11 Μαι 2017

Προχθές λοιπόν Σάββατο αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το φημισμένο " Τζάκι " στο "εξωτικό" Πολυδένδρι. Το φαγητό καλό, παρόλο που το περίμενα σπουδαιότερο κρίνοντας από τα λόγια γνωστών και φίλων. Στην τελική δεν ξέρω αν στις μέρες μας αξίζει τον κόπο να διανύσει κάποιος τόσα χιλιόμετρα για να φάει στην ταβέρνα αυτή, από την στιγμή που σχεδόν σε κάθε περιοχή βρίσκουμε κρεατοφαγία επιπέδου. Τα παιδιά του σέρβις ήταν ευγενέστατα.

Ο κατάλογος δεν θα σας κουράσει καθόλου, καθώς περιλαμβάνει λίγα κυρίως πιάτα, και ακόμη πιο λίγα ορεκτικά. Μόνο που στην πράξη θα μου επιτρέψετε να έχω κάποιες ενστάσεις όσον αφορά την πολιτική του εστιατορίου. Καταρχήν, δεν υπάρχουν ατομικές μερίδες στις μπριζόλες πράγμα το οποίο δεν διευκολύνει τις μικρές παρέες και κυρίως εκείνες που θέλουν να δοκιμάσουν "λίγο απ'όλα "! Κατά δεύτερον, οι τηγανιτές πατάτες, χωρίς να ερωτηθούμε, ήρθαν σε διπλή μερίδα, με αποτέλεσμα να έρθει ένα τεράστιο βουνό από - αδιάφορες σε γεύση- πατάτες για μόλις τρία άτομα...

Η παραγγελία μας διαμορφώθηκε ως εξής:

Ψωμί της κυρά -Σοφίας, μάλλον για τρία άτομα ( 2,70 ), δύο μακρόστενα, μεγάλα, κομμάτια ξεροψημένου ψωμιού χωρίς κάτι το ξεχωριστό. Να σημειώσω ότι ψωμί στην αρχή δεν έρχεται ( το πανέρι που έρχεται έχει μέσα μόνο χαρτοπετσέτες και σερβίτσια..... ) οπότε, όποιος θέλει παραγγέλνει εκείνο της Σοφίας.

Σαλάτα χωριάτικη ( 4,60 ), πρόκειται για ένα τεράστιο πιάτο ολόφρεσκης σαλάτας ( χωρίς φέτα ) όπου στην κορυφή είναι όμορφα τοποθετημένα στρογγυλά κομμάτια πράσινης και κόκκινης πιπεριάς.

Φέτα -λαδορίγανη σπέσιαλ (4,70), τεράστια ποσότητα από νόστιμη φέτα.

Λουκάνικο χωριάτικο με πράσο ( 9,00 ), μερίδα εντελώς ατομική, που για τα δεδομένα τους σερβίρεται ως ορεκτικό..... Πολύ νόστιμο!!

Μια μερίδα μπριζόλα χοιρινή στα κάρβουνα (600 γρ..... ), ΕΥΡΩ 11,40, μέτρια ψημένη χωρίς κάτι που να την κάνει ξεχωριστή στη γεύση της.

Αρνίσια Παϊδάκια γάλακτος (νεφραμιά ), 450 γρ., ΕΥΡΩ 11,70, ανάλογα με την εποχή, αρκετά ζουμερά και νόστιμα.

Κανένα κέρασμα δεν δεχτήκαμε, πράγμα που σαφώς θα ταίριαζε με το παραδοσιακό ύφος της ταβέρνας αλλά και με τις τιμές που έχει ο κατάλογός της...

Στην αρχή έρχεται απευθείας εμφιαλωμένο νερό.... ΕΥΡΩ 2,00 (! ), καθώς και μερικά λεμόνια ολόκληρα, σκόρπια στο τραπέζι. Κανένα απολύτως αξιοπρεπές καλωσόρισμα....

