ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Λεωφ. Ελ. Βενιζέλου 334, Καλλιθέα [Χάρτης]

Μεζέδες ψαρικών. Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Καλλιθέα, Αθήνα

Το ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ είναι μια καλή και προσιτή λύση για ψαρομεζέδες χωρίς, όμως, ιδιαίτερες εξάρσεις και αυτό διότι δεν υπάρχει ικανοποιητική μαγειρική δεξιοτεχνία. Μπορεί να το συνιστούσα περισσότερο για δοκιμή λιτών γεύσεων παρά για σύνθετα πιάτα τα οποία βρήκα αρκετά " φορτωμένα ".

Σάββατο απογευματάκι επισκέφθηκα το εστιατόριο για το οποίο είχα ακούσει τόσα καλά λόγια. Ανήκει στον όμιλο "Καστελόριζο" και παλιά, στην ίδια θέση, βρισκόταν το ομώνυμο εστιατόριο.

Η τωρινή διακόσμηση με τίποτα δεν θυμίζει την εκλεπτυσμένη ατμόσφαιρα που υπήρχε στο ως "Καστελόριζο" εστιατόριο, προφανώς το ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ αποτελεί την αρκετά πιο κάζουαλ εκδοχή ψαροφαγείας του Ομίλου. Αυτό δεν με χαλάει καθόλου, το αντίθετο μάλιστα... Όμως, το όλο στήσιμο του χώρου, και κυρίως τα τραπέζια τα θεωρώ απαράδεκτα. 'Εχουν ως βάση γκρι στηρίγματα πρόχειρης κατασκευής που θυμίζουν καφενείο παλιάς κοπής και η επιφάνεια είναι ένα είδος ξύλου που θυμίζει φορμάικα. Τα δε καθίσματα καλύτερα να τα είχαν αφήσει απλά και σε ένα φυσικό και απλό χρώμα, σαν εκείνα που συναντάμε σε κάθε αξιοπρεπή ταβέρνα, παρά να τα έχουν ντύσει με υφάσματα έθνικ, που προσωπικά μου θύμισαν πορτογαλικό φολκλόρ...!

Ο εσωτερικός χώρος είναι τεράστιος και χωρίζεται σε δύο μέρη, με μεγάλες τζαμαρίες περιμετρικά και με όμορφα φωτιστικά. Ο μέσα χώρος, που είναι και ο κυρίως χώρος, έχει στο βάθος όμορφα ράφια με διάφορα πολύχρωμα μπουκάλια, δοχεία και βαζάκια. Σε κάποιο σημείο υπάρχει μια τεράστια και επιβλητική ζωγραφιά του ούζου ΜΙΝΙ.

Από τα μεγάφωνα ακούγονται ελληνικά τραγούδια λαϊκά και ελαφρολαϊκά που δημιουργούν μια κάποια ατμόσφαιρα!

Το μενού είναι πληθωρικό, περιλαμβάνει μεγάλη ποικιλία ψαρικών καθώς και αρκετά set menus ή μενού της παρέας. Εκείνο που διαφημίζεται ως επί το πλείστον είναι το μενού των ΕΥΡΩ 16,50/ το άτομο που περιλαμβάνει ψωμί, σαλάτα, ντολμαδάκια θαλασσινών, γαριδάκι, μύδια αχνιστά, κριθαρότο με καβούρι, πορτοκαλόπιτα και ρακή ή κρασί. Το μενού αυτό ισχύει για παρέα μεγαλύτερη των δύο ατόμων και αφού τελειώσει ο πρώτος γύρος μπορεί κάποιος να παραγγείλει κάποια από τα ίδια πιάτα και πάλι χωρίς έξτρα χρέωση. Υπάρχει και μενού των ΕΥΡΩ 24,00, που περιλαμβάνει και ψάρι ημέρας με διαφορετικούς συνδυασμούς από το προηγούμενο ή κάποιο των ΕΥΡΩ 22,00 ή των 13,50.

Γενικά, αποφεύγω τα προκαθορισμένα μενού, γιατί θεωρώ ότι αποσκοπούν στο κέρδος και όχι στην ποιότητα, εκτός του γεγονότος ότι πολλές φορές η μεμονωμένη κατανάλωση στοιχίζει φθηνότερα και η εξυπηρέτηση είναι καλύτερη.
Παρόλα αυτά, στο συγκεκριμένο μαγαζί - και με παρέα πέρα των δύο ατόμων- ίσως δοκίμαζα κάποιο τέτοιο μενού καθώς περιλαμβάνει περισσότερες καθαρές γεύσεις (βλ. γαριδάκι, μύδια απλά, ψαράκι κ. ά ) και λιγότερα ανάμεικτα πιάτα στα οποία το μαγαζί κάπου χάνει το μέτρο.....

Εμείς, δύο άτομα, δοκιμάσαμε,

Στην αρχή έρχονται καψαλισμένες φέτες ψωμιού με λαδορίγανη που συνοδεύονται από ένα μπολάκι με μικρές ελίτσες (1,00)

Σουβλάκι με τηγανιτό χταπόδι και καραμελωμένα κρεμμύδια και σάλτσα ξυδιού. Πρόκειται για τρία μικρά σουβλάκια με διάσπαρτα κομματάκια φρέσκιας ντομάτας και άνηθο. Το χταπόδι ήταν πολύ ψημένο και η σκούρα γλυκόξινη σος δοσμένη με τόση υπερβολική που εξαφάνιζε κάθε περίπτωση συναίσθησης του τι τρώμε...! Προς αποφυγήν...
ΕΥΡΩ 11,50

