ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Κολοκοτρώνη 59, Αθήνα [Χάρτης]

Παραδοσιακό ψητοπωλείο βγαλμένο από τα παλιά.
ΔΕΥΤΕΡΑ 12:00πμ-20:00πμ ΤΡΙΤΗ-ΚΥΡΙΑΚΗ 12:00πμ-12:00μμ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Το Παραδοσιακό παλιότερα ήταν σε ένα στενάκι που έβγαζε στην πλατεία Αγίας Ειρήνης, μερικά μόνο μέτρα μακριά από αυτή. Για τους πιο γνώστες της περιοχής, ήταν στο στενό μεταξύ του «Θρούμπι» και του «Rock & Ball». Θυμάμαι ένα μικρό μαγαζάκι, στριμωγμένο ανάμεσα στα εκεί κτίρια, με ελάχιστο χώρο για να εξυπηρετεί τους πελάτες του, οι οποίοι δεν ήταν και λίγοι. Δεν θα πω ότι με ενθουσίαζε τότε γιατί το όλο στήσιμό του μου έβγαζε μία προχειρότητα κι έτσι δεν το είχα επισκεφτεί ποτέ, παρόλο που ήταν στις περιοχές που κυκλοφορώ.

Κάποια στιγμή είδα ότι έκλεισε και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί όπως είπα, πελατεία είχε μπόλικη. Τελικά δεν έκλεισε, αλλά άλλαξε σημείο, κάνοντας μία πολύ σωστή κίνηση. Έτσι πλέον μπορείτε να το βρείτε επί της Κολοκοτρώνη, σε στρατηγικό σημείο, λίγο παραπάνω από το ύψος της Αιόλου. Κι επειδή αναφέρθηκα στο σημείο, εκεί το πεζοδρόμιο κάνει ένα τρίγωνο. Αυτό το τρίγωνο είναι σκαληνό (για να ξεθάψω και κάτι από την γεωμετρία που διδάχτηκα χρόνια πριν), κι όσο άνισες οι πλευρές του, τόσο διαφορετικό προσανατολισμό έχουν και τα μαγαζιά που έχουν ανοίξει εκεί. Οι άλλες δύο επιχειρήσεις που υπάρχουν, είναι ένα πολύ όμορφο μπαρ και ένα εστιατόριο με Ασιατική κουζίνα που από το λίγο που πήρε το μάτι μου, πρέπει να λειτουργεί με την φιλοσοφία του street food. Έτσι, έχει δημιουργηθεί εκεί μία νέα «πιάτσα». Το λάτρεψα αυτό το σημείο και λέω να το εξερευνήσω περαιτέρω…

Και ξεκινάω την κριτική μου. Λαϊκό το μαγαζί, λαϊκά θα ξηγηθώ κι εγώ…

Νωρίς το βράδυ, καθημερινή, βρισκόμαστε στο κέντρο για μια μικρή βόλτα μετά τη δουλειά. Μετά τις κλισέ ερωταπαντήσεις «πεινάς?» «λυσσάω στη πείνα» κτλ κτλ, ψάχνουμε για το αποκούμπι μας. Το ένα δεν μας κάνει, το άλλο δεν το θέλουμε, το παράλλο είναι πιο ακριβό απ’ όσα θα θέλαμε να διαθέσουμε για κάτι πρόχειρο. Τότε πέφτει η ιδέα για το Παραδοσιακό που είχα διαβάσει πρόσφατα πολύ καλές κριτικές και το είχα βάλει στο μάτι. Βάζουμε πλώρη για εκεί και σε μερικά λεπτά περνάμε το κατώφλι τους.

Η ώρα λίγο μετά τις 7 και μας φάνηκε λίγο ανησυχητικό το ότι στη βιτρίνα με τις ψητά τους είχαν τελειώσει τα πάντα. Πιο ανησυχητικό όμως θεωρήσαμε το ότι δύο μέλη από το προσωπικό τους (εκ των οποίων ο ένας έδειχνε να είναι ο ιδιοκτήτης), είχαν βγάλει φαγητό πάνω στον πάγκο που εξυπηρετούν και έμοιαζαν να κάνουν το διάλλειμα τους. Ή μάλλον, σου έδινε την εντύπωση ότι έχουν πλέον κλείσει και τρώνε ώστε σε λίγο να κατεβάσουν ρολά. Εκείνη τη στιγμή σε όλο το μαγαζί υπήρχε μία μόνο ακόμα παρέα, κάτι που στο δικό μας το μυαλό ενίσχυε αυτή την εντύπωση.

Όταν ρωτήσαμε τα άτομα που τρώγανε αν έχουν πλέον κλείσει ή αν εξυπηρετούν ακόμα, πήραμε ένα ξεγυρισμένο …νεύμα που μεταφράσαμε σαν «ναι». Καλά, για χαμόγελο, καλωσόρισμα ή κάτι τέλος πάντων που θα μας έκανε να νοιώσουμε ευπρόσδεκτοι, ούτε λόγος… Γενικά απ’ ότι κατάλαβα, εκεί μέσα λειτουργούν πολύ με το νεύμα. Π. χ. «θα μας κάνετε τον λογαριασμό?», απάντηση το ίδιο γνώριμο νεύμα με την προς τα κάτω κίνηση του κεφαλιού. Κι όπως είπα, χαμόγελο ούτε για δείγμα.

Την παγωμάρα αυτή έκανε πιο έντονη και η γενική ψύχρα που επικρατούσε στον χώρο. Η θερμοκρασία ήταν στα τάρταρα και κυρίως για εμάς που ήμασταν δίπλα στη τζαμαρία, έπιανε πολικά δεδομένα. Θα μου πείτε τώρα, αφού το ξεκίνημα ήταν τόσο αποκαρδιωτικό, γιατί δεν μαζέψατε τα μπογαλάκια σας και να πάτε γι άλλη γη γι’ άλλα μέρη. Η απάντηση είναι μία. Ήμασταν τόσο κουρασμένοι που πλέον είχαμε παραδοθεί στη μοίρα μας. Ότι μας επιφύλασσε το ριζικό μας, θα το αποδεχόμασταν με μεγάλη στωικότητα.

