PITA BAR

Σουβλάκι & Σχάρα

Μάρκου Μπότσαρη 2, Ηλιούπολη [Χάρτης]
  210 99 51 000

Σουβλατζίδικο με μεγάλη ποικιλία (πίτες, μερίδες, χάμπουργκερς, θρακόψωμα, τορτίγιες κλπ). Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

Σουβλάκι & Σχάρα - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Γεια σας και χαρά σας καλοφαγάδες μου.

Χθες το απογευματόβραδο επισκεφτήκαμε το ''PITA BAR'' στην πλατεία της Ηλιούπολης.

Η παραγγελία:

2 γύρο με πίτα
1 καλαμάκι χοιρινό με ψωμί
1 μπίρα
1 κόκα κόλα

Κόστος: 9.20 Ευρώ

Ο χώρος:
Στην κεντρική πλατεία της Ηλιούπολης, με ωραίο φωτισμό και γεμάτο κόσμο.

Εξυπηρέτηση:
Κανένα απολύτως παράπονο. νεαρές και νεαροί σερβιτόροι θα εμφανιστούν αμέσως και θα σας εξυπηρετήσουν με το χαμόγελο.

Γεύση / Ποιότητα / Ποσότητα:
-Τα δύο γύρο πίτα: γεμάτα και γευστικά. (βέβαια, κατά την παραγγελία σας, θα πρέπει να τονίσετε στον σερβιτόρο ότι τα σουβλάκια σας τα προτιμάτε με παραπάνω αλατάκι και πιπεράκι, αλλιώς θα σας τα φέρει σχεδόν άνοστα). Αυτό μας το τόνισε ο ίδιος ο σερβιτόρος όταν εντελώς αυθόρμητα και τυχαία του το επισημάναμε εμείς. (ευτυχώς). Η πίτα, ήταν ωραία ψημένη και μαλακιά!

-Το χοιρινό ''καλαμάκι'': Μεγάλο, χορταστικό και γευστικό!

Οι τιμές:
Οι τιμές του μας φάνηκαν πολύ καλές σύμφωνα με την εξυπηρέτηση που δεχτήκαμε και το σημείο στο οποίο βρίσκεται το σουβλατζίδικο.

Μουσική:
Δυστυχώς δεν ακουγόταν μουσική. Θα προτιμούσαμε να ακούγεται κανένα ελληνικό τραγουδάκι και ας ήταν και χαμηλόφωνα.

Συμπέρασμα:
Κατά την γνώμη μας, πρόκειται για ένα πολύ καλό σουβλατζίδικο, με ποιοτικά και γευστικά προϊόντα, σε πολύ καλό σημείο της Ηλιούπολης και σίγουρα θα το ξαναεπισκεφτούμε! Αξίζει ένα μεγάλο μπράβο σε όλους!

Με εκτίμηση,

το ζευγάρι της Αττικής

Σουβλάκι & Σχάρα - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Πρώτη μου κριτική και σαφέστατα θα έπρεπε να είναι για ένα μέρος το οποίο έχω επισκεφθεί πάρα πολλές φορές και στην Ηλιούπολη αλλά και στο Παλαιό Φάληρο.

-Ας ξεκινήσουμε από τα Ορεκτικά:
Ωραία ποικιλία Σαλατών. Εγω προτείνω την "Μπαρόβια" (ρόκα, λόλα πράσινη, ντομάτα, κατίκι, σουσάμι, ελαιόλαδο, βαλσάμικο, παξιμαδάκια) και την "Κοτόπουλο" (μαρούλι, αγγούρι, πιπεριά, παρμεζάνα, φιλέτο κοτόπουλο, λάδι, ξύδι).

Νόστιμες και με αρκετά καλές τιμές. Χορταινεις μονο με τη σαλατα μονος σου. Επιπλέον έχει μερίδες πατάτας με επιλογή από απλές έως με σως, τυρι, μπέϊκον στα 2,20 αν θυμαμαι καλα.

-Καθώς είναι σουβλατζίδικο το menu περιλαμβάνει Καλαμάκια:
Χοιρινό, Κοτόπουλο, Κοτομπέϊκον, Μπιφτέκι, Κεμπάπ, Λουκάνικο, Χαλούμι, Σουτζουκάκι!
Πολυ καλης ποιοτητας χωρις πολλα ξυγκια και γευστικο, συνοδευονται με ψωμακι και λεμονι.

