ΝΤΑΒΑΝΤΟΥΡΙ
Μεζεδοπωλεία

Αγ. Παρασκευή

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Δημιουργική μεσογειακή κουζίνα με έμφαση σε κρητικά πιάτα και μεζέδες. Ανοιχτό κάθε βράδυ. Σάββατο με Δευτέρα και μεσημέρι.

23 Φεβ 2016

Πρώτη φορά επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί, μετά απο παρότρυνση φίλων.

Το μαγαζί βρίσκεται στην Αγ Ιωαννου, κοντα στην ανω πλατεία της Αγ Παρασκευής.
Για παρκάρισμα, ουτε λόγος.

Το ξεραμε βεβαια, γι'αυτό και πήγαμε εκεί με μηχανή.
Ο εσωτερικός χώρος ειναι πολύ συμπαθητικός και δεν θυμίζει κρητικό μαγαζί, αλλα μάλλον καφετέρια.

Σε έναν μαυροπινακα, σε εναν τοιχο του μαγαζιού, έχουν γράψει, σχεδόν ολο το μενού με τα φαγητά.

Ο καταλογος ειναι ενα φυλλο χαρτιού, οπου είναι γραμμένα όλα τα φαγητά κ εσύ σημειώνεις με στυλό το τι θες.
Πρωτότυπο, οντως...

Σαν καλωσόρισμα μας έφεραν ρακή και φρυγανισμένο ψωμί με τριμμένη τοματα και ελιές.

Σαν ορεκτικό πήραμε τη νεράτη μυζηθρόπιτα.
Πάρα πολύ καλό πιάτο, λεπτή ζύμη και ήταν ψητή και όχι τηγανητή.
Γευστική, αν και κάπως μικρή.

Η σαλάτα μας ήταν αυτή με ρόκα και σπανάκι..
Είναι ίσως, η πιο περίεργη σαλάτα που έχω φάει...
Τεράστια κομμάτια ωμού σπανακιού, ροκας, μαρουλιού, μαζί με τοματάκια, αγγουράκια τουρσί, καρύδια, καμμένο μπέϊκον και απάκι!!
Όλα αυτά τα ασχετα υλικά είχαν αναμιχθεί με μεγάλη ποσότητα μπαλσάμικου..
Ατυχής επιλογή..

Για κυρίως πήραμε τα εξής..
Κεφτέδες σχάρας με με σάλτσα τοματας, γιαούρτι και πιτούλες στο κάτω μέρος..
Χορταστικό πιατο και πολύ γευστικό.
Το προτείνω!!

Το δεύτερο πιάτο ήταν και το καλύτερο και το πιο ακριβό(13,9€)..
Χοιρινα φιλετάκια με σάλτσα κρασιού, με συνοδεία πουρέ πατάτας και μελιτζάνας..

Το βρήκα εξαιρετικό..
Αλλα και η ποσότητα ήταν αρκούντως ικανοποιητική..
Ήπιαμε μισό κιλό βιολογικό λευκό κρασί.
Προσωπικά, το βρηκα εντελώς αγευστο.

Στο τελος μας κέρασαν σοκολατόπιτα με παγωτό και ζεστό ρακόμελο.

Πληρώσαμε 42,8€.. νομίζω λίγο τσιμπημένη τιμή..

Παρατηρήσεις...

Το μαγαζί δεν δέχεται πιστωτικές, οπότε, να εχετε μετρητά μαζί σας.
Τους ρώτησα γιατί και μου είπαν πως "δεν έχουν ενεργοποιήσει ακόμα το μηχανάκι"..

Αν πάτε Παρασκευή και Σάββατο που έχει live μουσική, η ελάχιστη κατανάλωση ανα άτομο, είναι στα 15€..
Το συγκρότημα που παίζει μουσική, δεν παίζει κρητικά τραγούδια, αλλα λαϊκά, ελαφρολαϊκά και έντεχνα.
Μια χαρά..
Κλεβει την παράσταση ο μουσικός που παίζει μπουζουκι σαν ηλεκτρική κιθαρα..
Περάσαμε πολύ καλά.

