Παραδοσιακό ψητοπωλείο βγαλμένο από τα παλιά.

ΔΕΥΤΕΡΑ 12:00πμ-20:00πμ ΤΡΙΤΗ-ΚΥΡΙΑΚΗ 12:00πμ-12:00μμ

23 Νοε 2018

Στο κέντρο της Αθήνας βρέθηκα προχθές 21/11 για δουλειές, επωφελήθηκα της καλοκαιρίας του φετινού Νοέμβρη και, μετά από γρήγορο περπάτημα, κατέληξα πεινασμένος στο ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΨΗΤΟΠΩΛΕΙΟ της οδού Κολοκοτρώνη, όπου την τελευταία φορά προ τριετίας είχα γράψει μια επαινετική κριτική για τα κρεατικά του.

Το μαγαζί ήταν ασφυχτικά γεμάτο στον εξωτερικό του χώρο, στο πεζοδρόμιο της Κολοκοτρώνη. Ήμουνα τυχερός γιατί μόλις έφτασα, γύρω στις 2.30 μ. μ., άδειαζε το μοναδικό ελεύθερο τραπέζι με ένα ζευγάρι τουριστών, που μου είπαν φεύγοντας χαμογελαστοί: excellent food!
Προσωπικά δεν αμφέβαλα και για τον λόγο άλλωστε αυτό ξαναπήγα, ενώ λίγο αργότερα, τρώγοντας, έβλεπα παρέες νεανικές να καταφθάνουν και να οδηγούνται αναγκαστικά στα ενδότερα ή να περιμένουν όσοι δεν βιάζονταν.
Το Παραδοσιακό ήταν λοιπόν μισογεμάτο και στον εσωτερικό του χώρο, αφού τέτοια εποχή κάθεται κανείς εξίσου ευχάριστα είτε μέσα είτε έξω. Λειτουργούν πάντα καθημερινά, απ’ το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα τουλάχιστον.
Η συνολική του δυναμικότητα, όπως με ενημέρωσε ο Κώστας, ο ένας απ’ τους δύο ιδιοκτήτες, είναι περί τα 150 άτομα, στην ισόγεια αίθουσα, το πατάρι, και τα εξωτερικά τραπέζια στο πεζοδρόμιο της Κολοκοτρώνη, ενώ, κατά τα τέλη της εβδομάδας που τιγκάρουν μέσα-έξω, φτιάχνουν και το εκλεκτό κοκορέτσι τους.

Απλά ξύλινα τραπεζοκαθίσματα παντού, χάρτινα τραπεζομάντιλα, αλατοπίπερο, άφθονες συσκευασμένες οδοντογλυφίδες σε κάθε τραπέζι -πράγμα ατυχώς αρκετά σπάνιο αλλά πολύ πρακτικό και αναγκαίο, ειδικά στην κρεατοφαγία- και με τα μαχαιροπήρουνα, πάμπολλες χαρτοπετσέτες, για όσους τιμούμε δεόντως τα ψητά κρέατα με τα χέρια μας…

Ο ψήστης δουλεύει ακατάπαυστα, εμφανής εξάλλου και απ’ τις τζαμαρίες της πρόσοψης, που φωτίζουν τον χώρο.

Στο υπόγειο υπάρχουν δυο WC, ανδρών-γυναικών, που τα παρακολουθούν όσο μπορούν. Σε τέτοιους πολυσύχναστους χώρους πρέπει βέβαια ο καθένας μας να φροντίζει για τα θέματα καθαριότητας, αλλά αυτό είναι ένα γενικότερο ζήτημα ανατροφής και παιδείας…

Το Παραδοσιακό ενηλικιώθηκε πλέον, κλείνοντας 21 συναπτά έτη, αφότου άνοιξε το 1997, ακριβώς δίπλα στην οδό Βασιλικής, η δε μεταφορά του στην πολύβουη οδό Κολοκοτρώνη έγινε προ τετραετίας, δίνοντάς του την ευκαιρία να απλωθεί και να εξυπηρετήσει περισσότερο κόσμο, που το βλέπει άλλωστε συνήθως πάντα γεμάτο στον κεντρικό αυτό δρόμο, ο οποίος ξεκινάει απ’ τη Σταδίου, καταλήγοντας στην Αιόλου, λίγο πριν την Αθηνάς στο Μοναστηράκι!

Οι νεαροί σερβιτόροι, 3-4 παιδιά, έκαναν ό, τι μπορούσαν για να ανταποκριθούν στις γαστρονομικές απαιτήσεις των πεινασμένων θαμώνων, και θεωρώ ότι τα κατάφερναν ικανοποιητικά, σε συνδυασμό με τους έμπειρους και καλά οργανωμένους ψήστες, που διεκπεραίωναν σωστά τις παραγγελίες των πελατών.

