05 Σεπ 2017

Έλα να πάμε στο νησί, έλα να πάμε στο νησί, η μάνα σου εγώ κι εσύ. Μετρημένα πράγματα δηλαδή. Τρεις νοματαίοι. Γιατί σε τέτοια μέρη που υπάρχει φιξαρισμένη τιμή φαγητού ανά άτομο, καλύτερα η κατάσταση να είναι ελεγχόμενη. Κι εδώ μιλάω για την νοοτροπία του Έλληνα που όταν του δίνεται η ευκαιρία να ξεκοιλιαστεί χωρίς τον κίνδυνο του να ξεφύγει στον λογαριασμό, αφήνεται έρμαιο των κοιλιοδουλικών τάσεών του.

Θα χαρακτήριζα μάλλον παράτολμο το εγχείρημά τους να ανοίξουν εστιατόριο με τέτοια τακτική στην χώρα μας γιατί ο Έλληνας διακατέχεται από το σύνδρομο του «μπουφέ». Αν δεν ξεχειλίζει το πιάτο/τραπέζι, θεωρεί ως ανεπιτυχή την κίνησή του. Σα να πάει να βγάλει τα σπασμένα από κάθε υπερχρέωση υπέστη σε κάθε Κυκλαδίτικο νησί τον 15Αύγουστο.

Μετά από σχετική κράτηση, πήγαμε εκεί Παρασκευή βράδυ στα τέλη Ιουλίου. Αριθμούσαμε 9 άτομα και μας είχαν κρατήσει μία τραπεζούκλα ικανή να μας βολέψει άνετα όλους. Ο χώρος ανοιχτός χωρίς ιδιαίτερη διακόσμηση, με τεράστιους κινούμενους ανεμιστήρες που χάριζαν δροσιά αλλά και μεγάλες πιθανότητες για μια ξεγυρισμένη ψύξη. Φυσικά χωρίς αυτούς η ατμόσφαιρα θα ήταν μάλλον αποπνικτική αφού εκείνες τις ημέρες ο υδράργυρος είχε πάρει την ανηφόρα.
Η εξυπηρέτηση ευγενική αλλά στην αρχή μου φάνηκε λίγο μαγκωμένη. Μου έδωσαν την αίσθηση πως είναι μόνιμα στο άγχος μην ξεφύγει στην παραγγελία ο πελάτη- εκμεταλλευόμενος της κατάστασης- και δεν θα ξέρουν πώς να τον μαζέψουν διακριτικά και χωρίς να προσβάλουν ούτε τον ίδιο, αλλά ούτε και τα δικαιώματα της επιχείρησής τους για επιβίωση…

Πάντως σε γενική ομολογία ήταν πολύ καλοί στην δουλειά και καθήκοντά τους.
Ευτυχώς εμείς σαν παρέα ήμασταν στην παραγγελία μας ελάχιστα έως και καθόλου καταχρηστικοί. Και εκτός των πιάτων που προσέφεραν στην φιξαρισμένη τιμή τους πήραμε και extra πιάτα από τον κατάλογό τους που μας χρεώθηκαν ξεχωριστά.
Θα ξεκινήσω από τα extra.
• Γαριδομακαρονάδα. Μέτριο πιάτο με παραβρασμένα ζυμαρικά και ψιλοαδιάφορη σάλτσα με κατεψυγμένες γαρίδες. Δεν μου έκανε «κούκου» και την τίμησα ελάχιστα.
• Ριζότο θαλασσινών. Πονεμένος όρος το «ριζότο» οπότε ανασκευάζω σύμφωνα με αυτό του δοκίμασα. Πιλάφι με θαλασσινά λοιπόν. Στα λίγο καλύτερο επίπεδο από την γαριδομακαρονάδα αλλά και πάλι δεν μας ενθουσίασε.
Κι εκεί συνέβη το παράδοξο. Τα μεζεδάκια που είχαν στην φιξ τιμή, προσωπικά τα βρήκα σε καλύτερη κατάσταση από τα extra.
Ιδίως οι ψητές σαρδέλες ήταν κάτι παραπάνω από αξιοπρεπέστατες και μαζί με τον τηγανητό γαύρο ανακηρύχτηκαν ως τα καλύτερα της βραδιάς.
Η φάβα, το τζατζίκι, τα αχνιστά μύδια, η χωριάτικη σαλάτα και η πατατοσαλάτα ήταν συμπαθητικά. Η καβουροσαλάτα με απομίμηση καβουριού (όπως το περιμέναμε), τα τηγανητά καλαμαράκια και οι γαρίδες δεν με πολυενθουσίασαν…
Όπως και να έχει, όταν στην τιμή των 13€ μπορείς να φας θαλασσινά αλλά να πιείς και την μπυρίτσα σου, νομίζω πως δεν μπορείς να έχεις και παράλογες απαιτήσεις. Υπό αυτό το πρίσμα, το «Νησί» είναι μια χαρά πρόταση για να έχεις μια χαλαρή έξοδο χωρίς παρατράγουδα που θα κάνουν την τσέπη σας να βελάξει.

02 Ιουν 2017

Το βόλευ αποτελεί βίωμα για εμένα και μεγάλο κομμάτι της ζωής μου που μάλλον θα με ακολουθεί όλα τα υπόλοιπα χρόνια.... όμως....

Καλά τα καρφιά σε πρώτο χρόνο, απίστευτο συναίσθημα να blockάρεις τον αντίπαλο (η δουλειά του κεντρικού παίκτη άλλωστε), εντυπωσιακά τα jump σέρβις και τα ντουμπλάζ αλλά τη σεζόν 2016-2017 αποφάσισα να αφοσιωθώ σε κάτι διαφορετικό και να παίξω σε άλλο γήπεδο, με άλλο κοινό αντί να κάθομαι παρακολουθώντας από τον πάγκο κρίνοντας εκ του ασφαλούς... Άλλωστε στην Ελλάδα, μετά από ήττες κυρίως, ο καλύτερος παίκτης είναι αυτός που δεν αγωνίστηκε...

Αυτή η κριτική δεν είναι αφιερωμένη σε φίλους που γνώρισα μέσα από το Ask4food αλλά είναι αφιερωμένη στα φιλαράκια μου που έκανα στο μεταπτυχιακό μου. Ειδικότερα στον Χρηστάρα που με ανέχθηκε όλη τη χρονιά, τον απίστευτο Αντώνη που μπορεί, ηλικιακά, να είναι μεγαλύτερος μας αλλά έχει ψυχή μικρού παιδιού και στην Κωνσταντίνα που όταν της ζητούσα κάτι ήταν εκεί για να με βοηθήσει (κάτι σαν τη φίλη tzia ας πούμε). Όχι πως και κάποιοι άλλοι φίλοι πήγαιναν πίσω αλλά αυτοί ήταν λίγο πιο ίσοι από τους ίσους! Ενώ όλοι μαζί ξεκινήσαμε την πορεία προς το άγνωστο πριν 8 μήνες....

