'Α...ΤΙΜΩΝ!

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Μεγ. Αλεξάνδρου 102, Αγία Βαρβάρα [Χάρτης]

Μεζεδοπωλείο - Τσιπουράδικο. Ανοικτό από το μεσημέρι καθημερινά.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αγ. Βαρβάρα, Αθήνα

Η ονομασία του μαγαζιού πρέπει να αλλάξει γιατί θα... παραπλανήσει!

ΕΝ... ΤΙΜΟΝ θα έπρεπε να λέγεται!

Θα ξεκινήσω την κριτική μου λέγοντας να πάτε! Ακόμα και "μπατίρης" να είναι κάποιος θα βρει τον τρόπο και θα μπορέσει να φάει αξιοπρεπέστατα και νόστιμα.

Δεν πρόκειται για κάποια σούπερ-ντούπερ πρόταση, πρόκειται όμως για ένα πολύ καλό μεσημεριανό ή βραδυνό γεύμα, σε μια ήσυχη περιοχή χωρίς πολλές φανφάρες!

Η αφορμή της επίσκεψης μου δόθηκε πρώτα από τις παλαιότερες κριτικές που είχα διαβάσει στο σάιτ και δεύτερον γιατί ήταν ανοιχτό από το μεσημέρι. Έτσι την Τετάρτη το μεσημέρι 16/9/2015 ήρθε η ώρα της ευκαιρίας για κάτι χαλαρό μαζί με τον Μπούτση (να ξεκολλήσει λίγο και από το DaSotto).

Λίγο πιο κάτω από το πασίγνωστο Δράμι, μαγαζί σήμα-κατατεθέν της περιοχής, βρίσκεται αυτό το συμπαθέστατο μαγαζί. Εξωτερικά δεν θα σας κάνει κάποια ιδιαίτερη εντύπωση, θα δείτε ότι περιβάλλεται από μπόλικο ξύλο. Δώστε του μια ευκαιρία όμως να το γνωρίσετε, ακόμα και αν δεν πεινάτε πολύ.

Εμάς μας υποδέχτηκε ένας κύριος γύρω στα 35, εμφανισιακά σαν τον πασίγνωστο (πρώην πλέον) διαιτητή ποδοσφαίρου Τάσο Κάκο. Πρόκειται πιθανότατα για τον ιδιοκτήτη. Εκείνη την ώρα υπήρχε μόλις μια παρέα ακόμα, γύρω στις 13.45. Χαμογελαστός και πρόθυμος να απαντήσει σε κάθε απορία μας, χανόταν για κάποια μικρά διαστήματα γιατί επέβλεπε και την κουζίνα. Δεν μας προβλημάτισε καθόλου όμως αυτό καθώς μας έδωσε την εντύπωση ότι είναι οικογενειακή επιχείρηση, πράγμα που επιβεβαιώθηκε στο τέλος.

O χώρος είναι κυρίως χειμωνιάτικος, με μπόλικο ξύλο, όπως και τα τραπεζοκαθίσματα του. Υπάρχει ένα τζάκι όπου φέτος το ετοιμάζουν εν'όψει του χειμώνα, η διακόσμηση δεν είναι κάτι ιδιαίτερο (καμία σχέση με του Δραμιού πχ), έχει κάποια καδράκια που παραπέμπουν σε εποχές 60's-70's, κάποια γραμμόφωνα και κιθάρα αλλά και κάποια βαζάκια και κονσέρβες δίπλα από το κλιματιστικό. Δεν πρόκειται για κάτι ιδιαίτερο, θα το χαρακτήριζα και λίγο άδειο σαν χώρο. Το χαρακτηριστικό του μαγαζιού είναι οι συγκρατημένες τιμές του.

Ο κατάλογος είναι ένα δελτίο παραγγελίας που σημειώνεις εσύ τι θες. Οι επιλογές αρκετές, χωρίς να σε κουράζουν. Υπάρχουν οι κλασικές σαλάτες τύπου λάχανο, μαρούλι, χωριάτικη αλλά έχουν και ρόκα-παρμεζάνα, θαλασσινών, και μια δική τους. Τυριά, πατάτες, κολοκυθάκια αλλά και αβγά με πατάτες, τηγανιές, κρεατικά κλπ αλλά και θαλασσινά όπως καλαμαράκια, χταπόδι, μπακαλιάρο, γαλέο, μύδια, γαρίδες (και γαριδομακαρονάδα).