Το μοναδικό φάουλ ήταν η σαλατα.
Γι'αυτό... μόνο 3 τομάτες στη βαθμολογία...

16 Δεκ 2015

Το Νταβαντούρι το είχα από πέρσι βάλει στο μάτι αλλά για διάφορους λόγους δεν το είχα ποτέ επισκεφτεί (μια φορά μάλιστα είχα κάνει κράτηση και δεν πήγαμε). Ο συντοπίτης -Αγιο Παρασκευιώτης) φίλος μου δεν το θεωρούσε κάτι το ιδιαίτερο παρά τις γενικά καλές κριτικές που είχα διαβάσει εδώ. Και έτσι ξεχάστηκε.

Βράδυ Σαββάτου 12/12/15 και ώρα 22.30 με τη συντροφό μου περνούσαμε τυχαία απ' έξω από το (γεμάτο) εν λόγω κατάστημα. Άστο λέω δεν θα βρούμε τραπέζι, άλλωστε δεν φαινόταν κάτι άδειο. Όμως τελικά μπήκαμε και αμέσως ο ευγενέστατος ιδιοκτήτης μας βόλεψε αμέσως σε ένα ανετότατο για 2 άτομα ψηλό τραπέζι εσώτερικά (χωρίς βέβαια καλή θέα στην ορχήστρα), πράγμα που το εκτιμήσαμε. Αμέσως στο τραπέζι έφτασε κέρασμα ρακή και κριτικές φρυγανιές με κομματάκια ντομάτας και κάππαρη.

Θα ξεκινήσω από το δυνατό σημείο του καταστήματος, το σέρβις. Όλα ήταν τέλεια, από τη στιγμή που κάτσαμε. Ο ιδιοκτήτης σε συνδιασμό με μια κοπέλα, ήξεραν πολύ καλά τη δουλειά τους και ήταν υπερ του δέοντος ευγενικοί και φιλόξενοι. Τα πιάτα έφταναν και έφευγαν ένα ένα στους σωστούς χρόνους, τα ποτήρια γεμίζονταν εννίοτε με νερό ενω τα μαχαιροπήρουνα και τα σερβίτσια αλλάζονταν τακτικά. Στο τέλος μας κέρασαν και φρούτα και ο λογαριασμός ήρθε και μάλιστα αναλυτικά. Ίσως το καλύτερο τεσσάρι στην εξυπηρέτηση για μεζεδόπωλειο.

Χώρος πολύ ζεστός, παντελώς καθαρός απο μυρωδιές και όμορφα (σχετικα λιτά) διακοσμημένος όπου κυριαρχούν τα γήινα χρώματα. Η μεγάλη αίθουσα φέρνει και λίγο σε cafe-bar αλλα τα τραπέζια είναι σε μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους, πράγμα που σε κάνει και αισθάνεσαι πιο άνετα. Εμείς κάτσαμε στα ψηλά τραπέζια που ίσως κουράσουν τους μεγαλυτερους σε ηλικία αλλά είναι εξίσου όμορφα.

Η ορχήστρα έπαιζε κυρίως έντεχνα ελληνικά, αλλά μέχρι τις 00.25 που κάτσαμε κέφι δεν υπήρχε μιας και οι παρέες ήταν οικογένεις επιπέδου με παιδιά και ηλικίες 35-60 κατα πλείστον. Η ακουστική του χώρου ήταν μέτρια όπως και οι ποιότητα της ζωντανής μουσικής. Αν λοιπόν εξαιρεθεί το κομμάτι μουσική από το χώρο εστίασης, για μοντέρνο κρητικό εστιατόριο αγγίζει το άριστα. Ειχε και καθαρές τουαλέτες επίσης.