Γαριδόσουπα, οι μικρές γαρίδες ήταν νόστιμες αλλά ο κόκκινος ζωμός από ντομάτα μας φάνηκε εντελώς αταίριαστη γεύση με εκείνη της γαρίδας. Χίλιες φορές καλύτερα να προτιμούσαμε το σκέτο γαριδάκι... ΕΥΡΩ 9,50

Ντολμάδες θαλασσινών, με μύδια, καλαμάρι και χταπόδι τυλιγμένα σε σέσκουλα. Πέντε μικρά ντολμαδάκια, αρκετά νόστιμα φτιαγμένα, χωρίς όμως να μιλάμε για κάτι το εξαιρετικό.. ΕΥΡΩ 5,50

Μύδια αχνιστά, είναι ολόφρεσκα και με πεντακάθαρο κέλυφος, δεν πετάξαμε ούτε ένα. Πολύ μεγάλη ποσότητα! ΕΥΡΩ 8,00

Κρίνοντας από τα μύδια αλλά και από την καλή ποιότητα της γαρίδας μέσα στην παραπάνω σούπα, σίγουρα την επόμενη φορά θα δοκίμαζα "καθαρόαιμα" πιάτα όπως γαρίδες σκέτες (ΕΥΡΩ 45,00/το κιλό ), καλαμαράκια τηγανητά (8,00), καβουράκια στη θράκα (8,00), κυδώνια ωμά (9,00) ή μπακαλιάρο σκορδαλιά (8,50). Κάτι κριθαρότα, ριζότο, γιουβέτσια και φρικασέ θα τα απέφευγα, κρίνοντας από τις δικές μας επιλογές.
Η διπλανή παρέα που πήρε, πέραν όλων των άλλων, απλό, παραδοσιακά φτιαγμένο, ψάρι κατάλαβα ότι έμεινε ευχαριστημένη. Ανοίγοντας τον κατάλογο, είδα ότι η μερίδα στα ψάρια στοιχίζει από 9,50 - 13,50.

Ήπιαμε 375ml λευκό ξηρό κρασί, 3,00

Στα κρασιά, υπάρχουν και μερικά δικής τους εμφιάλωσης, όπως Καστελόριζο Μοσχοφίλερο (750ml/11,00 και Καστελόριζο κόκκινο, αγιωργίτικο (750ml/12,00).
Στα υπόλοιπα, το μπουκάλι, κυμαίνεται από 11,00-22,00 (π. χ Βιβλία Χώρα, λευκό, ΕΥΡΩ 20,00).

Εν ολίγοις, όποιος θέλει μοντέρνα ή έντεχνη κουζίνα που να συνδυάζει αριστοτεχνικά ψαρικό με ζυμαρικό ή κάποιες σωστά πειραγμένες γεύσεις δεν θα πάει στο ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ. Όποιος, επιθυμεί απλές και καθημερινές γεύσεις μπορεί -'ισως- να προτιμήσει το μέρος αυτό.

Ακόμα, το μέρος είναι κατάληλο περισσότερο για μεσημεριανές επισκέψεις, αφού -κατά την ταπεινή μου γνώμη- για βράδυ θεωρώ το περιβάλλον (εσωτερικό και εξωτερικό) κάπως πληκτικό!!

Εάν μπορούσα θα έβαζα 2,5/3 στη γεύση όχι τόσο από την προσωπική μου εμπειρία που, συγκριτικά με άλλες γειτονικές ψαροταβέρνες, δεν ήταν και η καλύτερη, αλλά περισσότερο από τις εν δυνάμει υπόλοιπες ανάλαφρες γεύσεις του καταλόγου, που μπορεί να δοκίμαζα κάποια άλλη στιγμή, και από το ό, τι παρατήρησα γύρω μου...

Τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν ήταν ευδιάθετα και πολύ πρόθυμα.
Στο τέλος, μας κέρασαν κομμάτια πορτοκαλόπιτας με γιαούρτι, που η φίλη μου τα βρήκε νόστιμα, και ένα καραφάκι λιμοντσέλο αρκετά μέτριας απόλαυσης...

Οι τιμές δεν θα έλεγα ότι είναι ακριβές αλλά, στην περιοχή Καλλιθέα-Τζιτζιφιές, υπάρχουν τόσα πολλά άλλα, περισσότερο αυθεντικά ή ποιοτικά ανώτερα, ψαροφαγάδικα, με καλές τιμές που κάνουν όντως την διαφορά!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Καλλιθέα, Αθήνα

Σάββατο μεσημέρι και μετά από πρωινό καφέ με φιλικό ζευγάρι στην Καλλιθέα, αποφασίσαμε να πιούμε ένα κρασάκι και να φάμε στο "Ρακί μεζέ", στο τέρμα της Λ. Θησέως. Έχοντας διαβάσει στο ask4food θετικά λόγια από έμπιστους χρήστες σκέφτηκα ότι είναι μια αξιόπιστη επιλογή για θαλασσινά.

Όταν φτάσαμε, είδαμε ότι είχε αρκετές παρέες και αρκετές κρατήσεις, επομένως αναζητήσαμε κάποιον υπεύθυνο να μας καθοδηγήσει πού θα μπορούσαμε να καθίσουμε. Με κάποια καθυστέρηση ένας σερβιτόρος μας υπέδειξε ένα άδειο τραπέζι μάλλον βιαστικά, χωρίς να δώσει ιδιαίτερη σημασία.

