Γλυκά, αλμυρά, ροφήματα και λοιπά φίλτρα, βγαλμένα από παραμύθι. Ανοιχτό καθημερινά από το πρωί.

06 Απρ 2017

Δευτέρα απόγευμα και η υπογλυκαιμία χτύπησε κόκκινο. Αποφασίσαμε να πάμε για καφεδάκι και γλυκάκι κοντά στο Περιστέρι όπου είχα μια δουλειά, οπότε ήταν εύκολη η απόφαση για το cap cap. Είχαμε προσπαθήσει και παλιότερα να πάμε αλλά πάντα βρήκαμε αρκετό κόσμο να περιμένει για ένα τραπέζι. Δεν μου αρέσει να περιμένω για κάτι που θα πληρώσω δεν μου αρέσει να κάθομαι σε σειρές, Περιμένω να ξεθυμάνει και πάω.
Φτάσαμε στο μαγαζί περίπου στις 18:00 υπήρχαν αρκετά τραπέζια άδεια οπότε κάτσαμε με την άνεση μας 3 άτομα. Αυτή την περίοδο το μαγαζί είναι στολισμένο με θέμα την πενταμορφη και το τέρας, την ταινία που θα βγει οσονούπω στις αίθουσες. τριαντάφυλλα να κρέμονται από παντού. Η σερβιτόρα ήρθε άμεσος με το που κάτσαμε μας άφησε τους καταλόγους και ένα μπουκάλι νερό βρύσης.

Παραγγελία

2 espresso

Μια σοκολάτα ζέστη για τον μικρό μας

1 banana castle
Γλυκό με μπανάνες μους από φυστικοβουτυρο μου και 3 ειδών σοκολάτας.
Πολύ νόστιμο όχι πολύ γλυκό, όσο έπρεπε, φρέσκο.

Και πήραμε (δεν θυμάμαι την ονομασία του) τριλογία μπισκότου (?)
Μέσα σε ένα μεταλικα σκεύος ήταν ένα μεγάλο μπισκότο γεμιστό με σοκολάτα γάλακτος και λευκή. Ετοιμάζει την στιγμή που το παραγγέλνεις και υπάρχει η επιλογή του παγωτού από πάνω.
Ήταν τρομερο πολύ νόστιμο, πολύ Γλυκό, πολύ καυτό όλα του πολύ.

Μαζί με τα espresso μας έφτασαν 2 γλυκάκια τρουφάκια χωρίς τρούφα από κέικ αλλά σαν να έτρωγες τρουφάκια, μαλακα, φρεσκότατα και αυτά.
Για τα παραπάνω πληρώσαμε 18.20.

Ωραία γλυκά σε ένα πολύ ωραίο διακοσμημένα χώρο που αξίζει τον κόπο τώρα που έχει σπάσει η κίνηση και βρίσκεις τραπέζι σχετικά εύκολα.

27 Ιαν 2016

Time for sweet vol.1

Γλυκατζή δεν με λες. Δηλαδή σπάνια θα πάρω να φάω έξω κάτι γλυκό και ακόμη σπανιότερα θα πάω και σε μαγαζί που έχει μόνο γλυκά. Αλλά! Όντας μεγάλος φαν του Χάρι Πότερ και παράλληλα μόλις 10 λεπτά από το Αιγάλεω είπα να το επισκεφθώ.

Είχα ακούσει ότι θα φάω ουρά τύπου 2xΜπαρ Μπεε Κιου² (και δεν είμαι πολύ της υπομονής κιόλας) αλλά είπα να το προσπαθήσω. Πήγα πρωί πρωί που υπέθεσα ότι τα παιδιά θα έχουν σχολείο και οι ενήλικες θα εργάζονται κι όμως (! ) βρήκα πάλι ουρά. Στις δέκα και μισή το πρωί. Μου φάνταζε απίστευτο αλλά το εικοσάλεπτο στην μούρη το έφαγα και με το παραπάνω.

Μην τα πολυλογώ μπαίνω μέσα και μένω έκπληκτος. Τρομερή διακόσμηση, φουλ γεμάτο το μαγαζί και συ να κοιτάς σαν χάνος γύρω σου. Κάθισα με τα πολλά και τσουπ ο σερβιτόρος-ξωτικό (;). Μου έδωσε τον κατάλογο και σοκ. Χάνεσαι στις επιλογές και ειδικά αν είσαι και Χαριποτεράκιας κάθεσαι και διαβάζεις όλη την περιγραφή των φαγητών αναλυτικά. Κατέληξα σε ένα ρόφημα και ένα γλυκό που μου γέμιζαν το μάτι και ανέμενα (κοιτώντας ξανά σαν χάνος γύρω-γύρω).

Η παραγγελία ήρθε κοντά στο 7λεπτο και η ποσότητα ήταν άκρως ικανοποιητική. Χόρταινες με τα μάτια πριν φας την πρώτη σου μπουκιά. Η οποία φυσικά ήταν εκπληκτική. Όπως και το ρόφημα. Ο λογαριασμός ακόμα καλύτερος (με ένα δεκάρικο έφαγα από τα πιο συναρπαστικά πρωινά της ζωής μου).

Προτείνω ανεπιφύλακτα ακόμα και στους μη γλυκατζήδες. Απίστευτο με όλα τα γράμματα κεφαλαία.