SOUK
Μέση Ανατολή

Γλυφάδα

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Λιβανέζικο Street food και σαλάτες. Ανοιχτό 24 ώρες.

07 Οκτ 2014

Περνώντας από έξω, μου έκλεψε τις εντυπώσεις. Ήταν για εμένα κάτι το εναλλακτικό. Έπεισα την φιλη μου να μπούμε μέσα για να δοκιμάσουμε. Ήταν καθημερινή γύρω στις 10 το βράδυ.

Μας εξήγησαν τη διαδικασία, η οποία θεωρώ πως θα μπορούσε να γίνει πιο εύκολη, αλλά από ο, τι κατάλαβα αυτό ειναι το concept του μαγαζιου.

Πήραμε μουταμπελ, μουχαμάρα ( μου άρεσε επειδή ήταν πικάντικο), κοτόσουπα και 1 τυλιχτή πίτα σουάρμα μοσχαρίσιο. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η ποικιλία κρασιών που είχε!

Πήραμε δύο ποτήρια κρασί κι ένα νεράκι. Διασχίσαμε λοιπόν τα περίπτερα και καταλήξαμε στο ταμείο όπου πληρώσαμε 27,50€.

Με δυσκολεύει λίγο ακόμα ο τύπος εξυπηρέτησης "fast food", αλλά ήταν ωραίο το φαγητό. Και στην τελική αν κανείς δε θέλει αυτο αλλά κάτι πιο "κυριλάτο" υπάρχουν κι αλλά δυο λιβανέζικα στην περιοχή.

Θα πρότεινα να πάτε ως μια εναλλακτική street food κι όχι για επίσημο δείπνο. Θα ξανά περάσω σίγουρα.

23 Αυγ 2013

SOUKoSPICY!

Κυριακή Πρωί και πλάτσα πλούτσα σε πισινούλα της Γλυφάδας (must! γιατί στις παραλίες γίνεται της τρελής). Έχει πάει 5 το απόγευμα και το μεν σώμα δροσίστηκε το δε στομάχι αρχίζει να διαμαρτύρεται εντόνως. Πέφτουν οι προτάσεις στο τραπέζι και αποφασίζουμε να πάρουμε το ρίσκο που ονομάζεται SOUK και βρίσκεται ακριβώς δίπλα, χωρίς να ξέρουμε τι ακριβώς παίζει (πέρα από το Libanese Food που αναγράφεται στο λογότυπο).

Μπουκάρουμε και καθόμαστε στα τραπεζάκια ελέγχοντας τον κατάλογο. Μια ευγενέστατη κοπελίτσα μας εξηγεί το σύστημα (το οποίο ακούγεται διασκεδαστικό) και πλησιάζουμε το πρώτο - ας το θέσω έτσι - περίπτερο με τις πίτες.

Manoush με ζααταρ και τυρί και τα μυαλλιά στα κάγκελα εντελώς! Σπάει η μύτη. Προχωράμε στο επόμενο και παραγγέλνουμε σαουαρμά τυλιγμένα κι όχι μερίδα(κοτόπουλο εγώ σε πιο ελληνοποιημένη μορφή, αρνί με χούμους για τους τολμηρούς άντρες της παρέας).

Προχωράμε στις σαλάτες (εδώ, οφείλω να ομολογήσω πως το ψυγείο πρέπει να ονομαστεί Τιτανικός γιατί πρόκειται για ναυάγιο) τις οποίες προτείνω να προσπεράσετε επιδεικτικά γιατί θα σας χαλάσουν λίγο την άποψη συγκριτικά με τα προηγούμενα πιάτα.

Next station - Αναψυκτικά, προμηθευτείτε ό,τι επιθυμεί η καρδούλα σας και βουρ για ταμείο!

Αφού πληρώσετε, περιμένετε να ετοιμαστούν. Διάβασα σε προηγούμενη κριτική πως τα κρεατικά θέλουν πολλή ώρα να ετοιμαστούν σε σχέση με τα αυθεντικά φαγάδικα του Λιβάνου. Δεν έχω πάει Λίβανο αλλά στα ΗΑΕ τα σαουαρμά είναι στα 1/3 του μεγέθους του SOUK οπότε το θεωρώ λογικό να φτιάχνονται γρηγορότερα.

Μετά από 20 περίπου λεπτάκια αναμονή πάτε με την αποδειξούλα να παραλάβετε τα πιάτα σας (φυσικά ο κλασσικός Ελληνάρας βαριέται την συγκεκριμένη διαδικασία και θέλει να του τα φέρνουν όλα στο τραπέζι αλλά εγώ την βρίσκω διασκεδαστική). Στο κάτω κάτω αν είστε παρέα το κόστος θα βγει γύρω στα 7 € κατ'άτομο.. οπότε λίγο self service δεν βλάπτει.

