ΝΤΑΒΑΝΤΟΥΡΙ

Μεζεδοπωλεία

Αγίου Ιωάννου 63, Αγία Παρασκευή [Χάρτης]

Δημιουργική μεσογειακή κουζίνα με έμφαση σε κρητικά πιάτα και μεζέδες. Ανοιχτό κάθε βράδυ. Σάββατο με Δευτέρα και μεσημέρι.

Μεζεδοπωλεία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Το Νταβαντούρι το είχα από πέρσι βάλει στο μάτι αλλά για διάφορους λόγους δεν το είχα ποτέ επισκεφτεί (μια φορά μάλιστα είχα κάνει κράτηση και δεν πήγαμε). Ο συντοπίτης -Αγιο Παρασκευιώτης) φίλος μου δεν το θεωρούσε κάτι το ιδιαίτερο παρά τις γενικά καλές κριτικές που είχα διαβάσει εδώ. Και έτσι ξεχάστηκε.

Βράδυ Σαββάτου 12/12/15 και ώρα 22.30 με τη συντροφό μου περνούσαμε τυχαία απ' έξω από το (γεμάτο) εν λόγω κατάστημα. Άστο λέω δεν θα βρούμε τραπέζι, άλλωστε δεν φαινόταν κάτι άδειο. Όμως τελικά μπήκαμε και αμέσως ο ευγενέστατος ιδιοκτήτης μας βόλεψε αμέσως σε ένα ανετότατο για 2 άτομα ψηλό τραπέζι εσώτερικά (χωρίς βέβαια καλή θέα στην ορχήστρα), πράγμα που το εκτιμήσαμε. Αμέσως στο τραπέζι έφτασε κέρασμα ρακή και κριτικές φρυγανιές με κομματάκια ντομάτας και κάππαρη.

Θα ξεκινήσω από το δυνατό σημείο του καταστήματος, το σέρβις. Όλα ήταν τέλεια, από τη στιγμή που κάτσαμε. Ο ιδιοκτήτης σε συνδιασμό με μια κοπέλα, ήξεραν πολύ καλά τη δουλειά τους και ήταν υπερ του δέοντος ευγενικοί και φιλόξενοι. Τα πιάτα έφταναν και έφευγαν ένα ένα στους σωστούς χρόνους, τα ποτήρια γεμίζονταν εννίοτε με νερό ενω τα μαχαιροπήρουνα και τα σερβίτσια αλλάζονταν τακτικά. Στο τέλος μας κέρασαν και φρούτα και ο λογαριασμός ήρθε και μάλιστα αναλυτικά. Ίσως το καλύτερο τεσσάρι στην εξυπηρέτηση για μεζεδόπωλειο.

Χώρος πολύ ζεστός, παντελώς καθαρός απο μυρωδιές και όμορφα (σχετικα λιτά) διακοσμημένος όπου κυριαρχούν τα γήινα χρώματα. Η μεγάλη αίθουσα φέρνει και λίγο σε cafe-bar αλλα τα τραπέζια είναι σε μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους, πράγμα που σε κάνει και αισθάνεσαι πιο άνετα. Εμείς κάτσαμε στα ψηλά τραπέζια που ίσως κουράσουν τους μεγαλυτερους σε ηλικία αλλά είναι εξίσου όμορφα.

Η ορχήστρα έπαιζε κυρίως έντεχνα ελληνικά, αλλά μέχρι τις 00.25 που κάτσαμε κέφι δεν υπήρχε μιας και οι παρέες ήταν οικογένεις επιπέδου με παιδιά και ηλικίες 35-60 κατα πλείστον. Η ακουστική του χώρου ήταν μέτρια όπως και οι ποιότητα της ζωντανής μουσικής. Αν λοιπόν εξαιρεθεί το κομμάτι μουσική από το χώρο εστίασης, για μοντέρνο κρητικό εστιατόριο αγγίζει το άριστα. Ειχε και καθαρές τουαλέτες επίσης.

Το κομμάτι του φαγητού πλησιάζει το άριστα. Η σπέσιαλ σαλάτα με ολόφρεσκο σπανάκι, μανιτάρια, ρόκα, μπαλσάμικο, απάκι ήταν όλα τα λεφτά (4/4) και μέτρια σα μερίδα. Ακολούθησε η νόστιμη και έργο τέχνης σε παρουσίαση κρύα φάβα (3,5/4), αρκετή σε ποσότητα και το απάκι με πατάτες φούρνου. Το απάκι ήταν συνιθησμένο (δεν με τρέλανε) σε 4 μεγάλα κομμάτια ενω οι πατάτες φούρνου με φλούδα οι πιο όμορφες και νόστμες που έχω φαει, διαλεχτές μια μια. (σύνολο πιάτου 3,5/4).

Η βραδιά έκλεισε με κριτική πίτα-τηγανόψωμο με μυζήθρα (!!! ) μέλι και καρύδια. Είναι ότι πιο τέλειο έχω δοκιμάσει (4/4) και το εννοώ εγώ που δεν με τρελαίνουν τα πολυ γλυκά. Η αντίθεση της ξυνής μυζήθρας με το γλυκό μυρωδάτο κριτικό μέλι και η φρεσκάδα της πίτας ήταν για σεμινάρια. Κόπηκε σε 4 μεγάλα κομμάτια και κατασπαράχτηκε. Η βραδιά τελείωσε με φρούτο κέρασμα και το λογαριασμό. Το κοκκινο χύμα κρασάκι Merlot (?) ήταν απλά καλό (3/4) σε αντίθεση με την ρακή τους (τσικουδιά) που άγγιζε το άριστα (4/4).

Για να γίνω πιο σαφής βάζω 3,4/4 στό χώρο και 3,75/4 στη γέυση.

Πληρώσαμε για όλα τα παραπάνω με εξαιρετική περιποίηση 36 ευρώ. Λογικά θα τρώμε νορμαλ με 17-18 ευρώ το άτομο συν ποτά. Κάτι καλύτερο σίγουρα γίνεται τις Πεμπτες νομίζω με την απεριόριστη κατανάλωση των 15 ευρώ ανά άτομο.

Εννοείτε να πάτε.

Μεζεδοπωλεία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Πρώτη φορά επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί, μετά απο παρότρυνση φίλων.

