Ψητοπωλείο με σουβλάκια, μπιφτέκια, λουκάνικα και πολλά πολλά ψητά στα κάρβουνα. Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

Κάνει delivery
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

01 Αυγ 2017

Είναι το κλασσικό μας μέρος για παραγγελία γύρου. Επομένως, μετά από πολλές φορές που το έχουμε τιμήσει, μπορώ να πω με σιγουριά πως είναι ένα πολύ καλό σουβλατζίδικο.

Ό, τι και να έχουμε πάρει ήταν πάντα αξιοπρεπέστατο, με ελάχιστες αστοχίες οι οποίες είναι στα πλαίσια του... στατιστικού σφάλματος θεωρώ. Οι πίτες του είναι νόστιμες, χορταστικές χωρίς πολλά λάδια. Προσωπικά, είναι από τα ελάχιστα μέρη από τα οποία τρώω ευχάριστα και τον γύρο κοτόπουλο (εκτός από τον χοιρινό) - είναι άκρως ζουμερός χωρίς να είναι λιπαρός.

Έχουμε καθήσει και στον χώρο τους κάποιες φορές, ο οποίος είναι καλός χωρίς να λέει και πολλά. Είναι πάντως απέναντι από μία συμπαθητική πλατειούλα με πράσινο, οπότε με καλό καιρό είναι ευχάριστος. Στο delivery πάλι, η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη και ευγενική.

Γενικά, είναι ένα καλό σουβλατζίδικο. Δεν θα έρθετε από την άλλη άκρη της Αθήνας για αυτό. Αλλά αν μένετε σε απόσταση delivery, να το δοκιμάσετε.

06 Οκτ 2015

Όσο και να προσπαθώ να είμαι ελαστική με όλους και όλα, δεν με βοηθούν οι συνθήκες! επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο ψητοπωλείο μετά από διθυραμβικές κριτικές και η αλήθεια είναι ότι αυτές οι κριτικές με επηρέασαν αρνητικά! εάν περνούσαμε τυχαία και τρώγαμε θα ήμουν πολύ λιγότερο αυστηρή@

ασ τα πάρω με την σειρα! ο χώρος είναι αρκετά προσεγμένος για τον χώρο του μαγαζιού! εμείς πηγαμε πριν περίπου ένα μήνα και κάτσαμε έξω! πολύ άνετα τραπέζια, όμορφη διακόσμηση, ακριβώς απέναντι από πάρκο! δεν έχω να πώ τίποτα αρνητικό. για το είδος του μαγαζιού και την περιοχή είναι προσεγμένο χωρίς βέβαια να περιμένετε να δείτε τίποτα το ιδιαίτερο. η αλήθεια είναι ότι με προβλημάτισε τι κάνουν το χειμώνα διότι εσωτερικό χώρο δεν είδα!

Εξυπηρέτηση άψογη! τα παιδιά είχαν κεραίες στα μάτια. μας τα έφεραν όλα πάρα πολύ γρήγορα. αρκετά ευγενικοί και διακριτικοί! δεν δίνω το 4 διότι θεωρώ ότι για να το πάρουν θα πρέπει να γίνουν λίγο περισσότερο έμπειροι στις παραγγελίες και θα καταλάβετε τι εννοώ!

4 άτομα πήραμε: 1 μεγάλη ποικιλία που είχε λουκάνικα γύρο κεμπάπ και καλαμάκια, 1 μπριζολάκια, 1 πατάτες, 1 τζατζίκι και 1 σαλάτα. τελικά αυτά ήταν πάρα πολλά και δεν φάγαμε ούτε τα μισά! όχι τόσο επειδή τα κρέατα ήταν τόσο μεγάλα σε μερίδα αλλά κυρίως επειδή οι γαρνιτούρες ήταν αρκετά πλούσιες. εδώ θα έπρεπε να έρθει η εμπειρία του προσωπικού που θα σε απέτρεπε! @