Να όμως που ήρθε το καλοκαιράκι και η εξεταστική μας. Διάβασμα (λέμε τώρα) και μπυρίτσα μετά τα γραπτά... επί 3 μέρες! Την Πέμπτη 25-5-2017, τελευταία μέρα, είπαμε όσοι είχαμε κουράγιο, να δώσουμε λίγη παράταση στην παρέα μας πριν διασκορπιστούμε. Κάπως έτσι κάποιοι πρότειναν το Νησί. Να πω την αλήθεια μου δεν "ψήθηκα" με την ιδέα και κατά ένα μεγάλο ποσοστό βγήκα αληθινός. Η παρέα όμως... η παρέα είναι υπεράνω όλων!

Το Νησί είναι από τα μαγαζιά που προσφέρουν απεριόριστα φαγητό και ποτό συγκεκριμένων επιλογών με τελικό αντίτιμο τα 13 ευρώ. Σαφώς και υπάρχουν πιάτα που χρεώνονται εξτρά. Τα τελευταία χρόνια ξεφύτρωσαν και άλλα παρόμοια μαγαζιά, αμέσως αμέσως μου έρχονται στον νου η Ψαροκασέλα και οι Στιγμές. Και εντάξει για την τιμή, δεν μπορώ να πω πως θα κληθείς να πληρώσεις μεγάλο αντίτιμο. Η ποιότητα από την άλλη είναι τζόγος....

Και επειδή εγώ δεν είμαι και πολύ των τυχερών παιχνιδιών, προσπαθώ σε τέτοιες περιπτώσεις να "διαβάσω" τα ψιλά γράμματα. Ομολογώ ότι οι πληροφορίες μου για το Νησί δεν ήταν ενθαρρυντικές...

Ξεκινάμε με λευκό κρασί, ούζα κλπ μόλις τακτοποιηθήκαμε. Απαράδεκτο το κρασί. Ίσως το χειρότερο που έχουμε πιεί. Ζητάμε άμεση αντικατάσταση του με μπύρα Βεργίνα και χωρίς καμιά αντίρρηση ο μεγαλύτερος κύριος που ήταν ο υπεύθυνος μας το αλλάζει. Η αντίδραση του ήταν τόσο φυσιολογική που έμοιαζε σα να ήξερε πως δεν ήταν καλής ποιότητας. Εδώ να σημειώσω πως το σέρβις ήταν γρήγορο, μας σημείωσαν στην παραγγελία και περισσότερα πιάτα από όσα χρειαστήκαμε, τελικά. Και η αποδειξούλα ήρθε άμεσα.

Στα φαγητά δεν θα γράψω σεντόνια ως συνήθως γιατί το όλο κόνσεπτ δεν με τράβηξε για να σημειώσω κάτι ως εξαιρετικό. Υπάρχουν αρκετά μέτρια πιάτα που έρχονται από κεκτημένη ταχύτητα και υπάρχουν και κάποια που είναι αξιοπρεπή. Όπως καταλαβαίνετε, το τελικό αντίτιμο περιορίζει και την ποιότητα.

Πατάτες τηγανιτές που σίγουρα δεν είναι αξιομνημόνευτες, όμως θα περίμενα καλύτερο τηγάνισμα, σαγανάκι τυρί που ήταν νόστιμο αλλά αλμυρό και με περισσότερο λάδι και χωριάτικη που είχε αξιοπρεπέστατη ντοματούλα και λευκό τυρί, με μπόλικο κρεμμύδι. Τυροκαυτερή καλής ποιότητας και όχι αυτό το λευκό πράγμα του εμπορίου, άφηνε ευχάριστη επίγευση. Γαύρος μαρινάτος ευχάριστος αλλά αρκετά σκορδάτος. Κάποιοι τον λάτρεψαν.

Κολοκυθοκεφτέδες που ενώ δεν ήταν σκέτος χυλός, είχαν πολύ λάδι σε σημείο κάποιοι να δυσαρεστηθούν. Δυστυχώς δεν μπορώ να πω πολλές λεπτομέρειες για γαρίδες τηγανιτές Νo 5 μιας και δεν δοκίμασα, φαγώθηκαν όμως αρκετές. Η classy φίλη Κατερίνα πήρε εργολαβία τον μπακαλιάρο δίχως σκορδαλιά, τα μύδια είχαν την τιμητική τους αλλά ήρθαν αργά, όταν είχαμε χορτάσει. Την ίδια τύχη είχαν και οι νόστιμες σαρδέλες που ήταν ζουμερές και σίγουρα θα τις ξαναδοκίμαζα αν είχαν και λίγο χοντρό αλάτι. Ασχολήθηκα όμως, νωρίτερα, με τον τηγανιτό γαύρο που ήταν νοστιμότατος και ίσως καλύτερος από άλλα μαγαζιά που δεν ακολουθούν τη συγκεκριμένη πολιτική τιμολόγησης.

Τέλος, είχαμε παραγγείλει έξτρα 2 χταπόδια (σύνολο στα 20 ευρώ) και η ποιότητα τους ήταν πολύ καλή, μαλακά και φρέσκα. Ακόμη και εγώ που δεν είμαι φαν, το τίμησα αρκετά για τα στάνταρ μου.

Σύνολο στα 111 ευρώ για 7 άτομα, αξιοπρεπέστατη τιμή αν...

1) Βαριέσαι στο σπίτι σου να μαγειρέψεις και θες να κάνεις χαλαρή βόλτα.
2) Έχεις καλή παρέα και πας να πιείς και να φας με τις ώρες και χωρίς να βιάζεσαι. Αργά και με μπόλικη κουβεντούλα.

Άφησα τελευταίο τον χώρο που είναι πολιτισμένος και καθαρός για το επίπεδο του με καλοκαιρινά χρώματα. Οι τουαλέτες όμως ήταν παραμελημένες (και θα το σταματήσω εδώ). Τώρα που είναι καλοκαίρι, σας προτείνω να καθίσετε στην πλατεία απέναντι, το βραδάκι θα είναι ότι πρέπει και σίγουρα δεν θα νιώσετε πως είστε σε απόσταση αναπνοής από την Ιερά Οδό και τη Θηβών!

Όπως βλέπετε, προσπάθησα να σημειώσω τα θετικά και αρνητικά. Εγώ είμαι της άποψης πως εάν ήμουν προπονητής... θα ήταν στις αναπληρωματικές επιλογές μου. Και μιας και μιλάμε για βασικούς και αναπληρωματικούς...

Ακόμη και βασικός να είσαι, δεν σημαίνει ότι έχεις μεγαλύτερη αξία από κάποιον του πάγκου. Όπως είχε πει (αν θυμάμαι καλά) και ο παικταράς Magic Johnson.... " Σημασία δεν έχει ποιός ξεκινά έναν αγώνα αλλά ποιός τελειώνει σε αυτόν"...

Το μεγαλύτερο σύγχρονο παράδειγμα για τους μπασκετόφιλους λέγεται Κώστας Σλούκας. Είναι ένας game changer, ο οποίος μπορεί να αλλάξει τη ροή ενός αγώνα.

Και για να κλείσω την κριτική μου... Υπάρχουν και αυτοί που σκούζουν γιατί έχουν λίγο χρόνο συμμετοχής...

Καλό καλοκαίρι να έχουμε και καλά αποτελέσματα σε όλα τα Masterάκια μου!

