Παραδοσιακό ψητοπωλείο βγαλμένο από τα παλιά.

ΔΕΥΤΕΡΑ 12:00πμ-20:00πμ ΤΡΙΤΗ-ΚΥΡΙΑΚΗ 12:00πμ-12:00μμ

23 Νοε 2018

Στο κέντρο της Αθήνας βρέθηκα προχθές 21/11 για δουλειές, επωφελήθηκα της καλοκαιρίας του φετινού Νοέμβρη και, μετά από γρήγορο περπάτημα, κατέληξα πεινασμένος στο ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΨΗΤΟΠΩΛΕΙΟ της οδού Κολοκοτρώνη, όπου την τελευταία φορά προ τριετίας είχα γράψει μια επαινετική κριτική για τα κρεατικά του.

Το μαγαζί ήταν ασφυχτικά γεμάτο στον εξωτερικό του χώρο, στο πεζοδρόμιο της Κολοκοτρώνη. Ήμουνα τυχερός γιατί μόλις έφτασα, γύρω στις 2.30 μ. μ., άδειαζε το μοναδικό ελεύθερο τραπέζι με ένα ζευγάρι τουριστών, που μου είπαν φεύγοντας χαμογελαστοί: excellent food!
Προσωπικά δεν αμφέβαλα και για τον λόγο άλλωστε αυτό ξαναπήγα, ενώ λίγο αργότερα, τρώγοντας, έβλεπα παρέες νεανικές να καταφθάνουν και να οδηγούνται αναγκαστικά στα ενδότερα ή να περιμένουν όσοι δεν βιάζονταν.
Το Παραδοσιακό ήταν λοιπόν μισογεμάτο και στον εσωτερικό του χώρο, αφού τέτοια εποχή κάθεται κανείς εξίσου ευχάριστα είτε μέσα είτε έξω. Λειτουργούν πάντα καθημερινά, απ’ το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα τουλάχιστον.
Η συνολική του δυναμικότητα, όπως με ενημέρωσε ο Κώστας, ο ένας απ’ τους δύο ιδιοκτήτες, είναι περί τα 150 άτομα, στην ισόγεια αίθουσα, το πατάρι, και τα εξωτερικά τραπέζια στο πεζοδρόμιο της Κολοκοτρώνη, ενώ, κατά τα τέλη της εβδομάδας που τιγκάρουν μέσα-έξω, φτιάχνουν και το εκλεκτό κοκορέτσι τους.

Απλά ξύλινα τραπεζοκαθίσματα παντού, χάρτινα τραπεζομάντιλα, αλατοπίπερο, άφθονες συσκευασμένες οδοντογλυφίδες σε κάθε τραπέζι -πράγμα ατυχώς αρκετά σπάνιο αλλά πολύ πρακτικό και αναγκαίο, ειδικά στην κρεατοφαγία- και με τα μαχαιροπήρουνα, πάμπολλες χαρτοπετσέτες, για όσους τιμούμε δεόντως τα ψητά κρέατα με τα χέρια μας…

Ο ψήστης δουλεύει ακατάπαυστα, εμφανής εξάλλου και απ’ τις τζαμαρίες της πρόσοψης, που φωτίζουν τον χώρο.

Στο υπόγειο υπάρχουν δυο WC, ανδρών-γυναικών, που τα παρακολουθούν όσο μπορούν. Σε τέτοιους πολυσύχναστους χώρους πρέπει βέβαια ο καθένας μας να φροντίζει για τα θέματα καθαριότητας, αλλά αυτό είναι ένα γενικότερο ζήτημα ανατροφής και παιδείας…

Το Παραδοσιακό ενηλικιώθηκε πλέον, κλείνοντας 21 συναπτά έτη, αφότου άνοιξε το 1997, ακριβώς δίπλα στην οδό Βασιλικής, η δε μεταφορά του στην πολύβουη οδό Κολοκοτρώνη έγινε προ τετραετίας, δίνοντάς του την ευκαιρία να απλωθεί και να εξυπηρετήσει περισσότερο κόσμο, που το βλέπει άλλωστε συνήθως πάντα γεμάτο στον κεντρικό αυτό δρόμο, ο οποίος ξεκινάει απ’ τη Σταδίου, καταλήγοντας στην Αιόλου, λίγο πριν την Αθηνάς στο Μοναστηράκι!