Κι ερχόμαστε στο φαγητό... Πρόσφατα μου εξήγησαν πως το ζααταρ είναι ΕΝΑ ΜΟΝΟ μπαχαρικό και τρελάθηκα, έβαζα στοίχημα ότι είναι ενα συνονθύλευμα διότι η μυρωδιά σου τρυπάει τον εγκέφαλο. Περιττό να σας πω ότι η πίτα μανούς διαγράφει από τον χάρτη τις πίτσες. Σας δίνεται και η δυνατότητα να προσθέσετε και έξτρα υλικά άνευ κόστους (ντομάτα νομίζω, δυόσμο, γιαούρτι κ.α) οπότε αν θέλετε να την πιτσοποιήσετε έχετε την δυνατότητα. Προτείνω όμως να εμμείνετε στα δυο συστατικά και να μην μπουχτίσετε την πίτα.

Περνάμε στα σαουαρμά και τα αραβοπιτογυρα... Τα λόγια είναι περιττά... ο συνδυασμός των γεύσεων σκάει σαν ΤΝΤ στο στόμα γιατί όλα είναι φρέσκα και δένουν απίστευτα. Εγώ προτιμώ το γιαούρτι δυόσμο για σως αλλά και η χούμους επιλογή είναι πολύ ωραία.

Εν κατακλείδι, αποφύγετε τις σαλάτες όσο μπορείτε και επιλέξτε πιάτα 4-5 υλικών για να καταλάβετε την διαφορά λιβανέζικου με ελληνικό. Εννοείται ότι η περιγραφή μου στηρίζεται στο γεγονός ότι μιλάμε για street food και όχι για γκουρμεδιάρικο εστιατόριο. Θεωρώ πως για after ξενύχτι ή summer light lunch είναι ό,τι πρέπει και ξεφεύγει από τα καθημερινά.

Στα θετικά είναι και ο χώρος! Designaτος και προσιτός, με neon επικεφαλίδες σε κάθε περιπτεράκι σου θυμίζει παιδότοπο για όλες τις ηλικίες. Τα παληκάρια/ψήστες είναι ευγενέστατοι και σου εξηγούν όσα θες χωρίς να τσαντίζονται για τους 800 βαθμούς από τις ψησταριές.

Την επόμενη φορά που θα στε παραλιακή κάνετε μια στάση... θα με θυμηθείτε. Προσωπικά, είμαι μόνιμος θαμώνας!

15 Ιουν 2013

Πρώτη φορά σε αυτό το "εστιατόριο". Πρώτη φορά έφαγα λιβανέζικο. Πρώτη φορά βλέπω στην Ελλάδα μαγαζί με τέτοιο concept ("περίπτερα" μέσα σε έναν χώρο). Πρώτη φορά που δεν ένιωθα ότι βρισκόμουν σε Γλυφαδιώτικο μαγαζί.

Παρασκευή βράδυ στις 11 βρέθηκα στην περιοχή μόνο και μόνο για να δοκιμάσω αυτή την εναλλακτική πρόταση γρήγορου φαγητού. Παρέα 4 ατόμων με τα 2 από αυτά να έχουν πάει άλλη μία φορά και να ξέρουν τη διαδικασία.

Μπαίνοντας, μας υποδέχτηκε μια κοπέλα η οποία ρώτησε αν έχουμε ξαναέρθει και γνωρίζουμε πώς γίνεται η παραγγελία. Το ίδιο μας ρώτησε κι ένας άλλος υπάλληλος, πρόθυμος να μας εξηγήσει και ό,τι απορίες είχαμε πάνω στο μενού.

Χωρίς να πολυλογώ, γιατί δεν έχω ξαναφάει λιβανέζικο κι έτσι δεν μπορώ να κρίνω κατά πόσο κοντά στο αυθεντικό είναι ή όχι, επιλέξαμε 3 διαφορετικά φαγητά (το 1 το πήραμε διπλό). Από το σταντ Handmade (φτιάχνει μανούσε πίτα σαν πίτσα σε ξυλόφουρνο) πήραμε αυτό με το τυρί και το λαχματζίν (ανοιχτή πίτα όπου η μισή είχε τυρί και η άλλη λαχματζίν-κιμάς μοσχαρίσιος νομίζω) και το αουάρμα με γιαούρτι (διπλωμένη πίτα-τύπου καλτσόνε με αρνίσιο κιμά).

