Καφενείο, ανοιχτό από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ.

06 Ιούλ 2016

Γενικά βρίσκεται στο χώρο του ιστορικού καφενείου "Δεξαμενή", στην πλατεία Δεξαμενής στο Κολωνάκι. Εκεί που σύχναζαν οι λόγιοι της Αθήνας από 1910 ως και 1980. Το καφενείο λοιπόν ξανάνοιξε το 2012 και αν δε το έχετε κάνει ακόμα, θα πρέπει να το επισκεφτείτε ακόμα και αν δεν έχετε ιδιαίτερη έφεση στην ποίηση. Εγώ κυρίως θα το πρότεινα για να πιείτε τον καφέ σας ή το ουζάκι σας. Παρ' όλα αυτά βρέθηκα εκεί και για φαγητό, μεζεδοφαγεία συγκεκριμένα.

Παραγγείλαμε διάφορα πιάτα, και κλασσικά όλοι για έναν και ένας για όλους δοκιμάσαμε αρκετά για να έχω άποψη να γράψω κριτική. Όλα ήταν πολύ νόστιμα, καλή ποιότητα για μεζεδοπωλείο, όχι όμως και αριστουργήματα. Πάντως η ομελέτα με πατάτες μου πήρε μυαλό. Αξίζει η δοκιμή μια που δεν είναι και πιάτο που το βρίσκετε παντού.

Η εξπηρέτηση είναι άριστη, δε χρειάζεται να μακρηγορήσω άλλο γι'αυτή τη κατηγορία.

Ο χώρος όμως είναι τέλειος. Μιλάω πάντα για καιρό που μπορείς να κάτσεις έξω. Δε ξέρω καν αν έχει τραπέζια μέσα, και αν έχει δε θα ήταν ενδιαφέρον. Η πλατεία Δεξαμενής είναι από τις πιο όμορφες της Αθήνας, με πολύ πράσινο, στους πρόποδες του Λυκαβηττού, προσφέροντας έτσι την απαραίτητη δροσιά τους ζεστούς μήνες.

Με γύρω στα 15-16 ευρώ/άτομο, είναι ταυτόχρονα φθηνό για Κολωνάκι, και ακριβό για φοιτητομάζαγο. Η δική μου άποψη: "αξίζει τα λεφτά του".

12 Σεπ 2014

Άργησα να πάω, αλλά απ´ο τη στιγμή που το πρωτοκατάφερα, πήγα άλλες 2 φορές!

Στη Δεξαμενή πρώτα πας για το σημείο.. κέντρο Αθήνας, μια ήσυχη πλατεία, σε συνδυασμό με καλό καιρό και προς το απόγευμα ώστε να βρεις σκιερό τραπέζι ευκολότερα. Μετά πας για το φαγητό, μικρά πιάτα σε χαμηλή τιμή και σε εμπνευσμένους συνδυασμούς. Τέλος πας για τη μπύρα, το ούζο, τον καφέ.

Το σέρβις έχει ένα θέμα, όπου κι αν κάθεσαι (είτε δίπλα στην κουζίνα είτε στην άλλη πλευρά του πεζόδρομου). Από τις 3 φορές που έχω πάει, μόνο τη 1 φορά η εξυπηρέτηση ήταν πιο άμεση.

Λίγα λόγια για το μενού.. Κατάλογος περιορισμένος, γεγονός που με χαροποιεί. Επιλογές καλές και διαφορετικές, με κρέας, με ψάρι και για χορτοφάγους. Αγαπημένο μου και σταθερή αξία σε κάθε μου επίσκεψη, η σαλάτα με φακές-ρεβύθια-σταφίδα.

Πολύ καλό πιάτο τα κεφτεδάκια (κρίμα που είναι 5 και θέλεις κι άλλο). Έκπληξη το χαλούμι με σύκο και μαρμελάδα από κάτι που μου διαφεύγει τώρα.