Και για να συνεχίσω τώρα για τον χώρο. Θεωρώ ότι είναι από τα μεγάλα μειονεκτήματά του. Δεν τον λες σε καμιά περίπτωση φιλόξενο ή τακτοποιημένο. Σου δίνει την εντύπωση μίας προχειρότητας, κάτι που σε συνδυασμό με τον όχι πετυχημένο φωτισμό τους, σου δίνει μία όχι και τόσο ευχάριστη αίσθηση. Πολύ ξύλο, σε πατώματα και τραπεζοκαθίσματα (τα οποία επίσης δεν παρουσιάζουν ομοιομορφία και σου δίνουν την αίσθηση ότι μαζεύτηκαν από διάφορες πηγές και απλά τοποθετήθηκαν εκεί για χρηστικούς και μόνο λόγους) και μια λεπτομέρεια από ταπετσαρία τύπου πέτρινου τοίχου. Διαφημιστικά ψυγεία που μπορεί να είναι πρακτικά αλλά τα θεωρώ εντελώς αντιαισθητικά όταν βρίσκονται σε κοινή θέα. Που και που, κάτω από τα άδεια τραπέζια τους, έβλεπες πεταμένη και καμιά τσαλακωμένη χαρτοπετσέτα από προηγούμενους πελάτες τους. Παρόλο που είναι εκεί εδώ κι έναν περίπου χρόνο και ο χώρος θα πρέπει να φαίνεται ακόμα φρέσκος, σου μοιάζει «κουρασμένος» σα να έχουν περάσει από πάνω του αρκετές δεκαετίες. Και μάλιστα δεκαετίες που δεν του φέρθηκαν και πολύ καλά. Ίσως όταν πήραν τον χώρο για να στεγάσουν την επιχείρησή τους να μη προχώρησαν σε καμία ανανέωση και βελτίωση αυτού. Κρίμα γιατί αν είχαν ασχοληθεί παραπάνω, το γενικό αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλύτερο.

Πάμε στη διακόσμηση τώρα. Μέρες Χριστουγέννων, μέρες γιορτινές και είχε πέσει στόλισμα. Μη φανταστείτε καμιά υπερπαραγωγή. Λίγες μπαλίτσες (να ήταν 5, να ήταν 6, να ήταν 7?), 1-2 γιρλάντες και μερικά ξέμπαρκα φωτάκια. That’s all! Α… κι επίσης, ως διακόσμηση και μόνο, θα εκλάβω τα δύο μεγάλα σήματα για απαγόρευση του καπνίσματος. Αυτό γιατί, ΟΛΟΙ εκεί μέσα καπνίζανε. Κι όχι μόνο οι πελάτες, αφού στον πάγκο του service τους, υπήρχε το τασάκι και ο αναπτήρας σε μόνιμη θέση. Όταν αργότερα ήρθαν ακόμα δύο παρέες, κάπνιζαν κι εκείνοι. Ακόμα και το «2» που έχω βάλει στον χώρο, ίσως να είναι παραπάνω από αυτό που ουσιαστικά αξίζει.

Πάμε τώρα στην εξυπηρέτησή τους. Προσπαθώ να βρω χαρακτηρισμούς για την νεαρή που μας ανέλαβε. Το «χαμογελαστή», «γλυκιά» και «άμεση», απορρίπτονται χωρίς δεύτερη σκέψη. Αν και μας απευθύνθηκε στον ενικό, δεν ήταν αγενής. Όμως είχε ένα παράξενο, αποστασιοποιημένο ύφος που μάλλον ήταν του χαρακτήρα της. Αργός και άτονος λόγος, χωρίς περιττές προεκτάσεις. Οι απαντήσεις σχεδόν μονολεκτικές. Όπως καταλάβατε, η παραγγελία δόθηκε με άκρως συνοπτικές διαδικασίες και χωρίς πολλά πολλά. Ήμασταν κι εμείς πτώματα, ήταν και το service αυτού του στυλ, πέσαμε σε κατατονία. Όμως, δεν θα μπορούσα να μην αναφέρω ότι ήταν πολύ γρήγορη και άνετη σε αυτό που έκανε. Υποθέτω ότι παρά το πολύ νεαρό της ηλικίας της, είναι καιρό σε αυτή τη δουλειά και έχει αποκτήσει ήδη πείρα. Δεν θα μου έκανε εντύπωση να είναι και η κόρη του ιδιοκτήτη και να την έχει στρώσει από μικρή στη δουλειά.

Όπως προείπα, όταν κάτσαμε υπήρχε μία ακόμα παρέα. Έλα όμως που έκανε για 10. Τουλάχιστον στο θέμα της φασαρίας… Είχαν πιάσει κουβέντα για τα πολιτικά και πέφταν γερές βρισιές και βαριές κουβέντες. Ντάξει, δεν έχω μεγαλώσει σε λιμάνι, αλλά λέξεις όπως «Bip! », «Bip! » και «Bip, Bip, Bip!!! » τις έχω ξανακούσει και υπάρχουν και στο δικό μου λεξιλόγιο. Όμως εκείνη τη στιγμή που τα νεύρα μου μετά από μία δύσκολη εργασιακή ημέρα, ήταν ήδη κρόσια, το μόνο που ήθελα και απαιτούσα ήταν να σεβαστεί κάποιος την ηρεμία μου. Έτσι, μία κοίταζα αυτούς με τρόπο και μία τον –μάλλον- ιδιοκτήτη που κάθονταν στον πάγκο, 1-2 μέτρα μακριά τους. Σαφώς το πιασε το μήνυμά μου, αλλά το διέγραφε την ίδια στιγμή από τα ερεθίσματα που λάμβανε από το περιβάλλον του, ανταποδίδοντάς μου το βλέμμα με μία σχετική απάθεια. Λίγο αργότερα κατάλαβα τον λόγο, αφού αυτή η παρέα μεταφέρθηκε στον πάγκο και συνέχισαν την ίδια κουβέντα αλλά σε ελάχιστα χαμηλότερους και ηπιότερους τόνους, με τον ιδιοκτήτη που απ’ ότι αποδείχτηκε ήταν φίλος τους.

