ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ

Μεζεδοπωλεία

Ήβης 15, Ψυρρή [Χάρτης]

Πιάτα με μαγειρευτά αλλά και τηγανητά και ψητά, κεφτεδάκια με σάλτσα, κοτόπουλο με κάρυ, μπιφτέκια συκώτι, φάβα, ψάρι και καλαμαράκια.

Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Για άλλη μια φορά βρέθηκα στην περιοχή του Μοναστηρακίου για διάφορες δουλειές και έτσι ξαφνικά αποφάσισα να δοκιμάσω το ξακουστό "Κουδουνάκι" στην οδό Ήβης. Εκείνο που με κέρδισε κατά κύριο λόγο στο εστιατόριο αυτό είναι η μοναδική Φιλοξενία τους! Φυσικά και το φαγητό που προσφέρεται είναι εξαιρετικό και σπιτικό 100%, από τα χεράκια των δύο συμπαθέστατων κυριών που καθημερινά προμηθεύονται ό, τι πιο φρέσκο από την αγορά, σαν να μαγείρευαν στο σπίτι τους για την οικογένειά τους!

Αρχικά, είχαμε κάνει κράτηση στις 31.05.2016 μέσω e - table για το γειτονικό ινδικό Jaipur Palace αλλά σταθήκαμε ατυχείς, διότι μόλις φθάσαμε ήταν θεόκλειστο!! Μας τηλεφώνησαν μετά από λίγο από το εστιατόριο και μας είπαν ότι θα είναι κλειστοί διότι εξυπηρετούσαν κάποιο γκρουπ στο κατάστημα του Αλίμου!!! Φανταστείτε να ερχόμασταν από πιο μακριά!
Ηθικό δίδαγμα: Οπωσδήποτε τηλέφωνο επιβεβαίωσης μετά τη κράτηση!!!

Αυτή η "στραβή", όπως καταλάβατε και από την εισαγωγή μου, τελικά, μας βγήκε σε καλό.....

Καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο καθώς τα εξωτερικά μικρά, σιδερένια τραπεζάκια, πάνω στην στενή οδό Ήβης, με τα αραιά και που, διερχόμενα αυτοκίνητα, μάλλον δεν θα ταίριαζαν σε ένα χαλαρό γεύμα.

Ο εσωτερικός χώρος όπως και το φαγητό παραπέμπουν σε σπιτικές καταστάσεις, πολύ λίγα απλά τραπέζια, οικιακό ψυγείο μέσα στην αίθουσα και ημιανοιχτή κουζίνα. Όμως παρά τη στενότητα του χώρου και τη φοβερή απλότητά του, διαπιστώνουμε ότι παντού υποβόσκει η σημασία στη λεπτομέρεια. Για την ακρίβεια, είναι ολοφάνερο το μεράκι των ιδιοκτητριών να δώσουν κάποια σημαντική αισθητική ανακούφιση! Υπό άλλες συνθήκες, θα μιλούσαμε για ένα απλό καφενείο!

Ένα κομμάτι του τοίχου είναι επενδεδυμένο με φίνα ταπετσαρία από διαλεγμένα κουτιά κρασιών. Ακριβώς επάνω υπάρχουν λίγα ρετρό αντικείμενα όπως ένα παλιό ραδιόφωνο! Μόλις έστρεψα το βλέμμα μου αριστερά, πάνω από την κουζίνα, αντίκρισα λογής - λογής κόκκινα αυτοκόλλητα από κουζινικά σκεύη. Στα δεξιά μου, σε μία ασήμαντη γωνιά, πάνω από το ψυγείο, διέκρινα δύο όμορφα καδράκια και όμορφα λουλουδάκια. Στην δεύτερη μεγάλη πλευρά του τοίχου, που είναι βαμμένος σε ένα ζεστό πορτοκαλοκόκκινο χρώμα, υπάρχει πρωτότυπη ταπετσαρία με όμορφα στοιβαγμένα βιβλία και το σχέδιο ενός πολύχρωμου μικρού δένδρου! Και στην είσοδο του χώρου μας υποδέχθηκαν όμορφες γλαστρούλες!

Ο μικρός εσωτερικός χώρος διατηρείται δροσερός με τη βοήθεια ενός ανεμιστήρα οροφής.

Από τα τραπέζια υπάρχει αρκετή θέα προς τα έξω με αποτέλεσμα να μη γίνεται πνιγερός ο εσωτερικός χώρος!

Οι τρεις ντοματούλες στον χώρο είναι μόνο και μόνο για τη σπιτική αύρα του αλλά και για το μεράκι και την άξια δουλειά των υπεύθυνων να μπουν στο κόπο να σκεφθούν το καλύτερο διακοσμητικό αποτέλεσμα για αυτό το εστιατόριο με το έντονο παραδοσιακό στυλ. Δεν είναι τυχαίο που αυτός ο ζήλος αγγίζει το ίδιο επάξια και τις γεύσεις που προτείνονται μέσα στο χώρο!