Εμείς παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται ψωμί, στα 0.5 ευρώ ανά άτομο. Δεν το δοκίμασα καν.

- Σαλάτα Ά... τιμών στα 4.8 ευρώ. Μαρούλι, λωρίδες φιλέτου κοτόπουλου με σουσάμι, καρύδια, δαμάσκηνο, πορτοκάλι. Νόστιμη για εισαγωγή, δροσερή και φρέσκια. Ωραία ιδέα με τα φρούτα, θα ήθελα μόνο λίγο πιο έντονη βινεγκρέτ για να "γλιστράει" καλύτερα.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 3.7 ευρώ.4 τσουπωτά τεμάχια, θα ήθελα να είναι λιγότερο φουσκωτά, με αρκετό κολοκύθι, ενώ μας είπε το παλικάρι ότι έχει τυρί... δεν αντελήφθην που έλεγε και ο Καραβανέας.

- 1/2 φλογέρες με ζαμπόν-τυρί και 1/2 φλογέρες με φέτα-μέλι στα 3.7 ευρώ. Από 2 τεμάχια η κάθεμια, πολύ ευγενικά δέχτηκαν να μοιράσουμε τις μερίδες στη μέση για να δοκιμάσουμε. Τραγανές και νόστιμες, ιδιαίτερα αυτές με τη φέτα που κάναμε βούτα στο μελάκι. Ήρθαν καυτές.

- Σουτζουκάκια με μερικές πατάτες τηγανιτές στα 4.8 ευρώ.4 γεματούτσικα κομμάτια, με ισορροπημένο άρωμα-γεύση, σπιτικά χωρίς να "κλέβουν" τη γεύση με "περίεργες" προσθήκες. Ο κιμάς καλής ποιότητας, η σάλτσα τομάτας ιδανική για βούτες, ισορροπημένη από γλυκύτητα. Καλή μεσημεριανή μερίδα.

- 3 μπύρες Άλφα στα 2.2 ευρώ/έκαστη.

- Κέρασμα πανακότα με καραμέλα, μια χαρά κλείσιμο για αλλαγή.

Σύνολο στα 20.9 ευρώ με απόδειξη και κοιταζόμασταν αν όντως είναι αλήθεια. Τώρα που γράφω την κριτική διαπιστώνω πως μάλλον δεν μας χρεώθηκαν οι φλογέρες, το κόστος θα έπρεπε να είναι στα 24.6 ευρώ. Αν το είχαμε αντιληφθεί εκείνη τη στιγμή θα καταβάλαμε και το αντίτιμο εκείνου του πιάτου. Και πάλι όμως πρόκειται για αξιοπρεπέστατη τιμολόγηση.

Κατά τη διάρκεια του γεύματος άκουσα να μιλάει ο ιδιοκτήτης με την άλλη παρέα και να λέει "μακάρι να έπεφτε το ΦΠΑ για να έριχνα κι άλλο τις τιμές". Μου άρεσε πολύ το σκεπτικό του. Αργότερα που μίλησα μαζί του μου είπε πως δεν έχουν προμηθευτή αλλά πάει και αγοράζει από τον κρεοπώλη και τον μανάβη, ενώ και το ψωμί το παίρνει από κοντινό φούρνο συγγενικού προσώπου.

Θεωρητικά, ο χώρος ίσως είναι δικός του για να διατηρεί αρκετά καλές τιμές, αυτό όμως δεν αλλάζει την προσέγγιση και την οπτική που έχει γύρω από την επιχείρηση του.

Μας τόνισε πως μαγειρεύουν οι ίδιοι τα φαγητά, ενώ πχ τα ντολμαδάκια στον κατάλογο τα είχε σβησμένα γιατί δεν μαγείρεψαν εκείνη τη μέρα. Εγώ θα έλεγα να μην φοβηθείτε και να κάνετε την επίσκεψη. Οι τιμές είναι αρκετά καλές, πχ μπριζόλα 5 ευρώ, καλαμαράκια 5 ευρώ, μύδια σαγανάκι στα 5.2 ευρώ, γαρίδες σαγανάκι στα 6.2 ευρώ.

Δεν θα γράψω όλο τον κατάλογο γιατί θα κουράσω. Πρόκειται για ζεστή και τίμια επιχείρηση.

Υ. Γ Η ποιότητα για την κατηγορία του είναι στο 3+ αλλά έδωσα μεγαλύτερη έμφαση στο vfm και την εξυπηρέτηση.

