ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΟΥ ΗΛΙΑ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Επταχάλκου 5, Θησείο [Χάρτης]

Ανοιχτό κάθε βράδυ. Σάββατο και μεσημέρι. Κυριακή μόνο μεσημέρι.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Θησείο, Αθήνα
2017

Υπαρχουν καποια μαγαζια που στην καλυτερη θεωρεις ιεροσυλια να γραψεις κριτικη γι αυτα διοτι εχουν μια τεραστεια ιστορια και τοσες περγαμηνες που καθε αρνητικη λεξη φανταζει κακια.

Ενα τετοιο μαγαζι ειναι το στεκι του ηλια που η πρωτη φορα που το επισκεφτηκα ηταν οταν ημουν μαθητης και το μαγαζι υπαρχει ακομα και τωρα που εχω παρει μια αποψη απο το μακρυνο ασπρο φως που λενε..... κοινως ειμαι ηδη στην κατηφορα.

Ενα μαγαζι το οποιο σαφως ειναι γνωστο τοις πασοι και μου εκανε εκπληκτικη εντυπωση οτι εχει μονο μια κριτικη.
Μιλαμε για το μαγαζι που ηταν συνυφσμενο το ονομα του με το οποιοδηποτε τελειο ψητο και με την καλυτερη συκωταρια που μπορει να φαει κανεις ever.
Επισκεπτες απο ολη την Αθηνα και οχι μονο το κατακλυζουν καλημερινα και το να βρεις τραπεζι χωρις να κλεισεις ειναι κατι σαν το πενταπλο τζακ ποτ του τζοκερ,

Ας αρχισουμε λοιπον μετα τον προλογο το καθιερωμενο κειμενακι που κρινει κατα καποιο τροπο ολα οσα μπορει να δει και να φαει κανεις σε αυτο το μαγαζι.

Το μαγαζι βρισκεται σε εναν υπεροχο πεζοδρομο απεναντι απο την εκκλησια του Αγιου Αθανασιου στο θησειο, πεζοδρομος εφαπτομενος στις γραμμες του τρενου.
Ο πεζοδρομος σαφως δινει την δυνατοτητα να απλωνεται το μαγαζι τα καλοκαιρια και λογω του κοσμου πολλες φορες να πιανει ακομα και το προαυλιο της εκκλησιας. Μεσα στο μαγαζι θα δεις την κλασσικη αιωνοβια ταβερνα που δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα κλασσικα πλακιωτικα κουτουκια. Ο διακοσμος μηδαμινος με καποια βαρελια κρασιου πανω απο τα κεφαλια στην μια ακρη ττου μαγαζιου και καποιους πινακες αμφιβολου γουστου στον ενα τοιχο. Ακομα και η τουαλετα δεν εχει υποστει την παραμικρη αλλιωση απο την εποχη που την χρησημοποιουσε ο Κωλοκοτρωνης και ο Αθανασιος Διακος. Μια παλια πρασινη ποσρτα που σε οδηγει σε μια παλια τουαλετα που οσο και να την καθαρισεις ποτε δεν θα λαμψει μετα απο τα εκατομυρια επισκεπτων που εχουν επισκεφτει το μερος.. Στο βαθος η ανοιχτη κουζινα με τον ιδιο τον κυρ Ηλια να ψηνει οπως 40 χρονια πριν μονο που τωρα στο παραμικρο διαλλειμμα θα βγει στην σαλα να παρει εναν υπνακο σε καποια καρεκλα γιατι θεωρω σιγουρα οτι εχει κλεισει πλεον τα 80.

Φτανοντας στο μαγαζι η υποδοχη μονο προσχαρη δεν ηταν. Θα διευκρινησω σαφως οτι πηγαμε κατα τις 5 οποτε μολις ειχαν αδειασει καποια τραπεζια απο τον χαμο του μεσημεριου και ο σερβιτορος -βοηθος-καθαριστης -δημοσιες σχεσεις -μετρ δεν εχε καμια διαθεση ουτε για πλακα ουτε για πολλα πολλα..... για την ακριβεια μονο που δεν μας εδιωξε. Δεν τον παρεξηγω τον ανθρωπο βεβαια γιατι ηταν σχετικα μονος και πρεπει να ειχε τραβηξει της ψυχης του τον ταραχο. Η παραγγελεια με το ζορι με τα μισα πιατα να μην υπαρχουν. Αντιθετα με την ολη εικονα η παραγγελια ηρθε σχετικα γρηγορα.