Το μενού παραμένει εκτενές και περιλαμβάνει τα εξής:

Καμιά 15αριά σαλάτες και ορεκτικά, από 3-5 €, τιμή που αφορά τη χορταστική χωριάτικη σαλάτα.
Ακολουθούν περί τα 10 κρέατα στα κάρβουνα, όπως χοιρινή ή μοσχαρίσια μπριζόλα, χοιρινή πανσέτα, συκώτι, μπιφτέκια, κ. λπ. στα 7-9 €.
Επίσης, σερβίρουν ισάριθμα κρεατικά στη σούβλα, σε τιμές από 6.00-12.50 € (για το κλασικό τους αρνάκι γάλακτος στη σούβλα). Οι μερίδες είναι τουλάχιστον πλουσιοπάροχες, από όσο έβλεπα στα γειτονικά μου τραπέζια.
Ακόμη, έχουν σε καθημερινή βάση, 5-6 μαγειρευτά, όσπρια και λαδερά, από 4.00 μέχρι 9.00 € (τιμή που αφορά μοσχαράκι κοκκινιστό ή άλλο παρεμφερές έδεσμα).
Για μια τελική γλυκιά επίγευση, προτείνουν φρούτα εποχής, το κλασικό γιαούρτι με μέλι, ή κάποιο άλλο (σιροπιαστό) γλυκό, στην επίσης γλυκιά τιμή των 2.00 €!

Γενικά, όλες οι τιμές των φαγητών παρέμειναν σταθερές τα τελευταία τρία χρόνια που είχα να πάω, ένας λόγος που το Παραδοσιακό εξακολουθεί πάντα να είναι τόσο δημοφιλές!

Όσον αφορά τα ποτά, τα συνήθη αναψυκτικά έχουν μόνο 1.20 €, ενώ από εμφιαλωμένα κρασιά σερβίρουν: Μαλαγουζιά λευκή, Αγιωργίτικο ροζέ και Απέσα κόκκινη, στα 9 € η φιάλη!
Το χύμα κρασί κοστίζει 6-7 € το λίτρο, ενώ καμιά 10αριά ελληνικές μπύρες, από 2.50-3.00 €, τα δε γνωστά αποστάγματα 200 ml κυμαίνονται από 6-7 €.

Εγώ λοιπόν παράγγειλα τα εξής καλούδια και κυριολεκτικά έφαγα του σκασμού!

-Στην αρχή έρχεται παγωμένο νερό βρύσης σε μεγάλο μπουκάλι, καθώς και φρυγανισμένη τεράστια φέτα ψωμιού με μπόλικη λαδορίγανη (0.50 €).
-Για πρώτο πήρα μια φέτα λαδορίγανη: φέτα σκληρή, πολύ καλής ποιότητας αλλά και μεγάλης ποσότητας που ξεχείλιζε στο πιάτο μου! Τιμή στα 2.50 €.
-Για κυρίως πιάτο δοκίμασα τη χοιρινή πανσέτα στη σούβλα με σωρεία από φρεσκοτηγανισμένες πατάτες. Ήταν απίστευτα χορταστική μερίδα, με 5-6 κομμάτια χοιρινής πανσέτας, τέλεια ψημένης, που δεν χόρταινα να γλείφω τα δάχτυλά μου, απολαμβάνοντας τις καλοψημένες λιπαρές άκρες τους! Τιμή στα 7.50 €, χίλιες φορές χαλάλι!!

Μου κέρασαν ¼ λίτρου χύμα βαθυκόκκινο κρασάκι, πολύ καλό για το συγκεκριμένο φαγητό μου. Ρώτησα την κοπέλα τι προέλευσης ήταν, και μου απάντησε ότι το χύμα τους έρχεται από διαφορετικές περιοχές, οπότε δεν επέμεινα, αλλά τους ευχαρίστησα για το ευγενικό τους κέρασμα.

Πλήρωσα 10.50 €, τιμή καταπληκτική για το γεύμα μου αυτό.

Σκοπεύω να ξαναπάω, τώρα που χειμωνιάζει, πιθανόν ένα Σαββατοκύριακο για να απολαύσω φυσικά και το κοκορέτσι τους.
Πιστεύω ότι όποιος βρεθεί στο κέντρο της Αθήνας και το προσπεράσει, μάλλον θα χάσει!

Καλές και άγιες, κατά το κοινώς λεγόμενο, οι χιλιάδες καινοτομίες, τα ethnic, fusions & nouvelles cuisines, με τους πολυτάλαντους ανερχόμενους σεφ, αλλά η παράδοση και η τσίκνα πάντα καλά κρατούν και τον Ρωμιό ποτέ δεν τον πτοούν!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη piperman.