Με το που καθίσαμε στο τραπέζι, πριν δώσουμε την παραγγελία, ήρθε ως φίλεμα ένα πιάτο με φασολάκια μαυρομάτικα και λίγο κρεμμυδάκι που ήταν γευστικά εξαιρετικά!!
Αφήστε που το φρεσκότατο ψωμάκι στην αρχή δε χρεώθηκε.

Ο κατάλογος είναι αρκετά πλούσιος, περιλαμβάνοντας μαγειρευτά, τηγανιτά, πίτες, σχάρας αλλά και λίγα ψαρικά. Οι τιμές είναι γραμμένες χειρόγραφα σαν σε ένα απλό μαγειρείο παρά το προσεγμένο του χώρου και τη φινέτσα των ιδιοκτητριών. Αυτή η αντίθεση είναι ενδιαφέρουσα και δίνει ένα γραφικό τοπικό ύφος που ταιριάζει απόλυτα με το χρώμα της ευρύτερης περιοχής....

Στη συνέχεια παραγγείλαμε τα εξής πιάτα:

Σαλάτα εποχής (3,50), μεταξύ ντοματοσαλάτας και λαχανικών διαλέξαμε μια σαλάτα καρότο, λάχανο, μαρούλι. Πλούσια ποσότητα, καλό λάδι και φρεσκότατη, της στιγμής!!

Μπιφτέκια με πατάτες τηγανητές (7,00), περί τα τέσσερα εντελώς σπιτικά μπιφτέκια που έλιωναν στο στόμα μας συνοδεία πλούσιας ποσότητας φρέσκιας πατάτας τηγανητής! Το ίδιο πιάτο σερβίρεται και με σος μουστάρδας στα 7,50.

Τηγανοτυρόπιτα (7,50), μια πολύ μεγάλη στρογγυλή πίτα με ντομάτα, φέτα, κίτρινο τυρί και γιαούρτι. Πρωτότυπη και ιδιαίτερη γεύση που φανερώνει και το μεράκι ή συνεχές ψάξιμο καινούργιων συνταγών πάντα επικεντρωμένων και βασισμένων σε πατροπαράδοτη πρώτη ύλη! Ήρθε πολλή ζεστή στο τραπέζι μας και αργήσαμε να πάρουμε ιδέα της νοστιμάδας της. Ήταν πολύ νόστιμη και μάλιστα επειδή δεν μπόρεσα να την καταφέρω μέχρι τέλους πήρα πακέτο για το σπίτι την υπόλοιπη... Το βραδάκι που τσίμπησα λίγη, μπορώ να πω ότι τη βρήκα ακόμα πιο νόστιμη!!

Στο τέλος, μας κέρασαν ικανοποιητική ποσότητα ολόφρεσκης φράουλας σε λεπτές φέτες πασπαλισμένης με λίγη ζάχαρη!!

Ήπιαμε μια Amstel (2,50) και μια Coca light (2,00) και, τελικά, περάσαμε υπέροχα!!

Το γεύμα μας συνόδευαν όμορφα ελληνικά τραγούδια (Μοσχολιού, Μητροπάνος, Μαρινέλα κ. ά) που έδεναν με το όλο γαστρονομικό και διακοσμητικό σκηνικό.

Σημαντικά πιάτα που ξεχώρισα: Καλαμάρι με πλιγούρι (12,00), γαύρο σαγανάκι(7,500, συκώτι σπέσιαλ (7,00), παστουρλού (6,50), σαγανάκι πιπεριές (5,50), σπετσοφάι (7,00).

Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν η προσωποποίηση της ευγένειας και της επαγγελματικής υπευθυνότητας.

Θεωρώ ότι το "Κουδουνάκι" είναι ένα από τα ελάχιστα φιλόξενα και αυθεντικά εστιατόρια του είδους, που μας έχουν απομείνει πλέον!

Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Αλησμόνητη η γαστρονομική εμπειρία μας την Τετάρτη 16/9 στο ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ του Ψυρρή!! Τα πιο καλά φαγάδικα -με αυτή την ιδιαίτερη νοστιμιά που σε κερδίζει και δεν την ξεχνάς με τίποτα, αφού σου θυμίζει την κουζίνα της μαμάς ή της γιαγιάς και τα ανεξίτηλα παιδικά σου βιώματα- τα βρίσκουμε ευτυχώς στο site μας και σχεδόν ποτέ στα επίσημα και καθιερωμένα έντυπα της Αθήνας ή της εστίασης!!

Ξετρυπώνοντας αυτές τις μικρές τρυπίτσες -που προσελκύουν κυρίως ψαγμένους καλοφαγάδες, ανεξαρτήτως βαλλαντίου και όχι λάτρεις των κοσμικών χώρων και του θεαθήναι- νιώθει κανείς μια χαρά πρωτόγνωρη, στην οποία συμμετέχει το σύνολο των πέντε αισθήσεών μας...

