Παραδοσιακό ψητοπωλείο βγαλμένο από τα παλιά.

ΔΕΥΤΕΡΑ 12:00πμ-20:00πμ ΤΡΙΤΗ-ΚΥΡΙΑΚΗ 12:00πμ-12:00μμ

05 Μάρ 2017

Παραδοσιακό διάβαζα τόσα χρόνια αλλά ποτέ δεν έτυχε να πάω! Διάβαζα για ωραία κρεατικά, όμως ο προηγούμενος χώρος ήταν στο... πουθενά! Και όμως! Αυτό το μαγαζάκι σεμνά και ταπεινά εξελίχθηκε και για τα δεδομένα του γιγαντώθηκε και μάλιστα σε απόσταση αναπνοής από τον προηγούμενο χώρο που τελικά δεν τον επισκέφθηκα αν και είχα φτάσει πολύ κοντά!

Παρασκευή 24/2/2017 ώρα 17.00 το απόγευμα. Η πρώτη μας απόπειρα ήταν για να δοκιμάσουμε τα αλμυρά του Estrella μετά από πρόσφατη επίσκεψη για τα γλυκά τους. Λόγω του ότι θα ακολουθούσε μεγάλη παρέα, ζητήσαμε 8άρι τραπέζι αλλά δεν μπορούσαν να μας εξυπηρετήσουν. Αν είναι μόδα ή όχι θα το αναλύσω σε άλλη κριτική που θα αφορά εκείνο το μαγαζί. Με την πείνα να μας έχει θερίσει (3 άτομα που έγιναν 4 στην πορεία), ψάχναμε κάτι κοντινό γιατί ούτε ο χρόνος ήταν σύμμαχός μας. Σκέφτηκα πως ήρθε η ώρα του Παραδοσιακού! Φτάνουμε έξω από το μαγαζί. Γινόταν χαμός! Θυμήθηκα εποχές 2002 που το σπίτι το είχαμε μόνο για να πηγαίνουμε για ύπνο! Στο Παραδοσιακό υπήρχαν όλες οι ηλικίες ΚΑΙ πολύς φοιτητόκοσμος! Μάλλον κάνουν κάτι καλά.

Το μαγαζί πλέον έχει γίνει πολύ μεγάλο και μπορεί να εξυπηρετήσει πολύ κόσμο είτε έξω είτε μέσα σε ισόγειο και πρώτο όροφο. Σαν διακόσμηση δεν έχει τίποτα απολύτως να επιδείξει αλλά παρ'όλα αυτά προσφέρεται για μεγάλες παρέες ενώ και τα τραπεζοκαθίσματα είναι άνετα και καλής ποιότητας. Στην είσοδο του μαγαζιού θα δείτε σούβλες που πραγματικά αν είναι γεμάτες θα σας κάνουν να τρέχουν τα σάλια σας. Εγώ αυτό έπαθα μόλις 2 μέρες νωρίτερα. Αν θυμάμαι καλά, στο παλιό μαγαζί δεν υπήρχαν πολλές επιλογές. Τώρα όμως....

Yπάρχουν όσπρια, λαδερά ακόμα και μακαρόνια. Σαλάτες απλοϊκές, κάποια τυριά. Από εκεί και πέρα παίζει αρκετή σούβλα και της ώρας. Και εγώ προσωπικά έμεινα περισσότερο ικανοποιημένος από ότι η παρέα!

- Ψημένο ψωμί χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο.0.50 ευρώ/άτομο.

- Τυροκαυτερή στα 3 ευρώ. Δυστυχώς δεν ικανοποίησε κανέναν μας. Άγευστη, ελαφρώς καυτερή αλλά νερουλή. Φάνηκε σε όλους μας ετοιματζίδικη από αυτές του εμπορίου. Στο τέλος το ανέφερα στον σερβιτόρο αλλά με στόμφο μου έλεγε πως είναι 100% δική τους χειροποίητη. Ίσως έπαιζαν ρόλο οι πιπεριές. Όταν το ανέφερα στην παρέα κανείς δεν συμφώνησε μαζί του. Απλώς μην την παραγγείλετε!

- Χαλούμι στα κάρβουνα στα 4 ευρώ. Αυτό μάλιστα! Τεράστια μερίδα και αρκετά εύγευστη, συνοδεία από πιπεριά και τοματούλα. Σε επόμενη επίσκεψη θα τσακίσω μια μερίδα μόνος μου!

- Κοντοσούβλι κοτόπουλο στα 7 ευρώ καθώς από σούβλα είχαν ξεπουλήσει τα πάντα πλην αυτού και του αρνιού. Νόστιμο, ζουμερό όσο είναι ζεστό και με κομμάτια πιπεριάς. Καλή επιλογή και με πολύ καλές πατατούλες τηγανιτές. Εξαιρετική ποσότητα.

- Μοσχαρίσιο συκώτι στα 7 ευρώ συνοδεία με τις ίδιες πατατούλες. Επίσης πολύ καλή μερίδα όπως σε ότι προσφέρουν. Τίμια και χορταστικά. Σε γενικές γραμμές ήταν νόστιμο αν και ήθελε ένα κλικ λιγότερο ψήσιμο και λίγη περισσότερη προσοχή σε κάποιες ίνες.... Σαν του Μαύρου Γάτου δεν είναι, να τα λέμε κι αυτά.

- Μπιφτέκι μοσχαρίσιο στα 7 ευρώ, επίσης με ίδιες πατατούλες.3 ευμεγέθη τεμάχια, πολύ πολύ ζουμερά και φρέσκα. Μου άρεσαν πάρα πολύ και μπορώ να πω μετά βεβαιότητας ότι είναι πιο νόστιμα και από σπιτικά. Μαζί με το λεμονάκι ήταν εξαίσια. Αξίζουν.

Από ποτά ο κατάλογος έχει κρασιά (ροζέ/λευκό στα 5 ευρώ το λίτρο/χύμα), τσίπουρα και ούζο Πλωμάρι και Γάτσιου στα 6 ευρώ τα 200 μλ, αναψυκτικά και μπύρες.500άρες μπύρες από 2 ευρώ, στα 2.5 το πολύ. Πραγματικά σκέφτονται πολύ τίμια.

- Τσακίσαμε 3 500άρες μπύρες Βεργίνα προς 2 ευρώ έκαστη.

Σύνολο στα 35.5 ευρώ για 3.5 άτομα, μιας και η φίλη μας ήρθε καθυστερημένη αλλά μια χαρά έφαγε και αυτή όσα της είχαμε κρατήσει. Μάλιστα, δεν καταφέραμε να φάμε όλο το κοντοσούβλι!

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και ταχύτατη αν σκεφτούμε και πόσο κόσμο εξυπηρετούσαν! Έδειξαν ενδιαφέρον για το αν μας άρεσε το φαγητό, ήταν σβέλτοι στον χώρο αλλά όπως είναι λογικό δεν μπορούσαν να ασχοληθούν παραπάνω μαζί για μια πιο φιλική προσέγγιση. Όχι ότι έχουμε παράπονο πάντως.

Σε γενικές γραμμές, πρόκειται για μια αξιόλογη πρόταση με τιμιότητα. Αν καλοσκεφτούμε πόσες επιλογές υπάρχουν στο κέντρο όπου κυρίως πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες... Εδώ θα βρείτε καλή ποιότητα σε ανταγωνιστικές τιμές. Φαίνεται να έχει εδραιωθεί στις προτιμήσεις του κόσμου και εύχομαι να έχουν πελατεία και τουρίστες που δεν πάνε συστημένοι από τα τουριστικά γραφεία για μουζάκα που είναι φτιαγμένος από μπετόν αρμέ.

