Ιταλία

Κασσαβέτη & Λεβίδου 1, Κηφισιά [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Pizza bar με κλασικό ιταλικό στιλ και επιλογές ζυμαρικών και πίτσας.
Γράψε τη δική σου κριτική

Ιταλία - Κηφισιά, Αθήνα

Καθημερινή βράδυ στα παλία μου λημέρια (Κηφισιά) μετά την κριτική του Ηλία για το συγκεκριμένο το οποίο το έχω δει αρκετές φορές στον κεντρικό δρόμο της Κηφισιάς στην Κασαβέτη, αποφάσισα να το επισκεφθώ.

Ο χώρος πολύ μικρός, λιγοστά ψηλά τραπέζια μπροστά απο τον μαγαζί σε έναν καλυμένο χώρο με δυνατότητα να χαζεύεις (κυρίως εάν τρώς μόνος σου) και ένας εξίσου μικρός χώρος στο εσωτερικό. Τώρα διακόσμηση κτλ δεν μπορώ να πώ πολλά, μιλάμε για πραγματικά μικρό χώρο, κάθησα και στον εξωτερικο χώρο, οπότε δεν έχω πολλά πράγματα να πώ. Σίγουρα ήταν καθαρός κάτι εξίσου σημαντικό.

Οι γεύσεις Ιταλικές, ο κατάλογος σχετικά μικρός αποτελούμενος απο πίτσες, pasta και λιγοστά πιάτα κρεατικών και βεβαια σαλάτες και λιγοστά ορεκτικά. Δοκίμασα μια πίτσα με κρέμα γάλακτος και 4 τυριά (θυμάμαι μόνο την μοτσαρελλα, γκοργκοντζόλα, πεκορίνο και άλλο ένα που νομίζω ήταν το grana padano). Η ζύμη καλή χειροποίητη ούτε λεπτή και τραγανή ούτε αφράτη, θα την ονόμαζα παραδοσιακή. Τα τυρία και γενικότερα η πίτσα πλούσια, κατάλληλη για 2 άτομα. Το κακό ήταν ότι την βρήκα αλμυρή λίγο παραπάνω απο το κανονικό.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, σε έναν μικρό χώρο καθημερινή βράδυ όπου είχε 2 άτομα προσωπικό, σε έναν χώρο όπου ήμουν ο μόνος πελάτης. Μου έκανε πολύ θετική εντύπωση. Η κοπέλα για την παραγγελία ήρθε άμεσα καθώς και η πίτσα ήρθε άμεσα επίσης. Χωρίς καθυστέρηση ήρθε ο λογαριασμός με απόδειξη κανονικά και το νερό σε μπουκάλι εμφιαλωμένο.

Η συγκεκριμένη πίτσα κόστιζε 10 ευρώ, καλή τιμή για την ποιότητα, την ποσότητα και την περιοχή που βρισκότανε. Περίσεψαν κιόλας κάποια κομμάτια και χωρίς αντιρρήσεις η μορφασμούς μετά απο παράκληση μου, την τύλιξαν σε πακέτο. Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι το μαγαζί κάνει και delivery.

Μια ποιοτική διαφορετική πρόταση για πίτσα στην κηφισιά, επειδή κάποιες μέρες μπορεί να μην βρίσκετε χώρο να καθίσετε μιάς και είναι πολύ μικρός, προτιμήστε το delivery.

Ιταλία - Κηφισιά, Αθήνα

Και εγένετο pizza bar! Δύο λέξεις που δεν δένουν γευστικά μεταξύ τους αλλά σαν άκουσμα σου κάνει κάτι... Τι είναι λοιπόν αυτό το φρούτο ?

Στον κεντρικό πεζόδρομο της Κηφισιάς (άντε πάλι εδώ) εδράζει ένας χώρος που στήθηκε προφανώς σαν μπαράκι αλλά το μεγάλο του όπλο είναι η πίτσα με λεπτή ζύμη που σερβίρεται πάνω σε ξύλινο δίσκο. Είναι σχετικά μικρό αλλά σε εξαιρετικό σημείο αν θες να χαζέψεις τα πήγαινε - έλα των θαμώνων των βορείων προαστίων, μιλάμε για πραγματική περατζάδα.

Τι δεν μου κάθεται όμως καλά ? Δεν είναι σε καμία περίπτωση σχεδιασμένο σαν εστιατόριο, παρόλο που το menu του είναι ιταλόμορφα δυνατό, πίτσα και μακαρόνια δηλαδή. Δεν βλέπεις οικογένειες γιατί δεν έχει μεγάλα τραπέζια, είναι όλα προορισμένα για δύο άτομα και κάποια είναι υπερυψωμένα με σκαμπό, σου έρχεται αυτόματα η παρόρμηση να παραγγείλεις μοχίτο. Επίσης καπνίζεις ελεύθερα. Αλοίμονο, στο Ελλαδιστάν είμαστε.