Αν πάρεις πιτάκια, πληρώνεις, αλλά σε ρωτάν και δε στα φέρνουν με το έτσι θέλω.
Θα σου φέρουν και κανάτα με νερό όταν καθίσεις, ενώ στο τέλος δε θα κεράσουν τίποτα (ή τουλάχιστον δεν έτυχε σε εμένα κάτι τέτοιο, καθώς δεν έχω κάνει και κανένα ιδιαίτερο λογαριασμό).

Από μπύρες draft έχει επιλογή μεταξύ 5-6, όπως επίσης κι από ούζο.

Μην περιμένεις μεγάλα και σταθερά τραπέζια, πας σε μεζεδοπωλείο-καφενείο και αυτό είναι το ωραίο του!

13 Αυγ 2014

Αν αυτό που ενδιαφέρει είναι η ατμόσφαιρα και όχι το φαγητό, τότε η Δεξαμενή είναι μια πολύ καλή επιλογή για το καλοκαίρι στο κέντρο της Αθήνας.

Το φαγητό ομως είναι μέτριο, οι μερίδες ούτε κατά διάνοια για χόρταση, αν και στο τέλος σκέφτεσαι πως με τα χρήματα που αφήνεις, κανονικά θα "έπρεπε" να έχεις χορτάσει. Με 5Ε τα 500ml μπύρα βαρέλι, αποφευγεις και τη μπυροκοιλιά..

Η υγιεινή στις τουαλέτες κάτω του μετρίου. Εν γένει, μια αίσθηση αρπαχτής..

14 Ιούλ 2014

Χτες ήταν η τρίτη-και φαρμακερή-φορά που πήγα στη Δεξαμενή και μάλλον θα είναι και η τελευταία μου.

Πήγα με μια φίλη και δεν είχαμε όρεξη να τσιμπήσουμε και έτσι είπαμε να πάρουμε ένα καφέ με παγωτό και μία σοκολάτα με παγωτό.

Τι το θέλαμε?

Με αρκετή καθυστέρηση μας φέρνει ο σερβιτόρος τα δύο ποτήρια και χύνει μέρος της σοκολάτας στο πόδι μου! Είπε συγνώμη και πως θα έφερνε χαρτοπετσέτες οι οποίες δεν ήρθαν ποτέ και ευτυχώς που είχαμε υγρομάντηλα μαζί...

Τα λάθη είναι ανθρώπινα αλλά και την προηγούμενη φορά που είχα πάει ένας άλλος σερβιτόρος έριξε στο τραπέζι μας την κανάτα με το νερό, και τα δύο συμβάντα έγιναν νωρίς το απόγευμα που δεν είχε πολύ κόσμο για να πεις πως είχαν άγχος...

Επίσης, αυτή τη φορά ενώ κάτσαμε λίγο είδα πως πολλαπλασιάστηκαν οι επαίτες, όπως με ενόχλησε και η ύπαρξη ενός γηραιού κυρίου με έναν επιθετικό σκύλο, που έπιανε την κουβέντα σε τουρίστριες με παιδιά και ο σκύλος του παραλίγο να επιτεθεί σε 2 νεαρά αγόρια. Δεν έπρεπε να γίνει μια παρατήρηση από το προσωπικό?

Ωραίος ο χώρος, συμπαθητικά τα γλυκά και οι μεζέδες, καλές τιμές αλλά το προσωπικό και η γενικότερη χτεσινή εικόνα με ενόχλησαν πάρα πολύ, δεν πρόκειται να χαλάσω ξανά τη μέρα μου.

28 Ιουν 2014

Οι μεζέδες είναι οι περισσότεροι πετυχημένοι και οι τιμές είναι χαμηλές. Σαν ποσότητα τείνουν προς το μικρές. Πραγματικά δεν θυμάμαι να έχω φάει κάτι που να με έχει απογοητεύσει.