Όλο αυτό, μας έκανε πάρα πολύ κακή εντύπωση γιατί στα μάτια τα δικά μας μεταφράζεται σαν μη σεβασμός προς τον πελάτη. Γιατί μπορεί να ήμασταν η μία και μοναδική ακόμα παρέα στον χώρο, αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν είχαμε δικαιώματα στο να απολαύσουμε το φαγητό μας με την ησυχία μας. Θα μπορούσα και ο ίδιος να τους ζητήσω να χαμηλώσουν τις φωνές τους, αλλά αυτό δεν είναι δουλειά του πελάτη. Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του επιχειρηματία ή τους service τους. Άσε που σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να προκύψει και γερός καβγάς κι εγώ στην παρούσα δεν είχα καμιά τέτοια διάθεση. Είναι σα να μπαίνεις στο metro και να βλέπεις τον κλασικό γούρουνο να έχει απλωθεί και να έχει βάλει τα πόδια του με τα παπούτσια, πάνω στο απέναντί του κάθισμα. Εκεί κάθεσαι και διαπραγματεύεσαι με τον εαυτό σου. Θέλεις εκείνη τη στιγμή να του ρίξεις ένα λούστρο για έρθει στα ίσια του και να μαζευτεί? Κι αν ναι, είσαι όμως διατεθειμένος να τσακωθείς και στη συνέχεια, αν ο γούρουνος σηκώσει φωνή και σου την πει κι από πάνω? Μπέρδεμα!

Πολλά από τα έτοιμά τους και κάποια της ώρας είχαν ήδη τελειώσει. Πήραμε λίγα και απλά πιάτα.

· Μία χόρτα, σε μία μετρίου μεγέθους μερίδα αλλά σε χαμηλή τιμή (3€). Σωστά βρασμένα, συνοδευόμενα με το λεμονάκι τους.

· Μία τζατζίκι. Κλασικό, αγαπημένο και όπως ακριβώς θα έπρεπε να είναι. Δυνατό και σκορδάτο. Πάνω του είχε μία ελίτσα και λίγο ελαιόλαδο. Ούτε υπερβολές, ούτε περιττά διακοσμητικά. Ήταν από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει και όπως μου αρέσει (3€).

· Καλαμάκια χοιρινά. Επίσης από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει. Το είχαν και το λιπάκι τους, αλλά σαν σύνολο ήταν εξαιρετικά. Λίγο ανομοιόμορφα σε μέγεθος, αλλά όλα ικανοποιητικά σε ποσότητα υλικού. Δεν μας ήρθαν μόνα τους, αλλά με υπεραρκετές φρεσκοτηγανισμένες πατατούλες (δεν έχω καλύτερο από το να βουτάω τηγανιτή πατατούλα στο τζατζίκι! ). Σε αντίθεση με τις τιμές που παίζουν στη γύρω περιοχή, κόστιζε έκαστο στα 1,20€. Άψογη σχέση ποσότητας-τιμής.

Στο ξεκίνημα μας έφεραν νερό σε κανάτα και ψημένο ψωμί στη σχάρα με ελαιόλαδο. Κάποιο κερασματάκι δεν έπαιξε ούτε στο ξεκίνημα, ούτε στο κλείσιμο του τραπεζιού αλλά από το ύφος και στυλ του μαγαζιού, δεν είχαμε τέτοιες απατηλές απαιτήσεις. Φυσικά, λίγο χαλβαδάκι στο κλείσιμο θα ήταν απολύτως ευπρόσδεκτο. Κάπου διάβασα για κέρασμα-γιαουρτάκι. Εμείς στην απ’ όξω πάντως.

Σε επίσης πολύ χαμηλή τιμή ήταν και οι μπύρες τους. Αν είστε Beer Lovers, δώστε μία ευκαιρία στην Βεργίνα Weiss. Είναι καταπληκτική και βάζει κάτω πολλά μεγαθήρια που έχουν χιλιοδιαφημιστεί.

Για να κλείσω. Ότι πήραμε ήταν πολύ νόστιμο και ετοιμασμένο με μαεστρία. Οι τιμές τους κάτι παραπάνω από λογικές και προσιτές.

Εκεί που χρειάζεται βελτίωση είναι στο θέμα αντιμετώπισης του πελάτη τους. Απαραίτητο θεωρώ κι ένα γενικό σουλούπωμα στον χώρο για να δείχνει και είναι πιο φιλόξενος. Για τις Χειμωνιάτικες ημέρες, κάποια καλύτερη θέρμανση την θεωρώ επιβεβλημένη. Το να τρώω με το μπουφάν μου, δεν με ενθουσιάζει σαν ιδέα, όπως επίσης και το να ανησυχώ μη βγει από τη γωνία καμιά πολική αρκούδα και μ’ αρπάξει. Αν είχαν δώσει μεγαλύτερη προσοχή σε αυτά, το Value for money θα σκαρφάλωνε στο καραμπινάτο 4άρι.

Υ. Γ. Σε περίπτωση που πέσει αυτή η κριτική στο μάτι του επιχειρηματία (ή και όποιου άλλου επιχειρηματία), θα ήθελα να καταθέσω μία συμβουλή. Όταν ένας πελάτης (φίλος του ή μη), συμπεριφέρεται στον χώρο ανάρμοστα (κοινώς σαν να είναι το τσιφλίκι του) και ενοχλεί τους υπόλοιπους πελάτες, ΟΦΕΙΛΕΙ ο ίδιος να μπει μπροστά και να φέρει τα πράγματα σε μία στράτα Θεού. Αν ο ταραξίας είναι απλώς ανόητος, δεν θα καταλάβει τον λόγο της παρέμβασής του και ίσως ενοχληθεί. Αν είναι στραβόξυλο, ίσως να τον χάσει κι από πελάτη του. Όμως θα κερδίσει σαν πελάτη του κάποιον σαν κι εμένα, που θα εκτιμήσω τον επιχειρηματία που προσπαθεί να επιβάλει ισορροπία στον χώρο του.