Θα φύγετε χορτασμένοι με πολύ λογικό αντίτιμο. Εγώ ουσιαστικά έφαγα ξανά την επόμενη μέρα...

25 Απρ 2017

Η αρχή του τέλους…. Ή η αρχή του επιτέλους…
Συνάντηση παλιών συμμαθητών. Ή φίλων από το Στρατό. Ή Ουρσουλίνων με άρρενες του κολλεγίου Αθηνών. Ή συνδέσμου φίλων του κολλεγίου Μπαρμπίκα. Ή χρηστών του ask. Ότι και αν ήταν, έγινε σε γνωστό μπαράκι του ιστορικού κέντρου, της πόλης που ποτέ δεν κοιμάται.

Πριν τη συνάντηση όμως, κάποια μέλη του team της συνάντησης πεινούσαν. Ο μεταπτυχιακός φοιτητής του Κάτω Παλουκιού, η χαμογελαστή δεσποινίδα της ομάδας του Άνω Παλουκιού, η κυρία του Υπουργείου του Πέρα Παλουκιού και ο στρατηγός του Δώθε Παλουκιού. Για να μην απομακρυνθούν από το σημείο συνάντησης και έχουμε σφαγές και αίματα, είπαν να δοκιμάσουν κάτι Ελληνικό παραδοσιακό στο τρίγωνο της Κολοκοτρώνη: Noel-Borsalino-Booze-Παραδοσιακό.

Περάσανε μέσα από τους καπνούς και την αιθαλομίχλη, άλλωστε δεν είχαν πάει για το περιβάλλον αλλά αποκλειστικά για το καλό φαγητό που είχε τα μαγαζί πριν μετακομίσει στο νέο χώρο.

Κόσμος πολύς, ο έξω χώρος γεμάτος, ο μέσα κάτω χώρος ούτε στα καλύτερα τους όνειρα, οπότε τσούκου τσούκου ανέβηκαν τα σκαλιά για τον πάνω όροφο.
Εκεί συνάντησαν την καπνίλα παρέα με την τσικνίλα στα καλύτερα τους, τις παραμέρισαν και βρήκαν ένα τελευταίο τραπέζι να καθίσουν. Ο χώρος κλασσικός παραδοσιακός ελληνικού ψητοπωλείου, όπως λέει και το όνομα. Αλλά δεν πήγαν για τον χώρο. Αν θα ξαναπήγαιναν –που δεν το βλέπω- θα προσπαθούσαν να καθίσουν έξω που είναι λίγο καλύτερα.

Η εξυπηρέτηση δεν είχε θέματα. Η κοπέλα του πάνω ορόφου, φοιτήτρια που βγάζει τα προς το ζην, χαμογελαστή κα ταχύτατη, είχαν όμως βγάλει κάλους τα πόδια της από το πολύ πήγαινε – έλα. Άσε που αν συνεχίσει έτσι σε λίγα χρόνια θα χρειαστεί αγγειοχειρουργό για τους κιρσούς που θα έχει αποκτήσει από την ταλαιπωρία του ανέβα - κατέβα. Ο άρρεν σερβιτόρος είχε πιάσει κουβέντα με μια ενδιαφέρουσα φοιτητοπαρέα και τν είχε αφήσει να τρέχει μόνη της.

Άνοιξαν τον πλαστικοποιημένο Α4 εκρού κατάλογο και παρήγγειλαν και για την κυρία του Υπουργείου που είχε αργήσει, διότι ο υπουργός, μπορεί να ζητήσει τα πάντα ότι ώρα θέλει.

Χαλούμι στα κάρβουνα με πιπεριά και ντομάτα. Καλοψημένο, μεγάλη μερίδα, εύγευστο, με το λεμόνι και το φρυγανισμένο ψωμί απογειώθηκε.
Κοντοσούβλι χοιρινό. Εδώ γελάνε. Η σερβιτόρα ήταν έτοιμη να πει:

- Καλά την ώρα που ήρθατε θέλετε και κοντοσούβλι χοιρινό; Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;

Ο στρατηγός την κοίταξε με το βλοσυρό του ύφος και αυτή σοβάρεψε και αντιπρότεινε κοντοσούβλι κοτόπουλο. Καλό μαρινάρισμα, καλά κομμάτια, ζουμερά, γευστικά, σωστά αλατισμένα, πιπεριές ανάμεσα, πατάτες τραγανές συνοδεία στο πιάτο, τα ευχαριστήθηκαν, άφησαν και στην κυρία του Υπουργείου.
Τυροκαυτερή μαύρα χάλια. Είχε όλα τα στερητικά. Σίγουρα εμπορίου, αν και ο έχων τον γενικό έλεγχο του μαγαζιού, προσπάθησε να τους πείσει ότι ήταν χειροποίητη. Ούτε τον α΄ γύρο δεν περνούσε.

Μπιφτέκι τσουπωτό, 3 τεμάχια η μερίδα, κρεατίσιο, μυρωδάτο με τα ανάλογα μπαχάρια, σωστά ψημένο ο ψήστης είχε κέφια. Για τις πατάτες είπαμε.
Συκώτι μοσχαρίσιο 2 μεγάλα κομμάτια –με το ένα σίγουρα χορταίνεις- με πατάτες.
Νόστιμο αλλά στεγνό. Άνευ υγρών, οπότε καθόλου ζουμερό. Εδώ ο ψήστης έκανε διάλειμμα και ο βοηθός του το ξέχασε λίγο παραπάνω στα κάρβουνα. Δεν χρειάζεται να γράψω πώς ψήνεται το συκώτι, ο σκοπός είναι άλλος.
Συνόδεψαν τα κοψίδια με ελληνική Βεργίνα των 500 ml σε τιμή που κλέβεις εκκλησία.

Πλήρωσαν οι άνδρες, μιας και η καταγωγή τους δεν επέτρεπε κάτι διαφορετικό. Στοίχισε περί τα 9 euro per person.
Έφυγαν όλοι χορτασμένοι αλλά όχι όλοι ευχαριστημένοι.
Τρως πολύ και φτηνά, ο ψήστης όταν δεν κάθεται, ζωγραφίζει με τα κάρβουνα, ο κόσμος το κατακλύζει, αλλά σε καμία περίπτωση αλλάζοντας μέρος δεν έχει αποκτήσει την αίγλη του παλιού χώρου. Μέχρι τώρα τουλάχιστον.
Η θέση του σίγουρα είναι στρατηγική και θα το βοηθήσει να ανέβει ακόμα περισσότερο, αν φυσικά το επιθυμεί και θέλει να βελτιώσει εύκολα και γρήγορα το επίπεδο του.

31 Ιαν 2017

Αρχές Δεκέμβρη Σάββατο μεσημέρι τολμήσαμε βόλτα στο κέντρο της Αθήνας. Ξεκινάμε με το μεγαλύτερο φαούλ που λέγεται αυτοκίνητο. Πώς ζήλεψα τον Sport Billy με το μαγικό βαλιτσάκι που τα έβαζε όλα μέσα!! Γιατί να μην μπορούσα να εξαφανίσω το αμάξι μου μέσα στο βαλιτσάκι;

Χώρος (2/4):

Καθαρός ειναι το πιο σημαντικό στοιχείο. Αλλά ο χώρος είτε μέσα (κυρίως) αλλά και ο έξω δεν "λέει" τίποτα απο πλευράς διακόσμησης και ατμόσφαιρας. Είναι ένα μαγειρείο -ψησταριά που απλά διεκπεραιωτικά τρώς κάτι.

