ZONAR'S

Cafe - Restaurants

Βουκουρεστίου 9 & Πανεπιστημίου, Αθήνα [Χάρτης]

Ανοιχτό καθημερινά από το πρωί στο κέντρο της Αθήνας.

2017

Η αναβίωση του Zonar's αποτέλεσε αν μη τι άλλο ένα ευχάριστο γεγονός στο κέντρο της Αθήνας. Μακάρι κι άλλα ιστορικά καφέ και εστιατόρια να ακολουθήσουν το παράδειγμά του, αν και οι καιροί είναι δύσκολοι για τέτοια επιχειρηματικά ανοίγματα. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι επέστρεψε ολοκαίνουριο, με έναν μοντέρνο αέρα, διατηρώντας και την αίγλη του παλιού.

Θεωρώ ότι είναι μια πρόταση κλασική και μοντέρνα μαζί, ένας χώρος για όλες τις ώρες που απευθύνεται και σε πιο νεανικό κοινό, σε όποιον κινείται στα πέριξ του Συντάγματος και θέλει να περάσει την ώρα του σε έναν όμορφο χώρο. Και του αρέσουν βεβαίως αυτού του είδους τα μέρη. Γιατί, μη γελιόμαστε κάθε χώρος εστίασης όσο "ανοιχτός" κι αν είναι, απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό και με συγκεκριμένη οικονομική δυνατότητα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μια στο τόσο δεν μπορούμε όλοι να κάνουμε την επίσκεψή μας.

Εγώ είχα την ευκαιρία να επισκεφθώ το νέο Zonar' s για φαγητό 2 φορές τον τελευταίο μήνα και η αίσθηση που αποκόμισα ήταν πολύ καλή.

Μπαίνοντας μέσα, βρίσκεσαι σε έναν άλλο κόσμο. Παρά το κεντρικό σημείο, πάνω στην Πανεπιστημίου, ο θόρυβος του δρόμου δεν φτάνει, η θέα της κίνησης από τις τζαμαρίες είναι σαν ένα σκηνικό που δεν σε αγγίζει. Στην είσοδο υπάρχει πάσο όπου ο μαιτρ ή μία κοπέλα σε υποδέχεται και αναλαμβάνει να σε οδηγήσει σε τραπέζι (αν υπάρχει ελεύθερο). Να πω την αλήθεια, την πρώτη φορά που πήγαμε (μεσημέρι κατά την εορταστική περίοδο), χρειάστηκε να περιμένουμε στην είσοδο ένα 5λεπτο περίπου για να εμφανιστεί κάποιος. Αντίστοιχα και στην συνέχεια η εξυπηρέτηση ήταν λίγο μπερδεμένη. Την δεύτερη φορά (βραδινή ώρα) όλα κύλισαν ρολόι. Υποθέτω λόγω πιο μειωμένης κίνησης.

Το στήσιμο του χώρου, αρχής γενομένης από την είσοδο, ακολουθεί την εξής πορεία: μπροστά lounge καναπέδες και πολυθρόνες και στο βάθος τα τραπέζια φαγητού. Ανάμεσά τους ένα ψηλό τραπέζι-σταντ διαχωρίζει τα δύο σημεία. Το μπαρ, που αποτελεί ένα εντυπωσιακό και ζωηρό σημείο του zonars, καταλαμβάνει όλη σχεδόν την αριστερή πλευρά.

Για τον χώρο τι άλλο να πω, έχουν γραφτεί πολλά και διάφορα, από γνώστες της διακόσμησης πολύ καλύτερους από μένα. Με το βλέμμα του επισκέπτη της πρώτης φοράς (και χωρίς να έχω συγκρατήσει πολλά από την πρότερη εικόνα του), θα πω ότι ο χώρος στο σύνολό του αποπνέει μια αριστοκρατική, ζεστή, αύρα, με έπιπλα που φαίνονται διαλεγμένα ένα- ένα και θυμίζουν σαλόνι παλιού, αστικού σπιτιού. Βελούδο, ξύλο, μάρμαρο, λουλούδια, είναι στοιχεία που συγκράτησα και προδίδουν ιδιαίτερη επιμέλεια. Αν παρατηρήσει κανείς πιο προσεκτικά θα δει και πιο μοντέρνα στοιχεία όπως τα όμορφα φωτιστικά και τα πορτρέτα pop art της Marylin. Στο σύνολο, ακριβή, φινετσάτη διακόσμηση.