Από το σταντ On fire πήραμε 2 τυλιχτές πίτες με σαουάρμα (κυρίως μοσχαρίσιος κιμάς και λίγο αρνίσιος), τις οποίες ζητήσαμε να είναι παραδοσιακές, δηλαδή με ταχίνι, ραπανάκι και ίσως κάτι ακόμα που δεν έχω συγκρατήσει. Αυτές τις πίτες μας τις έκοψαν στη μέση κι έτσι ο καθένας μας έφαγε από ένα γερό κομμάτι (είναι πολύ χορταστικές και με μία ολόκληρη είσαι οκ χωρίς να χρειάζεται να φας κάτι άλλο).

Αφού κάναμε τις παραγγελίες στα περίπτερα, προσπεράσαμε τις συσκευασμένες σαλάτες και πήγαμε να πληρώσουμε παραγγέλνοντας 2 ποτήρια μπύρας draft (δεν ξέρω τι ακριβώς ήταν, αλλά πολύ καλή κι ελαφριά, ό,τι πρέπει για να συνδυάσεις το πιο βαρύ φαγητό) και 2 μπουκαλάκια νερό. Συνολικά 29,30 ευρώ! Τις μπύρες μας τις έφερε μια κυρία από το wine bar που έτυχε και βρισκόταν στο ταμείο.

Έχοντας το νου μας στα σταντς, όταν είδαμε να τα έχουν έτοιμα, πήγαμε με δίσκο και τα φέραμε στο τραπέζι. Με τη χρήση αρκετών χαρτοπετσετών, φάγαμε απ' όλα και προσωπικά ενθουσιάστηκα με τις γεύσεις!!

Μπράβο στους δημιουργούς του Souk και μακάρι να πάρουν κι άλλοι αυτή την ιδέα και να μας έρθει πιο κοντά στο κέντρο της Αθήνας!

28 Απρ 2013

Στις 6/4/2013 η περιοδία στη Γλυφάδα δε σταμάτησε απλώς και μόνο σε ένα μπεργκεράδικο. Μετά το The burger joint η παρέα ήθελε και γλυκό. Πρότεινα να πάμε στη Δέσποινα, που βρίσκεται πάνω στον κεντρικό δρόμο και το μιλφέϊγ της έχω ξεχάσει τι γεύση έχει.

Δεν τη θύμήθηκα βέβαια, γιατί Σαββατιάτικα, 11 η ώρα το βράδυ, η Δέσπω μας έβλεπε πια στον ύπνο της. Λίγο πιο πέρα, στη γωνία, είχε κάτι φώτα, ένα κατάστημα δηλαδή, γωνιακό με έντονο φωτισμό. Με τράβηξαν σαν από ένστικτο τα κόκκινα και πράσινα γράμματα τύπου "νέον" που είχε και έπρεπε να πάω μόνος (να μη σέρνω και τους άλλους μαζί), για να δω μήπως είναι κανένα άσχετο επιπλάδικο.

Έμεινα στήλη άλατος, όταν διαπίστωσα ότι επρόκειτο για το μαγαζί που έψαχνα να βρω εδώ πριν ξεκινήσω, γιατί είχα διαβάσει γι' αυτο στο παρελθόν και δεν μπορούσα με τίποτα να θυμηθώ το όνομα του. Souk λοιπον, λιβανέζικο, πολυδύναμο στέκι. Μπήκαμε ασυζητητί και μας υποδέχτηκε μια κοπέλα που πάντα σε ρωτάει "Έρχεστε πρώτη φορά;". Είναι αρκετά σκόπιμο κάτι τέτοιο, αφού το σκηνικό είναι τελείως ανερμήνευτο και χρειάζεται υποτίτλους ως οδηγίες προς ναυτιλομένους.

Μου θύμισε λούνα παρκ, όπου πηγαίνεις από "περίπτερο" σε "περίπτερο" ή αλλιώς την έκθεση Αρτόζα, όταν έπαιρνα σβάρνα τα σταντς με ένα VK στο χέρι που είχα καβατζώσει και με ενημέρωναν για τις τυρόπιτες και τα κρουασάν. Με το που μπαίνεις βρίσκεται η "γωνιά-κάβα-μπαράκι" με τα κρασιά, η οποία έχει αρκετά όμορφη αισθητική. Από εκεί και πέρα ο χώρος είναι μεγάλος και πηγαίνεις στο "περίπτερο -σταντ" που σε ενδιαφέρει για να πάρεις αυτό που θέλεις.

Αυτά που μου έκαναν εντύπωση είναι ότι ο χώρος της εστίασης έχει αισθητική ΙΚΕΑ (λίγο απρόσμενο για λιβανέζικη άποψη, καθόλου άσχημο στην πράξη για το δικό μου γούστο - όλα πολύ ξεκάθαρα και λειτουργικά) και έχει κι έναν συναρπαστικό φωτισμό το μαγαζί στο σύνολό του.