Αν θα ξαναπήγαινα? Αναλαμβάνοντας το «κόστος» των ατελειών τους και βάζοντάς τες στο πίσω μέρος τους μυαλού μου, μάλλον θα ξαναπήγαινα γιατί φάγαμε πραγματικά καλά. Φυσικά η όποια βελτίωση σε όσα προανέφερα, είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

To Παραδοσιακό ήρθε και ξεφύτρωσε στο τέρμα της μπαρομάνας Κολοκοτρώνη, ανάμεσα στο απόλυτα θεσμικό Βooze και το νεαρό, αεράτο και στυλάτο Noel. Σ'ενα σημείο δίπλα από την πλατεία Αγ. ΕΙρήνης, όπου το συνήθως ζητούμενο είναι το κάτι το διαφορετικό ή έστω το χιψτεροεναλλακτικό, το Παραδοσιακό τολμάει, με ένα καθόλου μοδάτο και χωρίς ψαγμένο λογοπαίγνιο όνομα, να σερβίρει ανεπιτήδευτα, κλασσικά μαγειρευτά και ψητά.

Τελευταίο αυγουστιάτικο βραδάκι, η πόλη έχει αρχίζει να ξαναγεμίζει με κόσμο, ό, τι έκλεισε λόγω διακοπών ξανάνοιξε και η φίλη μου με περίμενε ήδη στο Παραδοσιακό, και οι δύο νηστικές από το πρωί.

Λίγο που στο συγκεκριμένο σημείο ανοίγει το πεζοδρόμιο και γίνεται ένα τρίγωνο, αυξάνοντας το πλάτος πεζοδρομίου της γενικά στριμωγμένης Κολοκοτρώνη, λίγο ο κόσμος από τα διπλανά μπαρ που δημιουργεί ένα buzz - τουλάχιστον την ώρα που πήγαμε-, λίγο οι γλάστρες που έχουν τοποθετηθεί κατά μήκος του δρόμου, υπάρχει μια αίσθηση σαν να κάθεσαι σε αυλή. Το εσωτερικό άδειο, αφού τα τραπέζια έχουν μεταφερθεί στο πεζοδρόμιο, τα wc περιποιημένα και καθαρά.

Η φίλη μου ήδη είχε παραγγείλει μια χόρτα βραστά και κρασί και τσιμπολογούσε. Το ψωμί - φρυγανισμένο με λαδορίγανη. Είχα ακούσει πολλά για τις μπριζόλες του συγκεκριμένου μαγαζιού, οπότε παραγγειλα μια χοιρινή, η φίλη μου ένα κοντοσούβλι κοτόπουλο, και επειδή τα χόρτα είχαν ήδη τελειώσει, μια αγγουροντομάτα και μισό κιλό ροζέ κρασί.

Οι τιμές, δεδομένης της θέσης στην καρδιά του κέντρου και των ποσοτήτων που εμφανίστηκαν, πάρα πολύ καλές: €3 οι (ωραιότατες) σαλάτες (νομίζω μόνο η χωριάτικη ήταν στα €5), με καλό λάδι για βούτες. Η μπριζόλα €7,5, με ένα βουνό φρέσκιες πατάτες. Μπριζολάρα δηλαδή, για να την καταφέρει κανείς μόνος του δύσκολο, παρά το μεγεθός της όμως νοστιμότατη και τρυφερή. Το κοντοσούβλι, και αυτό τεράστια μερίδα, το μισό έμεινε, στα €7 κι αυτό με πατάτες, εξαιρετικό. ΟΙ πατάτες, αν και νόστιμες δεν είχαν επιτύχει το κράντσι που επιθυμώ. Το δε κρασί, που τουλάχιστον το ροζέ που δοκιμάσαμε ήταν μια χαρά, τιμάται στα €5 το λίτρο.

Η κοπέλα στο σέρβις ήταν ευγενέστατη, χαμογελαστή και γάτα. Τα καρπουζοπέπονα (άφθονα και αυτά) ήταν κέρασμα στο τέλος και το σύνολο των €25 είναι μάλλον ο ορισμός του vfm. Η ποσότητα κοτόπουλου και μπριζόλας που πακεταρίστηκε για να την πάρουμε μαζί μας έφθανε για να φάει άνετα άλλο ένα άτομο. Σπεύσατε.

Ιούλ

Λοιπόν, η επίσκεψη μου στο Παραδοσιακό έπρεπε να έχει γίνει εδώ και πολλά χρόνια μιας και οι πολύ καλές κριτικές στο site με είχαν βάλει σε πειρασμό... Έλα, όμως, που κάθε φορά που περνούσα από το παλιό του πόστο το όλο στήσιμο του με απέτρεπαν από το να το επισκεπτώ τελικά. Δεν ξέρω, δεν με ενδιαφέρει να είναι το μαγαζί τελευταίας αισθητικής αλλά το παλιό Παραδοσιακό μου δημιουργούσε την εντύπωση ότι δεν διαθέτει καν τα στοιχειώδη... Έτσι, η επίσκεψη όλο και αναβάλλονταν για το μέλλον...

Μέχρι που διαβάζω στο αγαπημένο site ότι το Παραδοσιακό μετακόμισε σε ένα σαφώς καλύτερο χώρο επί της Κολοκοτρώνη. Πέρασα, μάλιστα, και το είδα και τολμώ να πω ότι επειδή σε εκείνο το σημείο κάνει κάτι σαν τρίγωνο ο εξωτερικός χώρος μου έκανε μια χαρά για τα "κυβικά" του. Όμως και πάλι δεν κατάφερα να το επισκεπτώ άμεσα μιας και όσες φορές το είχα προτείνει, η παρέα ήθελε άλλο είδος φαγητού. Μέχρι προχθές που μετά από πολλές δουλειές στο Κέντρο της Αθήνας (και όταν λέμε στο Κέντρο το εννοούμε, από Κολωνάκι σε Εξάρχεια και από εκεί σε Ομόνοια και οδό Αθηνάς και στην συνέχεια Μοναστηράκι με τα πόδια και αφόρητη ζέστη) ο δρόμος μας μας έβγαλε γύρω στις 2:30 το μεσημέρι στο Παραδοσιακό. Πρώτη θετική εντύπωση ότι στο σημείο που ήταν είχε ένα αεράκι που σε συνδυασμό με το παγωμένο νερό που μας έφεραν με το που κάτσαμε ήταν πραγματικά βάλσαμο... Τον εσωτερικό χώρο δεν τον είδα αλλά ο εξωτερικός για το σημείο και το είδος του μαγαζιού μια χαρά μου φάνηκε...

