Η ΠΑΛΙΑ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ,Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ ΜΕ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ , ΒΑΣΙΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑΣΕΜΙΑ , ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑΣ ΣΕ ΜΑΓΕΙΡΕΥΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ Η ΣΧΑΡΑ ΜΕ ΦΡΕΣΚΙΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ , ΟΙ ΜΕΖΕΔΕΣ ΜΑΣ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Η ΜΠΕΜΠΕΚΑ ΠΡΟΤΙΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΞΤΡΑ ΠΑΡΘΕΝΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ , ΟΙ ΕΛΙΕΣ , ΤΟ ΒΥΣΣΙΝΟ , ΤΟ ΜΕΛΙ κα. ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΣΑΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 13:00 ΜΕ 01:00! ΜΗ ΧΑΣΕΤΕ ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙΑ ΤΗΓΑΝΗΤΑ ΜΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΔΥΟΣΜΟΥ , ΦΕΤΑ ΡΟΥΜΕΛΗΣ ΜΕ ΜΕΛΙ ΚΑΙ ΣΟΥΣΑΜΙ ,ΚΡΙΘΑΡΩΤΟ ΜΕ ΣΥΓΛΙΝΟ ΜΑΝΗΣ ΚΑΙ ΡΟΖ ΠΙΠΕΡΙ ,ΠΡΑΣΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΞΕΡΑ ΦΡΟΥΤΑ, ΛΑΧΑΝΟΝΤΟΛΜΑΔΕΣ , ΣΟΥΦΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ ,ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΑ!

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΑΠΟ 13:00 ΩΣ 01:00

Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

26 Απρ 2017

Η σημερινή μου κριτική αφορά σε επίσκεψη στην ΜΠΕΜΠΕΚΑ, ένα σαββατιάτικο μεσημέρι αρχές Απριλίου. Ένα ηλιόλουστο μεσημέρι, λοιπόν, έξι άτομα, μετά από αναγκαία κράτηση βρεθήκαμε στην ΜΠΕΜΠΕΚΑ. Οι υπόλοιποι της παρέας την είχαν ήδη επισκεφθεί αρκετές φορές, για μένα ωστόσο ήταν η πρώτη φορά. Η αλήθεια βέβαια ήταν ότι πρόκειται για ένα εστιατόριο-μεζεδοπωλείο, που είχα καιρό στα υπόψη να επισκεφθώ, έχοντας ακούσει τα καλύτερα για την πολύ όμορφη αυλή του και το φαγητό του, αν και η αλήθεια είναι ότι στο ask4food οι κριτικές είναι κάπως ανάμεικτες. Τέλος πάντων, ο καιρός ήταν ζεστός, έπεσε και η σχετική πρόταση της παρέας, οπότε οι συνθήκες ήταν ιδανικές.

Η ΜΠΕΜΠΕΚΑ βρίσκεται στο Χαλάνδρι, σε ένα σημείο όχι ιδιαίτερα κεντρικό, οπότε η υπόθεση παρκάρισμα ήταν αρκετά εύκολη, καθώς βρήκα θέση στάθμευσης σχεδόν απέξω. Η πρώτη εικόνα που σχημάτισα, βλέποντας την αυλή, ήταν άκρως θετική. Όπως εξάλλου έχουν τονίσει και οι περισσότεροι χρήστες, η ΜΠΕΜΠΕΚΑ στεγάζεται σε μια όμορφη μονοκατοικία, στην είσοδο της οποίας υπάρχει μια αυλή, στην οποία είναι τοποθετημένα καμιά δεκαπενταριά αρκετά άνετα τραπέζια. Το όλο σκηνικό δείχνει ιδανικό, ιδίως όσο ο καιρός δεν είναι ιδιαίτερα ζεστός, οπότε μπορείς άνετα να απολαύσεις την προσεγμένη αυλή. Πολλές γλάστρες με ωραία φυτά, πορτοκαλιές, φαναράκια και λαμπάκια, ένας όμορφος διακοσμητικός φούρνος, δημιουργούν μια ξεχωριστή ατμόσφαιρα.
Ο εσωτερικός χώρος, ωστόσο, από μια γρήγορη ματιά που του έριξα, κατά την επίσκεψή μου στις περιποιημένες και καθαρές τουαλέτες (παρά την πολυκοσμία) δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα θελκτικός. Στο κέντρο υπάρχει ένας μακρύς διάδρομος που οδηγεί στην κουζίνα, ενώ πιο πριν αριστερά και δεξιά υπάρχουν δύο ξεχωριστά μικρά δωμάτια, περιποιημένα μεν, αλλά κάπως αποπνικτικά λόγω πολυκοσμίας και μεγέθους. Δεν ξέρω πιστεύω πως δύσκολα θα άντεχα μια τέτοια μέρα με τόσο κόσμο να καθίσω μέσα, ίσως τον εσωτερικό χώρο να τον προτιμούσα μια πιο χαλαρή μέρα. Τέλος, από ότι με ενημέρωσαν οι λοιποί της παρέας, δίπλα στην κουζίνα υπάρχει και ένας τρίτος, ακόμη πιο μικρός χώρος, ιδανικός για πιο ιδιωτική έξοδο, καθώς μετά βίας μπορεί να φιλοξενήσει μια μεγάλη παρέα 10-12 ατόμων. Όπως και να έχει, παρά τα αρνητικά του εσωτερικού χώρου, η όμορφη αυλή αλλά και η γενικότερη καθαριότητα και φροντίδα του εστιατορίου, η ΜΠΕΜΠΕΚΑ θα βαθμολογηθεί με άριστα στην κατηγορία χώρος/ατμόσφαιρα.