Πάλι με σχετική καθυστέρηση ένας άλλος σερβιτόρος έφερε τους καταλόγους και νερό από τη βρύση και λίγο αργότερα ήρθε να πάρει παραγγελία. Γενικά, παρατηρήσαμε ότι υπήρχε κάποια καθυστέρηση στην εξυπηρέτηση, ειδικά, όταν το εστιατόριο σχεδόν γέμισε. Οι σερβιτόροι ήταν γενικά ευγενικοί και πρόθυμοι, αλλά αρκετές φορές ξεχνούσαν αυτά που ζητούσαμε και το ίδιο συνέβαινε και στα διπλανά τραπέζια. Π. χ. όταν ζητήσαμε να μας φέρουν νερό για δεύτερη φορά, πήραμε θετική απάντηση από δύο σερβιτόρους, αλλά τελικά χρειάστηκαν άλλες δύο υπενθυμίσεις και δέκα λεπτά, για να έρθει το νεράκι στο τραπέζι μας... Ο αγαπητός jim στην κριτική του είχε με σαφήνεια επισημάνει τα θεματάκια στην εξυπηρέτηση, αλλά δεν διαπίστωσα κάποια αλλαγή επί τα βελτίω...

Ο χώρος του εστιατορίου είναι συμπαθητικός, με απλή διακόσμηση μεζεδοπωλείου. Ο εσωτερικός χώρος περιβάλλεται από έναν μεγαλύτερο ημιυπαίθριο και η διαμόρφωση είναι τέτοια, ώστε να είναι δυνατόν να εξυπηρετηθούν μικρές και μεγάλες παρέες. Επίσης, η διαρρύθμιση των τραπεζιών είναι σχετικά άνετη, παρότι στο συγκεκριμένο σημείο που καθίσαμε, κοντά στην είσοδο, το διπλανό τραπέζι βρισκόταν πολύ κοντά μας.

Σχετικά με την παραγγελία μας, ενώ αρχικά σκεφτήκαμε να πάρουμε κάποιο από τα προκαθορισμένα μενού, τελικά καταλήξαμε να παραγγείλουμε ξεχωριστούς μεζέδες.
Δοκιμάσαμε λοιπόν:

- Ψωμάκι ψημένο με λαδάκι. Νόστιμο λευκό ψωμί, σωστά φρυγανισμένο και με μπόλικο λάδι και αλάτι. Το καταναλώσαμε γρήγορα, ζητήσαμε κι άλλο, καθυστέρησαν αρκετά να το φέρουν (αναφέρθηκα ήδη στο θέμα... ), αλλά δεν το χρέωσαν.

- Φάβα: Αρκετά καλή, με μπόλικο κρεμμυδάκι και σε επαρκέστατη ποσότητα, την τιμήσαμε δεόντως.

- Ντάκος: Για την ακρίβεια ήταν τρία (όσα και τα άτομα της παρέας) μεσαίου μεγέθους ντακάκια με τριμμένη ντομάτα και τριμμένη ξινομυζήθρα. Αρκετά καλό το ελαιόλαδο, κι αυτό το πιάτο μας άρεσε πολύ.

- Τσίρος πικάντικος: Σερβιρίστηκε με κάποια λαχανικά και μυρωδικά. ήταν καπνιστός, πικάντικος, αλλά (τουλάχιστον για τα γούστα μου) όχι νόστιμος. Δεν μας ενθουσίασε και έμεινε αρκετός από τη μερίδα...

- Σαρδέλες σχάρας: Σωστά ψημένες και αρκετά νόστιμες σαρδελίτσες μικρού μεγέθους σε ικανοποιητική μερίδα. Μας άρεσαν αρκετά.

- Γαριδομακαρονάδα: Εύγευστη, τα λιγκουίνι σωστά βρασμένα, συμπαθητική η σάλτσα με αρκετά μυρωδικά, νόστιμες και οι γαρίδες.

Ήπιαμε και λίγο κρασάκι λευκό, χύμα, από το δικό τους, δεν μας ενθουσίασε...

Αφού ζητήσαμε λογαριασμό, πέρασε αρκετή ώρα, για να έρθει κάποιος να πληρωθεί (οφείλω να αναφέρω και να προσμετρήσω στα θετικά ότι η νόμιμη αναλυτική απόδειξη είχε έρθει στο τραπέζι με τα πρώτα πιάτα) και αφού πληρώθηκε, ο σερβιτόρος μας είπε: "Μη φύγετε, να φέρω γλυκό για κέρασμα! ". Πράγματι, με τη σχετική καθυστέρηση, έφερε τρία κομμάτια ραβανί με γλυκό κουταλιού. Το γλυκό ήταν νόστιμο, σωστό κλείσιμο, για ν΄αλλάξει η γεύση από τα ψαρικά.

Συνολική αποτίμηση: Μάλλον θετική, με επιφυλάξεις για την εξυπηρέτηση...
Η ποιότητα του φαγητού είναι αρκετά καλή, ο χώρος συμπαθητικός, το value for money επίσης καλό (πληρώσαμε 13 ευρώ το άτομο) και υπενθυμίζω ότι με τα προκαθορισμένα μενού υπάρχει η δυνατότητα οι πελάτες να γευτούν πολλούς μεζέδες σε συμφέρουσα τιμή. Όμως, η εξυπηρέτηση και ειδικά η ταχύτητα ανταπόκρισης στα αιτήματα των πελατών χρειάζεται βελτίωση, ίσως να απαιτείται περισσότερο προσωπικό, ειδικά σε ώρες αιχμής, όταν το εστιατόριο είναι γεμάτο...