Όταν δεν έχει πολύ κόσμο είναι το κατάλληλο μέρος για να χαλαρώσεις και να πιεις έναν ωραίο καφέ. Όταν έχει πολύ κόσμο, απλώς γίνεται το αδιαχώρητο.
Αν είσαι ο τύπος to see and to be seen, οι καλύτερες ώρες του είναι τα μεσημέρια, που η κίνηση της περιοχής είναι αυξημένη. Τις βραδινές ώρες είναι πολύ πιθανό να πετύχεις γνωστούς ηθοποιούς από τα γύρω θέατρα.

Ο κατάλογος φαγητού έχει πολλές προτάσεις ελληνικής και διεθνούς κουζίνας, όπως και σούσι. Παρατήρησα αρκετές επιλογές σε ψάρι και θαλασσινά, τόσο στα ορεκτικά όσο και στα κυρίως. Επίσης, ενδιαφέρουσες προτάσεις σε κρασιά από Ελλάδα και Ευρώπη. Εμείς στις δύο επισκέψεις μας δοκιμάσαμε:

- κρύο ορεκτικό, μοτσαρέλλα μπουφάλα με τοματίνια και σος πέστο (αν το θυμάμαι ακριβώς). Φρέσκια, χορταστική, ένα μεγάλο κομμάτι μοτσαρέλλα, επαρκές για δύο.

- φιλετίνια χοιρινού με πουρέ και μανιτάρια. Το δικό μου πιάτο. Ήταν πολύ νόστιμο. Το κρέας τρυφερό, ο πουρές ωραία συνδυασμένος με μια γλυκιά σος από τα μανιτάρια και τους χυμούς του κρέατος. Μου άρεσε και το προτείνω.

- Σφυρίδα με βραστά λαχανικά. Ένα μικρό φιλέτο σφυρίδας ελαφρά ψημένο στη σχάρα. Νόστιμη, ζουμερή, αλλά ως εκεί. Για την ποσότητά της, στουχτερή τιμή (38 ευρώ).

- σαλάτα με ρόκα και πράσινα λαχανικά, τοματίνια... δεν την θυμάμαι ακριβώς. Πάντως μια κλασική σαλάτα σε κανονική ποσότητα που χρεώθηκε 14 ευρώ.

- 2 sushi roll. Το ένα ήταν τυλιγμένο με σολωμό- τόνο- αυγά ψαριού. Το δεύτερο από το οποίο δεν δοκίμασα, νομίζω ήταν το tempura του καταλόγου. Άρεσε στην παρέα που το επέλεξε. Σε όλα τα rolls υπολογίστε έξι κομμάτια με μ. ο. τιμής τα 16 ευρώ.

- παγωτό Σικάγο. Το περίφημο γλυκό του zonars έρχεται σε μεγάλο ποτήρι παγωτού και είναι μια πανδαισία υπέροχης σοκολάτας και σιροπιού με τα κλασικά μπισκότα στην κορυφή. Μια βουτιά στην ιστορία και τις παιδικές μνήμες. Εμείς με τρία κουτάλια, δεν το καταφέραμε όλο. Αλλά αυτό οφείλεται περισσότερο στο ότι δεν είμαστε πολύ φίλοι του παγωτού τον χειμώνα. Το πήραμε κυρίως από περιέργεια, και φυσικά δεν το μετανιώσαμε (9 ευρώ).

Στο σύνολο μείναμε ικανοποιημένοι, ωστόσο αφαιρώ μία ντοματούλα γιατί δεν είχα την γευστική απογείωση που θα περίμενα από έναν τέτοιο χώρο. Ως προς την ποσότητα, οι μερίδες θα έλεγα ότι είναι μεγέθους gourmet, δηλαδή καλύτερα να μην πας πολύ πεινασμένος, γιατί θα το πληρώσεις αδρά. Θα έλεγα ότι στην τιμή ανά άτομο το ακριβές θα ήταν από 25 ευρώ και... όσο πάει.