Γεύση (3/4):

Μου προκαλεί μεγάλη έκπληξη το γεγονός ότι αυτό το μαγαζί σέρβιρε τόσο ωραίο φαγητό.

Πιο συγκεκριμένα:

Σαλάτα χωριάτικη (μεγάλη μερίδα, νόστιμη φέτα και ντομάτα με πάρα πολύ λάδι, βαθμολογία 7/10)

Μια μερίδα φέτα τυρί εξτρά (7/10)

Πατάτες τηγανιτές μερίδα (φρέσκιες, μαλακές, νόστιμες,7/10)

Κοντοσούβλι κοτόπουλο (8.5/10, απλά φανταστικό, πολύ νόστιμο)

Στήθος φιλέτο στην σχάρα με πατάτες τηγανιτές (μεγάλη μερίδα, νοστιμότατο,7.5/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ο σερβιτόρος που ήρθε να πάρει παραγγελία ήταν ευγενέστατος. Ο μόνο λόγος που βάζω 3/4 είναι επειδή είχαν κάποια καθυστέρηση στο να φέρουν τα πιάτα. Όταν ήρθαν όμως ήρθαν ευτυχώς όλα μαζί.

Value for money (4/4):

Καταπληκτικό φαγητό, μεγάλες μερίδες και πολύ λογικά λεφτά. Πληρώσαμε περίπου 25 ευρώ για όλα τα παραπάνω μαζί με αναψυκτικά, ψωμί και νερό βρύσης.

Συμπέρασμα:

Ήταν κάτι που δεν το περίμενα όταν αντίκρυσα το μαγαζί. Από την άλλη όμως ήμουν προετοιμασμένος καθώς πήγαμε "συστημένοι" απο τις κριτικές των φίλων στο ask4food.

15 Ιαν 2016

Το Παραδοσιακό παλιότερα ήταν σε ένα στενάκι που έβγαζε στην πλατεία Αγίας Ειρήνης, μερικά μόνο μέτρα μακριά από αυτή. Για τους πιο γνώστες της περιοχής, ήταν στο στενό μεταξύ του «Θρούμπι» και του «Rock & Ball». Θυμάμαι ένα μικρό μαγαζάκι, στριμωγμένο ανάμεσα στα εκεί κτίρια, με ελάχιστο χώρο για να εξυπηρετεί τους πελάτες του, οι οποίοι δεν ήταν και λίγοι. Δεν θα πω ότι με ενθουσίαζε τότε γιατί το όλο στήσιμό του μου έβγαζε μία προχειρότητα κι έτσι δεν το είχα επισκεφτεί ποτέ, παρόλο που ήταν στις περιοχές που κυκλοφορώ.

Κάποια στιγμή είδα ότι έκλεισε και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί όπως είπα, πελατεία είχε μπόλικη. Τελικά δεν έκλεισε, αλλά άλλαξε σημείο, κάνοντας μία πολύ σωστή κίνηση. Έτσι πλέον μπορείτε να το βρείτε επί της Κολοκοτρώνη, σε στρατηγικό σημείο, λίγο παραπάνω από το ύψος της Αιόλου. Κι επειδή αναφέρθηκα στο σημείο, εκεί το πεζοδρόμιο κάνει ένα τρίγωνο. Αυτό το τρίγωνο είναι σκαληνό (για να ξεθάψω και κάτι από την γεωμετρία που διδάχτηκα χρόνια πριν), κι όσο άνισες οι πλευρές του, τόσο διαφορετικό προσανατολισμό έχουν και τα μαγαζιά που έχουν ανοίξει εκεί. Οι άλλες δύο επιχειρήσεις που υπάρχουν, είναι ένα πολύ όμορφο μπαρ και ένα εστιατόριο με Ασιατική κουζίνα που από το λίγο που πήρε το μάτι μου, πρέπει να λειτουργεί με την φιλοσοφία του street food. Έτσι, έχει δημιουργηθεί εκεί μία νέα «πιάτσα». Το λάτρεψα αυτό το σημείο και λέω να το εξερευνήσω περαιτέρω…

Και ξεκινάω την κριτική μου. Λαϊκό το μαγαζί, λαϊκά θα ξηγηθώ κι εγώ…

Νωρίς το βράδυ, καθημερινή, βρισκόμαστε στο κέντρο για μια μικρή βόλτα μετά τη δουλειά. Μετά τις κλισέ ερωταπαντήσεις «πεινάς?» «λυσσάω στη πείνα» κτλ κτλ, ψάχνουμε για το αποκούμπι μας. Το ένα δεν μας κάνει, το άλλο δεν το θέλουμε, το παράλλο είναι πιο ακριβό απ’ όσα θα θέλαμε να διαθέσουμε για κάτι πρόχειρο. Τότε πέφτει η ιδέα για το Παραδοσιακό που είχα διαβάσει πρόσφατα πολύ καλές κριτικές και το είχα βάλει στο μάτι. Βάζουμε πλώρη για εκεί και σε μερικά λεπτά περνάμε το κατώφλι τους.

Η ώρα λίγο μετά τις 7 και μας φάνηκε λίγο ανησυχητικό το ότι στη βιτρίνα με τις ψητά τους είχαν τελειώσει τα πάντα. Πιο ανησυχητικό όμως θεωρήσαμε το ότι δύο μέλη από το προσωπικό τους (εκ των οποίων ο ένας έδειχνε να είναι ο ιδιοκτήτης), είχαν βγάλει φαγητό πάνω στον πάγκο που εξυπηρετούν και έμοιαζαν να κάνουν το διάλλειμα τους. Ή μάλλον, σου έδινε την εντύπωση ότι έχουν πλέον κλείσει και τρώνε ώστε σε λίγο να κατεβάσουν ρολά. Εκείνη τη στιγμή σε όλο το μαγαζί υπήρχε μία μόνο ακόμα παρέα, κάτι που στο δικό μας το μυαλό ενίσχυε αυτή την εντύπωση.

Όταν ρωτήσαμε τα άτομα που τρώγανε αν έχουν πλέον κλείσει ή αν εξυπηρετούν ακόμα, πήραμε ένα ξεγυρισμένο …νεύμα που μεταφράσαμε σαν «ναι». Καλά, για χαμόγελο, καλωσόρισμα ή κάτι τέλος πάντων που θα μας έκανε να νοιώσουμε ευπρόσδεκτοι, ούτε λόγος… Γενικά απ’ ότι κατάλαβα, εκεί μέσα λειτουργούν πολύ με το νεύμα. Π. χ. «θα μας κάνετε τον λογαριασμό?», απάντηση το ίδιο γνώριμο νεύμα με την προς τα κάτω κίνηση του κεφαλιού. Κι όπως είπα, χαμόγελο ούτε για δείγμα.

Την παγωμάρα αυτή έκανε πιο έντονη και η γενική ψύχρα που επικρατούσε στον χώρο. Η θερμοκρασία ήταν στα τάρταρα και κυρίως για εμάς που ήμασταν δίπλα στη τζαμαρία, έπιανε πολικά δεδομένα. Θα μου πείτε τώρα, αφού το ξεκίνημα ήταν τόσο αποκαρδιωτικό, γιατί δεν μαζέψατε τα μπογαλάκια σας και να πάτε γι άλλη γη γι’ άλλα μέρη. Η απάντηση είναι μία. Ήμασταν τόσο κουρασμένοι που πλέον είχαμε παραδοθεί στη μοίρα μας. Ότι μας επιφύλασσε το ριζικό μας, θα το αποδεχόμασταν με μεγάλη στωικότητα.