Θα έλεγα ότι οι υπεύθυνοι θα έπρεπε να προσαρμοστούν στις απαιτήσεις των ημερών, που τίποτα δεν θεωρείται δεδομένο και όλα επανεξετάζονται ή τίθενται υπό αμφισβήτηση με διαφορετικά κριτήρια πλέον ( ακόμα και ο μπάρμπας από την Κορώνη... )! Ας γίνουν λοιπόν περισσότερο φιλόξενοι και μάλιστα ας μειώσουν κάπως τις τιμές τους ή, ακόμα καλύτερα, ας μην στέκονται στις περγαμηνές τους γιατί οι καιροί αλλάζουν και ο ανταγωνισμός είναι δραματικός.
Σήμερα, δύσκολα διανύει κάποιος τόση απόσταση ( ακόμα και οι πιο κοντινοί Βόρειοι ) αν δεν ξέρει ότι θα βρει εκεί κάτι το απολύτως ξεχωριστό, έστω και αν πρόκειται για αμιγή κρεατοφαγία....

Στον μεγάλο και εντελώς απλό χώρο της ταβέρνας ξεχωρίζουν κάποιες φωτογραφίες από σκηνές παλιών ελληνικών ταινιών, διάφορα μικροαντικείμενα, οι πληθωρικές μουριές στην αυλή καθώς και οι πεντακάθαρες τουαλέτες, όπου βρίσκει κάποιος όλες τις παραλλαγές του Dettol!!!

Θα ήθελα να συγχαρώ τους υπεύθυνους για το ότι έχουν προνοήσει για υπαίθριο πάρκινγκ, μόλις λίγα μέτρα μακρυά από την είσοδο του εστιατορίου, καθότι στο συγκεκριμένο σημείο του χωριού το πάρκινγκ είναι πολύ δύσκολο!!

Οι εντυπώσεις που μου άφησε το τζάκι δεν ήταν και άσχημες, αλλά σίγουρα πήγα έχοντας πολύ μεγαλύτερες προσδοκίες....

28 Δεκ 2016

Επίσκεψη από 2 ζευγάρια κρεατολατρών το βραδάκι του Σαββάτου 17/12.
Η εξωτερική θερμοκρασία άγγιζε και τον 1 βαθμό πάνω από το μηδέν, μέσα στην ταβέρνα όμως κυκλοφορούσε κόσμος με το κοντομάνικο...

Στο μαγαζί αυτό το πρώτο που σου κάνει εντύπωση είναι η ποσότητα και το μέγεθος των μερίδων.

Στο δια ταύτα λοιπόν, παραγγείλαμε:

1 Χωριάτικη: Άνετα θα μπορύσε να χορτάσει τα διπλάσια άτομα

1 Φέτα η οποία θα μπορούσε να είναι ο μισός τενεκές!!!!!

1 μερίδα πατάτες: Α Ψ Ο Γ Ε Σ, ούτε κατά διάνοια προκάτ, μόλις τηγανισμένες σε καθαρό λάδι, και στο σύνολό τους θα χαρακτηρίζονταν για 2+ μερίδες

1 Λουκάνικο χωριάτικο: Όχι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά εύγεστο σε κάθε περίπτωση

1,5 κιλά Μπούτι παϊδάκια και προβατίνα: Καλοψημένα τα παϊδάκια, ενώ η προβατίνα ήταν εξαιρετική τόσο στο ψήσιμο, όσο και στην απουσία της χαρακτηριστικής μυρωδιάς

To μόνο που δεν μου άρεσε είναι η παντελής απουσία από κάθε επιδόρπιο.

extra tip: Ζημωτό ψωμί στα κάρβουνα το οποίο ήταν υπέροχο

Ήπιαμε 1 κιλό λευκό κρασί το οποίο ήταν τίμιο και 5 αναψυκτικά.

Το συνολικό ύψος του λογαριασμού έφτασε τα € 75 τα οποία προσωπικά τα θεωρώ πολύ τίμια, ενώ η απόδειξη ήλθε αμέσως.

Σχετικά με την εξυπηρέτηση ήταν κάτι παραπάνω από άμεση, ενώ ο χώρος του μαγαζιού δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια εξοχική ταβέρνα, χωρίς τίποτα το δήθεν και το εξεζητημένο, στοιχεία τα οποία ενίοτε αγγίζουν το κιτς. Αυθεντικό λοιπόν χώρις τίποτα παραπάνω από αυτό που ακριβώς έπρεπε να είναι.

