Φρέσκα μύδια, όστρακα, θαλασσινά, ψάρια φρέσκα, ορεκτικά και σαλάτες. Ανοιχτό από το μεσημέρι. Δευτέρα κλειστό.

07 Ιουν 2018

Πέρα από τους προβολείς και τα "μεγαλόσχημα" ονόματα σε εστιατορικές πιάτσες, κρυμμένο σ'ένα στενό ανάμεσα σε σπίτια, μπερδεψιάρικο κιόλας μέχρι να το βρεις, βρίσκεται η Ψαρομανία, ένα θαλασσινο- ψαρο- μεζεδοτσιπουράδικο χτίζοντας μια σταθερή πελατεία με το τρίπτυχο φιλότιμη εξυπηρέτηση, προσιτές τιμές και καλομαγειρεμένες ευμεγέθεις μερίδες.

Αν και λίγο καθυστερημένη η κριτική, του την οφείλω μιας και αφενός αξίζει πολύ ως μαγαζί συνοικιακό αφετέρου στις 2 επισκέψεις μου έως τώρα έχω αποκρυσταλλώσει γνώμη. Το επιλέξαμε τέλη Μαρτίου 2 άτομα ένα βράδυ καθημερινής και ξανά 4 άτομα το (δύσκολο) μεσημεροαπόγευμα της Μ. Παρασκευής όπου και είθισται η ψαροφαγία, καθώς πήρε πράσινο φως από την πρώτη μου επίσκεψη.

Στην ήσυχη γειτονιά που λειτουργεί, το πάρκινγκ δεν προβληματίζει ιδιαίτερα αλλά για Π/Σ/Κ καλό θα είναι να προηγηθεί κράτηση ( στο etable μικρή έκπτωση για συγκεκριμένες μέρες). Ο χώρος είναι ενιαίος, δυστυχώς δεν διαχωρίζει καπνιστές/ μη καπνιστές, αν και, το καλοκαίρι με τα παράθυρα ανοιχτά, ας πούμε ότι αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα. Η διακόσμηση προσπαθεί να θυμίσει θαλασσινό τοπίο με διάφορα ανάλογα μοτίβα, αλλά πόσο να το καταφέρει χωρίς θάλασσα κοντά;
Αυτό είναι το μείον του, που όμως το ξεχνάς με τις γεύσεις του και κυρίως τις προσγειωμένες τιμές του. Είναι φορές που δεν θέλω να χρυσοπληρώσω το παράθυρο με θέα, αλλά να φάω πιο ποιοτικά από το να ήμουν σε χάι χούι περιοχές με φαγητό επιπέδου αμοιβάδας. Σε αυτό η Ψαρομανία παίρνει πολύ καλό βαθμό!

Το μενού του μπορείτε να το βρείτε εύκολα. Κατά βάση είναι απλό, με προτάσεις κλασικές και κάποιες πιο μοντέρνες, σίγουρα όχι κάτι πειραγμένο ή υπερκοστολογημένο και οπωσδήποτε προσιτό για το μέσο πορτοφόλι.

Στην αρχή φέρνουν άφθονο φρέσκο ψωμί (όχι ψημένο) χωρίς σταθερή χρέωση ( για 2 χρεώθηκε 1,5 e και για 4, 2 e ) ενώ το εμφιαλωμένο αντικαθίσταται με κανάτα, απλά ζητήστε το. Κάποιο άλλο καλωσόρισμα δεν προσφέρθηκε, αλλά στο τέλος κεραστήκαμε ωραιότατο σιμιγδαλένιο χαλβά και τις δύο φορές.

Από σαλάτες αξίζει πολύ το μιξ βραστών λαχανικών ( μικρό 4,50 και μεγάλο 6,50e ) που κυριολεκτικά περιλαμβάνει τα πάντα και είναι πανδαισία χρωμάτων και γεύσεων (πατζάρια βολβοί και πατζαρόφυλλα, πατάτες, καρότα, κολοκυθάκια, χόρτα, κουνουπίδι και μπρόκολο - οκ λίγο τραγανό αλλά εμένα έτσι μου αρέσει πιο πολύ) + ωραίο και άφθονο λαδολέμονο. Από κοντά οι φρέσκιες τηγανιτές πατάτες ( 3 e ) σε επαρκή ποσότητα νόστιμες και τραγανές.
Φυσικά δεν παρέλειψα να δοκιμάσω και τον χειροποίητό τους γαύρο μαρινάτο ( 5e) που λατρεύω, μου φάνηκε λίγο πιο ξυδάτος από ό, τι συνήθως, αλλά ήταν κρουστός και όχι λιωμένος και δεν έμεινε ούτε ίχνος στο πιάτο. Επίσης και η λευκή τους ταραμοσαλάτα ήταν λεία και όχι αλμυρή (4 e).

