ΜΕΖΕΔΟΚΟΥΤΙ

Αριστοτέλους 52, Χαλάνδρι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

ΤΡΙΤΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ(ΑΠΟ ΤΙΣ 17:00) ΣΑΒΒΑΤΟ-,ΚΥΡΙΑΚΗ(ΑΠΟ ΤΗ 13:00) ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΛΕΙΣΤΑ
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Σε μια παλιά μονοκατοικία στο Χαλάνδρι εχει βρει στέγη το ΜΕΖΕΔΟΚΟΥΤΙ ένα μεζεδοπωλείο με έμφαση στους κρεατομεζέδες και πιστη στο καλό ποτό και την ποιότητα.Εδώ ο Γιάννης Ρελάκης(πρωην chef στο εστιατόριο Ιστιοπλοικός)και ο Γιώργος Παρίσης(βραβευμένος μαγειρας με Χρυσό Σκούφο)δημιουργούν μεζέδες με φαντασία ,μεράκι και καλή ποιότητα στις πρώτες υλες.Σας περιμένουμε στην όμορφη βεράντα μας για καλό φαγητό και καλό ποτό!

Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Έχοντας ζήσει κάποτε την Υδρούσσα, το Κουκλάκι, το Χοχλιδάκι και τον Καλοζύμη στις μεγάλες δόξες τους, όπου έπρεπε να κάνεις τάμα για να βρεις καρέκλα να ακουμπήσεις, τότε που ο κόσμος διασκέδαζε χωρίς αύριο και χωρίς υποψίες για το τί θα επακολουθούσε μετέπειτα, διαπιστώνω για μια ακόμα φορά, ότι η κρίση και ο χρόνος άφησαν τα σημάδια τους και στο Χαλάνδρι το άλλοτε σφύζον από κόσμο και ζωή.

Παρατηρώντας τον τελευταίο καιρό τις προσφορές στο e-table, μου έκανε τρομερή εντύπωση η πολύ μεγάλη έκπτωση της τάξης του 40 - 50% σε αρκετά μαγαζιά σε μια κοντινή ακτίνα, στο Χαλάνδρι και στα πέριξ, έκπτωση που δεν θα μπορούσες να διανοηθείς καν, αν μιλάγαμε για άλλη εποχή, αλλά ούτε και να προσπεράσεις έτσι εύκολα στην σημερινή.

Ψάχτηκα λίγο περισσότερο, διάβασα και τις συμπαθητικές κριτικές που έχουν γραφτεί για το Μεζεδοκούτι και αποφάσισα να το επισκεφθώ καθημερινή Τετάρτης το βραδάκι, κάνοντας κράτηση μέσω e-table με την προσφερόμενη έκπτωση 40% στο σύνολο του λογαριασμού, που ισχύει αυτή την εποχή για Τρίτη - Τετάρτη - Πέμπτη.

Δεν ξέρω πόση κοσμοσυρροή υπάρχει τα Σαββατοκύριακα, αλλά όσο εύκολα και γρήγορα φτάσαμε, άλλο τόσο εύκολα και αβίαστα βρήκαμε να παρκάρουμε σε απόσταση 100 μέτρα από το μαγαζί, ας μην ξεχνάμε ότι είναι κέντρο Χαλάνδρι.

To Mεζεδοκούτι βρίσκεται δίπλα δίπλα με τον Ιορδάνη και τον Καλοζύμη, οι οποίοι επίσης αυτή την εποχή "τρέχουν" με έκπτωση στο ίδιο site, ομοίως και η Υδρούσσα λίγο πιο κάτω.

Φτάνοντας, μας υποδέχτηκε ο νεαρός σερβιτόρος, χαμογελαστός και ευγενικός. Μας υπέδειξε πού μπορούσαμε να καθήσουμε και λόγω της ευχάριστης καλοκαιρινής θερμοκρασίας που μας επεφύλαξε ο Απρίλης έως τώρα, καθήσαμε στον έξω χώρο, που μοιάζει με βεράντα και που είχε ανοιχτά κάποια παράθυρα για δροσιά.