Αυτό που παρατήρησα και μου φάνηκε λίγο αμήχανο, είναι ότι πολλοί επισκέπτες έτρωγαν σε χαμηλά τραπέζια καφέ, καθώς δεν βρήκαν ελεύθερο τραπέζι στο χώρο του εστιατορίου. Όπως κι εμείς την πρώτη φορά που πήγαμε μεσημέρι χωρίς κράτηση, προσπαθήσαμε επανειλημμένα να μεταφερθούμε στο χώρο του εστιατορίου, αλλά το καλύτερο που καταφέραμε ήταν να γευματίσουμε σε ένα κεντρικό σταντ. Ίσως θα έπρεπε να το δουν αυτό οι υπεύθυνοι και να αφιερώσουν περισσότερo χώρο στο εστιατόριο.

Γενικότερα το zonars έχει μπει δυναμικά στο παιχνίδι στο χώρο του κέντρου. Είναι σίγουρα μια ωραία πρόταση για καφέ όλη την ημέρα και ποτό μετά την δουλειά. Σίγουρα υπερτιμημένα σε σχέση με άλλες καφετέριες, αλλά για την δοκιμή- εμπειρία νομίζω ότι αξίζει. Κι αν η τσέπη σας το επιτρέπει, γιατί να μην δοκιμάσετε και την κουζίνα του;

Cafe - Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Είναι ένα σημείο της πόλης που συνηθίζω να επισκέπτομαι λόγω δουλειάς δραστηριοτήτων και αγάπης προς στο κέντρο.

Πολύς λόγος για την καινούρια του μορφή πολλές αναφορές για την αναβίωση του ιστορικού παλιού καφέ-ρεστοράν, αναμονή από το καλοκαίρι που έκλεισε για να δούμε τα αποτελέσματα.
Κυριακή πρωί βλέποντας τις κουρτίνες που έκρυβαν το εσωτερικό του μαζεμένες και τα φώτα του να σε καλούν να μπεις. Ούτε δεύτερη σκέψη, είσοδος για καφεδάκι και λαχτάρα να αισθανθώ την χαρά του καινούριου και διαφορετικού.

Ερώτηση από τον νεαρό που εκτελούσε χρέη πόρτας τι επιθυμώ και στο άκουσμα του καφέ μου απαντάει αρνητικά μόνο για φαγητό!
Το πρόβλημα λύθηκε στην στιγμή γιατί ο υπεύθυνος του καταστήματος ήταν γνωστός από άλλες μας επισκέψεις σε πολύ γνωστό εστιατόριο. Με καλωσόρισε μου έδειξε τον χώρο και μου εξήγησε πως επειδή σερβίρουν ακόμα και πρωινό υπάρχει κάποιο πρόβλημα με άτομα που για έναν καφέ κάθονται πολλές ώρες με αποτέλεσμα να μην μπορούν να εξυπηρετήσουν όλη την πελατεία τους.

Ο ανακαινισμένος χώρος ήταν πανέμορφος εντελώς διαφορετικός από τον παλιό και με πολλά σημεία αναφοράς στην παλιά του μορφή που είχα την τύχη να έχω επισκεφτεί. Πραγματικά είναι στολίδι για την περιοχή.
Χωρίζεται στο μπροστινό τμήμα του καφέ που σου θυμίζει ένα μεγάλο ζεστό σαλόνι μιας μεγάλης αριστοκρατικής κατοικίας με ένα τζάκι στην μία πλευρά. έχοντας αναπαυτικά καθιστικά. Έχουν χρησιμοποιήσει υλικά που ζεσταίνουν τον χώρο. Μεγάλο εντυπωσιακό μπαρ σε όλο σχεδόν το μήκος της μιας πλευράς ντυμένο στο ξύλο και το εστιατόριο απλό με βελούδινα καθίσματα και καναπέδες.

