ΚΡΗΤΙΚΟ ΣΤΕΚΙ

Τοπική ελλ. κουζίνα

Κοίλης 20, Πετράλωνα [Χάρτης]

Κρητική κουζίνα και όχι μόνο. Της ώρας και κάποια μαγειρευτά. Λειτουργεί βραδυνές ώρες.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Και αυτή η κριτική θα είναι σχετικά σύντομη, γιατί για το ΚΡΗΤΙΚΟ ΣΤΕΚΙ δεν έχεις πολλά να πεις – λίγα και ως επί το πλείστον καλά.
Πρόκειται για ένα κράμα κρητικής ταβέρνας και κλασσικής ψησταριάς στην οδό Κοίλης, που ανηφορίζει λοξά αριστερά από την Τριών Ιεραρχών (= ο δρόμος που διασχίζει τα Πετράλωνα) και κατηφορίζει προς τη Χαμοστέρνας. Θα το βρείτε εύκολα το ΚΡΗΤΙΚΟ ΣΤΕΚΙ, γιατί είναι γωνιακό μαγαζί, ενώ το παρκάρισμα τις βραδινές ώρες είναι μεσαίας δυσκολίας (5,5 στα 10), με λίγη τύχη δε θα ταλαιπωρηθείτε.
Μην αφήσετε την ίσως πιο κακότεχνη επιγραφή χώρου εστίασης στην περιοχή Αθηνών και περιχώρων να σας επηρεάσει αρνητικά. Αγνοείστε και το φρικτά χτυπητό χρώμα της πρόσοψης. Αν ο καιρός το επιτρέπει, θα βολευτείτε ούτως ή άλλως σε ένα υπαίθριο τραπέζι – και θα ανεχτείτε υποχρεωτικά τη φασαρία του δρόμου. Το χειμώνα όμως θα καταφύγετε υποχρεωτικά στο μέσα χώρο, ο οποίος επίσης δεν πρόκειται να σας εντυπωσιάσει. Σχετικά μικρός, με την κουζίνα και τις τουαλέτες (ανεκτές) στα δεξιά, όχι πάνω από δέκα τραπέζια, κάποια απ' αυτά κάτω από κρασοβάρελα, με τις γνωστές ψάθινες καρέκλες. Όσο για τη διακόσμηση ισχύουν όσα έγραψα πρόσφατα για το ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ στη Δάφνη: ό, τι θυμίζει άμεσα ή έμμεσα Κρήτη είναι καλοδεχούμενο, το αν ταιριάζει είναι άλλου λυράρη μαντινάδα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα και εδώ η κάπως πνιγηρή ατμόσφαιρα, δεδομένου ότι το κάπνισμα είναι ο κανόνας και ο εξαερισμός άγνωστη λέξη, το ίδιο άγνωστη με τη νόμιμη απόδειξη κατά την πληρωμή του λογαριασμού. Κατά τα άλλα το σέρβις είναι γρήγορο και φιλικό. Χαρακτηριστική λεπτομέρεια: Το προσωπικό δεν είναι μαυροντυμένο!
Στο ΚΡΗΤΙΚΟ ΣΤΕΚΙ θα βρεθείτε πιθανόν εξ ανάγκης, επειδή δεν προνοήσατε να κλείσετε τραπέζι αλλού, οι χαμηλές τιμές και η κουζίνα του θα σας κάνουν να το προτιμήσετε και στο μέλλον. Θα παρατηρήσετε ότι η πελατεία προέρχεται κυρίως από τη γειτονιά, θα δείτε όμως και πολυμελείς παρέες που θέλουν να πιουν τις μπύρες τους χωρίς να ματώσουν για το λογαριασμό του φαγητού. Το οποίο φαγητό παίρνει με το σπαθί του (και για το είδος του καταστήματος) τέσσερις ντοματούλες. Είτε επιμείνετε κρητικά (γαμοπίλαφο, χοχλιοί, μαραθόπιτα και τα τοιαύτα), είτε στραφείτε στα ψητά (μπιφτέκια, μπριζόλες, συκώτι, σεφταλιές που βάζουν τα γυαλιά στο καλύτερο κυπριακό μαγαζί, όλα με συνοδεία πατατούλες τηγανιτές), ο λογαριασμός για δύο άτομα με δύο πρώτα, δύο δεύτερα (και μιλάμε για γενναίες, κρητικές μερίδες) και ένα μισόκιλο (καλούτσικο) αρετσίνωτο μόλις που θα ξεπεράσει τα 20 ευρώ. Πολύ καλός ο σπιτικός σιμιγδαλένιος χαλβάς κέρασμα στο τέλος του γεύματος. Υπό συγκεκριμένες συνθήκες συνιστώ συνεπώς το ΚΡΗΤΙΚΟ ΣΤΕΚΙ ανεπιφύλακτα.

