Φρέσκα μύδια, όστρακα, θαλασσινά, ψάρια φρέσκα, ορεκτικά και σαλάτες. Ανοιχτό από το μεσημέρι. Δευτέρα κλειστό.

21 Ιούλ 2019

Εδώ και πολύ καιρό ήθελα να ξαναεπισκεφτώ την Ψαρομανία κυρίως για να γράψω για τις πολύ θετικές μου εντυπώσεις από αρκετά παλαιές μου επισκέψεις όταν οι γονείς μου ήταν θαμώνες εκεί, αλλά πιό επικαιροποιημένες από το σήμερα, όμως όλο κάτι συνέβαινε και το ανέβαλα. Την μία το μαγαζί ήταν γεμάτο, την άλλη άλλαζαν τα δικά μου σχέδια, συν το γεγονός ότι κατοικώ σχεδόν δίπλα, πράγμα που σημαίνει ότι όταν κάτι είναι σιμά σου πολλές φορές το θεωρείς δεδομένο, είχε σαν αποτέλεσμα να καθυστερήσω τόσο πολύ την επαν-επίσκεψή μου στην Ψαρομανία. Και πραγματικά το μετάνιωσα, γιατί η Ψαρομανία έχει εξελιχθεί σε ένα εξαιρετικό ψαροουζερί μεζεδοπωλείο με πολύ ωραίο χώρο ανακαινισμένο εδώ και αρκετό καιρό βέβαια που είναι κατάλληλος και ευχάριστος χειμώνα καλοκαίρι. Το μεν χειμώνα με την αίθουσα και την κλειστή τζαμαρία, το δε καλοκαίρι με το άνοιγμα της γυάλινης στέγης που αφήνει τη δροσερή μουριά να μοιράζει τον ίσκιο της και το θρόισμά της σε όλο το χώρο.
Ετσι Πέμπτη βράδυ και με τις μετασεισμικές δονήσεις να καραδοκούν, πήγαμε 4 άτομα οικογενειακώς, ποδαράτο, αφού πρώτα είχα κλείσει τραπέζι πριν 10 λεπτά μέσω e-table.
Θα μου πείτε έκλεισες τραπέζι Πέμπτη βράδυ σε ένα συνοικιακό μαγαζί που δεν βρίσκεται μέσα σε πιάτσα αλλά είναι χωμένο σε μία ήσυχη γειτονιά του Αμαρουσίου και που λογικά το ξέρουν μόνο οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ?
Κι όμως ναι, επειδή την έχω πατήσει πολλές φορές, δεν το ρίσκαρα μιάς και είχα να περιποιηθώ τη μητέρα μου και το σόι. Αξίζει να σκεφτεί κανείς ότι η Ψαρομανία ξεκίνησε σαν ένα καφενείο που τηγάνιζε και κάτι ψαράκια και τελικά εξελιχτηκε σε αυτό που είναι σήμερα μιας και η οικογένεια που την τρέχει, έχει αφιερώσει πολλή δουλειά και κυρίως έχει επενδύσει στην ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ σε συνδυασμό με τις εκπληκτικές τιμές για την εποχή. Οπότε η φήμη της εξαπλώνεται ολοένα και περισσότερο. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι και να μην πέσει στην παγίδα της επιτυχίας και των πειραμάτων με κουτοπονηριές τύπου κουτσούρεμα μερίδων ή χαμήλωμα της ποιότητας. Επίσης να αναφέρω ότι ο ιδιοκτήτης ξέρει πολύ καλά από ψάρια αφού πριν είχε ψαράδικο.