Στα συν του μαγαζιού ότι διαθέτει parking.

Τέλος, ιδιαίτερη μνεία πρέπει να δωθεί στην καθαριότητα η οποία είναι εμφανής στα 2 σημαντικότερα μέρη του μαγαζιού (κουζίνα και WC).

06 Μάρ 2016

Στο Τζάκι βρέθηκα μια Κυριακή μεσημέρι μετά από μια βόλτα στην Πάρνηθα, καθώς δεν είχα διαβάσει κρητικές δεν ήξερα τη να παραγγείλω και τη να περιμένω από την κουζίνα του.

Μόλις μπήκαμε στην ταβέρνα ένας σερβιτόρος μας έβαλε στο τραπέζι και μας πήρε παραγγελία στα γρήγορα χωρίς μπλοκάκι και χωρίς ούτε καν να επαναλάβει την παραγγελία, πήραμε μια φέτα, μια σαλάτα λάχανο καρότο, μια πατάτες, ένα λουκάνικο και μισό κιλό παϊδάκια.

Καθώς περιμέναμε να μας σερβίρουν βγαίνει από την κουζίνα ένας σερβιτόρος με των δίσκο φορτωμένο με διάφορα ορεκτικά σαλάτες και πατάτες, όπως πέρασε με ταχύτητα αστραπής από το οπτικό μου πεδίο μου φάνηκε ότι η μερίδες ήταν λίγο μεγάλες, ξάφνου βγαίνει κι άλλος ξανακοιτώ για να σιγουρευτώ και τη να δω??? Όχι φίλοι μου δεν ήταν μεγάλες ήταν τεράστιες.

Γυρνάω στην στην γυναίκα μου και της λέω:
-Κοίτα, κοίτα της μερίδες!!!
-Μήπως είναι 2 ή 3 μερίδες μαζί???
-Μακάρι, της απαντώ γιατί αλλιώς έχουμε παραγγείλει πάρα πολλά για 2 άτομα.

Δεν πρόλαβα να τελειώσω την κουβέντα μου και έρχονται τα ορεκτικά μας.

Σαλάτα λάχανο καρότο άνετα για 6 άτομα!
Πατάτες? σαν 3 μην πω και 4 μερίδες μιας μέσης ελληνικής ταβέρνας!
Η φέτα χωρίς πραγματικά να υπερβάλω καθόλου ήταν 500 με 600 γραμμάρια!!!
Το ψωμί ήταν κομμένο σε φέτες ίσα με δυο μεγάλες αντρικές παλάμες και έρχεται και το λουκάνικο που ήταν άνετα άλλα 400 με 600 γραμμάρια.

Όλα ήταν φρεσκότατα νόστιμα και το παϊδάκι καλό αλλά... Με τόσο μεγάλες μερίδες έπρεπε να μας προειδοποιήσουν να παίρναμε λιγότερα, ευτυχώς που είχαν κουτιά για πακέτο και πήραμε μαζί μας ότι μπορούσαμε. Την φέτα την τρώγαμε 4 μέρες μετά!!!

Εν κατακλείδι το τζάκι αξίζει να το επισκεφθείς μεγάλη παρέα γιατί έτσι βγαίνει ακριβά! Αν είστε 6 άτομα παίρνεις μία σαλάτα, μια πατάτες μια φέτα, ένα λουκάνικο και είσαι μια χαρά!

