Εστιατόριο-Ψησταριά Ωράριο λειτουργίας 11:00-03:00

12 Φεβ 2016

Στο συγκεκριμενο σουβλατζιδικο εχω ερθει αρκετες φορες. Πριν το αναλαβει η "νεα γεννια" και μετεπειτα. Να πω οτι πριν την νεα γεννια εγω διαφωνω οτι ηταν το ιδιο καλο!

Λοιπον εχω δοκιμασει πολλα απο τον καταλογο τους. Στα σουβλακια σχεδον ολα, κοντοσουβλι, κοτοπουλο, μπιφτεκια, σαλατες, ορεκτικα.

Στα τυλιχτα ολα τα κρεατικα τα εχω τιμησει δεοντος! Ειμαι λιγο κρεατοφαγος! Ολα ειναιμκαλοψημενα και τρυφερα εκει που πρεπει, χωρις υπερβολες. Και απο τα λιγα με καλο ντονερ. Το εψαχνα καποτε παντου. Τωρα το βαζουν ολοι, τα οικολγικα και πρασινα τα τρωω σε σαλατες. τις δικες τους τις εχω δοκιμασει, χωριατικη, του κωσατ, της ελυθεριας. Ολες καλες και ικανοποιητικες μεριδες.

Τα μπριζολακια του καλα, οπως και το Mix grill.

Γενικα απο τα μαγαζια του ειδους (εχουν δοκιμαστει αρκετα κι θα υπαρξει αναλογη κριτικη) ειναι μια τιμια και νοστιμη επιλογη. Εγω τους επισκεφτομαι συχνο λογω επισκεψεως γνωστων στην περιοχη. και στο delivery τους, μια απο τα ιδια.

26 Σεπ 2015

To ψητοπωλείο "Στου Κώστα" βρίσκεται σε κεντρικό σημείο της Νέας Φιλαδέλφειας, στην πλατεία, επί της Δεκελείας.

Πολύ παλιό μαγαζί, είχε πάντα ωραία σουβλάκια! Τον τελευταίο χρόνο το έχει αναλάβει η νέα γενιά της οικογένειας και περνά νέα φάση ανάπτυξης.
Βρέθηκα εκεί ένα Σαββατόβραδο, μέσα Σεπτεμβρίου με παρέα 4 ατόμων.
Καθίσαμε έξω. Το περιβάλλον δεν έχει κάτι ιδιαίτερο. Είναι ένα περιποιημένο σουβλατζίδικο.

Η σερβιτόρα πρόθυμη, γρήγορη κι ετοιμόλογη, μας πρότεινε να πάρουμε ποικιλία κρεατικών για 3 άτομα, για να δοκιμάσουμε όλα τα ψητά. Η ποικιλία των 4 ατόμων, μας είπε ότι είναι υπερβολικά μεγάλη και δε θα την... καταφέρναμε. Επίσης μας πρότεινε αντί για πατάτες να πάρουμε στικς από τηγανιτά κολοκύθια με σος γιαουρτιού.

Για σαλάτα πήραμε την ομώνυμη του μαγαζιού. Ήταν πράσινη με διάφορα λαχανικά, με μανούρι, κοτόπουλο φιλέτο και σος μπαλσάμικο.
Όντως η ποικιλία για τρεις ήταν τεράστια, είχε δίκιο. Ήρθε σερβιρισμένη σε ξύλο συνοδεία μουστάρδας. Υπέροχα όλα τα κρεατικά, αλλά τα χοιρινά φιλετάκια ήταν το κάτι άλλο! Μαλακά, καλοψημένα και πεντανόστιμα! Τα στικς κολοκυθιού ήρθαν σε ένα κουβαδάκι. Ωραία, αλλά δε μας ξετρέλαναν. Μας έφεραν πίτες και ψωμί ψημένο.

Ήπιαμε 3 μπύρες Κάιζερ, η μία κερασμένη από τη σερβιτόρα.
Πληρώσαμε 48€, μια καλή τιμή θεωρώ για όσα γευτήκαμε. Φύγαμε όλοι ευχαριστημένοι και χορτάτοι.

Συμπέρασμα: Στη Φιλαδέλφεια έχει πήξει ο τόπος από τα σουβλατζίδικα. Κάθε γωνία κι ένα. Πολλά έχουν ανοίξει και έχουν κλείσει εν μία νυκτί. Για να επιβιώσει ένα τέτοιο μαγαζί και να προκόψει χρειάζεται καλό φαγητό, συνέπεια, λογικές τιμές και καλή εξυπηρέτηση.

Το ψητοπωλείο του Κώστα γεμίζει γιατί έχει τα παραπάνω και δύο ακόμα: το καλό όνομα και τη φήμη χρόνων συν ένα δροσερό αεράκι ανανέωσης. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Δεκελειας 83, Νέα Φιλαδέλφεια