ΥΓ. Καλή αρχή για τις κριτικές εστιατορίων της Θεσσαλονίκης στο ask4food! Εύχομαι καλή επιτυχία και επέκταση σε όλη την Ελλάδα!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Καλλιθέα, Αθήνα

Υπάρχουν κάποια μαγαζιά τα οποία αξίζουν τον χαρακτηρισμό "τίμια". Τα βρίσκει κανείς σε όλο το εύρος των τιμών, ξεκινώντας από τις απλές ψησταριές και φτάνοντας στα δύο αστέρια Michelin. Το βασικό χαρακτηριστικό τους είναι ότι ικανοποιούν την λελογισμένη απαίτηση τού σωστά ενημερωμένου πελάτη.

Φεύγοντας από το Ρακί Μεζέ, είχα αυτην ακριβώς την αίσθηση ικανοποίησης ότι βρήκα σε όλες τις παραμέτρους ακριβώς αυτό που περίμενα. Έναν συνηθισμένο χώρο, καλή εξυπηρέτηση, γεύσεις λίγο πολύ συνηθισμένες χωρίς ακροβατισμούς, σωστή κουζίνα (και τηγάνι) και χαμηλές τιμές.

Τρία άτομα, μία Τετάρτη βράδυ, δοκιμάσαμε τα παρακάτω:
- Σωστή ταραμοσαλάτα (2/4)
- Πολύ καλές ψητές σαρδέλες, χωρίς κόκκαλο αλλά κλεισμένες ξανά (3/4)
- Αδιάφορες σαρδέλες φούρνου (1/4)
- Καλό μπακαλιάρο σκορδαλιά- λίγο πιο καυτερή η σκορδαλιά παρακαλώ (2/4)
- Γευστικό αλλά χωρίς ένταση σαγανάκι γαρίδες (2/4)
- Καλή τσιροσαλάτα (2/4)
- Γευστικά ντολμαδάκια (αλλά δολοφονημένα από το υπερβολικό βράσιμο) (0/4)
- Χταπόδι στα κάρβουνα καλοψημένο, λεπτοκομένο και μαλακό (2/4)

Το γλυκό στο τέλος τής βραδυάς κερασμένο (όπως και οι σαρδέλες φούρνου για να κάνουμε την σύγκριση με τις ψητές)

Η εξυπηρέτηση εξαιρετική σε όλη την διάρκεια της βραδυάς και οι τιμές χαμηλές.

Θα ξαναπάμε? Μα φυσικά, όταν βρεθούμε στην γειτονιά και θέλουμε κάτι απλό και οικονομικό.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Καλλιθέα, Αθήνα

Στο Ρακί Μεζέ με έκανε να επανέλθω με νέα κριτική, αν και το διάστημα από την προηγούμενη κριτική το έχω επισκεπτεί αρκετές φορές όταν θέλω μια αξιόπιστη λύση κοντά στο σπίτι μου, η επίσκεψη μου σε αυτό την Παραμονή της Πρωτοχρονιάς. Δεν ξέρω αν πλέον λόγω κρίσης τα μαγαζιά έχουν αποφασίσει να είναι πιο ανθρώπινα ακόμα και μέρες όπως το Ρεβεγιόν (γιατί εγώ είχα να βγω τέτοια μέρα πολλά χρόνια, από την εποχή των παχιών αγελάδων και της άθλιας συμπεριφοράς στα μαγαζιά τα οποία χρυσοπλήρωνες) αν και δεν το πιστεύω μιας και άτομο από την παρέα είχε πάρει σε μαγαζί για το ρεβεγιόν των Χριστουγέννων και του είχαν ζητήσει να καταθέσει τα χρήματα στην τράπεζα για να του κρατήσουν το τραπέζι!!! Στο Ρακί Μεζέ, πάντως, περάσαμε υπέροχα αν και πραγματικά ήταν λύση της τελευταίας στιγμής...

Συγκεκριμένα, αποφασίσαμε να τηλεφωνήσουμε για τραπέζι στις 31 του μήνα το μεσημεράκι (δεν είμαστε τόσο στον κόσμο μας απλά ναυάγησαν τα σχέδια που είχαμε)... Ο ευγενικός νεαρός που το σήκωσε μας είπε ότι το μαγαζί είναι πλήρες (δεν είχαμε και αμφιβολία την ώρα που πήραμε) αλλά υπάρχει μια λίστα αναμονής και όταν έρθει ο μετρ και κάνει τις επιβεβαιώσεις θα μας καλέσει για να μας πει αν βρέθηκε κάτι... Όντως λίγο αργότερα ένας ευγενικότατος κύριος με κάλεσε και με ενημέρωσε ότι αν ενδιαφέρομαι ακόμα υπάρχει τελικά τραπέζι. Φυσικά και ενδιαφερόμουν αλλά επειδή είμαι και ξεροκέφαλη του είπα (πολύ ευγενικά είναι η αλήθεια) αν μπορεί να μην είμαστε στο μέσο του μαγαζιου αλλά λίγο πιο απόμερα (ο καλός μου παθαίνει υστερία όταν βρίσκεται στο κέντρο ενός χώρου).

Αν και περίμενα να με βρίσει μου εξήγησε αναλυτικότατα σε πιο τραπέζι θα μπορούσε να μας βολέψει για να είμαστε ευχαριστημένοι (ρωτώντας με αν έχω επισκεπτεί ξανά το μαγαζί και περιγράφοντας μου τον χώρο από την πόρτα που μπαίνεις για να καταλάβω). Επιπλέον, πήγε να μου εξηγήσει αναλυτικά το μενού (fix για την ημέρα και χωρίς θαλασσινά με 32 ευρώ αλλά τον διέκοψα λέγοντας του ευγενικά ότι το γνωρίζω από το facebook. Καταλαβαίνετε πόσο μα πόσο πολύ εκτίμησα αυτή την συμπεριφορά, σχεδόν τον "αγάπησα" μπορώ να πω που κάθισε και ασχολήθηκε μια τέτοια μέρα (το ξέρω έτσι είναι ο σωστός επαγγελματίας αλλά είχα στο μυαλό μου το τι γινόταν παλιά οφείλω να πω)...