Το ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ λοιπόν, ένα μικρό μαγαζί στην οδό Ηβης του Ψυρρή, που είναι κάθέτη στη Ναυάρχου Νικοδήμου & Τάκη και βρίσκεται κοντά στην Ερμού (χαμηλά προς το Θησείο), κουβαλάει μια ιοστορία 28 ολόκληρων χρόνων. Η Σία και η Γωγώ Ξινού το άνοιξαν το 1987, μια εποχή που η συνοικία του Ψυρρή, δεν είχε ακόμη αναβαθμισθεί και ήταν γεμάτη από μικρές βιοτεχνίες. Οι δυο νεαρές τότε κυρίες, έχοντας κληρονομήσει τις γνώσεις και την αγάπη της κουζίνας από τη Μωραϊτισσα μάνα τους (προερχόμενη απ' τα ιερά χώματα της Αρκαδικής γης και συγκεκριμένα απ' το πανέμορφο χωριό Ίσσαρη, κοντά στη Μεγαλόπολη), σκεφθηκαν τότε να αξιοποιήσουν το ταλέντο τους αυτό ανοίγοντας το ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ.

Ξεκίνησαν με σάντουιτς και μακαρόνια με κιμά για τους βιοτέχνες και μικροκαταστηματάρχες της γειτονιάς, για να συνειδητοποιήσουν απ' την ανταπόκριση των πρώτων αυτών πελατών την άμεση ανάγκη επέκτασής τους. Έστησαν έτσι ένα αξιοπρεπές μαγέρικο με ειδικότητα την κατσαρόλα, όπου τα μαγειρευτά (κοκκινιστό, στυφάδο, φρικασέ, κ. α. ) διαδέχονταν καθημερινά το ένα το άλλο, ενώ η γειτονιά ευωδίαζε απ' τις γεύσεις των αγνών υλικών και φυσικά τη μαεστρία της μαγειρικής τους.

Καθώς τα χρόνια περνούν, το ταβερνείο -πασίγνωστο στα πέριξ- μετονομάζεται το 2008 σε ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ, απ' τα κουδουνάκια κάτω από τα 5-6 εξωτερικά τραπέζια, ώστε να ειδοποιούνται οι κυρίες για τις παραγγελίες των θαμώνων. Ατυχώς σήμερα τα πιο πολλά κουδουνάκια τα έχουν κλέψει, όχι όμως και τη μαγεία του φαγητού. Αυτή με τίποτα δεν κλέβεται ούτε κοπιάρεται, γιατί είναι το χάρισμα της Σίας, της Γωγώς και της κόρης της, Ασημίνας, Οι δύο πρώτες κυρίες άπαιχτες στο τηγάνι, ενώ η Ασημίνα είναι μέσα σε όλα!!

Εσωτερικά, ο χώρος -που σύντομα θα ανακαινισθεί- αποτελείται από καμιά 10αριά τραπέζια (~ 40 άτομα). Ο αριστερός τοίχος είναι βαμμένος φραμπουάζ, ενώ ο δεξιόςείναι ντυμένος με μια ταπετσαρία από επαναλαμβανόμενα κιβώτια κρασιών. Στο βάθος η κουζίνα, ενώ υπάρχει επίσης μια κοινή αλλά καθαρή τουαλέτα, η οποία ωστόσο είναι κάπως χαμηλοτάβανη. (Φασούλα προσοχή! ).

Από τους πιο καλοφαγάδες μας, ο fratello παρατήρησε εύστοχα (Φεβρουάριος 2014) ότι οι μερίδες είναι τεράστιες, ουσιαστικά για 2 άτομα και πρότεινε να περιορισθούν τόσο αυτές όσο και οι τιμές τους αναλογικά, σε κανονικές ποσότητες για ένα άτομο. Αυτό έχει ήδη συμβεί και οι μερίδες, κανονικές πλέον, κυμαίνονται σε χαμηλότερα επίπεδα, αφού τα περισσότερα πιάτα κοστίζουν από 3-10 € περίπου.

Ανοίγουν καθημερινά (εκτός Δευτέρας) από 14.00 μέχρι τα μεσάνυχτα περίπου, ανάλογα με την κίνηση.

Εμείς λοιπόν (2 άτομα) δοκιμάσαμε:

-Καγιανά, μια χορταστική μερίδα που κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα και μάλιστα μού θύμισε τον καγιανά, τον οποίο έτρωγα παιδί απ΄ την επίσης Μωραϊτισσα γιαγιά μου!! (10 στα 10).
-Κεφτέδες με πικάντικη κόπκκινη σάλτσα, φανταστικό πουρέ λαχανικών και ροδέλες από πράσινες, κόκκινες και πορτοκαλί πιπεριές (9 στα 10).
-Σπανάκι με αυγά μάτια και ψητή φέτα (8 στα 10).

Ηπιαμε μια μπύρα και ένα αναψυκτικό και ο λογαριασμός ήταν μόνο 23 €!!

Ήρθε αρχικά καλαθάκι με φετούλες φρέσκου λευκού ψωμιού, παγωμένο νερό σε κανάτα και στο τέλος ευγενικό κέρασμα δροσερού χαλβά με επίγευση λεμονιού.

