Διεθνής δημιουργική κουζίνα. Ανοιχτό από Τεταρτη μέχρι και Κυριακή.
[Ιούλιο - Αύγουστο κλειστό]
Ένας σύγχρονος Δρυίδης μαγειρεύει και παρουσιάζει με τον δικό του μοναδικό τρόπο τα πιάτα του.
Εσείς έχετε μόνο να επιλέξετε τις γεύσεις της προτίμησής σας και να τις απολαύσετε στο ιδιαίτερο περιβάλλον του εστιατορίου μας.

Τεταρτη,Πέμπτη,Παρασκευή ανοιχτό (18:00 μέχρι 24:00) Σάββατο ανοιχτό (13:30 μέχρι 24:00) Κυριακή ανοιχτό (13:30 μέχρι 18:00) Δευτέρα,Τρίτη κλειστα.

Φιλικό προς χορτοφάγους
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

26 Μαι 2017

Κωνσταντίνου και Ελένης, Κυριακή μεσημέρι, και η οικογένεια έτοιμη για αναχώρηση προς το DRUID, αφού είχε προηγηθεί κράτηση μέσω e-table.

Ψάχνοντας στο a4f για την ακριβή διεύθυνση το μάτι μου πέφτει στις τελευταίες κριτικές του mavtasos (25/2/17, 4-4-3-4, 51 ψήφοι), της tzia (21/2/17, 2-2-3-2, 58 ψήφοι) και του VAGELIS (18/3/17, 4-4-3-3, 53 ψήφοι). «Έχει γούστο να ‘χει δίκαιο η tzia» σκέφθηκα έντρομος, καθώς – ως συνήθως – είχα πάρει πάνω μου το θέμα της επιλογής του χώρου όπου θα γιορτάζαμε τη γιορτή της Ελενίτσας μου. Η τελευταία μας επίσκεψη στο DRUID απείχε βλέπετε πάνω από ένα χρόνο.

Φθάνοντας στην οδό Αφροδίτης είδα τον έξω χώρο ήσυχο, πράσινο και ολάνθιστο, πιο όμορφο από κάθε άλλη φορά. Τα άνετα τραπέζια με τα τύπου φερ-φορζέ σκούρα καθίσματα με μαξιλαράκια τοποθετημένα σε λογική απόσταση μεταξύ τους. Άρχισα να ησυχάζω. Ο μέσα χώρος όπως τον ήξερα, δύο σχετικά μικρές αίθουσες, κουζίνα και (πεντακάθαρες) τουαλέτες, πιο σοβαρός στην επίπλωση με τα υπέροχα ασπρόμαυρα πλακάκια να κερδίζουν τις εντυπώσεις. Το παρκάρισμα εκείνη την ώρα piece of cake, όπως θα ‘λεγε η tzia (2 στα 10). Το τραπέζι μας ήταν έτοιμο στρωμένο στη βεράντα, όπως είχα παρακαλέσει. Τουλάχιστο στο θέμα «περιβάλλον» δεν έχω λοιπόν λόγο να αλλάξω το 4άρι της κριτικής μου, που χρονολογείται από το 2014.

Μας υποδέχθηκε και εξυπηρέτησε καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας στο όμορφο αυτό εστιατόριο η ιδιοκτήτρια. Δεν είχε πολύ κόσμο, τρεις παρέες συνολικά, οπότε είχε εύκολη αποστολή, την οποία ωστόσο έφερε εις πέρας απόλυτα επαγγελματικά, δεν μας έκανε σε καμία στιγμή να νιώσουμε την απουσία της λεπτής ξανθής κοπελιάς που είχαμε συνηθίσει να βλέπουμε.

Ως εκ της θέσεώς της ήταν πιο ομιλητική, επεξηγηματική και διαφωτιστική. Μάθαμε λοιπόν πάνω στην κουβέντα ότι Ιούλιο και Αύγουστο ο δρυϊδης κάνει διακοπές και ότι δεν θέλει, και πολύ καλά κάνει, να κλείσει το χώρο της βεράντας ούτε με γυαλί ούτε με νάιλον. Εκτιμήσαμε ιδιαίτερα και το ότι, σε διαρκή συνεννόηση με τον σεφ στην κουζίνα, έκανε το παν για να μας ευχαριστήσει, τροποποιώντας κάποια πιάτα και εμπλουτίζοντας την παραγγελία μας. Και εδώ λοιπόν βαθμολογία 4.

Όσον αφορά τις επιδόσεις της κουζίνας, επιτρέψτε μου να παρεκκλίνω από τη συνήθως λακωνική αναφορά στο τι έφαγα σε κάθε μέρος που επισκέφθηκα, για να σας περιγράψω κάποια πιάτα που μας άρεσαν πολύ, μα πάρα πολύ.