"Νησι", λοιπον, ή αλλιως "Πως να χαλασετε τη διαθεση σας σε τρια απλα βηματα".
Ναι, ειμαι εκνευρισμενη. Πολυ, πολυ εκνευρισμενη! Κατα καιρους εχω κρινει ατημελητους χωρους, αδιαφορο φαγητο ή απλησιαστες τιμες. Ποτε, ομως, ως τωρα, δε χρειαστηκε να κακολογησω το ανθρωπινο δυναμικο ενος εστιατοριου, και αυτο γιατι προσπαθω να δειχνω συμπαθεια στην κουραση, το αγχος και τα ατελειωτα ωραρια εργασια των ανθρωπων αυτων. Μικρολαθακια, καθυστερησεις και ατασθαλιες κανουμε ολοι, ουκ ολιγες, καθημερινα, και ετσι δεν πολυσυγχυζομαι με τετοια, ειδικα οσο σκεφτομαι το ποσο πληρωνονται για να οργωνουν τη σαλα σα το μπιπ-μπιπ ασταματητα καθε μερα.

Εντουτοις, ως ανθρωπος εκτιμω απεριοριστα τους καλους τροπους, την ευγενεια και τη διακριτικοτητα. Θελω αυτος που εχω απεναντι μου, απο τον σερβιτορο ως τον προεδρο της Δημοκρατιας, να δειχνει εστω τον προσηκοντα σεβασμο απο τη στιγμη που εγω η ιδια ειμαι παντα ευγενικη. Θα μπορουσα να παραβλεψω πολλα, απο ξεχασμενο σελερυ στο φαγητο μου (μου εχει συμβει περισσοτερες φορες απ οσο μπορω να υπολογισω, και εχω παθει 6 φορες αλλεργικο σοκ σε εστιατοριο) μεχρι μπανιο σε καυτη σοκολατα απο σερβιτορα, σουπερ εξτρα απολογητική, που γλιστρισε. Δεν πειραζει, λαθη ειναι, και ολοι εχουμε το δικαιωμα στο λαθος. Αλλα στο Νησι, δεν μιλαμε για λαθη, μιλαμε για καταφανη ελλειψη στοιχειωδους τακτ και επαγγελματισμου.

Ας τα παρουμε απ την αρχη, για να καταλαβετε κι εσεις. Πεμπτη κατα τις 8 το βραδυ, μετα τις σχετικες διαπραγματευσεις με την παρεα, φτανουμε στο νησι. Σημειωτεον, εχουμε ολοι απιστευτα καλη διαθεση, γιατι εχουμε περασει ενα καταπληκτικο απογευμα στο δωματιο διαφυγης του Great Escape, το γριφο του οποιου λυσαμε, οποτε ειχαμε την αυρα του νικητη. Και το ανεξαντλητο κεφι του. Φτανουμε πρωτοι οι τρεις μας, και, μεχρι να ερθουν και οι αλλοι 2, ρωταμε τον σερβιτορο για τραπεζι. Η συζητηση ακριβως οπως εξελιχθηκε:

-Που μπορουμε να καθισουμε?
-Ποσοι ειστε?
-Πεντε.
-Μμμμμ, μπορειτε να καθισετε εδω, λεει και βγαζει το ρεζερβε απο ενα τραπεζι των εξι, αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ θα ειστε πεντε ε?
-Ναι στο δρομο ειναι τα παιδια.
-Σιγουρα, δεν θα μεινετε οι τρεις?

Σκεφτηκα σοβαρα να του δωσω το τηλεφωνο να το τσεκαρει οπως επεμενε.
Καθομαστε, μας λεει τα της προσφορας -13 ευρω οσο φας και πιεις- και η φιλη μου παραγγελνει. Λιγο μετα ερχεται το ζευγαρι που ελειπε, καθονται, και μας λενε οτι δεν πολυεχουν ορεξη για φαγητο, θελαν απλως κρασακι. Ενημερωνουμε, λοιπον, αλλο σερβιτορο, οτι τα παιδια δεν θα φανε απο την προσφορα, αλλα θα παραγγειλουν εκτος αυτης κρασι και αυτος φευγει εξαλλος. Μισο λεπτο μετα ξαναρχεται ο πρωτος σερβιτορος και, με τον εξαιρετικα καλλιεργημενο τροπο του, μας χαρισε τον εξης απολαυστικο διαλογο:

-Μου ειπαν οτι δε θα φανε τα παιδια, ειναι αληθεια?
-Ναι, θα πιουν απλως. Υπαρχει προβλημα?
-Φυσικα, αν δεν φανε δεν μπορειτε να παραγγειλετε πανω απο 15 πιατα της προσφορας. Επρεπε να μας το ειχατε πει.
-Δεν ισχυει, δηλαδη, η προσφορα?
-Οχι αφου αυτοι -λεει δηκτικα- δεν τρωνε. Δεκαπεντε πιατα για τους τρεις σας το πολυ.
Το λεει καπου αυτο?
-Το λεει το αφεντικο, δεν θελουμε τζαμπατζηδες.

Εχω αρχισει πραγματικα να εκνευριζομαι. Ο τροπος του ειναι ειρωνικος, αγενης, απαραδεκτος.

-Επρεπε να μας το πειτε, ξαναλεει. Πιανετε μεγαλο τραπεζι χωρις λογο. Εμεις ετσι χανουμε χρηματα.

Να τονισω εδω, το μαγαζι οταν φτασαμε ειχε αλλες 3 παρεες, και οταν φυγαμε 2 ωρες μετα, δεν ειχε γεμισει. Στερουσαμε το τραπεζι απ τους φανταστικους τους φιλους, προφανως.

-Εσεις μας βαλατε εδω. Θελετε να αλλαξουμε τραπεζι? λεω με παραιτηση, θελω απλως να φυγει πανω απ το κεφαλι μου και να μας αφησει ησυχους. Ηδη η διαθεση μου κανει μακροβουτι.
-Τωρα που το στρωσαμε? καγχαζει και φευγει.

Ενας μεσος καταναλωτης θα αναρωτηθει γιατι μας ενοχλησε να εχουμε ως 15 πιατα. Λογικο. Το μεγεθος των περισσοτερων πιατων στο νησι ειναι μικρο, προφανως για να μη χαραμιζουν ποσοτητες, και καλα κανουν οι ανθρωποι. Αμαρτια ειναι να πετιεται το φαγητο. Ειναι ομως και κουτοπονηρια να σου φερνουν τη μιση παραγγελια και να σε ξεχνανε, σαν να εισαι σε τιμωρια επειδη εσπασες το βαζο. Η συμπεριφορα μας ενοχλησε πραγματικα, ο αγενεστατος, ενοχλητικος, βαθια προσβλητικος τροπος τους μας πειραξε. Κυριολεκτικα, απο την ωρα που μας ξεφορτωσαν καποια πιατα στο τραπεζι, ο σερβιτορος δεν ξαναπεταρισε βλεφαρο προς το μερος μας, εκανε σα να μη μας βλεπει εσκεμμενα. Μας πηρε, κυριολεκτικα και μετρημενα, 26 λεπτα να τραβηξουμε την προσοχη του. Στριπτιζ να καναμε, ματια δε θα εριχνε. Το νερο μας εμεινε στο τραπεζι αδειο, λυσσαξαμε, τα πιατα σκορπια αδεια, ωσπου φυγαμε... Γενικως, η εξυπηρετηση χωλαινει σε τετοιο βαθμο, που και να σου σερβιραν βασιλικο καβουρα φτιαγμενο απο τη Μαρθα Στιουαρτ, ενω σου εκανε μασαζ ο Λεοναρντο Ντι Καπριο, δεν θα ξαναπαταγα το Αντιντας μου εκει μεσα. Ενιωθα οτι ο σερβιτορος ηθελε να μου σβουριξει μια με το ποτηρι στο κεφαλι.