Το μαγαζί εσωτερικά είναι μεγάλο και ενιαίο, με το ξύλο να κυριαρχεί παντού, ψηλοτάβανο και αεράτο, με ένα μεγάλο μαυροπίνακα όπου μπορείς να γράψεις ό, τι θες και με ζωντανή μουσική τα Σαββατοκύριακα. Η διακόσμησή του είναι με κάδρα και αφίσες από ρετρό ελληνικές διαφημίσεις και ο φωτισμός γενικά χαμηλός όπως και η μουσική. Δεν μπορώ να πω ότι ο χώρος με ικανοποίησε ιδιαίτερα, δεν έχει αυτό το "κάτι" που θα με κάνει να πω "γουάου". Επίσης θεωρώ ότι ένα φρεσκάρισμα το χρειάζεται ( καθώς μάλλον το κράτησαν ίδιο από την προηγούμενη χρήση του ) και πάντως παρατήρησα κάποια ίχνη φθοράς. Ωστόσο δεν με ενόχλησε και κάτι, και σίγουρα από άποψη καθαριότητας όλα καλά.

Νεράκι σε μποτίλια δική τους και 2 στρογγυλά πολύ νόστιμα, ζεστά και σίγουρα όχι τυποποιημένα ψωμάκια, συνοδεία ενός ντιπ που μάλλον ήταν πελτές ντομάτας με λάδι, ήταν το καλωσόρισμα ( κόστος 2 επί 0,80 ) μαζί με μια μισόλιτρη κανάτα κόκκινο ημίγλυκο κρασί, πολύ καλό και στη σωστή θερμοκρασία φίλε manos36, που παραγγείλαμε για να πίνουμε όση ώρα χαζεύαμε το μενού ( κόστος κρασιού 5 ευρώ ).

Αυτό που έχω να πω είναι, ότι το βρήκα πολύ ακριβό για το είδος του. Ελάχιστα ορεκτικά είναι περί τα 5 ευρώ ενώ τα περισσότερα μαζί με τις σαλάτες και τα κυρίως είναι από 7,50 ευρώ και πάνω, με πιο ακριβές κάποιες ποικιλίες πολλών ατόμων. Αναλυτικά αυτά που παραγγείλαμε εμείς, ήταν τα εξής:

- Κοτοσαλάτα ( 7.90 ευρώ ). Λίγο παραπλανητικό όνομα, στην ουσία είναι μαρούλι σγουρό, λόλα κόκκινη, καλαμπόκι, φιλετάκια κοτόπουλο που ήταν λίγο παγωμένα και σως μουστάρδας. Η γραβιέρα ήταν τρίμμα από πάνω, θα την προτιμούσα σε κύβους ή σε φλοίδες όπως η παρμεζάνα στου Καίσαρα, για να την καταλάβω πιο καλά στη γεύση. Δεν ήταν άσχημη η σαλάτα, αλλά δεν ήταν και κάτι που θα μου μείνει αξιομνημόνευτο, πάντως την φάγαμε όλη.

- Αυγά στραπατσάδα ( 7.90 ευρώ, πολύ υπερτιμημένο πιάτο ). Πολύ πρωτότυπη παρουσίαση, ήρθε σε στρογγυλό βαθύ πιάτο, έχοντας μια κομμένη πίτα σε 4 κομμάτια τοποθετημένα γύρω γύρω σε στυλ φωλίτσας και μέσα στη φωλιά τα αυγά στραπατσάδα, με σπανάκι, φέτα και καπνιστό χοιρινό κρέας σε μεγαλούτσικα κομμάτια. Αρκετά νόστιμο και ζουμερό, το φάγαμε σχεδόν όλο, θα προτιμούσα το σπανάκι να ήταν πιο διαχωρισμένο από τα αυγά καθώς είχαν ενσωματωθεί μεταξύ τους και ήταν κάπως λιωμένο.