Καθήσαμε έξω, στην ήπιας κυκλοφορίας, πεζοδρομημένη οδό Ήβης, όπου είχε δροσιά, παρότι ήταν απομεσήμερο. Πάντως, τα μικρά και κάπως στενά σιδερένια τραπεζοκαθίσματα, ελλείψει χώρου, συνιστούν ένα μικρό μειονέκτημα, σε συνδυασμό με τη διέλευση -δίπλα στους θαμώνες- μηχανών αλλά και κάποιων οχημάτων, έστω και σε αραιά διαστήματα...

Το πλούσιο μενού τους περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, σαγανάκια με παστουρμά, αυγό και πιπεριές (5.5-6.5), κολοκυθοκεφτέδες (6), παστουρλού (6.5), τηγανοτυρόπιτα (7), σαλατικά (3.5-6), λαχανοντολμάδες (6.5), τηγανιά ή σπετζοφάι (7.5), λουκάνικο χωριάτικο ή συκώτι (6.5), κοτόπουλο ψητό ή μπιφτέκι (7), σύκα γεμιστά με κιμά (10) και διάφορα ψαροθαλασσινά (6.5-8.5), καθώς και ένα χορταστικό πιάτο με γαρίδες (15).

Τα αναψυκτικά τους, στα 2 €, οι μπύρες από 2.50-3.50 €, το ρακί 3€, ρακόμελο 3.50 €, ούζο 6.50 €, και το χύμα κρασί στα 9 € το λίτρο.

Μη με ρωτήσετε αν σκοπεύω να ξαναπάω για τις δεκάδες λιχουδιές που δεν πρόλαβα να δοκιμάσω... Το πιο πιθανό είναι ότι, μαζί με τους άλλους θαμώνες, και διάφοροι χρήστες του site -άγνωστοι ακόμα οι περισσότεροι ανάμεσά μας- θα συναντιώμαστε τιμώντας το φιλόξενο αυτό στέκι του Ψυρρή!!

Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Έχουμε και λέμε: στο Κουδουνάκι δεν πας για το χώρο, πας μόνο για το φαγητό και για την αυθεντική ατμόσφαιρα.

Χωμένο στην Ήβης, στου Ψυρρή, μακριά από τα υπόλοιπα, πιο απόμερο, σε σημείο με μεγαλύτερη ησυχία. Πρόκειται για καφενοταβερνείο το οποίο είναι πολύ εύκολο να προσπεράσεις, γιατί είναι μικρό και δεν σου τραβάει την προσοχή. Ο χώρος καθαρός αλλά σου δίνει την αίσθηση του προχειροφτιαγμένου και ελαφρώς παραιτημένου. Η ονομασία του μαγαζιού σχετίζεται με τα κουδουνάκια που βρίσκονται πάνω σε κάθε τραπέζι.

Το μαγαζί έχει 4-5 τραπεζάκια μέσα και 2-3 έξω όταν ο καιρός το επιτρέπει. Απ΄ ό, τι κατάλαβα οικογενειακή κατάσταση: 2-3 άτομα το «δουλεύουν» και μαγειρεύουν σπιτικά οικογενειακά εδέσματα με γεύση απλή, αυθεντική, μαμαδίστικη. Δεν θα φας γκουρμέ: θα φας απλό σπιτικό φαγητό, μαγειρεμένο με τον παραδοσιακό τρόπο, γευστικό, νόστιμο και προπάντων αγνό και φρέσκο. Ο κατάλογος έχει ποικιλία: ορεκτικά, σαλάτες και από κυρίως κρεατικά αλλά στα ψαρικά. Τα τελευταία δεν τα έχει πάντα όλα: έχει μόνο ό, τι βρήκε από ψάρια και είναι φρέσκο. Αρκετά τίμιο.

3 άτομα δοκιμάσαμε: μπακαλιάρο σκορδαλιά καλοψημένο, εξαιρετικό, τσιμπημένο λίγο στο αλάτι, πατάτες τηγανιτές χειροποίητες (το τονίζω), λουκάνικο χωριάτικο με πατάτες τηγανητές, μαριδάκι τηγανητό, τρελοσαλάτα (που έχει μέσα της Παναγιάς τα μάτια από υλικά: μαρούλι, σουσάμι, μπαλσάμικο, μαυρομάτικα, κομματάκια πατάτας, παπαρουνόσπορο κ. ά), κολοκυθοκεφτέδες, τραγανοί και πεντανόστιμοι χωρίς λαδίλα που σε λιγώνει και αλλοιώνει τη γεύση, 3 αναψυκτικά, ψωμί που έρχεται στην αρχή μαζί με ένα ορεκτικό για καλωσόρισμα.

