ΣΤΟΥ ΜΠΑΜΠΗ

Τσιπουράδικα - Ουζερί
ΑΝΕΝΕΡΓΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ

Σκουφά 95 & Μάρκου Μπότσαρη 145, Πετρούπολη [Χάρτης]

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.
Μεζεδοπωλείο - Τσιπουράδικο. Κάθε βράδυ ανοιχτό. Σαββατοκύριακα και μεσημέρι.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Πετρούπολη, Αθήνα

Ο Μπάμπης (ποτέ δεν θα μάθω να το λέω με το σωστό τρόπο αυτό το μαγαζί) είναι εδώ και 3-4 χρόνια ένα σταθερά αγαπημένο μου τσιπουράδικο. Είναι το μέρος που θα πάω να δω αγαπημένους ανθρώπους, να φάω απλό αλλά καλομαγειρεμένο και ποιοτικό φαγητό, να πληρώσω 13 ευρώ για όσο φάω και όσο πιω και στο τέλος να με κεράσουν και σπιτικό καραμελένιο εκμέκ. Κι αν έχω όρεξη για έξτρα, ακριβούτσικα θαλασσινά μπορώ να τα παραγγείλω κι αυτά και να πληρώσω κάτι -λίγο- παραπάνω.

Ο Μπάμπης δεν είναι μόνο ένας, αλλά δύο! Είναι ο μεγάλος Μπάμπης, ιδιοκτήτης του μαγαζιού και ο μικρός Μπάμπης, ο -ας τον πούμε- μετρ (ο οποίος έχει βάλει το χεράκι του και στο μενού). Το κλίμα είναι αρκετά οικογενειακό, μιας που σεφ είναι ο γιος του μεγάλου Μπάμπη και σερβίρουν η γυναίκα και η κόρη του. Ολοι χαμογελαστοί, ευγενικοί και με μια καλή κουβέντα να πουν.

Το μενού είναι εποχικό και αλλάζει συχνά. Υπάρχουν επιλογές χορτοφαγικές, κρεατικά αλλά και ψαρικά. Είτε έχεις όρεξη για ουζομεζέ είτε για τσιπουρομεζέ, θα βρεις ό, τι ποθεί η ψυχή και το στομάχι σου. Μέσα στο μενού υπάρχει πάντα μια συνταγή από μια γιαγιά, μαμά ή θεία, για την οποία θα σε ενημερώσει ο μικρός Μπάμπης και θα σου την προτείνει για να την δοκιμάσεις όταν είναι καινούρια προσθήκη στο μενού.

Οι λίγο πιο ψαγμένες συνταγές, δεν λείπουν ποτέ. Ο ψητός γαλέος στο μαντέμι με σπαράγγια είναι από τις αγαπημένες μου, μαζί με τον καπνιστό (μαυρομάτικα φασόλια με ρέγγα), την σαλάτα σαγανάκι και τα κεφτεδάκια αβγολέμονο.

Ακόμα και τα πιο απλά πιάτα, φαίνεται πως έχουν φτιαχτεί με καλά υλικά και μεράκι. Το ψιλό ψαράκι είναι πάντα φρεσκότατο και ανάλογα με την εποχή. Το καλοκαίρι θα βρείτε αρμυρίκια και γαριδομακαρονάδα, το χειμώνα γαυράκι και μικρή γαρίδα τηγανιτή.

Κάτι που αξίζει να αναφερθεί είναι πως έχω φύγει από του Μπάμπη έχοντας πιει δυο καραφάκια ούζο ή τσίπουρο των 200ml και την άλλη μέρα να ξυπνήσω σα να μην έχω πιει σταγόνα, κάτι που σημαίνει πως σερβίρουν πολύ καλής ποιότητας αλκοόλ. Αν βέβαια δεν θέλετε χύμα έχουν και εμφιαλωμένες επιλογές με έξτρα κόστος, αν θυμάμαι καλά.