Και για να συνεχίσω τώρα για τον χώρο. Θεωρώ ότι είναι από τα μεγάλα μειονεκτήματά του. Δεν τον λες σε καμιά περίπτωση φιλόξενο ή τακτοποιημένο. Σου δίνει την εντύπωση μίας προχειρότητας, κάτι που σε συνδυασμό με τον όχι πετυχημένο φωτισμό τους, σου δίνει μία όχι και τόσο ευχάριστη αίσθηση. Πολύ ξύλο, σε πατώματα και τραπεζοκαθίσματα (τα οποία επίσης δεν παρουσιάζουν ομοιομορφία και σου δίνουν την αίσθηση ότι μαζεύτηκαν από διάφορες πηγές και απλά τοποθετήθηκαν εκεί για χρηστικούς και μόνο λόγους) και μια λεπτομέρεια από ταπετσαρία τύπου πέτρινου τοίχου. Διαφημιστικά ψυγεία που μπορεί να είναι πρακτικά αλλά τα θεωρώ εντελώς αντιαισθητικά όταν βρίσκονται σε κοινή θέα. Που και που, κάτω από τα άδεια τραπέζια τους, έβλεπες πεταμένη και καμιά τσαλακωμένη χαρτοπετσέτα από προηγούμενους πελάτες τους. Παρόλο που είναι εκεί εδώ κι έναν περίπου χρόνο και ο χώρος θα πρέπει να φαίνεται ακόμα φρέσκος, σου μοιάζει «κουρασμένος» σα να έχουν περάσει από πάνω του αρκετές δεκαετίες. Και μάλιστα δεκαετίες που δεν του φέρθηκαν και πολύ καλά. Ίσως όταν πήραν τον χώρο για να στεγάσουν την επιχείρησή τους να μη προχώρησαν σε καμία ανανέωση και βελτίωση αυτού. Κρίμα γιατί αν είχαν ασχοληθεί παραπάνω, το γενικό αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλύτερο.

Πάμε στη διακόσμηση τώρα. Μέρες Χριστουγέννων, μέρες γιορτινές και είχε πέσει στόλισμα. Μη φανταστείτε καμιά υπερπαραγωγή. Λίγες μπαλίτσες (να ήταν 5, να ήταν 6, να ήταν 7?), 1-2 γιρλάντες και μερικά ξέμπαρκα φωτάκια. That’s all! Α… κι επίσης, ως διακόσμηση και μόνο, θα εκλάβω τα δύο μεγάλα σήματα για απαγόρευση του καπνίσματος. Αυτό γιατί, ΟΛΟΙ εκεί μέσα καπνίζανε. Κι όχι μόνο οι πελάτες, αφού στον πάγκο του service τους, υπήρχε το τασάκι και ο αναπτήρας σε μόνιμη θέση. Όταν αργότερα ήρθαν ακόμα δύο παρέες, κάπνιζαν κι εκείνοι. Ακόμα και το «2» που έχω βάλει στον χώρο, ίσως να είναι παραπάνω από αυτό που ουσιαστικά αξίζει.

Πάμε τώρα στην εξυπηρέτησή τους. Προσπαθώ να βρω χαρακτηρισμούς για την νεαρή που μας ανέλαβε. Το «χαμογελαστή», «γλυκιά» και «άμεση», απορρίπτονται χωρίς δεύτερη σκέψη. Αν και μας απευθύνθηκε στον ενικό, δεν ήταν αγενής. Όμως είχε ένα παράξενο, αποστασιοποιημένο ύφος που μάλλον ήταν του χαρακτήρα της. Αργός και άτονος λόγος, χωρίς περιττές προεκτάσεις. Οι απαντήσεις σχεδόν μονολεκτικές. Όπως καταλάβατε, η παραγγελία δόθηκε με άκρως συνοπτικές διαδικασίες και χωρίς πολλά πολλά. Ήμασταν κι εμείς πτώματα, ήταν και το service αυτού του στυλ, πέσαμε σε κατατονία. Όμως, δεν θα μπορούσα να μην αναφέρω ότι ήταν πολύ γρήγορη και άνετη σε αυτό που έκανε. Υποθέτω ότι παρά το πολύ νεαρό της ηλικίας της, είναι καιρό σε αυτή τη δουλειά και έχει αποκτήσει ήδη πείρα. Δεν θα μου έκανε εντύπωση να είναι και η κόρη του ιδιοκτήτη και να την έχει στρώσει από μικρή στη δουλειά.

Όπως προείπα, όταν κάτσαμε υπήρχε μία ακόμα παρέα. Έλα όμως που έκανε για 10. Τουλάχιστον στο θέμα της φασαρίας… Είχαν πιάσει κουβέντα για τα πολιτικά και πέφταν γερές βρισιές και βαριές κουβέντες. Ντάξει, δεν έχω μεγαλώσει σε λιμάνι, αλλά λέξεις όπως «Bip! », «Bip! » και «Bip, Bip, Bip!!! » τις έχω ξανακούσει και υπάρχουν και στο δικό μου λεξιλόγιο. Όμως εκείνη τη στιγμή που τα νεύρα μου μετά από μία δύσκολη εργασιακή ημέρα, ήταν ήδη κρόσια, το μόνο που ήθελα και απαιτούσα ήταν να σεβαστεί κάποιος την ηρεμία μου. Έτσι, μία κοίταζα αυτούς με τρόπο και μία τον –μάλλον- ιδιοκτήτη που κάθονταν στον πάγκο, 1-2 μέτρα μακριά τους. Σαφώς το πιασε το μήνυμά μου, αλλά το διέγραφε την ίδια στιγμή από τα ερεθίσματα που λάμβανε από το περιβάλλον του, ανταποδίδοντάς μου το βλέμμα με μία σχετική απάθεια. Λίγο αργότερα κατάλαβα τον λόγο, αφού αυτή η παρέα μεταφέρθηκε στον πάγκο και συνέχισαν την ίδια κουβέντα αλλά σε ελάχιστα χαμηλότερους και ηπιότερους τόνους, με τον ιδιοκτήτη που απ’ ότι αποδείχτηκε ήταν φίλος τους.

Όλο αυτό, μας έκανε πάρα πολύ κακή εντύπωση γιατί στα μάτια τα δικά μας μεταφράζεται σαν μη σεβασμός προς τον πελάτη. Γιατί μπορεί να ήμασταν η μία και μοναδική ακόμα παρέα στον χώρο, αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν είχαμε δικαιώματα στο να απολαύσουμε το φαγητό μας με την ησυχία μας. Θα μπορούσα και ο ίδιος να τους ζητήσω να χαμηλώσουν τις φωνές τους, αλλά αυτό δεν είναι δουλειά του πελάτη. Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του επιχειρηματία ή τους service τους. Άσε που σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να προκύψει και γερός καβγάς κι εγώ στην παρούσα δεν είχα καμιά τέτοια διάθεση. Είναι σα να μπαίνεις στο metro και να βλέπεις τον κλασικό γούρουνο να έχει απλωθεί και να έχει βάλει τα πόδια του με τα παπούτσια, πάνω στο απέναντί του κάθισμα. Εκεί κάθεσαι και διαπραγματεύεσαι με τον εαυτό σου. Θέλεις εκείνη τη στιγμή να του ρίξεις ένα λούστρο για έρθει στα ίσια του και να μαζευτεί? Κι αν ναι, είσαι όμως διατεθειμένος να τσακωθείς και στη συνέχεια, αν ο γούρουνος σηκώσει φωνή και σου την πει κι από πάνω? Μπέρδεμα!