Αλλά για τον χώρο θα έχουν αναφερθεί άλλοι ίσως με πιο εξειδικευμένες περιγραφές
Πήρα μία τιραμισού τελείως διαφορετική εκδοχή από τις συνηθισμένες και ένα φρουτώδες τσάι χαλαρώνοντας μπροστά στο τζάκι και έχοντας δίπλα κάποιους επώνυμους. Ασχολήθηκα με τους καταλόγους του καταστήματος, πάμπολλους γεμάτους επιλογές για πρωινά, μεσημέρι, βραδινά Τα ποτά ότι επιλογές ήθελες. Νομίζω κάτι ανάλογο είχα στο μυαλό μου ότι θα έβλεπα αλλά ήταν πάνω από τα αναμενόμενα. Για τις τιμές δεν θα συζητήσω καθόλου είναι αυτές που έχουν τα μαγαζιά αυτής τις κατηγορίας και που τα κάνουν απαγορευτικά για τους περισσότερους από εμάς.
Μετά την αναφορά μου στον σύζυγο για το μαγαζί αυτό αποφασίσαμε να πάμε το μεσημέρι για φαγητό. Οι επιλογές μας απλές ένα ορεκτικό μια σαλάτα και δύο κυρίως.

Δυστυχώς ζήσαμε το κομφούζιο των πρώτων ημερών ενός καινούριου μαγαζιού.
Γεμάτο από κόσμο και με ένα προσωπικό ευγενέστατο και πρόθυμο.
Το ορεκτικό ένας πύργος μελιτζάνας με σως γιαουρτιού, όσο καλή διάθεση και νάχεις η σχεδόν ωμή σκληρή μελιτζάνα δεν τρώγεται.
Το καλαθάκι με το ψωμί τίποτα το ιδιαίτερο φέτες λευκού και σιταρένιου ψωμιού τελείως σκέτες και απλές.
Και εδώ συμβαίνει το αλαλούμ. Μας έρχονται πιάτα που δεν είναι δικά μας τα παιδιά να προσπαθούν διακριτικά να βρουν τον αποδέκτη μετά από 35 λεπτά αναμονής μας έρχονται τα κυρίως χωρίς να έχει έρθει η σαλάτα. Βλέπαμε τραπέζια να εξυπηρετούνται αμέσως και άλλα να έχουν την τύχη την δική μας.
Η σαλάτα ήταν σπανάκι με μυτζήθρα δεν ήταν άσχημη αλλά θα την προτιμούσα χωρίς τα κοτσάνια.

Τα κυρίως πιάτα ήταν εξαιρετικά φιλέτο χοιρινό με πουρέ πολύ καλή εκτέλεση και ριζότο με γαρίδες γνήσια γεύση χωρίς να το έχουν πνίξει στην παρμεζάνα που σκεπάζει τα υλικά σε μεγάλες ποσότητες. Οι μερίδες ικανοποιητικές.
Για τους λάτρεις του είδους έχει καταπληκτική ποικιλία από σούσι.
Το πολυδιαφημισμένο παγωτό Σικάγο πλούσιο και μεγάλο σίγουρα για δύο άτομα. Γεύση ξεχασμένη μιας άλλης εποχής.
Δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη όσον αφορά το μπέρδεμα στο σερβίρισμα και δεν ξέρω αν μπορεί να δοθεί το ελαφρυντικό του καινούριου σε ένα τέτοιου επιπέδου μαγαζί, μας είπαν πως είχε γίνει πρόβα χωρίς προβλήματα. Ισως έτυχε την ώρα που ήμασταν εμείς και μόνο μια φορά.

Θα ξαναπάω σίγουρα για καφέ και ίσως κάτι ενδιάμεσο γιατί είναι ένας χώρος που δύσκολα βρίσκεις ανάλογο στο κέντρο και το βλέπω σαν ένα δώρο στον εαυτό μου μετά από κάτι κουραστικό. Όσο για το φαγητό δεν νομίζω, υπάρχουν σίγουρα πιο οικονομικοί και εύγευστοι προορισμοί.

σα να σαι σε βιντεοκλιπ

οι θορυβοι σταματουν, οι ρυποι δεν μυριζουν πια, η ζεστη δεν υπαρχει, καθεσαι μπροστα στη βιτρινα και παρατηρεις υπνωτισμενος σε αργη κινηση τους περαστικους σε μια ομορφια ονειρικη, σχεδον σαν ταινια. Το soundtrack υπεροχο, ρετρο, οπως αρμοζει στην αισθηση, την αισθητικη και την αυρα του μαγαζιου, οι σερβιτοροι ερχονται αθορυβα και ευγενικα, νομιζεις οτι ιπτασαι, σχεδον συγκινεισαι, μεχρι τον λογαριασμο.