Ετσι ότι φάει κανείς στην Ψαρομανία κυμαίνεται από αψογο έως πολύ καλό. Κατά καιρούς έχω δοκιμάσει απίθανη ψαρόσουπα που τη δίνει και σε μισή μερίδα, πολύ καλά μύδια και πετροσωλήνες (που σε λίγα μαγαζιά εκτός Ν. Λάμψακου βρίσκει κανείς) εξαιρετικό καλαμάρι φρέσκο, τηγανητό και γεμιστό και πολλά άλλα μεταξύ των οποίων ωραιότατο λευκό ταραμά. Ειδικά τον λευκό ταραμά, ένα φεγγάρι τον έπαιρνα συνέχεια για το σπίτι γιατί η Ψαρομανία έκανε και delivery το μεσημέρι στην περιοχή (δεν ξέρω άν κάνει ακόμη).
Επίσης το τηγάνι τους είναι θεϊκό χωρίς υπερβολές είτε μιλάμε για γαριδάκι, ψαράκι, καλαμαράκι, είτε για πατάτες είτε για κολοκύθια και τα συναφή.
Αυτή τη φορά πήραμε:
-1 λευκό ταραμά Χ 4 ευρώ (για το μόνο που έχω να κάνω ένα, ας πούμε, μικρό αρνητικό σχόλιο είναι αυτό το πιάτο το οποίο ήταν πολύ καλό αν κάποιος το έτρωγε πρώτη φορά και δεν το θυμόταν από το παρελθόν, όπου αν μη τι άλλο ερχόταν σε πιατάρα που μετά έπρεπε να πάρεις και στο σπίτι, ενώ τώρα ήρθε σε πιατάκι).
- 1 πατάτες τηγανητές Χ 3 ευρώ αψογες
- 1 κολολυθάκια τηγανητά Χ 4 ευρώ αριστουργηματικά
- 1 γαριδάκι τηγανητό ροζέ Χ 6 ευρώ, αυτό το πιάτο ήταν εξαιρετικό, το γαριδάκι έλιωνε στο στόμα, απίστευτα τραγανό και χωρίς ίχνος λαδιού
- 1 χταπόδι κοκκινιστό Χ 8 ευρώ, με μία σάλτσα που είχε μεταξύ άλλων ντοματίνια, άνηθο και ρίγανη και που ήταν η αιτία να αρχίσουν οι βούτες μέχρι τελικής πτώσεως.
- 1 κουτσομούρες τηγανητές Χ 9 ευρώ σκέτος αφρός, μύριζαν κυριολεκτικά θάλασσα και ήταν αρκετά μεγάλη μερίδα, επίσης χωρίς ίχνος λαδίλας, ΑΠΙΘΑΝΕΣ.
Τέλος ήπιαμε 2 τσίπουρα Αποστολάκη Χ 7 ευρώ έκαστον και ένα τέταρτο Ζίτσα ροζέ Χ 2 ευρώ και μαζί μ εμφιαλωμένο νερό(νομλιζω) δύο φορές ψωμί πληρώσαμε 50 ευρώ συμπεριλαμβανομένης έπκτωσης 10% του e-table.
Στο τέλος πολύ ευγενικά μας κέρασαν λικέρ μαστίχας και κρύο καρπούζι.
Τι άλλο μπορεί να ζητήσει κανείς? Ενα μπράβο στους ιδιοκτήτες, μακάρι να συνεχίσουν έτσι και παρόλο που λόγω της γειτνίασης δεν το θρωρώ και τόσο έξοδο, σίγουρα θα αρχίσω να πηγαίνω όλο και πιό συχνά, για να απολαμβάνω το διαμαντάκι αυτό που είναι δίπλα στην πόρτα μου.