Νερό σε κανάτα και χαλβάς στο τέλος κερασμένος.
Ως προς την εξυπηρέτηση: χαμόγελο, προθυμία και ανεπιτήδευτη ευγένεια, αρκετά σημαντικός λόγος για να πάει κάποιος. Τιμή για όλα τα παραπάνω: 40 ευρώ και σκάσαμε από το φαγητό. Να πάτε!

Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Το Κουδουνάκι το ανακάλυψα τυχαία, ψάχνοντας για κάπου που δεν έχω ξαναπάει, για να πάω με την παρέα μου μετά την διαμαρτυρία του Σαββάτου (9/5/2015) στο Σύνταγμα. Χαίρομαι πολύ που αυτή η μανία μου για να δοκιμάζω κανούρια μέρη με οδήγησε σε ένα ακόμα κρυμμένο διαμαντάκι.

Διάβασα πως κάποιους τους χάλασε που βρίσκεται στην λίγο-πιο-έρημη πλευρά του Ψυρρή, εμένα αυτό με ενθουσίασε. Δεν αντέχω τα στενά δρομάκια που έχουν φαγάδικα κι απ'τις δύο μεριές του δρόμου, που ακούς 4 μουσικές ταυτόχρονα και που δεν ξέρεις αν το γκαρσόνι που φωνάζεις είναι του δικού σου εστιατορίου ή του διπλανού. Η Ήβης είναι τόσο ήσυχη όσο χρειάζεται για να κάτσεις, να φας, να πεις 5 κουβέντες και να μην φοβάσαι πως θα σε πατήσει αυτοκίνητο κάπου μεταξύ τυρού και αχλαδίου.

Την κουζίνα την τρέχουν δύο αδερφές, ενώ βοηθά -κυρίως στο σερβίρισμα- μια ευγενέστατη κοπέλα. Γενικά το περιβάλλον είναι απίστευτα φιλόξενο, τα χαμόγελα πάνε κι έρχονται και σε κάνουν να μην θέλεις να φύγεις.

Εμείς καθίσαμε έξω, σε υπέροχα τραπεζοκαθίσματα. Ο μέσα χώρος είναι πιο απλός αλλά δεν θα χαλούσε τις καρδιές μας αν έπρεπε -λόγω καιρού- να καθίσουμε εκεί. Κάθε τραπέζι έχει το κουδουνάκι του. Αν σου τελειώσει το ποτό ή το φαγητό, το χτυπάς κι έρχεται μία από τις κοπέλες. Εμείς δεν χρειάστηκε να το χτυπήσουμε μιας και όλο και κάποια μπαινόβγαινε για να σερβίρει είτε εμάς είτε τους υπόλοιπους.

Ο κατάλογος είναι μετρίου μεγέθους και υπάρχουν και πιάτα ημέρας. Κάθε τι που περιέχει το μενού, προκαλεί σιελόρροια. Η πρώτη σκέψη είναι "όλα, θέλω να τα φάω όλα"!!! Εμείς είπαμε να ξεκινησουμε με 6-7 επιλογές και μετά να ξαναπαραγγείλουμε αλλά οι μερίδες ήταν μεγάλες κι έτσι μείναμε σε αυτά:

-Λαχανοντομάδες με λαχανικά. Μπαμπάτσικοι λαχανοντολμάδες, γεμιστοί με ρυζάκι, μυρωδικά και ξηρούς καρπούς. Έχω ξαναφάει γιαλαντζί λαχανοντολμάδες (τους φτιάχνουν στη Λέσβο) αλλά ποτέ με τέτοια συνταγή. Ήταν υπέροχοι!

-Πικάντικα κεφτεδάκια. Κεφτέδες τηγανιτοί, βουτηγμένοι σε κατακόκκινη σάλτσα με πολύχρωμες πιπεριές και πατάτες τηγανιτές. Μας ρώτησαν πόσο πικάντικούς τους θέλουμε, είπαμε "αρκετά" και δεν μείναμε παραπονεμένοι. Δεν είχαν ίχνος λαδίλας, εξαιρετικοί!

-Πατάτες τηγανιτές. Μεριδάρα, με ρίγανη μπόλικια, τραγανές, και επίσης χωρίς ίχνος λαδίλας.

-Τηγανοτυρόπιτα. Λεπτό φύλλο κρούστας, γεμιστό με φετούλα και ντομάτα, τηγανισμένο μέχρι να γίνει τραγανιστό και χρυσαφένιο. Με την πρώτη ματιά μοιάζει με τηγανόψωμο αλλά με την πρώτη μπουκιά καταλαβαίνεις την διαφορά. Νοστιμότατο!!!

-Σύκα γεμιστά με κιμά. Ω μάη Γκοντ, που λέμε και στο χωριό μου! Απίστευτο πιάτο. Αφράτα ξερά σύκα, γεμιστά με κιμά, σερβιρισμένα με κορυφαίο πιλάφι με ξηρούς καρπούς. Εδώ θα ήθελα να δω λίγα συκαλάκια παραπάνω στο πιάτο, μιας και ήταν μόνο 4 και το κάθε ένα ήταν μιάμιση μπουκιά. Ίσως το μόνο παράπονο από το μέγεθος των μεριδών που κατά τα άλλα ήταν όλες γενναιόδωρες!

