Whatever the occasion, after shopping, work or theater, Zonars welcomes you from morning until late evening.

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Προσφέρει Πρωινό
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

19 Ιαν 2017

Η αναβίωση του Zonar's αποτέλεσε αν μη τι άλλο ένα ευχάριστο γεγονός στο κέντρο της Αθήνας. Μακάρι κι άλλα ιστορικά καφέ και εστιατόρια να ακολουθήσουν το παράδειγμά του, αν και οι καιροί είναι δύσκολοι για τέτοια επιχειρηματικά ανοίγματα. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι επέστρεψε ολοκαίνουριο, με έναν μοντέρνο αέρα, διατηρώντας και την αίγλη του παλιού.

Θεωρώ ότι είναι μια πρόταση κλασική και μοντέρνα μαζί, ένας χώρος για όλες τις ώρες που απευθύνεται και σε πιο νεανικό κοινό, σε όποιον κινείται στα πέριξ του Συντάγματος και θέλει να περάσει την ώρα του σε έναν όμορφο χώρο. Και του αρέσουν βεβαίως αυτού του είδους τα μέρη. Γιατί, μη γελιόμαστε κάθε χώρος εστίασης όσο "ανοιχτός" κι αν είναι, απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό και με συγκεκριμένη οικονομική δυνατότητα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μια στο τόσο δεν μπορούμε όλοι να κάνουμε την επίσκεψή μας.

Εγώ είχα την ευκαιρία να επισκεφθώ το νέο Zonar' s για φαγητό 2 φορές τον τελευταίο μήνα και η αίσθηση που αποκόμισα ήταν πολύ καλή.

Μπαίνοντας μέσα, βρίσκεσαι σε έναν άλλο κόσμο. Παρά το κεντρικό σημείο, πάνω στην Πανεπιστημίου, ο θόρυβος του δρόμου δεν φτάνει, η θέα της κίνησης από τις τζαμαρίες είναι σαν ένα σκηνικό που δεν σε αγγίζει. Στην είσοδο υπάρχει πάσο όπου ο μαιτρ ή μία κοπέλα σε υποδέχεται και αναλαμβάνει να σε οδηγήσει σε τραπέζι (αν υπάρχει ελεύθερο). Να πω την αλήθεια, την πρώτη φορά που πήγαμε (μεσημέρι κατά την εορταστική περίοδο), χρειάστηκε να περιμένουμε στην είσοδο ένα 5λεπτο περίπου για να εμφανιστεί κάποιος. Αντίστοιχα και στην συνέχεια η εξυπηρέτηση ήταν λίγο μπερδεμένη. Την δεύτερη φορά (βραδινή ώρα) όλα κύλισαν ρολόι. Υποθέτω λόγω πιο μειωμένης κίνησης.

Το στήσιμο του χώρου, αρχής γενομένης από την είσοδο, ακολουθεί την εξής πορεία: μπροστά lounge καναπέδες και πολυθρόνες και στο βάθος τα τραπέζια φαγητού. Ανάμεσά τους ένα ψηλό τραπέζι-σταντ διαχωρίζει τα δύο σημεία. Το μπαρ, που αποτελεί ένα εντυπωσιακό και ζωηρό σημείο του zonars, καταλαμβάνει όλη σχεδόν την αριστερή πλευρά.

Για τον χώρο τι άλλο να πω, έχουν γραφτεί πολλά και διάφορα, από γνώστες της διακόσμησης πολύ καλύτερους από μένα. Με το βλέμμα του επισκέπτη της πρώτης φοράς (και χωρίς να έχω συγκρατήσει πολλά από την πρότερη εικόνα του), θα πω ότι ο χώρος στο σύνολό του αποπνέει μια αριστοκρατική, ζεστή, αύρα, με έπιπλα που φαίνονται διαλεγμένα ένα- ένα και θυμίζουν σαλόνι παλιού, αστικού σπιτιού. Βελούδο, ξύλο, μάρμαρο, λουλούδια, είναι στοιχεία που συγκράτησα και προδίδουν ιδιαίτερη επιμέλεια. Αν παρατηρήσει κανείς πιο προσεκτικά θα δει και πιο μοντέρνα στοιχεία όπως τα όμορφα φωτιστικά και τα πορτρέτα pop art της Marylin. Στο σύνολο, ακριβή, φινετσάτη διακόσμηση.

Όταν δεν έχει πολύ κόσμο είναι το κατάλληλο μέρος για να χαλαρώσεις και να πιεις έναν ωραίο καφέ. Όταν έχει πολύ κόσμο, απλώς γίνεται το αδιαχώρητο.
Αν είσαι ο τύπος to see and to be seen, οι καλύτερες ώρες του είναι τα μεσημέρια, που η κίνηση της περιοχής είναι αυξημένη. Τις βραδινές ώρες είναι πολύ πιθανό να πετύχεις γνωστούς ηθοποιούς από τα γύρω θέατρα.