2017

Δευτέρα βράδυ και προς απογοήτευση της κυρίας της παρέας (εμένα δηλαδή) τα περισσότερα αγαπημένα μαγαζιά στην Καλλιθέα ήταν κλειστά. Γι' αυτό το λόγο, είπαμε να κατευθυνθούμε προς τα αγαπημένα Πετράλωνα και να σταματήσουμε στην οδό Κοίλης. Το αρχικό πλάνο βέβαια ήταν να κάτσουμε σε κάτι γνώριμο αλλά μετά από προτίμηση της παρέας, συμφωνήσαμε να δοκιμάσουμε το κρητικό στέκι.

Να κάνω μία παρένθεση και να πω εδώ, ότι μεγαλώνοντας στα όμορφα Χανιά και ζώντας εκεί μέχρι τα 18, έχοντας μία παραδοσειακή μαμά μαγείρισσα και μπλα, μπλα, μπλα, είχα πολύ μεγάλες προσδοκίες για το εν λόγω μαγαζί και η αλήθεια είναι ότι ίσως ήμουν λιγάκι προκατειλημμένη, προφανώς λόγω του χώρου που αντίκριζα κάθε φορά που ανηφόριζα την Κοίλης.

Γι' αυτό θα ξεκινήσω από το χώρο, όπου εάν εξαιρέσεις το έξω, είναι καταθλιπτικός. Το μαγαζί είναι εντελώς απεριποίητο και χρήζει ανακαίνισης. Κι όταν λέμε έξω, μην περιμένετε καμία αυλή.

Μιλάμε για τραπεζάκια πάνω στο πεζοδρόμιο, μερικά εκ των οποίων έχουν κατηφορική κλίση. 1 λοιπόν.

Στην εξηπυρέτηση τώρα, το 2 που βάζω ίσως είναι λίγο αλλά την εν λόγω ημέρα, ήταν πολύ αργό και ίσως ευθύνεται το γεγονός ότι εξυπηρετούσε μόνο ένα άτομο πολλά τραπέζια. Βέβαια ο άνθρωπος ήταν εξυπηρετικότατος αλλά αυτό δεν έφτανε για την πείνα μου, που περίμενα 20' να έρθει για να παραγγείλουμε και άλλα 10' προηγουμένως για να μας φέρει κατάλογο.

Πάμε τώρα στη γεύση όπου και εδώ να τονίσω ότι θα μιλήσω αποκλειστικά για τα πιάτα εκείνης της ημέρας. Πήραμε τα εξής:

-Ντάκος στα 4,5€. Ένας νόστιμος ντάκος με φέτα, που εγώ εννοείται ότι στο συγκεκριμένο μαγαζί τον περίμενα με μυζήυθρα αλλά οκ.
-Τυροκαυτερή στα 2,5€. Πολύ αδιάφορη προς το κακή.
-Τζατζίκι στα 2,5-3€. Νόστιμο με αναλογίες όσο πρέπει.
-Απάκι στα 6-6,5€. Είχα ακούσει γι' αυτό το απάκι τα καλύτερα αλλά ήταν ένα απάκι από τα πολλά που έχω φάει. (Το καλύτερο το έχω φάει στα Ανώγεια Κρήτης! )
-Λουκάνικο στα 5,5€. Τίμιο πιάτο και από τα καλά του βραδιού.
-Συκώτι στα 6-7€. Το πιο ωραίο πιάτο της βραδιάς. Ζουμερό, όπως μου αρέσει.
-Σεφταλιά στα 5,5€. Τίποτα ιδιαίτερο.

-1 lt κρασί στα 5,5-6€, που ήταν αρκετά καλό
(Ο λογαριασμός γύρω στα 33-35€ για 3 άτομα και σε χαρτί παραγγελείας)

Τέλος, όσον αφορά το VFM είναι μέτριο, κυρίως εξαιτίας του χώρου. Όποιος θέλει να πάει να δοκιμάσει, θα έλεγα ναι, αλλά τώρα που έχει καλό καιρό!

Τοπική ελλ. κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Αυτή τη φορά η παρέα της Δευτέρας* αποτελούμενη απο 7 νέους, επέλεξε το στέκι του κρητικού και ικανοποιήθηκε πλήρως!