Η κοπέλα που έφερε νερό, καταλόγους κλπ ήταν ευγενική και ιδιαίτερα γρήγορη, φαινόταν όντως ότι την ξέρει καλά την δουλειά της. Μας απαρίθμησε τα πιάτα ημέρας, τι δεν υπάρχει από σούβλα και για την παραγγελία ήρθε ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού, ο οποίος ήταν και αυτός ιδιαίτερα ευγενικός και πρόσχαρος. Η παραγγελία μας ήταν: ένα τζατζίκι (πραγματικό τζατζίκι, μπόμπα), μια φέτα ψητή (νόστιμη με καλής ποιότητας φέτα), ένα κοντοσούβλι χοιρινό (νόστιμο αλλά μόλις που το δοκιμάσαμε, το υπόλοιπο το πήραμε πακέτο) και ένα συκώτι σχάρας (το οποίο αν και φαινόταν πολύ καλοψημένο, ήταν ιδιαίτερα τρυφερό), το οποίο αποτελούνταν από τρία μεγάλα κομμάτια (σε άλλα μαγαζιά θα έβγαζαν τρία πιάτα) και πατάτες. Πήραμε ακόμα δύο μπύρες και μία coca cola ενώ μαζί με τα ορεκτικά ήρθε μισή φρατζόλα ψωμί ανοιγμένη στην μέση και ψημένη στα κάρβουνα. Περιττό να σας πω ότι επειδή οι μερίδες ήταν ιδιαίτερα μεγάλες, πήραμε το κοντοσούβλι και το μισό συκώτι πακέτο (κάτι που είδα ότι γινόταν στα περισσότερα τραπέζια) και ήταν εξίσου νόστιμα και την επόμενη ημέρα.

Όταν φωνάξαμε για τον λογαριασμό ήρθε ο ιδιοκτήτης και τον έκανε στο τεφτέρι του και ήταν 27 ευρώ με μια μπύρα κερασμένη (μιας και με τον καλό μου ήταν και οι δύο σίγουροι ότι γνωριζόντουσαν από κάπου αλλά κανείς από τους δύο δεν μπόρεσε να θυμηθεί από που)... Απόδειξη δεν ήρθε, δεν ξέρω αν έγινε σκόπιμα ή ξεχάστηκε αλλά πρέπει να κόψω ένα βαθμό από το value for money για αυτό... Επιπλέον, έτσι όπως είχα δει τις τιμές στον κατάλογο μου φάνηκε ότι πληρώσαμε λίγα περισσότερα αλλά αυτό δεν το λέω με σιγουριά οπότε δεν τους το χρεώνω...

Συμπερασματικά, το Παραδοσιακό εμάς μας κέρδισε σε όλα τα σημεία, πολύ δε περισσότερο μιας και στο Κέντρο της Αθήνας δεν έχω βρει μια εξίσου καλή και οικονομική λύση. Οπότε είναι σίγουρο ότι θα το επισκεπτούμε ξανά...

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Σήμερα 4/11, πριν να επισκεφθώ το μαγέρικο της Κολοκοτρώνη ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ (Π), βάλθηκα να ξεφυλλίζω με το ποντίκι και τον κέρσορα τους χρήστες, μέσα απ’ τις ηλεκτρονικές σελίδες του site μας, αναζητώντας τα πρώτα των πρώτων. Διαπίστωσα ότι τα πιο πιασάρικα μαγαζιά των πλέον καλοφαγάδων μας αφορούν απλούς, καθημερινούς χώρους με μαμαδίστικο φαγητό και μοναδικές εμπειρίες, θαυμασμού ή και απογοήτευσης! Τίποτα λοιπόν δεν είναι τυχαίο!

Και τώρα στο προκείμενο, το ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ, όπου διόλου δεν το μετάνιωσα! Και να γιατί, φίλες και φίλοι χρήστες ή αναγνώστες του site:

Να’ μαστε λοιπόν με μια φίλη στο μαγέρικο της οδού Κολοκοτρώνη. Το Π κοντεύει να κλείσει εδώ τον πρώτο χρόνο του (απ’ τον Δεκέμβρη του 2014), αλλά στην ουσία λειτουργεί επί 18 συναπτά χρόνια. Βρισκόταν ακριβώς δίπλα, στο στενό δρομάκι της Βασιλικής. Ήταν ένα μικροσκοπικό μαγαζάκι με 8-10 τραπέζια, πίσω απ’ την Πλατεία Αγίας Ειρήνης, που ξεκίνησε το 1997 και όπου σύχναζαν οι λίγοι και τυχεροί που αναζητούν διακαώς τέτοια κελεπούρια!

Με μια μετακόμιση 100 μέτρων περίπου, το Π βρίσκεται τώρα σε κεντρικότατο δρόμο-πέρασμα, πάνω απ’ την πόρτα έχει την επωνυμία του ορατή από διαβάτες και οδηγούς, διαθέτοντας: μεγαλύτερο εσωτερικό αλλά και εξωτερικό χώρο (δυναμικότητας περίπου 25 τραπεζιών και 100 ατόμων), δύο καθαρές τουαλέτες στο υπόγειο, και κυρίως ένα πλουσιότερο μενού, με τις ίδιες ωστόσο φιλικές τιμές!

Επεκτείνοντας και το ωράριό του, λειτουργεί: Τρίτη-Παρασκευή, από μεσημέρι μέχρι μεσάνυχτα, Σ/Κ, μέχρι 1.00, & τη Δευτέρα, μέχρι 22.00, ενώ κάνει διανομή στα πέριξ.

Μας το εισήγαγε στο site o baron. rouge, πριν από 3 χρόνια, που όλο και ξετρυπώνει τέτοια ψαγμένα μαγαζιά στο ιστορικό κέντρο της πόλης και όχι μόνο!