Δεν υπάρχουν μεγάλα φώτα μαζικής παραγωγής φωτός, αλλά μικρότερα και τοποθετημένα με τέτοιο τρόπο που είναι σα να είσαι σε σπίτι που φωτίζεται από διάφορα πορτατίφ. Δεν είναι υποφωτισμένος ο χώρος, όχι. Είναι διαφοροποιημένος ανά σημείο. Το γεγονός αυτό, δεν ξέρω, εμένα μου έβγαλε μια τεράστια ζεστασιά και με έκανε να θέλω να παραμείνω στο κατάστημα.

Ως προς το κομμάτι των φαγητών, ήμασταν στο σημείο του γλυκού και πήραμε ένα καταϊφι με κρέμα για το φίλο από το εξωτερικό και 5 μπάλες παγωτό για εμάς τους άλλους τρεις.

Το καταΐφι ο Bill το βρήκε... στεγνό (βλ. κριτική The burger joint) για μία ακόμη φορά, ενώ τα παγωτά (2 μπάλες φυστίκι, 1 μπάλα πραλίνα, 1 μπάλα καϊμάκι και 1 μπάλα μπανάνα) ήταν ικανοποιητικά, με καλύτερο με διαφορά την πραλίνα. Το φυστίκι για μένα ήταν λίγο αδιάφορο, όπως και η μπανάνα, ενώ το καϊμάκι ήταν συμπαθητικό. Μια μικρή ένσταση είχαμε ως προς τα πιατάκια που μας σέρβιραν, ήταν πλαστικά, χωρίς γούστο και αταίριαστα.

Αυτή τη φορά το λογαριασμό τον πλήρωσα εγώ και για όλα τα παραπάνω έδωσα 14 ευρώ: 2 € / μπάλα παγωτού + 4 € το καταΐφι. Τρελο VFM δε θα το πεις, αλλά οκ, πέρασα μια χαρά, οπότε το κάνω γαργάρα.

Εντύπωση επίσης μου έκαναν αυτά που έβλεπα στα γύρω τραπέζια, κάτι τεράστιες πίτσες με υλικά διάφορα, σκορπισμένα επάνω τους... Νομίζω μου έκλειναν το μάτι, μμμ, ναι, ναι, για το ραντεβού της επόμενης φοράς.

20 Απρ 2013

Καθημερινη νωρίς το απόγευμα βρίσκομαι στην περιοχη και αποφασίζω να δοκιμάσω και εγω το souk.
Το όλο σύστημα μου θύμισε το Νεον όπου υπάρχουν διάφορα stands απο τα οποία διαλέγεις φαγητο που επιθυμείς και απο ένα ψυγείο παίρνεις έτοιμες συσκευασμενες σαλάτες. Να μην ξεχάσω να αναφέρω το stand για καφε και το wine bar.

Για πιο λεπτομερή περιγραφή του χώρου μπορείτε να ανατρέξετε στην κριτική του Επικουριου, που τα περιγράφει απόλυτα σωστά και με πολυ ωραίο τροπο.

Στα του φαγητου δοκίμασα μια σαλατα πράσινη,τίποτα το σπουδαίο τίποτα το διαφορετικό. Ηταν έτοιμη κομμένη σε πλαστικο μπωλ στο ψυγείο αλλα ειχε διατηρηθεί αρκετα καλα,μιας και πρέπει να ειχε ετοιμαστεί λίγες ώρες πριν μονο.

Δοκίμασα και αυτήν την πίτσα που έφτιαχνε στον θωλοτο παραδοσιακό φούρνο που πρώτη φορα είδα. Προκειται για ένα λεπτό ζυμαρι και απο πάνω έβαζε τυρι και κάποια αλλα υλικά.
Εγω αποφάσισα και πήρα μια σκέτη με τυρι. Ειναι αρκετα μεγάλη και επαρκεί και για 2 άτομα που θέλουν κάτι να τσιμπήσουν. Την βρήκα νόστιμη χωρίς όμως να πω ότι ενθουσιάστηκα κιόλας. Το τυρι όντως όπως αναφέρει και ο Επικουριος ηταν κάπως διαφορετικό κάτι μεταξύ κίτρινου και ασπρου τυριου.

Η εξυπηρέτηση ηταν καλη,εαν και θυμίζω ότι πρόκειται για self service, Ο χωρος μοντέρνος χωρίς κάτι το παραδοσιακό,μεγάλο μαγαζι ανοιχτο μέχρι αργα στο concept street food, θεωρω ότι θα ειναι δύσκολο να διατηρηθεί.