Το μαγαζί βρίσκεται στην Αγ Ιωαννου, κοντα στην ανω πλατεία της Αγ Παρασκευής.
Για παρκάρισμα, ουτε λόγος.

Το ξεραμε βεβαια, γι'αυτό και πήγαμε εκεί με μηχανή.
Ο εσωτερικός χώρος ειναι πολύ συμπαθητικός και δεν θυμίζει κρητικό μαγαζί, αλλα μάλλον καφετέρια.

Σε έναν μαυροπινακα, σε εναν τοιχο του μαγαζιού, έχουν γράψει, σχεδόν ολο το μενού με τα φαγητά.

Ο καταλογος ειναι ενα φυλλο χαρτιού, οπου είναι γραμμένα όλα τα φαγητά κ εσύ σημειώνεις με στυλό το τι θες.
Πρωτότυπο, οντως...

Σαν καλωσόρισμα μας έφεραν ρακή και φρυγανισμένο ψωμί με τριμμένη τοματα και ελιές.

Σαν ορεκτικό πήραμε τη νεράτη μυζηθρόπιτα.
Πάρα πολύ καλό πιάτο, λεπτή ζύμη και ήταν ψητή και όχι τηγανητή.
Γευστική, αν και κάπως μικρή.

Η σαλάτα μας ήταν αυτή με ρόκα και σπανάκι..
Είναι ίσως, η πιο περίεργη σαλάτα που έχω φάει...
Τεράστια κομμάτια ωμού σπανακιού, ροκας, μαρουλιού, μαζί με τοματάκια, αγγουράκια τουρσί, καρύδια, καμμένο μπέϊκον και απάκι!!
Όλα αυτά τα ασχετα υλικά είχαν αναμιχθεί με μεγάλη ποσότητα μπαλσάμικου..
Ατυχής επιλογή..

Για κυρίως πήραμε τα εξής..
Κεφτέδες σχάρας με με σάλτσα τοματας, γιαούρτι και πιτούλες στο κάτω μέρος..
Χορταστικό πιατο και πολύ γευστικό.
Το προτείνω!!

Το δεύτερο πιάτο ήταν και το καλύτερο και το πιο ακριβό(13,9€)..
Χοιρινα φιλετάκια με σάλτσα κρασιού, με συνοδεία πουρέ πατάτας και μελιτζάνας..

Το βρήκα εξαιρετικό..
Αλλα και η ποσότητα ήταν αρκούντως ικανοποιητική..
Ήπιαμε μισό κιλό βιολογικό λευκό κρασί.
Προσωπικά, το βρηκα εντελώς αγευστο.

Στο τελος μας κέρασαν σοκολατόπιτα με παγωτό και ζεστό ρακόμελο.

Πληρώσαμε 42,8€.. νομίζω λίγο τσιμπημένη τιμή..

Παρατηρήσεις...

Το μαγαζί δεν δέχεται πιστωτικές, οπότε, να εχετε μετρητά μαζί σας.
Τους ρώτησα γιατί και μου είπαν πως "δεν έχουν ενεργοποιήσει ακόμα το μηχανάκι"..

Αν πάτε Παρασκευή και Σάββατο που έχει live μουσική, η ελάχιστη κατανάλωση ανα άτομο, είναι στα 15€..
Το συγκρότημα που παίζει μουσική, δεν παίζει κρητικά τραγούδια, αλλα λαϊκά, ελαφρολαϊκά και έντεχνα.
Μια χαρά..
Κλεβει την παράσταση ο μουσικός που παίζει μπουζουκι σαν ηλεκτρική κιθαρα..
Περάσαμε πολύ καλά.

Το μοναδικό φάουλ ήταν η σαλατα.
Γι'αυτό... μόνο 3 τομάτες στη βαθμολογία...

Μεζεδοπωλεία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Την περασμένη Παρασκευή βρισκόμασταν με ένα φίλο μου στην Αγία Παρασκευή σε κάποιο φιλικό σπίτι, οπότε σκεφτήκαμε μετά να διασκεδάσουμε, τρώγοντας μεζεδάκια και ακούγοντας λίγη μουσική. Έτσι άρχισε η σχετική περιπλάνηση, γύρω από την Κεντρική Πλατεία με την εκκλησία και κατόπιν ανεβήκαμε τον κεντρικό εμπορικό δρόμο που τη διασχίζει, την Αγίου Ιωάννου. Περίπου στο μέσο του δρόμου αυτού, κάπου δίπλα στο παλιό στέκι, το καφέ - STARS, είδαμε τώρα το Νταβαντούρι, για το οποίο, ευτυχώς, είχα διαβάσει πολύ καλές κριτικές στο ask4food!

Αφού παρκάραμε αρκετά εύκολα στον κάθετο δρόμο, ήταν περίπου η ώρα 8.30 το βράδυ και -χωρίς κράτηση- σταθήκαμε τυχεροί, καθώς ο ευγενικός κύριος, μας έδωσε ένα τραπεζάκι για 2. Μάθαμε πως ανοίξανε πριν από 4 σχεδόν χρόνια, ότι σερβίρουν Κρητικούς μεζέδες και φαγητά, και ότι αργότερα θα είχε ζωντανό μουσικό πρόγραμμα, με παλιά ελληνικά, ελαφρολαϊκά και έντεχνα τραγούδια. Δεν ήμασταν δίπλα στην ορχήστρα, αλλά καλύτερα γιατί έτσι θα μπορούσαμε νε κουβεντιάσουμε πιο άνετα με το φιλαράκι μου τον Πέτρο.

Ο Πέτρος λοιπόν μου θύμισε πως το όνομα ‘νταβαντούρι’ είναι τουρκική λέξη, που και σ’ αυτούς σημαίνει τη μεγάλη φήμη που εξαπλώνεται, τον ντόρο, αλλά και τον σαματά που τη συνοδεύει, ή ακόμα και το καβγαδάκι...

Εντωμεταξύ, τα παιδιά μας καλωσόρισαν με σπιτική ρακή και, αφού τους ρωτήσαμε, μας ενημέρωσαν ότι λειτουργούν εκτός Δευτέρας, μεσημέρι και βράδυ, και ότι συνήθως τις Παρασκευές και τα Σάββατα υπάρχει ορχήστρα με ζωντανή μουσική, που κατά καιρούς ανανεώνεται. Νομίζοντας ότι είμαστε της περιοχής, μας είπαν επίσης ότι, Τρίτη με Σάββατο, έχουνε και υπηρεσία delivery.