ΓΕΝΙΚΑ: όπου περιλαμβάνεται κοτόπουλο να ξέρετε πως ειναι καθαρο φιλέτο στηθος γαρνιρισμένο με μυρωδικά.

-Πίτες αντίστοιχες.. επιπλέον με γύρο και ένα "Αλλαντικών"(ντομάτα, τυρί, ζαμπόν, μορταδέλα, σαλάμι αέρος, μαρούλι, γαλοπούλα, σος σεφ), ενα "τυριών" (ντομάτα, γκούντα, παρμεζάνα, φέτα, μαρούλι, σως γιαουρτιού) και ενα "οικολογικό".
Χορταστικά σουβλακια με καλο μεγεθος, αλαδωτες αφρατες πιτες καλοψημενο κρεας στα 2,10-2,30.

-Το pita bar φημίζεται για τα Θρακόψωμά του.. Εντυπωσιακό σε μέγεθος και χόρταση και καλή αναλογία με την τιμή.
Φανταστείτε μισό ψημένο στρογγυλό φρατζολάκι ψωμιού (θράκα) γεμισμένο με κρέας της επιλογής σας και λοιπά λαχανικά, πατάτες και σος. Εδώ θα πρότεινα να βάλετε γύρο χοιρινό καθώς γεμίζει με περισσότερο κρέας το θρακόψωμο σας, ενω εχουν την ταση να βαζουν πολλες πατατες.

-Τορτίγιες τραγανές και μαλακές όπως πρέπει με λάχανο, καρότο, σος σεφ, καλαμάκια κλπ Στα 2,40 αν δεν κάνω λάθος. Παραγεμισμένες νόστιμες και ελαφριές. Τα λαχανικα φρεσκα, καθαρα και καλοκομμενα.

-Τελευταιο και καλυτερο για μενα ειναι τα Burger του Pita Bar.. τι να πω γι αυτο.. σε οσους το εχω προτεινει και δοκιμασαν ξαναεφαγαν επανειλημμενως. Εχει μικρη ποικιλια μονο 3 διαφορετικα μπέργκερ που ομως αν θες μπορεις να ζητησεις αφαιρεση ή προσθεση υλικων.

Το χαμπουργκερ "Πιτα μπαρ" (μπιφτέκι, γκούντα, ντομάτα, μαρούλι, κρεμμύδι, μπεϊκον, αυγό, σως σεφ).. Το μπιφτεκι απο τα πιο ωραια που εχω δοκιμασει, καπως καυτερο σε σωστη ποσοτητα, φοβερος κιμας, απο πανω με ενα τηγανητο αυγο σαν ομελετα.. σε καμια περιπτωση ΔΕΝ σου θυμιζει φτηνιαρικο μπεργκερ μετριας ποιοτητας.. το ψωμακι αφρατο και μεγαλο σε μεγεθος (τυπου simplyburger) και τραγανο εξωτερικα με σουσαμι.. και πολυ ταιριαστη σος..

Το χαμπουργκερ " κοτοπουλο" με φιλετο στηθος κοτοπουλο, γκούντα, ντομάτα, μαρούλι και σως κοτόπουλου απιστευτη που οταν ξεχειλιζει βουταω εκει τις πατατες! Καθολου βαρυ και το κοτοπουλο πολυ νοστιμο και μυρωδατο. Ολα τα μπεργκερ στοιχιζουν 4,10-4,20.. και συνηθως παραγγελνω σπιτι ενα μπεργκερ μονο του!

Συμπερασματικά: Πολυ καλη σχεση ποιοτητας και τιμης, ολα χορταστικα, μαγαζια γεματα κοσμο καθε μερα που δν χρειαζονται διαφημιση, σε ωραιες τοποθεσιες (Παλαιο Φαληρο, Αγιου Αλεξανδρου ειναι το νεο μαγαζι) αν και οι χωροι δεν εχουν τιποτα το ιδιαιτερο απο διακοσμηση, ειναι σιγουρα καθαροι, οι σερβιτοροι φιλικοι εξυπηρετικοι, με μικρη αναμονη και στο μαγαζι και στο delivery (15-20').

Μοναδικα μειον θα ελεγα οτι ειναι οι "ετοιμες" πατατες και το ισως για τους καιρους ακριβο σουβλακι. Αν πατε ποτε παρακαλω δοκιμαστε το burger pita bar ή αυτο με το φιλετο κοτοπουλο και θα με θυμηθειτε!