Πολλά από τα έτοιμά τους και κάποια της ώρας είχαν ήδη τελειώσει. Πήραμε λίγα και απλά πιάτα.

· Μία χόρτα, σε μία μετρίου μεγέθους μερίδα αλλά σε χαμηλή τιμή (3€). Σωστά βρασμένα, συνοδευόμενα με το λεμονάκι τους.

· Μία τζατζίκι. Κλασικό, αγαπημένο και όπως ακριβώς θα έπρεπε να είναι. Δυνατό και σκορδάτο. Πάνω του είχε μία ελίτσα και λίγο ελαιόλαδο. Ούτε υπερβολές, ούτε περιττά διακοσμητικά. Ήταν από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει και όπως μου αρέσει (3€).

· Καλαμάκια χοιρινά. Επίσης από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει. Το είχαν και το λιπάκι τους, αλλά σαν σύνολο ήταν εξαιρετικά. Λίγο ανομοιόμορφα σε μέγεθος, αλλά όλα ικανοποιητικά σε ποσότητα υλικού. Δεν μας ήρθαν μόνα τους, αλλά με υπεραρκετές φρεσκοτηγανισμένες πατατούλες (δεν έχω καλύτερο από το να βουτάω τηγανιτή πατατούλα στο τζατζίκι! ). Σε αντίθεση με τις τιμές που παίζουν στη γύρω περιοχή, κόστιζε έκαστο στα 1,20€. Άψογη σχέση ποσότητας-τιμής.

Στο ξεκίνημα μας έφεραν νερό σε κανάτα και ψημένο ψωμί στη σχάρα με ελαιόλαδο. Κάποιο κερασματάκι δεν έπαιξε ούτε στο ξεκίνημα, ούτε στο κλείσιμο του τραπεζιού αλλά από το ύφος και στυλ του μαγαζιού, δεν είχαμε τέτοιες απατηλές απαιτήσεις. Φυσικά, λίγο χαλβαδάκι στο κλείσιμο θα ήταν απολύτως ευπρόσδεκτο. Κάπου διάβασα για κέρασμα-γιαουρτάκι. Εμείς στην απ’ όξω πάντως.

Σε επίσης πολύ χαμηλή τιμή ήταν και οι μπύρες τους. Αν είστε Beer Lovers, δώστε μία ευκαιρία στην Βεργίνα Weiss. Είναι καταπληκτική και βάζει κάτω πολλά μεγαθήρια που έχουν χιλιοδιαφημιστεί.

Για να κλείσω. Ότι πήραμε ήταν πολύ νόστιμο και ετοιμασμένο με μαεστρία. Οι τιμές τους κάτι παραπάνω από λογικές και προσιτές.

Εκεί που χρειάζεται βελτίωση είναι στο θέμα αντιμετώπισης του πελάτη τους. Απαραίτητο θεωρώ κι ένα γενικό σουλούπωμα στον χώρο για να δείχνει και είναι πιο φιλόξενος. Για τις Χειμωνιάτικες ημέρες, κάποια καλύτερη θέρμανση την θεωρώ επιβεβλημένη. Το να τρώω με το μπουφάν μου, δεν με ενθουσιάζει σαν ιδέα, όπως επίσης και το να ανησυχώ μη βγει από τη γωνία καμιά πολική αρκούδα και μ’ αρπάξει. Αν είχαν δώσει μεγαλύτερη προσοχή σε αυτά, το Value for money θα σκαρφάλωνε στο καραμπινάτο 4άρι.

Υ. Γ. Σε περίπτωση που πέσει αυτή η κριτική στο μάτι του επιχειρηματία (ή και όποιου άλλου επιχειρηματία), θα ήθελα να καταθέσω μία συμβουλή. Όταν ένας πελάτης (φίλος του ή μη), συμπεριφέρεται στον χώρο ανάρμοστα (κοινώς σαν να είναι το τσιφλίκι του) και ενοχλεί τους υπόλοιπους πελάτες, ΟΦΕΙΛΕΙ ο ίδιος να μπει μπροστά και να φέρει τα πράγματα σε μία στράτα Θεού. Αν ο ταραξίας είναι απλώς ανόητος, δεν θα καταλάβει τον λόγο της παρέμβασής του και ίσως ενοχληθεί. Αν είναι στραβόξυλο, ίσως να τον χάσει κι από πελάτη του. Όμως θα κερδίσει σαν πελάτη του κάποιον σαν κι εμένα, που θα εκτιμήσω τον επιχειρηματία που προσπαθεί να επιβάλει ισορροπία στον χώρο του.

Αν θα ξαναπήγαινα? Αναλαμβάνοντας το «κόστος» των ατελειών τους και βάζοντάς τες στο πίσω μέρος τους μυαλού μου, μάλλον θα ξαναπήγαινα γιατί φάγαμε πραγματικά καλά. Φυσικά η όποια βελτίωση σε όσα προανέφερα, είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη!

10 Ιούλ 2016

Λοιπόν, η επίσκεψη μου στο Παραδοσιακό έπρεπε να έχει γίνει εδώ και πολλά χρόνια μιας και οι πολύ καλές κριτικές στο site με είχαν βάλει σε πειρασμό... Έλα, όμως, που κάθε φορά που περνούσα από το παλιό του πόστο το όλο στήσιμο του με απέτρεπαν από το να το επισκεπτώ τελικά. Δεν ξέρω, δεν με ενδιαφέρει να είναι το μαγαζί τελευταίας αισθητικής αλλά το παλιό Παραδοσιακό μου δημιουργούσε την εντύπωση ότι δεν διαθέτει καν τα στοιχειώδη... Έτσι, η επίσκεψη όλο και αναβάλλονταν για το μέλλον...

Μέχρι που διαβάζω στο αγαπημένο site ότι το Παραδοσιακό μετακόμισε σε ένα σαφώς καλύτερο χώρο επί της Κολοκοτρώνη. Πέρασα, μάλιστα, και το είδα και τολμώ να πω ότι επειδή σε εκείνο το σημείο κάνει κάτι σαν τρίγωνο ο εξωτερικός χώρος μου έκανε μια χαρά για τα "κυβικά" του. Όμως και πάλι δεν κατάφερα να το επισκεπτώ άμεσα μιας και όσες φορές το είχα προτείνει, η παρέα ήθελε άλλο είδος φαγητού. Μέχρι προχθές που μετά από πολλές δουλειές στο Κέντρο της Αθήνας (και όταν λέμε στο Κέντρο το εννοούμε, από Κολωνάκι σε Εξάρχεια και από εκεί σε Ομόνοια και οδό Αθηνάς και στην συνέχεια Μοναστηράκι με τα πόδια και αφόρητη ζέστη) ο δρόμος μας μας έβγαλε γύρω στις 2:30 το μεσημέρι στο Παραδοσιακό. Πρώτη θετική εντύπωση ότι στο σημείο που ήταν είχε ένα αεράκι που σε συνδυασμό με το παγωμένο νερό που μας έφεραν με το που κάτσαμε ήταν πραγματικά βάλσαμο... Τον εσωτερικό χώρο δεν τον είδα αλλά ο εξωτερικός για το σημείο και το είδος του μαγαζιού μια χαρά μου φάνηκε...