Επελεξα να ειμαι ευγενικη και να κανω οτι η συμπεριφορα του δε με ενοχλησε, αλλα οσο και αν επεμενα στην θετικη αντιμετωπιση μου, τοσο ενοχλητικοτερος γινοταν, και τοσο περισσοτερο ηθελα να του φερω την φαβα καπελο.

Μια και ειπα φαβα, παμε στα του φαγητου. Παραγγειλαμε, ή για να ακριβολογουμε, μας εφεραν, γιατι πολλα πιατα ερχονται ακομα, καπου στο δρομο σταματησαν για να θαυμασουν τη θεα και ξεχαστηκαν:

-Σαλατα χωριατικη, καλη, μου αρεσαν οι ελιες της, ηθελε λιγο ξυδι να ισορροπησει το βαρυ λαδι.

-Φαβα με κρεμμυδακι κον κασε και λαδι, πολυ μετρια, ηθελε μισο κουβα λεμονι να στρωσει καπως.

-Καβουροσαλατα απο σουριμι με μαγιονεζα, ευχαριστη, κατι ελειπε να της δωσει γευση.

-Γαριδες τηγανιτες, μεγαλουτσικες, κατεψυγμενες, τις εφαγα ολες μονη μου, μιας που τις λατρευω, αλλα οχι οτι ηταν και το ακρον αωτον της γευσης. Ηταν ομως καλες, και δεν αφηναν πολυ βαρια λαδιλα.

-Καλαμαρακια τηγανιτα. Πιο εντονη εδω η λαδιλα, αλλα ηταν μαλακα και σωστα τηγανισμενα, δεν ειχαν γινει λαστιχο. Φαγωθηκαν πολυ πολυ ευχαριστα.

-Πατατες τηγανιτες, κατεψυγμενες προκατ, καλες γι αυτο που ειναι: τυποποιημενο φαγητο.

-Τζατζικι με βαρια υφη και χωρις καμια σπιρταδα σκορδου, μετριο και μαλλον ετοιμο προσυσκευασμενο.

-Γαυρακι τηγανιτο, ψιλο, στεγνο απο το τηγανι αλλα ελαφρυ. Οκ.

-Σαρδελλα μαρινατη, σα το γαυρο, αυτη μαλιστα. Πολυ δυνατη γευση, σκορδο αρκετο, Μου αρεσε. Εγκρινω. Σα μεριδα μεσα ειναι 3 ψαρακια φιλεταρισμενα. Το λεω ως ενδεικτικο του μεγεθους των μεριδων.

-Μυδοπιλαφο, το αγαπω αυτο το πιατο, εδω με κρεμα γαλακτος και βαρια βουτυρατη υφη, αλλα πολυ νοστιμο. Με λιγο πιπερι θα ηταν ιδανικο.

-Κολοκυθοκεφτεδες. Φαουλ και κοκκινη καρτα. Ξεροτηγανισμενο, λαδοβαφτισμενο, αγευστο. Οχι, οχι, οχι.

-Μπακαλιαρος σκορδαλια, το ψαρι αρκετα καλο, με μετριο κουρκουτι και σκορδαλια βασισμενη 100% στην πατροπαραδοτη ελληνικη συνταγη: παιρνουμε πουρε στιγμης σε σκονη, προσθετουμε σκορδο σκονη και σερβιρουμε.

Συνοδευσαμε με λευκο κρασακι, μετριο, και δυο κοκα κολες. Γενικως, να εχετε υποψιν οτι το κατεψυγμενο εχει την τιμητικη του εκει μεσα, και οι γευσεις δεν ειναι κατι τρομερο. Εγω το κρινω σαν φαστ φουντ θαλασσινων και εκει το τεστ το περναει ανετα. Ισως το 2.5/4 να ανταποκρινοταν καλυτερα στις γευσεις και την ποιοτητα του φαγητου, αλλα με τοσο καλη τιμη, θα ηταν αδικο να βαλω 2.

Η τιμη ειναι καλη, πολυ συμφερουσα για να τσακισει κανεις με την παρεα του μετρια ψαρομεζεδακια σε παρειστικο κλιμα, αλλα δεν δεχομαι να σε τσιμπανε σα το χανο με μια τοσο δελεαστικη προσφορα, και μετα να σου δειχνουν το πολυαγκιστρο.

Το προτεινω? Ειλικρινα δεν ξερω. Για μεζεδακι και κρασακι ειναι καλο και οικονομικο, αλλα προσωπικα, τετοια συμπεριφορα ουτε την ανεχομαι, ουτε σκοπευω να την βιωσω ξανα. Μου εφτασε τοση ελλειψη πολιτισμου για την επομενη πενταετια.

14 Απρ 2016

Έχοντας ήδη επισκεφτεί τα... "νησιά" της Πετρούπολης και του Περιστερίου το φερε η ώρα να έρθω και στο Αιγάλεω. Εδώ υπάρχει και ένα πλεονέκτημα, τραπέζια έξω στην πλατεία. Όμως πήγα αργά με τη φίλη μου και είχε αέρα και λίγο κρύο αυτή την Κυριακή ενώ ο ήλιος θα φώτιζε και θα ζέσταινε για πολύ λίγο ακόμη οπότε κάτσαμε μέσα.

Αρκετή βαβούρα, μουσική έπαιζε κάτι λαϊκά τόσο χάλια όσο και ο ήχος ενώ η μύτη έπιανε κάτι οσμές λαδίλας στον χώρο. Δεν υπήρχε καλή εντύπωση αρχικά. Έβλεπα και τα πιάτα που πήγαιναν στα τραπέζια και η όψη τους δεν με τραβούσε... Παραγγείλαμε λοιπόν αυτά που μας άρεσαν περισσότερο από τα άλλα νησιά και ήμουν αισιόδοξος για το αποτέλεσμα παρά το ότι μου είχε κοπεί αρκετά η όρεξη. Ξεκινήσαμε με σαλάτα χωριάτικη, γαύρο μαρινάτο, σαγανάκι, γαρίδες και σαρδέλα ψητή. Σαλάτα και γαύρος μέτρια, σαγανάκι πάρα πολύ καλό, γαρίδες καλές, σαρδέλα νοστιμότατη, καθαρισμένη, η καλύτερη που έχω δοκιμάσει σε μαγαζιά αυτής της κατηγορίας και στέκεται άνετα δίπλα σε αντίστοιχο πιάτο πολλών μαγαζιών με "συμβατική" χρέωση.