Στον τομέα service δεν συνάντησα κάποιο ιδιαίτερο παράπονο, παράλληλα όμως δεν ξετρελάθηκα. Μία κοπέλα που μας εξυπηρέτησε στην αρχή ήταν πιο επικοινωνιακή και χαμογελαστή, 1 – 2 άτομα που ανέλαβαν στη συνέχεια όχι τόσο. Απλώς τυπικοί και διεκπεραιωτικοί. Το νερό στην κανάτα ανανεώθηκε όποτε χρειάστηκε, πληρωμή με πιστωτική κάρτα χωρίς προβλήματα και κέρασμα σφηνάκι μαστίχα στο τέλος.

Πάμε τώρα στα του φαγητού. Ο κατάλογος είναι αρκετά εκτενής (κάτι παραπάνω από μια πολύ πυκνογραμμένη κόλλα Α4, στην οποία γράφεις εσύ την ποσότητα της παραγγελίας σου και την παραδίδεις στον σερβιτόρο). Η παρέα μας, αποτελούμενη από έξι άτομα παρήγγειλε:
- για αρχή ήρθε φρέσκο ψωμάκι με λίγες ελιές, με χρέωση ένα ευρώ κατ΄ άτομο (6,00 €)
- 1 σαλάτα ελληνική, δηλ. κλασική χωριάτικη με έξτρα υλικά την κάππαρη και πιπεριές τουρσί, στα 7,00 €. Νόστιμη και σε ικανοποιητική ποσότητα.
- 1 σαλάτα μπεμπέκα, αποτελούμενη από μαρούλι και διάφορες πρασινάδες, με τριμμένο τυρί και ηλιόσπορο. Επίσης στα 7,00 €, εξίσου νόστιμη και σε ικανοποιητική ποσότητα.
- πατάτες τηγανητές με τη φλούδα και γλυκειά πάπρικα (5,00 €). Νόστιμο πιάτο σε υπερβολική ωστόσο τιμή, δεδομένου ότι και το μέγεθός του δεν ήταν και το μεγαλύτερο. Επίσης μου έκανε άσχημη εντύπωση που το πιάτο περιείχε κάποια μικρά κομμάτια που ήταν καμμένα και κακοτηγανισμένα. Όφειλαν να δείξουν περισσότερη προσοχή στο πιάτο και να αφαιρέσουν τα συγκεκριμένα κομμάτια.
- τηγανητά κολοκυθάκια κομμένα σε στικς με ένα ελαφρύ τζατζίκι (6,00 €). Τεράστια μερίδα, καλοτηγανισμένα τα κολοκυθάκια, δεν έχω παράπονο, αν και θεωρώ ότι στην κλασική του ς μορφή (αντί για στικς) αναδεικνύεται περισσότερο η γεύση τους. Νόστιμο πιάτο, σε κάθε περίπτωση, θα το πρότεινα
- μαστέλο με μαρμελάδα ενός γλυκού κουταλιού, νομίζω περγαμόντο ή νεράντζι, θα σας γελάσω (6,00 €). Νόστιμο το τυράκι, όταν καταναλώνεται ζεστό, η συνοδευτική μερμελάδα σε έμενα φάνηκε πολύ γλυκιά, στους υπόλοιπους άρεσε.
- κριθαρότο με σύγκλινο και ροζ πιπέρι (9,00 €). Ήταν η δική μου επιλογή για κυρίως και δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε. Άνοστο, ανάλατο, σερβιρισμένο σε αρκετά χαμηλή θερμοκρασία, μπορώ να πω ότι με απογοήτευσε. Την ίδια άποψη είχαν και οι περισσότεροι της παρέας που το δοκίμασα.

- δύο μερίδες μπιφτέκι (στα 9,50 € έκαστη). Κάθε μερίδα περιείχε 2 μεγαλούτσικα μπιφτέκια με αρκετές τηγανητές πατάτες, ψητή ντομάτα και πιπεριά. Ευτυχώς ήταν η επιλογή της συζύγου για κυρίως πιάτο, όπως ήταν εύλογο δεν το κατάφερε όλο. Την βοήθησα λοιπόν να το τελειώσει, έτσι μπόρεσα να αποζημιωθώ σε μεγάλο βαθμό για την άστοχη επιλογή μου σε κυρίως. Πολύ νόστιμο το μπιφτέκι, ζουμερό και καλοψημένο, με ωραία μυρωδικά (τολμώ να πω από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει έξω). Οι τηγανιτές πατάτες (σε κλασική, παραδοσιακή μορφή) καλοτηγανισμένες και σε επαρκέστατη ποσότητα. Πιάτο που συστήνεται χωρίς δεύτερη σκέψη.

- 2 μερίδες σπαγγέτι με κοτόπουλο και μανιτάρια (12,00 € έκαστη). Έκανα μια μικρή δοκιμή και το πιάτο ήταν πολύ νόστιμο (δυστυχώς φαίνεται μόνο η δική μου επιλογή αποδείχτηκε αποτυχημένη). Καλοψημένο το κοτοπουλάκι και σε επαρκέστατη ποσότητα, ωραία και τα μακαρόνια με μια ελαφριά σαλτσούλα από κρέμα γάλακτος, όσο χρειαζόταν. Τώρα για την τιμή των 12 ευρώ, εξήγηση δεν υπάρχει, όσο και αν η ποσότητα ήταν ικανοποιητικότατη και η γεύση ωραία, δεν βρίσκω το λόγο ένα τέτοιο πιάτο να στοιχίζει 12 ευρώ.

- 1 ταλιατέλες σε πήλινο με διάφορα λιωμένα τυριά (8,00 €), δεν δοκίμασα, ο φίλος της παρέας που το παρήγγειλε έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος.
- κόκα κόλες (2,50 € έκαστη), 2 μπύρες fischer, (στα 4,00 €) και 1 κιλό ροζέ κρασί (11,00 €), δεν δοκίμασα οπότε δεν έχω άποψη, σίγουρα πάντως για χύμα είχε τσιμπημένη τιμή.

