Κρεατικά και μεζέδες σερβιρισμένα στη λαδόκολλα

12 Μάρ 2017

Μεσημέρι Τσικνοπέμπτης και αποφασίζουμε με συναδέλφους να το τσικνίσουμε. Επιλογές στην Καισαριανή υπάρχουν κάμποσες αλλά τελικά επιλέγεται η Λαδόκολλα. Στις 2 φτάνω στο καστάστημα (ήδη από τη 1 η παρέα μου). Είσοδος από την Ούλωφ Πάλμε, τα πρώτα τραπεζάκια άδεια στο βάθος γεμάτα (στις 3.15 που φύγαμε ήταν ασφυκτικά γεμάτο). Μια αμφιβολία την είχα διαβάζοντας και τις κριτικές στο site οπότε κάθομαι στο τραπέζι όπου ήδη έχει έρθει η παραγγελία χωρίς να ξέρω τι να περιμένω.

Μπροστά μου βλέπω παιδάκια, που έχουν έρθει αρκετή ώρα πριν. Ομολογώ ότι όσα έφαγα δεν με απογοήτευσαν, παρότι δεν είμαι και φαν αυτού του κρέατος. Οι πατατούλες τηγανισμένες ωραία, τρώγονταν ευχάριστα.
Ένα τυρί σαγανάκι που ήρθε, ήταν εύγεστο σε μεγάλη μερίδα. Το ίδιο και ένα λουκάνικο, που συνοδευόταν και αυτό με πατατούλες.

Κρασάκι χύμα, ήπια 2 ποτηράκια, αποδεκτό, χωρίς παρενέργειες (δεν ήπια βέβαια και ποσότητα).

Στο τέλος δεν υπήρχε κάποιο κέρασμα.

Απόδειξη ήρθε κανονικότατα.

Εξυπηρέτηση:
Από την ώρα που πήγα, τα πράγματα κύλισαν άψογα και γρήγορα. Το μαγαζί έχει την ιδιαιτερότητα ότι δεν φέρνει πιάτα. Τα φαγητά καταφθάνουν σε λαδόκολλα, ενώ μπροστά του ο καθένας έχει κάτι σαν πλαστικό σουβέρ (τουλάχιστον μαχαιροπήρουνα έρχονται κανονικά). Δεν βλέπω αυτό να έχει κάποιο ενδιαφέρον για τον πελάτη, υποθέτω όμως ότι έχει για το μαγαζί που γλυτώνει μεγάλο κομμάτι του πλυσίματος.

Χώρος: Το μαγαζί δεν το λες μεγάλο αλλά ούτε και μικρό. Τα τραπεζάκια μεγάλα αλλά πυκνά. Το καθ'αυτό κτίριο μικρό, αλλά ο χώρος μεγαλώνει με την "αυλή" που έχει, καθώς ο χώρος απο πάνω ήταν κλειστός με τέντα (σε κάποια στιγμή, έπεφταν πολλά νερά στην τέντα και δοθέντος ότι το μαγαζί/μονοκατοικία είναι ισόγειο και ότι είχε ήλιο, μάλλον θα ερχότανε από διπλανή πολυκατοικία! ). Γενικά από τα πιο αδιάφορα μαγαζιά ως προς το χώρο που έχω πάει. Οι ηλικίες μικρές, και εμείς από 40-48 όλοι αυξάναμε το μέσο όρο.

Ως προς τη στάθμευση μάλλον βρίσκεις εύκολα πέριξ της Ο. Πάλμε.

Χώρος Μη Καπνιζόντων: Δεν υπάρχει διαχωρισμός. Πάντως παρότι είχε κόσμο δεν ενοχλήθηκα.

Τιμές: Προς το φθηνό.

Πρόταση: Από τα μαγαζιά που εάν μένεις μακρυά δεν έχεις κανένα λόγο για να πας, αλλά εάν μένεις κοντά, τότε αραιά και που, ανάλογα και με τα κέφια, μπαίνεις.

