ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΟΥ ΗΛΙΑ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Επταχάλκου 5, Θησείο [Χάρτης]

Ανοιχτό κάθε βράδυ. Σάββατο και μεσημέρι. Κυριακή μόνο μεσημέρι.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Θησείο, Αθήνα

Τους χώρους εστίασης στο τρίγωνο Πλάκα – Θησείο – Μοναστηράκι, πλην εξαιρέσεων, γενικά τους αποφεύγω, καθώς σπανίως σε αυτούς δίνεται προτεραιότητα στην ποιότητα του φαγητού, αφού κατά κανόνα τα πιάτα τους προορίζονται για μαζική κατανάλωση. Έτσι, η αλήθεια είναι ότι δέχθηκα με αρκετά μεγάλη επιφύλαξη την πρόταση φίλου να πάμε στον ΗΛΙΑ για παϊδάκια, όπως χαρακτηριστικά μας πρότεινε. Εν τέλει, βέβαια, μολονότι σε καμιά περίπτωση δεν ενθουσιάστηκα από το τελικό αποτέλεσμα, δεν μπορώ να μην ομολογήσω ότι στο τέλος, έφυγα από τον ΗΛΙΑ με θετικά συναισθήματα, χωρίς να νιώθω ότι έκλαψα τα λεφτά μου. Αναλυτικά λοιπόν …

ΧΩΡΟΣ:
Ύστερα από μια κυριακάτικη μεσημεριανή βόλτα στην Διονυσίου Αρεοπαγίτου και στην Αποστόλου Πάυλου, έπεσε η πρόταση για φαγητό στα πέριξ και ύστερα από επιμονή ενός της παρέας, όπως προανέφερα, κατευθυνθήκαμε προς τον ΗΛΙΑ. Όπως μας ενημέρωσε ο φίλος που το πρότεινε, ο ΗΛΙΑΣ διαθέτει δύο μαγαζιά, το ένα επί της οδού Επταχάλκου πολύ κοντά στον σταθμό ΗΣΑΠ στο Θησείο και το άλλο σε πολύ κοντινή απόσταση, στην αρχή της οδού Θεσσαλονίκης.
Μολονότι, όλες οι κριτικές των φίλων του site αφορούν το μαγαζί στη Θεσσαλονίκης, εμείς καθίσαμε σε αυτό της Επταχάλκου, οπότε για αυτό θα γράψω και την κριτική μου, πιστεύοντας βέβαια ότι δεν θα υπάρχουν ιδιαίτερες διαφορές μεταξύ τους.

Λοιπόν, ο εσωτερικός χώρος, κλασσικός για το είδος του μαγαζιού, ελαφρώς παρατημένος και σίγουρα χωρίς ανακαίνιση τα τελευταία χρόνια, σίγουρα δεν θα σε κερδίσει. Η ατμόσφαιρα πάντως είναι ζωντανή και κεφάτη, οπότε εάν κάποιος πάει με παρεΐστικη διάθεση, σίγουρα θα περάσει όμορφα. Στα συν επίσης του χώρου η απαγόρευση του καπνίσματος εντός.

Εξωτερικά, υπάρχει ένας πεζόδρομος και μια γειτονική εκκλησία, οπότε, όταν ο καιρός το επιτρέπει, τα τραπεζάκια έξω πιστεύω θα είναι μια χαρά επιλογή. Απέναντι επίσης, δίπλα στην εκκλησία, υπάρχει ένας μεγαλύτερος χώρος, σαν αυλή, με ορισμένα δεντράκια, που εάν κατάλαβα καλά, ανοίγει τα καλοκαίρια και αυτός

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Στο Ηλία φθάσαμε κατά τις 4.00, οπότε ένας ψιλοπανικός, λόγω ώρας, επικρατούσε, καθώς έρχονταν νέες παρέες, ενώ άλλες ετοιμάζονταν για πληρωμή. Παρόλα αυτά, βολευτήκαμε σχετικά γρήγορα σε ένα άνετο τραπέζι, η παραγγελία έγινε στην ώρα της, το ίδιο και τα πιάτα έφθασαν σε σωστούς ρυθμούς, χωρίς μεγάλα κενά μεταξύ ορεκτικών και κυρίως.