-Παστουρλού. Παστουρμάς, κασεράκι και ντοματούλα, περιτριγυρισμένα από φύλλο κρούστας, τηγανισμένα στην εντέλεια. Το πιο ελαφρύ πιάτο με παστουρμά που έχω φάει σε εστιατόριο, ξετρελλαθήκαμε όλοι!

-Καγιανά. Εκεί κόντεψα να βάλω τα κλάματα. Με την πρώτη μπουκιά, θυμήθηκα τα αβγά με ντομάτα της γιαγιάς μου. Με φρέσκια ντοματούλα ΜΟΝΟ. Ούτε πελτές, ούτε πασάτες, ούτε τίποτα. Ντοματούλα, αβγουλάκια και τυράκι. Μέλι... Θα τον ήθελα με λίιιιγο λιγότερο λαδάκι αλλά και πάλι δεν με χάλασε. Μόλις τέλειωσε ο καγιανάς, ξεκίνησαν οι παπάρες.

Πριν ξεκινήσουν να μας φέρνουν τα φαγητά, μας έφεραν ωραιότατο (φρεσκότατο και νοστιμότατο) ψωμάκι και μαυρομάτικα πιάζ. Το λευκό χύμα κρασάκι ήταν δροσερό και πολύ ελαφρύ. Ήπιαμε από ένα κιλό (και λίγο παραπάνω) ο καθένας και ούτε που ζαλιστήκαμε.

Από.... κερασματικής άποψης, μας κέρασαν ή μισό ή ένα κιλό κρασί και μας ρώτησαν αν θέλαμε φράουλες και γλυκό του κουταλιού πορτοκάλι αλλά αρνηθήκαμε, μιας που είχαμε σκάσει.

Για όλα τα παραπάνω και γύρω στα 4 κιλά κρασάκι δώσαμε 68 ευρώ. Κάποιος θα μπορούσε να τα θεωρήσει πολλά αλλά οι μερίδες ήταν τεράστιες, οπότε δικαιολογείται και το τελευταίο ευρώ που δώσαμε.

Να μην σας τα πολυλογώ άλλο (άρχισα και να πεινάω τώρα που τα θυμήθηκα), ήταν ένα από τα καλύτερα γεύματα σε τέτοιου είδους εστιατόριο/μεζεδοπωλείο. Δοκίμασα πράγματα που δεν είχα ξαναφάει, ταξίδεψα στα παιδικά μου χρόνια, έφαγα του σκασμού χωρίς ίχνος βαρυστομαχιάς, ήπια και τον Βόσπορο χωρίς ίχνος ζαλάδας... τι άλλο να ζητήσω? Παράπονο ουδέν. Μακάρι να μπορούσα να ξαναπάω και τώρα!

Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Παρασυρόμενος από τα διθυραμβικά σχόλια που έχουν γράψει αρκετοί εδώ μέσα, και ψάχνοντας κάτι κοντινό για καλό φαγητό, λόγω του ότι την συγκεκριμένη μέρα βρισκόμουν για δουλειά στο κέντρο της Αθήνας αποφασίσαμε με μια φίλη να επισκεφτούμε το Κουδουνάκι.

Πιο συγκεκριμένα χτες 8 Ιουνίου μετά την δουλειά κατά τις 16.45 με καιρό σχεδόν συννεφιασμένο, όπου στην Ήβης η οποία ακόμη δεν έχει πεζοδρομηθεί, και με μερικά τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο, επιλέξαμε να καθίσουμε μέσα για πιο ήσυχα και για περισσότερη διακριτικότητα.

Ο χώρος εσωτερικά όπως τον περιγράφουν και οι περισσότεροι, μικρός, απλός, λιτός, με πρόχειρες πινελιές μίας άλλης εποχής, θα τον χαρακτήριζα απέριττο.
Στα μείον του χώρου, κατά την προσωπική μου άποψη, ένα οικιακό ψυγείο που βρίσκεται στην σάλα, το οποίο φιλοξενεί στη κατάψυξη του τα παγάκια... καθώς και άλλα υλικά που μπαινοβγαίνουν σε τάπερ η σακούλες...!!!

Μόλις καθίσαμε στο τραπέζι, και πριν δώσουμε παραγγελία, η ευγενέστατη κυρία που μας σέρβιρε καθ όλη την διάρκεια μας άφησε δύο ποτήρια νερό ψωμί, και ένα πιάτο με φασολιά μαυρομάτικα, ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι, ελαιόλαδο μαϊντανό, σχετικά νόστιμο, ίσως λιγάκι παραπάνω βράσιμο να ήθελαν τα φασόλια, αλλά κυριολεκτικά τρεις πιρουνιές... Τέλος πάντων κέρασμα ήταν...!!!

