Ο ΜΥΘΟΣ

50ο χλμ Λεωφόρου Αθηνών Σουνίου, Ανάβυσσος [Χάρτης]

Ιούλ
2017

--- Summer Guide (Τεύχος 1ο)---

Είμαι σίγουρος πως όσοι χρειάζεται να γνωρίζουν το Μύθο για τις χειμερινές γευστικές εξορμήσεις τους, το κάνουν ήδη. Έχω δει αρκετές φορές τη μεγάλη αλάνα που έχει για πάρκινγκ από δίπλα ασφυκτικά γεμάτη, σε εποχές που κυκλοφορείς με μπουφάν και παρόλα αυτά κρυώνεις.

Οπότε ας μιλήσουμε για το καλοκαίρι. Το καλοκαίρι στην Αθήνα είναι χάλια φυσικά. Πλέον όλο και περισσότερος κόσμος περνάει το μεγαλύτερο μέρος του καλοκαιριού στην πρωτευουσιάνικη τσιμεντούπολη. Ακόμη θυμάμαι τις εποχές που ως μικρό παιδάκι (πριν 15-20 χρόνια δηλαδή) φεύγαμε οικογενειακά για το εξοχικό μας για 20-30 μέρες. 15 στη χειρότερη. Αλλά εδώ είμαστε να μιλήσουμε για φαγητό.

Το καλοκαίρι στη Αθήνα είναι χάλια λοιπόν. Όμως εδώ είμαστε, τι να κάνουμε. Και ο Έλληνας και στη χωματερή να ζει, θα βρει τρόπο να το γλεντήσει. Έτσι, αφού δεν μπορούμε να λείψουμε έναν ή δύο μήνες για την απαραίτητη αναζωογόνηση που όλοι χρειαζόμαστε, τουλάχιστον εξορμούμε τα ΣΚ προς μακρινές πολιτείες. (Εντωμεταξύ συνεχίζω να μη μιλάω για φαγητό).

Εξορμούμε, εξορμούμε, εξορμούμε και συχνά φτάνουμε μέχρι τη Βάρκιζα. Παλιά ειδικά, ήταν σαν να υπήρχε κόκκινη γραμμή μετά από αυτή. Κανείς δεν πήγαινε πιο μακριά. Πλέον ψάχνοντας για παραλίες που δεν θα πρέπει να γκρεμοτσακιστεί κανείς για να τις προσεγγίσει ή να πληρώσει 20-40€ μόνο για την είσοδο και την.. ηλιοθεραπεία μιας μικρής οικογένειας, πάμε και πιο μακριά. Άλλωστε, έχουμε και diesel οι μισοί πλέον.

Που πάμε? Πάμε Λαγονήσι, Σαρωνίδα, Ανάβυσσο. Κάποιοι θαρραλέοι πάνε και πιο πέρα προς Θυμάρι, Λεγρενά και Σούνιο.

ΚΑΠΕ: έτσι λέγεται η πολύ όμορφη και ιδιαίτερη παραλία στα Λεγρενά. Ένας από τους κυριότερους πόλους έλξης των μακρινών Ψαγμένων ταξιδιωτών. Έχει λίγα σκαλάκια για να την προσεγγίσει κανείς. Και δεν έχει άμμο ή ξαπλώστρες. Είναι πολύ καθαρή όμως, με καταγάλανα νερά (για τα επίπεδα της Αθήνας) και δίνει την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε κάποιο νησί. Σίγουρα μακριά από την πολύβουη αίσθηση της Αθήνας.

Αν πάλι ο στόχος είναι οργανωμένη παραλία με αμμουδιά, ρηχά νερά, μεγάλη ακτογραμμή, μπιτσόμπαρα, τουαλέτες και δωρεάν ξαπλώστρες, υπάρχει η παραλία των Αλυκών της Αναβύσσου (και πολύ κοντά της εκείνη του Αγίου Νικολάου, αν δεν βρείτε στην πρώτη).