Ας παμε τωρα να δουμε τι τρωνε στον κυρ Ηλια

θα ξεκινησω με μια μικρη αναδρομη ελπιζοντας να μην κουρασω κανενα αναγνωστη. Εν ετει 1987-1992 στο στεκι του Ηλια εβρισκες οντως οτι πιο νοστιμο σε ψητο και τηγανητο. Θυμαμαι χαρακτηριστικα ενα υπεροχο μοσχαρησιο συκωτι που σερβιρε που ομοιο του δεν εβρισκες ουτε στα πιο γκουρμε εστιατορια της Αθηνας. Οι μπριζολες τοτε που ηταν και της μοδας ηταν χοντρες με το απαραιτητο ξυγκακι και το ψησιμο τους ηταν για σεμιναριο μαγειρικης. Τα δε τηγανητα του ηταν μια κατηγορια μονα τους τραγανα οσο πρεπει και παντα φρεσκα.

Και ας παμε τωρα στο σημερα και στο τι φαγαμε μετα απο 30 χρονια

Πρωτο πιατο ενα τζατζικι που το εφερε σε πιατακι του καφε. Αν μη τι αλλο βλεποντας 9 ατομα στο τραπεζι πες οτι οι μεριδες ειναι μικρες και να παρουμε δυο η τρια πιατα για να δοκιμασουν εστω ολοι. Ακομα και σαν γευση αν και δεν το πιστευω ετοιματζιδικο μου φανηκε.1/4

Δευτερο πιατο μια τυροκαυτερη που δεν θα ασχοληθω καν να την κρινω. Στο ιδιο πιατακι του καφε με γευση διαδικαστικη με το μονο που να την διασωζει να ειναι το λιγο πικαντικο της γευσης.2/4 επιοικως

Τριτο πιατο ατυχως πηραμε μια μεριδα κολοκυθακια τηγανητα που μονο για τα σκουπιδια εκαναν. Καμενα απ εξω ωμα απο μεσα αθλια εμφανιση σαν να τα ειχαν 45 μερες. Γευστικα απαραδεκτα. Κανενα μαγαζι που σεβεται τον εαυτο του δεν βγαζει αυτο το πιατο στο τραπεζι. ΜΗΔΕΝ

Μια μελιτζανες τηγανητες που ηταν της ιδιας μοιρας με τα κολοκυθακια οποτε δεν θα ασχοληθω καν να τα αναφερω..... ειναι πολυ λυπηρο για το οποιο μαγαζι να καταστρεφει τοσο τραγικα την εικονα του και να κανιβαλιζει κατι για το οποιο καποτε ηταν περιφανο ΜΗΔΕΝ

Πατατες τηγανητες. ΕΛΕΟΣ..... τηγανηστε τις Ειχαμε μεινει μονοι μας στο μαγαζι ενεκα της ωρας και μας ηρθαν δυο μεριδες πατατες τηγανητες αψητες κατασπρες οι οποιες δεν τρωγονταν με τιποτα. ΜΗΔΕΝ

Πηραμε μια μεριδα συκωτακια τηγανητα που εδω ενταξει θα παραδεχτω οτι εμεινε κατι απο την παλια αιγλη του μαγαζιου. Πολυ καλη αναλογια συκωτιου πνευμονιου και γλυκαδιου και τηγανησμα πολυ καλο ετσι ωστε να κανει το πιατο εδεσμα.3/4

Τελευταιο πιατο που πηραμε ηταν μια μεριδα παιδακια περι το ενα κιλο τα οποια ειναι αμφιλεγομενα. Εγω δεν τρελαθηκα στην παρεα αρεσαν παρα πολυ και τα βρηκε εξαισια. Η αντιστοιχια παιδι με τα χοντρα ηταν 1 προς 4 οποτε δεν μπορω να πω οτι η εικονα με ικανοποιησε. Σιγουρα εχω φαει και καλυτερα παιδακια και στην αναλογια και στο ψησιμο 2/4 κι εδω

Οπως θα καταλαβει κανεις το 2/4 στο θεμα γευσης θα μπορουσε καλιστα να ειναι 1/4 αλλα σεβαστηκα την παραδοση ακι την ιστορια του μαγαζιου.