Πάμε τώρα στα θετικά. Τι καλό έχει για να τσιμπήσουμε ? Όλες οι πίτσες είναι μεσαίου μεγέθους (την καταφέρνεις και μόνος σου) με φρεσκότατα (ή καλοδιατηρημένα) υλικά και γευστικότατα απαλές (λεπτές). Έχουμε δοκιμάσει:

- pizza greca: Μοτσαρέλα, φέτα, ελιές, ντομάτα, ρίγανη, κρεμμύδι. Η ελληνική πρόταση, ίσως δεν χρειάζεται εδώ μοτσαρέλα όμως (είναι σε όλες τις πίτσες).

- pizza franca: Κρέμα γάλακτος, μοτσαρέλα, μανιτάρια, κοτοπουλο, μαγιονέζα, μαϊντανός. Η αγαπημένη μου! Έχει ακριβώς ότι μου αρέσει και δένουν όλα υπέροχα μεταξύ τους.

- pizza diabolica: Moτσαρέλα και πεπερόνι. Εξαιρετικά δυνατή και καυτερή, δεν το καταλαβαίνεις με το πρώτο δάγκωμα αλλά θα χρειαστείς δροσερή coca cola πιο μετά...

- μακαρονάδα al pollo: Πέννες (ή σπαγγέτι ή ότι άλλο θες τέλοσπαντων), ντομάτα, φιλέτο κοτόπουλου, μανιτάρια, μαϊντανός. Ε, είναι το ξαδερφάκι της franca, πως να μην την καταβροχθίσω...

Απλά πράγματα, αλλά εξαίσια και ολοταχώς εκτελεσμένα από την κουζίνα. Το service ευγενικό και φιλικό, λες και μια κουβέντα παραπάνω με χιούμορ και καλή διάθεση. Ίσως είναι και ένα βήμα μπροστά ή ελαφρώς παρεξηγήσιμο, αν σκεφτείς ότι κουβεντιάζαμε μεταξύ μας τι θα πιούμε και εκφράστηκε η επιθυμία για cola light και μετά από λίγο εμφανίστηκε η σερβιτόρα ρωτώντας "να φέρω coca cola light ?" χαχαχα

Pizza bar λοιπόν για νέους και κοινωνικούς, για πιο private ή μεγαλύτερες μαζώξεις ψάξτε αλλού...

Αυγ

Η οδός Κασσαβέτη στήν Κηφισιά τα τελευταία χρόνια έχει μετατραπεί σε μία ετερόκλιτη "πιάτσα" φαγητού. Στόν δρόμο πού κάποτε ήταν τα Goodys (μετακινήθηκε λίγο πιο πάνω στήν Λεβίδου) και το Pasteria (μετακόμισε επίσης λίγα μέτρα παραπέρα), μπορεί να βρει κανείς κρέπες, σουβλάκια, χάμπουργκερ, παγωτά και παγωμένο γιαούρτι. Για να μην ξεχνάμε και τον αειθαλή Βάρσο στο ίδιο σημείο τού δρόμου για δεκαετίες..

Μένω στήν περιοχή, το UE το έβλεπα αρκετό καιρό, αλλά όπως οι περισσότεροι κατέληγα πάντα στα παλιά και αγαπημένα στέκια. Μήνας Αύγουστος όμως, ακόμη και τα εστιατόρια κλείνουν για διακοπές και κάπως έτσι "υποχρεώθηκα" να επισκεφθώ το UE δύο φορές απανωτά τίς τελευταίες δέκα ημέρες.

Πρώτα από όλα η τοποθεσία. Όσοι μένουμε στην περιοχή συνήθως προτιμούμε κάπως πιο απόμερα καταστήματα, αλλά οπωσδήποτε το UE βρίσκεται στήν καρδιά τής Κηφισιάς, ο δρόμος ιδιαίτερα το καλοκαίρι θυμίζει το περίφημο κυριακάτικο "νυφοπάζαρο" σε πόλεις τής περιφέρειας, καθισμένος στα τραπέζια τού μαγαζιού θα δείς να περνούν από μπροστά σου όλες οι ηλικίες, υπάρχει κόσμος, υπάρχει ένα συνεχές πήγαινε έλα, πού όμως δεν καταντά ενοχλητικό και σίγουρα δεν ενοχλεί επί τής ουσίας όποιον απολαμβάνει το ποτό ή το φαγητό του. Εν πάση περιπτώσει αυτό είναι κάτι το εντελώς υποκειμενικό - εάν αγαπάτε τήν ζωντάνια και τήν συγκρατημένη "κοινωνική κριτική" το μαγαζί είναι ό, τι πρέπει. Κάτι σαν το da capo στο Κολωνάκι, τίς περισσότερες φορές όλο και θα πετύχεις κάποια διασημότητα να περνά δίπλα από το τραπέζι σου..