Δύο τα σενάρια:
α) Αν πάτε κάποια καθημερινή ή ΣΚ πριν τις 11:00 για το μπάνιο σας, θα βρείτε μάλλον εύκολα ξαπλώστρα (έστω ότι θέλετε την άνεση σας) και θα το απολαύσετε. Στο τέλος θα πεινάσετε.

β) Αν όμως πάτε Σάββατο ή Κυριακή μετά τις 11:00-12:00 (sos ΛΑΘΟΣ sos) να ψάξετε για ξαπλώστρα, μάλλον θα πάτε κατευθείαν για φαγητό αφού στις 14:00 ακόμα θα ψάχνετε και θα έχετε πεθάνει της πείνας από την ταλαιπωρία.

Το βασικό ερώτημα που προκύπτει και στις δύο περιπτώσεις είναι: κρέας ή ψάρι?

Αν η απάντηση είναι ψάρι, τότε είστε σε λάθος κριτική. Αν είναι κρέας τότε να πάτε στο ΧΗΜΑ. Αν έχετε πάει στο ΧΗΜΑ στο παρελθόν και θέλετε κάτι διαφορετικό ή απλώς είναι γεμάτο, τότε να πάτε στον Μύθο.

Είναι μια μεγάλη ταβέρνα, με αρκετό εξωτερικό χώρο, πολύ κοντά στις Αλυκές της Αναβύσσου. Ο χώρος είναι εξαιρετικά απλός μα προσεγμένος και καθαρός. Δεν έχει όμως ούτε θέα, ούτε κάποια συνταρακτική διακόσμηση ούτε τα απίθανα τραπεζοκαθίσματα για να πάρει υψηλότερο βαθμό.

Η εξυπηρέτηση προς τον πελάτη είναι συνήθως γρήγορη και αποτελεσματική. Δεν είναι σκλαβωτική, μα επιτυγχάνει τα απαραίτητα με ευκολία. Τις ημέρες και ώρες αιχμής φυσικά απαιτείται λίγη περισσότερη υπομονή και κατανόηση.

Το όνομα του μαγαζιού είναι και το μότο του σχετικά με το φαγητό. «Μυθικά πιάτα» αποκαλούνται στον κατάλογο τα κυρίως πιάτα τους. Και αυτό γιατί οι μερίδες είναι σχετικά μεγαλύτερες από τις μερίδες που συναντά κανείς στη μέση ταβέρνα. Οριακά μεγαλύτερες είναι και οι τιμές βέβαια.

Στο μενού του Μύθου θα συναντήσει κανείς μικρή ποικιλία από σαλάτες (στα 7,5€ έκαστη, πλην της ντομάτας που κοστίζει 5€), τα κλασσικά ορεκτικά ταβέρνας (πατάτες, τζατζίκια, τυριά και αρκετά τηγανητά στα 3,5-5,5€) και τα κλασσικά της ώρας (μπριζόλες, φιλέτα, λουκάνικα, μπιφτέκια στα 9-17€) plus παϊδάκια, προβατίνα, αρνί και γουρονόπουλο (20-32€ το κιλό).

Επισκέπτομαι τη συγκεκριμένη ταβέρνα περίπου τρία χρόνια, οπότε δεν θα αναλωθώ στην περιγραφή της τελευταίας μας παραγγελίας, αλλά στα πιάτα που έχω τιμήσει στις τελευταίες 2-3 φορές:

- Κάθε φορά ήρθε στο τραπέζι μας ψημένο και λαδοριγανάτο ψωμάκι, σε καλή ποσότητα. Τιμάται 1€ κατ’ άτομο.

- Σαλάτες (7,5€). Φρέσκιες και νόστιμες μα τίποτα που να εντυπωσιάζει. Αν μια νόστιμη Χωριάτικη μπορεί να σας απογειώσει τότε δοκιμάστε τη (2,5/4).