Φτάσαμε στο κατάστημα γύρω στις 10:15 μιας και μένουμε κοντά και στις 10:30 είχε γεμίσει. Από την πρώτη στιγμή όλοι ήταν ευγενικοί μαζί μας, το τραπέζι ήταν όντως αυτό που μου είχαν αναφέρει και η ατμόσφαιρα ήταν πολύ ζεστή αν και καθίσαμε στον σκεπασμένο χώρο... Τον χώρο δεν θα σας τον περιγράψω, το έχω περιγράψει τόσο εγώ στην προηγούμενη κριτική μου όσο και οι υπόλοιποι καλοφαγάδες...

Το μενού περιλάμβανε: μια ατομική σαλάτα (που μόνο ατομική δεν ήταν) με ρόκα, λιαστή ντομάτα, ξινομυζήθρα, φλωρεντίν αμυγδάλου και καραμελωμένο πετιμέζι και η οποία ήταν πολύ ενδιαφέρουσα. Ακολουθούσε χωριάτικη σπανακοτυρόπιτα (σαν σπιτική, μια χαρά), κριθαρώτο με απάκι, λιαστή ντομάτα, βασιλομανίταρα και καπνιστό τυρί Μετσόβου (αν και κάπως λυπαρό ήταν νοστιμότατο) και για κυρίως σιγομαγειρεμένο μοσχαράκι με ξερά φρούτα και πουρέ πατάτας με κάποιο καπνιστό τυρί (νόστιμο και αυτό). Για επιδόρπιο μπαβαρουάζ σοκολάτας με κρεμ αγκλέζ και καραμελωμένα φουντούκια (πολύ νόστιμο αλλά εγώ δεν είμαι ιδιαίτερα φαν της σοκολάτας, με λιγώνει). Επιλέξαμε λευκό κρασί, το οποίο ήταν απεριόριστο... Πρέπει να πω ότι σε όλη τη διάρκεια της βραδιάς, ήταν συνεχώς από πάνω μας ρωτώντας μας αν όλα είναι καλά και αν χρειαζόμαστε κάτι. Επιπλέον, περίμεναν εμάς να τους πούμε πότε να φέρουν το επόμενο πιάτο ενώ όταν το έφερναν και έβλεπαν ότι δεν είχαμε τελειώσει το προηγούμενο (ήταν πολύ πλούσιο το μενού και έμεινε το φαγητό) μας το άφηναν μήπως και το χρειαστούμε στην πορεία...

Την βραδιά έντυναν μουσικά ένα τρίο με μια τραγουδίστρια και δύο τραγουδιστές, οι οποίοι διέθεταν πολύ καλές φωνές και κέφι και ξεσήκωσαν το μαγαζί που χόρευε μέχρι το πρωί... Συνολικά, λοιπόν, ήταν μια ιδιαίτερα ευχάριστη βραδιά που μας έκανε να ξεκινήσουμε ευχάριστα την χρονιά μας.

Υ. Γ. Η καλή μας εντύπωση έγινε ακόμα καλύτερη όταν λίγες μέρες αργότερα μια ευγενική κυρία μας πήρε εκ μέρους του Ομίλου Καστελόριζου προκειμένου να μας ρωτήσει αν μείναμε ευχαριστημένοι από την βραδιά (service, γεύσεις κλπ) γεγονός που δείχνει σεβασμό στον πελάτη.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη nemo.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Καλλιθέα, Αθήνα

Ένα από τα καλύτερα μέρη όπου μπορούσες να γευτείς θαλασσινούς μεζέδες αλλά και 100 % φρέσκο ψάρι ήταν πριν μια 20ετία το Καστελόριζο. Τέρμα Θησέως (νυν Ελ. Βενιζέλου) δίπλα στην κλασσική disco Boom Boom, αποτελούσε πόλο έλξης για όλη την Αθήνα. ‘’Τσιμπούσε’’ αρκετά στις τιμές, αλλά ποιος νοιαζόταν τότε, αφού λεφτά υπήρχαν (ή νομίζαμε ότι υπήρχαν) στην Ελλάδα, οπότε απέξω έβρισκες παρκαρισμένο, ότι καλύτερο αυτοκίνητο κυκλοφορούσε στην Αθήνα 2000 κυβικά και άνω.

Τα χρόνια περάσαν, το Καστελόριζο έγινε όμιλος με πολλά μαγαζιά να του ανήκουν, το δε μαγαζί της Καλλιθέας μετατράπηκε σ’ ένα μεζεδοπωλείο θαλασσινών. Έχοντας επισκεφθεί και μείνει ευχαριστημένοι από τα άλλα μαγαζιά του ομίλου (Καστελόριζο Βάρκιζας, Ορίζοντες, Όμικρον), είπαμε 6 φίλοι από τα παλιά, με όρεξη για θαλασσινά και πολύ ποτό, να επισκεφθούμε το Ρακί μεζέ. Η πρόταση του set menu ή μενού της παρέας στα 16 ευρώ σίγουρα δελεαστική.