Υ. Γ 2 Κάποιοι αξιόλογοι χρήστες έχουν καιρό να εμφανιστούν και μας λείπει η παρουσία τους. Στην προκειμένη έχω στο μυαλό μου τον φίλο Casterly Rock και τη φίλη Ucook. Eπίσης και ο Greatape έχει καιρό να γράψει. Αναμένουμε νέα τους!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αγ. Βαρβάρα, Αθήνα

Βρέθηκα στο συγκεκριμενο κουτούκι ή οπως αλλιώς αυτοχαρακτηρίζεται, μια ηλιόλουστη Κυριακή του Δεκέμβρη. Είχα καιρο να περασω απο τη Μεγ. Αλεξάνδρου, και ομολογώ οτι δεν το γνώριζα ή ακομα χειρότερα, δεν το είχα προσέξει. Είχα διαβάσει ομως κριτικες, και κυριως θυμάμαι του VAGELIS, και το είχα στα υπόψη μου, όποτε μου δόθηκε η ευκαιρία με ένα φίλο να το επισκεφτώ.

Ο χωρος δεν ειναι τίποτα το φοβερό. Ειναι γλυκός χωρος, επειδη ειναι ξύλινος, όποτε, ταιριάζει με το πνεύμα της εποχής, χειμώνας και κρύο, χωρίζεται σε δυο επίπεδα, τον κυριως χωρο, και κατεβαίνεις σκαλάκια, για να βρεθείς σε ένα χωρο, που προφανώς το καλοκαίρι ανοιγει. Η θέρμανση παρέχεται απο σόμπες, αλλα εκείνη την ημέρα, επειδη είχε έναν υπέροχο ήλιο, η όλη θερμοκρασία ήταν μια χαρα. Ε.... Φάγαμε και λιγο παραπάνω, ήπιαμε κιολας, όποτε θα ζεσταινομασταν ούτως γω άλλως!!!!

Στο γευστικό κομμάτι, αποδεχτήκαμε πιο φαγανοι απο άλλους χρήστες, γιατι δυο άτομα παραγγειλαμε πολλα ορεκτικά, και κρεατικά, τα φάγαμε ολα, αλλα σκάσαμε!!!

Και ξεκινάμε λοιπόν, έχουμε και λεμε

Σαλάτα λάχανο-καροτο εποχής, φρεσκοκομμένη, με μπόλικο λάδι και λεμόνι, παρά πολυ καλή, ικανοποιητική για δυο άτομα.

Πουγκιά μελιτζάνας, δεν έχω λόγια, ήταν εξαιρετικά, η μερίδα είχε 4 μεγάλα πουγκάκια, με μπαχαρικά, αλλα σου άφηναν μια υπέροχη γευση. 4/4

Τυροπιτάκια, με μπόλικη γέμιση, ωραίο τραγανό φυλλο, χωρις περιττά λάδια, αρκετα και αυτα, τα καταβροχθισαμε μαλλον εύκολα 4/4

Μπουγιουρντί, ήπια καυτερό, σερβίρεται σε πήλινο, οχι ιδιαίτερα μεγάλη μερίδα, φαγώθηκε με ευχαρίστηση και το φρυγανισμένο ψωμί στην αρχή, βοήθησε στις βουτες4/4

Λουκάνικο χοιρινό, ήπια καυτερό, πολυ ωραια ψημένο, μαλλον το βρηκα λιγο βαρύ, αλλα μου άρεσε. Συνοδευοταν απο πατάτες τηγανητες, οπως ολα τα κρέατα. 3/4

Χοιρινή τηγανιά, πολυ καλή μερίδα, τα κομματια πολυ μαλακα εξαιρετικό στη γευση, δεν αφήσαμε ουτε κομμάτι. 4/4

Κεμπάπ με επισης πατάτες τηγανητες, πολυ ωραίο και αυτο, είχε αν θυμάμαι δυο αρκετα μεγάλα κομματια, τα φάγαμε και αυτα ευχάριστα. 3/4

Ήπιαμε μισό κιλό κοκκινο ημίγλυκο, το οποίο μου άρεσε, και στο τελος για γλυκό πανακότα.