- Πατάτες τηγανητές (3,5€). Στο χέρι κομμένες, συμπαθητικές, μα ως εκεί. Συνοδεύουν και τα κυρίως (2,5/4).

- Τυρόπιτα του Μύθου (4,8€). Πρόκειται για 4 μεγάλες τυρόμπαλες. Αληθινά μεγάλες. Σαν μικρές γροθιές. Κάποιες φορές μου έχουν φανεί εξαιρετικές και κάποιες άλλες απλώς πολύ νόστιμες. Από τα must ορεκτικά τους (3,5/4).

- Σαγανάκι (5,5€). Στην τελευταία μου επίσκεψη είχε αλλάξει. Ήρθε μια παξιμαδένια βάση σαν πήλινο μπολ με κομμάτια από ντομάτα και πιπεριά στη βάση της και από πάνω τους λιωμένο τυρί. Πιάτο με εξαιρετικά ενδιαφέρουσα παρουσίαση και ιδιαίτερο συνδυασμό γεύσεων. Το παξιμάδι στην αρχή δεν έσπαγε, ώστοσο όσο μαλάκωνε, ιδιαίτερα πριν γίνει νια-νια, ταίριαζε εξαιρετικά με τα υπόλοιπα υλικά (3,5/4).

- Χοιρινός λαιμός (9,5€). Κρέας κομμένο σε σχετικά λεπτές φέτες με λίπος εν μέρει περιορισμένο, μα υπαρκτό. Μετριοσυμπαθές πιάτο γευστικά, μα έχουν και καλύτερα. Δεν προτείνεται, σε σύγκριση με άλλα πιάτα τους (2,5/4).

- Μπιφτέκια κοτόπουλο (9,5€). Από τα περισσότερο αγαπημένα πιάτα του Μύθου. Δύο τεράστια μπιφτέκια, πολύχρωμα εσωτερικά χάρη στα μεγάλα κομμάτια λαχανικών που έχουν. Δυνατή γεύση και καλό ψήσιμο σχεδόν κάθε φορά (3,5/4).

- Παιδάκια κοτόπουλο (9€ η μερίδα). Εξίσου αγαπημένο πιάτο. Μεγάλη μερίδα, με καλό ψήσιμο (3/4).

- Ψαρονέφρι (12€). Αν σας αρέσουν τα μεγάλα και καλοψημένα ψαρονέφρια προτιμήστε το. Δεν θα είναι το πιο εύγεστο που έχετε φάει ποτέ όμως είναι μια πολύ τίμια περίπτωση. Το έχω δοκιμάσει και σε σχετικά σκληρή και σε πιο τρυφερή «έκδοση», οπότε, είτε τα κέφια του ψήστη, είτε το κομμάτι που προμηθεύονται είναι μη σταθεροί παράγοντες που επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα (3/4).

- Αρνί σούβλας (32€ το κιλό). Σε όσους βρωμάει το αρνί, λυπάμαι αλλά συμβαίνει ξεκάθαρα. Παρ' όλα αυτά, το ψήσιμο του είναι εξαιρετικό, το κρέας στην τελευταία μου δοκιμή πριν λίγες εβδομάδες ήταν ιδιαίτερα τρυφερό και ποιοτικό. Όσοι αγαπάτε το αρνί, προτείνεται. Και είμαι σε αυτούς που τους βρωμάει (3,5/4).

- Από αλκοολούχα έχω δοκιμάσει μόνο το ημίγλυκό τους και είναι στο μέσο όρο. Πίνεται εύκολα.

- Στο τέλος ακολουθεί πάντα κάποιο κέρασμα. Τις τελευταίες φορές έχω επισκεφθεί το μαγαζί για γενέθλια και έτσι έχω γευτεί μόνο την εκάστοτε τούρτα, ωστόσο θυμάμαι ξεκάθαρα χαλβά και φρούτα στο τέλος. Ή αλκοόλ.