Κέρασμα κάποιο γλυκό δεν υπήρχε στο τέλος. Θεωρητικά κεράστηκε ένα λίτρο κόκκινο κρασί, ωστόσο ο λογαριασμός μας ανακοινώθηκε προφορικά, χωρίς απόδειξη ούτε καν δελτίο παραγγελίας, οπότε, όπως είναι φυσικό, έχω τις επιφυλάξεις μου για αυτό. Τέλος πάντων, αν και από το service δεν έμεινα δυσαρεστημένος, η έλλειψη απόδειξης και ειδικά από ένα μαγαζί που ήταν γεμάτο αυτόματα ρίχνει τη βαθμολογία μου στο «2».

ΓΕΥΣΗ:
Στο ίδιο πνεύμα με το λογαριασμό, το μενού μας ανακοινώθηκε προφορικά, καθώς κατάλογος δεν υπήρχε. Σίγουρα η παραγγελία δεν θα σας δυσκολέψει, τα παϊδάκια εξάλλου είναι το must του μαγαζιού και τα λοιπά πιάτα είναι σχετικά περιορισμένα, σε κάθε περίπτωση ωστόσο καλό θα ήταν να υπάρχει κάποιος κατάλογος, για να υπάρχει και η εικόνα των τιμών ιδίως, για να μην γίνεται η παραγγελία στα τυφλά.

Λοιπόν, η παραγγελία 4 ατόμων περιελάμβανε:
- 1 λάχανο καρότο, αδιάφορη και δυστυχώς κομμένη από ώρα.

- 1 μελιτζανοσαλάτα, χειροποίητη μου φάνηκε, αρκετά δυνατή με έντονο σκόρδο, μου άρεσε πάντως.

- 2 πατάτες τηγανιτές, καλοτηγανισμένες και όχι προκάτ, καταναλώθηκαν ευχάριστα

- 1 σαγανάκι, δεν μου ενθουσίασε, είχε τραβήξει αρκετό λάδι

- 1 λουκάνικο, απλά συμπαθητικό

- 1 μερίδα πανσέτες, ΟΚ, με μοναδική ένστασή μου ότι ήταν σχετικά σκληρές για χοιρινό κρέας. Επίσης, θα μπορούσαν να είναι και περισσότερο καρυκευμένες με μπαχαρικά, γιατί κάποιοι της παρέας της βρήκαν κάπως άνοστες.

- 1 κιλό παϊδάκια αρνίσια, ο κράχτης του μαγαζιού. Νόστιμα και καλοψημένα, για δεδομένα Αθήνας μου φάνηκαν αξιοπρεπέστατα.

- 2 κιλά κόκκινο κρασί χύμα, υποφερτό.

VALUE FOR MONEY:
Για όλα τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 68 €, όπως προανέφερα χωρίς απόδειξη, δηλαδή 17 € έκαστος με το κρασί, τιμή που μου φάνηκε σχετικά λογική ιδίως λόγω περιοχής.

Συμπερασματικά, τηρουμένων των αναλογιών και ιδίως του σημείου όπου βρίσκεται το ΣΤΕΚΙ του ΗΛΙΑ, θα έλεγα αποτελεί σχετικά ασφαλή επιλογή και θα τη συνιστούσα σε κάποιον εάν βρισκόταν στην περιοχή. Σίγουρα δε θα γευτείς κανείς κάτι εξαιρετικό, καθώς το σύνολο των πιάτων κινείται στον μέσο όρο, τα κρεατικά του ωστόσο είναι αξιοπρεπή, οπότε, σε συνδυασμό με την προνομιακή του τοποθεσία, όπως προανέφερα, στο τέλος δεν θα σε απογοητεύσει …