Το κομμάτι του φαγητού πλησιάζει το άριστα. Η σπέσιαλ σαλάτα με ολόφρεσκο σπανάκι, μανιτάρια, ρόκα, μπαλσάμικο, απάκι ήταν όλα τα λεφτά (4/4) και μέτρια σα μερίδα. Ακολούθησε η νόστιμη και έργο τέχνης σε παρουσίαση κρύα φάβα (3,5/4), αρκετή σε ποσότητα και το απάκι με πατάτες φούρνου. Το απάκι ήταν συνιθησμένο (δεν με τρέλανε) σε 4 μεγάλα κομμάτια ενω οι πατάτες φούρνου με φλούδα οι πιο όμορφες και νόστμες που έχω φαει, διαλεχτές μια μια. (σύνολο πιάτου 3,5/4).

Η βραδιά έκλεισε με κριτική πίτα-τηγανόψωμο με μυζήθρα (!!! ) μέλι και καρύδια. Είναι ότι πιο τέλειο έχω δοκιμάσει (4/4) και το εννοώ εγώ που δεν με τρελαίνουν τα πολυ γλυκά. Η αντίθεση της ξυνής μυζήθρας με το γλυκό μυρωδάτο κριτικό μέλι και η φρεσκάδα της πίτας ήταν για σεμινάρια. Κόπηκε σε 4 μεγάλα κομμάτια και κατασπαράχτηκε. Η βραδιά τελείωσε με φρούτο κέρασμα και το λογαριασμό. Το κοκκινο χύμα κρασάκι Merlot (?) ήταν απλά καλό (3/4) σε αντίθεση με την ρακή τους (τσικουδιά) που άγγιζε το άριστα (4/4).

Για να γίνω πιο σαφής βάζω 3,4/4 στό χώρο και 3,75/4 στη γέυση.

Πληρώσαμε για όλα τα παραπάνω με εξαιρετική περιποίηση 36 ευρώ. Λογικά θα τρώμε νορμαλ με 17-18 ευρώ το άτομο συν ποτά. Κάτι καλύτερο σίγουρα γίνεται τις Πεμπτες νομίζω με την απεριόριστη κατανάλωση των 15 ευρώ ανά άτομο.

Εννοείτε να πάτε.

07 Φεβ 2016

Την περασμένη Παρασκευή βρισκόμασταν με ένα φίλο μου στην Αγία Παρασκευή σε κάποιο φιλικό σπίτι, οπότε σκεφτήκαμε μετά να διασκεδάσουμε, τρώγοντας μεζεδάκια και ακούγοντας λίγη μουσική. Έτσι άρχισε η σχετική περιπλάνηση, γύρω από την Κεντρική Πλατεία με την εκκλησία και κατόπιν ανεβήκαμε τον κεντρικό εμπορικό δρόμο που τη διασχίζει, την Αγίου Ιωάννου. Περίπου στο μέσο του δρόμου αυτού, κάπου δίπλα στο παλιό στέκι, το καφέ - STARS, είδαμε τώρα το Νταβαντούρι, για το οποίο, ευτυχώς, είχα διαβάσει πολύ καλές κριτικές στο ask4food!

Αφού παρκάραμε αρκετά εύκολα στον κάθετο δρόμο, ήταν περίπου η ώρα 8.30 το βράδυ και -χωρίς κράτηση- σταθήκαμε τυχεροί, καθώς ο ευγενικός κύριος, μας έδωσε ένα τραπεζάκι για 2. Μάθαμε πως ανοίξανε πριν από 4 σχεδόν χρόνια, ότι σερβίρουν Κρητικούς μεζέδες και φαγητά, και ότι αργότερα θα είχε ζωντανό μουσικό πρόγραμμα, με παλιά ελληνικά, ελαφρολαϊκά και έντεχνα τραγούδια. Δεν ήμασταν δίπλα στην ορχήστρα, αλλά καλύτερα γιατί έτσι θα μπορούσαμε νε κουβεντιάσουμε πιο άνετα με το φιλαράκι μου τον Πέτρο.

Ο Πέτρος λοιπόν μου θύμισε πως το όνομα ‘νταβαντούρι’ είναι τουρκική λέξη, που και σ’ αυτούς σημαίνει τη μεγάλη φήμη που εξαπλώνεται, τον ντόρο, αλλά και τον σαματά που τη συνοδεύει, ή ακόμα και το καβγαδάκι...

