Ψητοπωλείο στην καρδιά του Πειραιά. Ανοιχτό καθημερινά από το πρωί.

08 Ιουν 2016

Πολύ καλό σε όλα και γεύση και στην εξυπηρέτηση και στον χώρο, έξω πεζόδρομος πολυσύχναστος δίπλα στο Δημαρχείο Πειραιά και αρκετά οικονομικό, αν δεν ξεφύγεις όπως εγώ με τον κουμπάρο στην πρόσφατη επίσκεψή μας.

Και πάμε στο δια ταύτα μία σαλάτα αρλεκίνο δροσερή εύγευστη, μια σαλάτα κρητική, μία κεφτεδάκια με τσιπς τέλεια, φέτα ψητή, σαγανάκι ψητό προτιμήστε το, τυρόπιτα με μέλι έχω φάει και καλύτερες αλλά είναι μεγάλη μερίδα και νόστιμη, κοτόπουλο αρλεκίνος μαλακό και νοστιμότατο, μερίδα μπιφτέκια ωραία, γεμιστό λουκάνικο καλό αλλά μοιάζει πατέντα από το Μakro,10 καλαμάκια χοιρινά και έξι κοτόπουλο μαλακά ζουμερά τέλεια, μαζί με τρεις μπύρες, κρασί μισό κιλό και ένα αναψυκτικό σύνολο 94,00 ευρουλάκια για έξι άτομα, καλός μέσος όρος και φύγαμε χορτασμένοι.

Κέρασμα είχε κάτι σουδάκια και απόδειξη με σπρώξιμο ως συνήθως. Από μόνη της αυτή η ρουφιάνα η απόδειξη σπανίως έρχεται!!!!!!!!!

15 Σεπ 2016

Επισκέφθηκα για πρώτη φορά σήμερα με το σύζυγό μου το εστιατόριο Αρλεκίνος, το οποίο βλέπω καθημερινά πηγαίνοντας στο χώρο εργασίας μου. Μου είχε κινήσει την περιέργεια! Είχα ακούσει διφορούμενα σχόλια από φίλους που το είχαν ήδη επισκεφθεί, αλλά πήγα με τις καλύτερες προθέσεις.

Ο χώρος ήταν καλός, μιας και καθίσαμε έξω στον πεζόδρομο.
Ο σερβιτόρος ήρθε σύντομα και μας εξυπηρέτησε καλά.
Το μενού ήταν ελκυστικό. Είχε αρκετές σαλάτες, ορεκτικά και ψητά και δυσκολευτήκαμε να επιλέξουμε! Τα πιάτα των γύρω τραπεζιών ήταν λαχταριστά.

Τελικά παραγγείλαμε μια σαλάτα πράσινη- παραλλαγή της σεφ με απάκι και κουλόυρι θεσ/κης. Ηταν νόστιμη, αλλά το iceberg δεν ήταν φρέσκο και κάποια φύλλα ήταν μαραμένα.
Παραγγείλαμε επίσης το βρώμικο της πλατείας, το οποίο ήταν πατάτες στικς με αυγά μάτια (3) και απάκι. Οι πατάτες είχαν ρουφήξει πολύ λάδι και μας λίγωναν και είχαν γεύση και κολοκυθιού, κάτι που με κάνει να πιστεύω ότι τηγανίζονται μαζι!
Το γιαουρτλού συμπαθητικό, με έντονη γεύση από καρυκεύματα, περισσότερη από ότι συνηθίζεται στα κεμπάπ (ύποπτο... ).
Το σασλίκ που παρηγγειλα, μαριναρισμένο χοιρινό στη σούβλα, το επέστρεψα καθώς το κρέας βρώμαγε γουρουνίλα, πέραν του ανεκτού! Δε μας χρέωσαν το πιάτο αυτό και πρότειναν να μου φέρουν άλλο, αλλά αρνήθηκα λόγω δυσπιστίας πλέον στην ποιότητα των κρεάτων τους.
Για τα 3 πιάτα πληρώσαμε 22,80 ευρώ και δε μας κέρασαν κάτι, παρότι σε διπλανά τραπέζια έφεραν γλυκό κορμό.
Κάτι μου λέει ότι δε θα ξαναπάμε!!

16 Νοε 2015

Ολα φρεσκα, σωστα μαγειρεμενα και το χυμα κρασι πολυ καλο.

Εχω δοκιμασει χορτα (σωστα βρασμενα), σαλατα Αρλεκινος (φρεσκοκομμενη), πιτοψωμο (εξαιρετικο), μελιτζανοσαλατα (καλη, δροσιστικη), σις μοσχαρισιο (τρυφερο σωστα ψημενο με εξαιρετικο μαριναρισμα), μπιφτεκια (νοστιμα).

Εξω καθεσαι ανετα και κανεις χαζι τον κοσμο που περνα, μεσα τα πραγματα στριμωχνονται λιγο. Συμπαθητικο σερβις, θα μπορουσε να ηταν καλυτερο.

Ο λογαριασμος σε λογικα επιπεδα. Αν εισαι στο κεντρο του Πειραια ειναι εξαιρετικη επιλογη, μια τιμια προταση για φαγητο.

Καραΐσκου 104, Πειραιάς