Ο χώρος ήταν άνετος, με κανονική διάταξη των ξύλινων τραπεζιών, και μάλιστα εκτός από τα μικρά τραπέζια, υπήρχε ένα τεράστιο μοναστηριακό και στην άλλη πλευρά, η μεγάλη μπάρα με τα ποτά και παραδίπλα ο μαυροπίνακας με σημειωμένα τα διάφορα μεζεδάκια, τη ρακή κ. λπ. Όταν ο καιρός ανοίγει, βγάζουν τραπεζάκια έξω στον πεζόδρομο, οπότε ελπίζουμε να ξανατιμήσουμε το μαγαζί.

Οι σερβιτόροι και ο ίδιος ο κύριος που μας υποδέχτηκε, ήταν πολύ ευγενικοί και πρόθυμοι να μας ικανοποιήσουν με ό, τι προέκυπτε, μας άλλαζαν κανονικά τα κουβέρ και το όλο κλίμα μας προδιέθετε ευχάριστα, όπως και η ζωντανή μουσική αργότερα.

Φάγαμε λοιπόν, μια δροσιστική σαλάτα με ρόκα και σπανάκι, φυσικά πήραμε μια μερίδα χοχλιούς μπουμπουριστούς, μια κοκλοκυθοκεφτέδες πολύ τραγανούς, και για κυρίως μοιραστήκαμε ένα κόκορα κρασάτο με χοντρό μακαρόνι. Ακολούθησαν τα Κρητικά γλυκά, μία γλυκά μυζηθροπιτάκια και μια έξοχη επίσης λεμονόπιτα, από τις σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. Ήπιαμε 1 λίτρο χύμα κόκκινο ξηρό Κρητικό κρασί, που ήτανε πολύ καλής ποιότητας για χύμα!

Για όλα αυτά, πληρώσαμε 45 €, ποσό που θεωρώ εξαιρετικό value for money και θα τους βάλω με την καρδιά μου κι εγώ 4 ντοματούλες, όπως επίσης και στην τέλεια Κρητική κουζίνα αλλά και την φιλόξενη εξυπηρέτησή τους.

Θα ξαναπάμε, με πρώτη ευκαιρία, πάντως το καλοκαίρι σίγουρα, και σας το προτείνω ασφαλώς.

Νταβαντούρι, λοιπόν, για μένα πάει να πει,
μεζές καλός, σίγουρα Κρητικός, μα και γνήσιο κρασί,
χαλάλι το μεθύσι και λίγη φασαρία, αν είμαστε πολλοί!!

Μεζεδοπωλεία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Πήγαμε στο Νταβαντούρι με υψηλές προσδοκίες έχοντας ακούσει πολύ καλά λόγια και διαβάσει τόσες εγκωμιαστικές κριτικές, οι οποίες ομολογώ ότι δικαιώθηκαν. Η κράτηση ήταν για το μεσημέρι των Φώτων. Ευγενέστατη η υποδοχή και όλο το σέρβις, στο οποίο θα αναφερθώ και παρακάτω, μια και νομίζω ότι είναι το Α και το Ω.

Αρχικά μας τοποθέτησαν σε ένα τραπέζι που δεν μας πολυάρεσε και χωρίς να πούμε τίποτα, το κατάλαβαν από μόνοι τους και προθυμοποιήθηκαν να μας δώσουν και άλλες επιλογές.

Για αρχή κατέφθασε καλωσόρισμα ρακής και μπρουσκέτες με ντομάτα. Ο τρόπος που παραγγέλνεις ίσως ήταν το μόνο που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, από αισθητικής καθαρά άποψης: φέρνουν ένα απλό χαρτί με το μενού στο οποίο συμπληρώνεις με τικ αυτά θέλεις. Κατά τα άλλα, ο σερβιτόρος που μας είχε αναλάβει, παρατηρώντας ότι μελετούσαμε για κάμποσα λεπτά το μενού, προσφέρθηκε από μόνος του να μας δώσει όποιες διευκρινίσεις χρειαζόμασταν σχετικά με τα πιάτα.

Ό, τι παραγγείλαμε ήταν εξαιρετικό:
- Ντολμαδάκια με ξύγαλο: Τρυφερό φύλλο και νοστιμότατη γέμιση, που παραπέμπει σε γεμιστά. Το ξύγαλο ταίριαζε γάντι, και στα ντολμαδάκια αλλά και, κατά τα δικά μου γούστα, σε όλα τα υπόλοιπα που φάγαμε.
- Σαλάτα με σπανάκι, ξηρούς καρπούς, μανιτάρια και απάκι: Πλούσια και ζουμερή, με καραμελωμένους τους ξηρούς καρπούς.
- Κολοκυθοκεφτέδες: Πάρα πολύ καλοί, τραγανοί απ’ έξω, αλλά ελαφροτηγανισμένοι και χωρίς ίχνος λαδίλας.
- Φάβα: Μεγάλη μερίδα με κάππαρη και κρεμμύδι.

- Χοιρινά φιλετάκια με πουρέ μελιτζάνας και πατάτας: Εξαιρετικό, με υπέροχη και άφθονη, καλά δεμένη σάλτσα. Ο πουρές μελιτζάνας, που είναι συνήθως επίφοβος και συχνά τον συναντάει κανείς να μοιάζει περισσότερο με σκέτη μπεσαμέλ, εδώ ήταν γευστικότατος.
- Κόκκορας κρασάτος με χοντρό μακαρόνι: Ιδανικότερη και γνησιότερη εκδοχή αυτού του κλασικού πιάτου δεν μπορώ να φανταστώ. Η απόλυτη εκδοχή του μαμαδίστικου, χωριάτικου κόκκορα.
- Σοκολατόπιτα με παγωτό: Φρέσκια και ζεστή με μπόλικο παγωτό που συνδύαζε φράουλα, βανίλια και σοκολάτα.
- Λεμονόπιτα: Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα ειδικά σε όσους αρέσουν οι λεμονάτες γεύσεις. Πολύ ξεχωριστή και δροσερή, με σοκολατένιο μπισκότο στη βάση, κρέμα λεμονιού αρωματισμένη (εικάζω) με ginger και ανάλαφρη μαρέγκα από πάνω. Μία νέα και πολύ πιο ενδιαφέρουσα εκδοχή της lemon pie.