Στην εξυπηρετηςη ο λόγος που έβαλα 2/4 ειναι γιατι ναι μεν τα παιδια ήταν ευγενικά και χαμογελαστά, αλλα ήταν λιγο ξεχασιαρηδες. Μας έφεραν πρωτα τα πιάτα και μετα το κρασι. Επισης, ενώ σε κάποιους έφερναν νερό σε κανάτα, εμείς όταν ζητήσαμε νερό, δε μας έδωσαν την επιλογή και μας έφεραν απευθείας εμφιαλωμένο. Τελος, όταν ζήτησα γλυκό, που το είδα στους διπλανούς κέρασμα, μου είπαν οτι μαλλον τελείωσε, αλλα τελικά μου βρήκαν. Λιγο άκυρη η εξήγηση τους. Παρόλα αυτα, αστοχίες παντα υπάρχουν, αυτός δεν ειναι λόγος για να μην το, προτεινω.

´Οσο για το value for money, ναι ειναι εξαιρετικό. Φάγαμε, σκάσαμε, και πληρώσαμε 35 ευρω. Μια χαρα τιμη, για ολα αυτα, η ποιότητα και οι γεύσεις τα άξιζαν και με το παραπάνω. Επισης, να τονίσω οτι μπορείτε να ξοδέψετε και λιγότερα, αν σκεφτείτε, οτι εμείς πηραμε και το μισό κατάλογο.

Το συστηνω λοιπόν, αν βρεθείτε στα Δυτικά, ειναι μια εξαιρετική επιλογή για φαγητο και κρασι.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αγ. Βαρβάρα, Αθήνα

Μεσημερακι Παρασκευης και ειπα να δοκιμασουμε ενα απο την λιστα μου για το οποιο ειχα διαβασει καλες κριτικες. Στο συγκεκριμενο πηγαιναμε παλιοτερα, δεν το ειχαμε επισκεφθει ομως με την νεα του διευθυνση και ονομα. Λαθος μας μεγαλο! Προκειται για ενα συμπαθητικο χωρο, με τον ιδιοκτητη ευγενικο και εξυπηρετικο και με ενα καταλογο που εχει επιλογες σε θαλασσινα, κρεατικα, ορεκτικα, σαλατες. Οι μεριδες του καλες σε ποσοτητα και οχι μικρες οπως φανταζεσαι βλεποντας τις τιμες.

Τα ορεκτικα του κυμαινονται στα 2-3 ευρω, και οι μεριδες 5ευρ. περιπου. Εμεις ειμαστε 2ατομα και 1 παιδι, πηραμε φαβα καλη με κρεμμυδι και καππαρη, κολοκυθακια τηγανητα πολυ καλα, καλαμαρακια, μπριζολα χοιρινη, κοτοπουλο τηγανια με πιπεριες, λιγο στεγνο, μισο κιλο κρασι καλο, και1 νερο. Ο λογαριασμος ηρθε κανονικα 24,20ευρω!!!!

Συμπερασμα προκειται για ενα μαγαζι που μπορει να φαει κανεις καλα και πολυ οικονομικα! Ευχομαι να συνεχισουν ετσι...

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αγ. Βαρβάρα, Αθήνα

Έχω πάει δύο φορές σε αυτό το μαγαζί, με τελευταία την προηγούμενη Κυριακή, η προηγούμενη ήταν πέρσι. Φτάσαμε πολύ νωρίς (12 το μεσημέρι) και το μαγαζί ήταν άδειο. Το service εξαιρετικό, προφανώς βοηθούσε και το ότι δεν είχε ακόμα κόσμο, ωστόσο ο ευγενικός και θετικός άνθρωπος φαίνεται, και σε αυτό το μαγαζί νιώσαμε πραγματικά καλοδεχούμενοι. Την ίδια ατμόσφαιρα είχα δει και την προηγούμενη φορά που το μαγαζί ήταν γεμάτο.

Ο καιρός βοηθούσε και έτσι κάτσαμε στο ξύλινο 'αίθριο' (αφού αλλάξαμε 2 φορές τραπέζι, όχι γιατί είχαν κάτι τα πρώτα, αλλά γιατί δεν μπορούσαμε να αποφασίσουμε. Η σερβιτόρα πολύ χαλαρή και χαμογελαστή, δεν έδειξε να ενοχλείται καθόλου, μάλλον το διασκέδαζε). Έχει και μια μικρή αυλή στην οποία φαντάζομαι το καλοκαίρι θα έχει τραπέζια αλλά τώρα ήταν άδεια και βοήθησε πολύ στο να παίζουν τα παιδιά με σχετική ασφάλεια. 4 ενήλικες και 3 παιδιά, κάτσαμε σε ένα διπλό τραπέζι που σε εμάς φάνηκε μια χαρά αλλά στη σερβιτόρα φάνηκε μικρό. Παρόλο που της είπαμε ότι είμαστε μια χαρά, εκείνη από μόνη της όταν άρχισε να φέρνει τα πιάτα, ένωσε και ένα τρίτο τραπέζι για να είμαστε πιο άνετα.