Λυπητερή: όποτε έχουμε πάει στο Μύθο βράδυ για κάποιο ανεξήγητο λόγο δίνουμε συστηματικά περίπου 20€ το άτομο. Λέω «ανεξήγητο λόγο», επειδή το ποσό πάντα είναι σχεδόν το ίδιο παρά το ότι δεν παίρνουμε ολόιδια πιάτα. Στις μεσημεριανές επισκέψεις που περιλαμβάνουν λιγότερο αλκοόλ, το ποσό κυμαίνεται στα 15-18€, μαζί με τα ποτά και πάλι.

Αντί επιλόγου, ακολουθεί μια μικρή σύνοψη, για να το εμπεδώσετε:

Πάτε για μπάνιο. Είστε κοντά σε Σαρωνίδα, Ανάβυσσο ή ακόμα πιο μακριά από το κέντρο της πόλης? Αν όχι, τότε δείτε άλλες κριτικές. Αν ναι, τότε θέλετε να φάτε κρέας? Αν όχι, τότε δείτε άλλες κριτικές. Αν ναι, έχετε ξαναπάει στο ΧΗΜΑ? Αν όχι τότε να πάτε. Αν ναι, τότε να πάτε και πάλι. Αν όμως θέλετε να δοκιμάσετε και κάτι άλλο τότε να πάτε στο Μύθο. Δεν έχει θέα, δεν είναι φθηνός. Έχει όμως νόστιμα κρέατα, χορταστικές μερίδες και δεν θα κλαίτε τα λεφτά σας.

Καλές βουτιές!
(του ψωμιού στη σαλάτα, εννοείται)

----------------------------------------------

ΥΓ: θα αφήσω την περιέργεια μου στην άκρη (αν δεν την άφηνα, δεν θα έγραφα αυτό το υστερόγραφο και θα συνέχιζα να προσπαθώ να καταλάβω ποιοι είναι τα "κακά παιδιά" από τα συμφραζόμενα, κάτι που τόσο καιρό έχω αποτύχει να κάνω) και θα πω το εξής με αφορμή τα διάφορα σχόλια για κάποιους "ύπουλους χρήστες": αφενός θεωρώ δεδομένο ότι όσοι αναγνωρίζουν τις πονηριές των κακών παιδιών θα τους μποϋκοτάρουν σε ψήφους και εμπιστοσύνες. Αυτή είναι η μέγιστη δυνατή τιμωρία τους από τους κοινούς θνητούς-χρήστες. Αφετέρου, μόνο αξία και χαρά καταφέρνουν να κερδίζουν με το να γίνονται τόσο συχνές αναφορές για την πάρτη τους από πολύσκουφους χρήστες. Αφετρίτου, και τελευταίου, θα απευθυνθώ σε φίλους χρήστες όπως ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ: κάνεις το χόμπι σου και έρχεται κάποιος και στο χαλάει. Αξίζει εσύ να μην κάνεις το χόμπι σου για χατίρι αυτού του κάποιου; Αξίζει αυτός να νιώσει πετυχημένος και να σκεφτεί ότι σε έκανε στην άκρη; Ιδού η απορία...

Από κει και πέρα, ως νέος χρήστης που περνάω όμορφα γράφοντας για αυτά που με κάνουν να περνάω όμορφα (το φαγητό), οφείλω να πω ότι τα πολλά "ΥΓ" με σκοπό το κράξιμο των πονηρούληδων, μόνο κακή εικόνα δίνουν στους χρήστες και στους επίδοξους χρήστες. Πονηροί υπάρχουν σε όλες τις κοινωνίες-κοινότητες. Είναι στο χέρι των διαχειριστών και των υπολοίπων χρηστών, τα οποία κακά στοιχεία να βρίσκουν τοίχο σύντομα μετά την εμφάνισή τους κάθε φορά...