Ο χώρος, στημένος χωρίς ιδιαίτερες φανφάρες, θυμίζει νεανικό μεζεδοπωλείο. Έχει στον εξωτερικό χώρο τα αιωρούμενα ψευτο - φύκια που θυμίζουν θάλασσα ενώ εσωτερικά, μπουκάλια ηδύποτων και μη, σε προθήκες στον τοίχο, βάζα με τα γλυκά και αλμυρά καλούδια του μαγαζιού και την τεράστια κοπέλα από την διαφήμιση ούζου Μυτιλήνης. Άλλο χαρακτηριστικό ο μεγάλος μαυροπίνακας με το μενού της παρέας, οι πολύχρωμες καρέκλες καφενείου, οι πολύχρωμες μαξιλάρες ασορτί με τα διαφορετικά χάρτινα σουπλά και ο τροχήλατος καναπές. Ο φωτισμός γίνεται από ακανόνιστα κεραμιδί και καφετί φωτιστικά που ενισχύουν τον εξωτερικό φωτισμό μιας και γύρω γύρω το μαγαζί περιβάλλεται από καλαίσθητη τζαμαρία. Το όλο αποτέλεσμα είναι ευχάριστο.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει πάρα πολλούς μεζέδες θαλασσινών αν κάποιος δεν επιθυμεί να διαλέξει τα μενού της παρέας, αλλά και κάποια άλλα set menu με ψιλές διαφορές στην τιμή. Στο a la carte ο τελικός λογαριασμός σίγουρα ανεβαίνει αλλά εκεί φαίνεται και η μαεστρία του σεφ.

Εμείς διαλέξαμε το μενού της παρέας με απεριόριστο φαγητό (7 πιάτα) και ποτό στα 16 ευρώ.
Στην αρχή ήρθε φρυγανισμένο ψωμί με λάδι και ρίγανη συνοδεία ψιλής ελιάς και γλυκόπιοτης ρακής. Φαγώθηκε εν ριπή οφθαλμού και ανανεώθηκε αρκετές φορές.
Σαλάτα πολίτικη κοινώς τουρσί, με έντονη την γεύση του σκόρδου. Αν έχεις φάει πολίτικη σαλάτα στην Βόρεια Ελλάδα, όλες οι άλλες έχουν απλώς το όνομα.
Φάβα με ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι και λαδάκι, αδιάφορο πιάτο, σίγουρα έχω φάει καλύτερη και σε γεύση και σε υφή.
Χορτοκεφτέδες πολύ ωραία τηγανισμένοι, χωρίς ίχνος λαδίλας, γευστικότατοι με όλα τα μυρωδικά να αναδύονται σε κάθε μπουκιά.

Μύδια αχνιστά σοταρισμένα με κρεμμυδάκι και σκόρδο, σβησμένα με κρασί, με τριμμένο μαϊντανό και λεμόνι, ωραία παρουσιασμένα σε εμαγιέ πιάτο ‘’άλλης’’ εποχής, ανανεώθηκε πολλάκις.
Ψιλό γαριδάκι (εννοείται όχι Συμιακό) σερβιρισμένο στη σέσουλα χωρίς λαδίλες και τα σχετικά, φαγώθηκε πολλές φορές.
Καλαμαράκι γόνος, τηγανισμένο άριστα και αυτό στη σέσουλα, συνοδεία μιας λευκής sauce κάτι μεταξύ γιαουρτιού και τζατζικιού.

Στο τέλος δώσαμε και το οκ για το τελευταίο πιάτο που ήταν καβουρομακαρονάδα. Παρότι τα μακαρόνια ήταν σωστά βρασμένα έχοντας πάρει τα αρώματα από τον ζωμό του καβουριού και το καβούρι με αρκετή ψίχα σε κάθε πιάτο, οι περισσότεροι φάγαμε ελάχιστα διότι είχαμε φουσκώσει από τους μεζέδες και την φοβερή ρακή.
Εξτρά παραγγείλαμε χταπόδι ψητό στα 8 ευρώ, σωστά ψημένο με λεμόνι, λίγο λαδάκι και ρίγανη, αλλά πολύ μικρό το πλοκάμι, ίσα ίσα προλάβαμε να δοκιμάσουμε.
Κέρασμα γλυκό ραβανί με παγωτό, πολύ καλό το ραβανί και αυτό σε απεριόριστη – παρότι κέρασμα – ποσότητα.

Για το τέλος άφησα το προβληματικό κατά τα 2/3 της επίσκεψής μας, service. Παρότι η υποδοχή και η τοποθέτηση στο τραπέζι ήταν άψογη, το σερβίρισμα ήταν απαράδεκτο. Χρειάστηκε να φωνάξουμε αρκετές φορές τον σερβιτόρο για να δώσουμε παραγγελία, τα πιάτα ερχόταν κατά το δοκούν και σε άσχετους χρόνους μεταξύ τους, το repeat σε 2-3 πιάτα αργούσε χαρακτηριστικά, όπως και το ρακή με το νερό και τον πάγο. Καταστάσεις tragic, μόνο για γέλιο. Στο τέλος ‘’η παρτίδα’’ σώθηκε, με την αλλαγή βάρδιας στους σερβιτόρους. Ο νέος, Κρητικός στην καταγωγή, χαμογελαστός πνευματώδης αλλά προπαντός σπίρτο στην δουλειά του. Πριν ακόμη κάνεις το νεύμα καταλάβαινε τι ζητούσες. Αλλά ‘’ένας κούκος δεν φέρνει την Άνοιξη’’.

Συμπερασματικά το μενού της παρέας στο Ρακί μεζέ, σίγουρα είναι ανώτερο από παρόμοια menu σε άλλα μαγαζιά με το ίδιο concept, δεν είναι όμως κάτι το εξαιρετικό. Σίγουρα με 16 ευρώ αν δεν θέλεις να πιείς αρκετά, έχει πολλές a la carte επιλογές με τις τιμές να μην ξεφεύγουν αρκετά. Αποζημιώνεσαι όμως ότι και να προτιμήσεις, με το ευχάριστο περιβάλλον το οποίο κάποια βράδια συνδυάζεται με ζωντανή ελληνική μουσική.