- Μελιτζάνα με σκόρδο, λεμόνι και θυμάρι ( 6.40 ευρώ ). Εδώ ίσως έγινε κάποιο λάθος, αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρη. Από την περιγραφή, άλλο περίμενα να δώ και άλλο είδα. Ήρθε μελιτζάνα φούρνου με φέτα και τίγκα στην κόκκινη σάλτσα. Θεωρώ ότι έγινε λάθος, καθώς εξ'όσων γνωρίζω ο συνδυασμός ντομάτα με λεμόνι δεν είναι κι ότι καλύτερο γευστικά. Επιπλέον δεν ανίχνευσα πουθενά ούτε το σκόρδο ούτε το θυμάρι. Όπως και να έχει, το τσιμπήσαμε, όμως όχι όλο, για εμένα έπεσε βαρύ. Και θα προτιμούσα την μελιτζάνα ολόκληρη, ανοιγμένη στη μέση και με λιγότερη σάλτσα, και όχι σε μικρές μπουκιές, που ήταν μεν λουκούμι, αλλά έπρεπε να αφαιρώ συνεχώς τα μικρά κομμάτια της φλούδας της.

- Πατάτες φουρνιστές ( 6.20 ευρώ ), με μπέικον, κρέμα γάλακτος και πιπεριά και με μπόλικο τυρί λιωμένο από πάνω. Μας άρεσαν πολύ, ήταν πολύ μαλακιές οι πατάτες, επίσης μεγάλη μερίδα που δεν την καταφέραμε ολόκληρη και πήγε πακέτο για το σπίτι, μαζί με τη μισή μερίδα που επίσης περίσσεψε από τα

- Χοιρινά μπριζολάκια σχάρας ( 7.90 ευρώ ), 3 φιλετάκια καλού μεγέθους, αρκετά καλά σε νοστιμιά, συνοδευόμενα με μια πίτα κομμένη και μπόλικες τηγανιτές πατάτες.

Εκ των υστέρων σκέφτηκα ότι ήθελα να είχα παραγγείλει άλλα πράγματα, λίγο διαφορετικά από αυτά που πήρα, και το πιθανότερο είναι να ξαναπάω κάποια στιγμή για να δοκιμάσω άλλα πιάτα. Αυτό όμως, υπό την προϋπόθεση ότι θα συνεχίσουν να έχουν ανάλογες προσφορές και στο μέλλον, καθώς με τις κανονικές του τιμές, το μενού είναι αντικειμενικά πολύ ακριβό για εμάς τους άνεργους που το πορτοφόλι μας είναι μεν φιλάσθενο αλλά προσπαθούμε να μην αρρωστήσουμε κι εμείς με κατάθλιψη και δεν το βάζουμε κάτω.

Θεωρώ αξιόλογη την όλη προσπάθεια που κάνουν με τόσο γενναίες προσφορές, ώστε να γνωρίσει ο πελάτης ένα νέο μαγαζί, που είναι απαγορευτικό για το βαλάντιό του να το επιλέξει εκτός προσφοράς, και ταυτόχρονα μια έξυπνη επιχειρηματική κίνηση να τονώσουν τις "καθημερινές" του μαγαζιού τους και να μείνουν ζωντανοί, σε μια αγορά που χειμάζεται συνεχώς.

Οι παρέες, που ήταν των 2 ατόμων, όπως και εμείς, ήταν μετρημένες στα δάχτυλα, μέχρι τις 22.30 που φύγαμε, κρίμα για μια τόσο γενναία έκπτωση και για ένα τόσο μεγάλο σε χώρο μεζεδοπωλείο. Αυτό μου άφησε μια περίεργη επίγευση στο τέλος.

Το σύνολο του λογαριασμού μας ήταν στα 42.90 ευρώ, και μετά την έκπτωση έπεσε στα 25,74, η τελική τιμή εξαιρετικά καλή και ανταγωνιστική για όσα φάγαμε. Οπότε για το vfm θα κινηθώ στο 3/ 4, που είναι το πιο δίκαιο, για να μην είμαι ούτε υπερβολικά αυστηρή ούτε πολύ επιεικής. Η απόδειξη κόπηκε κανονικά, κέρασμα δεν μας ήρθε κάποιο γλυκάκι, ήρθαν όμως 2 σφηνάκια πολύ ωραίο οινόμελο, με ωραία αρώματα γαρύφαλλου και κανέλας.

Άσχετο, αλλά και σχετικό, διαβάζω τώρα ότι ο φίλος μας ο ΦΠΑ μεγάλωσε κι άλλο, έφτασε 24, το μόνο που μένει τώρα είναι να του βρούμε και μια καλή κοπέλα να τον παντρέψουμε. Ή μήπως όχι, να τον αφήσουμε να πάει 30 ;;; Απορίες...

Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το μεζεδοκούτι είναι μία νέα σχετικά άφιξη στο Χαλάνδρι και μάλιστα ακριβώς μέσα στην παλιά πιάτσα του Ιορδάνη και της Καλοζύμης. Είναι όμορφο, καθαρό και καλαίσθητο και σαν νέο μαγαζί, οπωσδήποτε δίνει έναν άλλον αέρα σε σχέση με τα άλλα δυο. Εμείς πήγαμε δυο άτομα βραδάκι καθημερινής, παρακινημένοι και απο την προσφορά του σάιτ(-40%).

Η εξυπηρέτηση απο την ευγενική κοπέλα άμεση και πήραμε στα χέρια μας έναν καλαίσθητο κατάλογο με αρκετά πιάτα ενός κλασικού μεζεδοπωλείου. Παραγγείλαμε σαλάτα ροκα με τοματίνια και γραβιέρα, πολυ καλή γενικά, πλήν όμως ψάχναμε να βρούμε τη γραβιέρα που ήταν ελάχιστη. Μια τηγανιά μανιτάρια με μυρωδικά, νόστιμη αλλά οχι αρκετή ποσοτηκά. Μπιφτέκια σχάρας, καλοψημένα και ζουμερά με αρκετές πατάτες. Καπνιστά μπριζολάκια, επίσης νόστιμα και με πατάτες φρέσκιες κι'αυτά. Και λίγο κρασι χύμα κόκκινο.

Αρχικά μας έφεραν νερό βρύσης σε γυάλινο μπουκάλι και από ένα μεγαλούτσικο ατομικό ψωμάκι. Στο τέλος για κέρασμα γιαούρτι με ενα πολύ καλό γλυκό του κουταλιού, μάλλον κεράσι.

Για όλα αυτά, πόσο λέτε? 22 ευρώ λόγαριασμός, Μόνο! Να διευκρινήσω και πάλι πως κλείσαμε τραπέζι μέσω του σάιτ και με την έκπτωση 40%. Να διευκρινήσω επίσης οτι η έκπτωση δεν ισχύει για Σαββατοκύριακα και την Παρασκευή ειναι μειωμένη. Αλλά για καθημερινή, είναι σα να πηγαίνεις για φαγητό σε φαστφουνταδικο και πάλι λιγότερα δίνεις!

Νομίζω ότι τέτοιες προσπάθιες πρέπει να στηρίζονται. Οι άνθρωποι έχουν αντιληφθεί τη γενικότερη δυσκολία και κάνουν ότι μπορούν(και το καταφέρνουν καλά), ώστε και οι πελάτες τους να είναι ικανοποιημένοι και εκείνοι να επιβιώσουν.

Το θεωρώ μια πολύ καλή επιλογή(κατά τη γνώμη μου καλύτερη από τα γειτονικά μαγαζιά)και σίγουρα θα το ξαναπροτιμήσω

Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Μας υποδέχθηκαν με χαμόγελο και μας καληνύχτισαν με χαμόγελο!

Άνετο και ευρύχωρο μαγαζί, ψηλοτάβανο με τα τραπέζια να έχουν καλή απόσταση το ένα από το άλλο,

Εξαιρετικό το φαγητό. Μας ενθουσίασε το Παστουρμάτο και η Φάβα. Ωραίες τηγανητές πατάτες και η σαλάτα Ρόκα, αλλά θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη η μερίδα. Αν είστε του πολύ κρέατος προτιμήστε τις ποικιλίες για 2,4 και 6 άτομα. Γευστικότατα και τα κεμπάμπ σε προτότυπο μικρό μέγεθος.
Για την γεμιστή μελιτζάνα με το χοιρινό οι απόψεις διίστανται. Στους μισούς άρεσε στους άλλους όχι γιατί ήταν τυλιγμένο με παστουρμά.

Συνοδεύει το φαγητό ένας καλός μουσικός με όμορφα έντεχνα και λαϊκά κομμάτια αλλά η βαβούρα του κόσμου το κάνει λίγο δύσκολο ακουστεί.

Στην καρδιά του Χαλανδρίου το συνιστώ ανεπιφύλακτα και για μεσημέρι.