκι καθημερινής μετά τις γιορτές του Πάσχα, φθάσαμε στο Μικρολίμανο.

Το παρκάρισμα δύσκολη υπόθεση, εάν δε το παρκάρετε στην αρχή και περπατήσετε μετά, ένα ιδιωτικό parking που βρίσκεται σε κοντινή απόσταση από τη ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ θα αποτελέσει τη μοναδική σας επιλογή, εκτός εάν είστε εξαιρετικά τυχεροί.

Κατά την τελευταία επίσκεψή μου στο Μικρολίμανο (πριν 1-2 χρόνια), είχα σχετικά απογοητευτεί, πολλά μαγαζιά κλεισμένα, λίγος κόσμος και γενικότερα εικόνα εγκατάλειψης. Αυτήν την φορά, η εικόνα ήταν αρκετά ενθαρρυντική. Αν και Τετάρτη βράδυ και ο καιρός δεν ήταν ιδιαίτερα καλός, κυκλοφορούσε πολύς κόσμος, νέα μαγαζιά μου φάνηκε ότι είχαν ανοίξει ή τουλάχιστον άλλαξαν μορφή, γενικά το κλίμα ήταν πολύ ωραίο.

Η ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ δυστυχώς δεν είχε κόσμο, στην αρχή ήμασταν μόνοι μας, ευτυχώς αργότερα προστέθηκαν και 3-4 παρέες ακόμη. Τον εσωτερικό χώρο δεν τον επισκέφθηκα, ούτως ή άλλως ο χώρος που βρίσκεται στη θάλασσα αποτελεί αναπόφευκτη επιλογή για να καθίσεις. Και εδώ η βαθμολογία μου θα είναι άριστη.

Μεγάλος χώρος, σε τρία επίπεδα, για να έχουν όλα τα τραπέζια οπτική πρόσβαση στη θάλασσα, καθαρός, περιποιημένος, με το μπλε και το άσπρο χρώμα να κυριαρχούν. Το μοναδικό μου παραπονάκι έχει να κάνει με τη θερμοκρασία, καθώς αν και Απρίλιος, ο καιρός ήταν κρύος, με αποτέλεσμα η θερμοκρασία του χώρου να είναι κάπως χαμηλή. Ενδεχομένως τους χειμερινούς μήνες να υπάρχει ένα θεματάκι στο κομμάτι αυτό.

Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα, από την αρχή μέχρι το τέλος. Από το τηλέφωνο ακόμη, μέχρι την αποχώρησή σας, όλο το προσωπικό ήταν ευγενικό, χαμογελαστό, όλα κύλησαν ομαλότατα. Άριστα επομένως και εδώ.

Πάμε τώρα στα του φαγητού. Από τις προσφερόμενες ανά κατηγορία επιλογές, παραγγείλαμε τα εξής πιάτα:
- Για αρχή ήρθε ψημένο ψωμί, νορμάλ
- Ψητά λαχανικά με λαδολέμονο αχινού, απογοητευτικό πιάτο, καθώς τα ψητά λαχανικά ήταν ντομάτα και πράσινη πιπεριά. Καλοψημένα μεν και με ωραία αρώματα, λλά πόσο ωραία μπορεί να είναι μια ψητή ντομάτα και μια πιπεριά. Δυστυχώς δεν ξεκινήσαμε καλά.
- Φάβα Σχοινούσας, εδώ τα πράγματα διορθώθηκαν, νόστιμη η φάβα με ωραία υφή, δεν μας απογοήτευσε.
- Ρεγγοσαλάτα. Είχε «σταμπαριστεί» ως πιάτο από τις κριτικές που είχα διαβάσει και πραγματικά ήταν αρκετά νόστιμη, με ιδιαίτερη γεύση, εάν είχαμε μάλιστα επιλέξει για ποτό τσίπουρο ή ούζο, θα ήταν ιδανικός συνδυασμός.

- Παέγια με mix θαλασσινών (γαρίδα, χταπόδι, μύδι, θράψαλο), εδώ τα πράγματα χάλασαν δυστυχώς και πάλι, καθώς το πιάτο δεν είχε κάτι για να σου μείνει
Καλοβρασμένο το ρυζάκι, όπως έπρεπε, αλλά αρκετά άνοστο, το ίδιο ίσχυε και για τα θαλασσινά, άνοστα και αδιάφορα. Το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν καθόλου δεμένο, ήταν σαν να συνυπήρχαν απλώς στο ίδιο πιάτο διάφορα υλικά, χωρίς να συνδυάζονται μεταξύ τους.

- 500 ml. χύμα λευκό κρασί, δροσερό και πολύ ωραίο, με ικανοποίησε απόλυτα.
- 2 γλυκάκια ψυγείου με μπισκότο και κρέμα, νόστιμα ήταν αν τα έβλεπες ως ένα κέρασμα στο τέλος του γεύματος, όχι για κάτι παραπάνω όμως.