Αρχίζοντας από την αγαπημένη μας τάρτα. Αυτή τη φορά δοκιμάσαμε την ελαφρότερη εκδοχή σε λεπτότερη, τραγανή βάση, με πράσο, καρότο, μαραθόριζα, φέτα και cheese cream. Για να μη μαλώσουμε, η καλή κυρία έφερε κατευθείαν δύο. Το άλλο ορεκτικό, επίσης πολύ νόστιμο, ήταν μανιτάρι portobello, ζουμερό (πράγμα δύσκολο, ακόμα και για ένα ογκώδη αμανίτη), γεμιστό με βότανα, τριμμένο κριθαροκούλουρο και γκρατιναρισμένο με καπνιστό τυρί.

Το πρώτο κύριο: χειροποίητα λινγκουίνι με σπανάκι, άνηθο, ψιλοκομμένη λιαστή ντομάτα και λεπτή κρέμα γάλακτος + παρμεζάνας, ένα από τα πιο γευστικά πιάτα pasta που έχω φάει ποτέ.

Προσοχή, δεν εμφανίζεται στον κατάλογο, ρωτήστε αν υπάρχει ή αν μπορεί να σας το ετοιμάσει ο σεφ! Το έτερον κύριο: μπαλοτίνα κοτόπουλο, ο εστί μεθερμηνευόμενο ρολό από κοτόπουλο (όχι στήθος) με γέμιση από κιμά κοτόπουλου, καροτάκι και μάραθο, συνοδευόμενο από χειροποίητο πουρέ και ένα πεντανόστιμο spring roll με την ίδια γέμιση.

Τέλος με το επιδόρπιο που επίσης δεν πρέπει να παραλείψετε: Αφρός (= αραιά μους, τόσο όσο να κρατά στη γλώσσα) σοκολάτας με κάποιο οινοπνευματώδες (κονιάκ;) πάνω σε στρώση από πίκλες φράουλας.

Τα υπόλοιπα που πήραμε (πικάνια ψημένη όντως medium και μύδια αχνιστά με σως μουστάρδας) ήταν απλώς πολύ καλά, το μόνο πιάτο που φάλτσαρε ήταν το αποδομημένο cheese cake, που το πρόδωσε η πολύ γλυκιά κρέμα που ανακατεύθηκε με το φρέσκο τυρί. Με χαρά λοιπόν επιβεβαίωσα τη σταθερά καλή πορεία του DRUID όσον αφορά την ποικιλία και εκτέλεση των συνταγών, 4 χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Ο λογαριασμός για τέσσερα άτομα με ένα μπουκάλι κρασί ΑΔΟΛΗ ΓΗΣ έφθασε τα 130 ευρώ, με την έκπτωση 20% λόγω ηλεκτρονικής κράτησης έπεσε λίγο πάνω από τα 100.

Κέρασμα στην αρχή τα γνωστά χειροποίητα κριτσίνια με ντιπ γιαουρτιού και ένα σετάκι πατατοκεφτέδες, να τρώει η μάνα και του παιδιού να μη δίνει. Ενδιάμεσα κεράστηκε, θυμίζω, η δεύτερη τάρτα. Θα μου επιτρέψετε, συνυπολογίζοντας περιβάλλον, περιποίηση και γεύσεις, να βάλω και στο vfm ένα 4 με όλη μου την καρδιά. Τzia, προφανώς έπεσες σε κακή μέρα, ευτυχώς για όλους τους άλλους. Την άλλη φορά θα πάρουμε τα έτερά μας ημίσεα (έτσι λέγεται, το κοίταξα στο λεξικό) και θα πάμε παρέα!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

21 Φεβ 2016

Aχ γιατί??? Γιατί καλέ μου Κέλτη μάγε?? Τι σου πήγε λάθος, χτες, στην παρασκευή του μαγικού σου φίλτρου? Γιατί ενώ ήρθαμε μες την καλή χαρά καταλήξαμε να φύγουμε, επιεικώς, απογοητευμένοι για να μην πω τίποτα χειρότερο???

Ας πάρουμε τα πράγματα, όμως, από την αρχή. Χτες λοιπόν Κυριακή και του Αγ. Βαλεντίνου, μεγάλη η χάρη Του, βρίσκω ευκαιρία να ψήσω τον καλό μου για φαγητό στον Δρυίδη. Μπαίνω λοιπόν στο site, κάνω ωραιότατα την κράτησή μου και βλέπω και extra bonus ότι εφόσον γευματίσουμε μέχρι τις 5.30 δικαιούμαστε και 20% έκπτωση οπότε βρίσκω την ευκαιρία να κάνω και την οικονόμα στο έτερον ήμισυ.
Το έτερον ήμισυ από την άλλη με κοιτά λίγο υποψιασμένο…. βρε είσαι σίγουρη?? Απολύτως του απαντώ μετά βεβαιότητας!
Έτσι λοιπόν δρόμο παίρνουμε, δρόμο αφήνουμε κατεβαίνουμε τη Συγγρού, στρίβουμε στην παραλιακή, στο φανάρι της μαρίνας Φλοίσβου κάνουμε αριστερά, ακολουθούμε την πορεία του δρόμου και τσουπ βρισκόμαστε μπροστά στο μαγαζί.