Να σημειώσω ότι οι μερίδες ήταν σε όλα χορταστικότατες, ακόμα και στα γλυκά. Μακάρι να ήμασταν περισσότερα άτομα για να μπορέσουμε να δοκιμάσουμε περισσότερα πιάτα, γιατί με τα παραπάνω 3 άτομα φύγαμε υπέρχορτασμένοι. Στο τέλος ήρθαν κέρασμα σφηνάκια ρακόμελου.

Πέραν του φαγητού, θα επανέλθω στο σέρβις για να πω ότι εκτίμησα το γεγονός ότι καθ΄όλη τη διάρκεια της παραμονής μας είχαν συνεχώς τον νου τους και διακριτικά βολιδοσκοπούσαν την κατάσταση για το αν χρειαζόμαστε κάτι ή αν κάποιο πιάτο είχε τελειώσει και μας έπιανε τον χώρο. Εν ολίγοις δεν χρειάστηκε ιδιαίτερα να ζητήσουμε κάτι, γιατί από μόνοι τους καταλάβαιναν τί χρειαζόμασταν, χωρίς να γίνονται όμως και φορτικοί. Στα συν επίσης ο εξαερισμός του χώρου, και η πλήρης απουσία οσμών από την κουζίνα, όπως και η καλή επιλογή μουσικής, σε σωστή ένταση.

Ο λογαριασμός θεωρώ ότι ήταν λογικότατος για την καλή ποιότητα και τις χορταστικότατες μερίδες: 70 ευρώ για τα παραπάνω συν ένα κιλό κόκκινο κρασί και ένα μικρό καραφάκι ρακής. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

Αυγ

Νταβαντούρι χτυπάει so far ένα 96% στην κατηγορία γεύση από τους έμπειρους κριτικούς του ask4food οπότε οι προσδοκίες, απαιτήσεις πολύ υψηλές.

Και ενώ πρέπει να πιέσω τη μνήμη μου για να ξεχωρίσω ένα πιάτο ιδιαίτερα (αν και ανακάλυψα τα αλμύρα - χόρτο που πλέον θα βρίσκεται στις πρώτες μου επιλογές για σαλάτα) η συνολική αίσθηση ήταν πολύ θετική.

Μοναδική παραφωνία το γαμοπίλαφο, διατηρώντας βέβαια την επιφύλαξη ότι δεν ήμουν ποτέ πολύ φανατικός αυτού του πιάτου.

Η τηγανιά, ο πουρές μελιτζάνας με τα χοιρινά φιλετάκια όπως και η γραβιέρα (σαγανάκι) που προτείνουν και οι υπόλοιποι είναι σίγουρα πιάτα που αποκλείεται να σε απογοητεύσουν (αλλά σχετικά δύσκολα να σε απογειώσουν).

Ο χώρος δροσερός (καλοκαίρι γαρ) πάνω στον κεντρικό δρόμο της Αγίας Παρασκευής και εξαιρετικό service με φοβερό timing στο σερβίρισμα του επόμενου πιάτου αμέσως μόλις ολοκληρωνόταν το προηγούμενο.

Και επιπλέον, επιτέλους λίγη αναγνώριση, αφού αναγνωρίστηκε το πάθος μου για το φαγητό και ο χαρακτηρισμός από τον σερβιτότο του καλοφαγά, με έκανε να χαμογελάσω πλατιά..

Τραγούδι για βράδυ Τετάρτης:

Γιάννης Χαρούλης - Τι λάθος κάνω

https: //www. youtube. com/watch?v=lSJ8WLkIJ8w

Ιούλ

Αναζητώντας λοιπόν με τον καλό μου να φάμε κρητική κουζίνα, έπειτα από μία λεπτομερή αναζήτηση στο site αποφασίζουμε να επισκεφτούμε το Νταβαντούρι...!!!

Οι κριτικές που διαβάσαμε ήταν αρκετά καλές και από έμπιστους χρήστες, οπότε η απόφαση πάρθηκε ακόμα πιο εύκολα...

Μεσημεράκι καθημερινής έγινε η επίσκεψη μας και στο κατάστημα δεν βρισκόταν και δεν μπήκε άλλη παρέα, όση ώρα και αν καθίσαμε, γεγονός που μας έκανε εντύπωση.. Όπως μας εξήγησε ο ευγενέστατος σερβιτόρος, η δουλειά τους είχε τεράστια πτώση μετά τις τελευταίες εξελίξεις στην χώρα μας, λογικό θα μπορούσα να πω..... Εύχομαι να ξεπεραστούν το γρηγορότερο δυνατό όλες οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε....

Το Νταβαντούρι βρίσκεται στην Αγία Παρασκευή στην οδό Αγίου Ανδρέα, που είναι ένας από τους πολυσύχναστους δρόμους της περιοχής με πολλά μαγαζιά.... Βρίσκεται ακριβώς δίπλα από την(πρώην πλέον) Stars και το Diamonds, τα οποία προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι έχουν κλείσει....!!!!!!

Και επειδή η ψυχολογία μας με όσα είδαμε εκείνη την ημέρα με όσα είδαμε ήταν στα down, ευτυχώς βρέθηκε αυτό το μικρό μαγαζάκι για να μας φτιάξει την διάθεση με τους ωραίους μεζέδες του....

Σαν χώρος είναι αρκετά όμορφος και προσεγμένος με ωραία τραπεζοκαθίσματα και φωτιστικά.... Διαθέτει και εξωτερικό χώρο με τραπεζάκια στον μικρό πεζόδρομο, αλλά εμείς λόγω της πολλής ζέστης διαλέξαμε να καθίσουμε στον εσωτερικό μιας και ήταν πιο δροσερά.... Στα αρνητικά θα έβαζα το ότι δεν είχε καθόλου μουσική...

Νεράκι μας ήρθε εμφιαλωμένο χωρίς να το ζητήσουμε και χρεώθηκε 1,5Ε, μαζί με τους καταλόγους και κερασμένα δύο σφηνάκια παραδοσιακή ρακή και δύο φέτες ψημένο ψωμάκι με ντοματούλα, λαδάκι και κάπαρη που ήταν υπέροχο....