Η κοπέλα που έφερε νερό, καταλόγους κλπ ήταν ευγενική και ιδιαίτερα γρήγορη, φαινόταν όντως ότι την ξέρει καλά την δουλειά της. Μας απαρίθμησε τα πιάτα ημέρας, τι δεν υπάρχει από σούβλα και για την παραγγελία ήρθε ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού, ο οποίος ήταν και αυτός ιδιαίτερα ευγενικός και πρόσχαρος. Η παραγγελία μας ήταν: ένα τζατζίκι (πραγματικό τζατζίκι, μπόμπα), μια φέτα ψητή (νόστιμη με καλής ποιότητας φέτα), ένα κοντοσούβλι χοιρινό (νόστιμο αλλά μόλις που το δοκιμάσαμε, το υπόλοιπο το πήραμε πακέτο) και ένα συκώτι σχάρας (το οποίο αν και φαινόταν πολύ καλοψημένο, ήταν ιδιαίτερα τρυφερό), το οποίο αποτελούνταν από τρία μεγάλα κομμάτια (σε άλλα μαγαζιά θα έβγαζαν τρία πιάτα) και πατάτες. Πήραμε ακόμα δύο μπύρες και μία coca cola ενώ μαζί με τα ορεκτικά ήρθε μισή φρατζόλα ψωμί ανοιγμένη στην μέση και ψημένη στα κάρβουνα. Περιττό να σας πω ότι επειδή οι μερίδες ήταν ιδιαίτερα μεγάλες, πήραμε το κοντοσούβλι και το μισό συκώτι πακέτο (κάτι που είδα ότι γινόταν στα περισσότερα τραπέζια) και ήταν εξίσου νόστιμα και την επόμενη ημέρα.

Όταν φωνάξαμε για τον λογαριασμό ήρθε ο ιδιοκτήτης και τον έκανε στο τεφτέρι του και ήταν 27 ευρώ με μια μπύρα κερασμένη (μιας και με τον καλό μου ήταν και οι δύο σίγουροι ότι γνωριζόντουσαν από κάπου αλλά κανείς από τους δύο δεν μπόρεσε να θυμηθεί από που)... Απόδειξη δεν ήρθε, δεν ξέρω αν έγινε σκόπιμα ή ξεχάστηκε αλλά πρέπει να κόψω ένα βαθμό από το value for money για αυτό... Επιπλέον, έτσι όπως είχα δει τις τιμές στον κατάλογο μου φάνηκε ότι πληρώσαμε λίγα περισσότερα αλλά αυτό δεν το λέω με σιγουριά οπότε δεν τους το χρεώνω...

Συμπερασματικά, το Παραδοσιακό εμάς μας κέρδισε σε όλα τα σημεία, πολύ δε περισσότερο μιας και στο Κέντρο της Αθήνας δεν έχω βρει μια εξίσου καλή και οικονομική λύση. Οπότε είναι σίγουρο ότι θα το επισκεπτούμε ξανά...

12 Σεπ 2016

To Παραδοσιακό ήρθε και ξεφύτρωσε στο τέρμα της μπαρομάνας Κολοκοτρώνη, ανάμεσα στο απόλυτα θεσμικό Βooze και το νεαρό, αεράτο και στυλάτο Noel. Σ'ενα σημείο δίπλα από την πλατεία Αγ. ΕΙρήνης, όπου το συνήθως ζητούμενο είναι το κάτι το διαφορετικό ή έστω το χιψτεροεναλλακτικό, το Παραδοσιακό τολμάει, με ένα καθόλου μοδάτο και χωρίς ψαγμένο λογοπαίγνιο όνομα, να σερβίρει ανεπιτήδευτα, κλασσικά μαγειρευτά και ψητά.

Τελευταίο αυγουστιάτικο βραδάκι, η πόλη έχει αρχίζει να ξαναγεμίζει με κόσμο, ό, τι έκλεισε λόγω διακοπών ξανάνοιξε και η φίλη μου με περίμενε ήδη στο Παραδοσιακό, και οι δύο νηστικές από το πρωί.

Λίγο που στο συγκεκριμένο σημείο ανοίγει το πεζοδρόμιο και γίνεται ένα τρίγωνο, αυξάνοντας το πλάτος πεζοδρομίου της γενικά στριμωγμένης Κολοκοτρώνη, λίγο ο κόσμος από τα διπλανά μπαρ που δημιουργεί ένα buzz - τουλάχιστον την ώρα που πήγαμε-, λίγο οι γλάστρες που έχουν τοποθετηθεί κατά μήκος του δρόμου, υπάρχει μια αίσθηση σαν να κάθεσαι σε αυλή. Το εσωτερικό άδειο, αφού τα τραπέζια έχουν μεταφερθεί στο πεζοδρόμιο, τα wc περιποιημένα και καθαρά.

Η φίλη μου ήδη είχε παραγγείλει μια χόρτα βραστά και κρασί και τσιμπολογούσε. Το ψωμί - φρυγανισμένο με λαδορίγανη. Είχα ακούσει πολλά για τις μπριζόλες του συγκεκριμένου μαγαζιού, οπότε παραγγειλα μια χοιρινή, η φίλη μου ένα κοντοσούβλι κοτόπουλο, και επειδή τα χόρτα είχαν ήδη τελειώσει, μια αγγουροντομάτα και μισό κιλό ροζέ κρασί.

Οι τιμές, δεδομένης της θέσης στην καρδιά του κέντρου και των ποσοτήτων που εμφανίστηκαν, πάρα πολύ καλές: €3 οι (ωραιότατες) σαλάτες (νομίζω μόνο η χωριάτικη ήταν στα €5), με καλό λάδι για βούτες. Η μπριζόλα €7,5, με ένα βουνό φρέσκιες πατάτες. Μπριζολάρα δηλαδή, για να την καταφέρει κανείς μόνος του δύσκολο, παρά το μεγεθός της όμως νοστιμότατη και τρυφερή. Το κοντοσούβλι, και αυτό τεράστια μερίδα, το μισό έμεινε, στα €7 κι αυτό με πατάτες, εξαιρετικό. ΟΙ πατάτες, αν και νόστιμες δεν είχαν επιτύχει το κράντσι που επιθυμώ. Το δε κρασί, που τουλάχιστον το ροζέ που δοκιμάσαμε ήταν μια χαρά, τιμάται στα €5 το λίτρο.

Η κοπέλα στο σέρβις ήταν ευγενέστατη, χαμογελαστή και γάτα. Τα καρπουζοπέπονα (άφθονα και αυτά) ήταν κέρασμα στο τέλος και το σύνολο των €25 είναι μάλλον ο ορισμός του vfm. Η ποσότητα κοτόπουλου και μπριζόλας που πακεταρίστηκε για να την πάρουμε μαζί μας έφθανε για να φάει άνετα άλλο ένα άτομο. Σπεύσατε.

08 Νοε 2015

Σήμερα 4/11, πριν να επισκεφθώ το μαγέρικο της Κολοκοτρώνη ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ (Π), βάλθηκα να ξεφυλλίζω με το ποντίκι και τον κέρσορα τους χρήστες, μέσα απ’ τις ηλεκτρονικές σελίδες του site μας, αναζητώντας τα πρώτα των πρώτων. Διαπίστωσα ότι τα πιο πιασάρικα μαγαζιά των πλέον καλοφαγάδων μας αφορούν απλούς, καθημερινούς χώρους με μαμαδίστικο φαγητό και μοναδικές εμπειρίες, θαυμασμού ή και απογοήτευσης! Τίποτα λοιπόν δεν είναι τυχαίο!