πληρωνεις τον καφε μικρο κομο, ττο σνακ επιπλο μπουφε, τον χυμο χαλακι χειροποιητο
ομελετα με 3 βιολογικα αυγα χτυπημενα μεταξυ τους ανηλεως χωρις γαρνιτουρα 14 ευρω
δεκατεσσερα ευρω. ΔΕΚΑ ΚΑΙ ΤΕΣΣΕΡΑ, οπως λεμε, παιρνεις ρεστα απο 20.
αυτο

Cafe - Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το ΖΩΝΑΡΣ 10 γυναίκες την Τρίτη 8 Μαρτίου.
Ήταν όλα πάρα πολύ ωραία. Ο χώρος ήταν τόσο vintage όσο έπρεπε για να σε κάνει να νοιώθεις κάτι από το αριστοκρατικό κλίμα κάποιων άλλων εποχών, χωρίς να το κάνει πληκτικό ή κουραστικό. Ένιωθες ευχάριστα, δεν σε έπνιγε, σου έβγαζε ένα χαλαρό συναίσθημα. Η διάταξη των τραπεζιών ήταν πάρα πολύ σωστή. Όλο το προσωπικό ήταν πάρα πολύ ευγενικό στους τρόπους του, και στο χαμογέλο του (έχω βαρεθεί την ξινίλα που νομίζουν ορισμένοι ότι τους προσδίδει κάποιο κατά τη δική τους μετάφραση, prestige), πολύ ευγενικά φιλική η προσέγγιση στον πελάτη και στην όποια αξίωση του, και το διαπιστώνεις αυτό από την ώρα που καλείς για την κράτηση του τραπεζιού μέχρι την ώρα που σε χαιρετάνε κατά την έξοδο.

Το ριζότο με πορτσίνι που δοκίμασα εγώ ήταν πάρα πολύ νόστιμο, πάρα πολύ ιδιαίτερο σε γεύση και πολύ διαφορετικό σε εμφάνιση, είχα σπάσει το κεφάλι μου να καταλάβω τι ήταν τα κόκκινα στίγματα που είχε και που το έκανε τόσο διαφορετικό (έμαθα αλλά δε θα το πώ, έκπληξη!!!! ). Ο ψητός σολομός ήταν άψογα ψημένος, με μια πολύ διακριτική εύγεστη κρούστα. Τα χοιρινά φιλετάκια, ήταν λίγο σκληρά, θα ήθελα να ήταν λίγο πιο μαλακά, ο πουρές που τα συνόδευε πολύ εύγεστος και ισορροπημένος. Μια πολύ καλή εκτέλεση είχαν τα λιγκουίνι με γαρίδες, χωρίς να θέλω να πω ότι ήταν πολύ ιδιαίτερη, όπως ήταν η εκτέλεση του ριζότο με τα πορτσίνι.

Οι φίλες μου πήραν σούσι, και τους άρεσε πολύ, αλλά δεν το δοκίμασα για να εκφράσω την προσωπική μου άποψη, εμπιστεύομαι όμως τη δική τους γιατί είναι λάτρεις του σούσι οπότε έχουν αξιόπιστη τοποθέτηση. Το τιραμισού ήταν μια καλή εκδοχή, όχι κάτι πολύ ιδιαίτερο, για τα υπόλοιπα γλυκά δεν ξέρω να σας πω, γιατί οι υπόλοιπες 8πήρανε σικάγο και ήταν τέλειο.

Απόλυτα ισορροπημένο, πολύ ωραία σοκολάτα, δε σε λίγωνε παρ΄όλο που ήταν αρκετή η ποσότητα του. Για 10 κυρίως,7 ποτήρια κρασί, 4 σαλάτες,9 γλυκά, πλήρωσαμε 42 ευρώ το άτομο. Όντας συνειδητοποιημένος ότι πας σε ένα πολύ καλό εστιατόριο δεν εξεπλάγην από την τιμή δυσάρεστα, χωρίς να θέλω να πω ότι στην εποχή μας είναι λίγα χρήματα, αλλά όταν πάς εκεί ξέρεις ότι πας στο Ζωναρς, και το αξίζει.