Το σέρβις είναι κακό, σε μια κατάσταση που δεν θυμίζει κρίση και χωρίς να έχει διδακτή κατι απο αυτή. Ανθρωποι που δεν θέλουν να παρακαλέσουν για μια καρέκλα ή δεν θέλουν να σταθούν αρκετή ώρα όρθιοι ή ακόμα δεν θέλουν να περάσουν face control για να έχουν προτεραιότητα δεν έχουν θέση εκεί. Αυτό συμβαίνει φέτος.

Ο χώρος ήταν και είναι πολύ όμορφος, μια πραγματική όαση μέσα στην αθήνα. Δροσιά το βράδυ λίγο ήλιο το μεσημερι.

27 Φεβ 2014

Τώρα που θ' αρχίσει σταδιακά ν' ανοίγει ο καιρός, θα ξεκινήσει, ουσιαστικά, και η σεζόν της Δεξαμενής, η οποία μου αρέσει πολύ την άνοιξη και ιδίως σε άσχετες ώρες, γιατί τόσο το καλοκαίρι - συνολικά - όσο και τις ώρες αιχμής, γίνεται χαμός, με αποτέλεσμα να καθίσταται δυσκολότερη τόσο η εύρεση τραπεζιού, όσο και η εξυπηρέτηση.

Πέρσι την άνοιξη, αλλά και το περασμένο φθινόπωρο την επισκεπτόμουν πολύ συχνά και έχω, έτσι, μια πλήρη εικόνα τόσο για την κουζίνα της, όσο και για το συνολικό επίπεδο των υπηρεσιών της.

Μου αρέσει η θέση, έχει κάτι το ευχάριστο και χαλαρό, αλλά και κοσμοπολίτικο ταυτοχρόνως, ιδίως τα πρωινά και τα απογεύματα καθημερινών. Μου αρέσει που η όλη αίσθηση της Δεξαμενής αποπνέει κάτι το αβίαστο και καθόλου δήθεν, ανεπηρέαστο από το χρόνο, ακόμη κι αν αυτό σημαίνει λίγο άβολα καθίσματα και τραπέζια ή περιορισμένες επιλογές στα ποτά και το κρασί. Δεν πειράζει, αυτά υπάρχουν σε τόσα άλλα μαγαζιά.

Οι μεζέδες του, σε ένα μενού το οποίο αλλάζει πού και πού, είναι οι περισσότεροι πετυχημένοι και σίγουρα κατάλληλοι για ένα χαλαρό τσίμπημα. Ξεχωρίζω την δροσερή κοτοσαλάτα, την μελιτζανοσαλάτα, τα μικρά μπιφτεκάκια συνοδεία πέστο, τις τηγανητές πατάτες με αυγό και τριμμένο τυρί και αρκετά άλλα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή.

Δεν θυμάμαι να έχω φάει πάντως κάτι που να με απογοητεύσει. Εξαιρετικός είναι ο μαστιχωτός σιμιγδαλένιος χαλβάς του, το μόνο γλυκό εκτός παγωτών-γιαουρτιού, ο οποίος σερβίρεται σε extra large μερίδα και συνοδεύεται, αν το επιθυμείτε από παγωτό. Εγώ τον προτιμώ σκέτο.

Το σέρβις μέτριο, δεν είναι συντονισμένο όσο θα έπρεπε και δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί όσο επαγγελματικό θα έπρεπε. Τα παιδιά που σερβίρουν είναι, πάντως, ευγενικά και κάνουν ό,τι μπορούν. Οι τιμές είναι χαμηλές, τα περισσότερα πιάτα δεν υπερβαίνουν τα 4-5 ευρώ.