Η αλήθεια ειναι οτι μόλις παρκάραμε και είδαμε ποιο μαγαζί έχουμε επιλέξει να περασουμε τη βραδιά μας, ψιλο απογοητευτηκαμε αλλά το επιχειρήσαμε.. Ας ξεκινήσουμε λοιπόν από το χώρο, για να βαθμολογησουμε το μαγαζί. Τραγικός χώρος, αυτό μπορεί να το χαρακτηρίσει άνετα. Πάλι καλά που η εποχή που πήγαμε ήταν για έξω στο πεζοδρόμιο οπου κάθεσαι άνετα. Ειδάλλως εντός του μαγαζιού, χειμώνα, νομίζω οτι δεν θα υποφέρεται. Κάπνα από τη ψησταριά, άσχημος χώρος που δεν έμοιαζε καθαρός. Χώρος λοιπόν 1/4 και αυτο γιατι δεν εχει 0!

Τα κακά μέχρι εκεί. Απο εδω και πέρα όλα καλά!
Με το που καθήσαμε η εξυπηρέτηση άγγιξε το άριστα. Να μας εξηγήσει τα πιάτα, να μας προτείνει μερικά, να μας συνδυάσει άλλα. Πολύ ευχαριστημένοι μείναμε και από τη ταχύτητα της κουζίνας και οτι το τραπέζι μας δεν ήταν ποτέ άδειο ή πολυ γεμάτο. Νεράκι, κρασάκι πάντα στην ώρα τους και στο τέλος κερασμένο καρπουζάκι! Κερασμένα και μερικά ποτά λόγω κατανάλωσης.. Μια χαρά εξυπηρέτηση 4/4

Πάμε και στο ψητό ομως που εδω έχουμε πολύ ενδιαφέρον! Πήραμε οπως πάντα τα πάντα και είχαμε όρεξη, όπως φάνηκε:
Χόρτα: 3€ βλήτα, μια χαρά φρέσκα και ωραία 4/4
Τυροκαυτερή: 2,5€ λίγο καυτερή, αλλά καλή 3/4
Ντάκο φέτα: 4,5€ Τιποτα το ιδιαιτερο 2/4
Σαγανάκι: 4€ τραγικό, δεν καταλάβαμε πως τα κατάφερε! Με αυγό, μίγμα με φρυγανιά κ ντομάτα, δεν μας άρεσε καθολου, δεν ειναι σαγανάκι! 1/4
Πατάτες: 2€ μια χαρά φρέσκες σπέσιαλ 4/4
Πολίτικη πίτα: 4€ πολύ καλό, πίτα πανω κάτω με τυρί, σαλτσουλα κ κρεατάκι 4/4
Σαλιγκάρια: 6,5€ κοκκινιστά, σπέσιαλ πιάτο κ πολυ σπάνιο! Αν σου αρέσουν τα σαλιγκάρια ειναι πιάτο μαστ.. 4/4
Μοσχαρίσια: 12€ για δυο άτομα η κάθε μια, φανταστική, ο λόγος να επισκεφθείτε το μαγαζί! Τέλεια ψημένη, ζουμερή, μεγάλη, τσάμπα! 4/4
Μπιφτέκι γεμιστό: 6€ πολυ δυνατό, με κασέρι που λιώνει εντός, πολυ ωραίο 4/4
Απάκι:6€ λαϊκό, κλασικό οπως ειναι σχεδόν παντού 3/4
Λουκάνικο: 5,5€ μας έκανε συνδυασμό με πράσο και ξιδάτο. Προσωπικά δεν ειχα ξανα δοκιμάσει ξιδάτο και μου άρεσε πολυ. Οπως και στη παρέα. Το πράσο καλο, τιποτα το ιδιαίτερο 3/4
Σεφταλιά: 5,5€ ήρθε τελευταίο και κάποιοι ειχαν χορτάσει τοτε! Καλό ήταν 3/4
Ήπιαμε λευκό κρασί Ζίτσας εξαιρετικό! 4/4
Και κατι μπύρες..
Ολα τα παραπάνω σε διάφορες ποσότητες ο λογαριασμός έφτασε στα 102€ / 15€ το άτομο, έκοψε απόδειξη!
Οποτε σύμφωνα με τα παραπάνω γεύση βάζουμε 3/4 με προοπτικές 4/4 άνετα!