- για τέλος είπαμε να πάρουμε και 2-3 γλυκάκια, οπότε παραγγείλαμε γιαούρτι με γλυκό κυδώνι (5,00 €) και 2 μους λεμονιού (στα 5,00 € έκαστη). Νόστιμα και δροσερά, έκλεισαν όμορφα το γεύμα μας. Και εδώ ωστόσο θεωρώ την τιμολόγηση αρκετά υπερβολική, δεδομένου ότι και η ποσότητα (ειδικά της μους) δεν ήταν τεράστια. Σίγουρα, ο κάθε επιχειρηματίας αποφασίζει πως θα διαθέσει τα προϊόντα του, πιστεύω όμως ότι τα συγκεκριμένα γλυκά θα μπορούσαν να προσφέρονται στο τέλος ως κέρασμα, δεδομένου ότι και οι τιμές των πιάτων είναι ήδη ανεβασμένες.

Συνολικά από τις γεύσεις έμεινα αρκετά ικανοποιημένος, καθώς τα περισσότερα πιάτα ήταν νόστιμα και περιποιημένα (με εξαίρεση τη δική μου επιλογή σε κυρίως και τις αστοχίες στις πατάτες με την πάπρικα που προανέφερα), και υπήρχε και αυτό το μπιφτέκι που ακόμη το θυμάμαι. Το συνολικό όμως κόστος των 136 περίπου ευρώ για έξι άτομα (δηλ. κάτι παραπάνω από 22 κατ΄ άτομο), χωρίς υπερβολική ποσότητα ποτού, όσο και αν τα πιάτα ήταν νόστιμα και πληθωρικά, δεν μπορώ να το δικαιολογήσω σε κάθε περίπτωση.

Τελικό συμπέρασμα. Όσο ο καιρός είναι ακόμη δροσερός, να πάτε, να καθίσετε στην όμορφη αυλή και να παραγγείλετε οπωσδήποτε μία μερίδα μπιφτέκι, έστω και αν η συνολική έξοδος στοιχίσει λόγο παραπάνω, δεν θα το μετανιώσετε. Αυτά....

14 Απρ 2017

Με συνοπτικές διαδικασίες η μπεμπέκα είναι μια πολύ αξιόλογη επιλογή που συνδυάζει ιδανικά γεύση εξυπηρέτηση και τιμή.
Ξεκινώντας από τον χώρο εσωτερικά προβληματίζει με τα μικρά παρεϊστικα
δωμάτια που ο ένας είναι δίπλα από τον άλλο θέλει δεν θέλει.

Αντίθετα η εξωτερική αυλή της παλιάς μονοκατοικίας είναι υπέροχη με τα ανθισμένα εσπεριδοειδή της να σκορπούν αρώματα και τις εξωτερικές θερμάστρες να σπάνε την υγρασία και το κρυάκι της εποχής, Απρίλης μήνας βλέπετε.

Επειδή η παρέα ήταν μεγάλη εννέα άτομα δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα για να έχουμε μια καλή άποψη για τις μαγειρικές δυνατότητες των συμπαθέστατων και ευγενέστατων κυριών της κουζίνας.

Ξεκινήσαμε με πολύ καλή ταραμοσαλάτα, δροσερό τζατζίκι, χούμους μέτριο απίθανη σκορδαλιά μαστιχωτή και αρκούντως δυνατή, τρεις τεράστιες μερίδες ψιλοκομμένες εκπληκτικές πατάτες τηγανητές, και δύο θα ήταν αρκετές, ένα γαλέο τηγανιτό ποίημα, ένα τυροπιτάρι, δύο μερίδες κολοκυθάκια τηγανιτά κομμένα μπαστούνι με sauce από γιαούρτι και δυόσμο, τραγανά και πολύ νόστιμα, δύο καλαμάρια ψητά εύγευστα και μαλακά με εξαιρετικό λαδολέμονο, ένα ριζότο πέστο για όσους αρέσκονται στις έντονες γεύσεις, μία μερίδα μπριζολάκια χοιρινά τρυφερά και καλοψημένα, ένα ντάκο και μια πράσινη σαλάτα ολοζώντανη.

Όλα αυτά με συνοδεία κρασιού χύμα λευκού το οποίο πρέπει να αποσύρουν πάραυτα γιατί σκοτώνει τις πολύ ωραίες γεύσεις των πιάτων και τσίπουρου, επίσης χύμα τίποτα το ιδιαίτερο, μπύρας και δύο αναψυκτικών ενώ δεν πρέπει να ξεχάσω το εξαιρετικό ψωμί με προζύμι.
Για όλα αυτά πληρώσαμε 137 ευρώ τιμή πολύ καλή, περίπου 15 ευρώ το άτομο, για την ποιότητα, την ποσότητα και την πολύ θερμή και ευγενική εξυπηρέτηση από όλο το προσωπικό του μαγαζιού.

Στο τέλος μας κέρασαν λικέρ μαστίχας.
Θα ξαναπάμε όχι μία αλλά πολλές φορές στο μέλλον μια και πρόκειται για ένα τίμιο και προσιτό μεζεδοπωλείο αρκεί να αλλάξουν το κρασί τους και προμηθευτούν ένα ποιοτικότερο τσίπουρο.
Στο επανιδείν λοιπόν.

06 Ιαν 2016

Σάββατο μεσημέρι, δεύτερη μέρα του νέου χρόνου, βρίσκομαι σε φιλικό σπίτι στο Χαλάνδρι κι αποφασίζουμε 3 άτομα να επισκεφθούμε για φαγητό τη ΜΠΕΜΠΕΚΑ (Μ), η οποία βρίσκεται στην οδό Διοονύσου, που είναι κάθετη στην Αγίας Παρασκευής, σε απόσταση λίγων μόλις μέτρων απ’ το εκκλησάκι του Αϊ Γιώργη και την Πλατεία Κένεντυ. Το παρκάρισμα τελικά ήταν εύκολη υπόθεση, παρότι είμαστε στο κέντρο του Χαλανδρίου, αφού κάποιοι λείπουν για τις γιορτές και, κυρίως, τα μαγαζιά είναι σήμερα κλειστά.