29 Σεπ 2017

Ένα εστιατόριο - ψητοπωλείο στα πέριξ της Αγίας Ειρήνης, στην οδό Κολοκοτρώνη, στην καρδιά του κέντρου της Αθήνας. Σημαντικό λοιπόν το γεγονός ότι το παραδοσιακό στήσιμο του χώρου (θυμίζει ταβέρνα της εξοχής) ξεφεύγει από εκείνη των εκατοντάδων μοντέρνων γαστρονομικών αφίξεων στην περιοχή. Το φαγητό που σερβίρεται θα ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό κρεατοφάγο!

Θες να πας μετά την δουλειά σου ή μετά από κάποια βόλτα στα πέριξ ή είσαι επισκέπτης από την περιφέρεια ή τουρίστας από τα ξένα, το μέρος θα σου θυμίσει κυριακάτικες εξόδους εκτός του κλεινού άστεως.
Ακούγονται όμορφα ελληνικά τραγούδια που εναρμονίζονται με τον χώρο στο έπακρο.

Στη διακόσμηση του χώρου δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να σταθώ ιδιαίτερα: ξύλινα απλά τραπεζάκια μέσα και έξω, ανοιχτή κουζίνα, απλές τουαλέτες στο υπόγειο, κλασική λαδόκολλα και ψάθινα πανεράκια ( με μικρές χαρτοπετσέτες με την ονομασία του εστιατορίου ) στα τραπέζια. Ωστόσο, τα πάντα είναι καθαρά και φροντισμένα και, παρά το γεγονός ότι με τόση κοσμοσυρροή θα έπρεπε να υπάρχουν αντιαισθητικές στοίβες πιάτων στην κουζίνα, η λάντζα πάει σύννεφο. Η ίδια γραμμή ακολουθείται και στα πιάτα, όπου παρά τις πληθωρικές ποσότητες η όποια γαρνιτούρα στολίζει με φίνο τρόπο το κάθε πιάτο χωρίς προχειρότητες και "χύμα" καταστάσεις προηγούμενων δεκαετιών!!

Το μόνο μείονείναι οι αποδείξεις που έρχονται χωρίς την ονομασία των ειδών!

Ο κατάλογος δεν σε πνίγει και εστιάζει σε όλα τα γνωστά πιάτα συν μερικές σαλάτες, τυριά και αλοιφές.

Δύο άτομα παραγγείλαμε τα εξής:

Σαλάτα ντομάτα - κρεμμύδι (3,00), με φρέσκια και μυρωδάτη ντομάτα!

Χαλούμι στα κάρβουνα (4,00), άψογο πιάτο συνοδεία λεμονιού, ντομάτας και πράσινης πιπεριάς.

Καλαμάκι χοιρινό στα κάρβουνα (6,50). Πρόκειται για ένα τεράστιο και ζουμερότατο σουβλάκι που συνοδεύεται από πλούσια ποσότητα πατάτας, λεμονάκι, φέτες ντομάτας και ροδέλες κρεμμυδιού. Οι γαρνιτούρες αυτές είναι με στυλ τοποθετημένες δίπλα στο κρέας. Σημασία στη λεπτομέρεια...

Κοτόπουλο Κοντοσούβλι ( 7,00 ), τεράστια ποσότητα πεντανόστιμου κρέατος, που συνοδεύεται από επίσης μεγάλη ποσότητα τηγανιτής πατάτας!

Ήπιαμε - παγωμένη - μπύρα Αmstel σε ποτήρι (330ml) στα ΕΥΡΩ 2,00 /ποτήρι.

Στην αρχή ήρθαν δύο φρεσκότατες- μακρόστενες και καψαλισμένες φέτες ψωμί ( 1,00 )

Εμείς ζητήσαμε νερό εμφιαλωμένο και χρεώθηκε 1,00.

Υπάρχουν απλά επιδόρπια, όπως γιαούρτι με μέλι (2,00) που δεν θελήσαμε να παραγγείλουμε...

Το "Παραδοσιακό" αποτελεί τελικά ένα αξιόλογο και τίμιο κρεατοφαγικό στέκι που δικαιολογημένα το τιμούν ψαγμένοι θαμώνες, εδώ και χρόνια!

05 Μάρ 2017

Παραδοσιακό διάβαζα τόσα χρόνια αλλά ποτέ δεν έτυχε να πάω! Διάβαζα για ωραία κρεατικά, όμως ο προηγούμενος χώρος ήταν στο... πουθενά! Και όμως! Αυτό το μαγαζάκι σεμνά και ταπεινά εξελίχθηκε και για τα δεδομένα του γιγαντώθηκε και μάλιστα σε απόσταση αναπνοής από τον προηγούμενο χώρο που τελικά δεν τον επισκέφθηκα αν και είχα φτάσει πολύ κοντά!