Πριν τα πω αναλυτικά, να πω ότι είμαι απλά εντυπωσιασμένος με τη σχέση ποιότητας-τιμής, νομίζω ότι είναι το πιο value for money μαγαζί που ξέρω αυτή τη στιγμή.

Πήραμε μία σαλάτα Άτιμων η οποία πέρα από τις πρασινάδες (δεν θυμάμαι ακριβώς τι είχε) είχε πορτοκάλι, κοτόπουλο, κάποιο τυρί, λιαστή ντομάτα και μία σως από μπαλσάμικο. Δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς πως ήταν, θυμάμαι όμως ότι την απόλαυσα. Πήραμε και δεύτερη σαλάτα, εκτός καταλόγου, με σπανάκι, ρόδι, μανούρι (ή χαλούμι; δεν θυμάμαι), καρύδια και κάτι άλλο που επίσης δεν θυμάμαι (ωραία περιγραφή) αλλά θυμάμαι πολύ καλά ότι και οι δύο ήταν πάρα πολύ ωραίες. Η μία πρέπει να είχε 5 € και η άλλη 4 κάτι.

Πήραμε 1 σουβλάκι κοτόπουλο, μεγάλο, σε σιδερένια σούβλα, με πατάτες, ζουμερό και γευστικό. Πήραμε και 2 χοιρινά επίσης μεγάλα, πολύ νόστιμα, λίγο λιγότερο ζουμερά απ' όσο εγώ θα ήθελα, αλλά εγώ τρώω τα κρέατα σχετικά άψητα, οπότε ίσως να φταίει το γούστο μου.

Πήραμε ένα από τα καλύτερα κεμπάπ που έχω φάει, εξαιρετικά νόστιμο, και μικρά καλαμαράκια (επίσης εκτός καταλόγου) που ήταν σκέτο γλύκισμα, απίθανα.

Πήραμε επίσης τζατζίκι (δεν το δοκίμασα), πήραμε τυροφλογέρες με μέλι, πάρα πολύ γευστικές, μαραθόπιτα που μοσχολοβολούσε αν και λίγο στεγνή, πήραμε χοιρινή τηγανιά, συμπαθητική, και μπουγιουρντί, κλασικό, λίγο πιο καυτερό απ' ό, τι συνήθως. Πήραμε επίσης κεφτέδες, νόστιμους και σε πολύ καλή ποσότητα, μισό κιλό κρασί χύμα και πολλά νερά. Να πω επίσης ότι οι ποσότητες σε όλα τα πιάτα (με εξαίρεση ίσως τις τυροφλογέρες) ήταν από καλές έως πολύ καλές.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 68€ με απόδειξη, χαμόγελο, ευγένεια και πανακότα κέρασμα στο τέλος. Επίσης ιδιαίτερα θετική εντύπωση μου έκανε το γεγονός πως όταν ζητήσαμε 2-3 ελιές (είχε μία στο τζατζίκι και την ήθελαν όλα τα πιτσιρίκια που είχαμε μαζί) μας έφεραν ένα πιάτο γεμάτο (πρέπει να είχε πάνω από 20) χωρίς να χρεώσουν κάτι.

Έβαλα 4 στη γεύση (αν είχε 3 1/2 θα έβαζα αυτό, αλλά μεταξύ 3 & 4 νομίζω είναι πιο κοντά στο 4), ξεκάθαρα 4 στην εξυπηρέτηση, 3 στον χώρο ο οποίος ήταν συμπαθητικός χωρίς να είναι κάτι συγκλονιστικό και ξεκάθαρα 4 στο Value for Money.

Φάγαμε καλά, 2 οικογένειες, πληρώσαμε πολύ λίγα, περάσαμε καλά και σας το συνιστούμε ανεπιφύλακτα. Είναι ένα εξαιρετικά έντιμο μαγαζί που προσωπικά θα επισκεφτώ ξανά σίγουρα.