πάμε στο φαγητό τώρα: λοιπόν, εκτός από τα μπριζολάκια που πραγματικά με απογοήτευσαν όλα τα άλλα ήταν καλά χωρίς τίποτα να με ενθουσιάσει όπως περίμενα. οι πατατούλες οκ, τα καλαμάκια οκ, ο γύρος απλά οκ, το λουκάνικο καλό και το τζατζίκι πολύ καλό! πολύ καλό όλως παραδόξως ήταν το κρασί και οφείλω να το σημειώσω@

νομίζω ότι ήμουν αρκετά κατατοπιστική!
για όλα αυτά πληρώσαμε (με 3 αναψυκτικά) γύρω στα 40-45 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς)! τόσο όσο! δεν μου φάνηκαν και φτηνά αλλά η αλήθεια είναι ότι πήραμε αρκετά! η δίκαιη βαθμολογία θα ήταν το 3 αλλά περίμενα πολύ περισσότερα από αυτό το μαγαζί και είμαι πολύ αυστηρή! λυπάμαι παιδιά γιατί αναγνωρίζω την έντιμη προσπάθειά σας αλλά δυστυχώς - εάν δεν έπεσα σε κακή μέρα- περιμένω πολύ περισσότερα από εσάς!

30 Δεκ 2014

Επίσκεψη πριν μία εβδομάδα περίπου (Κυριακή μεσημέρι)

Σουβλάκι με την κλασσική έννοια!
Καθαρό χωρίς περιττές σάλτσες. Πολύ καλός γύρος. Γενικότερα ότι παραγγείλαμε ήταν πολύ καλό και όλα τα παιδιά πολύ εξυπηρετικά.

Οι τιμές λογικές. Βρίσκεται σε ωραίο θέση απέναντι από ένα πάρκο.
Ό,τι πρέπει για να πας τα παιδιά σου για σουβλάκι.

17 Νοε 2014

Εχουμε επισκεφτεί πολλές φορές το συγκεκριμένο μαγαζί και για μαγαζί με σουβλάκια είναι πολύ καλό. Αν και σαν χώρος δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, τα κρέατά του πάντα πολύ καλά και ωραία μαγειρεμένα.

Η εξυπηρέτηση αρκετά γρήγορη αν και ανεξαρτήτως το πόση κίνηση έχει το μαγαζί ποτέ δεν υπάρχει δεύτερος σερβιτόρος.

Στο τέλος μαζί με το λογαριασμό, έρχεται κι ένα πολύ νόστιμο ατομικό προφιτερόλ. Κι οι τιμές πολύ καλές και χαμηλές για τόσο καλά μαγειρεμένα σουβλάκια χωρίς περιττά λάδια πολύ σημαντικό προσόν για ένα σουβλατζίδικο.

24 Οκτ 2014

Πριν από λίγες μέρες, ένα απόγευμα, πήγαμε μετά από δουλειά στο "Χοντρό Αλάτι", στο Νέο Ψυχικό. Μια φίλη, που μένει κοντά, το είχε συστήσει σαν ένα καλό σουβλατζίδικο της περιοχής.

Ο χώρος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο: Στο πεζοδρόμιο, μέσα σε νάϋλον, υπάρχουν αρκετά λευκά τραπέζια και καρέκλες, σχετικά άνετα, χωρίς να βρίσκονται το ένα κολλητά με το άλλο. Στο εσωτερικό υπάρχει η κουζίνα, το ταμείο και λίγος χώρος για να κινείται το προσωπικό.

Ήμασταν τέσσερα άτομα και παραγγείλαμε καλαμάκια κοτόπουλο, καλαμάκια χοιρινά, καλαμάκια χοιρινά μαριναρισμένα, πίτα με καλαμάκι κοτόπουλο, πατάτες τηγανιτές, χωριάτικη σαλάτα και ντάκο. Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή, παρότι εκείνη την ώρα υπήρχε ένας σερβιτόρος, για να εξυπηρετήσει 7-8 τραπέζια με περίπου 20 πελάτες. Ο σερβιτόρος έφερε γρήγορα τον κατάλογο, πήρε αρκετά γρήγορα παραγγελία, η οποία εκτελέστηκε περίπου μέσα σε 10 λεπτά, απλά στα πολλά πήγαινε-έλα ξέχασε να μας φέρει νεράκι και χρειάστηκε να του το υπενθυμίσουμε 2-3 φορές, μέχρι να το φέρει.