Ήπιαμε ήδη ένα καραφάκι ούζο και παραγγείλαμε δεύτερο, καλούτσικο. Άφησα τότε το ούζο και άρχισα τη Βεργίνα, η φίλη μου συνέχισε με ούζο που το προτιμά. Παραγγείλαμε άλλο ένα σαγανάκι, γαρίδες και σαρδέλα. Και δεύτερη Βεργίνα. Ναι άρχισα να απολαμβάνω αυτή την κατάσταση αφού πριν λίγο είπα στον σερβιτόρο να κλείσει τη "μουσική" καλύτερα. Δεν ήταν μουσική βέβαια, ήταν ραδιόφωνο που είχε κουνηθεί ο σταθμός και έκανε φοβερά παράσιτα αλλά κανείς δεν νοιαζόταν! Η φίλη μου ζήτησε τσιγάρο από τη διπλανή παρέα, τρεις κοπέλες.

Πιάσαμε κουβέντα. Κάποια στιγμή οι κοπέλες έφυγαν. Ήρθε άλλη παρέα, εμείς εκεί, αρμένικη βίζιτα, τσιμπολόγημα και άλλη μια μπύρα! Πάλι ζητά τσιγάρο, πιάνουμε και εκεί κουβέντα από το κάπνισμα μέχρι τα πολιτικά. Εκεί παρατάω τη Βεργίνα και ξαναρχίζω το ούζο. Με τα πολλά κάτσαμε εκεί πάνω από 4 ώρες, ίσως 5! Είχε αντιστραφεί εντελώς η διάθεση, φάγαμε όλα τα πιάτα, ήπιαμε 3 καραφάκια ούζο και 3 μπύρες και ένα αναψυκτικό στο τέλος. Έμεινα ικανοποιημένος, ίσως είναι καλύτερο από τα άλλα δύο "νησιά", η βαθμολογία αφορά μόνο στα πιάτα που δοκίμασα ξέροντας ότι σε άλλα θα ήταν διαφορετική.

17 Νοε 2016

Πρωτα απο ολα θελω να αναφερθω σεκατι που αφορα τις κριτικες μου. Επειδη στην πλειονοτητα τους ειναι αρνητικες θελω να διευκρινησω οτι αυτο συμβαινει γιατι σε μαγαζια που εχω παει και εχω μεινει ικανοποιημενος υπαρχουν εδω περα παρα πολλες κριτικες που λενε αυτα που θα ελεγα και εγω αν εγραφα οποτε θεωρω οτι δεν υπαρχει λογως να προσθεσω κατι. Στα μαγαζια που δεν μενω ικανοποιημενος θελω να προειδοποιω οσο μπωρω αλλους για να μην την πατησουν οπως εγω..

Λοιπον στα της κριτικης τωρα!
χωρος αδιαφορος. ουτε κακος ουτε κατι ιδιαιτερο σαν ενα οποιοδηποτε συνοικιακο φαγαδικο. Παντως δεν δικαιολογει σε καμια περιπτωση το ονομα της ταβερνας... εδω που τα λεμε ουτε τον χαρακτηρισμο ταβερνα δικαιολογει πιο πολυ οπως πολυ ευστοχα εχει γραψει καποιος εδω μεσα φαστ φουντ θαλασσινων ειναι.

Παμε τωρα στα της γευσης θα τα πω συνοπτικα γιατι θελω να αφιερωσω χρονο στα υπολοιπα. Καταρχη πηγα πριν περιπου μια εβδομαδα οποτε δεν μπρωρω να θυμαμαι τα παντα απο οσα δοκιμασαμε. παμε λοιπον προχειρα: 2 τζατζικια, 2 τυροκαυτερες, χωριατικη,2 μεριδες γαυρο μαρινατο, μυδοπιλαφο, 2 πατατες, γαριδες, 2 σαγανακια, 1 μπιφτεκακια, κολοκυθκεφτεδες, χταποδοκεφτεδες, ουζο χυμα και δεν ξερω μηπως ξεχναω κατι αλλο. εκτος απο καποια πιατα που θα αναφερθω ιδιαιτερα σε αυτα, ολα τα αλλα ηταν μετρια εως αδιαφορα. ειδικοτερα θα καναω αναφορα στις γαριδες που απλως ηταν αδυνατο να τις φας.. και οι οποιες προφανως ηταν ηδη τηγανησμενες απο πολυ ωρα πριν. δεν μπορεσα να τις φαω πολυ απλα γιατι ηταν αδυνατο να τις καθαρισεις! αυτο για οποιον ξερει απο γαριδες σημαινει απλα οτι δεν ηταν καθολου καλης ποιοτητας και σιγουρα φταιει το γεγονος οτι τις ειχαν μαγειρεψει νωριτερα και τις ειχαν παρατησει με αποτελεσμα να κολυμπησουν στο λαδι και να κολησει τοσο το κελυφος τους που ηταν αδυνατο να τις καθαρισεις. Οσον αφορα στο μυδοπιλαφο το οποιο ηρθε πιο γρηγορα και απο την σαλατα,100% μικροκυματα η δουλεια.. και το χειροτερο ; χωρις να το γραφει στον καταλογο ηταν μαγειρεμενο με κρεμα γαλακτος η οποια δνε μου αρεσει. δεν λεω οτι ηταν κακο αλλα θεωρω οτι στον καταλογο επρεπε να γραφει οτι το κανουν με κρεμα, γιατι αλλο περιμενα και αλλο ηρθε.. ο γαυρος ο μαρινατος ηταν γευστικος αλλα 100% ετοιματζιδικος για να μην πω κονσερβα.. κολοκυθοκεφτεδες και χταποδοκεφτεδες και αυτοι ετοιματζιδικοι. για να μην ειμαι αδικος να πω οτι το σαγανακι ηταν πολυ καλο. και τελος το ουζο ηταν σιγουρα χαμηλης διαλογης αλλα πινοταν ανετα.

