ΝΤΑΒΑΝΤΟΥΡΙ
Μεζεδοπωλεία

Αγ. Παρασκευή

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Δημιουργική μεσογειακή κουζίνα με έμφαση σε κρητικά πιάτα και μεζέδες. Ανοιχτό κάθε βράδυ. Σάββατο με Δευτέρα και μεσημέρι.

23 Φεβ 2016

Πρώτη φορά επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί, μετά απο παρότρυνση φίλων.

Το μαγαζί βρίσκεται στην Αγ Ιωαννου, κοντα στην ανω πλατεία της Αγ Παρασκευής.
Για παρκάρισμα, ουτε λόγος.

Το ξεραμε βεβαια, γι'αυτό και πήγαμε εκεί με μηχανή.
Ο εσωτερικός χώρος ειναι πολύ συμπαθητικός και δεν θυμίζει κρητικό μαγαζί, αλλα μάλλον καφετέρια.

Σε έναν μαυροπινακα, σε εναν τοιχο του μαγαζιού, έχουν γράψει, σχεδόν ολο το μενού με τα φαγητά.

Ο καταλογος ειναι ενα φυλλο χαρτιού, οπου είναι γραμμένα όλα τα φαγητά κ εσύ σημειώνεις με στυλό το τι θες.
Πρωτότυπο, οντως...

Σαν καλωσόρισμα μας έφεραν ρακή και φρυγανισμένο ψωμί με τριμμένη τοματα και ελιές.

Σαν ορεκτικό πήραμε τη νεράτη μυζηθρόπιτα.
Πάρα πολύ καλό πιάτο, λεπτή ζύμη και ήταν ψητή και όχι τηγανητή.
Γευστική, αν και κάπως μικρή.

Η σαλάτα μας ήταν αυτή με ρόκα και σπανάκι..
Είναι ίσως, η πιο περίεργη σαλάτα που έχω φάει...
Τεράστια κομμάτια ωμού σπανακιού, ροκας, μαρουλιού, μαζί με τοματάκια, αγγουράκια τουρσί, καρύδια, καμμένο μπέϊκον και απάκι!!
Όλα αυτά τα ασχετα υλικά είχαν αναμιχθεί με μεγάλη ποσότητα μπαλσάμικου..
Ατυχής επιλογή..

Για κυρίως πήραμε τα εξής..
Κεφτέδες σχάρας με με σάλτσα τοματας, γιαούρτι και πιτούλες στο κάτω μέρος..
Χορταστικό πιατο και πολύ γευστικό.
Το προτείνω!!

Το δεύτερο πιάτο ήταν και το καλύτερο και το πιο ακριβό(13,9€)..
Χοιρινα φιλετάκια με σάλτσα κρασιού, με συνοδεία πουρέ πατάτας και μελιτζάνας..

Το βρήκα εξαιρετικό..
Αλλα και η ποσότητα ήταν αρκούντως ικανοποιητική..
Ήπιαμε μισό κιλό βιολογικό λευκό κρασί.
Προσωπικά, το βρηκα εντελώς αγευστο.

Στο τελος μας κέρασαν σοκολατόπιτα με παγωτό και ζεστό ρακόμελο.

Πληρώσαμε 42,8€.. νομίζω λίγο τσιμπημένη τιμή..

Παρατηρήσεις...

Το μαγαζί δεν δέχεται πιστωτικές, οπότε, να εχετε μετρητά μαζί σας.
Τους ρώτησα γιατί και μου είπαν πως "δεν έχουν ενεργοποιήσει ακόμα το μηχανάκι"..

Αν πάτε Παρασκευή και Σάββατο που έχει live μουσική, η ελάχιστη κατανάλωση ανα άτομο, είναι στα 15€..
Το συγκρότημα που παίζει μουσική, δεν παίζει κρητικά τραγούδια, αλλα λαϊκά, ελαφρολαϊκά και έντεχνα.
Μια χαρά..
Κλεβει την παράσταση ο μουσικός που παίζει μπουζουκι σαν ηλεκτρική κιθαρα..
Περάσαμε πολύ καλά.

Το μοναδικό φάουλ ήταν η σαλατα.
Γι'αυτό... μόνο 3 τομάτες στη βαθμολογία...

06 Μάρ 2016

Επισκεφθήκαμε το Νταβαντούρι μεγάλη παρέα την τσικνοπέμπτη. Είναι η 2η μου επίσκεψη.

Η κουζίνα του είναι πολύ προσεγμένη με κρητικούς (και όχι μόνο) μεζέδες ενώ οι τιμές πολύ λογικές. Δοκιμάσαμε ορεκτικά, σαλάτες και κρέατα της ώρας. Όλα τα πιάτα ήταν πολύ νόστιμα και εύγευστα. Την προηγούμενη φορά είχαμε δοκιμάσει και μαγειρευτά πιάτα τα οποία ήταν εξίσου νόστιμα.