Παρασκευή 24/2/2017 ώρα 17.00 το απόγευμα. Η πρώτη μας απόπειρα ήταν για να δοκιμάσουμε τα αλμυρά του Estrella μετά από πρόσφατη επίσκεψη για τα γλυκά τους. Λόγω του ότι θα ακολουθούσε μεγάλη παρέα, ζητήσαμε 8άρι τραπέζι αλλά δεν μπορούσαν να μας εξυπηρετήσουν. Αν είναι μόδα ή όχι θα το αναλύσω σε άλλη κριτική που θα αφορά εκείνο το μαγαζί. Με την πείνα να μας έχει θερίσει (3 άτομα που έγιναν 4 στην πορεία), ψάχναμε κάτι κοντινό γιατί ούτε ο χρόνος ήταν σύμμαχός μας. Σκέφτηκα πως ήρθε η ώρα του Παραδοσιακού! Φτάνουμε έξω από το μαγαζί. Γινόταν χαμός! Θυμήθηκα εποχές 2002 που το σπίτι το είχαμε μόνο για να πηγαίνουμε για ύπνο! Στο Παραδοσιακό υπήρχαν όλες οι ηλικίες ΚΑΙ πολύς φοιτητόκοσμος! Μάλλον κάνουν κάτι καλά.

Το μαγαζί πλέον έχει γίνει πολύ μεγάλο και μπορεί να εξυπηρετήσει πολύ κόσμο είτε έξω είτε μέσα σε ισόγειο και πρώτο όροφο. Σαν διακόσμηση δεν έχει τίποτα απολύτως να επιδείξει αλλά παρ'όλα αυτά προσφέρεται για μεγάλες παρέες ενώ και τα τραπεζοκαθίσματα είναι άνετα και καλής ποιότητας. Στην είσοδο του μαγαζιού θα δείτε σούβλες που πραγματικά αν είναι γεμάτες θα σας κάνουν να τρέχουν τα σάλια σας. Εγώ αυτό έπαθα μόλις 2 μέρες νωρίτερα. Αν θυμάμαι καλά, στο παλιό μαγαζί δεν υπήρχαν πολλές επιλογές. Τώρα όμως....

Yπάρχουν όσπρια, λαδερά ακόμα και μακαρόνια. Σαλάτες απλοϊκές, κάποια τυριά. Από εκεί και πέρα παίζει αρκετή σούβλα και της ώρας. Και εγώ προσωπικά έμεινα περισσότερο ικανοποιημένος από ότι η παρέα!

- Ψημένο ψωμί χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο.0.50 ευρώ/άτομο.

- Τυροκαυτερή στα 3 ευρώ. Δυστυχώς δεν ικανοποίησε κανέναν μας. Άγευστη, ελαφρώς καυτερή αλλά νερουλή. Φάνηκε σε όλους μας ετοιματζίδικη από αυτές του εμπορίου. Στο τέλος το ανέφερα στον σερβιτόρο αλλά με στόμφο μου έλεγε πως είναι 100% δική τους χειροποίητη. Ίσως έπαιζαν ρόλο οι πιπεριές. Όταν το ανέφερα στην παρέα κανείς δεν συμφώνησε μαζί του. Απλώς μην την παραγγείλετε!

- Χαλούμι στα κάρβουνα στα 4 ευρώ. Αυτό μάλιστα! Τεράστια μερίδα και αρκετά εύγευστη, συνοδεία από πιπεριά και τοματούλα. Σε επόμενη επίσκεψη θα τσακίσω μια μερίδα μόνος μου!

- Κοντοσούβλι κοτόπουλο στα 7 ευρώ καθώς από σούβλα είχαν ξεπουλήσει τα πάντα πλην αυτού και του αρνιού. Νόστιμο, ζουμερό όσο είναι ζεστό και με κομμάτια πιπεριάς. Καλή επιλογή και με πολύ καλές πατατούλες τηγανιτές. Εξαιρετική ποσότητα.

- Μοσχαρίσιο συκώτι στα 7 ευρώ συνοδεία με τις ίδιες πατατούλες. Επίσης πολύ καλή μερίδα όπως σε ότι προσφέρουν. Τίμια και χορταστικά. Σε γενικές γραμμές ήταν νόστιμο αν και ήθελε ένα κλικ λιγότερο ψήσιμο και λίγη περισσότερη προσοχή σε κάποιες ίνες.... Σαν του Μαύρου Γάτου δεν είναι, να τα λέμε κι αυτά.

- Μπιφτέκι μοσχαρίσιο στα 7 ευρώ, επίσης με ίδιες πατατούλες.3 ευμεγέθη τεμάχια, πολύ πολύ ζουμερά και φρέσκα. Μου άρεσαν πάρα πολύ και μπορώ να πω μετά βεβαιότητας ότι είναι πιο νόστιμα και από σπιτικά. Μαζί με το λεμονάκι ήταν εξαίσια. Αξίζουν.