Value for money: νομιζω οτι αυτη τη μοσχαρίσια με 12€ δεν θα τη βρεις πουθενά στην αθηνα! Αξίζει να πας να τη δοκιμάσεις και ο χώρος θα τον αντέξεις μέχρι να ολοκληρώσεις το γεύμα σου. Σωστή ποσότητα, ωραίες γεύσεις, καλές τιμες. Τι αλλο θες? εντάξει είπαμε ο χώρος....
Vfm 4/4

* Η παρέα της Δευτέρας απαρτίζεται από 3 έως 7 νέους με πολύ όρεξη για καλό φαγητό και ποτό.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Θα ξεκινησω την οποια κριτικη για το κλασικο αυτο μαγαζι με την τεραστια ιστορια στο χωρο εστιασης των πετραλωνων λεγωντας οτι λογω εντοπιοτητας εχω καταληξει απειρες φορες στο κρητικο στεκι σαν υστατη λυση σε βραδιες πεινας μην εχωντας αλλη λυση η μην βρισκοντας τραπεζι πουθενα αλλου στα trendy πλεον πετραλωνα. Το αναφερω χωρις να θελω σε καμια περιπτωση να μειωσω την αξια του μαγαζιου και να πω οτι ειναι λυση αναγκης απλα το εννοω ως μια κλασικη αξια της περιοχης.

Αλλωστε ειναι και ο λογος που καταλυσαμε εκει με την παρεα μου που εχοντας σχολασει στις 9,30 το βραδυ μετα απο πολυ κοπιαστικη μερα δεν ειχε καμμια διαθεση να αρχισουμε να ψαχνουμε που πως και τι θα φαμε οποτε διαλεξαμε παλι την παλια κλασσικη συνταγη του κρητικου στεκιου.

Η ταβερνα του κρητικου λειτουργει στα Πετραλωνα τουλαχιστον για μια εικοσαετια και εχει δημιουργηθει εκει πολυ καιρο πριν τα πετραλωνα η τρωων και γενικα η περιοχη γινει ενα must βραδινης διασκεδασης και εστιακης πληροτητας.
Φροντιζε δε παντα ( και σαφως το γνωριζω το παντα μετα απο τοσες πολλες επισκεψεις ) να προσπαθει να εξυπηρετει ολους οσους καταλυαν εκει με τον καλυτερο τροπο. Συνοικιακη ταβερνα με ολη την σημασια της λεξης.

Ολα αυτα τα γραφω για να αναδειξω οτι καποια μαγαζια απλα τα μνημονευεις στο ask4food χωρις να παιζει ιδιαιτερο ρολο η βαθμολογια που βαζεις η τα γευστικα σχολια που κανεις. Σαφως στο κρητικο στεκι δεν προκειται να πας την βραδια του πρωτου ραντεβου που θελεις να εντυπωσιασεις η την βραδια που εχεις επιλεξει για bussiness dinner με τα μεγαλοστελεχη της εταιριας. Δεν διατεινεται για τις εκλεπτισμενες gourmet γευσεις του ουτε για την τεραστεια wine list του με τις ακριβες ετικετες αλλα απλα για το παρειστικο περιβαλλον την φιλικη ( εως συγγενικη ) συμπεριφορα των εργαζομενων προς τους πελατες και την πληρη αντιστοιχια του value for money που προσφερει.

Εχοντας λοιπον δωσει μια εικονα για πιο μαγαζι μιλαμε για μα μην παρεξηγησουν οι διαβαζοντες την εν λογω κριτικη.

Θα προχωρησουμε και στο δια ταυτα για να δωσουμε μια πιο πληρη εικονα.

Σαν χωρος το μαγαζι δεν επρεπε να υπαρχει ( τουλαχιστον τους καλοκαιρινους μηνες )
Πανω σε ενα απο τους πιο πολυσυχναστους δρομους των Πετραλωνων στην εξοδο προς την καλλιθεα σε ενα δρομο κατηφορικο με συντελεστη 10%
Τα τραπεζια στο πεζοδρομιο ( λιγα σε ευθεια τα πιο πολλα κατηφορικα σε ανησυχητικο σημειο ) παλια κλασικα και οι καρεκλες το ιδιο σε δυο σειρες να αφηνουν και καννενα Χριστιανο να περναει αναμεσα. Τις μερες που εχει παρα πολυ κοσμο πιανει και το ενδιαμεσο.