Και τωρα παμε στο πραγματικο αγκαθι που ειναι η εξυπηρετηση. ολα τα πιατα που γραφω επι δυο ηρθαν μονα και επρεπε να τα ξαναζητησουμε για να ερθουν στν ποσοτητα που τα παραγκειλαμε. πραγμα που δεν δικαιολογειται γιατι σε ολα τα εστιατορια ταβερνες και δεν συμαζευεται του κοσμου παντα ολες οι πατατες ερχονται μαζι οπως και τα τζατζικια και οι τυροκαυτερες.. και γενικα ειναι νομος οτι οτι παραγκελνεις διπλο η τριπλο ερχεται μαζι ειδικα αμα ειναι στα ορεκτικα.. εδω μας φερανε απο μια πατατες μια τζατζικι μια τυροκαυτερη και μετα αρχισαν να ερχονται τα υπολοιπα φαγητα.. λεγαμε δεν μπορει θα φερουν και τα αλλα και καναμε υπομονη εν τελει ηρθαν ολα οσα παραγκειλαμε και τα δευτερα ορεκτικα αφαντα, επισης αφαντοι ηταν και οι χταποδοκεφτεδες.. τελικα αναγκαζομαστε και τα ξαναζηταμε οπου ερχονται ολα αλλα οι χταποδοκεφτες αφαντοι και παλι.. τους ζηταω και παλι και περναει κανα μιασωρο και ακομα πουθενα τοτε αρχισα το κραξιμο ηταν διπλα ακριβως ενα σερβιτοτορς στο σταντ με τα ποτηρια και τις χαρτοπετσετες και επιδεικτικα τα λεγα για να τα ακουσει οτι αμα δεν φερουν τους χταποδοκεφτεδες εγω δεν φευγω απο το μαγαζι! τελικα ηρθανε μετα απο δυο (! ) επισκεψεις του εν λογω σερβιτορου στο εσωτερικο του μαγαζιου για να τους το θυμησει.. το απαραδεκτο λοιπον σε αυτο το μαγαζι ειναι οτι κανουν γαργαρα πιατα που παραγκελνεις θεωρωντας οτι θα χορτασεις και δεν θα τα ζητησεις για να γλυτωσουν τροφιμα και χρηματα.. απλα απαραδεκτο! Δεν υπαρχει περιπτωση να ξεχαστηκε κατι γιατι οταν μας επερνε παραγκελια ο σερβοτορος τα σημειωνε σε μπλοκακι και τον εβαλα να μας τα επαναλαβει πριν φυγει για να δω μην ξεχασαμε κατι. εν το το μεταξυ οταν ρωτουσα για τους χταποδοκεφτεδες μου λεγανε με ενα υφακι σαν ολα να πηγαινουν "ρολοι ναι ναι ερχονται" δλδ στο τελος ημουν ετοιμος να ρωτησω αν τωρα κοπανανε το χταποδι στα βραχια..
Τελος εχει γινει πολυ συζητηση για το value for money. Κατ'εμε και πιστευω οτι εχω δικιο, αυτος ο ορος αναφερεται σε ισοροποια τιμης - ποσοτητας αλλα και ποιοτητας. Γιατι αμα ειναι να τρως σαν γουρουνι αλλα να ειναι σαβουρες δεν μπορεις να πεις οτι αξιζει τα λευτα του.. οποτε ναι με 13€ τρως οσο θες αλλα η ποιοτητα ειναι φτωχη, υπαρχουν πιατα που δεν τρωγονται και αυτα που λες οτι ειναι ενταξει ειναι κυριως πιατα που δεν εχουν να κανουν με θαλασσινα ενω το μαγαζι λανσαρεται για ψαροταβερνα. Επιπλεον 13€ το και για τις ποσοτητες των μεριδων τους δεν ειναι καθολου λιγα.. α ναι κατι που δεν ανεφερα οι μεριδες ειναι πολυ μικρες. παραδειγμα τα μπιφτεκακια.. ουσιαστικα μιλαμε για δυο κεφτεδακια και με 5 - 6 πατατες μετρημενες.. και στο ιδιο μηκος κυματος ολα τα πιατα.. Αρα για να επιστρεψω στο ρεζουμε της τιμης να πω απλα οτι στη μεση ψαρο ταβερνα με 15 - 16€ το κεφαλι τρως απο ενα κυριως συν 3 - 4 πιατα στη μεση. Σιγουρα φαγητο πολυ καλυτερης ποιοτητας και πιστεψτε με ισως χορτασεις και περισσοτερο γιατι θα ειναι κανονικες μεριδες και οχι μισες που δινουν στο νησι.. αρα για αυτο δινω τοσο χαμηλη βαθμολογια στο value for money.. επισης με ενοχλησε πολυ που το μονο πιατο που μπορουσες να παρεις απο την προσφορα σε χταποδι ηταν οι μετριοτατοι χταποδοκεφτες αλλιως επρεπε να παρεις απο τα κανονικα πιατα χταποδι με 10€..
Και μια διευκρινηση για την πολυ χαμηλη βαθμολογια στη γευση.. κρινω ενα μαγαζι γαι αυτο που λεει οτι ειναι και αυτο λεει οτι ειναι ψαροταβερνα, οποτε οταν ολα τα θαλασσινα του ειναι απο μετρια εως κακα δεν μπωρω να του δωσω μεγαλυτερη βαθμολογια επειδη εχει καλο σαγανακι.. γτ ο πελατης παει να φαει ψαρι οχι τυρι.. οπως πχ αν πηγαινα σε ενα ιταλικο και ειχε χαλια σπαγκετι δεν θα του βαζα καλο βαθμο επειδη πχ θα ειχε καλο μπεργκερ..
Αν θα προτεινα σε καποιον να παει ; ειλικρινα δεν ξερω.. ισως αμα θελει κανεις να παει απλα για να γουρουνιασει σε στυλ φαστ φουντ αλλιως με την καμια.. παντως καποια μερα θα παω να δοκιμσω το απεναντι (πιατακια λεγεται νομιζω) που ειναι ιδιας ιδιοκτησιας και λειτουργει με το ιδιο συστημα (13€ οσο φας) αλλα με κρεατικα μονο και μονο απο περιεργεια..

ΥΓ
Επειδη ξεχασα να το αναφερω οσον αφορα την εξυπηρετηση, κανεις δεν μας εφερε χαρτοπετσετες και αλατοπιπερο στο τραπεζι.. χαρτοπετσετες αναγκαστηκαμε να ζητησουμε για να μας φερανε ενω για αλατοπιπερο απλα πειραμε μονοι μας απο το αδειο διπλανο τραπεζι.. επισης δεν εφεραν καθολου ψωμι.. πρωτη φορα μου συμβαινει σε ταβερνα.. ακομα και αυτοι που δεν φερνουν ψωμι απο μονοι τους ρωτανε αν θες. εδω τιποτα..

05 Μάρ 2016

Επισκευθηκαμε και εμεις το συγκεκριμενο μαγαζι, ημερα Παρασκευή. Το μαγαζι σχεδον γεματο, μονο 2-3 τραπεζια αδεια που γεμισαν και αυτα σχεδον αμεσως. Το πρωτο πραγμα που παρατηρησα ειναι οτι δεν εχει μουσικη και εχεις μια διαρκη βαβουρα στα αυτια σου οπως τα εστιατορια που τρωγαμε φανταροι στο στρατο. Ο χωρος τιποτα το σπουδαιο αλλα οκ.

Ας ξεκινησω απο το φαγητο. Τα ψαρικα ειναι πολυ κακομαγειρεμενα σε αντιθεση με τα κοψιδια που ειναι αρκετα γευστικα. Εξαιρετικος γαυρος μαρινατος, πολυ καλες πατατες τηγανιτες κομμενες στο χερι, μπριζολακια πολυ καλα ψημενα. Καλαμαρακια κακομαγειρεμενα, γαριδες μετριες, σαγανακι αρκετα καλο, τυροκαυτερη σουπερ οπωσδηποτε να δοκιμασετε. Μπυρα κρυα βεργινα οκ. Γενικα μειναμε ικανοποιημενοι απο το φαγητο.