26 Φεβ 2014

Η δεξαμενή. Τελικά δεν είναι που πάντα πας με καλή παρέα. Η που συνειδητοποιείς ότι πίνεις ουζάκι στο ίδιο μέρος που το έκανες και πριν 20 χρόνια ως φοιτητής. Η που πάντα έχουν ενδιαφέρον τα άτομα στο διπλανό τραπέζι. Τελικά είναι που έχει καλούς μεζέδες, σβέλτα παιδιά στο σέρβις, καλές τιμές και πάνω απ’ όλα έχει… τη δεξαμενή!

Ηλιόλουστη Κυριακή μεσημέρι. Παρέα 5-7 (λόγω μετακινήσεως πληθυσμού… άλλος ερχόταν άλλος έφευγε…) Μας βόλεψαν, παρά τις δυσκολίες, πολύ καλά και γρήγορα και ξεκίνησε ένα πραγματικά πολύ ευχάριστο 3ωρο:

Το φαγητό : Όλα πολύ καλά τα μεζεδάκια. Θα ξεχωρίσω αναγκαστικά το χαλούμι με το σύκο. Ουάου! Πολύ καλό. Έδεναν οι γεύσεις τέλεια. Πιάτο υψηλού επιπέδου και δε το λέω συχνά αυτό. Από τα υπόλοιπα, κεφτεδάκια, φάβα, καλαμάρι, τυριά και σαλάμια, κοτοσαλάτα και λουκάνικο, κανένα δεν υστερούσε. (Τα περισσότερα πιάτα παραγγέλθηκαν x 2 φορές).

Το σέρβις: Όταν βλέπεις τόσο πολύ κόσμο «απλωμένο» στη λιακάδα και παρ’ όλα αυτά δεν έχεις το παραμικρό παράπονο από το σέρβις, τότε μόνο πολύ καλά λόγια μπορείς να γράψεις! Δύο – τρεις νεαροί πολύ σβέλτοι, που δεν «ξεχνούσαν» και δεν «απέφευγαν».

Ο χώρος: Ε τώρα τι να πω… Φυσικά και δεν ευθύνεται το μαγαζί για τον ήλιο, ούτε για τον πεζόδρομο.

Οι τιμές: Ούζα (3 καραφάκια), μπύρες (2), καφέδες στο τέλος (7), 6 άτομα (που έτρωγαν) υπέρ-χόρτασαν, λογαριασμός 91 Ευρώ. Δια του 6 ίσον περίπου 15 (Ευρώ ανά άτομο). Νορμάλ. Στην ακριβή όσον αφορά το φαγητό όμως Αθήνα, που πολλάκις τρως μετριότητες και τις πληρώνεις ακριβά, είναι πολύ πολύ καλά!!

Συμπέρασμα : Αν και δε μένω στο κέντρο, και μόνο που θα προτείνει κάποιος ένα ουζάκι στη Δεξαμενή θα πάω τρέχοντας. Πιο διαχρονική «ουζολιακάδα» στο κολωνάκι δύσκολα θα υπάρξει. Που να πιάσουν κι οι ζέστες!!!!

19 Σεπ 2013

Για τον χώρο δεν υπάρχουν πολλά να προσθέσω, σίγουρα είναι μία όαση δροσιάς μέσα στο πυκνοκατοικημένο κολωνάκι.
Πήγαμε τελευταία φορά αρχές Σεπτεμβρίου (2013) μετά τη δουλειά για τσίπουρο και μεζέ...αυτό και φάγαμε΄-ήπιαμε.

Έχει κάποιους ενδιαφέροντες μεζέδες για πχ φάβα με πέστροφα (αν θυμάμαι καλά), πατατοσαλάτα με (κάτι άλλο που δεν μου έρχεται)...γενικώς τα μεζεδάκια είναι μια χαρά σε ποιότητα...σαν ποσότητα δεν ξετρελένεσαι (θες κ'αλλό) αλλά οι τιμές σίγουρα σε "σπρώχνουν" να παραγγέλνεις μέχρι να σκάσεις!!

Αν και το μαγαζί συνεχώς γεμάτο, το σέρβις εξαιρετικό και αναφέρομαι στην εκνευριστική κατάσταση που κάθε τρεις και λίγο παραγγέλναμε τσίπουρο και πάγο...!