Για το φαγητό, η γενική αίσθηση που σχηματίσαμε ήταν αρκετά καλή. Αναλυτικά:

- Τα καλαμάκια κοτόπουλο ήταν πολύ τρυφερά (μάλλον από μπούτι) και πολύ σωστά ψημένα. Δεν αφήσαμε τίποτα!

- Τα χοιρινά καλαμάκια ήταν αρκετά καλά, χωρίς να μας ενθουσιάσουν.

- Πολύ καλύτερα ήταν τα μαριναρισμένα χοιρινά καλαμάκια, άφηναν πολύ καλή γεύση και είχαν μαλακώσει από τη μαρινάδα. (Σημειωτέον η διαφορά στην τιμή ανάμεσα στα μαριναρισμένα και τα απλά χοιρινά καλαμάκια, ήταν μόλις 10 λεπτά, 1,50 και 1,40 ευρώ, αντίστοιχα).

- Αρκετά καλή και η πίτα, σωστά ψημένη, αλάδωτη, συμπαθητική και η σως που βάζουν μαζί με το καλαμάκι κοτόπουλο.

- Οι πατάτες τηγανιτές, φρεσκοκομμένες και όχι τυποποιημένες, σωστά τηγανισμένες, χωρίς λαδίλα, σερβιρισμένες πρωτότυπα, σε τσίγκινο ταψάκι και πολύ μεγάλη μερίδα.

- Φρεσκοκομμένη, με καλά υλικά και ένα μεγάλο κομμάτι καλής ποιότητας φέτα και η χωριάτικη σαλάτα.

- Καλός, χωρίς κάτι το ξεχωριστό και ο ντάκος.

Στο τέλος, μόλις ζητήσαμε λογαριασμό, μας κέρασαν ένα πολύ νόστιμο ατομικό προφιτερόλ σε πλαστικό κεσεδάκι, μας φάνηκε εξαιρετική ιδέα! Ο λογαριασμός ήρθε στα 8-9 ευρώ το άτομο και η εντύπωσή μας ήταν πως πρόκειται για εξαιρετικό value for money!

Συνολικό συμπέρασμα: Θετικό! Το "Χοντρό Αλάτι" μπορεί να μην έχει κάτι το ιδιαίτερο ως χώρος εστίασης, προσφέρει όμως καλό φαγητό, και ακόμα πιο συγκεκριμένα καλά κρέατα, σωστά ψημένα, κάτι που είναι πολύ σημαντικό για ένα σουβλατζίδικο. Και όλα αυτά σε καλές τιμές. Εκτιμώ ότι αποτελεί μια αξιόπιστη λύση για όποιον θέλει σουβλάκι στην περιοχή του Νέου Ψυχικού.

05 Σεπ 2014

άρχισα να πηγαίνω από τον Οκτώβριο του 2013. Πολύ καλές μερίδες και ωραίο σουβλάκι. Ωραίος χώρος, χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο.

Αυτό που εκνευρίζει είναι η αργοπορία για τις παραγγελίες! Δεν ξέρω αν αργεί το προσωπικό ή αν δεν επαρκεί το προσωπικό (και δεν με νοιάζει! ), αλλά είναι απαράδεκτο να έρχεται η παραγγελία μετά από 1 ώρα!

Ενώ είναι εύκολη και οικονομική λύση, κάθε φορά το σκέφτομαι να πάω στο ΧΟΝΤΡΟ ΑΛΑΤΙ γιατί ξέρω ότι θα περιμένω αρκετά μέχρι να φάω...

13 Ιούλ 2014

1 φορα εχω κατσει στο μαγαζι, αλλα εχω παραγγειλει αρκετες φορες απο το σπιτι. Εχει πολυ καλα κρεατα.

Αν και ποτε δεν επαιρνε απο σουβλατζιδικο καλαμακια (προτιμουσα παντα τις πιτες), εδω απο τη δη φορα και μετα παιρνω μονο καλαμακια ωστε να δινω βαση στην ποιοτητα και τη φευση του κρεατος. Και το χοιρινο ειναι πολυ καλο, αλλα το καλαμακι κοτοπολουλο ειναι απο τα καλυτερα που χω φαει.

