Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι. Burgers, συνοδευτικά και cocktails.

Όχι να το παινευτώ, αλλα εχω τον καλυτεροτερο μπαμπα του κοσμου. Και ο δικος σας καλος είναι, αλλα σα τον δικο μου, ε, δεν είναι. Και μη νομισετε ότι είναι η τρελη αδυναμια της κορης, όχι, αλλιως και οι αδερφες μου τα ιδια θα λεγαν, και δε θα τριβονταν σαν κανις γκριφον στη μαμα μου. Είναι αυτή η φυσικη γαματοσυνη που εχει, που τον κανει παντα και για παντα τον αγαπημενο μου γιγαντα.

Αυτός, λοιπον, ο αξιολατρευτος, διμετρος Σουπερ Μαριο, κερδισε στη βασιλοπιτα στη δουλεια του μια δωροεπιταγη 45€ για το Gigi, και, καθοτι, όπως ειπαμε παραπανω, είναι ζαχαρωτο σκετο, την χαρισε στην φαγανη κορη του. Αν αυτή τη στιγμη με διαβαζουν οι ετερες κορες του, θεωρηστε αυτή την κριτικη αποχαιρετιστηριο μηνυμα, διοτι πιθανοτατα εντος ολιγου θα βρισκομαι θαμμενη στον κηπο, κατω από τη μουρια.

Βραδυ καθημερινης και εχω μπουχτισει. Μιλαμε εχει γυρισει το ματι αναποδα, εχει κανει ένα διπλο τολουπ και εχει γυαλισει πιο πολύ από τα καλα σερβιτσια της μανας μου. Θελω να βγω με τετοια μανια, που αν με δαγκωνε ο σκυλος μου θα παθαινε αυτος λυσσα. Παρεα πολύ προθυμη να παρεχει τον βασταγερο ωμο της και το ακομα πιο βασταγερο στομαχι της στο δραμα μου συμφωνησε να με συνοδευσει στο πνιξιμο του πονου στην χοληστερολη, οποτε 11 παρα τη νυχτα περνουσαμε την εισοδο του μαγαζιου.

Τωρα δεν θελω γελοιοτητες για δυσκολια παρκαρισματος, βρισκομαστε στη
Δροσια, γνωστη για τα πεινιρλί της και την πληθυσμιακη πυκνοτητα αναλογη της ρωσικης στεπας. Και για να γινουν τα πραγματα ακομη πιο ευκολα, απεναντι ακριβως λειτουργει δωρεαν παρκινγκ για τους πελατες του μαγαζιου, μη και μεταφερθει εκτακτως το καρναβαλι της Πατρας στον Αγιο Στεφανο και πεσει κινηση.

Το ιδιο το μαγαζι, που εχει υποστει ανακαινιση, είναι μοντερνο και μαλλον ομορφο. Νταξει, του στυλ μου δεν είναι, αλλα δεν ειμαι και ο Σπυρος Σουλης, και για τον αμερικανιαρικο σκοπο του είναι μια χαρα. Αρκετα σκοτεινο για βραδυ, τη μερα όμως, με τις τεραστιες τζαμαριες να λουζονται στο φως είναι μακραν πιο ομορφο. Απαστραπτουσα καθαριοτητα, βολικα αλλα μικρα τραπεζοκαθισματα, καλες αποστασεις. Ε, δε θα το αγορασουμε κιολας.

Πριν παμε ειχε προηγηθει κληση, ώστε να συνεννοηθω για τα της δωροεπιταγης. Ο υπευθυνος του καταστηματος ειχε έναν τροπο προσχαρο και σκλαβωτικα ευγενικο, που θα του χαριζε τεσσαρι ατοφιο, αν δεν με επανεφερε στην κρυα πραγματικοτητα το σερβις. Η μια από τις δυο κοπελες ηταν ευγενικη, χωρις καποια οικειοτητα, αλλα παντως εξυπηρετικη. Η άλλη μας κατεστησε σαφες με το μονιμο υφος-ψυχρολουσια ότι ηθελε να σχολασει και εμεις ημαστε το φυσικο εμποδιο αναμεσα σε αυτην και το κρεβατι της. Να τονισω ότι δεν ειμαστε η μονη παρεα στο χωρο και δεν καναμε καταχρηση του ωραριου, αλλα αυτό δεν την ευαρεστησε ιδιαιτερα και η σταση της με αγχωνε και με εκανε να αισθανομαι αμηχανα.