Από ποτά ο κατάλογος έχει κρασιά (ροζέ/λευκό στα 5 ευρώ το λίτρο/χύμα), τσίπουρα και ούζο Πλωμάρι και Γάτσιου στα 6 ευρώ τα 200 μλ, αναψυκτικά και μπύρες.500άρες μπύρες από 2 ευρώ, στα 2.5 το πολύ. Πραγματικά σκέφτονται πολύ τίμια.

- Τσακίσαμε 3 500άρες μπύρες Βεργίνα προς 2 ευρώ έκαστη.

Σύνολο στα 35.5 ευρώ για 3.5 άτομα, μιας και η φίλη μας ήρθε καθυστερημένη αλλά μια χαρά έφαγε και αυτή όσα της είχαμε κρατήσει. Μάλιστα, δεν καταφέραμε να φάμε όλο το κοντοσούβλι!

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και ταχύτατη αν σκεφτούμε και πόσο κόσμο εξυπηρετούσαν! Έδειξαν ενδιαφέρον για το αν μας άρεσε το φαγητό, ήταν σβέλτοι στον χώρο αλλά όπως είναι λογικό δεν μπορούσαν να ασχοληθούν παραπάνω μαζί για μια πιο φιλική προσέγγιση. Όχι ότι έχουμε παράπονο πάντως.

Σε γενικές γραμμές, πρόκειται για μια αξιόλογη πρόταση με τιμιότητα. Αν καλοσκεφτούμε πόσες επιλογές υπάρχουν στο κέντρο όπου κυρίως πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες... Εδώ θα βρείτε καλή ποιότητα σε ανταγωνιστικές τιμές. Φαίνεται να έχει εδραιωθεί στις προτιμήσεις του κόσμου και εύχομαι να έχουν πελατεία και τουρίστες που δεν πάνε συστημένοι από τα τουριστικά γραφεία για μουζάκα που είναι φτιαγμένος από μπετόν αρμέ.

Θα φύγετε χορτασμένοι με πολύ λογικό αντίτιμο. Εγώ ουσιαστικά έφαγα ξανά την επόμενη μέρα...

25 Απρ 2017

Η αρχή του τέλους…. Ή η αρχή του επιτέλους…
Συνάντηση παλιών συμμαθητών. Ή φίλων από το Στρατό. Ή Ουρσουλίνων με άρρενες του κολλεγίου Αθηνών. Ή συνδέσμου φίλων του κολλεγίου Μπαρμπίκα. Ή χρηστών του ask. Ότι και αν ήταν, έγινε σε γνωστό μπαράκι του ιστορικού κέντρου, της πόλης που ποτέ δεν κοιμάται.

Πριν τη συνάντηση όμως, κάποια μέλη του team της συνάντησης πεινούσαν. Ο μεταπτυχιακός φοιτητής του Κάτω Παλουκιού, η χαμογελαστή δεσποινίδα της ομάδας του Άνω Παλουκιού, η κυρία του Υπουργείου του Πέρα Παλουκιού και ο στρατηγός του Δώθε Παλουκιού. Για να μην απομακρυνθούν από το σημείο συνάντησης και έχουμε σφαγές και αίματα, είπαν να δοκιμάσουν κάτι Ελληνικό παραδοσιακό στο τρίγωνο της Κολοκοτρώνη: Noel-Borsalino-Booze-Παραδοσιακό.

Περάσανε μέσα από τους καπνούς και την αιθαλομίχλη, άλλωστε δεν είχαν πάει για το περιβάλλον αλλά αποκλειστικά για το καλό φαγητό που είχε τα μαγαζί πριν μετακομίσει στο νέο χώρο.

Κόσμος πολύς, ο έξω χώρος γεμάτος, ο μέσα κάτω χώρος ούτε στα καλύτερα τους όνειρα, οπότε τσούκου τσούκου ανέβηκαν τα σκαλιά για τον πάνω όροφο.
Εκεί συνάντησαν την καπνίλα παρέα με την τσικνίλα στα καλύτερα τους, τις παραμέρισαν και βρήκαν ένα τελευταίο τραπέζι να καθίσουν. Ο χώρος κλασσικός παραδοσιακός ελληνικού ψητοπωλείου, όπως λέει και το όνομα. Αλλά δεν πήγαν για τον χώρο. Αν θα ξαναπήγαιναν –που δεν το βλέπω- θα προσπαθούσαν να καθίσουν έξω που είναι λίγο καλύτερα.

Η εξυπηρέτηση δεν είχε θέματα. Η κοπέλα του πάνω ορόφου, φοιτήτρια που βγάζει τα προς το ζην, χαμογελαστή κα ταχύτατη, είχαν όμως βγάλει κάλους τα πόδια της από το πολύ πήγαινε – έλα. Άσε που αν συνεχίσει έτσι σε λίγα χρόνια θα χρειαστεί αγγειοχειρουργό για τους κιρσούς που θα έχει αποκτήσει από την ταλαιπωρία του ανέβα - κατέβα. Ο άρρεν σερβιτόρος είχε πιάσει κουβέντα με μια ενδιαφέρουσα φοιτητοπαρέα και τν είχε αφήσει να τρέχει μόνη της.