Εντωμεταξύ, τα παιδιά μας καλωσόρισαν με σπιτική ρακή και, αφού τους ρωτήσαμε, μας ενημέρωσαν ότι λειτουργούν εκτός Δευτέρας, μεσημέρι και βράδυ, και ότι συνήθως τις Παρασκευές και τα Σάββατα υπάρχει ορχήστρα με ζωντανή μουσική, που κατά καιρούς ανανεώνεται. Νομίζοντας ότι είμαστε της περιοχής, μας είπαν επίσης ότι, Τρίτη με Σάββατο, έχουνε και υπηρεσία delivery.

Ο χώρος ήταν άνετος, με κανονική διάταξη των ξύλινων τραπεζιών, και μάλιστα εκτός από τα μικρά τραπέζια, υπήρχε ένα τεράστιο μοναστηριακό και στην άλλη πλευρά, η μεγάλη μπάρα με τα ποτά και παραδίπλα ο μαυροπίνακας με σημειωμένα τα διάφορα μεζεδάκια, τη ρακή κ. λπ. Όταν ο καιρός ανοίγει, βγάζουν τραπεζάκια έξω στον πεζόδρομο, οπότε ελπίζουμε να ξανατιμήσουμε το μαγαζί.

Οι σερβιτόροι και ο ίδιος ο κύριος που μας υποδέχτηκε, ήταν πολύ ευγενικοί και πρόθυμοι να μας ικανοποιήσουν με ό, τι προέκυπτε, μας άλλαζαν κανονικά τα κουβέρ και το όλο κλίμα μας προδιέθετε ευχάριστα, όπως και η ζωντανή μουσική αργότερα.

Φάγαμε λοιπόν, μια δροσιστική σαλάτα με ρόκα και σπανάκι, φυσικά πήραμε μια μερίδα χοχλιούς μπουμπουριστούς, μια κοκλοκυθοκεφτέδες πολύ τραγανούς, και για κυρίως μοιραστήκαμε ένα κόκορα κρασάτο με χοντρό μακαρόνι. Ακολούθησαν τα Κρητικά γλυκά, μία γλυκά μυζηθροπιτάκια και μια έξοχη επίσης λεμονόπιτα, από τις σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. Ήπιαμε 1 λίτρο χύμα κόκκινο ξηρό Κρητικό κρασί, που ήτανε πολύ καλής ποιότητας για χύμα!

Για όλα αυτά, πληρώσαμε 45 €, ποσό που θεωρώ εξαιρετικό value for money και θα τους βάλω με την καρδιά μου κι εγώ 4 ντοματούλες, όπως επίσης και στην τέλεια Κρητική κουζίνα αλλά και την φιλόξενη εξυπηρέτησή τους.

Θα ξαναπάμε, με πρώτη ευκαιρία, πάντως το καλοκαίρι σίγουρα, και σας το προτείνω ασφαλώς.

Νταβαντούρι, λοιπόν, για μένα πάει να πει,
μεζές καλός, σίγουρα Κρητικός, μα και γνήσιο κρασί,
χαλάλι το μεθύσι και λίγη φασαρία, αν είμαστε πολλοί!!

10 Ιαν 2016

Πήγαμε στο Νταβαντούρι με υψηλές προσδοκίες έχοντας ακούσει πολύ καλά λόγια και διαβάσει τόσες εγκωμιαστικές κριτικές, οι οποίες ομολογώ ότι δικαιώθηκαν. Η κράτηση ήταν για το μεσημέρι των Φώτων. Ευγενέστατη η υποδοχή και όλο το σέρβις, στο οποίο θα αναφερθώ και παρακάτω, μια και νομίζω ότι είναι το Α και το Ω.

Αρχικά μας τοποθέτησαν σε ένα τραπέζι που δεν μας πολυάρεσε και χωρίς να πούμε τίποτα, το κατάλαβαν από μόνοι τους και προθυμοποιήθηκαν να μας δώσουν και άλλες επιλογές.