Η ΜΠΕΜΠΕΚΑ στεγάζεται σε μια ωραία μονοκατοικία με αυλή και λειτουργεί απ’ το 2012, καθημερινά, μεσημέρι και βράδυ. Έξω στην αυλή, εξοπλισμένη με επαρκείς εξωτερικές σόμπες και περιστοιχισμένη από πορτοκαλιές, βασιλικούς και γιασεμιά, υπάρχουν καμιά 15αριά τραπέζια, που είναι όλα στρωμένα.

Ωστόσο, όλες οι σόμπες είναι δυστυχώς σβησμένες (!! ), κι αυτό δεν μας δημιούργησε τις καλύτερες των εντυπώσεων. Σκεφτόμαστε ότι προφανώς και μέσα θα υπάρχει αρκετή άνεση, και θα ‘μαστε τυχεροί για να βρούμε τραπέζι, αφού δεν έχουμε κάνει κράτηση. Οι Χαλανδριώτες φίλοι με ενημερώνουν ότι μέσα υπάρχουν τρεις ξεχωριστές αλλά μικρές αίθουσες, ενώ στο βάθος υπάρχει η κουζίνα και οι τουαλέτες.

Μέσα όμως επικρατεί πανικός, αλλά ο ευγενικός μαιτρ, μας τοποθετεί στο μοναδικό άδειο τραπέζι. Επειδή, όπως μου είπαν οι φίλοι μου, επικρατεί μεζεδοκατάσταση, αποφασίζουμε ομόφωνα να κάτσουμε, γιατί βέβαια πεινάμε σαν λύκοι, θέλοντας έτσι να διαπιστώσουμε την ετοιμότητα της κουζίνας και του σέρβις του μαγαζιού. Και πραγματικά, τα πήγαν μια χαρά, τόσο η κουζίνα που έμαθα ότι την επιμελείται η μητέρα του ιδιοκτήτη, όσο και η εξυπηρέτηση από τρεις νεαρούς σερβιτόρους.

Το φαγητό το παραγγέλνεις μαρκάροντας τις προτιμήσεις σου σε ένα ολοσέλιδο κατάλογο που περιλαμβάνει τουλάχιστον 50 εδέσματα (ορεκτικά, σαλάτες, κυρίως πιάτα και γλυκά), ακολουθούμενα από μπύρες, κρασιά και αναψυκτικά. Οι φίλοι μου, μου είπαν ότι με τα χρόνια έχει σημειωθεί τρομερή πρόοδος στην ποικιλία των μεζέδων τους.

Στα τραπέζια ήτανε στρωμένα χάρτινα τραπεζομάντιλα, με διάφορες χρωματιστές φιγούρες, απ’ τις οποίες ξεχώριζε η όμορφη κοπέλα, η ΜΠΕΜΠΕΚΑ (! ), καθώς και η μπύρα ΑΛΦΑ, κ. λπ. Δίπλα μας, υπήρχαν ραφάκια με μια ζυγαριά, μια ραπτομηχανή κι άλλα μικροαντικείμενα. Στους απέναντι τοίχους διακρίναμε σχέδια από πολύχρωμα μπαλόνια. Γενικά, η όλη διακόσμηση έδειχνε ότι υπάρχει μεράκι και ενδιαφέρον για τον χώρο.

Ευθύς εξαρχής, μας έφεραν κανάτα με κρύο νερό βρύσης, καθώς και ένα δίσκο με τα ψωμάκια, με χρέωση 3Χ1=3 € (! ), ενώ υπήρχαν στο τραπέζι οδοντογλυφίδες, αλατοπίπερο, λαδόξυδο και όλα τα σχετικά, που συνήθως λείπουν από πολλούς χώρους.

Εμείς δεν αργήσαμε να διαλέξουμε τα ακόλουθα:

• Μία μους ελληνικών τυριών, με κόκκινα και κίτρινα τοματίνια. Ήρθε μέσα σε ένα βαζάκι μαρμελάδας, και ήταν ουσιαστικά μια αλοιφή με βάση τη φέτα. Αρκετά καλό πιάτο για αρχή. Ωστόσο, η ποσότητα ήταν πολύ μικρή για την τιμή της των 6.50 €.

• Μία τραγανά κολοκυθάκια με sauce από γιαούρτι και δυόσμο. Τεράστιο πιάτο με πάμπολλα μπαστούνια κολοκυθιών, που ήτανε νόστιμο αν και κάπως λαδερό. Τιμή 6 €.

• Μοιραστήκαμε επίσης μια μανιταρόσουπα, με φρέσκα μανιτάρια, που ήρθε σε τεράστιο βαθύ πιάτο, για να μας χορτάσει και να μας ζεστάνει άπαντες!. Τιμή 6 €.

• Μία μαραθοκεφτέδες Σιφνέικοι (6 τον αριθμό), με αντίστοιχη sauce γιαουρτιού και άνηθου. Νόστιμοι αλλά αρκούντως λαδεροί. Τιμή 6 €.

• Ένα κριθαρότο με σύγκλινο Μάνης και ροζ πιπέρι, που ήρθε σε βαθύ πιάτο και ήταν ομολογουμένως άρτια χυλωμένο. Κατά τη γνώμη μου, ήταν και το πιο γευστικό απ’ τα φαγητά. Τιμή 9 €.

Ήπιαμε 1 λίτρο κρασί χύμα, ροζέ σπιτικό βιολογικό απ’ την Καλαμάτα, στα 11 €, το οποίο ήταν εύγευστο και ταίριαζε με τους μεζέδες μας.

Οι 2 τουαλέτες ήταν πεντακάθαρες, ενώ στο βάθος η κουζίνα έσφυζε από κίνηση για το γεμάτο μαγαζί. Διαπίστωσα ότι όλα ήταν άψογα συντονισμένα, αυτό το εορταστικό Σάββατο, και με πληροφόρησαν ότι ήταν έτοιμοι να ανοίξουν και κάποιες εξωτερικές σόμπες για επόμενους πελάτες, ενώ βγαίνοντας είδαμε μερικούς καπνιστές έξω στην αυλή.