Οι νεαροί σερβιτόροι, 3-4 παιδιά, έκαναν ό, τι μπορούσαν για να ανταποκριθούν στις γαστρονομικές απαιτήσεις των πεινασμένων θαμώνων, και θεωρώ ότι τα κατάφερναν ικανοποιητικά, σε συνδυασμό με τους έμπειρους και καλά οργανωμένους ψήστες, που διεκπεραίωναν σωστά τις παραγγελίες των πελατών.

Το μενού παραμένει εκτενές και περιλαμβάνει τα εξής:

Καμιά 15αριά σαλάτες και ορεκτικά, από 3-5 €, τιμή που αφορά τη χορταστική χωριάτικη σαλάτα.
Ακολουθούν περί τα 10 κρέατα στα κάρβουνα, όπως χοιρινή ή μοσχαρίσια μπριζόλα, χοιρινή πανσέτα, συκώτι, μπιφτέκια, κ. λπ. στα 7-9 €.
Επίσης, σερβίρουν ισάριθμα κρεατικά στη σούβλα, σε τιμές από 6.00-12.50 € (για το κλασικό τους αρνάκι γάλακτος στη σούβλα). Οι μερίδες είναι τουλάχιστον πλουσιοπάροχες, από όσο έβλεπα στα γειτονικά μου τραπέζια.
Ακόμη, έχουν σε καθημερινή βάση, 5-6 μαγειρευτά, όσπρια και λαδερά, από 4.00 μέχρι 9.00 € (τιμή που αφορά μοσχαράκι κοκκινιστό ή άλλο παρεμφερές έδεσμα).
Για μια τελική γλυκιά επίγευση, προτείνουν φρούτα εποχής, το κλασικό γιαούρτι με μέλι, ή κάποιο άλλο (σιροπιαστό) γλυκό, στην επίσης γλυκιά τιμή των 2.00 €!

Γενικά, όλες οι τιμές των φαγητών παρέμειναν σταθερές τα τελευταία τρία χρόνια που είχα να πάω, ένας λόγος που το Παραδοσιακό εξακολουθεί πάντα να είναι τόσο δημοφιλές!

Όσον αφορά τα ποτά, τα συνήθη αναψυκτικά έχουν μόνο 1.20 €, ενώ από εμφιαλωμένα κρασιά σερβίρουν: Μαλαγουζιά λευκή, Αγιωργίτικο ροζέ και Απέσα κόκκινη, στα 9 € η φιάλη!
Το χύμα κρασί κοστίζει 6-7 € το λίτρο, ενώ καμιά 10αριά ελληνικές μπύρες, από 2.50-3.00 €, τα δε γνωστά αποστάγματα 200 ml κυμαίνονται από 6-7 €.

Εγώ λοιπόν παράγγειλα τα εξής καλούδια και κυριολεκτικά έφαγα του σκασμού!

-Στην αρχή έρχεται παγωμένο νερό βρύσης σε μεγάλο μπουκάλι, καθώς και φρυγανισμένη τεράστια φέτα ψωμιού με μπόλικη λαδορίγανη (0.50 €).
-Για πρώτο πήρα μια φέτα λαδορίγανη: φέτα σκληρή, πολύ καλής ποιότητας αλλά και μεγάλης ποσότητας που ξεχείλιζε στο πιάτο μου! Τιμή στα 2.50 €.
-Για κυρίως πιάτο δοκίμασα τη χοιρινή πανσέτα στη σούβλα με σωρεία από φρεσκοτηγανισμένες πατάτες. Ήταν απίστευτα χορταστική μερίδα, με 5-6 κομμάτια χοιρινής πανσέτας, τέλεια ψημένης, που δεν χόρταινα να γλείφω τα δάχτυλά μου, απολαμβάνοντας τις καλοψημένες λιπαρές άκρες τους! Τιμή στα 7.50 €, χίλιες φορές χαλάλι!!