Λόγω της επιταγης ειχαμε την ευκαιρια να παραγγειλουμε για ένα λοχο, πραγμα που ηρθε να προκαλεσει 2 ασταθμιτες αστοχιες. Η πρωτη ηταν ότι το τραπεζι 2 ατομων ηταν εκποιημενο από το χρεοκοπημένο κουκλοσπιτο της Μπαρμπι, και μετα βιας χωρουσε τα μισα πιατα. Φταιμε και μεις που πηραμε πολλα, φταινε και αυτοι που δεν υπολογισαν ότι βασικά σερβίρουν πιτσες και μπεργκερ, από τη φυση τους ογκωδη πιατα. Εδώ ερχεται και σκονταφτει και η ταχτυτητα αφιξης των κυριως, ενώ βρισκομασταν ακομα εν μεσω ορεκτικων, οποτε επρεπε να ξεκινησουμε μια παρτιδα τζενγκα, οσο η εμφανεστατα ενοχλημενη σερβιτορα στεκοταν πανω απ τα κεφαλια μας με τις πιαταρες ανα χειρας.

Ιδου, λοιπον, τι ματσακουνιάσαμε:

-Σαλατα του μονου Ρωμαιου αυτοκρατορα που ξερει και η γιαγια μου η κουτση (8.50€) με iceberg, κινέζικο λάχανο, μαρούλι, κοτόπουλο, κρουτόν, flakes παρμεζάνας, bacon & Caesar's dressing. Παρα πολύ νοστιμη και σε καλη ποσοτητα. Ανετα την ξαναπαιρνα.

-Πατατες τηγανιτες με σως τσενταρ και μπεηκον (4€). Η σως δε μουλιαζε τις πατατες, αλλα ηρθε σε ξεχωριστο βαζακι και ηταν επικη. Τα υπολοιπα δεν ελεγαν κατι, αλλα αυτή η σως…

- Chicken tenders (7.5€) Στήθος κοτόπουλο σε δαχτυλομπαστουνακια, παναρισμένο με corn flakes και φυστίκι Αιγίνης. Ερχεται και ένα μπολακι σως. Αν πατε στο Gigi και δεν το παρετε, θα είναι χαζομαρα εφαμιλλη της υπογραφης του πρωτου Μνημονιου. Είναι υπερπεντανοστιμα, τρυφερα, αλαδα, αψογα.

-Truffle burger (11.90€) με ragout μαύρης τρούφας, κολοκύθι, mozzarella, prosciutto di Parma, ντομάτα, ψιλοκομμένο iceberg & sauce μαγιονέζας. Πολλες δηθεν λεξεις για να περιγραψουν ένα οκ μπιφτεκοψωμο που δεν ξετρελανε ουτε απογοητευσε αυτην που το εφαγε.

-Double trouble burger (16.90€) με διπλο μπιφτέκι μοσχαρίσιο, διπλό cheddar, διπλό bacon, onion rings, BBQ sauce, ντομάτα, ψιλοκομμένο iceberg, κρεμμύδι, πίκλες & sauce μαγιονέζας. Μεγαλο και πλουσιο, αλλα με εγκωσε με τον υπερwell-done κιμα, που ηρθε πιο στεγνος από την ερημο Καλαχαρι.

Οι τιμες είναι κατά προσεγγιση, διοτι προφανως δεν τις θυμαμαι, και ο ενδελεχης αναρτημενος καταλογος στη σελιδα τους εχει μειωμενες τιμες του delivery. Εξισου προφανως σκασαμε, γιατι και οι μεριδες είναι αρκετα γενναιες και τα πιατα που πηραμε παρα πολλα. Συνολο λογαριασμου, επισης κατά προσεγγιση κοντα στο 50ρικο, αν και εμας το γευμα ηταν ευγενικη χορηγια του μπαμπα μου.