01 Φεβ 2017

Επισκέφθηκαμε σήμερα την ταβέρνα αυτή 5 ενήλικες και 2 παιδιά. Είχαμε μάθει για τις μεγάλες μερίδες, καθώς και για την καλή ποιότητα κρεάτων.
Παραγγείλαμε 1 μερίδα πατάτες, τζατζίκι, σαλάτα λάχανο, 1 φέτα, 1μοσχαρισια μπριζόλα (900γρ), 1χοιρινη μπριζόλα (500 γρ) και 1κιλο παιδάκια προβατίνας. Ήπιαμε 1 λίτρο κρασί λευκό. Πληρώσαμε 91 ευρώ.
Οι μεριδες ήταν όντως τεράστιες, ιδίως η φέτα και οι πατάτες. Ήταν διπλές σε σχέση με άλλα μαγαζιά, αλλά χρεώνονται και δίπλα (8 ευρώ οι πατάτες). Ήμασταν μεγάλη παρέα και έφτασαν για όλους. Αν πάει όμως ένα ζευγάρι για φαγητό, δεν έχει τη δυνατότητα μειωμενης μερίδας. Τα παιδάκια ήταν γεμάτα λίπος!! Πολύ λίπος όμως! Ψάχναμε το κρέας! Η μοσχαρίσια μπριζόλα ήταν καλή. Και η χοιρινή καλή ήταν, αλλά δεν ξετρελαθηκαμε. Οι πατάτες δεν ήταν προτηγανισμενες, αλλά πλέον τα περισσότερα μαγαζιά έχουν επανέλθει στην επιλογή κανονικής πατατας. Έχω φάει λοιπόν και καλυτερες.
Δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε 40χλμ από Πειραιά για το φαγητό αυτό!

28 Μάρ 2016

Το τζάκι το επισκέπτομαι δεκαετίες πάντα σε συνδυασμό με την πίστα καρτ στις Αφίδναι.
Δυστυχώς την προηγούμενη τετάρτη μάλλον ήταν και η τελευταία.

Για την ποιότητα των φαγητών του δεν έχω να πω κάτι το αρνητικό, αφού τα παιδάκια του είναι πάντα φοβερά.
Όμως τις τελευταίες 2 φορές αρνήθηκε προκλητικά να δώσει απόδειξη και παρόλα αυτά πληρώσαμε και τις δύο φορές σχεδόν 30ευρώ το άτομο.

Συγνώμη αλλά 30 ευρώ το άτομο με χύμα κρασί και χωρίς απόδειξη για ένα μαγαζί στην άκρη της Αττικής είναι σκάνδαλο.
Δε σχολιάσω την ατμόσφαιρα τεκέ και την εξυπηρέτηση αφού πάντα έτσι ήταν το μαγαζί. take it or leave it.
Αλλά με τις τιμές αυτές και τον ανταγωνισμό που υπάρχει δε βρίσκω λόγο να το ξαναεπισκεφθώ.

10 Δεκ 2015

Σαββατόβραδο, μαζευόμαστε μεγάλη παρέα, αποτελούμενη από 12 άτομα συν δύο πιτσιρίκια, άπαντες δεινοί κρεατοφάγοι κινήσαμε για το Τζάκι. Στην κριτική δεν μπορώ να συνυπολογίσω το έξοδο των διοδίων - αττικής οδού, αλλά να ξέρετε ότι θα χρειαστείτε περί τα 10-12€ επιπλέον για να φτάσετε στον προορισμό σας. Κατ' εμέ αξίζει τον κόπο.

Πρώτη εντύπωση για το χώρο: εντάξει το μαγαζί είναι αυτό που λέει: Χ Α Σ Α Π Ο Τ Α Β Ε Ρ Ν Α!!! Μην περιμένετε τίποτα το ιδιαίτερο, υπάρχει μία απλή απλούστατη και παλιά, αλλά πεντακάθαρη σάλα σε χρώμα ντούκο φυστικί, σοβατεπί ανάγλυφα και ασορτί ροζέτες στο ταβάνι από τις οποίες κρέμονται λάμπες φθωρίου τύπου κρεοπωλείου (ομορφιέεεες!!! ). Συμπέρασμα: αν το πρόβλημά σου είναι το καλοστημένο με γούστο περιβάλλον, απλά μην κάνεις τον κόπο. Αν αυτό που ψάχνεις είναι ποιότητα στα κάρβουνα, καλό κρέας και μερίδες για γίγαντες, τότε ναι είσαι στο σωστό μέρος!