Στήν ουσία τώρα. Η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη και αποτελεσματική, θα έλεγα κάποιες φορές περισσότερο γρήγορη από όσο επιθυμείς. Μόλις πλησιάσεις στον χώρο μία από τις κοπέλες σε πλησιάζει αμέσως (όχι φορτικά είναι αλήθεια.. ) και ακόμη και εάν δεν υπάρχει τραπέζι προσπαθεί να βρεί λύση. Και τίς δύο φορές πού πήγαμε (δύο άτομα) τραπέζι δεν υπήρχε επάνω στο πεζοδρόμιο, αλλά καί τίς δύο φορές έφεραν τραπέζι από μέσα και μάς τακτοποίησαν χωρίς μάλιστα να νοιώσουμε στριμωγμένοι.

Αυτή βέβαια η ταχύτητα συνεχίζεται και σε κάποια σημεία που εμένα κάπως με ενοχλούν - και τίς δύο φορές η κοπέλα πού παίρνει παραγγελίες μάς ρώτησε εάν είμαστε έτοιμοι προτού καλά καλά ανοίξουμε τον κατάλογο. Γενικά υπάρχει η τυπική ευγένεια και καλή εξυπηρέτηση, αλλά κάποιες φορές καταλαβαίνεις στήν ατμόσφαιρα μια πίεση πώς πρέπει να συντομεύεις για να έρθει ο επόμενος. Αυτό βέβαια είναι μια αίσθηση, δύσκολα μπορώ να τήν μεταδώσω εδώ, στούς περισσότερους πιθανόν να μήν γίνει καν αντιληπτή.

Στο φαγητό πιστεύω ότι υπάρχει μία αρκετά καλή αναλογία τιμής, ποιότητας και ποσότητας. Οι πίτσες είναι κανονικές, όσες δοκιμάσαμε εύγευστες και για τα περισσότερα ζευγάρια η μία είναι υπεραρκετή για βραδινό φαγητό.

Ο μέσος όρος τιμής για τίς πίτσες είναι κοντά στα δέκα ευρώ. Την πρώτη φορά πού πήγαμε πήραμε μία πίτσα, δύο ποτήρια μπύρας μικρά (εδώ η τιμή είναι κατά τήν γνώμη μου υπερβολική, 3,80 ευρώ το ένα) και μία coca cola, για το νερό σε ρωτούν πάντα εάν θέλεις βρύσης ή εμφιαλωμένο - σύνολο 20 ευρώ. Τήν δεύτερη φορά πήραμε τα ίδια, αλλά προσθέσαμε και μία μακαρονάδα (πραγματικά πολύ νόστιμη και ψημένη όσο πρέπει), το σύνολο 28 ευρώ.

Πιστεύω ότι είναι μία καλή αναλογία. Να πώ εδώ ότι υπάρχουν και δύο μενού, νομίζω το ένα κοντά στα δέκα και το άλλο γύρω στα 12 ευρώ, το πρώτο στηρίζεται στήν πίτσα και το δεύτερο στην πάστα. Τέλος, καθώς οι εποχές για μετρητά είναι δύσκολες, για τήν πληρωμή δέχονται κάρτες, εκτός από American express.

Γενικά ένα συμπαθητικό μαγαζί, ιδιαίτερα για εκείνους πού βολτάρουν για ώρα στην περιοχή και θέλουν να ξαποστάσουν για μία δύο ώρες χωρίς να πληρώσουν μία περιουσία, αλλά και χωρίς να καταφύγουν στις αλυσίδες έτοιμου φαγητού. Βασικό αρνητικό οι τουαλέτες, πάντα πίστευα ότι σε καταστήματα τόσο πολυσύχναστα, θάπρεπε ο καθαρισμός τους να είναι σχεδόν συνεχής..

Δεν πρόκειται φυσικά να εγκαταλείψω τα αγαπημένα μου στέκια στην περιοχή, αλλά οπωσδήποτε το UE προστέθηκε στις επιλογές μου ως μία έντιμη πρόταση στήν αρχή ή στο τέλος μιας χαλαρής βόλτας στήν Κηφισιά..