Το οποίο μαγαζί στεγάζεται σε μια υπέροχη παλιά μονοκατοικία, μία από τις πολλές που, ευτυχώς, είδα ότι υπάρχουν ακόμη στην περιοχή. Ανεβαίνοντας μερικά σκαλιά βρεθήκαμε σε μια όμορφη βεράντα με ταιριαστά φερ φορζέ έπιπλα ενώ μπροστά μας είδαμε την παλιά ξύλινη πόρτα με το κλειδί πάνω της που αναφέρουν κι άλλοι χρήστες. Υπάρχουν δύο αίθουσες η μία σε τόνους του γκρι/μαύρου και η άλλη, η οποία μάλιστα περικλείεται από τζαμαρία, σε τόνους του κόκκινου, που, προσωπικά, την βρήκα πιο όμορφη. Τα τραπέζια, χωρίς να τα λες μεγάλα, είναι επαρκή και οι δερμάτινες καρέκλες άνετες. Η art de la table απλή με χάρτινα σουπλά, ωραία ποτήρια κρασιού και χαριτωμένη λεπτομέρεια τα μικρά ανθοδοχεία με λευκά και κόκκινα λουλουδάκια, ίσως και λόγω της ημέρας.

Και ας περάσουμε τώρα σιγά σιγά στα του φαγητού. Με το που καθίσαμε μας ήρθαν αμέσως οι κατάλογοι και μας σερβιρίστηκε δροσερό νεράκι από μπουκάλι που φυλασσόταν σε διπλανή σαμπανιέρα το οποίο όμως, δυστυχώς, δεν ανανεώθηκε ποτέ, με αποτέλεσμα η μικρή μας που δίψασε να αναγκαστεί να ξαναγεμίσει το ποτήρι της από τα δικά μας.
Ξεκινήσαμε με τα γνωστά κριτσίνια και το ωραίο, δροσερό γιαουρτένιο ντιπ. Πραγματικά υποδειγματικά.
Μας προσφέρθηκαν επίσης τρεις μπουκίτσες με μαριναρισμένες γαρίδες, ραπανάκι και κάτι άλλο που δε συγκράτησα οι οποίες ήταν γευστικότατες, φίνες και αέρινες.
Όπως καταλαβαίνετε από τα πρώτα δείγματα γραφής του εστιατορίου έχουμε μείνει εξαιρετικά ικανοποιημένοι και ανυπομονούμε για την συνέχεια.

Από την πρώτη σελίδα του καταλόγου ο οποίος περιελάμβανε πιάτα που είχαν ετοιμαστεί ειδικά για την ημέρα μας έκανε κλικ μια σούπα με πατζάρια, γιαούρτι και καρύδια. Επειδή όμως θέλαμε να δοκιμάσουμε κι άλλες γεύσεις ζητήσαμε από την κυρία που είχε αναλάβει την εξυπηρέτησή μας να μοιραστεί, αν είναι δυνατόν, σε δύο μπολ. Μας ενημερώνει ότι η ποσότητα είναι πολύ μικρή και θα συνεννοηθεί με την κουζίνα αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Ενημέρωσαν εσάς?? Ε, άλλο τόσο ενημέρωσαν κι εμάς. Κρίμα γιατί με αυτό τον τρόπο δεν μας έδωσαν τη δυνατότητα να αποφασίσουμε αν θέλαμε τελικά τη σούπα ή τη δυνατότητα επιλογής ενός άλλου ορεκτικού.

