Pizza, σαλάτες και κοκτέιλ.

12 Φεβ 2017

Διαβάζοντας προσεκτικά προηγούμενες κριτικες χρηστών, και τον ακριβή τίτλο του 30 something, θα συνοψιζα το αποτέλεσμα στην εξής φράση: ή στραβός ειναι ο γυαλος, ή στραβά αρμενίζουμε.

Το 30 something ειναι ένα μαγαζι, αρκετα παλιό και γνωστό στην περιοχή του Χαλανδρίου, το οποίο αυτοαποκαλείται απο ´οσο διαβαςα ως cocktail and pizza bar. Η αληθεια ειναι αυτη, αλλα ο τρόπος που προσφέρεται και έν τελεί παρουσιάζεται στον καταναλωτή, ειναι κατα την προσωπική μου άποψη για περαιτέρω συζήτηση....

Μπαίνοντας μεσα, θα δεις μεγάλα ξύλινα τραπέζια μοναστηριακου τύπου, και κατι άλλα, λιγο πιο μικρά. Οι τοίχοι παλιοί και βαμμένοι σε χρώματα άσπρο μαύρο, για να ταιριάζουν με το βιομηχανικό στυλ που προσπαθεί να προάγει, μαζι με τις εγκαταστάσεις του εξαερισμού. Εισερχόμενοι στο εσωτερικό υπαρχει ένα μπαρ στα δεξιά, και ο χωρος εξακολουθεί να εχει τα ιδια μεγάλα τραπέζια.

Ο εξαερισμός ανύπαρκτος και το τσιγάρο σε ενοχλητικό βαθμό, και σε συνδυασμό με τη μουσική σε υπερβολική ένταση για το μέγεθος του χωρου, έκανε την παραμονή μας σίγουρα αρνητικά αξιομνημόνευτη! Οι επιλογές της μουσικής όντας εξαιρετικες, δεν ηταν ικανές να μας κάνουν να χαρούμε το βασικό λόγο γις τον οποίο βρεθήκαμε εκει: τα γενέθλια καλής μας φίλης. Γενικά ο χωρος δε με τρέλανε, διότι δεν μπορεί να αυτοαποκαλείται cocktail and pizza bar, που σημαινει οτι μπορεις να τσιμπήσεις ενω πίνεις το ποτό σου, άρα να έχεις δικό σου τραπεζι, αφενός, και να το κανεις ταυτόχρονα σχεδόν αγκαλιά με τους διπλανούς. Ως cocktail and dating bar, νομιζω οτι του ταιριάζει καλύτερα!

Όσον αφορά την εξυπηρετηςη, για να καταλήξω στις τρεις ντοματούλες, πέρασα απο σαράντα κύματα. Στην αρχή μας υποδεχτηκαν ευγενικά και όταν τους είπαμε οτι εχουμε κανει κρατηση, μας έβαλαν σε ένα μοναστηριακου τύπου τραπεζι, αυτο που περιέγραψα παραπάνω. Στη συνεχεια ζήτησαν να αλλάξουμε γιατι είχαν κανει διπλό κρατηση!!!! Δε δεχτήκαμε, αλλα τους αφήσαμε να το διαχειριστούν και να το λύσουν μόνοι τους. Οι άλλοι πελάτες δυσαρεστήθηκαν, αλλα δεν ειναι δικό μου θέμα, ειναι αποκλειςτικα της επιχείρησης. Το θέμα επιλύθηκε ως προς εμάς, και στη συνεχεια παρέμειναν άμεσοι και ευγενικοί, προφανώς και λόγω της αναμπουμπούλας που οι ίδιοι είχαν δημιουργήσει. Στο σύνολο λοιπόν θέλω να ειμαι δίκαιη, για αυτο και κατέληξα στο 3/4. Η απώλεια της τέταρτης, ειναι για την έλλειψη οργάνωσης.

Στο θέμα γευση, μπορω να πω οτι οι γευστικοί μου κάλυκες έμειναν ευχαριστημένοι και εντυπωσιασμένοι απο το θέμα cocktail. Δοκιμάσαμε μια σαλάτα με φρέσκια ροκα, ραντίτσιο, ρόδι και κουκουνάρι, περιλουσμενο ολο αυτο με πεπαλαιωμένο μαύρο μπαλσαμικο. Το αποτέλεσμα ηταν μια γευστική, δροσιστική και απόλυτα επαρκής σαλάτα, που μας ικανοποίησε όλους στο έπακρο.