Σουβλάκι & Σχάρα - Ανάβυσσος - Σαρωνίδα, Αθήνα

Πήγαμε μετά το απογευματινό μπάνιο. Εύκολα προσβάσιμο και ο χώρος απλός με μεγάλη αυλή, ίσκιο και παιδότοπο!! Το προσωπικό φιλικό και εξυπηρετικό. Στα μείον ότι δεν έχει κατάλογο και μας τα είπε ο σερβιτόρος.
Επίσης θα ήθελα λίγη περισσότερη ποικιλία στα ορεκτικά... Φέρνουν πολύ νόστιμο ψημένο ψωμί και για το νερό ρωτάνε!

Πήραμε: σαλάτα με βραστά λαχανικά, καρότο, παντζάρια, αμπελοφάσουλα, κολοκύθια -καλή αλλα δε με τρέλανε. Ατομικά τυροπιτάκια με ζύμη - νόστιμα με αφράτη γεμιση. Μπαστουνακια κολοκύθιου και μελιτζανας - καλά αλλα η μελιτζάνα λιγο πικριζε. Τζατζίκι - μεγάλη μερίδα και νοστιμο. Μπριζολάκια λαιμού (είχε τρία η μερίδα) - καλοψημένα και μαλακά. Παϊδάκια κοτόπουλου - κι αυτα πολυ νόστιμα και σωστά ψημένα. Μπιφτεκι (δυο η μερίδα) - δεν έφαγα αλλα μου είπαν ότι ειναι καλο. Όλα τα πιάτα συνοδεύονται με χειροποίητες πατάτες τηγανητές.

Πληρώσαμε 55€. Κέρασμα καρπούζι - δε με τρέλανε αλλα και δε με χάλασε.
Θα ξαναπάμε γιατι η ποιότητα του φαγητού ηταν καλη, οι μερίδες μεγαλες και γενικά ο, τι πηραμε ηταν νοστιμο. Μεγάλο ατού ο παιδότοπος....

Ιούλ

Εγω και η συζυγος μου φαγαμε μια χορτα βλητα 5,5€, ενα τζατζικι χειροποιητο 4,5€, μια πατατες τηγανητες φρεσκες 2,80€, μια μεριδα μπριζολακια λαιμου 9€, μια μπιφτεκια σχαρας με αναμικτο κιμα 9€, ψημενο ψωμακι για2, ενα νερο εμφιαλωμενο(ερωτηθηκαμε), μισο κιλο κρασι, μια κοκα κολα, το συνολο 37,5€ χωρις να χρεωθει το αναψυκτικο απο λαθος....

Δεν υπαρχει οντως καταλογος, δεν δοθηκε αποδειξη ταμειαμης αλλα κρατησε 35€. Πιατα πλουσια, νοστιμα και για αυτο που πληρωνεις αξιζουν. Τα μπιφτεκια 2 μεγαλα, οι λαιμου 3, συνοδευτικες φρεσκες πατατες τηγανητες. Σπαστικες αν και δεν εχω τιποτα με τα ζωντανα οι γατες που περιφερονται, το σερβις αν και φαγαμε χωρις καθυστερηση, το μαγαζι 3-4 παρεες, υστερουσε σημαντικα.....

Ζητησαμε εμεις αλατοπιπερο και χαρτοπετσετες, τασακι για να μην φουνταρουμε τα τσιγαρα κατω και το χειροτερο οταν φωναξαμε για λογαριασμο ερωτηθηκαμε τι προτιμαμε για επιδορπιο, πεπονακι ή μπανανες με σοκολατα ως κερασμα. Απαντησαμε το δευτερο πληρωσαμε αλλα ουδεποτε μετα απο 20-25 λεπτα το ειδαμε και απογοητευμενοι αποχωρησαμε.

Αν ειχαν πιο επαγγελματικο σερβις θα ηταν top. Ιδανικο για οικογενειες με παιδια λογω παιδοτοπου! Αυτα....