Στο τέλος, μας κέρασαν μαστίχα Χίου, που ήρθε σε ένα μικρό μπουκαλάκι. Ο λογαριασμός έφτασε τα 47.50 €,, δηλ. στην κατηγορία 10/16 € το άτομο, χωρίς φυσικά να υπολογιστεί εδώ το τσιμπημένο χύμα κρασί τους. Πιστεύω, πράγματι, ότι οι μεζέδες αλλά και τα ποτά είναι αρκετά υπερτιμημένα, γι’ αυτό και το vfm το έχω βαθμολογήσει με 2 στα 4!!

Για του λόγου το αληθές, παραθέτω ενδεικτικά, στη συνέχεια, κάποιες τιμές εδεσμάτων και ποτών απ’ τον κατάλογό τους:

• Χριστουγεννιάτικη γέμιση με κουκουνάρια, σταφίδες: 9 €

• Μοσχαρίσια μπριζόλα 500 γρ. με πατάτες και μαγιονέζα: 16 €

• Γιαούρτι με βύσσινο, ή μους λεμόνι, ή πορτοκαλόπιτα, κ. α.: 5 €

• Ελληνικές μπύρες: 4 €

• Ούζο & τσίπουρο χύμα, 250 ml.: 6 € και

• Αναψυκτικά συνήθη: 2.50 €.

Συμπερασματικά, μόνο εφόσον βρεθείτε στα πέριξ, μπορείτε να δώσετε μια ευκαιρία στη Μ, για συνηθισμένες γεύσεις μεζέδων, που φυσικά θα τους πληρώσετε αναλόγως. Στους μικρούς επιμέρους χώρους της, τα τραπέζια είναι αρκετά στριμωγμένα, αλλά η ατμόσφαιρα παραμένει αρκετά ζεστή και φιλική. Υποθέτω ότι το καλοκαίρι, η ευωδιαστή τους αυλή ίσως δημιουργεί μια ατμόσφαιρα περισσότερο ευχάριστη!

28 Σεπ 2016

Μια πολύ όμορφη μονοκατοικία με 4 διαφορετικούς εξωτερικούς χώρους κάνοντας την εμπειρία πιο πριβέ.

Το σέρβις καλό, Ιδιαίτερα ευγενική η νεαρή κοπέλα που μας έδειξε το τραπέζι μας και πήρε την παραγγελία για τα γλυκά. Ο λογαριασμός άργησε λίγο.

Το φαγητό δεν με ενθουσίασε. Η σαλάτα ντομάτα με μαστέλο ήταν μια χοντροκομμένη ντομάτα σκέτη μέ μαστέλο απο πάνω. Το τηγανητό κολοκυθάκι επειδή είναι πολύ ψιλό κομμένο κρατάει πολύ λάδι.
Ωραίο ήταν το κεμπάμ, οι πατάτες με το σουτζούκι και τα παϊδάκια κοτόπουλο. Τα παϊδάκια ηταν μικρή μερίδα. Έψαχνες να βρείς το κοτόπουλο κάτω απο τις τηγανητές πατάτες. Η χοιρινή τηγανιά έμοιαζε περισσότερο βραστύ παρά τηγανητή. Φίλοι που είχαν ξαναπαέι μας είπαν ότι την τηγανιά δεν την είχαν πετύχει αυτή την φορά.

Ενθουσίασε η πορτοκαλόπιτα με φύλλο και γέμιση σε στύλ μπουγάτσας. Το σουφλέ σοκολάτας και μωσαϊκό κλασσικά αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Το παγωτό όμως γευστικά ήταν απαράδεκτο περισσοτερο σαν γρανίτα άγευστη.

Έχουμε γίνει απαιτητικοί οι γευστικοί μας κάλυκες και με την πληθώρα εστιατορίων που υπάρχει η επιλογές είναι απεριόριστες. Τα πιάτα στην Μπεμπέκα είναι προσεγμένα το περιβάλλον καλό όπως και το σερβις τα φαγητά έχουν περιθώριο για
βελτίωση.

14 Νοε 2015

Γιε μου πού πας;
Μάνα δεν πάω στην Μπεμπέκα. Ναι δεν πάω στην Μπεμπέκα, δεν θα ξαναπάω, εγώ που την έχω υμνήσει, που την έχω στηρίξει από την στιγμή που άνοιξε, που έχω βγάλει πάρα πολλές υποχρεώσεις επαγγελματικές και μη εκεί, που, που, που…
Ν
αι, βρισκόμενη κοντά στην πλατεία Κέννεντι ουσιαστικά σε απόκεντρο σημείο του Χαλανδρίου, κατάφερε να κερδίσει με την ποιότητα των πρώτων υλών και την άμεση εξυπηρέτηση μια ευρεία γκάμα πελατών από όλα τα μέρη της Αθήνας.
Ναι, είχε και έχει μια από τις καλύτερες αυλές των Αθηνών, στεγαζόμενη σε υπέροχη μονοκατοικία της περιοχής του Χαλανδρίου. Περιποιημένη πάντα με πολλά φαναράκια και κεράκια, πολλά δέντρα, υπέροχες πορτοκαλιές, γλάστρες με διάφορα φυτά, τον διακοσμητικό φούρνο και τραπεζοκαθίσματα σε εκρού παστέλ απόχρωση.

Ναι σε μεταφέρει νοερά σε άλλη εποχή, τότε Κυριακές που μαζευόμασταν στο σπίτι της γιαγιάς για το καθιερωμένο μεσημεριανό τραπέζι.
Ναι το κλειστό με τζαμαρία μπαλκόνι απέναντι από την κουζίνα είναι απίθανο, απομονωμένο για πιο προσωπικές στιγμές και στιγμές χαλάρωσης, ήρεμης συζήτησης μετά φαγητού.