Πηραμε μια πίτσα με φρέσκια κόκκινη σάλτσα, τσένταρ, χοιρινή πανσέτα, κρεμμύδι και φλεικς απο πατάτα. Η ζύμη λεπτή, μαλακή, και με τα υλικα να την κάνουν γευστική και χορταστική. Η άλλη πίτσα που δοκιμάσαμε είχε ροκα και προσούτο. Η ζύμη επισης λεπτή, οπως και στην προηγούμενη, και έντονο απο πάνω το προσούτο. Στο σύνολο της ηταν αρκετα καλή.

Δοκιμάσαμε και 2 διαφορετικά κοκτέιλ, τα οποια ηταν παρά πολυ ωραια και σε γευση και σε ποιότητα, απλα δυσκολεύομαι να θυμηθώ. Ο κατάλογος ειναι αρκετα πλούσιος σε επιλογές κοκτέιλ.

Για ολα αυτα μαζι πληρώσαμε στο σύνολο 64 ευρω. Δεν θα το χαρακτήριζα κακο value for money, αντιθέτως μάλιστα, αφου ουσιαστικά φάγαμε και ήπιαμε κοκτέιλ, δίνοντας περίπου 16 ευρω το άτομο. Η δικη μου ένσταση ειναι η εξής: αν είχα τη δυνατότητα θα το ξανά επισκεπτόμουν; πέρασα ομορφα, έμεινα γευστικά ικανοποιημένη, ευχαριστήθηκα απο τη μουσική, εξυπηρετήθηκα σχετικα καλα -με διακυμάνσεις- συζήτησα δύσκολα λόγω βαβούρας, και έκανα να ξεμυρισω απο την κάπνα τρεις μερες. Δεν έχω ακομα αποφασίσει, αλλα μακάρι στη ζωή μου, όλες οι αποφάσεις μου, να είχαν αυτο το βαθμό δυσκολίας!

27 Νοε 2015

4 κουμπαρόφιλα αράζουν σε ένα μεγάλο πάσο-μπάρα-monk table με θέα 35άρηδες που βρήκαν να παρκάρουν οικογένεια, έγνοιες και παιδιά και να πιουν ένα cocktail over pizza for old times sake.. όταν το φαγητό και το ποτό δεν είναι ο αυτοσκοπός της βραδυάς αλλά το απαραίτητο αξεσουάρ μιας ανέμελης εξόδου παρεά με τους κολλητούς..

Και η βραδυά ξεκινάει.. nibbling n sipping n nibbling n sipping.. τα κλασικά πειράγματα και ιδέες για καινοτόμες start up εφαρμογές και πώς το δικό μας imaginary story θα γίνει η απαρχή μιας καλοστημένης ναυαρχίδας! Φιλοσοφικοί προβληματισμοί, κατάθεση ψυχής, αποτοξίνωση και σιωπηλή εκτόνωση..
Και να κυλάει το βράδυ..

Πιο ξεκάθαρος δεν μπορεί να είναι ο χαρακτηρισμός του.. 30 something.. cocktail and pizza bar..

Cocktail πειραγμένα και trendy.. κυριαρχεί το ginger, τα μπαχάρια, αρώματα μαστίχας αλλά και αποστάγματα σε twist με passion tropical fruits.. αλλά και πιο classic συνδυασμοί amaretto με λεμόνι και λεβάντα.. average στα 8-10 ευρώ

Οι πίτσες φτάνουν φρεσκοψημένες με λεπτή και τραγανή ιταλική ζύμη και ποικιλία φρέσκων υλικών. Δοκιμάσαμε μια έκδοση με ρόκα, λάδι τρούφας και μοτσαρέλα και άλλη μια με σάλτσα καρμπονάρας, τσένταρ, bacon..

Δεμένες, ζουμερές, με ζωντανά τα υλικά και τραγανή τη ζύμη.. όλα αρμονικά να κρατάνε το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο κομμάτι..

Κάπου πριν την carbonara pizza ήρθε και μια κολασμένη pizza choco με μασκαρπόνε, nutella, καραμέλα και τριμμένα oreo cookies..

Αν κάτι δεν μου άρεσε είναι η ενοχλητική τσιγαροκαπνισμένη ατμόσφαιρα και η αδιάφορη μουσικά φορεσιά του μαγαζιού. Αλλά είπαμε.. τέτοιες βραδυές δεν έχουν κανόνες, δεν αποσκοπούν κάπου, δεν αφήνεις να σε χαλάσει τίποτα και μπορεί να ξανασυμβούν είτε αύριο είτε σε 2 χρόνια πάλι..

Love you guys! For making life spontaneous and reckless!

Πλατεία Ελευθερωτών 8, Χαλάνδρι