Για αρχή κατέφθασε καλωσόρισμα ρακής και μπρουσκέτες με ντομάτα. Ο τρόπος που παραγγέλνεις ίσως ήταν το μόνο που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, από αισθητικής καθαρά άποψης: φέρνουν ένα απλό χαρτί με το μενού στο οποίο συμπληρώνεις με τικ αυτά θέλεις. Κατά τα άλλα, ο σερβιτόρος που μας είχε αναλάβει, παρατηρώντας ότι μελετούσαμε για κάμποσα λεπτά το μενού, προσφέρθηκε από μόνος του να μας δώσει όποιες διευκρινίσεις χρειαζόμασταν σχετικά με τα πιάτα.

Ό, τι παραγγείλαμε ήταν εξαιρετικό:
- Ντολμαδάκια με ξύγαλο: Τρυφερό φύλλο και νοστιμότατη γέμιση, που παραπέμπει σε γεμιστά. Το ξύγαλο ταίριαζε γάντι, και στα ντολμαδάκια αλλά και, κατά τα δικά μου γούστα, σε όλα τα υπόλοιπα που φάγαμε.
- Σαλάτα με σπανάκι, ξηρούς καρπούς, μανιτάρια και απάκι: Πλούσια και ζουμερή, με καραμελωμένους τους ξηρούς καρπούς.
- Κολοκυθοκεφτέδες: Πάρα πολύ καλοί, τραγανοί απ’ έξω, αλλά ελαφροτηγανισμένοι και χωρίς ίχνος λαδίλας.
- Φάβα: Μεγάλη μερίδα με κάππαρη και κρεμμύδι.

- Χοιρινά φιλετάκια με πουρέ μελιτζάνας και πατάτας: Εξαιρετικό, με υπέροχη και άφθονη, καλά δεμένη σάλτσα. Ο πουρές μελιτζάνας, που είναι συνήθως επίφοβος και συχνά τον συναντάει κανείς να μοιάζει περισσότερο με σκέτη μπεσαμέλ, εδώ ήταν γευστικότατος.
- Κόκκορας κρασάτος με χοντρό μακαρόνι: Ιδανικότερη και γνησιότερη εκδοχή αυτού του κλασικού πιάτου δεν μπορώ να φανταστώ. Η απόλυτη εκδοχή του μαμαδίστικου, χωριάτικου κόκκορα.
- Σοκολατόπιτα με παγωτό: Φρέσκια και ζεστή με μπόλικο παγωτό που συνδύαζε φράουλα, βανίλια και σοκολάτα.
- Λεμονόπιτα: Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα ειδικά σε όσους αρέσουν οι λεμονάτες γεύσεις. Πολύ ξεχωριστή και δροσερή, με σοκολατένιο μπισκότο στη βάση, κρέμα λεμονιού αρωματισμένη (εικάζω) με ginger και ανάλαφρη μαρέγκα από πάνω. Μία νέα και πολύ πιο ενδιαφέρουσα εκδοχή της lemon pie.

Να σημειώσω ότι οι μερίδες ήταν σε όλα χορταστικότατες, ακόμα και στα γλυκά. Μακάρι να ήμασταν περισσότερα άτομα για να μπορέσουμε να δοκιμάσουμε περισσότερα πιάτα, γιατί με τα παραπάνω 3 άτομα φύγαμε υπέρχορτασμένοι. Στο τέλος ήρθαν κέρασμα σφηνάκια ρακόμελου.

Πέραν του φαγητού, θα επανέλθω στο σέρβις για να πω ότι εκτίμησα το γεγονός ότι καθ΄όλη τη διάρκεια της παραμονής μας είχαν συνεχώς τον νου τους και διακριτικά βολιδοσκοπούσαν την κατάσταση για το αν χρειαζόμαστε κάτι ή αν κάποιο πιάτο είχε τελειώσει και μας έπιανε τον χώρο. Εν ολίγοις δεν χρειάστηκε ιδιαίτερα να ζητήσουμε κάτι, γιατί από μόνοι τους καταλάβαιναν τί χρειαζόμασταν, χωρίς να γίνονται όμως και φορτικοί. Στα συν επίσης ο εξαερισμός του χώρου, και η πλήρης απουσία οσμών από την κουζίνα, όπως και η καλή επιλογή μουσικής, σε σωστή ένταση.