Άνοιξαν τον πλαστικοποιημένο Α4 εκρού κατάλογο και παρήγγειλαν και για την κυρία του Υπουργείου που είχε αργήσει, διότι ο υπουργός, μπορεί να ζητήσει τα πάντα ότι ώρα θέλει.

Χαλούμι στα κάρβουνα με πιπεριά και ντομάτα. Καλοψημένο, μεγάλη μερίδα, εύγευστο, με το λεμόνι και το φρυγανισμένο ψωμί απογειώθηκε.
Κοντοσούβλι χοιρινό. Εδώ γελάνε. Η σερβιτόρα ήταν έτοιμη να πει:

- Καλά την ώρα που ήρθατε θέλετε και κοντοσούβλι χοιρινό; Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;

Ο στρατηγός την κοίταξε με το βλοσυρό του ύφος και αυτή σοβάρεψε και αντιπρότεινε κοντοσούβλι κοτόπουλο. Καλό μαρινάρισμα, καλά κομμάτια, ζουμερά, γευστικά, σωστά αλατισμένα, πιπεριές ανάμεσα, πατάτες τραγανές συνοδεία στο πιάτο, τα ευχαριστήθηκαν, άφησαν και στην κυρία του Υπουργείου.
Τυροκαυτερή μαύρα χάλια. Είχε όλα τα στερητικά. Σίγουρα εμπορίου, αν και ο έχων τον γενικό έλεγχο του μαγαζιού, προσπάθησε να τους πείσει ότι ήταν χειροποίητη. Ούτε τον α΄ γύρο δεν περνούσε.

Μπιφτέκι τσουπωτό, 3 τεμάχια η μερίδα, κρεατίσιο, μυρωδάτο με τα ανάλογα μπαχάρια, σωστά ψημένο ο ψήστης είχε κέφια. Για τις πατάτες είπαμε.
Συκώτι μοσχαρίσιο 2 μεγάλα κομμάτια –με το ένα σίγουρα χορταίνεις- με πατάτες.
Νόστιμο αλλά στεγνό. Άνευ υγρών, οπότε καθόλου ζουμερό. Εδώ ο ψήστης έκανε διάλειμμα και ο βοηθός του το ξέχασε λίγο παραπάνω στα κάρβουνα. Δεν χρειάζεται να γράψω πώς ψήνεται το συκώτι, ο σκοπός είναι άλλος.
Συνόδεψαν τα κοψίδια με ελληνική Βεργίνα των 500 ml σε τιμή που κλέβεις εκκλησία.

Πλήρωσαν οι άνδρες, μιας και η καταγωγή τους δεν επέτρεπε κάτι διαφορετικό. Στοίχισε περί τα 9 euro per person.
Έφυγαν όλοι χορτασμένοι αλλά όχι όλοι ευχαριστημένοι.
Τρως πολύ και φτηνά, ο ψήστης όταν δεν κάθεται, ζωγραφίζει με τα κάρβουνα, ο κόσμος το κατακλύζει, αλλά σε καμία περίπτωση αλλάζοντας μέρος δεν έχει αποκτήσει την αίγλη του παλιού χώρου. Μέχρι τώρα τουλάχιστον.
Η θέση του σίγουρα είναι στρατηγική και θα το βοηθήσει να ανέβει ακόμα περισσότερο, αν φυσικά το επιθυμεί και θέλει να βελτιώσει εύκολα και γρήγορα το επίπεδο του.

31 Ιαν 2017

Αρχές Δεκέμβρη Σάββατο μεσημέρι τολμήσαμε βόλτα στο κέντρο της Αθήνας. Ξεκινάμε με το μεγαλύτερο φαούλ που λέγεται αυτοκίνητο. Πώς ζήλεψα τον Sport Billy με το μαγικό βαλιτσάκι που τα έβαζε όλα μέσα!! Γιατί να μην μπορούσα να εξαφανίσω το αμάξι μου μέσα στο βαλιτσάκι;

Χώρος (2/4):

Καθαρός ειναι το πιο σημαντικό στοιχείο. Αλλά ο χώρος είτε μέσα (κυρίως) αλλά και ο έξω δεν "λέει" τίποτα απο πλευράς διακόσμησης και ατμόσφαιρας. Είναι ένα μαγειρείο -ψησταριά που απλά διεκπεραιωτικά τρώς κάτι.

Γεύση (3/4):

Μου προκαλεί μεγάλη έκπληξη το γεγονός ότι αυτό το μαγαζί σέρβιρε τόσο ωραίο φαγητό.