Ο εσωτερικος χωρος ειναι αυτο ακριβως που περιγραψαμε παραπανω...... Η παλια οικογενειακη συνοικιακη ταβερνα που εξυπηρετει τους οικιους.
Μεσα μια απλη αιθουσα σχετικα μεγαλη χωρις κανενα στυλ και καμμια στυλιστικη πινελια με καποιες κορνιζες απο Κρητη στον τοιχο για να δικαιολογει το ονομα του μαγαζιου και να υποδικνυει την καταγωγη του ιδιοκτητη μαλλον και στο βαθος ενα βαρελι απο τα παλια τα κλασικα μεγαλα βαρελια βαλμενα πανω στις κλασικες περγκολες που δημιουργουν την " ζεστη γωνια του μαγαζιου "

Η κουζινα κλασικη κουζινα ψησταρια χωρις κανενα ιδιαιτερο αξιοσημειωτο θεμα με τον ψηστη να παλευει ( και το εννοω το να παλευει ) φιλοτιμα ιδιαιτερα τις μερες που το μαγαζι ειναι ασφυκτικα γεματο να εξυπηρετησει τα παντα.
Η διαδρομη προς την τουαλετα εντελως κλασσικη οπως σε ολα τα μαγαζια αυτου του ειδους.... εφιαλτης στον δρομο με τις λευκες.... αλλα ειναι ενα ακομα στοιχειο που κανει το κρητικο στεκι αυτο που λεμε το αγαπημενο δικο μας μαγαζι.

Απο εξυπηρετηση δε οτι κακο σχολιο και να γινει ειναι κακεντρεχες και ατοπο
Οι ανθρωποι εκτος του κλασικου χαμογελου που εχουν παντα θα σε βαλουν να κατσεις κια θα σε ταισουν ακομα και αν ειναι γεματη η κοιλης ( η οδος που βρισκεται το μαγαζι ) μεχρι το φαναρι της χαμοστερνας. Οσο δεν για ταχυτητα δεν το συζηταμε καθολου. Δυο ειναι και νομιζεις οτι ειναι σαν σε γκουρμε εστιατοριο μονιμα πανω απο το κεφαλι σου.

Και ας παμε τωρα στο ask4food

Η παραγγελεια μας
Ενα τζατζικι σαφως οικιακο και φιαγμενο στην εν λογω κουζινα αλλα σιγουρα δεν ηταν η μερα του παρασκευαστη ( εχω ξαναφαει και ξερω τι λεω ) Πολυ γιαιυρτι και πολυ λιγο απο ολα τα υπολοιπα Σχετικα χαμηλη βαθμολογια γευσης

Μια χαρτα ( ραδικια ημερα ) ολα καλα με το λαδακι τους το λεμονακι τους ολα καλα

Ενα κοκορετσι που σαφως δεν εδρεψε δαφνες ποιοτικου ορεκτικου. Ισως να ηθελε λιγο παραπανω στην σουβλα αλλα τετοια ωρα τετοια λογια. Επισης ο αρχικος δημιουργος ειχε βαλει πολυ συκωτι και λιγοτερα εντοσθια κατι που εμενα δεν μου πολυαρεσει δεδομενου οτι και το must του κοκορετσιου τα αντερακια απ'εξω δεν ηταν και τραγανα αλλα ψημενα πλημελως.

Ενα κοντοσουβλι προφανως μετριο ( ισως και χθεσινο ) που υπηρχαν κοματια που η τσιχλα μπροστα τους μοιαζει οπτασια. Μεγαλο κομενα και χωρις την ιδιαιτερη γευση του ωραιοψημενου. Σιγουρα εχω φαει και καλυτερα ακομα και στο ιδιο το μαγαζι.

Τελος ο φιλος μου πηρε και μια μπριζολα χοιρινη που σαφως ηταν πολυ καλα ψημενη και το κοματι της μπριζολας ηταν αξιολογα διαλεγμενο χωρις πολλα λιπη και ελεα.

Το κρασι που πηραμε ειναι το μονο που σαφεστατα δεν συστηνω σε κανενα Χριστιανο να το ζησει..... ειναι αυτο που λεω παντα ( αλλα ποιος με ακουει ) Δεν ειναι τιποτα ρε παιδια να γυρισετε 10-15 οινοπαραγωγους και να κλεισετε ενα καλο deal που θα σας ανεβασει την πελατεια. Ειναι πολυ σημαντικο να μην πινεις ξυδιαδες σε ενα ομορφο κατα τα αλλα βραδακι εξοδου.

Κλεινοντας θα γραψω οτι οπως προανεφερα λιγο ρολο ισως παιζουν γι αυτο το μαγαζι τα γευστικα σχολια μιας και το μαγαζι αποτελει μι κατηγορια απο μονο του στην περιοχη.

Ουτε το συστηνω ουτε αποτρεπω κανεναν να παει. Ειναι απλα το κρητικο στεκι
και αξιζει να πας ισως μονο και μονο για το ατμοσφαιρικο του θεματος και την εικονα των παλιων Πετραλωνων.