Ο επικεφαλής της κουζίνας είναι ο ιδιοκτήτης Κώστας απ’ την Ιστιαία της Β. Εύβοιας, ο οποίος, μαζί με τους 2 βοηθούς του ψήστες, επιτυγχάνει ένα θαυμάσιο γευστικό αποτέλεσμα! Το μεσημέρι που πήγαμε, τον πλαισίωναν δύο νεαροί σερβιτόροι, ένα αγόρι και ένα κορίτσι, σβέλτοι και εξυπηρετικοί.

Εμείς φάγαμε τα εξής πιάτα, μέσα σε ένα περιβάλλον κατάμεστο από θαμώνες, άνδρες και γυναίκες, που προφανώς γνώριζαν το μαγαζί και τα εδέσματά του:

Προηγήθηκε το κλασικό ψημένο ψωμάκι με την απαραίτητη λαδορίγανη (1 €) και, βέβαια ευθύς εξαρχής, κρύο νερό σε κανάτα.

Μία άγρια χόρτα μ ο ν α δ ι κ ά, 9/10, (3 €).

Μία φέτα ψητή με ντομάτα και πιπεριά, ελαφρώς καυτερή, 8/10, (3 €).

Ένα κοντοσούβλι χοιρινό, μεγάλη μερίδα, & φρέσκες τηγανιτές πατάτες, 9/10, (7 €)

Μία πανσέτα χοιρινή, επίσης στη σούβλα, με πατάτες τηγανιτές. Χορταστική μερίδα με το απαραίτητο παχάκι και την πέτσα της: Α σ υ ν α γ ώ ν ι σ τ η! 10/10, (7.50 €).

Ήπιαμε 1/4 λευκό κρασί Νεμέας χύμα (ποικιλίες πιθανώς ροδίτη / σαββατιανού), στο 1.50 € (! ). Ήταν εξαιρετικό χύμα κρασί, σ’ αυτή μάλιστα την τιμή: 9/10.
Μας κέρασαν ωραιότατο γιαούρτι με μέλι!!

Ο λογαριασμός: 23 €, δηλ. κατ’ άτομο στην κατηγορία 10/16 €, αφού κυριολεκτικά φάγαμε του σκασμού, ό, τι νοστιμότερο!!

Σημειωτέον ότι το μενού τους περιλαμβάνει: 6 σαλάτες (3-5 €), 7 ορεκτικά (2-3 €), 5-6 μαγειρευτά, λαδερά, όσπρια (4-9 €), και πρωτίστως τα κρατικά τους στα κάρβουνα (μπριζόλες, πανσέτες, συκώτια, μπιφτέκια, λουκάνικα, κοτόπουλα, μερίδες καλαμάκι: 6-9 €).

Φυσικά, ειδικεύονται στη σούβλα (κοντοσούβλι, εξοχικό, κλέφτικο, κοκορέτσι (Πέμπτη- Κυριακή), κότσι, κοτόπουλο, και το φοβερό αρνάκι (3-4 φορές την εβδομάδα), στα 12.50 €.

Ανάλογα χαμηλές είναι και οι τιμές των ποτών: εμφιαλωμένα κρασιά 750 ml. στα 9 €, ενώ το χύμα μόνο 5 € το λίτρο! Οι μπύρες τους, από 1.50-2.50 €, τα αναψυκτικά, 1-1.50 €, χύμα τσίπουρο 2 €, ενώ το καραφάκι ούζο Βαρβαγιάννη / Πλωμάρι, 200 ml., στα 6 €.

Για μια τελική γλυκιά επίγευση υπάρχει γιαούρτι με μέλι (μας το κέρασαν) και κάποια γλυκά ή φρούτα εποχής, στα 2 €.

Μην παραλείψετε να το επισκεφθείτε για να φάτε κρέατα μοναδικής νοστιμιάς & ψησίματος, συνδυάζοντας ποιότητα, ποσότητα και vfm, σε ένα απ’ τα λίγα στέκια που ευτυχώς συνυπάρχουν ακόμα με τους αμέτρητους -παρά την ‘κρίση’ ;- καινοτόμους χώρους πειραματισμών της πόλης μας!!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Λοιπον, αυτο που αντικρισα τη χθεσινη μερα(Κυριακη 03/04, μια απο τις πρωτες της ανοιξης)στο κεντρο της Αθηνας, ομολογω πως με εξεπληξε! Πληθος κοσμου στους δρομους, τοσο μεγαλο, που μονο με τον χαμο που θα συναντησεις 15αυγουστο μηνα στην πολη νησιου των Κυκλαδων μπορει να συγκριθει. Και επισης τεραστιο πληθος καταστηματων εστιασης. Λουκουματζιδικα θες?

Μακαροναδικα θες? Σουβλατζιδικα? Ποταδικα? Καφε? Οτι τραβαει η ψυχη σου! Περιδιαβαινοντας λοιπον κι'εγω με ενα φιλαρακι, σκεφτηκαμε να τσιπμησουμε κατι σε καποιο ψητοπωλειο. Ξεραμε βεβαια τη γνωστη λυση περιξ της πλατειας Μοναστηρακιου, αλλα επειδη δεν παει πολης καιρος που απογοητευτηκα Πληρως επισκεπτομενος τον πασιγνωσο Μπαιρακταρη, κοιταξαμε να βρουμε κατι διαφορετικο. Και οπως περπατουσαμε στην Κολοκοτρωνη, συνανταμε το "Παραδοσιακο". Απλο, ευρυχωρο, με οσμες που εσπαγαν τη μυτη και με λιγοτερο κοσμο και φασαρια, μας φανηκε οτι πρεπει.