Ναι τα ψηλοτάβανα δωμάτια με τις παιδικές ζωγραφιές και παιγνίδια, τον πράσινο πίνακα, τις κινηματογραφικές ατάκες και τα μεγάλα παράθυρα δίνουν άλλη αίσθηση στον χώρο. Δίκαια χαρακτηρίστηκε από πολλά περιοδικά και sites, ως μια από τις καλύτερες αυλές των Αθηνών.

Όχι δεν θα ξαναπάω διότι δεν βλέπω σημάδια βελτίωσης. Αντίθετα η εξυπηρέτηση έχει πάρει την κατιούσα. Ίσως η λάθος επιλογή του προσωπικού, η κούραση, η χαλαρότητα. Δεν νοιώθω πλέον οικεία. Έχω πάει πάρα πολλές φορές και κάποια πράγματα τα θεωρώ δεδομένα. Και μιλάω για ένα ευχάριστο και όχι απρόσωπο καλωσόρισμα, ένα αληθινό και όχι προσποιητό χαμόγελο και στο τέλος τέλος να μπορώ να διαλέξω το τραπέζι που θέλω να καθίσω. Δεν νομίζω να ζητάω πολλά. Αντιθέτως μου έχουν τύχει πολλά. Και δεν θα μακρηγορήσω. Θα αναφέρω μόνο περιστατικό που μου έτυχε λίγο παλιά. Κλείνω τραπέζι για να πάω με φίλους από Θεσσαλονίκη Σάββατο μεσημέρι. Πάω ορεξάτος και την βρίσκω κλειστή.
Λάθος του σερβιτόρου μου είπαν την επόμενη φορά που πήγα, νόμιζε ότι θέλατε Κυριακή.
Μα εκτέθηκα κλπ κλπ.
Πες ένα συγγνώμη από καρδιάς να το καταλάβω, και να το δεχθώ παρότι έχω εκτεθεί στην παρέα μου. Μη μου το λες με ύφος ‘’ε και τι έγινε συμβαίνουν αυτά’’!!!!

Όχι δεν θα ξαναπάω διότι τα τραπέζια ήρθαν πιο κοντά, δυσκόλεψε η προσωπική συζήτηση και επαφή, αρκετές φορές ένοιωσα από το βουητό και την οχλαγωγία σαν τον μελισσοκόμο στα μελίσσια του

Όχι δεν θα ξαναπάω διότι δεν βλέπω σημάδια εκτόξευσης και στο φαγητό. Ο κατάλογος έχει αλλάξει και πίστευα προς το καλύτερο. Θεωρώ ότι αποτελεί προσόν για ένα μαγαζί να καταλάβει ότι τα ίδια και τα ίδια πιάτα έχουν κουράσει. Έτσι κάποια πιάτα ημέρας μπήκαν στο μενού, για να έχει ο πελάτης περισσότερες επιλογές σε μόνιμη βάση.

Τα μοσχαρίσια ζουμερά μπιφτέκια με τις χεράτες πατάτες παραμένουν εξαιρετικά και γευστικά. Τα sticks κολοκυθιού με τη sauce γιαουρτιού με δυόσμο έρχονται σε τεράστια ποσότητα ήταν πολύ καλά, τελευταία η μυρωδιά της τηγανίλας είναι έντονη.

Η τυροσαλάτα – τυροκαυτερή πολύ καλή με την απαραίτητη κάψα χωρίς να ενοχλεί τον ουρανίσκο. Τα αυγά με τις πατάτες μαμαδίστικο πιάτο, ξυπνά αναμνήσεις παιδικών χρόνων αλλά αφού πλέον το κάνει όλη η Αθήνα μην το αφήνεις απλά ανάμνηση, βάλε λίγο φαντασία και απογείωσε το.

Σταυλίσια μπριζόλα που την περίμενα με μεγάλες προσδοκίες με απογοήτευσε τόσο στο ψήσιμο όσο και στο μέγεθος.

Μετσοβόνε με μαρμελάδα από πάνω, παρότι περίμενα μια ισορροπία στη γεύση αλμυρού – γλυκού, η γεύση της μαρμελάδας υπερίσχυε με αποτέλεσμα να καταλήξει πετιμέζι.

Οι μελιτζάνες στο πήλινο με σάλτσα ντομάτας και φέτα, γευστικές αλλά η φέτα ελάχιστη, οπότε κυριαρχούσε η γεύση της μελιτζάνας.
Η σαλάτα με πρασινάδα, ρόδι, ανθότυρο, κόκκους σουσαμιού και μπαλσάμικο πολύ καλή και γευστική.

Το κριθαρότο με σύγκλινο και πιπέρι θα το προτιμούσα καλύτερα χυλωμένο, πιο γευστικό και με περισσότερο σύγκλινο.

Τέλος από γλυκά ξεχωρίζει με διαφορά η μους λεμόνι με τριμμένο μπισκότο.
\Γευστική, δροσιστική, σπιρτόζικη.

Το νερό συνεχίζει να έρχεται σε κανάτα και να ανανεώνεται και η απόδειξη έρχεται κατόπιν αιτήσεως, αφού ξαναγυρίσαμε σε προηγούμενη περίοδο και φέρνουν το δελτίο παραγγελίας.

Η σχέση ποιότητας – τιμής χωράει πολύ συζήτηση. Με 20 ευρώ τρως επαρκέστατα, το θέμα είναι αν μένεις ευχαριστημένος από το σύνολο των υπηρεσιών. Δεν έμεινα ευχαριστημένος στις τελευταίες του επισκέψεις χωρίς να θεωρούμαι περίεργος.

Στο δια ταύτα μάνα, δεν θα πάω στην Μπεμπέκα ξανά, εκτός αν βελτιωθούν κάποια πράγματα που να φτάσουν τα standards μου και όπως ξέρεις εσύ που με γέννησες δεν έχω υπερβολικές απαιτήσεις. Βλέπεις επίσης, ότι από την αρχή της συζήτησης έχω καλμάρει και βάζω και κάποια ‘’αν’’.
Ίδωμεν ή καλύτερα οψόμεθα και πράττω ανάλογα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη jim.