07 Ιουν 2018

Πέρα από τους προβολείς και τα "μεγαλόσχημα" ονόματα σε εστιατορικές πιάτσες, κρυμμένο σ'ένα στενό ανάμεσα σε σπίτια, μπερδεψιάρικο κιόλας μέχρι να το βρεις, βρίσκεται η Ψαρομανία, ένα θαλασσινο- ψαρο- μεζεδοτσιπουράδικο χτίζοντας μια σταθερή πελατεία με το τρίπτυχο φιλότιμη εξυπηρέτηση, προσιτές τιμές και καλομαγειρεμένες ευμεγέθεις μερίδες.

Αν και λίγο καθυστερημένη η κριτική, του την οφείλω μιας και αφενός αξίζει πολύ ως μαγαζί συνοικιακό αφετέρου στις 2 επισκέψεις μου έως τώρα έχω αποκρυσταλλώσει γνώμη. Το επιλέξαμε τέλη Μαρτίου 2 άτομα ένα βράδυ καθημερινής και ξανά 4 άτομα το (δύσκολο) μεσημεροαπόγευμα της Μ. Παρασκευής όπου και είθισται η ψαροφαγία, καθώς πήρε πράσινο φως από την πρώτη μου επίσκεψη.

Στην ήσυχη γειτονιά που λειτουργεί, το πάρκινγκ δεν προβληματίζει ιδιαίτερα αλλά για Π/Σ/Κ καλό θα είναι να προηγηθεί κράτηση ( στο etable μικρή έκπτωση για συγκεκριμένες μέρες). Ο χώρος είναι ενιαίος, δυστυχώς δεν διαχωρίζει καπνιστές/ μη καπνιστές, αν και, το καλοκαίρι με τα παράθυρα ανοιχτά, ας πούμε ότι αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα. Η διακόσμηση προσπαθεί να θυμίσει θαλασσινό τοπίο με διάφορα ανάλογα μοτίβα, αλλά πόσο να το καταφέρει χωρίς θάλασσα κοντά;
Αυτό είναι το μείον του, που όμως το ξεχνάς με τις γεύσεις του και κυρίως τις προσγειωμένες τιμές του. Είναι φορές που δεν θέλω να χρυσοπληρώσω το παράθυρο με θέα, αλλά να φάω πιο ποιοτικά από το να ήμουν σε χάι χούι περιοχές με φαγητό επιπέδου αμοιβάδας. Σε αυτό η Ψαρομανία παίρνει πολύ καλό βαθμό!

Το μενού του μπορείτε να το βρείτε εύκολα. Κατά βάση είναι απλό, με προτάσεις κλασικές και κάποιες πιο μοντέρνες, σίγουρα όχι κάτι πειραγμένο ή υπερκοστολογημένο και οπωσδήποτε προσιτό για το μέσο πορτοφόλι.

Στην αρχή φέρνουν άφθονο φρέσκο ψωμί (όχι ψημένο) χωρίς σταθερή χρέωση ( για 2 χρεώθηκε 1,5 e και για 4, 2 e ) ενώ το εμφιαλωμένο αντικαθίσταται με κανάτα, απλά ζητήστε το. Κάποιο άλλο καλωσόρισμα δεν προσφέρθηκε, αλλά στο τέλος κεραστήκαμε ωραιότατο σιμιγδαλένιο χαλβά και τις δύο φορές.

Από σαλάτες αξίζει πολύ το μιξ βραστών λαχανικών ( μικρό 4,50 και μεγάλο 6,50e ) που κυριολεκτικά περιλαμβάνει τα πάντα και είναι πανδαισία χρωμάτων και γεύσεων (πατζάρια βολβοί και πατζαρόφυλλα, πατάτες, καρότα, κολοκυθάκια, χόρτα, κουνουπίδι και μπρόκολο - οκ λίγο τραγανό αλλά εμένα έτσι μου αρέσει πιο πολύ) + ωραίο και άφθονο λαδολέμονο. Από κοντά οι φρέσκιες τηγανιτές πατάτες ( 3 e ) σε επαρκή ποσότητα νόστιμες και τραγανές.
Φυσικά δεν παρέλειψα να δοκιμάσω και τον χειροποίητό τους γαύρο μαρινάτο ( 5e) που λατρεύω, μου φάνηκε λίγο πιο ξυδάτος από ό, τι συνήθως, αλλά ήταν κρουστός και όχι λιωμένος και δεν έμεινε ούτε ίχνος στο πιάτο. Επίσης και η λευκή τους ταραμοσαλάτα ήταν λεία και όχι αλμυρή (4 e).