Ας συνεχισω με το σερβις. Α-π-α-ρ-α-δ-ε-κ-τ-ο. Η συμπεριφορα των σερβιτορων ειναι απαραδεκτη. Μολις τελειωσαν τα πρωτα πιατα και θελαμε να ξαναπαραγγειλουμε, ψαχναμε να βρουμε το σερβιτορο. Καναμε νοημα και μας αγνοουσε επιδεικτικα. Εν τελει οταν παραγγειλαμε μας εφερε τα μισα πιατα απο αυτα που ζητησαμε. Και οχι τοσο νοστιμα οσο τα πρωτα. Γι αυτο οποιοι πατε καντε μια τεραστια παραγγελια στην αρχη.

Αν θα ξαναπηγαινα? Μπορει. Δεν το προτεινω σε παρεες που θελουν να βγουνε να τσιμπησουν και να ακουσουν και κανενα τραγουδακι. Τωρα με το γυναικακι μπορει να ξαναπηγαινα καποιο μεσημερι που δεν θα εχει μαγειρεψει.

20 Ιαν 2016

Offer (K)night vol.1

Ε ντάξει δεν είμαι ο μόνος θέλω να πιστεύω που έχει την περιέργεια να πάει σε μαγαζί με προσφορές τύπου «όσο φας όσο πιεις τόσα ευρώ». Παρά το δελεαστικό της προσφοράς τα περισσότερα μαγαζιά έχουν ποιότητα φαγητού «μηδέν» και ακόμα και τα λιγοστά χρήματα που δίνεις τα λυπάσαι. Ξεκινάω λοιπόν αυτό το ταξίδι της αναζήτησης των μαγαζιών με προσφορές που θα πάω και θα χαρώ να πληρώσω.

Η αρχή έγινε από το «Νησί» στο Αιγάλεω που βρέθηκα εντελώς τυχαία κάποια μέρα όταν έκανα βόλτα με την παρέα μου και από μακριά διακρίναμε το «όσο φας και όσο πιεις 13 ευρώ». Είμαι διστακτικός γενικά στο φαγητό αλλά επειδή οι φίλοι μου είναι… (πώς να το θέσω κόσμια) ολίγον τι σαβούρες αναγκαστικά ακολουθώ.

Συμπαθητικό μαγαζί, καθαρός χώρος (που μετράει άπειρα για μένα), αρκετά μεγάλης χωρητικότητας, ευγενέστατο προσωπικό και όνομα αντιπροσωπευτικό του μενού. Ψαρικά και τα συναφή.

Ξεκινήσαμε με αρκετές μερίδες καλαμαράκια, γαρίδες, πατάτες, καβουροσαλάτες, μύδια αχνιστά, μυδοπίλαφο, γαύρο (τηγανιτό και μαρινάτο) και στη συνέχεια «ανακυκλώναμε» τα ίδια πιάτα ξανά και ξανά.

Η ετυμηγορία μου ίσως σοκάρει κάποιους. Θα πω λοιπόν ότι φαινομενικά τα λεφτά που δώσαμε έπιασαν τόπο αφού από τις 21.30 μέχρι και τις 00.20 παραγγέλναμε (6-7 re-fill κάθε πιάτο, 32 Coca-Cola και γενικά η κτηνωδία δεν είχε τελειωμό). Η ποιότητα, παρά την γενική μου εντύπωση για τα συγκεκριμένα μαγαζιά, δεν ήταν τόσο τραγική. Οι μερίδες ήταν γενναιόδωρες, η γεύση ανεκτή και γενικά το όλο μενού χορταστικό.

Αν θα το επισκεφτώ ξανά; Δεν ξέρω. Αλλά για τέτοιες καταστάσεις αρκεί και με το παραπάνω.

05 Μαι 2016

Πραγματικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ συμπεριφορά από το προσωπικό... Έφεραν τα μισά από την αρχική παραγγελία...

Θέλοντας να ξαναπαραγγειλουμε έπρεπε να περιμένουμε τον μοναδικό σερβιτόρο για 40 τραπέζια που δέχεται παραγγελίες...2 ώρες και ακόμα να έρθει η παραγγελία.

Όσον αφορά το φαγητό συμπαθητικές γεύσεις αλλά ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ ΜΕΡΙΔΕΣ, το θέμα δεν είναι όμως τόσο η ποσότητα όσο το ότι αν θες λίγο παραπάνω πρέπει να περιμένεις πολύ και αν στα φέρουνε.... καθώς το μενού των 13 ευρώ ανά άτομο σου επιτρέπει να παραγγείλεις ότι θες από συγκεκριμένο κατάλογο όσες φορές θες.. ΑΛΛΑ στην πράξη αυτό είναι αδύνατον... Ένας σερβιτόρος από τους 10 δέχεται παραγγελίες με αποτέλεσμα αν καταφέρεις να παραγγείλεις ίσως καταφέρεις να φας ότι θυμηθούν να φέρουν. Παραγγειλαμε 2 πατατες και έφεραν την μια... Το αναφέρουμε σε έναν σερβιτόρο και η απάντησή του ότι η δεύτερη μερίδα θα έρθει σε λίγο... Θα φάμε δηλαδή οπότε θέλουν και όσο θέλουν.

Σαν χώρος καθόμαστε έξω οπότε είναι απλά μια πλατεία με τραπεζάκια... Πολύ καλύτερα από μέσα τρομερή φασαρία.... Τα χρήματα δεν τα αξίζει με τίποτα.... Μπορεί να είναι λίγα αλλά η σχέση ποιότητας εξυπηρέτησης τιμής..... ΤΡΑΓΙΚΗ. Κάνοντας λοιπόν τις απαραίτητες παρατηρήσεις στον "υπεύθυνο" μοναδικό σερβιτόρο η απάντησή του ήταν ότι εμείς έτσι δουλεύουμε και ότι έτσι είμαστε από τότε που ανοίξαμε εδώ και τέσσερα χρόνια και έτσι θα είμαστε... Τα. συμπεράσματα δικά σας... εγώ πάντως αν και κάτοικος της περιοχής δεν θα τους ξανατιμησω.

10 Μάρ 2016

Το Αιγάλεω μου είναι τόσο γνωστό όσο και η πρωτεύουσα του Τατζικιστάν. Δεν το λέω για κακό, απλά έτυχε.

Και που το ανακάλυψες ρε πονηρούλη? Εγώ το ανακάλυψα εσείς θα έρθετε? Έχει κοντά και στάση μετρό αν βαριέστε να οδηγάτε και να ψάχνετε για παρκάρισμα. Το καλύτερο σας το άφησα για το τέλος, έχει μενού όσο φας και όσο πιεις με 13 ευρώ. Φύγαμε? Μέσα!!!!!

Το πιάσατε? Πήγαμε λοιπόν τον προηγούμενο μήνα 4 φίλοι σε φάση ''μπακουροκρασοκτηνωδία''.

Φάγαμε και εξυπηρετηθήκαμε μέτρια. Δεν τους κακολογώ, αυτά σκέφθηκε ο επιχειρηματίας για να επιβιώσει τις δύσκολες τούτες μέρες. Πολλά πιάτα έχει το μενού και δυσκολεύομαι να τα θυμηθώ όλα. Σίγουρα δοκιμάσαμε φάβα, τυροκαυτερή, τζατζίκι, χταποδοκεφτέδες, σαγανάκι, χωριάτικη σαλάτα, μπακαλιάρο, μύδια, γαρίδες, καλαμαράκια και μικρό ψαράκι.