Εκτός βέβαια από τον κανονικό κατάλογο, υπάρχει και ένας μαυροπίνακας όπου αναγράφονται οι μικρομεζέδες, τα λεγόμενα tapas, που κυμαίνονται από 1-4 ευρώ.... Έξυπνη κίνηση ομολογώ, καθώς όπως διαπίστωσα με μια πρόχειρη ματιά στον κατάλογο οι τιμές είναι ελαφρώς τσιμπημένες, σε σχέση με τις μερίδες που είναι κανονικές προς μικρές....!!!!

Παραγγείλαμε επομένως μία σαλάτα μαραθιανή(6Ε) η οποία ουσιαστικά ήταν χωριάτικη σαλάτα με μόνη διαφορά ότι αντί για φέτα είχε το παραδοσιακό κρητικό ξύγαλο και είχε επίσης και βραστές πατάτες..... Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε ιδιαίτερα, αλλά ήταν σχετικά καλή....

Επιπλέον παραγγείλαμε μία μερίδα χοχλιούς μπουμπουριστούς(7,80Ε) οι οποίοι ήταν πάρα πολύ νόστιμοι.... Είχα πάρα πολύ καιρό να φάω αυτό το υπέροχο πιάτο, απορώ πραγματικά γιατί....!!!

Από τους μικρομεζέδες παραγγείλαμε ένα ντακάκι με ντοματούλα(1Ε) το οποίο ήταν μία μικρή μπουκίτσα, για να δικαιολογείται και η τιμή του άλλωστε, αλλά πολύ νόστιμο...

Πήραμε επίσης και μία μικρή χοιρινή τηγανιά(3Ε) η οποία ήταν μαγευτική....!!!! Μικρό πιατάκι μεν αλλά τόσο νόστιμο και το ψιλοκομμένο κρέας αλλά και η υπέροχη σαλτσούλα του που σε προκαλούσε να κάνεις ατελείωτες βούτες....

Από κυρίως παραγγείλαμε μία μερίδα κεφτέδες σχάρας με γιαουρτάκι(7,30Ε) που ήταν αρκετά νόστιμο πιάτο.... Είχε 5 κομμάτια μέτρια σε μέγεθος, με μία ελαφρώς καυτερή κόκκινη σαλτσούλα από πάνω και από κάτω γιαουρτάκι πάνω σε ψημένη πίτα.... Καλός συνδυασμός μιας και το κάψιμο από την σάλτσα και τα μπαχαρικά έσβηνε ιδανικά με το γιαούρτι.....

Τέλος πήραμε και μία μερίδα κόκορα κρασάτο(5,50Ε) το οποίο ήταν απλά καλό.... Το κρέας ήταν αρκετά νόστιμο και μαλακό αλλά τα μακαρόνια ήταν αρκετά χοντρά και πολλή σαλτσούλα....

Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι φάγαμε πάρα πολύ καλά....

Ήπιαμε και άλλο ένα μπουκάλι νερό και μία μπυρίτσα Alfa και στο τέλος μας κέρασαν πολύ ωραίο κέικ σοκολάτας με παγωτό καϊμάκι....

Για όλα τα παραπάνω λοιπόν μας ήρθε κανονικά λογαριασμός στα 38,40 Ευρώ....!!

Δεν τα θεωρώ λίγα, νομίζω βέβαια ότι πήραμε και αρκετά, αλλά ούτε και πολλά....
Η σωστή μου βαθμολογία αν δεν υπήρχαν τα tapas θα ήταν 2 αλλά λόγω αυτής της έξυπνης κίνησης θα προτιμήσω το 3.....

Για να τελειώσω κιόλας με την κριτική μου θα πω πως πρόκειται για ένα πολύ καλό μαγαζάκι που σίγουρα αξίζει να το επισκεφτεί κάποιος... Εμείς πάντως θα το ξαναδοκιμάσουμε....!!!

Μεζεδοπωλεία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Το Νταβαντούρι μαζί με το Νήσων Γη είναι κατά τη γνώμη μου τα καλύτερα μέρη για φαγητό στην Αγία Παρασκευή.

Ο χώρος είναι πολύ ευρύχωρος, ειδικά τώρα το καλοκαίρι υπάρχει μεγάλος χώρος μπροστά στο μαγαζί όπου μπορούν τα παιδιά να παίζουν με τη συνοδεία μεγάλου.

Οι γεύσεις είναι φοβερές, γαμοπίλαφο, ντολμαδάκια. Έχει και μικρά πιάτα του 1 ευρώ (! ) για να δοκιμάζει κανείς περισσότερες γεύσεις. Όλα προσεγμένα και στην ετοιμασία και στην παρουσίαση. Βάζω άριστα σε όλα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Danoulis.

Μεζεδοπωλεία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Μετά από άσχημες εξελίξεις επαγγελματικής φύσης κι έχοντας πάθει μια ψιλοκατάθλιψη κι ένα κοκούνινγκ άνευ προηγουμένου (και πολύ αντίθετου στη φύση μου) με παίρνει σήμερα τηλέφωνο ο κολλητός μου αφενός να με προγγίξει γιατί εξαφανίστηκα κι -αφού μου έσουρε ότι υπήρχε ασούρωτο-να με πιέσει να βγω από το καβούκι μου προς μασαν κάποιων μεζέδων. Και το κατάφερε (ο Θεός να τον έχει καλά! που με έβγαλε έξω, όχι μόνο για τη μάσα... )

Η επιλογή ήταν δική του μετά από έλεγχο στο σάιτ (τον έχω μυήσει κι αυτόν τι νομίζετε!! ) Ανακάλυψε λοιπόν αυτό το όμορφο μεζεδοπωλείο στην Αγία Παρασκευή δίνοντας βάση στο ότι όσοι είχαν ήδη κάνει κριτική στη γεύση είχαν όλοι βάλει άριστα και δεν έπεσε έξω ο κολλητός!

Νταβαντούρι λοιπόν!! Βρίσκεται στην Αγίου Ιωάννου ένας πολύ κεντρικός δρόμος της περιοχής που οι περισσότεροι τον γνωρίζουμε από τις άπειρες φορές που του έχουν αλλάξει τη μονοδρόμηση! Είναι σχετικά ψηλά πίσω από ένα περίπτερο (στο αριστερό χέρι όπως ανεβαίνουμε).

Υπόθεση παρκάρισμα =περίπου σαν τις διαπραγματεύσεις μας με την Ευρώπη, ΤΕΤΟΙΑ δυσκολία αλλά καθώς ο κολλητός επιτέλεσε και χρέη σοφέρ (ήρθε και με πήρε) ήταν από τις λίγες φορές που δεν είχα εγώ άγχος πού να παρκάρω αλλά το σημειώνω είναι πανδύσκολο να βρεις.