Πιο συγκεκριμένα:

Σαλάτα χωριάτικη (μεγάλη μερίδα, νόστιμη φέτα και ντομάτα με πάρα πολύ λάδι, βαθμολογία 7/10)

Μια μερίδα φέτα τυρί εξτρά (7/10)

Πατάτες τηγανιτές μερίδα (φρέσκιες, μαλακές, νόστιμες,7/10)

Κοντοσούβλι κοτόπουλο (8.5/10, απλά φανταστικό, πολύ νόστιμο)

Στήθος φιλέτο στην σχάρα με πατάτες τηγανιτές (μεγάλη μερίδα, νοστιμότατο,7.5/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ο σερβιτόρος που ήρθε να πάρει παραγγελία ήταν ευγενέστατος. Ο μόνο λόγος που βάζω 3/4 είναι επειδή είχαν κάποια καθυστέρηση στο να φέρουν τα πιάτα. Όταν ήρθαν όμως ήρθαν ευτυχώς όλα μαζί.

Value for money (4/4):

Καταπληκτικό φαγητό, μεγάλες μερίδες και πολύ λογικά λεφτά. Πληρώσαμε περίπου 25 ευρώ για όλα τα παραπάνω μαζί με αναψυκτικά, ψωμί και νερό βρύσης.

Συμπέρασμα:

Ήταν κάτι που δεν το περίμενα όταν αντίκρυσα το μαγαζί. Από την άλλη όμως ήμουν προετοιμασμένος καθώς πήγαμε "συστημένοι" απο τις κριτικές των φίλων στο ask4food.

18 Μαι 2017

Πήγαμε με μια φίλη μου βραδάκι μετά τη δουλεία, γιατί φεύγοντας πέσαμε πάνω του και ήταν γεμάτο κόσμο. Σα χώρος δεν είναι κάτι καλό ή κακό, μια ταβέρνα σαν όλες τις άλλες.

Το σέρβις ήταν μια χαρά, όλα ήρθαν σωστά, δεν μας ενοχλούσαν καθόλου και νερό είχαμε χωρίς να παρακαλάμε. Δεν κάτσαμε εκεί και με τις ώρες, για φαί πήγαμε, όχι επίσκεψη, αλλά όσο μείναμε, πρόβλημα δεν υπήρχε.

Οι μερίδες είναι τεράστιες και μας δεν μας λες και του φαγητού. Φάγαμε σαλάτα μαρούλι, τεραστία, η μισή έμεινε, και φρέσκια. Πιο ψιλοκομμένη την ήθελα, αλλά ήταν πολύ καλή. Μας φεραν και δυο τεράστιες φέτες ψημένο ψωμί πολύ ωραίες. Η γραβιέρα που πήραμε ήταν επίσης πάρα πολύ και νόστιμη. Με αυτά μόνο είχαμε φουσκώσει. Μοιραστήκαμε ένα κοντοσουβλι κοτόπουλο πάρα πολύ ζουμερό, μου άρεσε, αλλά έμεινε το μισό λόγο ποσότητας.

Μαζί με ότι ήπιαμε, δώσαμε γύρω στα 19 ευρώ και σκάσαμε τελείως. Έπρεπε να έχω βγάλει φωτο όλα όσα αφήσαμε, γιατί απλά δε χωρούσε μπουκιά. Μου άρεσε και το προτείνω.

25 Απρ 2017

Κυριακή, νωρίς το μεσημέρι επισκευτηκαμε 4 άτομα το Παραδοσιακο ακολουθώντας τις πολύ καλές κριτικές των έμπειρων συνδαιτυμόνων. Πρόκειται για ένα πολύ τίμιο μαγαζί σε πολύ στρατηγικό σημείο αν γυρίζεις down town.

Δεν υπάρχει κάτι το συγκλονιστικό στη διακόσμηση/χώρο. Όμως η εξυπηρέτηση είναι εξαιρετική δεδομένου και της ημέρας. Οι άνθρωποι που δουλεύουν εκεί συντονίζονται από τον εξαιρετικό Γιώργο με έμπειρο και ακριβή τρόπο.

Το φαγητό έχει τα πάνω του και τα κάτω του. Καταρχήν νερό βρύσης. Η χωριάτικη πολύ καλή με καλά υλικά. Το ψητό χαλούμι πολύ καλό όπως και το τζατζίκι.

Από τα κρεατικά θα ξεχωρίσω το καλαμάκι που είναι πολύ καλό αλλά και τα υπόλοιπα δηλαδή μπιφτέκια, κοντοσούβλι, ήταν όλα καλά όχι όμως πολύ καλά. Θα έλεγα ότι μάλλον ψήθηκα λίγο παραπάνω. Η ψητή γουρουνόπουλα ηταν ένα κλικ πιο πάνω σωστά ψημένη από κάθε άποψη.