Τελευταία παρατήρηση για το μέρος, οι τουαλέτες! Δεν θα ήταν υπερβολή να πω ότι ούτε στα σπίτια μας τέτοια καθαριότητα, αλλά και τέτοια πρόληψη για τις ανάγκες των πελατών. Υπάρχουν στους τοίχους κρεμασμένα ό, τι μπορεί να χρειαστεί ακόμα και ο πιο περίεργος τύπος. Μπράβο γι'αυτο το θέαμα και ρίχνοντας και μια ματιά στην κουζίνα, η οποία συνορεύει με το μπάνιο, βλέπει κανείς και εκεί την απόλυτη τάξη και καθαριότητα ακόμα και σε ώρα αιχμής, όπως είναι το Σάββατο βράδυ.

Πάμε στα ενδιαφέροντα τώρα. Οι μερίδες είναι πραγματικά τεράστιες συγκρινόμενες ιδιαίτερα με αυτές που σερβίρονται στις απανταχού ταβέρνες των Αθηναϊκών προαστίων (εξαιρείται ο Φετάνης στα Μελίσσια - τώρα κοντά στην Πεντέλη). Άποψη μου είναι πως το μαγαζί ισοφαρίζει τις τιμές που είναι κανονικότατες με ποσότητες πολύ μεγάλες και το ισοζύγιο κλείνει σε τιμές επί εποχής δραχμούλας (για όσους θυμούνται). Εντυπωσιακή πραγματικά η ποσότητα της υπέροχης φέτας που κυριολεκτικά κολυμπούσε στο καταπράσινο λαδάκι!

Πατάτες σπιτικές που σχηματίζουν βουνό σε οβάλ πιατέλα, ψωμί μαλλον ζυμωτό, στα κάρβουνα, η μία φέτα πρέπει να είναι γύρω στο μισό μέτρο χωρίς υπερβολή! Ωραία χόρτα (εποχιακά τώρα είχε ζοχούς), καλή λαχανοσαλάτα, χειροποίητο τζατζικάκι όλα μια χαρά! Το λουκάνικο παίρνει βελτίωση, χωρίς όμως να μην είναι ωραίο (απλά απευθύνεται σε πολύ ευρύ κοινό - όσοι τρώνε χωριάτικα λουκάνικα καταλαβαίνουν τι εννοώ).

Αυτό που κατά τη γνώμη μου διαφορροποιεί αυτή την ταβέρνα και της δίνει μία ξεχωριστή θέση στο χάρτη είναι τα πρώτης ποιότητας κρέατα σε συνδυασμό με το δεινό ψήστη που δίνει ρεσιτάλ στα κάρβουνα και εξηγώ: παραγγείλτε όπως και δήποτε το φιλέτο (όπως το ονομάζουν) πρόβατο και θα με θυμηθείτε! προσωπικά είναι ένας κρέας που δεν συμπαθώ, μου μυρίζει και το βρίσκω σκληρό συγκριτικά με το αρνάκι. Μιλάμε ότι δεν έχετε ξαναφάει το πρόβατο με τέτοιο τρόπο! Καμία μυρωδιά, λουκούμι, χίλια μπράβο για την ποιότητα και την ευρυματικότητα, προτείνεται ασυζητιτί! Επίσης παϊδάκι πρόβατο για δυνατούς κρεατοφάγους αλλά κια αυθεντική σπαλομπριζόλα, σωστό κομμάτι από το ζώο, για το ψήσιμο, εντάξει αν δεν ξέρουν αυτοί τότε ποιοι;

Μόνο μειονέκτημα, δεν έχουν το παραμικρό γλυκάκι, έστω λίγο γιαούρτι με μέλι που το σηκώνει ο οργανισμός μετά από τόση τοξίνη! Δεν πειράζει, όρεξη και διάθεση να έχετε και το απέναντι περίπτερο θα σας καλύψει με σοκοφρέτες και τα σχετικά μπινελίκια για πιτσιρίκια και όχι μόνο.

Καλό φαγητό, ποιότητα στις πρώτες ύλες χωρίς φανφάρες και δήθεν μοντερνιές που καταλήγουν στην καταστροφή ενός καλού υλικού, εξυπηρέτηση σωστή, μερίδες τι να λέμε τώρα, το Τζάκι αποτελεί προορισμό απόλαυσης χειμώνα - καλοκαίρι. Όσοι πιστοί κρεατοφάγοι προσέλθετε ανεπιφύλακτα!