Το μαγαζί έχει απλωθεί για καλοκαίρι στο τεράστιο πεζοδρόμιο το οποίο ήταν γεμάτο με γλάστρες και λουλούδια. Επίσης δίπλα βρίσκεται κι ένα μπαράκι που έχει κανει φιλότιμες διακοσμητικές προσπάθειες με φαναράκια και λουλούδια και έτσι το περιβάλλον ήταν όμορφο. Έβαλα όμως μονο δυο ντοματούλες κι όχι τρεις γιατί 1)είναι δίπλα στον πολυσύχναστο δρόμο (εμείς καθισαμε λίγο πιο μέσα αλλά όσοι βρίσκονταν δίπλα σίγουρα θα ενοχλήθηκαν), 2) ήταν φοβερά άσχημο να βλέπεις την πλάτη του περίπτερου και 3) το χειρότερο ήταν ότι το μπαράκι που ήταν ακριβώς δίπλα είχε βάλει δυνατά μουσική που ανταγωνιζόταν σε ένταση το πιο δίπλα μπαράκι και γινόταν λίγο χάος. Αυτά μου χάλασαν λίγο την αισθητική κι έπεσαν οι ντομάτες...

Είχαμε κανει κράτηση για καλό και για κακό πράγμα που αποδείχθηκε σωστή κίνηση γιατί μετά από λίγο δεν έπεφτε καρφίτσα, όλα τα τραπέζια του ήταν γεμάτα. Έγινε ένα μικρό κλακάζ όταν φτάσαμε -ο κύριος που μας υποδέχθηκε δεν μας βρήκε στις κρατήσεις αλλά αμεσως προσπάθησε να μας εξυπηρετήσει και να μας βολέψει- μετά και αφού είχαμε κάτσει μας είπε οτι μας βρήκε αλλά οκ συμβαίνουν αυτά, δεν το θεωρώ φάουλ.

Με το που καθισαμε έφερε φέτες ψωμί σε ένα πανεράκι τυλιγμένες σε μια καθαρή άσπρη πετσέτα (πόσο μου άρεσε αυτό με την πετσέτα για να μην πάνε τα μυγάκια δεν μπορώ να σας πω!! το ψωμί ήταν πολλές φέτες ένα γεμάτο πανέρι και είχε χρέωση 1,95 ευρώ αλλά δεν κατάλαβα αν αυτό ήταν κατά ατομο ή συνολικά, νομίζω όμως ότι ήταν συνολικά) κέρασμα τσικουδιά (καλή αν και λίγο ελαφριά για τα γούστα μου) νερο εμφιαλωμένο (μικρό σφάλμα, το έχω πει πολλές φορές ότι με ενοχλεί αυτό το ρημάδι το εμφιαλωμένο με το ζόρι-δυστυχώς δεν τον πρόλαβα πριν το ανοίξει, είχε χρέωση 1,5 ευρώ) και κάτι μικρά ντακάκια ονειρεμένα με φρυγανισμένο λαδωμένο λεπτοκομμένο ψωμί και υπέροχη ντομάτα και κάπαρη και ελίτσες -ένα πολύ πλούσιο κέρασμα (το οποίο δεν χρεώθηκε).

Διαλέξαμε (κυρίως με γνώμονα όσα θυμόμασταν από τις κριτικές φίλων που εκθείαζαν κάποια πιάτα)
-Μαραθιανή σαλάτα με ξύγαλο και ανθό αλατιού -ουσιαστικά μια σαλάτα που έμοιαζε με την παραδοσιακή ελληνική, με τη διαφορά στα μυρωδικά στη φέτα που την είχαν αλλάξει με το ξύγαλο και είχε και βραστές πατάτες. Δεν την είχα ξαναφάει, πολύ ωραία τη βρήκα, όχι εντυπωσιακή αλλά ακουγόταν το κρητικό λαδάκι και το παραδοσιακό τυρί ήταν ελαφρύ σαν αέρας και της ταίριαζε απίθανα

-κολοκυθοκεφτέδες (6 ευρώ) συμπαθητικοί

-γραβιέρα Κρήτης σαγανάκι (6,5 ε) ΠΟΙΗΜΑ από τις ωραιότερες που έχω φάει (το χρυσό μετάλλιο το διατηρεί μια γραβιέρα που έφαγα πριν λίγα χρόνια στο Κουφονήσι) και πολύ σωστά τηγανισμένη ούτε λαδίλα έβγαζε και διατηρούσε την υφή του τυριού

-Κοτόπουλο μαριναρισμένο (8,90 ε) με πατάτες χωριάτικες ΛΟΥΚΟΥΜΟΣ και δεν είμαι και πολύ του κοτόπουλου αλλά ήταν βελούδινο απαλό στη γεύση και ζουμερό και οι πατάτες ποίημα -σίγουρα τις είχαν περάσει κι από το τηγάνι πρώτα και πλούσιες σε μυρωδικά, γενικά ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ πιάτο

-Απάκι ψητό με πατάτες χωριάτικες (7,90 ε) τι να πεις για το απάκι, πάντα νόστιμο είναι αλλά να σημειώσω πόσο πλούσια ήταν η μερίδα με μεγάλες φέτες όχι σαν κάτι άλλα που σου φέρνουν λίγα κομματάκια στο πιατάκι του καφέ (να τα λέμε κι αυτά!! )

-και το καλύτερο πιάτο που έχω φάει το τελευταίο διάστημα Χοιρινά φιλετάκια με σάλτσα κονιάκ και πουρέ πατάτας και μελιτζάνας Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΥΠΟΚΛΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΑΣ ΣΕΦ ΜΟΥ!!

Παααααααααααααρα πολύ νόστιμο (κοντέψαμε να γλύψουμε το πιάτο) τα φιλέτα ήταν ζουμερά μέσα στην πιο εύγεστη σάλτσα που έχω δοκιμάσει, ο πουρές μελιτζάνας ήταν ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ, αδικούσε και το σπιτικό πουρέ πατάτας, πραγματικά εκπληκτικό πιάτο είχε δικιο ο φίλος που έγραφε ότι αξίζει να ξαναπάς μόνο και μόνο γι'αυτό, εγώ πάντως ΝΑΙ θα ξαναπήγαινα χωρίς συζήτηση και θα το έπαιρνα ως δικό μου πιάτο να το φχαριστηθώ!! (13 ευρώ)
Ήπιαμε και 2 κατοσταράκια τσικουδιά (5 ευρώ και τα δύο).