Μου κέρασαν ¼ λίτρου χύμα βαθυκόκκινο κρασάκι, πολύ καλό για το συγκεκριμένο φαγητό μου. Ρώτησα την κοπέλα τι προέλευσης ήταν, και μου απάντησε ότι το χύμα τους έρχεται από διαφορετικές περιοχές, οπότε δεν επέμεινα, αλλά τους ευχαρίστησα για το ευγενικό τους κέρασμα.

Πλήρωσα 10.50 €, τιμή καταπληκτική για το γεύμα μου αυτό.

Σκοπεύω να ξαναπάω, τώρα που χειμωνιάζει, πιθανόν ένα Σαββατοκύριακο για να απολαύσω φυσικά και το κοκορέτσι τους.
Πιστεύω ότι όποιος βρεθεί στο κέντρο της Αθήνας και το προσπεράσει, μάλλον θα χάσει!

Καλές και άγιες, κατά το κοινώς λεγόμενο, οι χιλιάδες καινοτομίες, τα ethnic, fusions & nouvelles cuisines, με τους πολυτάλαντους ανερχόμενους σεφ, αλλά η παράδοση και η τσίκνα πάντα καλά κρατούν και τον Ρωμιό ποτέ δεν τον πτοούν!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη piperman.

29 Σεπ 2017

Ένα εστιατόριο - ψητοπωλείο στα πέριξ της Αγίας Ειρήνης, στην οδό Κολοκοτρώνη, στην καρδιά του κέντρου της Αθήνας. Σημαντικό λοιπόν το γεγονός ότι το παραδοσιακό στήσιμο του χώρου (θυμίζει ταβέρνα της εξοχής) ξεφεύγει από εκείνη των εκατοντάδων μοντέρνων γαστρονομικών αφίξεων στην περιοχή. Το φαγητό που σερβίρεται θα ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό κρεατοφάγο!

Θες να πας μετά την δουλειά σου ή μετά από κάποια βόλτα στα πέριξ ή είσαι επισκέπτης από την περιφέρεια ή τουρίστας από τα ξένα, το μέρος θα σου θυμίσει κυριακάτικες εξόδους εκτός του κλεινού άστεως.
Ακούγονται όμορφα ελληνικά τραγούδια που εναρμονίζονται με τον χώρο στο έπακρο.

Στη διακόσμηση του χώρου δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να σταθώ ιδιαίτερα: ξύλινα απλά τραπεζάκια μέσα και έξω, ανοιχτή κουζίνα, απλές τουαλέτες στο υπόγειο, κλασική λαδόκολλα και ψάθινα πανεράκια ( με μικρές χαρτοπετσέτες με την ονομασία του εστιατορίου ) στα τραπέζια. Ωστόσο, τα πάντα είναι καθαρά και φροντισμένα και, παρά το γεγονός ότι με τόση κοσμοσυρροή θα έπρεπε να υπάρχουν αντιαισθητικές στοίβες πιάτων στην κουζίνα, η λάντζα πάει σύννεφο. Η ίδια γραμμή ακολουθείται και στα πιάτα, όπου παρά τις πληθωρικές ποσότητες η όποια γαρνιτούρα στολίζει με φίνο τρόπο το κάθε πιάτο χωρίς προχειρότητες και "χύμα" καταστάσεις προηγούμενων δεκαετιών!!

Το μόνο μείονείναι οι αποδείξεις που έρχονται χωρίς την ονομασία των ειδών!

Ο κατάλογος δεν σε πνίγει και εστιάζει σε όλα τα γνωστά πιάτα συν μερικές σαλάτες, τυριά και αλοιφές.

Δύο άτομα παραγγείλαμε τα εξής:

Σαλάτα ντομάτα - κρεμμύδι (3,00), με φρέσκια και μυρωδάτη ντομάτα!

Χαλούμι στα κάρβουνα (4,00), άψογο πιάτο συνοδεία λεμονιού, ντομάτας και πράσινης πιπεριάς.