Από κυρίως, την πρώτη φορά δοκιμάσαμε το σπαγγέτι με φρέσκια πεσκανδρίτσα ( το ζητήσαμε al dente και έτσι ακριβώς ήρθε ) σε λευκή σάλτσα με ντοματίνια, ελαφρύ σκόρδο και μυρωδικά (10 e ). Τεράστια μερίδα για ένα άτομο, φιλεταρισμένο άψογα το ψάρι, γευστικό και σε μεγάλα κομμάτια. Πόσο προσέχαμε τις μπουκιές μας και ψάχναμε για το απειροελάχιστο κοκκαλάκι που θα είχε ξεφύγει, και δεν βρήκαμε ούτε ένα!

Eπίσης το κριθαρώτο γαρίδας (9 e) με μπόλικες γαρίδες τις οποίες επίσης είχαν καθαρίσει επιμελώς. Και αυτό σε επαρκή ποσότητα και προσεγμένο, ωστόσο λόγω προτίμησης προσωπικής θα το ήθελα πιο σφιχτό, με λιγότερη σάλτσα και σίγουρα πιο αρωματικό, με λίγο λευκό κρασί ή μια ιδέα ούζο που του ταιριάζει.

Στη δεύτερη επίσκεψη, επαναλήφθηκε το κριθαρώτο εις διπλούν και επιπλέον: H καραβιδομακαρονάδα σε σάλτσα ντομάτας ( ξανά εδώ μου έλειψε λίγη ένταση/ σπιρτάδα ) αλλά το αντιπαρήλθα βλέποντας τις 8-9 τεράστιες καραβίδες που είχαν σκεπάσει τα πάντα κάνοντας την πιατέλα ένα υπερθέαμα! Τιμή 12 e, απλά ασυναγώνιστη.

Επίσης δοκιμάσαμε και τον μπακαλιάρο σκορδαλιά, όπου υπήρξε: έκπληξη για τα 6, ναι 6, κομμάτια μπακαλιάρου, τραγανοτηγανισμένος, σωστά ξαλμυρισμένος, λιχουδιαστός, με αρκετό ψαχνό. Και απογοήτευση για την ανέγγιχτη σκορδαλιά που δεν θα τρωγόταν ούτε σε περίοδο κατοχικής πείνας από τους μεγατόνους σκόρδου που περιείχε. Κρίμα... Την επόμενη φορά, άλλο συνοδευτικό για τον άψογο κατά τα άλλα μπακαλιάρο. ( 7 e )
Τέλος μια μερίδα ροζέ τηγανιτό γαριδάκι, φυσικά τρώγεται σαν τσιπς, εξίσου καλό όπως το έχω φάει παντού ( 6 e ).

Κρασί ροζέ Ζίτσα, όπου το πετυχαίνω το επιλέγω ασυζητητί, ήπιαμε αρκετό και τις 2 φορές, υπέροχο και σωστά τιμολογημένο στα 7 e το λίτρο, όπως και κάποιο αναψυκτικό αν δεν με γελά η μνήμη μου. Την πρώτη φορά λογαριασμός (με έκπτωση) 30 e και την δεύτερη άνευ, αλλά με περισσότερο φαγητό στα 65 e, επομένως το vfm πολύ ικανοποιητικό στα όρια του 15 - 17 e το άτομο.

Η εξυπηρέτηση είναι φιλική, ευγενική, οικογενειακού τύπου, με κάποιες μικροκαθυστερήσεις σε μέρες και ώρες αιχμής, αλλά όχι κάτι που θα σε δυσαρεστήσει δραματικά. Δεν είμαστε δα και τόσο δυσκοίλιοι πελάτες, όταν ακούμε μια συγνώμη με ένα χαμόγελο, όλα εξομαλύνονται!

Αυτά λοιπόν και για την Ψαρομανία. Προτείνεται στους κοντινούς, εμάς μας ικανοποίησε κατά πολύ και όντας τυχεροί που είμαστε κοντά, εννοείται πως θα ξαναπάμε.

08 Νοε 2017

Η μαγειρική σχετικά με το ψάρι είναι σχετικά απλή.
Δεν μπορεί κάποιος να συνδυάσει το ψάρι με άπειρα υλικά όπως μπορεί, πχ για το κρέας ή το κοτόπουλο.