Στο τέλος μας κέρασαν ένα ωραίο σοκολατένιο γλυκό με παγωτό δίπλα.

Και ο λογαριασμός έφτασε σε ένα τσίγκινο κουτί με καραμέλες με την κανονικότατη απόδειξη 57 ευρώ τα τρία άτομα μια χαρά vfm χωρίς τα ποτά θα έβγαινε 17 ε/άτομο.

Το σερβις ήταν ο κύριος της υποδοχής ο οποίος ήταν ευγενικός και σχετικά γρήγορος αν και εξυπηρετούσε όλα τα τραπέζια από όσο είδα οπότε και μπράβο του!
Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι, δεν συζητώ μόνο για τη γεύση που όσα φάγαμε ήταν παραπάνω από εύγευστα και ιδιαίτερα, υπήρχε ένας κρητικός προσανατολισμός αλλά λίγο "πειραγμένος" με τον καλύτερο και πιο μοντέρνο τρόπο.

Θα έλεγα ότι οι άνθρωποι έχουν κάνει μια τίμια προσπάθεια στο χώρο τους, με πλούσια κεράσματα στην αρχή και στο τέλος και μεγάλες μερίδες χωρίς να χρεώνουν χρυσάφι και ρουμπίνια για μεζέδες και έχουν ένα ωραίο επίπεδο στο μαγαζί τους χωρίς να αλλάζει αυτό τις τιμές πχ ακόμη και τα πιάτα τους η πετσετοθήκη το μπουκάλι που κερνούσαν την τσικουδιά, όλα ήταν καλόγουστα...

... και το κυριότερο έφτιαξε λίγο και η διάθεσή μου που είχε πέσει στα Τάρταρα! μέγιστη επιτυχία δηλαδή!!
ΥΓ υπήρχε κι ένα πιάτο που δεν το πήραμε με κουνέλι και το οποίο ακουγόταν πολύ γιαμ γιαμ... την άλλη φορά θα το δοκιμάσω και θα σας πω!!

Μεζεδοπωλεία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

"Στο Νταβαντούρι άμα θα'ρθείς... ωραία θα περάσεις! ", ήταν το άκρως ρεαλιστικό σλόγκαν του μαγαζιού που υπήρχε τοποθετημένο στην πρόσοψη του. Είναι από τα μαγαζιά που έχεις δεν έχει όρεξη όταν πας, θα είσαι σίγουρα κεφάτος όταν φύγεις.

Θέλαμε από καιρό να επισκεφτούμε το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο για το γεγονός ότι σερβίρει κρητικές γεύσεις, αυθεντικότατες απ'ότι αποδείχτηκε, και επίσης γιατί το όνομά του μας είχε ιντριγκάρει. Απ'ότι είδαμε και διαβάσαμε σε άλλες κριτικές, κάποιοι θεωρούσαν αστοχία το όνομα του, γεγονός λογικό αφού στη Αθήνα το νταβαντούρι το συνδέουμε με κάποια φασαρία/θόρυβο που ακούμε, όχι απαραίτητα από εύηχη πηγή. Όμως έχοντας κρητική καταγωγή ένας από μας, διευκρινίστηκε ότι όταν μιλάμε στην Κρήτη για "νταβαντούρι", προβλέπεται ωραίο γλέντι!

Σήμερα λοιπόν, μια παρέα τριών ατόμων επισκεφτήκαμε το μεζεδοπωλείο, έχοντας μεγάλη όρεξη για μια καλή ποικιλία κρητικού φαγητού.

Ο χώρος ήταν πάρα πολύ περιποιημένος και καθαρός. Υπήρχε και ένας τοίχος -μαυροπίνακας που διαφήμιζε τα μεζεδάκια της κατηγορίας 1-4 ευρώ καθώς και μερικά από τα κυρίως και φυσικά την ρακή. Ζεστός ο εσωτερικός χώρος με ωραία μουσική. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ήμι-εξωτερικός, καθώς έχει τρεις τοίχους και μια τεράστια τζαμαρία η οποία ανοίγει και νιώθεις ότι είσαι εν μέρει έξω. Εμείς προτιμήσαμε τον εξωτερικό χώρο, ο οποίος δεν έχανε σε κάτι από μόνος του, αλλά από τα διπλανά μαγαζιά που είχαν δυνατά την μουσική κατά καιρούς. Φυσικά δεν μπορούμε να το χρεώσουμε στον χώρο του μαγαζιού αυτό, από τη στιγμή που εκείνου δεν του έλειπε τίποτα.

Με το που φτάσαμε, ο ευγενέστατος ιδιοκτήτης, θα αιτιολογηθεί πλήρως ο χαρακτηρισμός στην συνέχεια, μας είπε να διαλέξουμε που θέλουμε να καθίσουμε, και άμεσα μας προσέφερε νερό και ρακί για το καλωσόρισμα. Τα συνόδευσε αυτά με μία μπρουσκετούλα για τον καθένα μας, η οποία ήταν υπέροχη. Μπορούσες να μυρίσεις την ντομάτα, το ελαιόλαδο και το φρεσκοψημένο ψωμί. Πώς να μην παραγγείλεις ντάκο μετά; Ο κατάλογος ήρθε με τη μορφή μιας λίστας Α4, μαζί του και ένα στυλό. Πολύ ωραία ιδέα, καθώς έχεις την ευκαιρία να συζητήσεις τι θα πάρεις και να το σημειώσεις μόνος σου. Υπάρχει άρα και χρόνος να ενθουσιαστείς, να το ξανασκεφτείς, και να καταλήξεις στην καλύτερη δυνατή επιλογή. Γιατί πιστέψτε μας, με τέτοια ποικιλία και ωραίες ιδέες για πιάτα θέλει την ώρα της η παραγγελία.

Ας τα πάρουμε τώρα ένα ένα, γιατί είναι και πολλά και θαυμαστά!
Η παραγγελία περιείχε και μεζέδες και διάφορα άλλα πιάτα.