Για ολα αυτα μαζι με ενα κιλο ψιλαθλιο κρασι πληρωσαμε 70 ευρω.

Τα συμπερασματα δικα σς...... εγω προσωπικα δεν θα ξαναπαω.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Θησείο, Αθήνα

Τους χώρους εστίασης στο τρίγωνο Πλάκα – Θησείο – Μοναστηράκι, πλην εξαιρέσεων, γενικά τους αποφεύγω, καθώς σπανίως σε αυτούς δίνεται προτεραιότητα στην ποιότητα του φαγητού, αφού κατά κανόνα τα πιάτα τους προορίζονται για μαζική κατανάλωση. Έτσι, η αλήθεια είναι ότι δέχθηκα με αρκετά μεγάλη επιφύλαξη την πρόταση φίλου να πάμε στον ΗΛΙΑ για παϊδάκια, όπως χαρακτηριστικά μας πρότεινε. Εν τέλει, βέβαια, μολονότι σε καμιά περίπτωση δεν ενθουσιάστηκα από το τελικό αποτέλεσμα, δεν μπορώ να μην ομολογήσω ότι στο τέλος, έφυγα από τον ΗΛΙΑ με θετικά συναισθήματα, χωρίς να νιώθω ότι έκλαψα τα λεφτά μου. Αναλυτικά λοιπόν …

ΧΩΡΟΣ:
Ύστερα από μια κυριακάτικη μεσημεριανή βόλτα στην Διονυσίου Αρεοπαγίτου και στην Αποστόλου Πάυλου, έπεσε η πρόταση για φαγητό στα πέριξ και ύστερα από επιμονή ενός της παρέας, όπως προανέφερα, κατευθυνθήκαμε προς τον ΗΛΙΑ. Όπως μας ενημέρωσε ο φίλος που το πρότεινε, ο ΗΛΙΑΣ διαθέτει δύο μαγαζιά, το ένα επί της οδού Επταχάλκου πολύ κοντά στον σταθμό ΗΣΑΠ στο Θησείο και το άλλο σε πολύ κοντινή απόσταση, στην αρχή της οδού Θεσσαλονίκης.
Μολονότι, όλες οι κριτικές των φίλων του site αφορούν το μαγαζί στη Θεσσαλονίκης, εμείς καθίσαμε σε αυτό της Επταχάλκου, οπότε για αυτό θα γράψω και την κριτική μου, πιστεύοντας βέβαια ότι δεν θα υπάρχουν ιδιαίτερες διαφορές μεταξύ τους.

Λοιπόν, ο εσωτερικός χώρος, κλασσικός για το είδος του μαγαζιού, ελαφρώς παρατημένος και σίγουρα χωρίς ανακαίνιση τα τελευταία χρόνια, σίγουρα δεν θα σε κερδίσει. Η ατμόσφαιρα πάντως είναι ζωντανή και κεφάτη, οπότε εάν κάποιος πάει με παρεΐστικη διάθεση, σίγουρα θα περάσει όμορφα. Στα συν επίσης του χώρου η απαγόρευση του καπνίσματος εντός.

Εξωτερικά, υπάρχει ένας πεζόδρομος και μια γειτονική εκκλησία, οπότε, όταν ο καιρός το επιτρέπει, τα τραπεζάκια έξω πιστεύω θα είναι μια χαρά επιλογή. Απέναντι επίσης, δίπλα στην εκκλησία, υπάρχει ένας μεγαλύτερος χώρος, σαν αυλή, με ορισμένα δεντράκια, που εάν κατάλαβα καλά, ανοίγει τα καλοκαίρια και αυτός

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Στο Ηλία φθάσαμε κατά τις 4.00, οπότε ένας ψιλοπανικός, λόγω ώρας, επικρατούσε, καθώς έρχονταν νέες παρέες, ενώ άλλες ετοιμάζονταν για πληρωμή. Παρόλα αυτά, βολευτήκαμε σχετικά γρήγορα σε ένα άνετο τραπέζι, η παραγγελία έγινε στην ώρα της, το ίδιο και τα πιάτα έφθασαν σε σωστούς ρυθμούς, χωρίς μεγάλα κενά μεταξύ ορεκτικών και κυρίως.