17 Νοε 2017

Ένα αξιοπρεπές περιβάλλον να πας με φίλους για κουβέντα και καλό φαγητό.
Για να ξεκινήσουμε από το φαγητό, ότι πήραμε ήταν νόστιμο και καλομαγειρεμένο, εκτός από το κριθαρότο πέστο που με απογοήτευσε. Τα μπριζολάκια της Μπεμπέκας, τα τηγανητά ψιλοκομμένα κολοκύθια, οι ντοματοκεφτέδες και η ποικιλία φάβας/γιαουρτιού με άνιθο/χούμους πολύ καλά, νόστιμα και σε ικανοποιητικές μερίδες. Επίσης η σαλάτα με το ρόδι και το κατίκι, δροσερή και χορταστική. Τα κοκκινιστά σουτζουκάκια τίποτα το ιδιαίτερο. Το μιλφέιγ του σπιτιού εξαιρετικό, αν και θα του έβαζα λιγότερη ζάχαρη.

Το περιβάλλον είναι συμπαθητικό, απαγορευτικό στις δύο αίθουσες μέσα και άνετο στο δωμάτιο με τη τζαμαρία. Ο κήπος του είναι από τους καλύτερους και δροσερούς, αν και φέτος στρίμωξαν τα τραπέζια περισσότερο.

Ένας από τους λόγους που δεν ξαναπήγα για μεγάλο διάστημα μετά τη πρώτη φορά ήταν τα στριμωγμένα τραπέζια του και η εξαντλητική βαβούρα που δεν σε αφήνει να χαλαρώσεις και να ευχαριστηθείς φαγητό και παρέα. Αν δεν μου είχαν πει για το δωμάτιο με τη τζαμαρία δεν θα ξαναπήγαινα.

22 Ιούλ 2016

Κυριακή 17-07-2016, ο δρόμος μας έβγαλε στο σπίτι της μπεμπέκας και συγκεκριμένα... στον κήπο του σπιτιού αυτής.

Όμορφο περιβάλλον, περιποιημένο, ό, τι πρέπει για τα ζεστά καλοκαιρινά βράδια. (Ο εσωτερικός χώρος, επειδή έχει τύχει να κάτσουμε και χειμώνα είναι λίγο... αποπνικτικός, αφού πρόκειται ουσιαστικά για τραπέζια χωροθετημένα σε δωμάτια σπιτιού).

Οι υπάλληλοι εξυπηρετικοί και ευγενικοί.

Φάγαμε: 1)Μία μερίδα χοιρινά μπριζολάκια με πατάτες τηγανητές και ψητά λαχανικά- Λεπτοκομμένα και ψιλοκομμένα τα μπριζολάκια, νόστιμα, κανά δύο παραπάνω μπορούσαν να βάλουν.

2) Μία μερίδα παϊδάκια κοτόπουλο, επίσης σερβιρισμένα με ψητά λαχανικά και πατάτες τηγανητές (λεπτοκομμένες και χωρίς λαδίλα). Και εδώ η μερίδα θα μπορούσα να ναι λίγο μεγαλύτερη.
Τα ψητά λαχανικά τίποτα το ιδιαίτερο σε γεύση, ήταν απλά οκ.

3) Μια ελληνική σαλάτα με κάπαρη - Πλούσια- χορταστική μερίδα, φρέσκα λαχανικά.

Ήπιαμε: 2 ποτήρια μικρά βαρελίσια μπύρα και 2 γκαζόζες.

Μας έφεραν στην αρχή ψημένο ψωμάκι και ελίτσες, ενώ για κέρασμα στο τέλος μας έφεραν ένα καραφάκι με ποτό μαστίχα.

Δώσαμε: 39 ευρώ.

Αποτίμηση: Αν αυξήσει λίγο την ποσότητα των πιάτων του και μειώσει λίγο τις τιμές του θεωρώ ότι είναι από τα καλά μαγαζιά στην περιοχή του Χαλανδρίου που αξίζει κάποιος να επισκεφθεί ειδικά το καλοκαίρι, λόγω κήπου.

Στα συν η τοποθεσία που δεν είναι στο κατάκεντρο του Χαλανδρίου και έτσι το παρκάρισμα είναι πιο εύκολη υπόθεση.

11 Νοε 2016

Βρεθήκαμε Κυριακή μεσημέρι στο Χαλάνδρι (6/11/16) κι είπαμε να κάτσουμε να φάμε σε μια από τις ταβέρνες του. Τη συγκεκριμένη τη βρήκα μετά από αναζήτηση στο σάιτ τούτο και πιστεύω ότι κάναμε καλή επιλογή.
Ο χώρος πολύ όμορφος, μας έβαλαν στην πλαϊνή αυλή και νόμιζα οτί βρισκόμουν σε χωριό. Το προσωπικό πολύ ευγενικό, μας ζήτησαν πολλές φορές συγγνώμη για μια καθυστέρηση που δεν καταλάβαμε (αλλά γενικά το μαγαζί ήταν γεμάτο κ γινόταν χαμός). Τα τραπέζαι λιίγο πιο στριμωστά απ 'οτι θα ήθελα.
Τα φαγιά μας τώρα. Κολοκυθάκια τηγανιτά και τυροπιτάρι, νόστιμα όχι κάτι φοβερό. Μια πολύ ωραία σαλάτα με λαχανικά, γραβιέρα και μανιτάρια. Κρεμμυδόσουπα εξαιρετική, κι ένας μεζές με πατάτες τηγανιτές, σάλτσα και σουτζούκι, πάρα πολύ νόστιμο.
Για κυρίως, εγώ πήρα κριθαρώτο με μανιτάρια πορτομπέλο γιατί ήθελα κάτι ελαφρύ σχετικά. Νόστιμο, όχι κάτι εξαιρετικό. Οι υπόλοιποι (4 συνολικά) πήραν μπιφτεκια, κοτόπουλο με μακαρόνια κ ελαφριά σάλτσα (το δοκίμασα, πολύ νόστιμο) και λαχανοντολμάδες. Αυτά με 1 κιλό κόκκινο ξηρό (δυνατούτσικο, πολύ καλό όμως) κρασί σχεδόν φτάσανε τα 90 €. Θα το ήθελα λίγο πιο οικονομικό αλλά οι μερίδες ήταν όλες πάρα πολύ μεγάλες και όλοι σκάσαμε στο φαγητό. Στο τέλος μας κεράσανε και λικέρ μαστίχα.
Μόνο θετικά σχόλια έχω να κάνω για τη συγκεκριμένη ταβέρνα. Πιστεύω ότι αν πάτε θα περάσετε καλά και θα ευχαριστηθείτε φαγητό. Μόνο το πάρκινγκ είναι λίγο δύσκολο για την περιοχή αλλά κρατάνε μερικές θέσεις μπροστά για τους θαμώνες.