Η τιμή είναι περίπου στα €10-16 αλλά σίγουρα έχει να κάνει με το τι θα παραγγείλεις...εμείς σχεδόν όλο τον κατάλογο από 2 φορές και συνοδεία μεγάλης ποσότητας σε τσίπουρο.

Ξανά πήγαμε και θα ξανά πάμε μέχρι ο καιρός να το επιτρέπει!!

09 Νοε 2012

Βρεθήκαμε Σάββατο απογευματάκι για μπυρίτσα και μεζεδάκι. Ο χώρος γνωστός και πολύ αγαπημένος. Είχε πολύ κόσμο και λόγω των ιδιοκτητών είχε και κάποιους κοσμικούς.

Τελικώς καταφέραμε να καθήσουμε διότι περίμεναν άλλοι και εμείς με τη σειρά μας. Η εξυπηρέτηση γρήγορη και ευγενική. Δοκιμάσαμε τα ντακάκια, μια χαρά και δροσερά, το χοιρινό τηγανιά- αδιάφορο, άνοστο καλή μερίδα και καλή α΄ ύλη. Χρειάζεται κάτι για να το κάνει νόστιμο.

Η κοτοσαλάτα, αδιάφορη, άνοστη και αυτή, καλή μερίδα όμως. Ήπιαμε 2 μπύρες μεγάλες και 2 μικρές draft και πληρώσαμε περίπου 35 ευρώ. Οι τιμές πολύ καλές αλλά σημειώνω ότι μιλάμε για μεζεδάκια επομένως και μικρές μερίδες.
Πολύ ωραία ιδέα της αναβίωσης του συγκεκριμένου μαγαζιού και ελπίζω να διατηρηθεί. Δυσκολία στο να βρεις τραπέζι, ίσως έφταιγε και η ώρα και απαιτείται προσοχή στους μεζέδες να γίνουν πιο νόστιμοι.

Συμβουλή να δίνει μαζί με το ποτό κάτι, πχ τις ελίτσες και όχι να τις έχει ως μεζεδάκι.
Φυσικά θα ξαναπάω να δοκιμάσω και άλλα μεζεδάκια αλλά περισσότερο για το μέρος.

13 Οκτ 2012

Πήγα πριν 2 εβδομάδες καθημερινή, με καλό καιρο, βραδάκι και κατα τύχη βρήκαμε το ένα και μοναδικό ελεύθερο τραπέζι αμέσως.
Δοκιμάσαμε τρία από τα πιατάκια του. Τονοσαλάτα , σουπιά και κάτι σαν τηγανιά. Ήταν και τα τρία νοστιμότατα.

Δεν περιμέναμε κατι φοβερό αλλά σαν μεζεδάκια εξυπηρετουν απόλυτα το σκοπό τους. Η εξυπηρέτηση έχει θέμα καθώς ο κόσμος ειναι παρα πολύς και παρότι τα παιδιά κάνουν ότι μπορούν οι χρόνοι αναμονής ειναι μεγάλοι. Οι τιμές του είναι καλές γενικά με εξαίρεση το ούζο και το τσίπουρο. Όταν ένα πιάτο με σουπιά έχει 4 ευρώ, το να πληρώνουμε το ούζο 8 ευρώ εμένα μου φαινεται παράλογο.

Πάρόλα αυτά αυτό είναι κάτι που συμβαίνει παντού σχεδον. Τα ποτά ανεβάζουν το λογαριασμό άνευ λόγου. Πάντως η γενική εικόνα ειναι καλή, χάρηκα που ανοιξε ξανα η δεξαμενη, είχα να πάω χρόνια αλλά όπως το βλέπω θα αργήσω να πάω ξανα αφου πλέον το να βρεις τραπέζι(και πάρκιν) είναι κατόρθωμα.