Και τώρα στο προκείμενο, το ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ, όπου διόλου δεν το μετάνιωσα! Και να γιατί, φίλες και φίλοι χρήστες ή αναγνώστες του site:

Να’ μαστε λοιπόν με μια φίλη στο μαγέρικο της οδού Κολοκοτρώνη. Το Π κοντεύει να κλείσει εδώ τον πρώτο χρόνο του (απ’ τον Δεκέμβρη του 2014), αλλά στην ουσία λειτουργεί επί 18 συναπτά χρόνια. Βρισκόταν ακριβώς δίπλα, στο στενό δρομάκι της Βασιλικής. Ήταν ένα μικροσκοπικό μαγαζάκι με 8-10 τραπέζια, πίσω απ’ την Πλατεία Αγίας Ειρήνης, που ξεκίνησε το 1997 και όπου σύχναζαν οι λίγοι και τυχεροί που αναζητούν διακαώς τέτοια κελεπούρια!

Με μια μετακόμιση 100 μέτρων περίπου, το Π βρίσκεται τώρα σε κεντρικότατο δρόμο-πέρασμα, πάνω απ’ την πόρτα έχει την επωνυμία του ορατή από διαβάτες και οδηγούς, διαθέτοντας: μεγαλύτερο εσωτερικό αλλά και εξωτερικό χώρο (δυναμικότητας περίπου 25 τραπεζιών και 100 ατόμων), δύο καθαρές τουαλέτες στο υπόγειο, και κυρίως ένα πλουσιότερο μενού, με τις ίδιες ωστόσο φιλικές τιμές!

Επεκτείνοντας και το ωράριό του, λειτουργεί: Τρίτη-Παρασκευή, από μεσημέρι μέχρι μεσάνυχτα, Σ/Κ, μέχρι 1.00, & τη Δευτέρα, μέχρι 22.00, ενώ κάνει διανομή στα πέριξ.

Μας το εισήγαγε στο site o baron. rouge, πριν από 3 χρόνια, που όλο και ξετρυπώνει τέτοια ψαγμένα μαγαζιά στο ιστορικό κέντρο της πόλης και όχι μόνο!

Ο επικεφαλής της κουζίνας είναι ο ιδιοκτήτης Κώστας απ’ την Ιστιαία της Β. Εύβοιας, ο οποίος, μαζί με τους 2 βοηθούς του ψήστες, επιτυγχάνει ένα θαυμάσιο γευστικό αποτέλεσμα! Το μεσημέρι που πήγαμε, τον πλαισίωναν δύο νεαροί σερβιτόροι, ένα αγόρι και ένα κορίτσι, σβέλτοι και εξυπηρετικοί.

Εμείς φάγαμε τα εξής πιάτα, μέσα σε ένα περιβάλλον κατάμεστο από θαμώνες, άνδρες και γυναίκες, που προφανώς γνώριζαν το μαγαζί και τα εδέσματά του:

Προηγήθηκε το κλασικό ψημένο ψωμάκι με την απαραίτητη λαδορίγανη (1 €) και, βέβαια ευθύς εξαρχής, κρύο νερό σε κανάτα.

Μία άγρια χόρτα μ ο ν α δ ι κ ά, 9/10, (3 €).

Μία φέτα ψητή με ντομάτα και πιπεριά, ελαφρώς καυτερή, 8/10, (3 €).

Ένα κοντοσούβλι χοιρινό, μεγάλη μερίδα, & φρέσκες τηγανιτές πατάτες, 9/10, (7 €)

Μία πανσέτα χοιρινή, επίσης στη σούβλα, με πατάτες τηγανιτές. Χορταστική μερίδα με το απαραίτητο παχάκι και την πέτσα της: Α σ υ ν α γ ώ ν ι σ τ η! 10/10, (7.50 €).

Ήπιαμε 1/4 λευκό κρασί Νεμέας χύμα (ποικιλίες πιθανώς ροδίτη / σαββατιανού), στο 1.50 € (! ). Ήταν εξαιρετικό χύμα κρασί, σ’ αυτή μάλιστα την τιμή: 9/10.
Μας κέρασαν ωραιότατο γιαούρτι με μέλι!!

Ο λογαριασμός: 23 €, δηλ. κατ’ άτομο στην κατηγορία 10/16 €, αφού κυριολεκτικά φάγαμε του σκασμού, ό, τι νοστιμότερο!!

Σημειωτέον ότι το μενού τους περιλαμβάνει: 6 σαλάτες (3-5 €), 7 ορεκτικά (2-3 €), 5-6 μαγειρευτά, λαδερά, όσπρια (4-9 €), και πρωτίστως τα κρατικά τους στα κάρβουνα (μπριζόλες, πανσέτες, συκώτια, μπιφτέκια, λουκάνικα, κοτόπουλα, μερίδες καλαμάκι: 6-9 €).

Φυσικά, ειδικεύονται στη σούβλα (κοντοσούβλι, εξοχικό, κλέφτικο, κοκορέτσι (Πέμπτη- Κυριακή), κότσι, κοτόπουλο, και το φοβερό αρνάκι (3-4 φορές την εβδομάδα), στα 12.50 €.

Ανάλογα χαμηλές είναι και οι τιμές των ποτών: εμφιαλωμένα κρασιά 750 ml. στα 9 €, ενώ το χύμα μόνο 5 € το λίτρο! Οι μπύρες τους, από 1.50-2.50 €, τα αναψυκτικά, 1-1.50 €, χύμα τσίπουρο 2 €, ενώ το καραφάκι ούζο Βαρβαγιάννη / Πλωμάρι, 200 ml., στα 6 €.

Για μια τελική γλυκιά επίγευση υπάρχει γιαούρτι με μέλι (μας το κέρασαν) και κάποια γλυκά ή φρούτα εποχής, στα 2 €.

Μην παραλείψετε να το επισκεφθείτε για να φάτε κρέατα μοναδικής νοστιμιάς & ψησίματος, συνδυάζοντας ποιότητα, ποσότητα και vfm, σε ένα απ’ τα λίγα στέκια που ευτυχώς συνυπάρχουν ακόμα με τους αμέτρητους -παρά την ‘κρίση’ ;- καινοτόμους χώρους πειραματισμών της πόλης μας!!

18 Οκτ 2016

Κυριακη μεσημερι, συνδιαζοντας μια δουλεια στο κεντρο ανοιγουμε τηνwish list και να το παραδοσιακο για φαγητο.
Δεν ειχαμε κλεισει τραπεζι αλλα μετα απο μικρη αναμονη βρεθηκε εξω, γιατι μεσα υπηρχε, αλλα λογω καλου καιρου και οχι ιδιαιτερα καλου χωρου μεσα το προτιμουσαμε.
Ατομα 2, και ξεκιναμε, παντζαρια φρεσκα με φυλλα καλα βρασμενα αλλα μικρη ποσοτητα, 3 ευρ.. Φετα ψητη με ντοματουλα και πιπερια στο αλουμινοχαρτο, απλη αλλα πολυ καλη,3 ε. Υπηρχε και επιλογη καυτερη η οχι.
Στα κυριως επιλεξαμε τα ετοιμα σουβλας,1 κοντοσουβλι χοιρινο, μεγαλη μεριδα με πατατουλες, καλο αλλα τιποτα συγκλονιστικο,7ευρω. Αρνι μεριδα σουβλας(εδω θελω νασχολιασω οτι και εδω οπως καισε πολλα αλλα μαγαζια ειναι χερακια αρνιων και οχι απο ολοκληρο αρνι το οποιο εχει διαφορα σε γευση και τιμη).12,50 ημεριδα με πατατες τηγαν.
Αυτα με 2 μπυρες ×2ευρω, καλη τιμη. Συνολο 30 ευρω.
Οσο για αποδειξη, ηρθε μια στην αρχη με τα ορεκτικα 8 ευρω και τα υπολοιπα στο τελος ξεχαστηκαν;
Συμπερασμα τρως ικανοποιητικα σε καλες τιμες, και καλο ειναι οτι υπαρχει ενα παραδοσιακο μαγαζι στο κεντρο.