Στα της παραγγελίας μας τώρα, η οποία περιελάμβανε μια σαλάτα την τρελοσαλάτα
πατάτες τηγανητές
κολοκυθοκεφτέδες
κεφτέδες όχι τους πικάντικους, με ρύζι
λουκάνικο χωριάτικο
Τηγανοτυρόπιτα
και σύκα γεμιστά, τα οποία δεν έφτασαν και ποτέ στο τραπέζι... Αν και ήταν κατόπιν προτροπης δικής τους, κατί σαν σπεσιαλιτέ.
Τα ποτά ήταν μια μπίρα Heineken και 3 καραφάκια των 100ml ρακί

Αναλυτικότερα... Η τρελοσαλάτα ήταν το πιο αποτυχημένο πιάτο απ όλα, καθότι ήταν ένα mix λαχανικών, καλής ποιότητας μεν, αταίριαστων μεταξύ τους δε, καθώς επίσης και η σος με χαρουπόμελο σχεδόν ανύπαρκτη.

Οι τηγανητές πατάτες ήταν ολόφρεσκες τηγανισμένες και αλατισμένες σωστά, με ρίγανη ήταν το καλύτερο πιάτο από όσα μας ήρθαν πραγματικά εξαιρετικές.

Οι κολοκυθοκεφτέδες απλά καλοί, κατά την άποψη μου ίσως λιγάκι αλατισμένοι περισσότερο, καθότι έχουν και τυρί μέσα οπότε μου φάνηκαν πιο αλμυροί από όσο θα ήθελα.

Οι κεφτέδες απλά καλοί, τίποτα το ιδιαίτερο μαζί με πατάτες τηγανητές από τις ίδιες που είχαμε πάρει και σαν μερίδα.

Λουκάνικο χωριάτικο, και αυτό με πατάτες τηγανητές, το δεύτερο αποτυχημένο πιάτο, υπερβολικά λιπαρό, μάλλον κακής ποιότητας, κάτι το οποίο αφού δεν το φτιάχνουν οι ίδιες καλό θα είναι να δώσουν μεγαλύτερη σημασία στην επιλογή του.

Τηγανοτυρόπιτα, εδώ τα πράγματα είναι περίπλοκα... Ίσως μια από τις πιο ωραίες συνταγές για τυρόπιτα που θα μπορούσε να εμπνευστεί κάποιος. Το βασικό πρόβλημα όμως ήταν στην εκτέλεση της συνταγής... Ότι το φύλλο κρούστας που χρησιμοποιούσαν σε συνδυασμό με το τηγάνι, το οποίο προφανώς δεν είχε την απαραίτητη ένταση να το τηγανίσει πιο γρήγορα, το αποτέλεσμα που φτάνει στο τραπέζι είναι δυστυχώς τελείως διαφορετικό από το προσδοκούμενο δηλαδή πνιγμένο στο λάδι.

Όλες οι μερίδες είναι ικανοποιητικές και σωστές σε μέγεθος, δεν διέκρινα μικρές μερίδες όπως αναφέρουν κάποιοι άλλοι που γράφουν εδώ, και οι τιμές τους απόλυτα λογικές και συμβαδίζουν με αυτό που φτάνει στο τραπέζι.

Για όλα τα παραπάνω 51 ευρώ και με απόδειξη που στην φέρνουν αυτομάτως με τον λογαριασμό.

Κατά την προσωπική μου άποψη θεωρώ πώς χρειάζεται αρκετή βελτίωση, καθώς ότι είναι και αρκετά υπερτιμημένο από διάφορα σχόλια, είτε από εδώ, είτε από άλλα site που αναφέρονται στο εν λόγω εστιατόριο.

Το αδύνατο του σημείο κατά την προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει ένα πιάτο τουλάχιστον από όσα δοκιμάσαμε που να σε κάνει να θέλεις να ξαναπάς...!!!

Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Επισκεψη την Κυριακη 8/5 μετα απο βολτα στην περιοχη.

Μεσα μικρος χωρος με λιγα τραπεζια οπου και κατσαμε μονοι μας μιας και εξω ηταν περισσοτερος κοσμος αλλα με τα τραπεζια πανω στο δρομο με αμαξια να περνανε. Σαν χωρος δεν λεει και πολλα. Ειδικα η τουαλετα... αστην αυτη.

Το φαγητο ομως ειναι καλο! Εχει μια αισθηση σπιτικου και προσεγμενου. Οι μεριδες ειναι καπως μικρες αλλα και οι τιμες δεν ειναι μεγαλες. Χρειαζεσαι κανενα επιπλεον πιατο στο κεντρο για να χορτασεις αλλα δεν θα το ακριβοπληρωσεις.

Εμεις τρια ατομα με τρια κυριως, δυο ορεκτικα και μια σαλατα, μαζι με δυο μπυρες δωσαμε 42 ευρω. Δεν σκασαμε αλλα καλα ηταν. Αμα ξαναβρεθουμε προς τα κει, βλεπουμε...