Κέρασμα κάποιο γλυκό δεν υπήρχε στο τέλος. Θεωρητικά κεράστηκε ένα λίτρο κόκκινο κρασί, ωστόσο ο λογαριασμός μας ανακοινώθηκε προφορικά, χωρίς απόδειξη ούτε καν δελτίο παραγγελίας, οπότε, όπως είναι φυσικό, έχω τις επιφυλάξεις μου για αυτό. Τέλος πάντων, αν και από το service δεν έμεινα δυσαρεστημένος, η έλλειψη απόδειξης και ειδικά από ένα μαγαζί που ήταν γεμάτο αυτόματα ρίχνει τη βαθμολογία μου στο «2».

ΓΕΥΣΗ:
Στο ίδιο πνεύμα με το λογαριασμό, το μενού μας ανακοινώθηκε προφορικά, καθώς κατάλογος δεν υπήρχε. Σίγουρα η παραγγελία δεν θα σας δυσκολέψει, τα παϊδάκια εξάλλου είναι το must του μαγαζιού και τα λοιπά πιάτα είναι σχετικά περιορισμένα, σε κάθε περίπτωση ωστόσο καλό θα ήταν να υπάρχει κάποιος κατάλογος, για να υπάρχει και η εικόνα των τιμών ιδίως, για να μην γίνεται η παραγγελία στα τυφλά.

Λοιπόν, η παραγγελία 4 ατόμων περιελάμβανε:
- 1 λάχανο καρότο, αδιάφορη και δυστυχώς κομμένη από ώρα.

- 1 μελιτζανοσαλάτα, χειροποίητη μου φάνηκε, αρκετά δυνατή με έντονο σκόρδο, μου άρεσε πάντως.

- 2 πατάτες τηγανιτές, καλοτηγανισμένες και όχι προκάτ, καταναλώθηκαν ευχάριστα

- 1 σαγανάκι, δεν μου ενθουσίασε, είχε τραβήξει αρκετό λάδι

- 1 λουκάνικο, απλά συμπαθητικό

- 1 μερίδα πανσέτες, ΟΚ, με μοναδική ένστασή μου ότι ήταν σχετικά σκληρές για χοιρινό κρέας. Επίσης, θα μπορούσαν να είναι και περισσότερο καρυκευμένες με μπαχαρικά, γιατί κάποιοι της παρέας της βρήκαν κάπως άνοστες.

- 1 κιλό παϊδάκια αρνίσια, ο κράχτης του μαγαζιού. Νόστιμα και καλοψημένα, για δεδομένα Αθήνας μου φάνηκαν αξιοπρεπέστατα.

- 2 κιλά κόκκινο κρασί χύμα, υποφερτό.

VALUE FOR MONEY:
Για όλα τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 68 €, όπως προανέφερα χωρίς απόδειξη, δηλαδή 17 € έκαστος με το κρασί, τιμή που μου φάνηκε σχετικά λογική ιδίως λόγω περιοχής.

Συμπερασματικά, τηρουμένων των αναλογιών και ιδίως του σημείου όπου βρίσκεται το ΣΤΕΚΙ του ΗΛΙΑ, θα έλεγα αποτελεί σχετικά ασφαλή επιλογή και θα τη συνιστούσα σε κάποιον εάν βρισκόταν στην περιοχή. Σίγουρα δε θα γευτείς κανείς κάτι εξαιρετικό, καθώς το σύνολο των πιάτων κινείται στον μέσο όρο, τα κρεατικά του ωστόσο είναι αξιοπρεπή, οπότε, σε συνδυασμό με την προνομιακή του τοποθεσία, όπως προανέφερα, στο τέλος δεν θα σε απογοητεύσει …