Από κυρίως, την πρώτη φορά δοκιμάσαμε το σπαγγέτι με φρέσκια πεσκανδρίτσα ( το ζητήσαμε al dente και έτσι ακριβώς ήρθε ) σε λευκή σάλτσα με ντοματίνια, ελαφρύ σκόρδο και μυρωδικά (10 e ). Τεράστια μερίδα για ένα άτομο, φιλεταρισμένο άψογα το ψάρι, γευστικό και σε μεγάλα κομμάτια. Πόσο προσέχαμε τις μπουκιές μας και ψάχναμε για το απειροελάχιστο κοκκαλάκι που θα είχε ξεφύγει, και δεν βρήκαμε ούτε ένα!

Eπίσης το κριθαρώτο γαρίδας (9 e) με μπόλικες γαρίδες τις οποίες επίσης είχαν καθαρίσει επιμελώς. Και αυτό σε επαρκή ποσότητα και προσεγμένο, ωστόσο λόγω προτίμησης προσωπικής θα το ήθελα πιο σφιχτό, με λιγότερη σάλτσα και σίγουρα πιο αρωματικό, με λίγο λευκό κρασί ή μια ιδέα ούζο που του ταιριάζει.

Στη δεύτερη επίσκεψη, επαναλήφθηκε το κριθαρώτο εις διπλούν και επιπλέον: H καραβιδομακαρονάδα σε σάλτσα ντομάτας ( ξανά εδώ μου έλειψε λίγη ένταση/ σπιρτάδα ) αλλά το αντιπαρήλθα βλέποντας τις 8-9 τεράστιες καραβίδες που είχαν σκεπάσει τα πάντα κάνοντας την πιατέλα ένα υπερθέαμα! Τιμή 12 e, απλά ασυναγώνιστη.

Επίσης δοκιμάσαμε και τον μπακαλιάρο σκορδαλιά, όπου υπήρξε: έκπληξη για τα 6, ναι 6, κομμάτια μπακαλιάρου, τραγανοτηγανισμένος, σωστά ξαλμυρισμένος, λιχουδιαστός, με αρκετό ψαχνό. Και απογοήτευση για την ανέγγιχτη σκορδαλιά που δεν θα τρωγόταν ούτε σε περίοδο κατοχικής πείνας από τους μεγατόνους σκόρδου που περιείχε. Κρίμα... Την επόμενη φορά, άλλο συνοδευτικό για τον άψογο κατά τα άλλα μπακαλιάρο. ( 7 e )
Τέλος μια μερίδα ροζέ τηγανιτό γαριδάκι, φυσικά τρώγεται σαν τσιπς, εξίσου καλό όπως το έχω φάει παντού ( 6 e ).

Κρασί ροζέ Ζίτσα, όπου το πετυχαίνω το επιλέγω ασυζητητί, ήπιαμε αρκετό και τις 2 φορές, υπέροχο και σωστά τιμολογημένο στα 7 e το λίτρο, όπως και κάποιο αναψυκτικό αν δεν με γελά η μνήμη μου. Την πρώτη φορά λογαριασμός (με έκπτωση) 30 e και την δεύτερη άνευ, αλλά με περισσότερο φαγητό στα 65 e, επομένως το vfm πολύ ικανοποιητικό στα όρια του 15 - 17 e το άτομο.

Η εξυπηρέτηση είναι φιλική, ευγενική, οικογενειακού τύπου, με κάποιες μικροκαθυστερήσεις σε μέρες και ώρες αιχμής, αλλά όχι κάτι που θα σε δυσαρεστήσει δραματικά. Δεν είμαστε δα και τόσο δυσκοίλιοι πελάτες, όταν ακούμε μια συγνώμη με ένα χαμόγελο, όλα εξομαλύνονται!

Αυτά λοιπόν και για την Ψαρομανία. Προτείνεται στους κοντινούς, εμάς μας ικανοποίησε κατά πολύ και όντας τυχεροί που είμαστε κοντά, εννοείται πως θα ξαναπάμε.