Οι τιμές ειναι λίγο τσιμπημενες αλλα για κάτι γρήγορο στο πόδι,δεν κάνει μεγάλη διάφορα στον συνολικο λογαριασμο,εαν όμως καθησεις για ένα πλήρες γεύμα τότε σίγουρα έρχεται πολυ ακριβο.

Δοκιμάστε το, εαν βρίσκεστε στην περιοχη βράδυ κυρίως για κάτι πιο καθαρο απο τα βρώμικα που συνήθως ειναι ανοιχτα αργα το βράδυ.

18 Μάρ 2013

Πολυ ωραιο ιδεα και concept..! θα μπορουσε να ειναι κ για αλλες διεθνεις κουζινες μιας και η λιβανεζικη κουζινα δεν με ενθουσιαζει.. μια αραβικη πιτα και μια λιβανεζικη "πιτσα" ειναι τα κυριως φαγητα.

Πολυ ωραιος χωρος, διαμορφωμενα, ωστοσο την πρωτη φορα που θα πας θα χαθεις καθως δεν ξερεις τι ακριβως συμβαινει αλλα θα στα εξηγησουν ολα τα πολυ ευγενικα ατομα του μαγαζιου.

Ποιοτητα πολυ καλη, μιας και ολα τα υλικα μαγειρευονται εκεινη την ωρα!

Απο αποψη τιμων, ειναι σχετικα χαμηλες αλλα.. θα μπορουσε να ηταν ακομα πιο χαμηλες αφου στην ουσια το κοστος των υλικων ειναι ελαχιστο..! Αλλα και σαν ποσοτητα μικρες. Π.χ ακομα κ οι σαλατες, μικρη ποσοτητα δεν αξιζουν ουτε τα 4€!

Σιγουρα μια πρωτοτυπη ιδεα, που αξιζει καποιος να δοκιμασει αλλα.. δεν ξερω κατα ποσο θα με εκανε να ξαναπαω εκει σε συντομο χρονικο διαστημα, ισως μετα απο αρκετο καιρο οταν θα ηθελα να ξεφυγω απο ολες τις αλλες γευσεις που υπαρχουν στην Αθηνα.

17 Μάρ 2013

Συμφωνω με τις παραπανω κριτικες.
ειναι πολυ ακριβο οταν ενα λαχματζουν το χρεωνει 5.5€ σε μια εποχη που η τιμη πιατσας ειναι στα 2.2
ελα όμως που ειναι πολυ νοστιμο και το ψηνει μπροστα σου.

Εγω μονο και μονο για τα λαχματζουν θα ξαναπαω και ας τα πληρωσω..εε και για καμια τσουρα αργιλε ισως.

18 Φεβ 2013

Εχω πάει αρκετές φορές από τότε, που άνοιξε και το βρίσκω κάθε φορά καλύτερο. Ο μινιμαλ χώρος είναι έξυπνα διακοσμημένος, χαλαρός και ευχάριστος.

Τα φαγητά καλά, ιδιαίτερα οι "πίτσες" χορταστικά. Μου άρεσαν πολύ οι γαρνιτούρες στις "πίτσες" και ειδικά ο δυόσμος, που τις απογειώνει, πιστεύω. Και οι σαλάτες για 2 € η μία πολύ καλές.

Δοκίμασα και το κεμπάπ με πίτα πολύ καλό και νόστιμο, ψημένο στα κάρβουνα. Τα γλυκά του (καταϊφι και μπακλαβάς) πολύ καλά.

03 Φεβ 2013

Καλή η προσπάθεια του μαγαζιού να μας μυήσει στο Λιβανέζικο street food αλλά σε αρκετά σημεία *δεν* μοιάζει με αυτά που υποτίθεται ότι αντιπροσωπεύει. Αξίζει μια επίσκεψη να δοκιμάστε κάποιες επιλογές όπως μαν'ούσε ζίμπνε ή ζάαταρ, γύρος σαουάρμα κλπ. που δεν θα βρείτε σε κανονικά Λιβανέζικα εστιατόρια, αλλά ο τρόπος παραγγελίας και η έλλειψη εξυπηρέτησης ίσως σας παραξενεύσουν.

Πρώτο μείον είναι η αναμονή για το υποτιθέμενο fast food. 15+ λεπτά για ένα τυλιχτό σαουάρμα ή ένα φαλάφελ; Στείλτε το προσωπικό για ένα μήνα εκπαίδευσης στην Βυρητό, να δουλέψουν στο Barbar, στα διάφορα saj επί της οδού Bliss, ή στο Sahyoun να μάθουν την τέχνη. Η αλλάξτε κάτι στην ροή παραγγελίας & παρασκευής, εφόσον σε ώρες αιχμής επικρατεί πανικός στον πάγκο των ψητών κρεατικών.