Όλα συνοδεύονταν από ωραίες τηγανητές πατάτες. Οι μερίδες είναι τεράστιες αλλά δεν πειράζει, καθώς μπορείς να πάρεις πακέτο ότι περισσέψει. Οι τιμές βοηθούν σε αυτό καθώς μπορείς να δοκιμάσεις φρεσκοψημένες γεύσεις και ότι περισσέψει πακέτο για το σπίτι.

Στο κέντρο δεν υπάρχει άλλο vfm μαγαζί με τόσο υψηλή επίδοση. Και τα ποτά σε εξαιρετικά λογικές τιμές. Όλα αυτά μαζί με 3 μπυρες 43 €.
Πληρωμή με καρτα χωρίς "παρατράγουδα". Μπράβο.
Συστήνεται ανεπιφύλακτα, είναι μονόδρομος.

18 Οκτ 2016

Κυριακη μεσημερι, συνδιαζοντας μια δουλεια στο κεντρο ανοιγουμε τηνwish list και να το παραδοσιακο για φαγητο.
Δεν ειχαμε κλεισει τραπεζι αλλα μετα απο μικρη αναμονη βρεθηκε εξω, γιατι μεσα υπηρχε, αλλα λογω καλου καιρου και οχι ιδιαιτερα καλου χωρου μεσα το προτιμουσαμε.
Ατομα 2, και ξεκιναμε, παντζαρια φρεσκα με φυλλα καλα βρασμενα αλλα μικρη ποσοτητα, 3 ευρ.. Φετα ψητη με ντοματουλα και πιπερια στο αλουμινοχαρτο, απλη αλλα πολυ καλη,3 ε. Υπηρχε και επιλογη καυτερη η οχι.
Στα κυριως επιλεξαμε τα ετοιμα σουβλας,1 κοντοσουβλι χοιρινο, μεγαλη μεριδα με πατατουλες, καλο αλλα τιποτα συγκλονιστικο,7ευρω. Αρνι μεριδα σουβλας(εδω θελω νασχολιασω οτι και εδω οπως καισε πολλα αλλα μαγαζια ειναι χερακια αρνιων και οχι απο ολοκληρο αρνι το οποιο εχει διαφορα σε γευση και τιμη).12,50 ημεριδα με πατατες τηγαν.
Αυτα με 2 μπυρες ×2ευρω, καλη τιμη. Συνολο 30 ευρω.
Οσο για αποδειξη, ηρθε μια στην αρχη με τα ορεκτικα 8 ευρω και τα υπολοιπα στο τελος ξεχαστηκαν;
Συμπερασμα τρως ικανοποιητικα σε καλες τιμες, και καλο ειναι οτι υπαρχει ενα παραδοσιακο μαγαζι στο κεντρο.

21 Οκτ 2016

Η Κολοκοτρώνη είναι ένα από τα αγαπημένα μου στέκια με τα μπαράκια και το Παραδοσιακό ήρθε κι έδεσε με τη συγκεκριμένη επιλογή στο μυαλό μου. Είναι διπλα στην πλατεία της Αγίας Ειρήνης και “σπάει” με τον δικό του τρόπο τον χαρακτήρα της περιοχής.

Ο λόγος φυσικά δεν είναι άλλος από τα κλασσικά μαγειρευτά και τα ψητά που προσφέρει τα οποία έρχονται σε “συγκρουση” με το “κλίμα” της ευρύτερης περιοχής της πλατείας της Αγίας Ειρήνης και των μαγαζιών που την περικλείουν.
Αρχικά λατρεύω το ψωμί του με τη λαδορίγανη, καθώς είναι κάτι που κάνω και στο σπίτι μου αλλά το απολαμβάνω εξίσου όταν το συναντώ σε κάποιο εστιατόρια.

Όταν έφαγα, επέλεξα το κοντοσούβλι και λίγο κρασί ημίγλυκο. Οι τιμές του είναι αρκετά φυσιολογικές για την εποχή και το σημείο που βρίσκεται το μαγαζί. Από όσο κοίταξα τον κατάλογο οι σαλάτες του είναι φθηνές ενώ το κοντοσούβλι είχε μόλις 7 ευρώ και χόρτασα.

Όσον αφορά το σέρβις μου άρεσε η αμεσότητά του και η φιλικότητα των ανθρώπων του που είναι εκεί για να καλύψουν κάθε ανάγκη που σου δημιουργείται άμεσα. Συνολικά το θεωρώ μία από τις πιο αξιόπιστες επιλογές πριν και μετά το ποτό σου, κάτι που επιλέγω να κάνω πλέον, όταν βρίσκομαι προς το κέντρο.

Το προτείνω κυρίως τις χαλαρές μέρες και για να γίνω πιο συγκεκριμένη προτείνω την Πέμπτη για να το επισκεφθείτε πριν πιείτε το ποτό σας.

Δοκιμάστε το και μετά έχετε τεράστιες επιλογές εξόδου, αφού φυσικά θα είστε.... χορτασμένοι!