Αν σας αρέσει το απλό, καλό φαγητό χωρίς... νάζια και σιρόπια μπαλσάμικο, τότε αξίζει να δώσετε μια ευκαιρία στο Μπάμπη. Ξέρω πως κάποια εστιατόρια που διαφημίζουν προσφορές τύπου "όσο φας/πιείς τόσα ευρώ" έχουν ένα σωρό ψιλά γράμματα και αγριοκοιτούν και λίγο τους καλοφαγάδες αλλά εδώ δεν είναι έτσι. Θα σε προτρέψουν να παραγγείλεις ό, τι τραβάει η ψυχή σου ενώ τα λίγα πιάτα εκτός προσφοράς είναι κοστολογημένα τίμια κι αν δεν το βαστάει η τσέπη σου να τα παραγγείλεις, μπορείς μια χαρά να χορτάσεις και χωρίς αυτά.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Πετρούπολη, Αθήνα
Αυγ

Η προσκληση εληφθη παρεα 6 ατομων θα πηγαιναμε σε φαγαδικο με μενου all you can eat. Αρκετες οι επιλογες στα 13€ οπως ολοι ξερετε. Μιας και ειχα παει αρκετες φορες στο παρελθον και ειχα μεινει ευχαριστημενος προτεινα να παμε στου Μπαμπη.

Τους πηρα στο λαιμο μου ειναι η αληθεια.

Παμε να κανουμε μια αναλυση, Θαλλασινα δεν δοκιμασα δεν εχω γνωμη, κρεατικα παραγγειλαμε τις εξης μεριδες: 2 μπριζολακια, 1 μπιφτεκι, 1 παιδακι κοτοπουλο, ηρθαν ολα απο μια μεριδα οποτε εγω που ηθελα μια μεριδα μπριζολακι δεν εφαγα οσο ηθελα, ξανα παραγγελια μια τα ιδια ακριβως, τα εφερε με την αναλογη καθυστερηση στις σωστες ποσοτητες αυτη την φορα, αλλα 40 λεπτα μετα την παραγγελια, ειχε φυγει η ορεξη, αποτελεσμα να μην τα φαμε.

Μπριζολακι οχι πολυ καλο, παιδακι κοτοπουλο νοστιμο, μπιφτεκι επισης. Ρε χρυσε μου ανθρωπε, φερτα οπως τα παραγγειλαμε, πρεπει να φαμε το φαι που θελουμε στον αναλογο χρονο, και να μην σε πεδευουμε και σενα. Αποτελεσμα δεν φαγαμε την ποσοτητα που θελαμε, ενω μια αντιστοιχη ποσοτητα εφτασε καθυστερημενα, δεν την φαγαμε και δυστηχως εμεινε για τα σκουπιδια, κριμα... απογοητευση εδω.

Σαλατα με σαγανακι, την εχω φαει τοσες φορες στο παρελθον, δεν ηταν το ιδιο γευστικη, η ντρεσινγκ ηταν πιο δυνατη και απο τον τσακ νορις καλυπτε τα παντα. Της προηγουμενες φορες ηταν αρκετα νοστιμη σαν σαλατα.

Λιγο αναποδα τα πηγα... Παμε στα ορεκτικα, κολοκυθοκεφτεδες ωραιοι οχι λαδεροι, πηραμε 2-3 μεριδες, μανιταρια στην σχαρα τα αγαπημενα μου ηταν νοστιμα, δεν τα συνοδευει πλεον με την σως μαγιονεζας που ταιριαζε πολυ γευστικα σαν συνδιασμος. Φετα σε φυλλο με μελι πηραμε μια, ηταν ωραια, φυσικα για 6 δεν εφτανε, οποτε οταν ξαναπαραγγειλαμε μας εφερε μια που ηταν κυριολεκτικα δυο μπουκιες, ηταν σε μεγεθος φακελου που βαζουμε τις φωτογραφιες της ταυτοτητας, γελασαμε παρα πολυ με αυτό.

Καβουροσαλατα προφανως ετοιμη, ηταν καλη, τυροκαυτερη εμποριου αυτη που ολοι εχετε φαει καπου εξω σε κανα σαντουιτσαδικο ή κατι τετοιο αλλα με προσθηκης τρυμμενης φετας. Πατατες τηγανητες παραγγειλαμε 2 ηρθε μια, κοτοπουλο τηγανια εντελως αδιαφορο (ολοι αυτο ειπαν), σουφλε πατατα ακομη πιο αδιαφορο.

Επισης το σερβις οποτε περνουσε κοντα κοιτουσε το ταβανι για να μην παραγγειλουμε.. Τραγικες καταστασεις. Ζητησα συγνωμη απο την παρεα μου για την επιλογη.
Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να ξαναπαω. Θα προτεινα το ιδιο και σε σας

Δεν συστηνεται: /