Καλαμάκι χοιρινό στα κάρβουνα (6,50). Πρόκειται για ένα τεράστιο και ζουμερότατο σουβλάκι που συνοδεύεται από πλούσια ποσότητα πατάτας, λεμονάκι, φέτες ντομάτας και ροδέλες κρεμμυδιού. Οι γαρνιτούρες αυτές είναι με στυλ τοποθετημένες δίπλα στο κρέας. Σημασία στη λεπτομέρεια...

Κοτόπουλο Κοντοσούβλι ( 7,00 ), τεράστια ποσότητα πεντανόστιμου κρέατος, που συνοδεύεται από επίσης μεγάλη ποσότητα τηγανιτής πατάτας!

Ήπιαμε - παγωμένη - μπύρα Αmstel σε ποτήρι (330ml) στα ΕΥΡΩ 2,00 /ποτήρι.

Στην αρχή ήρθαν δύο φρεσκότατες- μακρόστενες και καψαλισμένες φέτες ψωμί ( 1,00 )

Εμείς ζητήσαμε νερό εμφιαλωμένο και χρεώθηκε 1,00.

Υπάρχουν απλά επιδόρπια, όπως γιαούρτι με μέλι (2,00) που δεν θελήσαμε να παραγγείλουμε...

Το "Παραδοσιακό" αποτελεί τελικά ένα αξιόλογο και τίμιο κρεατοφαγικό στέκι που δικαιολογημένα το τιμούν ψαγμένοι θαμώνες, εδώ και χρόνια!

25 Απρ 2017

Η αρχή του τέλους…. Ή η αρχή του επιτέλους…
Συνάντηση παλιών συμμαθητών. Ή φίλων από το Στρατό. Ή Ουρσουλίνων με άρρενες του κολλεγίου Αθηνών. Ή συνδέσμου φίλων του κολλεγίου Μπαρμπίκα. Ή χρηστών του ask. Ότι και αν ήταν, έγινε σε γνωστό μπαράκι του ιστορικού κέντρου, της πόλης που ποτέ δεν κοιμάται.

Πριν τη συνάντηση όμως, κάποια μέλη του team της συνάντησης πεινούσαν. Ο μεταπτυχιακός φοιτητής του Κάτω Παλουκιού, η χαμογελαστή δεσποινίδα της ομάδας του Άνω Παλουκιού, η κυρία του Υπουργείου του Πέρα Παλουκιού και ο στρατηγός του Δώθε Παλουκιού. Για να μην απομακρυνθούν από το σημείο συνάντησης και έχουμε σφαγές και αίματα, είπαν να δοκιμάσουν κάτι Ελληνικό παραδοσιακό στο τρίγωνο της Κολοκοτρώνη: Noel-Borsalino-Booze-Παραδοσιακό.

Περάσανε μέσα από τους καπνούς και την αιθαλομίχλη, άλλωστε δεν είχαν πάει για το περιβάλλον αλλά αποκλειστικά για το καλό φαγητό που είχε τα μαγαζί πριν μετακομίσει στο νέο χώρο.

Κόσμος πολύς, ο έξω χώρος γεμάτος, ο μέσα κάτω χώρος ούτε στα καλύτερα τους όνειρα, οπότε τσούκου τσούκου ανέβηκαν τα σκαλιά για τον πάνω όροφο.
Εκεί συνάντησαν την καπνίλα παρέα με την τσικνίλα στα καλύτερα τους, τις παραμέρισαν και βρήκαν ένα τελευταίο τραπέζι να καθίσουν. Ο χώρος κλασσικός παραδοσιακός ελληνικού ψητοπωλείου, όπως λέει και το όνομα. Αλλά δεν πήγαν για τον χώρο. Αν θα ξαναπήγαιναν –που δεν το βλέπω- θα προσπαθούσαν να καθίσουν έξω που είναι λίγο καλύτερα.

