Pizza bar με κλασικό ιταλικό στιλ και επιλογές ζυμαρικών και πίτσας.

03 Δεκ 2015

Καθημερινή βράδυ στα παλία μου λημέρια (Κηφισιά) μετά την κριτική του Ηλία για το συγκεκριμένο το οποίο το έχω δει αρκετές φορές στον κεντρικό δρόμο της Κηφισιάς στην Κασαβέτη, αποφάσισα να το επισκεφθώ.

Ο χώρος πολύ μικρός, λιγοστά ψηλά τραπέζια μπροστά απο τον μαγαζί σε έναν καλυμένο χώρο με δυνατότητα να χαζεύεις (κυρίως εάν τρώς μόνος σου) και ένας εξίσου μικρός χώρος στο εσωτερικό. Τώρα διακόσμηση κτλ δεν μπορώ να πώ πολλά, μιλάμε για πραγματικά μικρό χώρο, κάθησα και στον εξωτερικο χώρο, οπότε δεν έχω πολλά πράγματα να πώ. Σίγουρα ήταν καθαρός κάτι εξίσου σημαντικό.

Οι γεύσεις Ιταλικές, ο κατάλογος σχετικά μικρός αποτελούμενος απο πίτσες, pasta και λιγοστά πιάτα κρεατικών και βεβαια σαλάτες και λιγοστά ορεκτικά. Δοκίμασα μια πίτσα με κρέμα γάλακτος και 4 τυριά (θυμάμαι μόνο την μοτσαρελλα, γκοργκοντζόλα, πεκορίνο και άλλο ένα που νομίζω ήταν το grana padano). Η ζύμη καλή χειροποίητη ούτε λεπτή και τραγανή ούτε αφράτη, θα την ονόμαζα παραδοσιακή. Τα τυρία και γενικότερα η πίτσα πλούσια, κατάλληλη για 2 άτομα. Το κακό ήταν ότι την βρήκα αλμυρή λίγο παραπάνω απο το κανονικό.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, σε έναν μικρό χώρο καθημερινή βράδυ όπου είχε 2 άτομα προσωπικό, σε έναν χώρο όπου ήμουν ο μόνος πελάτης. Μου έκανε πολύ θετική εντύπωση. Η κοπέλα για την παραγγελία ήρθε άμεσα καθώς και η πίτσα ήρθε άμεσα επίσης. Χωρίς καθυστέρηση ήρθε ο λογαριασμός με απόδειξη κανονικά και το νερό σε μπουκάλι εμφιαλωμένο.

Η συγκεκριμένη πίτσα κόστιζε 10 ευρώ, καλή τιμή για την ποιότητα, την ποσότητα και την περιοχή που βρισκότανε. Περίσεψαν κιόλας κάποια κομμάτια και χωρίς αντιρρήσεις η μορφασμούς μετά απο παράκληση μου, την τύλιξαν σε πακέτο. Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι το μαγαζί κάνει και delivery.

Μια ποιοτική διαφορετική πρόταση για πίτσα στην κηφισιά, επειδή κάποιες μέρες μπορεί να μην βρίσκετε χώρο να καθίσετε μιάς και είναι πολύ μικρός, προτιμήστε το delivery.

17 Νοε 2015

Και εγένετο pizza bar! Δύο λέξεις που δεν δένουν γευστικά μεταξύ τους αλλά σαν άκουσμα σου κάνει κάτι... Τι είναι λοιπόν αυτό το φρούτο ?

Στον κεντρικό πεζόδρομο της Κηφισιάς (άντε πάλι εδώ) εδράζει ένας χώρος που στήθηκε προφανώς σαν μπαράκι αλλά το μεγάλο του όπλο είναι η πίτσα με λεπτή ζύμη που σερβίρεται πάνω σε ξύλινο δίσκο. Είναι σχετικά μικρό αλλά σε εξαιρετικό σημείο αν θες να χαζέψεις τα πήγαινε - έλα των θαμώνων των βορείων προαστίων, μιλάμε για πραγματική περατζάδα.

Τι δεν μου κάθεται όμως καλά ? Δεν είναι σε καμία περίπτωση σχεδιασμένο σαν εστιατόριο, παρόλο που το menu του είναι ιταλόμορφα δυνατό, πίτσα και μακαρόνια δηλαδή. Δεν βλέπεις οικογένειες γιατί δεν έχει μεγάλα τραπέζια, είναι όλα προορισμένα για δύο άτομα και κάποια είναι υπερυψωμένα με σκαμπό, σου έρχεται αυτόματα η παρόρμηση να παραγγείλεις μοχίτο. Επίσης καπνίζεις ελεύθερα. Αλοίμονο, στο Ελλαδιστάν είμαστε.

Πάμε τώρα στα θετικά. Τι καλό έχει για να τσιμπήσουμε ? Όλες οι πίτσες είναι μεσαίου μεγέθους (την καταφέρνεις και μόνος σου) με φρεσκότατα (ή καλοδιατηρημένα) υλικά και γευστικότατα απαλές (λεπτές). Έχουμε δοκιμάσει:

- pizza greca: Μοτσαρέλα, φέτα, ελιές, ντομάτα, ρίγανη, κρεμμύδι. Η ελληνική πρόταση, ίσως δεν χρειάζεται εδώ μοτσαρέλα όμως (είναι σε όλες τις πίτσες).

- pizza franca: Κρέμα γάλακτος, μοτσαρέλα, μανιτάρια, κοτοπουλο, μαγιονέζα, μαϊντανός. Η αγαπημένη μου! Έχει ακριβώς ότι μου αρέσει και δένουν όλα υπέροχα μεταξύ τους.

- pizza diabolica: Moτσαρέλα και πεπερόνι. Εξαιρετικά δυνατή και καυτερή, δεν το καταλαβαίνεις με το πρώτο δάγκωμα αλλά θα χρειαστείς δροσερή coca cola πιο μετά...

- μακαρονάδα al pollo: Πέννες (ή σπαγγέτι ή ότι άλλο θες τέλοσπαντων), ντομάτα, φιλέτο κοτόπουλου, μανιτάρια, μαϊντανός. Ε, είναι το ξαδερφάκι της franca, πως να μην την καταβροχθίσω...

Απλά πράγματα, αλλά εξαίσια και ολοταχώς εκτελεσμένα από την κουζίνα. Το service ευγενικό και φιλικό, λες και μια κουβέντα παραπάνω με χιούμορ και καλή διάθεση. Ίσως είναι και ένα βήμα μπροστά ή ελαφρώς παρεξηγήσιμο, αν σκεφτείς ότι κουβεντιάζαμε μεταξύ μας τι θα πιούμε και εκφράστηκε η επιθυμία για cola light και μετά από λίγο εμφανίστηκε η σερβιτόρα ρωτώντας "να φέρω coca cola light ?" χαχαχα

Pizza bar λοιπόν για νέους και κοινωνικούς, για πιο private ή μεγαλύτερες μαζώξεις ψάξτε αλλού...