Πληρώσαμε 140 ευρώ (7 άτομα) με αρκετά ποτά, ενώ το μαγαζί είχε και ζωντανό πρόγραμμα (με ελαφρολαϊκά για 3-4 ώρες) και στο τέλος μας κεράσανε και νόστιμα γλυκά.

Συνολικά θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή για την περιοχή και όχι μόνο, διότι συνδυάζει τα χαρακτηριστικά ταβέρνας (μεζέδες, ζωντανή μουσική), σε ένα πιο “upmarket” περιβάλλον, και με κουζίνα η οποία δεν περιορίζεται στα «κλασσικά» κρέατα και πιάτα.

25 Φεβ 2016

Επίσκεψη Σάββατο 13/02/16. Κλασσικά check στο site για αναζήτηση καλού εστιατορίου με πολύ καλές κριτικές από τους καλοφαγάδες για να μη φάμε καμιά φόλα μια και δε βγαίνουμε πια συχνά.

Αρχική επιλογή οι Λεύκες που κάθε φορά μένουμε υπερ-ευχαριστημένοι. Δυστυχώς δεν υπήρχε διαθέσιμο τραπέζι και η λογική " έχουμε ένα αλλά στις 22.45 έχει κράτηση" δεν προϋποθέτει να βγεις με την ησυχία σου και να το απολαύσεις. Έτσι βρήκαμε το Νταβαντούρι το οποίο είχε διαθεσιμότητα και ένας ευγενέστατος κύριος μας έκανε την κράτηση. Το παρκάρισμα θέλει και λίγο τύχη μια και είναι στην Αγ. Ιωάννου και τα στενά από πίσω είναι λίγο χωριό, αλλά ευτυχώς βρήκαμε στα 50 μέτρα.

Ο χώρος δεν είναι του γούστου μου αλλά είναι περιποιημένος. Εξηγούμαι ότι εμένα δεν αρέσουν οι τζαμαρίες και προτιμώ κάτι πιο "ζεστό". Η μουσική ήταν ζωντανή, όχι κάτι ιδιαίτερο τα κλασικά που ακούς στα περισσότερα μαγαζιά του είδους. Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και ευγενική, τα πιάτα ήρθαν σε καλή χρονική σειρά και η σερβιτόρα μας ήταν πάντα κοντά.

Στα του φαγητού τώρα. Κοιτάζοντας τις κριτικές είχα ήδη αποφασίσει από το σπίτι τι θα φάμε. Πήραμε τη σαλάτα με το σπανάκι που ήταν αρκετά καλή, τους χοχλιούς μπουμπουριστούς που ήταν απλά καλοί, μία μερίδα πατάτες τηγανητές για τη μικρή, τους κολοκυθοκεφτέδες που από τις κριτικές περίμενα κάτι καλύτερο, αλλά δεν ήταν κακοί, μία κόκα κόλα για τη σύζυγο και για εμένα τίποτα μια και η ρακή για το καλωσόρισμα ήταν αρκετή. Το φάουλ τώρα, που για αυτό η γεύση πήγε άπατο.

Για κυρίως πήραμε δύο μερίδες χοιρινά φιλετάκια με πουρέ μελιτζάνας και πατάτας που από τις κριτικές έπαιρνε άριστα. Δυστυχώς την πατήσαμε big time. Το χοιρινό είχε μυρωδιά γουρουνίλα. Δε λέω ότι ήταν κακής ποιότητας, αλλά παρότι ήταν καλομαγειρεμένο, η μυρωδιά το έκανε αποκρουστικό. Η σύζυγος έφαγε μία μπουκιά και το άφησε, εγώ πεινούσα σα λύκος και το έφαγα. Δε γνωρίζω αν το καταλάβανε από το κατάστημα, γιατί δε τη ρωτήσανε που το πιάτο έφυγε σχεδόν άθικτο, αλλά μας κεράσανε μία γενναία μερίδα γλυκό. Το λάθος μου ήταν που δε τα δώσαμε πίσω να πάρουμε κάτι άλλο, το λάθος τους ήτανε ότι αφού είχανε αστοχία στην παραγγελία του χοιρινού δε θα έπρεπε καν να το σερβίρουν γιατί δε μπορεί ο σεφ να μη δοκίμασε τι χοιρινό σερβιρίστηκε εκείνη την ημέρα.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 60 ευρώ που αν μέναμε ευχαριστημένοι θα λέγαμε ότι ήταν τσιμπημένη η τιμή αλλά χαλάλι, αλλά επειδή δε μείναμε, δυστυχώς τα κλάψαμε.

Αγίου Ιωάννου 63, Αγία Παρασκευή

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