Η εξυπηρέτηση δεν είχε θέματα. Η κοπέλα του πάνω ορόφου, φοιτήτρια που βγάζει τα προς το ζην, χαμογελαστή κα ταχύτατη, είχαν όμως βγάλει κάλους τα πόδια της από το πολύ πήγαινε – έλα. Άσε που αν συνεχίσει έτσι σε λίγα χρόνια θα χρειαστεί αγγειοχειρουργό για τους κιρσούς που θα έχει αποκτήσει από την ταλαιπωρία του ανέβα - κατέβα. Ο άρρεν σερβιτόρος είχε πιάσει κουβέντα με μια ενδιαφέρουσα φοιτητοπαρέα και τν είχε αφήσει να τρέχει μόνη της.

Άνοιξαν τον πλαστικοποιημένο Α4 εκρού κατάλογο και παρήγγειλαν και για την κυρία του Υπουργείου που είχε αργήσει, διότι ο υπουργός, μπορεί να ζητήσει τα πάντα ότι ώρα θέλει.

Χαλούμι στα κάρβουνα με πιπεριά και ντομάτα. Καλοψημένο, μεγάλη μερίδα, εύγευστο, με το λεμόνι και το φρυγανισμένο ψωμί απογειώθηκε.
Κοντοσούβλι χοιρινό. Εδώ γελάνε. Η σερβιτόρα ήταν έτοιμη να πει:

- Καλά την ώρα που ήρθατε θέλετε και κοντοσούβλι χοιρινό; Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;

Ο στρατηγός την κοίταξε με το βλοσυρό του ύφος και αυτή σοβάρεψε και αντιπρότεινε κοντοσούβλι κοτόπουλο. Καλό μαρινάρισμα, καλά κομμάτια, ζουμερά, γευστικά, σωστά αλατισμένα, πιπεριές ανάμεσα, πατάτες τραγανές συνοδεία στο πιάτο, τα ευχαριστήθηκαν, άφησαν και στην κυρία του Υπουργείου.
Τυροκαυτερή μαύρα χάλια. Είχε όλα τα στερητικά. Σίγουρα εμπορίου, αν και ο έχων τον γενικό έλεγχο του μαγαζιού, προσπάθησε να τους πείσει ότι ήταν χειροποίητη. Ούτε τον α΄ γύρο δεν περνούσε.

Μπιφτέκι τσουπωτό, 3 τεμάχια η μερίδα, κρεατίσιο, μυρωδάτο με τα ανάλογα μπαχάρια, σωστά ψημένο ο ψήστης είχε κέφια. Για τις πατάτες είπαμε.
Συκώτι μοσχαρίσιο 2 μεγάλα κομμάτια –με το ένα σίγουρα χορταίνεις- με πατάτες.
Νόστιμο αλλά στεγνό. Άνευ υγρών, οπότε καθόλου ζουμερό. Εδώ ο ψήστης έκανε διάλειμμα και ο βοηθός του το ξέχασε λίγο παραπάνω στα κάρβουνα. Δεν χρειάζεται να γράψω πώς ψήνεται το συκώτι, ο σκοπός είναι άλλος.
Συνόδεψαν τα κοψίδια με ελληνική Βεργίνα των 500 ml σε τιμή που κλέβεις εκκλησία.

Πλήρωσαν οι άνδρες, μιας και η καταγωγή τους δεν επέτρεπε κάτι διαφορετικό. Στοίχισε περί τα 9 euro per person.
Έφυγαν όλοι χορτασμένοι αλλά όχι όλοι ευχαριστημένοι.
Τρως πολύ και φτηνά, ο ψήστης όταν δεν κάθεται, ζωγραφίζει με τα κάρβουνα, ο κόσμος το κατακλύζει, αλλά σε καμία περίπτωση αλλάζοντας μέρος δεν έχει αποκτήσει την αίγλη του παλιού χώρου. Μέχρι τώρα τουλάχιστον.
Η θέση του σίγουρα είναι στρατηγική και θα το βοηθήσει να ανέβει ακόμα περισσότερο, αν φυσικά το επιθυμεί και θέλει να βελτιώσει εύκολα και γρήγορα το επίπεδο του.