Ο χωρος δεν μπορω να πω οτι εχει κατι για να σε εντυπωσιασει, αλλα ουτως η αλλως αυτο δεν ειναι παντα ζητουμενο. Μου αρκουσε που ηταν καθαρος και ανετος. Μια ευγενικη κοπελα και λιγο αργοτερα ενας καλοπροαιρετος ανθρωπος(ο κυριος Κωστας που μαθαμε πως ειναι και ο ιδιοκτητης) μας εξυπηρετησαν, φερνοντας αρχικα νερακι σε δικη τους κανατα. Προκειται σαφως για ψητοπωλειο κλασικο, οποτε θα βρεις κρεας της ωρας η κρεας στη σουβλα, απο το οποιο ομως, εκεινη τη μερα ειχε μεινει μονο αρνακι. Εμεις ζητησαμε:

-Μια σαλατα χωριατικη. Πολυ μεγαλη, φρεσκια, νοστιμη η ντοματα και τα αλλα λαχανικα αλλα και η πλουσιοπαροχη μεριδα φέτας που περιειχε. Αφθονη λαδοριγανη επισης που ειχε ως αποτελεσμα, αμεσως μολις μας εφεραν το πεντανοστιμο και ψημενο ψωμακι, να επακολουθησουν υπεροχες βούτες!

-Μια μπιφτεκια ψητα. Τρια μεγαλα μπιφτεκια, μεσα σε μια μεγαλη πιατελα και με αρκετες, φρεσιες και καλοτηγανισμενες πατατες. Δεν ηταν μονο τεραστια η μεριδα, ηταν και πολυ νοστιμη!

-Μια πανσετες χοιρινες. Εδω εγινε το παρτυ! Μεριδα που ανταποκρινεται χαλαρα σε δυο(πιθανον και παραπανω)ενος συνηθισμενου φαγαδικου. Καλοψημενες, ζουμερες και πεντανοστιμες! Συν τις πατατες οπως και στο αλλο πιατο.

-Μισο κιλο κρασακι χυμα λευκο. Φαουλ εδω. Κατω του μετριου και κριμα δηλαδη, γιατι ειναι τοσο ευκολο πια να βρεις ενα καλο χυμα κρασακι και σε καλη τιμη...

-Μια κοκα κολα.

Εννοειται, στο τελος πηραμε και πακετο για το σπιτι-ποσο κρεας να καταναλωσεις? Για ολα αυτα ο λογαρισμος 24,50 ευρω, δηλαδη κατω απο 13 ευρω το ατομο!

Το εχω πει και επιμενω: Ολα αυτα τα σουβλατζιδικα νεου τυπου, που σου πουλανε τυλιχτο σουβλακι σε υπερπολυτελεις χωρους, τελικα πληρωνονται και μαλιστα πλουσιοπαροχα για την πολυτελεια τους! Εδω ειχαμε κατι απλο μεν, που ομως ηταν και τελειο γευστικα και υπεμεγεθες ποσοτηκα! Καμια σχεση η τιμη και η ποσοτητα των πανσετων πχ(7,00 ευρω μονο)με εκεινη αλλων ψητοπωλειων.

Στο συνολο λοιπον, εχουμε ενα πολυ καλο μαγαζι, με τεραστιες μεριδες καλοψημενου κρεατος και με εξαιρετικο V4M! Ασυζητητί το προτεινω και μαλιστα μετ επιτάσεως!

Στον ορυμαγδο των προτασεων στη νυχτερινη Αθηνα, κατι τοσο καλο που ξεχωριζει, αξιζει της στηριξης μας και με το παραπανω!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε " Το Παραδοσιακό" Κυριακή μεσημέρι. Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και χρίζει βελτίωσης. Εμείς κάτσαμε στον επάνω όροφο ο οποίος είναι σαφώς καλύτερος και χωρίς ιδιαίτερη "κάπνα".

Η εξυπηρέτηση ήταν σε γενικές γραμμές καλή αν και νιώσαμε λίγο σαν να μην χάρηκαν και τόσο που μας είδαν. Ίσως έφταιγε η περασμένη ώρα αφού κόντευε απόγευμα.

Από φαγητό πήραμε:

- Μπριζόλα μοσχαρίσια, εξαιρετική, σωστά ψημένη και ζουμερή με άφθονες τηγανιτές πατάτες κομμένες στο χέρι, σε γενναιόδωρο μέγεθος για την τιμή της

- Ψητό κοτόπουλο, πεντανόστιμο, σωστά ψημένο και ζουμερό, επίσης με άφθονες τηγανιτές πατάτες

- Σαλάτα παντζάρια πολύ νόστιμα, σε μικρή ποσότητα αλλά σε λογική τιμή με μπόλικο ελαιόλαδο

- Τυροκαυτερή πραγματικά καυτερή αλλά μας είχαν προειδοποιήσει!!!!!

- 1/5 κιλό κρασί λευκό

Τα φαγητά ήταν όλα εξαιρετικά, σωστά ψημένα, με εξαιρετικής ποιότητας υλικά και σε πολύ λογικές τιμές.

Το μόνο αρνητικό που οφείλω να αναφέρω είναι ότι απόδειξη δεν ήρθε ποτέ!!!!!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Το παραδοσιακό ειναι μια ταβέρνα ψητοπωλείο. το σημείο εχει φασαρία γιατί περνάει δρόμος αλλά το φαγητο του άπαιχτο. ολα τα ψητά στα κάρβουνα εχει και ψητά σούβλας και δυο τρία μαγειρευτά. οι μερίδες ειναι extra large και οι τιμές πολυ καλές. αν θέλετε να φάτε καλά και φτηνά τότε πρέπει να το επισκεφτειτε

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Φίλες και φίλοι χρήστες του ask4food σας χαιρετώ! Είναι η πρώτη κριτική μου ύστερα από δύο σχεδόν μήνες, όπου σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον όλους και σας ψηφίζω, αφού η ενημέρωση του σάιτ είναι φοβερή, για τα χιλιάδες στέκια που ανοίγουνε σα μαντάρια, απτόητα απ' την κρίση...

Με ενδιαφέρουν κυρίως τα ψητοπωλεία και τα ταβερνάκια, που για μας τους πιο νέους είναι μια λύση που μας συμφέρει, αφού το low budget τους είναι ό, τι πρέπει την σήμερον ημέρα!!

Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι φοβερό ψητοπωλείο του Κέντρου, που μεταφέθηκε πρόσφατα στην οδό Κολοκοτρώνη χαμηλά και λειτουργεί καθιημερινά τα μεσημέρια μέχρι αργά. Προσφέρει ό, τι βάζει ανθρώπου νους από ψητά κι όχο μόνο: κοντοσούβλι, κοκορέτσι, κοτόπουλο, κότσι, αρνάκι. Φυσικά, έχει και μαγειρευτά, λαδερά, κρέας κοκκινιστό, όεσπρια, διάφορους μεζέδες για αρχή, λουκάνικα, μπιφτέκια, συκώτια, κ. α.