Επίσης, για να βοηθηθούν όσοι έρχονται πρώτη φορά και δεν ξέρουν τι προσφέρει το μαγαζί, γιατί δεν κάνετε αυτό που συνηθίζεται στα φαστφουντάδικα, δηλαδή να βάλτε φωτογραφίες των επιλογών ώστε να γίνονται οι παραγγελίες από τους πρωτοεμφανιζόμενους πελάτες πιο γρήγορα, και να μην χρειάζονται οι υπάλληλοι στην παρασκευή να εξηγούν το κάθε τι.

Από τα ψητά κρεάτα δοκίμασα το τυλιχτό σαουάρμα. Τεράστια μερίδα (περισσότερο για αυτό το θέμα παρακάτω). Το κρέας είναι λεπτές λωρίδες από μοσχάρι, ψήνεται σαν το δικό μας γύρο. Τυλίγεται με πίτα τύπου saj (λεπτή μονόφυλλη αραβική πίτα που ψήνεται επί τόπου σε ημισφαιρική ζεστή επιφάνεια). Η σως είναι από ταχίνι και λεμόνι, το λεγόμενο ταρατόρ, και τα συνοδευτικά είναι ντομάτα, μαϊντανό, κρεμμύδι, ρέβα τουρσί. Δοκιμάστε το.
Για όσους ξέρουν όμως από Λιβανέζικο φαγητό... ma fi na'na!
Ζητήσαμε και μία μερίδα κίμπε. Τους είχε ήδη τελειώσει. Περίεργο για Σάββατο μεσημέρι.

Το φαλάφελ ευτυχώς υπήρχε. Δεν το παραγγείλαμε τυλιχτό, το ζητήσαμε σε μερίδα - η πίτα σαζ κομμένη σε τρίγωνα, 6 κροκέτες φαλάφελ, συνοδεύεται από μαρούλι(;), φέτες από αγγουράκι τουρσί, και ψιλοκομμένη ντομάτα, μαζί με ένα κυπελάκι με χούμους(;). Ερωτηματικά για το μαρούλι (θα περίμενα φρέσκα φύλλα δυόσμου ή τουλάχιστον φύλλα μαϊντανού), και σως ταρατόρ αντί για χούμους. Το αγγουράκι τουρσί ήταν Λιβανέζικο, hamdulillah! Για φαλάφελ σερβιρισμένο Beiruti-style, περίμενα να δω ίσως καυτερές πιπεριές τουρσί, ή τουλάχιστον ρέβα τουρσί (που ευτυχώς βάζουν στο σαουάρμα). Τέλος παντων, το φαλάφελ, δηλαδή οι ρεβυθοκροκέτες, είναι νόστιμες και σούπερ τραγανές, αξίζει να τις φάτε όπως είναι.

Σάββατο μεσημέρι ζήτησα φρέσκο χυμό καρότο-πορτοκάλι. Δεν είχαν. Οι φρέσκοι χυμοί είναι στάνταρ στα Λιβανέζικα σαντουιτσάδικα. Πολλές φορές γίνεται συναγωνισμός ποιο μαγαζί θα κρεμάσει τα περισσότερα φρέσκα φρούτα στην πρόσοψη του για να προσελκύσει πελατεία. Ειδικότερα στα σαντουιτσάδικα που δεν σερβίρουν αλκοόλ (πχ, Λιβανεζικη μπύρα), προσφέρουν δεκάδες παραλλαγές από κοκτεϊλ φρέσκων φρούτων, έχουν καφάσια ολόκληρα με όλα τα είδη φρούτων απ'όλο τον κοσμο για αυτό το σκοπό.
Πιο παραδοσιακή και απλή επιλογή είναι ο χυμός καρότου.

Πως έγινε και ξεμείνατε από καρότα Σάββατο μεσημέρι;
Θα μπορούσαν να είχαν επίσης Λιβανέζικα φρουτό-ποτά, όπως γρανίτες λεμονάδα ή βυσινάδα (θα τα βρείτε επίσης και στην Τουρκία). Ούτε πήρε το μάτι μου καμία Λιβανεζικη μπύρα - θα μπορούσαν να'φέρναν τουλάχιστον την Almaza, ή την 961.
Στο ανοιχτό ψυγείο με τις έτοιμες σαλάτες θα βρείτε το κλασσικό ταμπούλε και το φατούς. Μου φάνηκαν μικρές οι μερίδες των έτοιμων ορεκτικών/σαλατών, με παραξένευσε αυτό, σε σχέση με τις τεράστιες πίτες (βλ. παρακάτω).

