Μικρό και παραδοσιακό κρητικό μεζεδοπωλείο.

24 Σεπ 2016

Επισκεφθήκαμε το Μικιό στα τέλη Ιουλίου μία βραδυά με πολλή ζέστη. Το βλέπαμε χρόνια ως κάτοικοι της περιοχής αλλά δεν μας γέμιζε το μάτι. Η αλήθεια είναι ότι με το πέρασμα των χρόνων, όλο και βελτιωνόταν (ο εξωτερικός χώρος τουλάχιστον) και έτσι αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε.
Έχουμε και λέμε: Όταν θέλεις να λέγεσαι κρητικό εστιατόριο ακόμα και αν είσαι στην Αθήνα, οφείλεις να τηρείς κάποια στάνταρντ. Π. χ.: δεν εννοείται μαγαζί με κρητική κουζίνα να μην σε καλωσορίζει με ρακή και κάποιο μεζεδάκι. Είναι εκ των ων ουκ άνευ. Ούσα εκ του ημίσεος με καταγωγή από Χανιά, τα ξέρω καλά αυτά τα απαραίτητα. Στο Μικιό λοιπόν, το μόνο που ήρθε ήταν ένα μικρό μπολάκι με ελίτσες και κάποιο ψωμάκι αν θυμάμαι, που τα χρεώνουν κατά πάσα πιθανότητα ως ψωμί, το πληρώνεις δηλαδή. Η ρακή εξαφανισμένη. Υπήρχε μόνο στον κατάλογο σε μία εξωφρενική τιμή, σε σημείο που δεν την τιμήσαμε γιατί το θεωρήσαμε κοροϊδία μέγιστη, γνωρίζοντας την τιμή της αγοράς της. Από την πλευρά της εξυπηρέτησης, το παιδί που μας σέρβιρε λίγο βαριεστημένο και αγέλαστο. Δεν κερδίζεις κόσμο έτσι όμως.
Ο κατάλογος είναι πολύ λιτός και απορώ γιατί. Η κρητική κουζίνα έχει τόσα πολλά πιάτα και ορεκτικά και κυρίως που από μόνα τους γεμίζουν σελίδες. Περιοριστήκαμε σε χωριάτικη (καλή), μία μαραθόπιτα (καθόλου καλή και μικρή) και κοτόπουλο απάκι (πολύ νόστιμο πιάτο που έσωσε την βραδυά από οικτρή αποτυχία). Επίσης πατάτες τηγανητές αρκετά καλές. Δύο μπύρες σωστά παγωμένες (ευτυχώς) αντικατέστησαν τη ρακή που δεν πήραμε. Νομίζω ο λογαριασμός ήρθε κάτι λιγότερο από 30 ευρώ, ακριβά γι αυτά που πήραμε.
Το μεγαλύτερο φάουλ όμως: όπως είπα στην αρχή ότι τα κρητικά εστιατόρια σου φέρνουν κέρασμα με το που κάθεσαι, πολύ περισσότερο γίνεται στο τέλος. Εδώ μας κεράσανε την απόδειξη μόνο. Ούτε ρακή, ούτε κάποιο γλυκό, ούτε φρούτο. Δεν το καταλαβαίνω αυτό σε πολλά μαγαζιά. Τι κοστίζει ένα πιάτο μέσα στο κατακαλόκαιρο που βρωμάει ο τόπος από καρπούζια να σου φέρουν μια φέτα σε ένα πιατάκι; Έτσι για να πεις ότι σε κεράσανε βρε αδερφέ και να μην μπορείς να πεις και τίποτα. Αυτό ισχύει για όλους εννοείται και όχι μόνο για τους κρητικούς. Αλλά πολύ περισσότερο γι αυτούς. Μάλλον δεν πρέπει να έχουν και πολλή σχέση με Κρήτη στο Μικιό γιατί αυτό δεν θα συνέβαινε. Στην Κρήτη σε σουβλατζίδικο να πας, θα σου φέρουν κέρασμα το 200άρι τη ρακή, γλυκό και φρούτο.
Τουλάχιστον μας έφυγε η απορία και το δοκιμάσαμε. Αλλά για να ξαναπάμε ουδείς λόγος φυσικά. Αφενός ο πολύ περιορισμένος κατάλογος, αφετέρου οι υψηλές τιμές και η απουσία κεράσματος συνιστούν από μόνα τους λόγους προς αποφυγήν.

03 Φεβ 2017

Απόγευμα Κυριακής επισκεφθήκαμε το κρητικό μεζεδοπωλείο μετά από βόλτα στην παραλία.

Το μενού έχει κυρίως μεζέδες και 2-3 κυριως πιάτα. Ότι φάγαμε ήταν γευστικότατο και ποιοτικό, ειδικά τα καλιτσούνια που ηταν τηγανισμένα στην εντέλεια τραγανά και στεγνά. Τα τσιγαριαστά μανιτάρια δεν με ικανοποίησαν πλήρως γιατί ήταν κάπως ωμά και η σάλτσα τους δεν είχε δέσει αρκετά. Η σαλάτα ήταν νοστιμότατη και χορταστική το λουκάνικο ρεθύμνου πολύ καλό όπως και το απάκι.

Ο χώρος εσωτερικά μάλλον έχει παραμείνει από προϋπάρχον κατάστημα, με παλιομοδίτικα πλακάκια στο δάπεδο και μια ψευδοροφή με κρυφό φωτισμό μάλλον παράταιρη.

Στα αρνητικά του χώρου ότι επιτρέπει το κάπνισμα. Ο σερβιτόρος που μας εξυπηρέτησε πολύ καλός ευγενικός και γρήγορος. Στο τέλος μας κεράσανε γιαούρτι με μελί.

Αγίου Αλεξάνδρου 58, Παλαιό Φάληρο