21 Φεβ 2016

Χασαποταβερνα στο Πολυδενδρι με διακοσμηση ξεχασμενη στο 1950, ασβεστη παρε να εχεις, πανω στο δρομο με οτι αυτο συνεπαγεται και με σημα κατατεθεν τις ΠΟΛΥ μεγαλες μεριδες οι οποιες βεβαια συνοδευονται απο ΠΟΛΥ μεγαλες τιμες.

Περιορισμενος καταλογος με δεδομενη ποιοτητα φαγητου. Το ψήσιμο πολύ καλό τα υλικά αριστα. Κλασική χασαποταβερνα με δυνατότητα επιλογής κρέατος.

Χωρος ασφυκτικος απο τραπεζια. Με χαλαει παρα πολυ το πλαστικο που βαζουν ακομα πανω στα τραπεζια για να μη λερωσεις τραπεζομαντηλο. Ειπαμε 1950.
Σερβις αδιαφορο αλλα γρηγορο.
Στα σην οτι διαθετει παρκινγκ οπου η περιοχη εχει προβλημα.
Η περιοχη εχει καλυτερες επιλογες. Τα 20 το ατομο ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα τα ξοδεψετε.

16 Νοε 2015

Τζάκι- Πολυδένδρι, δεν ξέρω και εγώ από πότε πήγαινα εκεί μικρός με τους γονείς μου(κοντεύω τα 30 τώρα).

Από τις must επιλογές για όλους τους κρεατοφαγάδες που θέλουν τη γουρουνομερίδα χωρίς να ξέρουν τι σημαίνει η λέξη θερμίδα (σαν και μένα)!

Κατ'αρχήν η ταβέρνα είναι στο κεντρικότερο σημείο του Πολυδενδρίου και όποιον και να ρωτήσεις τη ξέρει γιατί είναι το σήμα κατατεθέν του χωριού. Κατά δεύτερον μην το διανοηθείς να πας Π/Σ/Κ χωρίς να έχεις κλείσει τραπέζι καθώς θα δεις μία ουρά ατελείωτη απ'έξω.

Γεύση: Οι μερίδες είναι τεράστιες (αυτός είναι ο λόγος που πάω άλλωστε) και αυτό το αντιλαμβάνεται κάποιος με το που του φέρνουν το ψωμί, μια τεράστια ψημένη φέτα από καρβέλι, μία για το καθένα.
Μερίδα πατάτες να ταΐσουν ένα λόχο.
Έχουν κάθε είδους κρέας αλλά το δυνατό τους σημείο είναι τα πα'ι'δάκια που είναι πραγματικά πολύ καλά.
Θα ικανοποιηθεί απόλυτα κάθε λάτρης του κοψιδιού και του κρασιού!

Εξυπηρέτηση: Η εξυπηρέτηση είναι καλή αν υπολογίσεις ότι το μαγαζί είναι συνέχεια με κόσμο, αυτό που δεν μ'αρέσει είναι ότι προσπαθούν να σου πουλήσουν με έμμεσο τρόπο όλα τα ορεκτικά τους λέγοντας "Φέρνω και αυτό ε? φέρνω και το άλλο ε?". Σε γενικές γραμμές όμως είναι γρήγοροι και ευγενικοί.

Χώρος: είναι πολύ παλιός, άνευ σημασίας, ο ίδιος από τότε που πήγαινα παιδάκι(αρχές 90), με 2 πολύ παλιές τοιχογραφίες να στολίζουν το κυρίως χώρο. Τα τραπέζια είναι πολύ στριμωγμένα μεταξύ τους και δίνεις αγώνα να περάσεις για να κάτσεις.

Γενικά μια πολύ καλή επιλογή για κρεατικά και σε λογικές τιμές. Ένα ζευγάρι για να φάει καλά χρειάζεται 35€-40€ και ίσως και του μείνουν για να πάρει σπίτι (με την όρεξη τη δική μου δεν ισχύει αυτό). Δεν ενδείκνυται για αυτούς που δεν θέλουν να συνωστίζονται και να κάθονται "ο ένας πάνω στον άλλο".

Πλατεία Ειρήνης, Πολυδένδρι