Για όλα τα παραπάνω, πληρώσαμε 19,90 €, εξαιρετικά δηλαδή, παρά το γεγονός ότι το τελικό γευστικό αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που περιμέναμε. Αναλογιζόμενος, ωστόσο, ότι για το παραπάνω γεύμα, θα πληρώναμε κανονικά 50 €, χωρίς το κουπόνι (έτσι τουλάχιστον αναγραφόταν στο site προσφορών), η βαθμολογία μου στη σχέση ποιότητας/τιμής πέφτει αναγκαστικά σε μεγάλο βαθμό.

Συμπερασματικά, στη ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ δεν πέρασα άσχημα. Με πολύ χαμηλό κόστος, κάναμε μια έξοδο σε έναν πολύ ωραίο χώρο, δοκιμάσαμε και κάποιες (δυστυχώς όχι όλες) ωραίες γεύσεις και επιστρέψαμε σπίτι ευχαριστημένοι. Από την άλλη, βέβαια, τα πιάτα που δοκίμασα σε καμία περίπτωση δεν αποτέλεσαν δέλεαρ για μελλοντική επίσκεψη, καθώς πέρα από τα δύο ορεκτικά, τα υπόλοιπα ήταν σχετικά απογοητευτικά. Ενδεχομένως τα κυρίως πιάτα του κανονικού μενού να είχαν περισσότερο ενδιαφέρον και να άλλαζαν την εικόνα μου, ωστόσο δεν ξέρω πότε θα ξαναδώσω ευκαιρία στη ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ, με τόσα μέρη για φαγητό που κυκλοφορούν και δεν έχω ακόμη επισκεφθεί. Αυτά...

10 Ιούλ 2017

Η φιλτάτη tzia τα έχει πει όλα αναφορικά με το εδώ κατάστημα (καλό αλλά μέτριο στα πάντα και σαν αντιγραφή άλλων παραθαλάσσιων μεζεδοπωλείων-ουζερί). Αλλά αν πρέπει να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου θα έλεγα τα εξής εν τάχει, κάνοντας μια ψυχαναλυτική μικροεισαγωγή, ότι δεν είμαι κι ο μεγαλύτερος fan του Πειραιά.

Μικρολίμανο. Από τουριστική αφίσα του ΕΟΤ της δεκαετίας του ’50 σε ζωντανή απόδειξη του τι συμβαίνει όταν μια πόλη δεν εφαρμόζει κτηματολόγιο, πολεοδομική και περιβαλλοντολογική νομοθεσία και εν τέλει κατοικείται από ανθρώπους που απλά κοντόφθαλμα θέλουν να κονομάνε από δαύτη και όχι να τη βελτιώνουν. Αν φτάσεις με το αυτοκίνητό σου αντιμετωπίζεις σκηνικά Λαιμού Βουλιαγμένης ή Ψαρούς στη Μύκονο τον Αύγουστο. Πάκτωμα, παρκάρισμα πανταχόθεν πλήρως άναρχο έως και αποπνικτικό, γκλαμουριά και λούστρο ‘90s και ‘00s. Τα σκουπίδια ήτο ένα πρόσκαιρο πρόβλημα το οποίο υπάρχει παντού αυτές τις μέρες και επουδενί δεν φταίει ο Περαίας για ετούτο. Απλά μου έκανε εντύπωση πώς δίπλα σε βουνά (κυριολεκτικά) σκουπιδιών λειτουργεί απροσκόπτως η πώληση της γκλαμουριάς. (Πχ ο Καπετάν Μιχάλης στη Φειδίου πέρασε μέρες μοναξιάς με την απεργία και δικαίως διότι απλά είναι επικίνδυνο άνθρωποι και απορρίμματα να περνάνε χρόνο μαζί).

Πήγαμε με κουπόνι προσφοράς από σχετικό ιστότοπο. Θεωρητικά οι επιχειρηματίες το κάνουν αυτό για να δελεάσουν πελάτες, οι οποίοι μετά θα πάνε χωρίς προσφορά διότι πραγματικά τους άρεσε αυτό που ζήσαν. Αναφορικά με εμένα νομίζω ότι η επιχειρηματική αυτή κίνηση πήγε σχεδόν στράφι…

Αποπειραθήκαμε να κλείσουμε από την προηγούμενη εβδομάδα αλλά μας είπαν ότι όλα ήταν κλεισμένα και θα μας δίναν παράταση (έληγε το κουπόνι). Όταν αποπειραθήκαμε εκ νέου μας είπαν και πάλι ότι όλα ήταν κλεισμένα και να πάμε μόνο που-σου-κου αλλιώς θα το χάναμε διότι θα έληγε η παράταση που οι ίδιοι είχαν δώσει. Τελικά με μια μικρή ευελιξία και από τις δύο πλευρές πήγαμε 'τώρα-σήμερα'…