Το χούμους και το μπαμπαγανούζ είχαν τελειώσει - όπως και το κίμπε και τα καρότα που ανέφερα νωρίτερα. Μιλάμε για Σάββατο μεσημέρη όπου θάπρεπε να φροντίζουν για την αυξημένη πελατεία.
Δοκιμάσαμε μουχαμάρα - κάτι σαν "καρυδοκαυτερή" - που ήταν ΟΚ.
Για ορεκτικό επίσης δοκιμάσαμε το μουτάμπαλ - μελιτζανοσαλάτα με ταχίνι. Δεν τρωγόταν. Η μελιτζάνα ήταν chunky. Κανονικά γίνεται αλοιφή και δουλευεται μαζί με το ταχίνι, λεμόνι, σκόρδο και ελαιόλαδο, να ενωθούν οι γεύσεις. Εμείς μόνο ταχίνι και γιαούρτι καταλάβαμε, ούτε λεμόνι, ούτε καν την μελιτζάνα, παρόλο που ήταν χοντροκομμένη. Νομίζω πως δεν είχε ψηθεί καλά η μελιτζάνα, κανονικά γίνεται σε γκρίλ ή σε μάτι υγραερίου ώστε να "αρπάξει" η φλούδα και δώσει μία καπνιστή υπόγευση στην μελιτζάνα.

Στο τμήμα με τις ψητές πίτες "μαν'ούσε" οι παραγγελίες εκτελούνται πιο γρήγορα από τα κρεατικά. Δοκιμάσαμε μαν'ούσε ζίμπνε, δηλαδή πίτα με τυρί. Γευστικώς μοιάζει με πεϊνιρλί, σε σχήμα μεγάλης πίτσας με λεπτή ζύμη. Ναι μεν ήταν πολύ νόστιμη, ειδικά η παραλλαγή με το σουτζούκι, κάτι όμως έλειπε. Πιστεύω πως ήθελε λίγο τυρί ακόμα (και η ζύμη να ήταν κάπως χοντρή ώστε να κρατήσει αυτό το παραπανίσιο τυρί) που θα έκανε την πίτα πιο ζουμερή και πιο "τυρένια."

Επίσης στο μαν'ούσε ζάαταρ κάτι έλειπε. Καλή εκτέλεση στο ψήσιμο της λεπτής ζύμης με επικάλυψη ζάαταρ - ένα μείγμα από θυμάρι, σουμάκ και σουσάμι. Εδώ πάλι μου φάνηκε στεγνή, αυτό που έλειπε ήταν μερικές σταγόνες επιπλέον ελαιόλαδο. Η ζύμη θα μπορούσε να ήταν λιγάκι πιο χοντρή και αφράτη, ξεράθηκε γρήγορα και έσπαγε σαν παξιμάδι.

Θα'θελα να σχολιάσω το μέγεθος στις πίτες. Για street food μου φάνηκαν τεράστιες. Δεν συνιστώ να φαγωθούν ολόκληρες από ένα άτομο, θα σας λιγώσουν. Καλύτερα να μοιραστούν σε μία παρέα, ή τουλάχιστον από 2 άτομα, σε συνδυασμό με κάποιες άλλες επιλογές από το μενού. Το ίδιο με τις τυλιχτές πίτες με κρεατικά - σαουάρμα, κοτόπουλο, φαλάφελ, κλπ.

Το κανονικό street food του Λιβάνου έχει μικρότερου μεγέθους πίτες, που σου επιτρέπει να παραγγείλεις μία ποικιλία από γεύσεις σε μία καθισιά, πχ. μία πίτα με κοτόπουλο και μία πίτα με σαουάρμα συν ένα χυμό ή μία μπύρα. Εδώ στο Souk δύσκολα να μπορέσετε να καταφέρετε να φάτε ολόκληρες δύο πίτες συν ένα ποτό άνα άτομο.

'Ισως θα'πρεπε να σκεφτούν την δυνατότητα να παραγγείλουμε μισή τυλιχτή πίτα με κρέας, όπως γίνεται στην Τουρκια (ζητώντας μερίδα yarım, δηλαδή μισή). Τουλάχιστον με τα μαν'ούσε, μπορείτε να παραγγείλετε μία ψητή πίτα μισή μισή, πχ. μισή ζάαταρ μισή ζίμπνε, ή μισή ζίμπνε μισή λαχμαζίν. Στο Λίβανο τις πίτες αυτές τις λένε μαν'ούσε κοκτείλ!

Για το σέρβις τώρα, δεν ξέρω τι να πω. Δεν υπάρχει εφόσον είναι σελφ-σέρβις. 'Ισως θάπρεπε να σκεφτούν την εφαρμογή των beepers, ώστε να μας "καλούν" από την ψησταριά όταν είναι έτοιμη η παραγγελία των κρεατικών.