Εχω μια σχετικη δυσκολια να το καταταξω σε κατηγορια τιμης, γιατι είναι καπου αναμεσα σε 15-20€, πραγμα που το καθιστα ενταξει. Ουτε νιωθεις ότι σε κλεψαν, ουτε και ότι τους εκλεψες. Μικρες μειωσεις σιγουρα ευπροσδεκτες, πολλα πραγματα εχουν παρει την ανιουσα λογω περιοχης και δεν με βρισκουν συμφωνη εποχιακα ή ποιοτικα. Όχι ότι δεν είναι καλα, αλλα δεν είναι και για ανω του δεκαευρου το μπεργκερ. Εχω ακουσει ότι η πιτσα είναι καλυτερη, αλλα ειλικρινα, πιτσα τρωω πιο σπανια από ότι σαλιγκαρια, οποτε δεν εχω αποψη.

Ισως ξαναπαω, αν τυχει. Αλλα δεν καιγομαι κιολας. Αν σας κανει πεινα για μπεργκερακι και ειστε στην περιοχη, πατε αφοβα. Όμως, γιατι να ειστε σε αυτή την περιοχη εξαρχης?

Κλεινοντας, ευκαιριας δοθεισης, από την απιστευτα ευστοχη παρατηρηση του φιλου TzavarakosG, εχω να πω, give that man a cookie. Προτιμηστε μια μετρια κριτικη που περιγραφει μια προσωπικη εμπειρια, παρα ένα ακομα φωτοαντιγραφο του Αθηνοραματος, γιατι επηξε το ματι μας στη διαφημιση.

16 Σεπ 2016

Τι είναι το burger και τι είναι το ζουμί του... Επανέρχομαι μετά από 2 χρόνια στο Gigi γιατί άλλαξαν κάποια πράγματα προς το καλύτερο μετά την ανακαίνιση και την ανανέωση του menu.

Στην πλατεία της Δροσιάς, εντός, εκτός και επι τα αυτά, δεν υπάρχει μόνο σουβλάκι σουβλάκι σουβλάκι (α, και σουβλάκι! ) έχεις την επιλογή να κάνεις και άλλη καφρίλα, αλλά με gourmet διάθεση και περιτύλιγμα: pizza και burger παρακαλώ! Σπάνιο να έχει ένα μαγαζί ποιότητα και στα δύο αυτά υπερμεγέθη της fast food διατροφής οπότε το καλό να λέγεται...

Με την αυλή του να είναι σαφώς προτιμητέα από τον εσωτερικό χώρο καθώς συνδιάζει τα καλά του έξω με το μέσα, δηλαδή και αναπνέεις φρέσκο αέρα και τα περισσότερα τραπέζια προστατεύονται από βροχή με μεγάλες ομπρέλες και μια αίσθηση απομόνωσης έχεις όπως περιβάλλεται το αίθριο από καλαίσθητα διαχωριστικά, το Gigi διαθέτει αξιοπρεπή ήρεμη ατμόσφαιρα.

Το service τις 2 τελευταίες φορές που το επισκεφτήκαμε ήταν άψογο και είναι σημαντικό αυτό γιατί δεν ίσχυε πάντα. Υπήρχαν καθυστερήσεις παλιότερα (τους έψαχνα για να πληρώσω) και ταυτόχρονα ρωτούσαν συνέχεια αν θέλεις να μαζέψουν τα πιάτα, παράλογος συνδιασμός και όμως έτσι ήταν... Πλέον τηρούν όλες τις ισορροπίες που απαιτούν η ευγένεια και οι καλοί τρόποι (Ζαμπούνης έγινα στην περιγραφή μου... )

