Σουβλατζίδικο-Ψησταρία στο Γαλάτσι. Ανοιχτά κάθε μέρα απο το μεσημέρι.

21 Φεβ 2018

Υπάρχουν και αυτές οι φορές που ζητάς κάτι παραπάνω από ένα ψητοπωλείο, να έχει π. χ. λίγο πιο ψαγμένα πράγματα από τα αναμενόμενα και βαρετά. Αν για παράδειγμα έχει ένα "σουβλάκι της Ανδριανής" και σου έρθει τυλιχτό με φαλάφελ, γλυκόξινη τσάτνει πιπεριάς Φλωρίνης και καραμελωμένα κρεμμύδια σε τιμή κλασικού σουβλακιού, πώς ακούγεται; Μάλλον ενδιαφέρον.

Κοιτάζοντας τον διαδικτυακό τους κατάλογο κάτι με έψησε να επισκεφτώ το ( πλέον επονομαζόμενο ) Λαμπρινάκι, πιο πολύ με διάθεση να δω κάτι διαφορετικό και πράγματι έτσι συνέβη. Η θέση του πάνω στην πλατεία της Λαμπρινής είναι πέρασμα και το ευνοεί πολύ. Με το πάρκινγκ επίσης δεν είχαμε πρόβλημα, λίγο πιο εδώ, λίγο πιο εκεί, εύκολα βρίσκεται θέση για όλους.
Ο μικρός επάνω χώρος είναι πιο ενδιαφέρων. Εμείς καθήσαμε κάτω, σε ένα από τα καναπεδάκια κοντά στην τζαμαρία, ωστόσο τα τραπέζια και οι καρέκλες τους μου φάνηκαν γενικά κάπως... μικρών διαστάσεων για ψηλούς ή για πιο εύσωμους.
Το προσωπικό πάντως έδειξε καλή διάθεση σε κάθε περίπτωση για την καλύτερη εξυπηρέτησή μας. Το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο, λόγω καθημερινής, αλλά μαζί με τη σάλα "έτρεχαν" ταυτόχρονα και τις απανωτές τηλεφωνικές παραγγελίες αλλά και όσους παραλάμβαναν επιτόπου χωρίς να χάνουν τη μπάλα και χωρίς να καθυστερούν τους καθήμενους, οπότε μια χαρά!

Με εντυπωσίασε ο μεγάλος και αρκετά ενδιαφέρον αριθμός σε σαλάτες και ορεκτικά που είδα, κάτι που συνήθως σε κάνει να παραγγέλνεις περισσότερα από όσα υπολογίζεις και διαφορετικά από αυτά που μπορεί να θέλουν οι υπόλοιποι - έτσι είναι, υπάρχουν οι λιγόφαγοι και υπάρχουν κι αυτοί που το μάτι τους δε χορταίνει.
Κάπως έτσι λοιπόν ξεκινήσαμε με τη ντοματοσαλάτα, με γλιστρίδα, κρεμμύδι, κάππαρη και μαλακιά ξινομυζήθρα, που ήταν φρέσκια, δροσερή και σε καλή ποσότητα ( 5,90 e ). Ελαιόλαδο, ξύδι κτλ υπάρχουν στο τραπέζι για να τη φέρετε ακριβώς στα γούστα σας, εμένα το μόνο που με χάλασε λίγο ήταν το κρεμμύδι που ήταν άτσαλα κομμένο σε γαιδουροκομμάτια ακατάλληλα προς κατανάλωση.

Από τα ορεκτικά, η τηγανιτή φέτα σε κρούστα από σουσάμι ήταν μια γευστική αποκάλυψη, δεν έχω ξαναφάει κάτι παρόμοιο. Τραγανό περίβλημα και γλύκισμα εσωτερικά, και επίσης καλής ποιότητας φέτα. Συνοδεύεται με μέλι αλλά εμείς προτιμήσαμε τη μαρμελάδα ντομάτας, όξινη και γλυκιά ταυτόχρονα, της πήγε ωραία. Τα 2 ευμεγέθη τρίγωνα της μερίδας τα θεωρώ πολύ καλό vfm ( 4,90 e ).
Το ίδιο συνέβη και με τα βιολογικά αυγά μάτια πάνω σε σταμναγκάθι, που κάθονται πάνω σε μια μακρόστενη μεγάλη ζυμωτή φέτα τραγανού ψωμιού και ενισχύονται με μια κρεμώδη σως γιαουρτιού και φέτας ( 5,90 e ). Σχεδόν εργολαβία δική μου το πιάτο αυτό, ήταν ιδιαίτερα χορταστικό, σαν ένα πλήρες γεύμα, και όλα τα υλικά έδεσαν απόλυτα μεταξύ τους. Σπάζοντας τους κρόκους έγινε και πολύ ζουμερό!

Τα καλαμάκια ήταν επίσης αρκετά καλά και καλοψημένα ( χοιρινό και κοτόπουλο, μαζί με το πιτάκι τους, 1,50 και 1,70 e αντίστοιχα ) και μου φάνηκαν χειροποίητα. Τέλος δοκιμάσαμε και τα μπριζολάκια τους που σερβίρονται μαζί με πίτες κομμένες, φρέσκιες πατάτες και μια κόκκινη γλυκοπικάντικη σως ( 7,80 e ). Ήταν επίσης νόστιμα και αξιοπρεπή ως μερίδα, αν και να πω την αλήθεια, σαν τα αντίστοιχα της Βοσκοπούλας δεν έχω βρει αλλού.

Συνοδεύσαμε με 1/2 lt βιολογικό ροζέ Λήμνου εξαιρετικό ( 3,90 e ) και το νεράκι ήρθε σε μποτίλια δική τους, ενώ είχαμε και κέρασμα μικρές μπουκίτσες από γλυκό μωσαικό ( πραγματικά το έχω βαρεθεί όμως ), ωστόσο εκτιμάται πάντα ως κίνηση.

Σύνολο λογαριασμού 33 ευρώ, με πολύ καλές εντυπώσεις στο γευστικό κομμάτι και στο vfm. Θα επιστρέψω κάποια στιγμή και για άλλα ενδιαφέροντα ορεκτικά αλλά και για το σουβλακοφαλάφελ σίγουρα.

Αξιοπρεπέστατη λύση αν βρεθείτε στα πέριξ, προτείνω να το δοκιμάσετε.