Φτάσαμε, βρήκαμε θέση στάθμευσης σχετικά εύκολα αλλά τυχερά. Κάτσαμε. Είναι αλήθεια ότι για χώρος μέσα στον αστικό ιστό της πρωτεύουσας είναι εξαιρετικό. Και ο τίτλος του είναι ακριβέστατος. Πήραμε ό, τι όριζε το κουπόνι μας χωρίς παρεκκλίσεις για πρωτοτυπία. Ήτοι:

- Ένα γαριδάκι τηγανιτό (ακέφαλο). Συμπαθές αλλά έχω φάει τραγανιστότερο.

- Μία ψητά λαχανικά με λάδι αχινού (ντομάτα, κολοκυθάκι, πιπεριά). Οριακά αξιοπρεπής μερίδα (3 φλούδες κολοκυθιού, 3 ροδέλες ντομάτας και 3 ‘φιλετάκια’ πιπεριάς). Ο ουρανίσκος μου αποδείχτηκε λίγο τραχύς για τα λεπτά αρώματα του αχινού, τα οποία και δεν εντόπισα.

- Μία μύδια αχνιστά. Πολύ καλή πρώτη ύλη (φρέσκα), σκότωμα η εκτέλεση. Πλήρως άνευρο. Ούτε σκόρδο, ούτε κρασί, ούτε κάνα ψιλικούλι (κάνα φρέσκο κρεμμυδάκι, κάτι ίσα για να το ανεβάσει)…

- Μία παέγια θαλασσινών (μύδι, καλαμάρι, χταπόδι) 2 ατόμων. Αν δεν τη βάφτιζες 2 ατόμων δεν θα ήταν εκνευριστικό. Ήταν μεζεδάκι ή μία κάπως συγκρατημένη μερίδα. Σα γεύση ήταν ευχάριστη και μέχρι εκεί.
Στα πάντα σου δίνει την αίσθηση ότι έχει έναν καλό μάγειρα, οποίος ξέρει τη δουλειά του, που όμως τον κρατάει πίσω για να είναι όλα αρκετά ήπια προκειμένου να είναι αρεστά από όλους.

- Πήραμε ένα αξιοπρεπές χύμα τσιπουράκι Πατρών.

- Κέρασε συμπαθή κορμό με ζαχαρούχο γάλα. Ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, καίτοι όχι γλυκό αξιώσεων, διότι δεν το είχα ξαναφάει…

Γενικά το μέρος σαν μέρος είναι απίστευτα ευχάριστο και δροσερό (βοηθάνε και μεγάλοι επιτοίχιοι και αθόρυβοι ανεμιστήρες). Εξάλλου όσο νάναι όταν κάτι είναι πάνω στη θάλασσα είναι εκ προοιμίου μαγευτικό. Το service από τα παιδιά που το διεκπεραίωναν ήταν εξαιρετικά ευγενικό. Ο υπεύθυνος ήταν ας πούμε τυπικά ή και ψυχρά ευγενής. Ας μου επιτραπεί ένα σχόλιο, με δικαίωμα στο περιθώριο σφάλματος: αν δεν γουστάρεις τους κουπονάτους γιατί δεν τζιράρουν επαρκώς μην βάζεις κουπόνια, κανείς δεν σε ανάγκασε...

VfM δι’ εμέ ήταν ΟΚ καθώς τα παραπάνω ήσαντο ένα δεκάρι το κεφάλι αλλά αν πας εκεί και παίξεις μπάλα ελευθέρως νομίζω ότι το 20άρι δεν το γλιτώνεις… Ενδεικτικά έχει 6,50 τα μύδια τα αχνιστά και 60 το κιλό την τσιπούρα.

Επί τη ευκαιρία ας διερωτηθώ δημοσίως: όλη η τσιπούρα που πωλείται σε όλα τα ιχθυεστιατόρια της επικράτειας είναι αλανιάρα αιγαιοπελαγίτικη; Διότι την τελευταία φορά που πήγα στην ψαραγορά στη Βαρβάκειο η τσιπούρα ιχθυτροφείου είχε από 4,50 μέχρι 12 το κιλό (ανάλογα το μέγεθος)… Αυτό το ακατέβατο 50άρι-60άρι μήπως είναι απομεινάρι άλλης εποχής; Διότι και το φαγκρί που πωλείται ως (αιγαιο)πελαγίσιο συνήθως είναι Υεμένης-Ερυθραίας…

Αν θα ξαναπάω; Αποκλειστικά για μία μόνο χρήση: ψιλό ουζάκι (έχει πχ Απαλαρίνα) με τα πιο extreme του (ρεγγοσαλάτα, αχινοσαλάτα κτλ) για να νιώσεις την έννοια της θάλασσας πάνω στη θάλασσα. Αλλιώς έχει κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν καλαμαράκια τηγανιτά και χωριάτικη σαλάτα...