Τι το κοιτάτε καθίστε

-Να κάτσουμε;
-Ας κάτσουμε

Να πάρετε οπωσδήποτε τον παστουρμά με τα αυγά και τα τυριά
-Και τι άλλο καλό έχετε;
Μπιφτεκάκια με σάλτσα μουστάρδας, και μπιφτεκάκια με καυτερή σάλτσα (όχι πολύ καυτερή)
-και πόσο τα έχεις αυτά;
8ευρώ η μερίδα αλλά είναι μεγάλη
-μμμ σαν πολλά είναι ήρθαμε για ένα μεζέ με το τσίπουρο
έχουμε και μισές μερίδες θα σας βάλω μισή και μισή

Το φαΐ καταπληκτικό, οι κυρίες εξίσου κεφάτες και διαχυτικές. και όλα από τα χεράκια τους.

οι μισές μερίδες κόπηκαν πια ή μλν καθιερώθηκαν και καταργήθηκαν οι ολόκληρες. Το κακό είναι ότι χρεώνονται 6 ευρώ, πιο κάτω από τις παλιές ολόκληρες αλλά για όποιον ξέρει πως ερχόταν το βουνό με τα μπιφτέκια αφήνει μια πικρία.

να πάτε μέρα χωρίς πολύ κίνηση γτ ο δρόμος μπορεί να γίνει σπαστικός αφού παρ όλα τα μαγαζιά δεν έχει πεζοδρομηθεί.

Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Παρακινούμενοι από τις εξαιρετικές κριτικές στο ask4food κατευθυνθήκαμε στο Κουδουνάκι Κυριακή μεσημέρι παρέα 5 ατόμων.

Ο χώρος είναι πολύ μικρός αλλά ζεστός. Η διακόσμηση δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά προδιαθέτει ότι θα φας καλό σπιτικό φαγητό. Η κυρία που μας εξυπηρέτησε, ευγενικότατη, χαμογελαστή και φιλική.

Φτάνουμε στην παραγγελία:

Σύκα γεμιστά με κιμά
Τηγανιά με πουρέ λαχανικών
Τυροκαυτερή
Τρελοσαλάτα
Κεφτεδάκια με πατάτες
Σαγανάκι με πιπεριές

Τα περισσότερα από τα πιάτα ήταν νόστιμα, σπιτικά, χωρίς κάποια έκπληξη. Ιδιαίτερη εντύπωση σε σχέση με τις κριτικές μας έκαναν οι μερίδες που σε καμία περίπτωση δεν είναι μεγάλες! Συγκεκριμένα από κάθε πιάτο πήραμε, μετρημένη, μια κουταλιά ο καθένας.

Κάθε μερίδα είχε ακριβώς 5 κομμάτια (5 σύκα, 5 κομμάτια κρέας η τηγανιά, 5 κεφτεδάκια)!!!

Οι μερίδες λοιπόν είναι μικρές ή ακριβές για το χώρο και το είδος του μαγαζιού.
Αφού φάγαμε τα παραπάνω, εξακολουθούσαμε να πεινάμε και παραγγείλαμε ακόμη:

Λουκάνικο
Κοτομπουκιές

Ήπιαμε και 2,5 κιλά κρασί χύμα λευκό (καλό)

Λογαριασμός 72€ (15€/άτομο)

Δεν φεύγεις δυσαρεστημένος αλλά δεν είναι και το μαγαζί που λες ότι πρέπει να ξαναπάς. Δυσανάλογη η προβολή του στο διαδίκτυο και οι κριτικές εδώ με αυτό που προσφέρει.

Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Σάββατο μεσημέρι στο Κουδουνάκι μετά από μήνες απουσίας.
Με χαρά διαπιστώσαμε ότι έχουν γίνει κάποιες διορθωτικές κινήσεις στο χώρο, που βελτιώθηκε αρκετά.

Οι ιδιοκτήτριες όπως πάντα χαμογελαστές κι ευγενικές.
Κοιτάζοντας τον κατάλογο όλα φαίνονται ακριβά, αλλά οι μερίδες είναι πολύ μεγάλες.
Ίσως θα μπορούσε να γίνει μια παρέμβαση με μια μείωση τιμών με αντίστοιχη μείωση της μερίδας..

Το φαγητό στο κουδουνάκι ήταν και είναι πολύ καλό. Δυστυχώς δε βρήκαμε εκείνη την ημέρα μοσχαράκι τας κεμπάπ, που είναι το top του μαγαζιού.

Δοκιμάσαμε κοτομπουκιές με πουρέ λαχανικών (νόστιμο κοτόπουλο, αδιάφορος ο πουρές), τα νόστιμα κεφτεδάκια (από τα πιο ωραία που έχω φάει, μετά από αυτά της γιαγιάς μου), την τρελοσαλάτα που περιέχει τα πάντα, (το εννοώ) και την εξαιρετική φάβα από φακή.

Το συμπέρασμα είναι πως το Κουδουνάκι αξίζει να το επισκεφτείς αν δε σε ενδιαφέρει το design του χώρου, αλλά θέλεις να φας νόστιμα και οικονομικά