Η απαράδεκτη αναμονή για τα κρέατα, ακόμα και για τον γύρο, δεν μπορώ να την δικαιολογήσω όταν πρόκειται για street/fast food. Εαν πεινάμε, και φάμε πρώτα ορεκτικό/σαλάτα ή μία πίτα ζίμπνε ή ζάαταρ περιμένοντας το κρέας, θα έχουμε ήδη χορτάσει! 'Ετσι έγινε με την παρέα μας, τα μισά από τις παραγγελίες των κρεατικών τα πήραμε σε doggy bag για το σπίτι. Δεν σκεφτήκαμε καν να δοκιμάσουμε τα γλυκά.

(BTW, στο μενού βλέπω πως έχουν κνέφε, αλλά δεν το βλέπω στην street food παραλλαγή του, σερβιρισμένο μέσα σε ψωμάκι!)
Οι τιμές είναι λογικές, εκτός από τα ορεκτικά και τις σαλάτες. Δίνοντας 6 ευρώ για μία ψητή πίτα με τυρί ή κιμά, είναι σαν να παραγγέλνετε μία μεσαία προς μεγάλη λεπτή πίτσα. Επίσης το 7.90 για τυλιχτή πίτα με αρνί ή μοσχάρι, δεν μου φάνηκε πολύ, εφόσον οι μερίδες είναι μεγάλες, και εύκολα την μοιράζεσαι στα δύο.

Θα ξαναπάω, για το κρουασάν ζάαταρ που τόσο έχω επιθυμήσει από την Βηρυτό, να αξιολογήσω το κίμπε που δεν είχαν χθες, και έχω μία περιέργεια να δοκιμάσω την σούπα μολοχία τους - τώρα που είναι ακόμα χειμώνας.

16 Ιαν 2013

Το SOUK ειναι κατι το διαφορετικο απο οτι εχουμε συνηθισει μεχρι σημερα.Αυτοαποκαλείται street food, αλλα ειναι ενας καθαρος και τακτοποιημενος χώρος.

Υπαρχει προσωπικο (greeters) που θα σας καθοδηγησει στο πως να παραγγείλετε και να πληρώσετε, δεν ειμαι σιγουρος για το αν αυτο τελικα βοηθαει τον πελατη απο αποψη ταχυτητας, καθοτι πρεπει να επισκεφτει τουλαχιστον 2 διαφορετικα stands αν μετρησουμε και το ταμειο, και θα πρεπει να επιστρεψει στο αρχικο stand για την παραλαβη.

Ειμαι βεβαιος οτι οι μεγαλυτεροι σε ηλικια δεν θα εκτιμησουν το concept, ουτε και την διακοσμηση που ειναι σαφως νεανικη. Σαφως η πλειοψηφια των πελατων ειναι νεαροι, αλλα οχι αποκλειστικά.

Το φαγητο τωρα, ειναι αρκετά καλο και με καποιες εξυπνες επιλογες μπορεις να φας φτηνα. Σε καποιες αλλες θα πρεπει να δωσεις κατι παραπανω. Τα τυλιχτα του με την λεπτη πίτα ειναι αρκετα μεγαλα, με 200γρ κρεας απο οτι μου ειπαν, τιμωνται γυρω στα 4.90 ευρω αν θυμαμαι καλα. Η πιτα λαχματζουν δεν ειχε πολλα μπαχαρικα, αυτο μου αρεσε γιατι κατι τετοιο απαιτει κιμα καλης ποιοτητας.

Οι σαλατες ειναι ετοιμες σε μπολακια, ειναι φτηνες αλλα μικρες σε ποσοτητες, ικανοποιητικες σε εκτέλεση αλλα σιγουρα οχι αυτες που θα βρισκατε στον Λιβανο. Τελος, υπαρχει ναργιλες με 10 ευρω και με αρωμα φρουτων παει στα 15.

Προς το παρον δεν δεχονται πιστωτικη καρτα (Δεκεμβριος 2012), αναμενουν απο την τραπεζα και ειναι γεγονος οτι δεν ευθυνονται γι αυτο.

Το SOUK πιστευω δεν θα σου αφησει μια αρνητικη εικονα στο τελος της βραδιας, αλλά ταυτοχρονα δυσκολα θα δηλωσεις εντυπωσιασμενος και θα αδημονεις να ξαναπας.

Δουλευουν 24/24 (δεν ξερω κατα ποσο αυτο θα καταφερουν να το συνεχισουν), ειναι σε σημειο-περασμα πολλων αυτοκινητων και κανουν και delivery, οποτε υπαρχουν αρκετοι λογοι να τους προτιμησεις ανα πασα στιγμη για λογους ευκολιας.

Γρηγορίου Λαμπράκη 3, Γλυφάδα