06 Οκτ 2016

Ακουσαμε γενικα πολλα για τη Μπεμπεκα και το αποτελεσμα ηταν απογοητευτικο. Παραγγειλαμε μια σαλατα που οντως ηταν σε μεγαλο μπολ και απολαυστικη και ενα ταλαγανι με σως απο συκο που επισης ηταν καλο και ικανοποιητικο σα μεριδα.

Η συνεχεια δεν ηταν τοσο καλη, Τα κολοκυθακια πολυ λεπτα κομμενα σα μπαστουνακια φαινοντουσαν εξαιρετικα, αλλα Δεν ηταν γιατι τα καλυπτε μια λαδιλα που δεν την εσωνε ουτε η ελαχιστη σως που τα συνοδευε.

Η τυροπιττα ηταν εξισου λιπαρη και απογοηευτικη. Και παλι ως ποσοτητα ικανοποιητικη. Το κακο ομως εγινε με ενα κοτοπουλο ψητο που το ψαχναμε κατω απο ενα βουνο πατατες. Η μεριδα του κοτοπουλου απογοητευτικη και ελαχιστη. και τελος το τσιπουρο. Καλο εκεινη την ωρα αλλα το τσιπουρο φαινεται το αλλο πρωι... και με 2 ντεπον μονο καλο δεν το λες. Για το τελος αφηνω το περιβαλλον.

Οι μονοκατοικιες εχουν το μειονεκτημα να εχουν πολλα μικρα δωματια. Αλλα εαν τα πηζεις στα τραπεζια τοτε γινονται ασφυκτικα. Αποτι εμαθα προσθεσανε τραπεζια με αποτελεσμα ο χωρος να πηξει και τα τραπεζια να ειναι στενα και αβολα. Απλα δεν ξαναπας...

23 Αυγ 2016

Πήγαμε την προηγούμενη βδομάδα καθώς λόγω καλοκαιριού ήταν απο τα λίγα αξιόλογα μαγαζιά (βάσει κριτικής) που είχαν παραμείνει ανοιχτά. Είχαμε πάει μια παρέα 4 άτομα και η συνολική εντύπωση που μας άφησε ήταν καλή. Ωράια η αυλή και η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά γρήγορη με ένα προβληματάκι όταν ήθελες να παραγγείλεις κάτι επιπλέον έπρεπε να ψάξουμε για αρκετή ώρα κάποιον.

Πήραμε:

1) Πράσινη Σαλάτα με κατσικισιο τυρί και πορτοκάλι. Καλή αλλά όχι πάνω του μετρίου. 2/4

2)Καραμελωμένα κρεμμύδια με κατσικίσιο τυρί σε τραγανό ψωμάκι. Πολύ μικρή μερίδα,2 μικρές φέτες ψωμί. Στους 2 απο τους 4 άρεσε στους άλλους 2 όχι. 2/4

3)Πατάτες τηγανητές με την φλούδα και καπνιστή πάπρικα. Καλές αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.2/4

4)Ένα κριθαρότο με σύγκλινο Μάνης και ροζ πιπέρι, που ήρθε σε βαθύ πιάτο. Η μερίδα ήταν σχετικά μικρή. Κατά τη γνώμη μου ήταν λίγο παραβρασμένο αλλά ήταν πολύ γευστικό. 3/4

5) Μία μερίδα παϊδάκια κοτόπουλο, σερβιρισμένα με ψητά λαχανικά και πατάτες τηγανητές. Και εδώ η μερίδα θα μπορούσα να ναι λίγο μεγαλύτερη. 2/4

6) μπιφτέκια σχάρας με πατάτες τηγανητές, πολύ νόστιμα και καλή ποσότητα. 3/4

7) Χοιρινές καπνιστές μπρίζολές με πατατοσαλάτα. Η πατατοσαλάτα ήταν αδιάφορή αλλά οι μπριζόλες ήταν ζουμερές και με εξαιρετική γεύση. Με διαφορά το καλύτερο πιάτο. Το μόνο αρνητικό είναι η τιμή 11 Ευρω νομίζω. 4/4

8)Μους λεμόνι. Επιεικώς απαράδεκτο και με απαράδεκτη επίσης τιμή: 5 Ευρώ για ένα πολύ μικρό μπολάκι. 1/4

9)Πορτοκαλόπιτα με μια μπάλα παγωτό. Μέτρια και λίγο τσιμπημένη 6 ευρώ. 2/4

Φέρνουν νερό της βρύσης. Πήραμε 1 κιλό λευκό κρασί το οποίο ήταν καλό.

Δώσαμε: 82 ευρώ.

Σε γενικές γραμμές είμαστε ικανοποιημένοι, οι τιμές θα μπορούσε να ήταν πιο φτηνές επειδή οι μερίδες ήταν σχετικά μικρές.