Στο φαί τώρα:
- H καλύτερη σαλάτα είναι η goat chesse με μανούρι, σπανάκι, μέλι, κουκουνάρι. Όλες πάντως οι σαλάτες έχουν μπόλικη ποσότητα για να προθερμάνεις την κοιλίτσα σου για την πιο βαριά συνέχεια.
- Οι πίτσες είναι με λεπτή ζύμη, σερβίρονται αμέσως (δηλαδή ζεστές) και τα υλικά είναι καλής ποιοτητας. Ξεχωρίζω το πολύ ωραίο και πικάντικο σαλάμι νάπολι.
- Το δυνατό χαρτί είναι βέβαια τα burgers. Στο παλιότερο menu το έφτιαχνες σχεδόν υποχρεωτικά μόνος σου (διάλεγες ψωμί, dressing, μπιφτέκι και γαρνιτούρες), τώρα έχει περισσότερες έτοιμες προτάσεις αλλά και πάλι μπορείς να αυτοσχεδιάσεις. Είναι όλα πεντανόστιμα. Προσοχή στα μεγέθη μόνο γιατί το μικρό είναι μινιατούρα.
- Οι πατάτες του είναι οι κλασικές προτηγανισμένες που θα βρεις παντού, εδώ υπάρχει περιθώριο για κάτι καλύτερο πιστεύω.

Δυστυχώς οι τιμές παραμένουν υψηλές και ειδικά σε ορισμένες επιλογές δεν υπάρχει δικαιολογία (σχεδόν 9 ευρώ το μικρό burger). Και οι περισσότερες πίτσες είναι στα 14-15 € ενώ είναι 8 κομμάτια. Given πάντως την περιοχή (όλα ακριβά στα βόρεια ακόμη και το ψωμί στο φούρνο), το ΦΠΑ που βαδίζει στο διάολο και την πραγματικά ΑΑΑ+ ποιότητα, εμείς το ανεχόμαστε και το επισκεπτόμαστε συχνά.

Τέλος να σημειωθεί ότι το μαγαζί είναι φιλικό στα παιδιά. Που σημαίνει είναι σχετικά ευρύχωρο για να σουλατσάρουν, είναι και μπροστά στην πλατεία αν τους έχεις εμπιστοσύνη να τα αμολήσεις να λυσσάξουν λίγο (ρε παιδιά μεγαλώνουμε ή σκυλιά, τι γράφω... ) έχουν παιδικά καθίσματα και βλέπεις πολλές οικογένειες.

Αυτάααααα, καλά να είμαστε να σαβουριάζουμε και σε 2 χρόνια πάλι η επόμενη κριτική για το Gigi, ελπίζω εξίσου ανοδική!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΗΛΙΑΣ.

08 Ιαν 2016

Το Gigi's απ' ότι έχω καταλάβει πρέπει να θεωρείται από τα highlights της ευρύτερης περιοχής Δροσιάς- Άνοιξης- Διονύσου, στην κατηγορία του μπεργκεράδικου, με ένα ελαφρύ touch gourmet, τουλάχιστον ως προς ό, τι αφορά την επευφημούμενη ως καλή ποιότητα των πρώτων υλών.

Οι συνδαιτυμόνες μου πάντως, θαμώνες και γνώστες της περιοχής, εκφράστηκαν προκαταβολικά ενθουσιωδώς, λέγοντάς μου ότι ακόμα και στη Νέα Υόρκη, τέτοιο burger δεν έχουν γευτεί. Προσωπικά δεν θα έλεγα ότι ξετρελάθηκα.

Ο χώρος είναι συμπαθητικός και αρκετά εστιατορικός για μπεργκεράδικο. Μπορείς άνετα να συνομιλήσεις με τον διπλανό σου χωρίς τη βαβούρα από δυνατή μουσική που συνηθίζεται σε γνωστές αλυσίδες burger και γενικά american style φαγητού. Η υποδοχή και το σέρβις ήταν οκ. Από ορεκτικά παραγγείλαμε τα potato skins με cream cheese (που μου άρεσαν και πιο πολύ απ' όλα), τα onion rings (οκ, ό, τι θα περίμενε κανείς από οποιοδήποτε φαγάδικο του είδους) και τη σαλάτα με μανούρι που ήταν αδιάφορη και στεγνή.