06 Απρ 2016

Λοιπον, αυτο που αντικρισα τη χθεσινη μερα(Κυριακη 03/04, μια απο τις πρωτες της ανοιξης)στο κεντρο της Αθηνας, ομολογω πως με εξεπληξε! Πληθος κοσμου στους δρομους, τοσο μεγαλο, που μονο με τον χαμο που θα συναντησεις 15αυγουστο μηνα στην πολη νησιου των Κυκλαδων μπορει να συγκριθει. Και επισης τεραστιο πληθος καταστηματων εστιασης. Λουκουματζιδικα θες?

Μακαροναδικα θες? Σουβλατζιδικα? Ποταδικα? Καφε? Οτι τραβαει η ψυχη σου! Περιδιαβαινοντας λοιπον κι'εγω με ενα φιλαρακι, σκεφτηκαμε να τσιπμησουμε κατι σε καποιο ψητοπωλειο. Ξεραμε βεβαια τη γνωστη λυση περιξ της πλατειας Μοναστηρακιου, αλλα επειδη δεν παει πολης καιρος που απογοητευτηκα Πληρως επισκεπτομενος τον πασιγνωσο Μπαιρακταρη, κοιταξαμε να βρουμε κατι διαφορετικο. Και οπως περπατουσαμε στην Κολοκοτρωνη, συνανταμε το "Παραδοσιακο". Απλο, ευρυχωρο, με οσμες που εσπαγαν τη μυτη και με λιγοτερο κοσμο και φασαρια, μας φανηκε οτι πρεπει.

Ο χωρος δεν μπορω να πω οτι εχει κατι για να σε εντυπωσιασει, αλλα ουτως η αλλως αυτο δεν ειναι παντα ζητουμενο. Μου αρκουσε που ηταν καθαρος και ανετος. Μια ευγενικη κοπελα και λιγο αργοτερα ενας καλοπροαιρετος ανθρωπος(ο κυριος Κωστας που μαθαμε πως ειναι και ο ιδιοκτητης) μας εξυπηρετησαν, φερνοντας αρχικα νερακι σε δικη τους κανατα. Προκειται σαφως για ψητοπωλειο κλασικο, οποτε θα βρεις κρεας της ωρας η κρεας στη σουβλα, απο το οποιο ομως, εκεινη τη μερα ειχε μεινει μονο αρνακι. Εμεις ζητησαμε:

-Μια σαλατα χωριατικη. Πολυ μεγαλη, φρεσκια, νοστιμη η ντοματα και τα αλλα λαχανικα αλλα και η πλουσιοπαροχη μεριδα φέτας που περιειχε. Αφθονη λαδοριγανη επισης που ειχε ως αποτελεσμα, αμεσως μολις μας εφεραν το πεντανοστιμο και ψημενο ψωμακι, να επακολουθησουν υπεροχες βούτες!

-Μια μπιφτεκια ψητα. Τρια μεγαλα μπιφτεκια, μεσα σε μια μεγαλη πιατελα και με αρκετες, φρεσιες και καλοτηγανισμενες πατατες. Δεν ηταν μονο τεραστια η μεριδα, ηταν και πολυ νοστιμη!

-Μια πανσετες χοιρινες. Εδω εγινε το παρτυ! Μεριδα που ανταποκρινεται χαλαρα σε δυο(πιθανον και παραπανω)ενος συνηθισμενου φαγαδικου. Καλοψημενες, ζουμερες και πεντανοστιμες! Συν τις πατατες οπως και στο αλλο πιατο.

-Μισο κιλο κρασακι χυμα λευκο. Φαουλ εδω. Κατω του μετριου και κριμα δηλαδη, γιατι ειναι τοσο ευκολο πια να βρεις ενα καλο χυμα κρασακι και σε καλη τιμη...

-Μια κοκα κολα.

Εννοειται, στο τελος πηραμε και πακετο για το σπιτι-ποσο κρεας να καταναλωσεις? Για ολα αυτα ο λογαρισμος 24,50 ευρω, δηλαδη κατω απο 13 ευρω το ατομο!

Το εχω πει και επιμενω: Ολα αυτα τα σουβλατζιδικα νεου τυπου, που σου πουλανε τυλιχτο σουβλακι σε υπερπολυτελεις χωρους, τελικα πληρωνονται και μαλιστα πλουσιοπαροχα για την πολυτελεια τους! Εδω ειχαμε κατι απλο μεν, που ομως ηταν και τελειο γευστικα και υπεμεγεθες ποσοτηκα! Καμια σχεση η τιμη και η ποσοτητα των πανσετων πχ(7,00 ευρω μονο)με εκεινη αλλων ψητοπωλειων.

Στο συνολο λοιπον, εχουμε ενα πολυ καλο μαγαζι, με τεραστιες μεριδες καλοψημενου κρεατος και με εξαιρετικο V4M! Ασυζητητί το προτεινω και μαλιστα μετ επιτάσεως!

Στον ορυμαγδο των προτασεων στη νυχτερινη Αθηνα, κατι τοσο καλο που ξεχωριζει, αξιζει της στηριξης μας και με το παραπανω!

18 Μαι 2017

Πήγαμε με μια φίλη μου βραδάκι μετά τη δουλεία, γιατί φεύγοντας πέσαμε πάνω του και ήταν γεμάτο κόσμο. Σα χώρος δεν είναι κάτι καλό ή κακό, μια ταβέρνα σαν όλες τις άλλες.

Το σέρβις ήταν μια χαρά, όλα ήρθαν σωστά, δεν μας ενοχλούσαν καθόλου και νερό είχαμε χωρίς να παρακαλάμε. Δεν κάτσαμε εκεί και με τις ώρες, για φαί πήγαμε, όχι επίσκεψη, αλλά όσο μείναμε, πρόβλημα δεν υπήρχε.

Οι μερίδες είναι τεράστιες και μας δεν μας λες και του φαγητού. Φάγαμε σαλάτα μαρούλι, τεραστία, η μισή έμεινε, και φρέσκια. Πιο ψιλοκομμένη την ήθελα, αλλά ήταν πολύ καλή. Μας φεραν και δυο τεράστιες φέτες ψημένο ψωμί πολύ ωραίες. Η γραβιέρα που πήραμε ήταν επίσης πάρα πολύ και νόστιμη. Με αυτά μόνο είχαμε φουσκώσει. Μοιραστήκαμε ένα κοντοσουβλι κοτόπουλο πάρα πολύ ζουμερό, μου άρεσε, αλλά έμεινε το μισό λόγο ποσότητας.

Μαζί με ότι ήπιαμε, δώσαμε γύρω στα 19 ευρώ και σκάσαμε τελείως. Έπρεπε να έχω βγάλει φωτο όλα όσα αφήσαμε, γιατί απλά δε χωρούσε μπουκιά. Μου άρεσε και το προτείνω.