Τραγικά δεν μπορείς να τα πεις, όλα παίζανε στο επίπεδο της μετριότητας και του προκάτ αλλά υποφερτού. Το λευκό κρασάκι ευτυχώς πινόταν, γιατί αν συνέβαινε το αντίθετο την άλλη μέρα με τις ποσότητες που ήπιαμε θα έπρεπε να βλέπουμε το Hangover με τον Ζάκ Γαλυφιανάκη για να συνέλθουμε. Ευτυχώς!!!!!

Οι σερβιτόροι τρέχαν και τρέχαν και τρέχαν για να εξυπηρετήσουν τους πεινασμένους. Είναι και λίγο κουτοπόνηροι, όταν τους παραγγέλνεις συμπληρώματα από κάποια πιάτα και με ένα μυστήριο τρόπο έρχονται τα μισά πιάτα και σε μισές μερίδες. Αν δεν βαριέσαι ξαναπαραγγέλνεις. Αντέχεται όμως αν στο κάτω κάτω της γραφής θυμηθείς πόσο θα λέει η λυπητερή στο τέλος.

Μια μικρή αναφορά στον χώρο ποτέ δεν βλάπτει. Στρίμωγμα βρε παιδί μου πολύ στρίμωγμα, αν έχετε κλειστοφοβικές τάσεις την βάψατε. Τέλος πάντων καταλάβατε γίνεται προσπάθεια εκμετάλλευσης κάνε νανοεκατοστού και ίσα ίσα μπορείς να αναπνεύσεις.

Τελειώνω με ερώτηση φιλοσοφικού χαρακτήρα. Είναι το βασίλειο του κατεψυγμένου, ωραία? Ο Player το συνιστά? Ναι αν περνάτε αφραγκιές και θέλετε να φάτε σαν βροντόσαυροι παρέα με τον Χαικάλη, τον Φιλιππίδη και τον συχωρεμένο τον Μπουλά. Καλά θα περάσετε μην ψαρώνετε.

17 Φεβ 2016

Στο νησι πηγαινω τα τελευταία 2.5 χρόνια περίπου. Καθε 3-4 μηνες. Το καλοκαίρι μπορεί και λίγες φορές παραπάνω. Ας τς πάρουμε από την αρχή και αναλυτικά.
Οτι ακούγεται ισχύει. Με 13 ευρώ τρως θαλασσινα του σκασμου και πίνεις αναψυκτικά, μπυρα βεργίνα, κρασί και ούζο χύμα.

Το μαγαζί εχει τζαμαρίες, είναι βαμμένο λευκό και έχει θαλασσινές διακοσμήσεις.
Καθαρό, με πολύ γρήγορο σέρβις. Εχει μια πιτσιρικα και τα κουβέρ και τα ποτά, δυο παλικάρια που σερβίρουν και 2 που μαζεύουν. Το καλοκαίρι βγάζει και τραπέζια πςνω στην πλατεία Δαβάκη.

Ας μιλήσω λίγο για το φαγητό. Καλής ποιότητας κατεψυγμένα θαλασσινά, τηγανισμένα σε καθαρό σπορέλαιο. Τα καλαμαράκια τα τηγανητά εχουβ καλή ποιότητα. Ειναι μικρά και ειναι ολόκληρα όχι ροδέλες. Γαρίδες το κανονικό μέγεθος. Από αυτες που τρως πάνω στην θάλασσα και στις σερβιρουν ταχα μου για φρεσκες. Μύδια υπάρχουν σε τηγανητα, σε αχνιστα, σε σαγανακι και σε ριζοτο. Οσες φορες εψαξα μετα απο τοσο μυδι, να βρω ενα χαλασμενο για να σπάσω την γκινια δεν βρηκα ποτέ.

Το ριζοτο με κρεμα γαλακτος τελειο, το σαγανακι με μουσταρδα το βρηκα περιεργο. Δεν ειναι του γουστου μου. Γαυρος μαριναρισμενος με σκορδο εξαιρετικος. Το λαδι ειναι καλης ποιοτητας αγουρελαιο! Πατατες τελειες και οχι προκατ οπως λεει καποιος αλλος κυριος εδω μεσα αλλα πολυ μικρη μεριδα. Να παιρνετε παντα παραπανω μεριδες. Σαγανακι πολυ ωραιο! Κολοκυθοκεφτεδες, χταποδοκεφτεδες παρα πολυ νοστιμοι. καβουροσαλατα δεν μου αρεσει γιατι βαζουν κετσαπ. Τυροκαυτερη ακουσα απο την παρεα τα καλυτερα αλλα δεν δοκιμασα γιατι δεν τρωω.

Ζητησα και σαρδελες ψητες δεν ειχαν. Μου εκατσε λιγο στραβα γιατι καθε φορα που πηγαινα επαιρνα. Καποια στιγμη μετα τον δευτερο γαυρο μαρινατο μου ειπαν οτι πηρα τον τελευταιο. Πρεπει να εχουν κατι σαν πλαφον σε μερικα προιοντα. Η να τους τελειωνουν καθως σε αυτο το μαγαζι δεν γινεται απλη καταναλωση αλλα υπερκαταναλωση. Σαλατα αναμεικτη με πολυ ωραια σος. Να την παρετε. Το ψωμακι δοξα το θεο φρεσκο.

Λοιπον επειδη με ειχαν στα οπα οπα οι γονεις μου και απο μικρη με ταιζαν πολυ θαλασσινα, ενα εχω να σας πω. Η ποιοτητα απο το νησι δεν παιζεται. Μπορει να μην εχει καραβιδες κτλ αλλα η ποιοτητα ειναι ακριβως η ιδια οπως σε αυτα που πηγαινεις σε παραθαλασσια μαγαζια και σε πιανουν κοτσο και σου χρεωνουν την μεριδα δεκα και εντεκα ευρω. Εμεις σημερα 4 ατομα πηραμε πανω απο 20-25 πιατα και πληρωσαμε 13 ευρω το ατομο. Μαζι με τις κοκα κολες.

Μειον.... πρεπει να κλεισεις τραπεζι. Αλλα αν πας και εχουν σε βολευουν.
Τελευταια εχει παραμαθευτει το μαγαζι και σημερα αγιου βαλεντινου που πηγα ηταν γεματο φωνακλαδες. Δεν με πειραζει αυτο βεβαια. Αλλα ηταν πως να το πω. Ξερετε αλλα χουγια. Ρομ και τετοια.

Επισης αν βλεπεις καθε φορα και παραγγελνεις καμια δεκαρια πιατα κανουν πως ξεχνανε τα μισα. Και πρεπει να εχεις θρασος να τα ξαναζητησεις... αυτα...

Μαυροκορδάτου 1, Πλατεία Δαβάκη, 10244, Αιγάλεω

OROSCOPO
Μενού δύο ατόμων για τ...
Ιταλία
Ιλίσια - Χίλτον