Σε ό, τι αφορά τους μεζέδες, οι οποίοι σερβίρονταν σε μικρά πιατάκια, οι ποσότητά τους όμως ήταν ικανοποιητική και η τιμή τους στα 1-4 ευρώ πήραμε:

Πατατούλες τηγανιτές χωριάτικες. Τραγανές, και γευστικότατες. Πάνω τους σίγουρα είχαν κάποιο μείγμα μπαχαρικών και μυρωδικών. Δεν εξηγείται αλλιώς τέτοια νοστιμιά! Ταυτόχρονα ελαφριές, τέλειες!
Βλήτα εξαιρετικά βρασμένα και φρεσκότατα. Θα θέλαμε μια φέτα λεμονιού σε αυτό το πιατάκι.
Σταμναγκάθι ήθελε λίγο καλύτερο καθάρισμα, αλλά και πάλι ικανοποιητικό. (Όταν λέμε καθάρισμα εννοούμε από θέμα κοψίματος, και όχι χώματος φυσικά)
Χοιρινή τηγανιά φανταστική. Με τα σωστά μυρωδικά, καλά μαγειρεμένη και με δεμένη σάλτσα. Έλιωνε στο στόμα.
Χοχλιοί μπουμπουριστοί, από τους καλύτερους που έχουμε δοκιμάσει, ακόμα και στην Κρήτη.
Απάκι άπαιχτο. Χωρίς περιττό λίπος με τα μπαχαρικά του όπως πρέπει. Εξαιρετικός μεζές.

Στη συνέχεια από τα κανονικού μεγέθους πιάτα διαλέξαμε:

Ντάκο (ή Κουλουκόψωμο όπως αναφέρεται στον κατάλογο) με εξαιρετικής ποιότητας ντομάτα και ξινομυζήθρα. Δροσερός και γευστικός. Απαραίτητο μέρος της παραγγελίας.
Γραβιέρα κρητική σαγανάκι. Ακόμα και από τα μέλη της παρέας που δεν είναι οπαδοί, την βρήκαν νοστιμότατη και ελαφριά. Δεν ήταν καθόλου λιπαρή και δεν έπεφτε στην παγίδα της "λαδίλας".
Μαραθόπιτα με χειροποίητο φύλλο, νοστιμότατη.
Ριζότο - γαμοπίλαφο, χυλωμένο σερβιρισμένο με το πιπεράκι του όπως πρέπει, πολύ γευστικό επίσης.
Μπιφτεκάκια σχάρας γιαουρτλού. Η σάλτσα τους ήταν πάρα πολύ καλή, όμως τα ίδια τα μπιφτεκάκια ήθελαν λίγη ακόμα υγρασία. Είχαν μια ιδέα πικάντικου, ωραία, αλλά ανάμεσα σε τόσα εξαιρετικά πιάτα χάναν λίγο.
Και το αποκορύφωμα, Χοιρινό με σάλτσα κονιάκ, συνοδευόμενο από σπιτικούς πουρέδες πατάτας και μελιτζάνας. Τα λόγια εδώ είναι περιττά. Απίστευτος συνδυασμός γεύσεων, μια γιγάντια μερίδα, η οποία ευχόσουν να μην τελειώσει. Αξίζει να ξαναπάς μόνο και μόνο για αυτό το πιάτο!

Βασικά, αξίζει κάθε επίσκεψη. Αυτό είναι σίγουρο! Οι έξυπνες επιλογές που σου προσφέρει ο κατάλογος το καθιστά τέλειο για ρακομελοκατάσταση με συνοδεία εκλεκτών μεζέδων, αλλά και για ένα ξεχωριστό γεύμα που θα σας μείνει αξέχαστο.

Μετά το γεύμα μας, ήρθε κέρασμα ρακόμελο και ένα ρετρό όμορφο κουτάκι γεμάτο καραμέλες. Απόδειξη κανονικότατα, στην οποία αναφερόταν ξεκάθαρα το ποσοστό της έκπτωσης 20% που είχαμε λόγω μιας προσφοράς ημέρας.

Με αυτήν την προσφορά και χωρίς τα ποτά, ήρθε περίπου 18 ευρώ το άτομο, όμως η αλήθεια είναι πως πήραμε υπερβολικά πολλά πράγματα. Σε κανονικές συνθήκες πιστεύουμε θα ερχόταν γύρω στα 14-16 ευρώ το άτομο. Εξαιρετική τιμή ανά άτομο αν αναλογιστείς την ποιότητα, την γεύση και την ποσότητα του φαγητού.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο σερβιτόρος μας, και πιθανότατα ιδιοκτήτης, εκτός από ευχάριστος, χαμογελαστός και με χιούμορ, προσφέρθηκε να μας αλλάξει τα πιάτα μας με νέα μετά την κατανάλωση των μεζέδων, έτσι ώστε να φύγουν από το τραπέζι τα άδεια κελύφη των χοχλιών. Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν γεμάτη με ευχάριστες εκπλήξεις καθ'όλη τη διάρκεια της βραδιάς.

Συμπέρασμα; Να πάτε και να περάσετε καλά! Αφεθείτε και απολαύστε το.. Νταβαντούρι!

Μεζεδοπωλεία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το Νταβαντούρι μεγάλη παρέα την τσικνοπέμπτη. Είναι η 2η μου επίσκεψη.

Η κουζίνα του είναι πολύ προσεγμένη με κρητικούς (και όχι μόνο) μεζέδες ενώ οι τιμές πολύ λογικές. Δοκιμάσαμε ορεκτικά, σαλάτες και κρέατα της ώρας. Όλα τα πιάτα ήταν πολύ νόστιμα και εύγευστα. Την προηγούμενη φορά είχαμε δοκιμάσει και μαγειρευτά πιάτα τα οποία ήταν εξίσου νόστιμα.

Πληρώσαμε 140 ευρώ (7 άτομα) με αρκετά ποτά, ενώ το μαγαζί είχε και ζωντανό πρόγραμμα (με ελαφρολαϊκά για 3-4 ώρες) και στο τέλος μας κεράσανε και νόστιμα γλυκά.

Συνολικά θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή για την περιοχή και όχι μόνο, διότι συνδυάζει τα χαρακτηριστικά ταβέρνας (μεζέδες, ζωντανή μουσική), σε ένα πιο “upmarket” περιβάλλον, και με κουζίνα η οποία δεν περιορίζεται στα «κλασσικά» κρέατα και πιάτα.