18 Μαι 2017

Πήγαμε με μια φίλη μου βραδάκι μετά τη δουλεία, γιατί φεύγοντας πέσαμε πάνω του και ήταν γεμάτο κόσμο. Σα χώρος δεν είναι κάτι καλό ή κακό, μια ταβέρνα σαν όλες τις άλλες.

Το σέρβις ήταν μια χαρά, όλα ήρθαν σωστά, δεν μας ενοχλούσαν καθόλου και νερό είχαμε χωρίς να παρακαλάμε. Δεν κάτσαμε εκεί και με τις ώρες, για φαί πήγαμε, όχι επίσκεψη, αλλά όσο μείναμε, πρόβλημα δεν υπήρχε.

Οι μερίδες είναι τεράστιες και μας δεν μας λες και του φαγητού. Φάγαμε σαλάτα μαρούλι, τεραστία, η μισή έμεινε, και φρέσκια. Πιο ψιλοκομμένη την ήθελα, αλλά ήταν πολύ καλή. Μας φεραν και δυο τεράστιες φέτες ψημένο ψωμί πολύ ωραίες. Η γραβιέρα που πήραμε ήταν επίσης πάρα πολύ και νόστιμη. Με αυτά μόνο είχαμε φουσκώσει. Μοιραστήκαμε ένα κοντοσουβλι κοτόπουλο πάρα πολύ ζουμερό, μου άρεσε, αλλά έμεινε το μισό λόγο ποσότητας.

Μαζί με ότι ήπιαμε, δώσαμε γύρω στα 19 ευρώ και σκάσαμε τελείως. Έπρεπε να έχω βγάλει φωτο όλα όσα αφήσαμε, γιατί απλά δε χωρούσε μπουκιά. Μου άρεσε και το προτείνω.

25 Απρ 2017

Κυριακή, νωρίς το μεσημέρι επισκευτηκαμε 4 άτομα το Παραδοσιακο ακολουθώντας τις πολύ καλές κριτικές των έμπειρων συνδαιτυμόνων. Πρόκειται για ένα πολύ τίμιο μαγαζί σε πολύ στρατηγικό σημείο αν γυρίζεις down town.

Δεν υπάρχει κάτι το συγκλονιστικό στη διακόσμηση/χώρο. Όμως η εξυπηρέτηση είναι εξαιρετική δεδομένου και της ημέρας. Οι άνθρωποι που δουλεύουν εκεί συντονίζονται από τον εξαιρετικό Γιώργο με έμπειρο και ακριβή τρόπο.

Το φαγητό έχει τα πάνω του και τα κάτω του. Καταρχήν νερό βρύσης. Η χωριάτικη πολύ καλή με καλά υλικά. Το ψητό χαλούμι πολύ καλό όπως και το τζατζίκι.

Από τα κρεατικά θα ξεχωρίσω το καλαμάκι που είναι πολύ καλό αλλά και τα υπόλοιπα δηλαδή μπιφτέκια, κοντοσούβλι, ήταν όλα καλά όχι όμως πολύ καλά. Θα έλεγα ότι μάλλον ψήθηκα λίγο παραπάνω. Η ψητή γουρουνόπουλα ηταν ένα κλικ πιο πάνω σωστά ψημένη από κάθε άποψη.

Όλα συνοδεύονταν από ωραίες τηγανητές πατάτες. Οι μερίδες είναι τεράστιες αλλά δεν πειράζει, καθώς μπορείς να πάρεις πακέτο ότι περισσέψει. Οι τιμές βοηθούν σε αυτό καθώς μπορείς να δοκιμάσεις φρεσκοψημένες γεύσεις και ότι περισσέψει πακέτο για το σπίτι.

Στο κέντρο δεν υπάρχει άλλο vfm μαγαζί με τόσο υψηλή επίδοση. Και τα ποτά σε εξαιρετικά λογικές τιμές. Όλα αυτά μαζί με 3 μπυρες 43 €.
Πληρωμή με καρτα χωρίς "παρατράγουδα". Μπράβο.
Συστήνεται ανεπιφύλακτα, είναι μονόδρομος.