Αυγ

Επισκέφτηκα το μαγαζί Ρακί Μεζέ 15/8.
Μετά απο τις εξαιρετικές κρητικες που διαβασα εδω και λογω οτι αντιστοιχο μαγαζι (εννοω με ετοιμα μενου σε προκαθορισμενη τιμη και απεριοριστη καταναλωση ) στην Πετρουπολη μου επεφτε λιγο μακρια, το θεωρησα ιδανικη ιδεα.

Δυο ατομα φτασαμε μεσημερι, στην εισοδο ηταν υπαλληλος πολυ εξυπηρετικος (ειχα κανει κρατηση ) και μας οδηγησε στο τραπεζι μας.

Μας φερνουν τους καταλαγος και διαλεξαμε το απεριοριστο μενου 16,50€ το ατομο.
Γενικα το σερβις ηταν πολυ αργο, μετα απο 10 λεπτα φερνουν το ψωμι με της ελιες, και τα αναψυκτικα, μετα απο αλλα 10 λεπτα την σαλατα (απαραδεκτη), τουρσι με χοντροκομενο μαρουλι, και μια ντοματα στα τεσσερα.

Το σερβις συνεχιζε να ειναι ιδαιτερα αργο και με εντονους καβγαδες μεταξυ των υπαλληλων. Ηρθαν μελιτζανα με κατι μυρωδικα (κρασομεζες παρα ορεκτικο) τα μυδια (αρκετα καλα ) το γαριδακι (επισης καλο ) και κατι ντολμαδες (τρια τεμαχια πολυ κρυα και ειχαν πολυ ασχημη γευση).

Το εκνευριστικα αργο σερβις εφερε την υπολοιπη παραγγελια μας δλδ καλαμαρακια και την καβουρομακαροναδα 45 λεπτα μετα απο τα ορεκτικα.

Τα καλαμαρακια θα ηταν καλα αν δεν ειχαν τοσο πολυ αλευρι. Η καβουρομακαροναδα δεν ηταν μακαροναδα, ειχε πλατια ζυμαρικα (απαραδεκτο, θα επρεπε να ειχα ενημερωθει απο στην σερβιτορα οτι θα εχει αυτο το ειδος ζυμαρικου) πνιγμενα μεσα σε πολυ αλμυρη σαλτσα, δεν καταλαβαινα γευσεις απο το πολυ αλατι.

Ζητησα 6 φορες απο τους υπαλληλους να μου φερουν μια επαναληψη απο γαριδακι και μελιτζανα, και τις 6 φορες με αγνοησαν.

Πληρωσαμε 42€.
Δεν το συνηστω, φυσικα και δεν θα ξαναπαω, και οσοι αποφασισετε να πατε θα ειναι με δικη σας ευθυνη.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Καλλιθέα, Αθήνα

Προχθές, Παρασκευή βράδυ, στη αναζήτησή μου στο ask4food για πρόταση εξόδου, το μάτι μου έπεσε στο εν' λόγω μεζεδοπωλείο που είχε συγκεντρώσει αρκετές θετικές κριτικές. Μιας και δεν είχα όρεξη για πειραματισμούς αποφάσισα να το επισκεφθώ. Καθότι όμως ήθελα και γνώμη τρίτου ζήτησα τη παρέα φίλου που είναι αρκετά εκλεκτικός.

Φτάνοντας εκεί διαπίστωσα ότι αποτελούσε μέλος του Ομίλου Καστελόριζο και άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια για το ύψος των τιμών γιατί για την ποιότητα μάλλον δεν θα έπρεπε να ανησυχώ.

Με τη είσοδό μας, εξυπηρετικότατοι σερβιτόροι, μας βοήθησαν να επιλέξουμε σημείο που θα κάτσουμε και πηγαινοέρχονταν μέχρι να αποφασίσουμε να παραγγείλουμε. Καθυστερήσαμε λίγο λόγω της αναμονής του τρίτου της παρέας.

Στο χρόνο αυτό ξεφύλλιζα τον τιμοκατάλογο με τους προσφερόμενους μεζέδες που είχαν επί το πλείστον βάση τα θαλασσινά. Οι τιμές ικανοποιητικές αλλά από ποσότητα τι να λένε;

Και έρχεται η ώρα τη παραγγελίας. Μία σαλάτα πικάντικη με λάχανο, μία σαλάτα «ρακί μεζέ», ένα τσίρο λαδορίγανη και δύο πατάτες.... ωπ λέει ο σερβιτόρος η μερίδα είναι μεγάλη, σας φτάνει η μία.... «περίεργο λεω από μέσα μου».

Με τον ερχομό του τρίτου της παρέας προσθέσαμε μυζηθροπιτάκια με μέλι και άλλη μία μερίδα πατάτες γιατί παρόλο το αρκετό της ποσότητας ήταν αρκετά γευστικές και δεν πρέπει να ήταν προτηγανισμένες.

Για ποτό καταναλώσαμε περίπου 1,5 λίτρο λευκό κρασί από αυτό που διέθετε ως «χύμα».

Οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές, η πικάντικη σαλάτα όντως ήταν πικάντικη, ο τσίρος φανταστικός, η σαλάτα «ρακί μεζέ» ήθελε διόρθωμα και μυζηθροπιτάκια αρκετά καλά.

Γενικά αν εξαιρέσεις το ακριβό, για την ποιότητά του κρασί, (3€ τα 370ml) τα υπόλοιπα μας άφησαν αρκετά ικανοποιημένους όπως και ο λογαριασμός. 36€ τρία άτομα από τα οποία τα 12€ ήταν το κρασί.