12 Αυγ 2016

Είχα πολύ καιρό να βγω στη γειτονιά και είχα μία (κακή όπως αποδείχθηκε) ιδεά.

Τα τελευταία 2 χρόνια θεωρώ πως έχω αποκτήσει άποψη για τα αρνίσια παϊδάκια, καθώς έχω τιμήσει ουκ ολίγες ταβέρνες που τα προσφέρουν.
Είπα λοιπόν (ο καημένος) να πάω στη Λαδόκολλα, για την οποία είχα μείνει με την εντύπωση πως έχει καλά παϊδάκια.
Είδα και έπαθα να πείσω τη (μη φανατική κρετοφάγο) σύζυγο ότι θα της αρέσει, αν και δεν ήμουν απόλυτα σίγουρος πως είχα δίκιο!

ΦΕΥ.

Ας τα πάρουμε με τη σειρά.

Χώρος μέτριος, αλλά συνεπής με το concept του μαγαζιού. Κάποιες χιουμοριστικές ζωγραφιές στους τοίχους, χρωματιστές καρέκλες και ευτυχώς (στα έξω τραπέζια) ανεμιστήρες οροφής που μετρίαζαν την ταλαιπωρία από τον καύσωνα.

Σέρβις ΟΚ. Αρκετά γρήγορο και ευγενικό. Επίσης έφεραν απόδειξη με δική τους πρωτοβουλία.

Και πάμε στα βασικά. Πήραμε τα παρακάτω:
- Αρνίσια παϊδάκια: κακά. Βασικά σκληρά, αν και καλά αλατοπιπερωμένα. Τελικά μεγάλο πράγμα η εμπειρία! Εκτός αν έχει χαλάσει τόσο πολύ η ποιότητα του μαγαζιού.
- Κοτόπουλο σουβλάκι: μέτριο, όπως και η ώρα ψησίματος του. Αποφάσισα στον μικρό (3 ετών) να δώσω μόνο τα λίγα καλοψημένα κομμάτια.
- Κεμπάπ (γιαουρτλού νομίζω): μου θύμισε ως υφή τις ένδοξες μέρες του στρατού. Από γεύση σαν κρέας δεν ήταν κακό, αλλά οι συνοδευτικές σως μου έβγαλαν κάτι ετοιματζίδικο που με χάλασε ακόμη πιο πολύ.
- Σαλάτα λαδόκολλα, φάβα και ψωμί: θα μπορούσαν να σώσουν την παρτίδα, αλλά δεν την έσωσαν! Πάντως η φάβα ήταν όντως καλή.

Ως άχρηστη πληροφορία της ημέρας θα αναφέρω πως πληρώσαμε €35, καθώς λόγω των παραπάνω, προφανώς και δεν μπορείς να μιλήσεις για value for money.

Το μαγαζί πάντως είναι τίγκα μέρα νύχτα.
Άβυσσος...

20 Ιουν 2016

Το μαγαζί έχει μια συμπαθητική αυλή και καθίσαμε με την παρέα μου πεινασμένοι και ορεξάτοι για κουβέντα και ξεκούραση. Η μουσική αρχικά ήταν απαράδεκτη... μπουζούκια εθνικής οδού και ήχος από τα ηχεία κάκιστης ποιότητας.... και παρά την παράκλησή μας έστω να το χαμηλώσουν μας αγνόησαν επιδεικτικά. Παραγγείλαμε γαρίδες σαγανάκι(κάποιος το λαχτάρησε δυστυχώς)-απαγορευτικό το πιάτο!

Δεν το φάγαμε. Το κεμπάπ επίσης ήταν κακό και η μερίδα με το κοτόπουλο αδιάφορη. Σε άλλες 'λαδόκολλες' έχουμε μείνει ευχαριστημένοι. Σε αυτήν της Καισαριανής η απογοήτευση ήταν μεγάλη.