Μεζεδοπωλείο - Τσιπουράδικο. Ανοικτό από το μεσημέρι καθημερινά.

25 Οκτ 2016

Έχω πάει δύο φορές σε αυτό το μαγαζί, με τελευταία την προηγούμενη Κυριακή, η προηγούμενη ήταν πέρσι. Φτάσαμε πολύ νωρίς (12 το μεσημέρι) και το μαγαζί ήταν άδειο. Το service εξαιρετικό, προφανώς βοηθούσε και το ότι δεν είχε ακόμα κόσμο, ωστόσο ο ευγενικός και θετικός άνθρωπος φαίνεται, και σε αυτό το μαγαζί νιώσαμε πραγματικά καλοδεχούμενοι. Την ίδια ατμόσφαιρα είχα δει και την προηγούμενη φορά που το μαγαζί ήταν γεμάτο.

Ο καιρός βοηθούσε και έτσι κάτσαμε στο ξύλινο 'αίθριο' (αφού αλλάξαμε 2 φορές τραπέζι, όχι γιατί είχαν κάτι τα πρώτα, αλλά γιατί δεν μπορούσαμε να αποφασίσουμε. Η σερβιτόρα πολύ χαλαρή και χαμογελαστή, δεν έδειξε να ενοχλείται καθόλου, μάλλον το διασκέδαζε). Έχει και μια μικρή αυλή στην οποία φαντάζομαι το καλοκαίρι θα έχει τραπέζια αλλά τώρα ήταν άδεια και βοήθησε πολύ στο να παίζουν τα παιδιά με σχετική ασφάλεια. 4 ενήλικες και 3 παιδιά, κάτσαμε σε ένα διπλό τραπέζι που σε εμάς φάνηκε μια χαρά αλλά στη σερβιτόρα φάνηκε μικρό. Παρόλο που της είπαμε ότι είμαστε μια χαρά, εκείνη από μόνη της όταν άρχισε να φέρνει τα πιάτα, ένωσε και ένα τρίτο τραπέζι για να είμαστε πιο άνετα.

Πριν τα πω αναλυτικά, να πω ότι είμαι απλά εντυπωσιασμένος με τη σχέση ποιότητας-τιμής, νομίζω ότι είναι το πιο value for money μαγαζί που ξέρω αυτή τη στιγμή.

Πήραμε μία σαλάτα Άτιμων η οποία πέρα από τις πρασινάδες (δεν θυμάμαι ακριβώς τι είχε) είχε πορτοκάλι, κοτόπουλο, κάποιο τυρί, λιαστή ντομάτα και μία σως από μπαλσάμικο. Δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς πως ήταν, θυμάμαι όμως ότι την απόλαυσα. Πήραμε και δεύτερη σαλάτα, εκτός καταλόγου, με σπανάκι, ρόδι, μανούρι (ή χαλούμι; δεν θυμάμαι), καρύδια και κάτι άλλο που επίσης δεν θυμάμαι (ωραία περιγραφή) αλλά θυμάμαι πολύ καλά ότι και οι δύο ήταν πάρα πολύ ωραίες. Η μία πρέπει να είχε 5 € και η άλλη 4 κάτι.

Πήραμε 1 σουβλάκι κοτόπουλο, μεγάλο, σε σιδερένια σούβλα, με πατάτες, ζουμερό και γευστικό. Πήραμε και 2 χοιρινά επίσης μεγάλα, πολύ νόστιμα, λίγο λιγότερο ζουμερά απ' όσο εγώ θα ήθελα, αλλά εγώ τρώω τα κρέατα σχετικά άψητα, οπότε ίσως να φταίει το γούστο μου.

Πήραμε ένα από τα καλύτερα κεμπάπ που έχω φάει, εξαιρετικά νόστιμο, και μικρά καλαμαράκια (επίσης εκτός καταλόγου) που ήταν σκέτο γλύκισμα, απίθανα.

Πήραμε επίσης τζατζίκι (δεν το δοκίμασα), πήραμε τυροφλογέρες με μέλι, πάρα πολύ γευστικές, μαραθόπιτα που μοσχολοβολούσε αν και λίγο στεγνή, πήραμε χοιρινή τηγανιά, συμπαθητική, και μπουγιουρντί, κλασικό, λίγο πιο καυτερό απ' ό, τι συνήθως. Πήραμε επίσης κεφτέδες, νόστιμους και σε πολύ καλή ποσότητα, μισό κιλό κρασί χύμα και πολλά νερά. Να πω επίσης ότι οι ποσότητες σε όλα τα πιάτα (με εξαίρεση ίσως τις τυροφλογέρες) ήταν από καλές έως πολύ καλές.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 68€ με απόδειξη, χαμόγελο, ευγένεια και πανακότα κέρασμα στο τέλος. Επίσης ιδιαίτερα θετική εντύπωση μου έκανε το γεγονός πως όταν ζητήσαμε 2-3 ελιές (είχε μία στο τζατζίκι και την ήθελαν όλα τα πιτσιρίκια που είχαμε μαζί) μας έφεραν ένα πιάτο γεμάτο (πρέπει να είχε πάνω από 20) χωρίς να χρεώσουν κάτι.

Έβαλα 4 στη γεύση (αν είχε 3 1/2 θα έβαζα αυτό, αλλά μεταξύ 3 & 4 νομίζω είναι πιο κοντά στο 4), ξεκάθαρα 4 στην εξυπηρέτηση, 3 στον χώρο ο οποίος ήταν συμπαθητικός χωρίς να είναι κάτι συγκλονιστικό και ξεκάθαρα 4 στο Value for Money.

Φάγαμε καλά, 2 οικογένειες, πληρώσαμε πολύ λίγα, περάσαμε καλά και σας το συνιστούμε ανεπιφύλακτα. Είναι ένα εξαιρετικά έντιμο μαγαζί που προσωπικά θα επισκεφτώ ξανά σίγουρα.