Με τον ερχομό τους λογαριασμού ήρθε και η πορτοκαλόπιτα που ήταν πολύ καλή.

Εννοείται ότι θα ξαναεπισκεφθώ το χώρο μία άλλη φορά «πεινασμένος» για να δοκιμάσω αυτό που έλεγαν μενού της παρέας των 15€ ανά άτομο από τα πιάτα του οποίου μπορούσες να καταναλώσεις όση ποσότητα ήθελες αλλά θα αποφύγω το κρασί....

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Καλλιθέα, Αθήνα

Έχω επισκεφτεί το "ΡΑΚΙ-ΜΕΖΕ" δύο φορές και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος.
Είναι ένα χαριτωμένο μαγαζάκι με μεγάλη απήχηση(τραπέζι βρίσκουμε μόνο αν το κλείσουμε νωρίς) από όλες τις ηλικίες.

Είναι μαγαζί που θα βγεις για να φας καλά και να έχεις διάθεση καλή. Κι αυτό γιατί Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή(δεν ξέρω για τις υπόλοιπες ημέρες) έχει ζωντανή μουσική οπότε δεν προτείνεται για κάτι χαλαρό.

Τα φαγητά είναι εξαιρετικά σε γέυση και σε ποσότητα. Υπάρχουν 3-4 μενού συγκεκριμένα με τιμές από 15 μέχρι 22 €. Η ποιότητα και του κρασιού είναι πάρα πολύ καλή. Εμείς και τις δύο φορές επιλέξαμε το μενού των 16€.

Στην τιμή αυτή περιλαμβάνεται απεριόριστο φαγητό και κρασί ή τσίπουρο. 3 άτομα παραγγείλαμε διπλά τα πιάτα χωρίς να ανέβουμε πάνω από τα παραπάνω χρήματα
(Εξαιρετική η καβουρομακαρονάδα).

Το προσωπικό σχετικά γρήγορο και εξυπηρετικό.
Κάποιος που επιθυμεί να γευτεί θαλασσινά, το ΡΑΚΙ-ΜΕΖΕ είναι μια πολύ καλή πρόταση.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Καλλιθέα, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το Ρακί Μεζέ πριν από μερικές εβδομάδες, με παρέα 60 ατόμων, για να γιορτάσουμε το γάμο μας!

'Ολα, από την αρχή της επικοινωνίας μας μέχρι και το τέλος της βραδιάς ήταν άριστα!

Όλοι όσοι μας εξυπηρέτησαν, η Ελένη, ο Περικλής, η Νίκη (ελπίζω να θυμάμαι σωστά τα ονόματα... ) ήταν πολύ ευγενικοί και φρόντισαν όλα όσα είχαμε συμφωνήσει να είναι τη βραδιά εκείνη ακριβώς όπως τα θέλαμε!

Το φαγητό ήταν πεντανόστιμο, καλομαγειρεμένο και δεν υπήρξε καμία καθυστέρηση στο σερβίρισμα των πιάτων! Η ποσότητα του φαγητού και του ποτού ήταν άφθονη και όλοι έφυγαν πλήρως ικανοποιημένοι!

Ταυτόχρονα, είχαμε ζητήσει να έχουμε και ορχήστρα, η οποία φρόντισε και με το παραπάνω για την διασκέδαση των καλεσμένων μας και χορό μέχρι πρωίας!

Το μαγαζί το συστήνω ανεπιφύλακτα! Συνδυάζει καλό φαγητό, σε καλή τιμή, με
άριστη εξυπηρέτηση.

Αυτό που για μένα κάνει τη διαφορά, πέρα από τη δική μου καλή εντύπωση και κριτική για το Ρακί Μεζέ, είναι πως τις επόμενες από το γλέντι ημέρες, μας τηλεφώνησαν όλοι οι φίλοι μας να μας συγχαρούν για την επιλογή μας!!!!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Καλλιθέα, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο εστιαρόριο για να γιορτάσουμε τη βάπτιση του γιου μας. Γύρω στα 70 άτομα, όλοι έμειναν ευχαριστημένοι ανεξαιρέτως.
πολύ καλό φαγητό για την τιμή του σε επαρκέστατες ποσότητες. Ότι είχαμε συμφωνήσει από την αρχή τηρήθηκε. μπορώ να πως πως ο τελικός λογαριασμός ήταν και προσαρμοσμένος προς τα κάτω από τα συμφωνηθέντα.

πριν την ημερομηνία της βάπτισης είχαμε επισκευθεί το κατάστημα για να δοκιμάσουμε το μενού 4 ατομα ύστερα από πρόσκληση του υπευθύνου. Οι μόνες παρατηρήσεις που είχαμε είναι πως θέλαμε λίγο πιο ξεροψημένο το γαριδάκι και ελαφρώς λιγότερο αλατισμένο το κριθαρότο θαλασσινών λόγω προτιμήσεων. Και οι δύο παρατηρήσεις τηρήθηκαν με αποτέλεσμα όλα τα πιάτα να είναι εξαιρετικά.

το μενού περιείχε

Πράσινη σαλάτα (ΚΑΣΤΕΛΟΡΙΖΟ)
Τυροκαυτερή
Πατάτες τηγαννητές φρέσκιες
Μυζηθροπιτάκια με σουσάμι και μέλι
Καλαμαράκια τηγανητά
Γαριδάκι τηγανητό
Γιουβέτσι θαλασσινών
λευκό/ κόκκινο κρασί, ρακή, αναψυκτικά

Σϊγουρα αρκετοί από τους καλεσμένους θα το ξαναεπισκευτούν όπως κι' εμείς