Ο λογαριασμός θεωρώ ότι ήταν λογικότατος για την καλή ποιότητα και τις χορταστικότατες μερίδες: 70 ευρώ για τα παραπάνω συν ένα κιλό κόκκινο κρασί και ένα μικρό καραφάκι ρακής. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

06 Μάρ 2016

Επισκεφθήκαμε το Νταβαντούρι μεγάλη παρέα την τσικνοπέμπτη. Είναι η 2η μου επίσκεψη.

Η κουζίνα του είναι πολύ προσεγμένη με κρητικούς (και όχι μόνο) μεζέδες ενώ οι τιμές πολύ λογικές. Δοκιμάσαμε ορεκτικά, σαλάτες και κρέατα της ώρας. Όλα τα πιάτα ήταν πολύ νόστιμα και εύγευστα. Την προηγούμενη φορά είχαμε δοκιμάσει και μαγειρευτά πιάτα τα οποία ήταν εξίσου νόστιμα.

Πληρώσαμε 140 ευρώ (7 άτομα) με αρκετά ποτά, ενώ το μαγαζί είχε και ζωντανό πρόγραμμα (με ελαφρολαϊκά για 3-4 ώρες) και στο τέλος μας κεράσανε και νόστιμα γλυκά.

Συνολικά θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή για την περιοχή και όχι μόνο, διότι συνδυάζει τα χαρακτηριστικά ταβέρνας (μεζέδες, ζωντανή μουσική), σε ένα πιο “upmarket” περιβάλλον, και με κουζίνα η οποία δεν περιορίζεται στα «κλασσικά» κρέατα και πιάτα.

25 Φεβ 2016

Επίσκεψη Σάββατο 13/02/16. Κλασσικά check στο site για αναζήτηση καλού εστιατορίου με πολύ καλές κριτικές από τους καλοφαγάδες για να μη φάμε καμιά φόλα μια και δε βγαίνουμε πια συχνά.

Αρχική επιλογή οι Λεύκες που κάθε φορά μένουμε υπερ-ευχαριστημένοι. Δυστυχώς δεν υπήρχε διαθέσιμο τραπέζι και η λογική " έχουμε ένα αλλά στις 22.45 έχει κράτηση" δεν προϋποθέτει να βγεις με την ησυχία σου και να το απολαύσεις. Έτσι βρήκαμε το Νταβαντούρι το οποίο είχε διαθεσιμότητα και ένας ευγενέστατος κύριος μας έκανε την κράτηση. Το παρκάρισμα θέλει και λίγο τύχη μια και είναι στην Αγ. Ιωάννου και τα στενά από πίσω είναι λίγο χωριό, αλλά ευτυχώς βρήκαμε στα 50 μέτρα.

Ο χώρος δεν είναι του γούστου μου αλλά είναι περιποιημένος. Εξηγούμαι ότι εμένα δεν αρέσουν οι τζαμαρίες και προτιμώ κάτι πιο "ζεστό". Η μουσική ήταν ζωντανή, όχι κάτι ιδιαίτερο τα κλασικά που ακούς στα περισσότερα μαγαζιά του είδους. Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και ευγενική, τα πιάτα ήρθαν σε καλή χρονική σειρά και η σερβιτόρα μας ήταν πάντα κοντά.

Στα του φαγητού τώρα. Κοιτάζοντας τις κριτικές είχα ήδη αποφασίσει από το σπίτι τι θα φάμε. Πήραμε τη σαλάτα με το σπανάκι που ήταν αρκετά καλή, τους χοχλιούς μπουμπουριστούς που ήταν απλά καλοί, μία μερίδα πατάτες τηγανητές για τη μικρή, τους κολοκυθοκεφτέδες που από τις κριτικές περίμενα κάτι καλύτερο, αλλά δεν ήταν κακοί, μία κόκα κόλα για τη σύζυγο και για εμένα τίποτα μια και η ρακή για το καλωσόρισμα ήταν αρκετή. Το φάουλ τώρα, που για αυτό η γεύση πήγε άπατο.