Ο χωρος καλος αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο. Παντως ειναι σε πολυ ησυχη περιοχη. Και η εξυπηρετηση πολυ καλη.

04 Φεβ 2014

Το Ψητοπωλείο αυτό άνοιξε πριν ενάμιση χρόνο στην περιοχή του Νέου Ψυχικού και είναι προσωπικά ό,τι καλύτερο υπάρχει εκεί! Έχω φάει παντού και έχω παραγγείλει από παντού και δε το συγκρίνω!

Γύρος τέλειος με καταπληκτική γεύση και αλάτι όσο χρειάζεται, μπιφτέκι μοσχαρίσιο με τα απαραίτητα υλικά και μπαχαρικά και χοιρινό καλαμάκι μαριναρισμένο "Χοντρό Αλάτι" πολύ τίμιο και γευστικότατο!

Παρέα 3 ατόμων σκάσαμε και πληρώσαμε 10 ευρώ το άτομο με μπύρες !
Το σέρβις άμεσο, γρήγορο και πολύ ευγενικό και χαμογελαστό!

Ο χώρος επεκτάθηκε απ ότι μάθαμε από το αφεντικό και έγιναν και αλλαγές στον εξωτερικό χώρο πρόσφατα!

Δοκιμάστε οπωσδήποτε σκεπαστή ( παρήγγειλα σπίτι ) και Καλαμάκια Κοτόπουλο!
Προτείνω να το επισκεφθείτε, αξίζει!

13 Δεκ 2013

Ενημέρωση:
Μετά από την πρώτη φορά ξαναπήγα άλλες δύο. Τη δεύτερη πήραμε μερίδες σουβλάκια και γύρο, και ήταν πολύ νόστιμα και σε χορταστική ποσότητα. Έφεραν και απόδειξη αυτή τη φορά, που πάει στα συν.

Την τρίτη φορά όμως μας έφεραν τις χειρότερες τηγανητές πατάτες που έχω δει ποτέ μου. Ειλικρινά δεν ξέρω αν κομμάτια από ζεσταμένο κίτρινο κερί στο σχήμα πατάτας θα είχαν χειρότερη γεύση. Κρύες, κατοτηγανισμένες, η πρώτη μπουκιά άφησε την εντύπωση ότι έτρωγα μαργαρίνη. Δεν υπήρξε δεύτερη.

Είναι κρίμα ένας χώρος που έχει πολλά θετικά να χάνει τόσο πολύ σε λεπτομέρειες. Ίσως να μην ξαναπάω εκεί παρά τα εξαιρετικά σουβλάκια, για τις άθλιες πατάτες...

==========================================================
Οι εντυπώσεις μου από το Χοντρό Αλάτι ήταν πολύ καλές ως προς την ποιότητα των φαγητών και τις τιμές. Μεγάλες μερίδες, ωραία σαλάτα, τα μαριναρισμένα σουβλάκια καταπληκτικά, οι πάτάτες μέτριες.

Μια μικρή ενόχληση ήταν ότι καθυστέρησαν αρκετά να έρθουν να πάρουν παραγγελία, (πηγαίνοντας πρώτα και σε παρέες που ήρθαν αργότερα) και μια μεγάλη ενόχληση, ότι ξέχασαν να φέρουν απόδειξη γι' αυτό και ο χαμηλός βαθμός στην εξυπηρέτηση.

14 Νοε 2013

Δοκιμαστής σουβλατσιδικων καιρό τώρα.. Πραγματικά έμενα άφωνος από την ποιότητα και γεύση των κρεάτων.. Μόλις χθες δοκιμάστηκαν.. Μπιφτέκι όσο χρειάζεται πικάντικο με άριστη πρώτη ύλη.. Χοιρινό καλαμάκι εξαιρετικά ζουμερό (λες και έτρωγες κοτόπουλο..)

Τέλος ένας νοστιμότατος ζουμερότατος γύρος χοιρινός που μας έκανε να χάσουμε τη μιλιά μας.. Ένσταση και φάουλ εδώ στον p_v...

Τέλειες οι πατατούλες οι σάλτσες και οι πιτες..
Σπεύστε..