Εδώ μετράει η ποιότητά του ψαριού, αν είναι φρέσκο, αν το λάδι που χρησιμοποιείται για τηγάνισμα δεν έχει "διανύσει πολλά χιλιόμετρα", αν το πανάρισμα είναι το σωστό.... λίγα απλά πράγματα δηλαδή..

Στην "ΨΑΡΟΜΑΝΙΑ" λοιπόν, έχουν καταφέρει αυτά τα λίγα βασικά κ αυτονόητα πράγματα να τα τηρούν.
Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν δείχνοντας σεβασμό στον πελάτη που έρχεται να φάει στο μαγαζί τους.

Η ΨΑΡΟΜΑΝΙΑ βρίσκεται σε μια κάπως απομονωμένη πλευρά του Αμαρουσίου.
Χρειάζεται και λίγο ψάξιμο μέχρι να το βρεις, γιατί είναι χωμένο σε
ένα στενό.

Ο εξωτερικός και εσωτερικός χώρος του μαγαζιού, δεν κάνει καμιά ιδιαίτερη εντύπωση.
Τυπική διακόσμηση, με απόχες, δίχτυα, κάδρα με θέμα τη θάλασσα κλπ κλπ..
Παραγγείλαμε ψαρόσουπα βελουτέ από σφυρίδα (8€).
Το πιάτο ήρθε ζεστό με καθαρισμένο το ψάρι κ ένα μπορώ να πω:
Αξίζει να έρθει κάποιος, μόνο για να φάει αυτή τη σούπα!
Λίγο διαφορετική από τη δική μου συνταγή, βάζουν αλεσμένο καρότο και τομάτα, αλλά εξίσου γευστική.
Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Παραγγείλαμε επίσης μία ποικιλία ψαρικών(8€), που αποτελείτο από κοτσομούρες, μπακαλιαράκια, γαρίδες και καλαμάρια, όλα τηγανητά φυσικά.
Δεν είχαμε παράπονο..
Όλα καλοτηγανησμενα, με το σωστό λάδι και με τη σωστή τιμή!

Πήραμε μία ποικιλία από χορταρικά, δήλ, μπρόκολο, ραδίκια και παντζάρια βραστά. (4,5€).
Αυτό που έκανε άσχημη εντύπωση ήταν το μπρόκολο, το οποίο ήταν πολύ σκληρό και άνοστο.

Το επόμενο πιάτο ήταν γαρίδες αχνιστές με σάλτσα μουστάρδας και λεμονιού (9€).
Δεν ήρθαν με κάποιο συνοδευτικό, αλλά δεν νομίζω πως χρειαζόταν, γιατί η μερίδα ήταν αρκετά μεγάλη.
Στο τέλος μας έφεραν δύο κομμάτια μιλφειγ.
Με αυτά συν δύο αναψυκτικά πληρώσαμε 31€, συμπεριλαμβανομένης της έκπτωσης 15% του e-table.

Δεν είχαμε κάποιο παράπονο, μείναμε ευχαριστημένοι τόσο από το φαγητό, όσο και από την εξυπηρέτηση.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε!

24 Φεβ 2017

Πολύ ωραία ταβέρνα. Αξίζει να την επισκεφθείτε. Ειδικά αν μένετε κοντά στο Μαρούσι.
Ο χώρος είναι όμορφος. Έχει στοιχεία θαλλασινα. Πίνακες, γκραβούρες όλα με θαλασσινό χρώμα. Καράβια, απόχες. Όλα όμορφα.
Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Ευγενικοί και ανταποκρίνονταν άμεσα. Με απόδειξη στο τέλος.
Τώρα από γεύσεις. Δοκιμάσαμε πολλά. Γαύρος μαρινάτος εξαιρετικός. Ψαρόσουπα πολύ νόστιμη και μπόλικη. Αθερίνα σωστά τηγανισμένη. Μύδια μπόλικα με το ζουμακι τους και σκορδακι. Κουτσομούρα τηγανητή πεντανόστιμη.

Πατάτες τηγανιτές φρέσκες. Από σαλάτες σταμναγκαθι. Χταποδι στο κάρβουνο. Μεγάλη ποσότητα και όχι σκληρό. Όλα αυτά συνοδεια κρασιού. Στο τέλος κέρασμα χαλβάς.
Ο, τι δοκίμασα μου άρεσε πολύ. Θα ξαναπάω σίγουρα.

Τιμές πολύ ικανοποιητικές. Τρως πολύ και καλά.