Ο κατάλογος φαγητού έχει πολλές προτάσεις ελληνικής και διεθνούς κουζίνας, όπως και σούσι. Παρατήρησα αρκετές επιλογές σε ψάρι και θαλασσινά, τόσο στα ορεκτικά όσο και στα κυρίως. Επίσης, ενδιαφέρουσες προτάσεις σε κρασιά από Ελλάδα και Ευρώπη. Εμείς στις δύο επισκέψεις μας δοκιμάσαμε:

- κρύο ορεκτικό, μοτσαρέλλα μπουφάλα με τοματίνια και σος πέστο (αν το θυμάμαι ακριβώς). Φρέσκια, χορταστική, ένα μεγάλο κομμάτι μοτσαρέλλα, επαρκές για δύο.

- φιλετίνια χοιρινού με πουρέ και μανιτάρια. Το δικό μου πιάτο. Ήταν πολύ νόστιμο. Το κρέας τρυφερό, ο πουρές ωραία συνδυασμένος με μια γλυκιά σος από τα μανιτάρια και τους χυμούς του κρέατος. Μου άρεσε και το προτείνω.

- Σφυρίδα με βραστά λαχανικά. Ένα μικρό φιλέτο σφυρίδας ελαφρά ψημένο στη σχάρα. Νόστιμη, ζουμερή, αλλά ως εκεί. Για την ποσότητά της, στουχτερή τιμή (38 ευρώ).

- σαλάτα με ρόκα και πράσινα λαχανικά, τοματίνια... δεν την θυμάμαι ακριβώς. Πάντως μια κλασική σαλάτα σε κανονική ποσότητα που χρεώθηκε 14 ευρώ.

- 2 sushi roll. Το ένα ήταν τυλιγμένο με σολωμό- τόνο- αυγά ψαριού. Το δεύτερο από το οποίο δεν δοκίμασα, νομίζω ήταν το tempura του καταλόγου. Άρεσε στην παρέα που το επέλεξε. Σε όλα τα rolls υπολογίστε έξι κομμάτια με μ. ο. τιμής τα 16 ευρώ.

- παγωτό Σικάγο. Το περίφημο γλυκό του zonars έρχεται σε μεγάλο ποτήρι παγωτού και είναι μια πανδαισία υπέροχης σοκολάτας και σιροπιού με τα κλασικά μπισκότα στην κορυφή. Μια βουτιά στην ιστορία και τις παιδικές μνήμες. Εμείς με τρία κουτάλια, δεν το καταφέραμε όλο. Αλλά αυτό οφείλεται περισσότερο στο ότι δεν είμαστε πολύ φίλοι του παγωτού τον χειμώνα. Το πήραμε κυρίως από περιέργεια, και φυσικά δεν το μετανιώσαμε (9 ευρώ).

Στο σύνολο μείναμε ικανοποιημένοι, ωστόσο αφαιρώ μία ντοματούλα γιατί δεν είχα την γευστική απογείωση που θα περίμενα από έναν τέτοιο χώρο. Ως προς την ποσότητα, οι μερίδες θα έλεγα ότι είναι μεγέθους gourmet, δηλαδή καλύτερα να μην πας πολύ πεινασμένος, γιατί θα το πληρώσεις αδρά. Θα έλεγα ότι στην τιμή ανά άτομο το ακριβές θα ήταν από 25 ευρώ και... όσο πάει.

Αυτό που παρατήρησα και μου φάνηκε λίγο αμήχανο, είναι ότι πολλοί επισκέπτες έτρωγαν σε χαμηλά τραπέζια καφέ, καθώς δεν βρήκαν ελεύθερο τραπέζι στο χώρο του εστιατορίου. Όπως κι εμείς την πρώτη φορά που πήγαμε μεσημέρι χωρίς κράτηση, προσπαθήσαμε επανειλημμένα να μεταφερθούμε στο χώρο του εστιατορίου, αλλά το καλύτερο που καταφέραμε ήταν να γευματίσουμε σε ένα κεντρικό σταντ. Ίσως θα έπρεπε να το δουν αυτό οι υπεύθυνοι και να αφιερώσουν περισσότερo χώρο στο εστιατόριο.

Γενικότερα το zonars έχει μπει δυναμικά στο παιχνίδι στο χώρο του κέντρου. Είναι σίγουρα μια ωραία πρόταση για καφέ όλη την ημέρα και ποτό μετά την δουλειά. Σίγουρα υπερτιμημένα σε σχέση με άλλες καφετέριες, αλλά για την δοκιμή- εμπειρία νομίζω ότι αξίζει. Κι αν η τσέπη σας το επιτρέπει, γιατί να μην δοκιμάσετε και την κουζίνα του;