Ενδιαφέρον το γεγονός ότι μπορείς να επιλέξεις το είδος (μοσχάρι, κοτόπουλο) και το βάρος του μπιφτεκιού για το burger σου, όπως και όλη την υπόλοιπη σύνθεση (τυρί, topping κλπ). Δοκίμασα ένα σχετικά απλό με μπιφτέκι βάρους 100 gr., emmental και bbq sauce. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, σε καμία περίπτωση, και το κρέας (όχι μόνο από το δικό μου burger, αλλά και των υπολοίπων) μου έκανε εντύπωση ότι ανέδυε μία βαριά μυρωδιά. Σίγουρα έχω δοκιμάσει καλύτερα, σε λιγότερο fancy και πολύ οικονομικότερα μέρη.

Οι πατάτες επίσης που συνόδευαν τα burgers δεν ήταν χειροποίητες, σε αντίθεση με αυτές που μπορείς να παραγγείλεις extra, οι οποίες όντως είναι χειροποίητες.

Αν κάτι σίγουρα με ενθουσίασε αυτό ήταν το πραγματικά απίστευτο παγωτό σοκολάτα: ένα και μόνο μπαλάκι ισοδυναμεί με μια πολύ μεγάλη ποσότητα απολαυστικού παγωτού που θυμίζει μους σοκολάτας και πραλίνα φουντουκιού. Πραγματικά τέλειο. Το ίδιο και το σορμπέ λεμόνι, όπως και τα σφηνάκια με σορμπέ ροδάκινο που μας κέρασαν στο τέλος.

Οι τιμές αρκετά τσιμπημένες. Νομίζω ότι θα ξαναπήγαινα μετά από πρόσκληση, δεν θα το επιδίωκα όμως.

21 Νοε 2015

Ξεκινάω να γράψω τη γνώμη μου για μαγαζί μετά από πολύ μεγάλο διάστημα απουσίας.. τελευταία κριτική μου Σεπτέμβριος 2014..
3 λόγοι απουσίας

1) αλλαγή δημογραφικών στην οικογένεια μου
2) περιορισμός διαθέσιμου χρόνου για έξοδο
3) προτεραιοποίηση επιλογών δοκιμασμένων και αγαπημένων που έχουν κρατήσει σε πείσμα των καιρών και που σε κάνουν να ρισκάρεις δύσκολα σε καινούργια μαγαζιά.. Αυτό που λέμε "εκτιμάς κάτι όταν δεν το έχεις".. αυτό!!

Το GiGi θεωρώ έχει πιάσει σημαντικά τον σφυγμό της εποχής.. ποιοτικό και γευστικό φαγητό, ωραία ατμόσφαιρα, nice n easy περιβάλλον.. δυστυχώς σε λίγο τσιμπημένες τιμές..

Έχω επισκεφτεί το μαγαζί πολλές φορές οπότε έχω σχηματίσει ολοκληρωμένη άποψη για πολλά πιάτα του.. Το στοίχημα της αξιοπιστίας και της σταθερής ποιότητας το κερδίζει!

Κυριακή μεσημέρι ξεχωρίζω
- chicken tenders, ζουμερά φιλετάκια κοτόπουλου παναρισμένα σε χρυσοτράγανη κρούστα από flakes καλαμποκιού και φυστικί αιγίνης.. συνοδεύονται με ένα εθιστικό dip μελένιας μουστάρδας.

- quesadillas με μπουτάκια κοτόπουλου με γλυκές πιπεριές και κρεμμυδάκια.. απλό και γευστικό!