Και το πιο βασικό. Η εξυπηρέτηση και οι τιμές τους είναι ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΕΣ!! Δηλαδή τίποτα δεν ξεπερνάει τα 10 €!

Προχθές μεσημέρι έφαγα ένα χοιρινό κοντοσούβλι με πατάτες τηγανιτές, νόστιμο και χορταστικό, και με μία κόκα, και στο τέλος πλήρωσα 9 €!!

Να πάτε και σεις, γιατί αν σας ξεφύγει χάνετε...

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

"Γέννημα θρέμμα" του κέντρου της Αθήνα και ποτέ δεν είχα πάει στο Παραδοσιακό, το έβλεπα όταν ήταν μέσα στο στενάκι (πριν μετακομίσει), αλλά δεν...

Κυριακή μετα το μαραθώνιο (όχι δεν τρέξαμε), ήμασταν στο κέντρο με όρεξη για κρέας και έτσι έπεσε η ιδέα να το δοκιμάσουμε.

Το παραδοσιακό είναι πιο κοντά σε ψητοπωλείο, παρά σε ταβέρνα / εστιατόριο και προτείνεται για μάσα μετά τα ψώνια ή πριν την έξοδο για ποτό (με την προϋπόθεση ο καιρός να είναι καλός για να καθίσεις έξω).

(+) Θετικά του μαγαζιού
- Τιμές.
Ε ναι... αυτές είναι σωστές τιμές. Παράδειγμα προς μίμηση για πολλούς άλλους που χρεώνουν τη μαμά και το μπαμπά τους. Μερίδες ψητά από 7€ έως 9€, ορεκτικά 3€ έως 5€, μπύρες στα 2€ το μεγάλο μπουκάλι και κρασί 5€/λιτρο.

- Ποσότητα.
Δεν έχει τις μεγαλύτερες ποσότητες που έχω δει σε μαγαζί, αλλά είναι παραπάνω από καλές και δεν ψάχνεις το κρέας με το κιάλι.

- Πατατούλες.
Έπος. Χεράτες και γαμάτες και αρκετές σα συνοδευτικό στο πιάτο.
Γενικά οι προκάτ πρέπει να απαγορευτούν. Τέλος.

- Τοποθεσία.
Αν σου αρέσει το κέντρο, είναι σε ιδανικό μέρος, μετά σέρνεις το κορμί σου και για ένα cocktail δίπλα στο Noel. Χιπστερομάγαζο αλλά κολλητά...

(-) Αρνητικά. Ναι έχει και από αυτά...
- Απόδειξη. Όσο γρήγοροι ήταν σε όλα (αν και ήταν φίσκα για πολύ ώρα), όταν ζητήθηκε η απόδειξη μας αγνόησαν χαρακτηριστικά. Έπρεπε να πάω μέσα για να την πάρω μόνος μου. Έλεος, μας κάνουν να αισθανόμαστε άσχημα για τα αυτονόητα.

- Ο χώρος μέσα... αν χειμωνιάσει δεν κάθεσαι με την καμία. Καπνιστός θα βγεις.

- Δεν έπαιξε κέρασμα στο τέλος: (

Τι σηκώνει βελτίωση?
- Γεύση. Το κρέας ήταν καλής ποιότητας και σε καλή ποσότητα, αλλά λίγο άνοστο.
Στο κοντοσούβλι δεν τσιγκουνέυεσαι τα μπαχάρια και τις πιπεριές... (για αυτό και το 3/4)

Στα γρήγορα....
Πήραμε:
- Παντζάρια (3€) / 4/4
Φρέσκα και με τα χορταράκια τους δίπλα. Εξαιρετικά.
- Φάβα (3€ / 3/4
- Κοντοσούβλι Κοτόπουλο (7€) - 3/4
- Κοντοσούβλι Χοιρινό (7€) - 3/4
- Μπριζόλα μοσχαρίσια (9€) - 2.5/4

'Ήπιαμε 2κιλά ροζέ χύμα και μια μπίρα.

VFM - 4/4
3 άτομα πληρώσαμε 41€ (13.6€ το άτομο).
Τεσσάρι VFM και μάλιστα δαγκωτό.

Θα ξαναπήγαινα, Φυσικά ναι, η αστοχία στο μπαχάρι του κρέατος μπορεί να είναι και τυχαία. Αν δεν είναι, δε θα το έβαζα στη "μαύρη λίστα", αλλά θα πήγαινα μόνο αν με έβγαζε ο δρόμος....

Ιούλ

Μετά από ένα κουραστικό και βροχερό πρωΐνο του χειμώνα στα στενάκια του κέντρου είναι πολύ φυσικό να θέλεις ένα ζεστό χώρο να κάτσεις να ξεκουραστείς και φας κάτι!

Έτσι σαν ενημερωμένος καλοφαγάς που είμαι είχα την κατάλληλη επιλογή! Μπένωντας στο μαγαζί καταλαβένεις άμεσος ότι το όνομα του δικαιώνει πλήρος την επιλογή του ιδιοκτήτη. Ξύλινα τραπέζια πέτρα στους τοίχους η μυρωδιά απο τα ψητά να κατακλύζει των χορό με λίγα λόγια μια παραδοσιακή κρεατοταβερνα!

Ο κατάλογος ειναι ακριβός αυτο που περιμένεις, μπριζόλες χοιρινός και μοσχαρισιες, παιδάκια, Σουβλακια, κτλ κρεατικά που θα βρεις σε κάθε σωστή κρεατοταβερνα!

Παραγγείλαμε μια σαλάτα χωριάτικη μια πατατες, μια μερίδα εξοχικό και μια χοιρινή. Ολα ήταν νόστιμα και σερβιρισμένα γρήγορα, δεν θεωρώ πως ειναι κατι το ιδιαίτερο αλλα αξίζει να το επισκέπτη κάποιος αν βρεθεί στην περιοχή πεινασμένος!

Χρήσιμη;