Για κυρίως πήραμε δύο μερίδες χοιρινά φιλετάκια με πουρέ μελιτζάνας και πατάτας που από τις κριτικές έπαιρνε άριστα. Δυστυχώς την πατήσαμε big time. Το χοιρινό είχε μυρωδιά γουρουνίλα. Δε λέω ότι ήταν κακής ποιότητας, αλλά παρότι ήταν καλομαγειρεμένο, η μυρωδιά το έκανε αποκρουστικό. Η σύζυγος έφαγε μία μπουκιά και το άφησε, εγώ πεινούσα σα λύκος και το έφαγα. Δε γνωρίζω αν το καταλάβανε από το κατάστημα, γιατί δε τη ρωτήσανε που το πιάτο έφυγε σχεδόν άθικτο, αλλά μας κεράσανε μία γενναία μερίδα γλυκό. Το λάθος μου ήταν που δε τα δώσαμε πίσω να πάρουμε κάτι άλλο, το λάθος τους ήτανε ότι αφού είχανε αστοχία στην παραγγελία του χοιρινού δε θα έπρεπε καν να το σερβίρουν γιατί δε μπορεί ο σεφ να μη δοκίμασε τι χοιρινό σερβιρίστηκε εκείνη την ημέρα.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 60 ευρώ που αν μέναμε ευχαριστημένοι θα λέγαμε ότι ήταν τσιμπημένη η τιμή αλλά χαλάλι, αλλά επειδή δε μείναμε, δυστυχώς τα κλάψαμε.

22 Οκτ 2015

“ΝΤΑΒΑΝΤΟΥΡΙ Υπέροχες γεύσεις σε Φιλόξενο & Ομορφο χώρο!!!
Φανταστικό φαγητό με βαθειά γεύση σχεδόν σε όλα τα πιάτα που δοκιμασαμε.
Πολλές επιλογές σε ορεκτικά, σαλάτες & κυρίως, δεν ξέρεις τι νά διαλέξεις.

Παρέα 4αρων ατόμων επισκεφθήκαμε το εστιατόριο για 3η φορά σε διάστημα περιπου 2 μηνών & κάθε φορά μας αρέσει και περισσότερο! Καλομαγειρεμένα και προσεγμένα πιάτα με γευστική ενταση και χαρακτήρα!
Πολύ φιλόξενο περιβάλλον σε προσεγμένο χώρο χωρίς υπερβολές.

Σωστό service με φιλικό & ευγενικό προσωπικο..
Ολη η παρέα ενιωσε σαν να μας φιλοξενούσαν στην Κρήτη

Το δείπνο ήταν πραγματική απόλαυση με ζωντάνη μουσική ( Παρασκευή βράδυ ) σε σωστή ενταση και με μία υπεροχη τραγουδίστρια.

Ολα τα πιάτα πεντανόστιμα αλλα τά μύδια με μάραθο & κρόκο Κοζάνης, η χοιρινή τηγανιά, το ριζότα του ψαρά (ίσως το καλύτερο ριζότο που εχουμε δοκιμάσει ακομα και στην Ιταλία ) το συκώτι με μέλι & αγουρίδα και ο μοσχαρίσιος σιδηρόδρομος με πουρέ φρέσκιας πατάτας ειναι γεύσεις που σε απογειώνουν και όλα αυτα σε πολύ χαμηλές τιμές (68 ευρώ με τα ποτά για 4 άτομα).

Η γνώμη μου Υπέροχο & τίμιο εστιατόριο για την εποχη που ζούμε συγχαρητήρια στόν ιδιοκτήτη και εύχομαι να συνεχίσουν έτσι.

Θα το επισκεφθούμε σύντομα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Αγίου Ιωάννου 63, Αγία Παρασκευή