- GiGi Burger πληθωρικό σε αφράτη ζύμη αραβικού τύπου με τις πίκλες, τις ντομάτες, τα μαρούλια του.. τα όλα του

- συκώτι kinder έκπληξη που δεν ξέρεις ποτέ όταν το παραγγέλνεις αν θα σου βγει τσαντισμένο ή ζεν.. το δικό μας τίγκα στο νεύρο.. αρνητική παρένθεση αλλά δεν πτοούμαστε

- jerk chicken.. μερίδα γα 2 άτομα σίγουρα ή για τη μέση μια τετραμελούς παρέας.. κοτόπουλο μαριναρισμένο σε μαροκινά μπαχάρια για 1 μέρα, με επαγγεματικό ψήσιμο που μετατρέπει το στήθος κοτόπουλου από άνοστη ρουτίνα σε γευστική έκπληξη

- strip burger 2 ζουμερά μπιφτέκια μέτρια ψημένα, με καραμελωμένα κρεμμύδια, πουρέ βουτυρένιο και μια ανάλαφρη sauce τύπου bearnaise

- σπιτικές λεμονάδες, μπύρες Erdinger και δυνατή μπάρα με cocktails για ταξιδιάρικες βραδινές προσμίξεις..

Στα θετικά
- εύκολο πάρκινγκ. απέναντι ακριβώς διατίθεται χώρος στάθμευσης χωρίς χρέωση για τους πελάτες του μαγαζιού

- καλή εξυπηρέτηση με δεδομένους χρόνους είτε γίνεται πανικός είτε όχι στη σάλα εξυπηρέτησης

- φρέσκες καλοτηγανισμένες πατάτες τηγανιτές.. κάθε φορά και για πάντα!

- επιλογή να φτιάξεις burger με τα δικά σου γαστρονομικά φετίχ.. πολλές επιλογές σε τυριά, ψωμάκια, σαλτσούλες και ζαρζαβατικά για τα ελαφρυντικά

- καθημερινές θα εξυπηρετηθείς άνετα και χωρίς κράτηση

- pizza choco με κομματάκια φράουλας.. κόλαση!

Αρνητικά
- η έλλειψη ευελιξίας στο ψήσιμο.. από άποψη όλα τα φέρνουν medium-rare.. take it or leave it!

- στριμωγμένος και πολύβουος χώρος ειδικά Κυριακή μεσημέρι

- οι τσιμπημένες τιμές.. θα φας με 25 ευρώ το άτομο burger, συμμετοχή σε ορεκτικό και μια μπύρα.. αν πας για γευσιγνωσία και αποφασισμένος για κρεπάλιασμα να το υπολογίζεις το 35ευρο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tomasso.

14 Μάρ 2016

Aπαράδεκτο μαγαζί.

Στον κατάλογο του δεν αναγράφει όλα τα υλικά στα φαγητά με αποτέλεσμα να σερβιριστούμε κουκουνάρι ενώ είμαστε αλλεργικοί και εγω καθώς και η γυναίκα μου σε μια εντελώς αγευστη σαλάτα!!!

Ζητήσαμε να μην έχει το ένα μπέργκερ κρεμμύδι αλλά μας ανάγκασαν να το βγάλουμε εμείς γιατι μας είπαν πως είναι φίξ η συνταγή που ακολουθεί ο σεφ.

Το πιάτο απαράδεκτο δεν μπορούσαμε να αφησουμε τα μαχαιροπίρουνα πουθενα καθώς ηταν στυλ δίσκος του καφέ με χερούλια.

Για γεύση χωρίς πραγματικά καμία υπερβολή θα πω οτι ενα μπέργκερ απο τα Goodys δεν έχει να ζηλέψει ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ την απλότητα της γεύσης του Smoked που πηραμε που ήταν και σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. Πολυ μικρό σε μέγεθος και οι πατάτες απλά τιγανισμένες και παραπεταμένες στη γωνία.

Δεν ακολουθεί σε κανένα επίπεδο τα μπεργκεράδικο της ίδιας κλάσης και κόστους οπως MEAT LOVE και BARBEQUE.

Δεν θα ξαναπάω για φαγητό για κανέναν λόγο.

Θα μπορούσα να φάω Goodys μενού με 4 ευρώ ο καθένας αντί για 23 ευρώ που δώσαμε και να χορτάσουμε κιόλας καθώς ήταν παρα πολυ μικρη μερίδα.

Στρατηγού Πετρίτη 1, Πλατεία Δροσιάς

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