------------------------------------

Θα μπορούσα αγαπητέ αναγνώστη να αναλωθώ σε λεπτομέρειες για τον λιμένα Μουνιχίας και τους νεώσοικους που έχουν βρεθεί εκεί, οι οποίοι ήταν η πηγή της δύναμης της αρχαίας Αθήνας, ή για τον Μούνιχο τον μυθικό ηγέτη των Μινύων, πρώτων κατοίκων της Καστέλας, ή για το Σηράγγιο, το σπήλαιο όπου λειτούργησε βαλανείο-ιερό (Απόλλωνα, Σήραγγου) στην αρχαιότητα και μετά μπουζουξίδικο (1920-1968) αλλά θα σου πω δυο μόνο λόγια.

Από την εποχή που ο Κουμουνδούρος έχτισε στην παραλία της Καστέλας τη βιλίτσα του (εκεί που είναι σήμερα ο Ναυτικός Όμιλος Ελλάδος) δίνοντας το όνομά του στην ακτή μέχρι αυτόν τον γκλαμουροπανικό του σημερινού Μικρολίμανου έχουν αλλάξει πολλά σε τούτη εδώ τη χώρα. Προφανώς όχι όλα προς το καλλίτερο. Ζηλεύω και φθονώ Βαρκελώνη που κράτησε ως παραλία τη Μπαρτσελονέτα, περιορίζοντας τα εστιατόρια και όχι την παραλία. Τι νόημα υπάρχει στο να πηγαίνεις σε ένα μέρος για τη θάλασσα όταν αυτή έχει ουσιαστικά χαθεί;

Λάμπεις σαν το βόρειο σέλας
στο λοφάκι της Καστέλας.
Είσαι γύρω μου ένα θαύμα
κι είσαι μέσα μου ένα τραύμα...
(Σουξεδιάρικο, Ρασούλης/Ξυδάκης)

08 Μάρ 2017

Επισκεφθήκαμε (2 άτομα) Καθαρά Δευτέρα το μαγαζί, παροτρυνόμενοι από τις πολύ καλές κριτικές του ask4food που, ομολογουμένως, σπανίως πέφτουν έξω. Για τον λόγο αυτό ακριβώς έγραψα κι αυτήν την κριτική, για να γνωρίζουν οι φίλοι χρήστες την αλήθεια (όπως την βίωσα εγώ, έστω).

Δεν χρειάζεται να μακρυγορώ. Όταν οι πατάτες κοστίζουν 5,5 € και έρχονται σε μερίδα γεύματος junior από το Goody's και μια χωριάτικη 9,50 € (ω, ναι! ) σε επαρκώς μέτριου μεγέθους μερίδα αντίστοιχα, δεν χρειάζεται πολύ ανάλυση.

Ακόμα και τα, υποτίθεται πεντανόστιμα πιάτα, δεν μου κάναν κάποια εντύπωση. Σε καμία περίπτωση τέτοια, ώστε να δικαιολογούν την εξωφρενική σχέση πόσοτητας - τιμής. Ειλικρινά, το χταπόδι ήταν πολύ βαριά ένα πλοκάμι όλο κι όλο, στην προνομιακή τιμή των 15 €.

Να μην τα πολυλογώ: Πατάτες (5,5€), χόρτα (6€), χταπόδι (15€), γαρίδες (18€), καλαμαράκια τηγανιτά (14€), μύδια αχνιστά (15€), ούζο 200ml (8€) -στο περίπου οι τιμές- σύνολο 83-85 € περίπου.

Είχαμε καιρό να φάμε τόσο ακριβά και να μην φύγουμε καν χορτάτοι.

Θα μου πείτε Καθαρά Δευτέρα, μικρολίμανο, πλαϊ στη θάλασσα, ψάρια τρως κλπ. Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούνται τα παραπάνω όμως. Δεν είναι η πρώτη μου επίσκεψη σε ψαροταβέρνα, ακόμα και σε πιο ωραίες τοποθεσίες, άρα μπορώ να κάνω την σύγκριση.

Τέλος να προσθέσω ότι δεν κεράστηκε ούτε μίσο κομμάτι χαλβά (κάτι που συνέβαινε σε διπλανές ταβέρνες), όχι ότι σημαίνει κάτι, αλλά με τέτοια ακρίβεια θα ήταν ένα ελαφρυντικό.