Μία πράσινη σαλάτα, επίσης, από τα πιάτα ημέρας, με πέρλες τυριού, τραγανό προσούτο και dressing φράουλας. Μας ήρθε μια μικρή σαλατιέρα με ποσότητα οριακή για δύο άτομα, μπαλίτσες τυριού τυλιγμένου σε μαυροσούσαμο και δείγμα από προσούτο. Εγώ για να καταλάβετε βρήκα ένα μικρό κομμάτι, το οποίο οφείλω να πω ότι ήταν ωραιότατο. Το βασικό πρόβλημα που είχε το πιάτο ήταν ότι οι πρασινάδες ήταν μεν φρέσκες, τραγανές και στεγνές αλλά σκέτες. Το dressing που ήρθε δίπλα σε ένα σφηνοπότηρο είχε ροζ χρώμα και αδιόρατη γεύση φράουλας με υφή και πυκνότητα μαγιονέζας, γεγονός που το καθιστούσε εντελώς ακατάλληλο για να περιχυθεί στη σαλάτα και να δώσει γεύση. Καταλήξαμε να βάζουμε τις πρασινάδες στο πιάτο μας και με το μαχαίρι να παίρνουμε τη μικρή ποσότητα sauce που μας αναλογούσε και να προσπαθούμε να την αλείψουμε. Έχω να σας πω αγαπητοί φίλοι ότι η πρασινάδα σκέτη δεν κατεβαίνει με τίποτα, εκτός αν είσαι κουνέλι, αρνάκι, κατσικάκι ή κάποιο άλλο συμπαθές ζωάκι. Η μικρή μου που τρελαίνεται για σαλάτες απογοητεύτηκε πλήρως, στο πρόσωπου του καλού μου δε, άρχισε να σκάει μια υποψία πλάγιου χαμόγελου.

Το δεύτερο πιάτο μας ήταν οι εμπανάδας δηλαδή τρία μισοφέγγαρα ζύμης γεμιστά με κιμά, σταφίδες, κόλιανδρο και γαρνιρισμένα με σάλτσα ωμής ντομάτας με τσίλι, τα οποία συνοδευόντουσαν από γουακαμόλε. Ωραία η γέμιση, η σάλτσα ντομάτας γευστική και όσο πρέπει καυτερή, το γουακαμόλε φρέσκο και πολύ νόστιμο αλλά…. το γύρισμα που έκανε το φύλλο για να συγκρατήσει τη γέμιση ήταν τόσο σκληρό και συμπαγές που φοβήθηκα ότι θα έσπαγα δόντι. Το χαμόγελο του καλού μου γίνεται πιο πλατύ και με ρωτά…. έσπασες δόντι ή ακόμα??

Για κυρίως η μικρή μας επέλεξε το ψαρονέφρι με σάλτσα μουστάρδας το οποίο συνοδευόταν από πατάτες τηγανητές και σωταρισμένα λαχανικά. Ικανοποιητική ποσότητα, ειδικά, αν τη συγκρίνεις με τις προηγούμενες μερίδες, με το κρέας να είναι καλής ποιότητας μεν, λίγο σκληρό δε, η σάλτσα απαλή, χωρίς ιδιαίτερη γεύση μουστάρδας, οι πατάτες τραγανές όπως εξάλλου και τα λαχανικά, χωρίς όμως ιδιαίτερη γεύση, λίγο σαν νερόβραστα. Τέλος πάντων δεν ήταν συγκλονιστικό αλλά ήταν ένα καλό πιάτο.

Ριζότο με φραγκόκοτα και μασκαρπόνε για το αγόρι μου. Και αυτό σε καλή ποσότητα με το ριζότο να είναι συμπαθές αν και όχι σωστά χυλωμένο και το πουλερικό να είναι λίγο στεγνό και ινώδες. Βέβαια θα πρέπει να πω ότι ρωτήθηκε αν προτιμά στήθος ή μπούτι και επέλεξε στήθος οπότε, όπως παραδέχθηκε και ο ίδιος, ήταν αναμενόμενο να είναι λίγο πιο σκληρό. Από το λίγο που δοκίμασα αλλά και από τα σχόλια του συζύγου ήταν κι αυτό ένα συμπαθητικό πιάτο, το οποίο, βέβαια, λόγω πείνας φαγώθηκε όλο.

Και πάμε τώρα στο δικό μου που δυστυχώς αποτέλεσε την ταφόπλακα της όλης εμπειρίας. Μοσχάρι Ζυρίχης δηλαδή μπουκιές μοσχαριού με μανιτάρια, σάλτσα κρασιού και τηγανίτα πατάτας. Μάλιστα…. από πού να αρχίσω και που να τελειώσω…το κρέας σκληρό και με χόνδρους, τα μανιτάρια δεν ήταν διακριτά στη γεύση, η σάλτσα, ενώ ήταν ωραία δεμένη, ήταν αρκετά αλμυρή αν και αυτό δεν με πείραξε γιατί αγαπώ το αλάτι στα φαγητά μου. Αυτό, όμως, που δεν αγαπώ και θεωρώ απαράδεκτο, ήταν η λαδίλα και η τηγανίλα που έβγαλε το πιάτο, σε σημείο που στην τρίτη μπουκιά να αρχίσει να με καίει ο λαιμός μου και να ανακατεύεται το στομάχι μου. Προσπάθησα, λόγω πείνας, να φάω κανά δυο μπουκιές ακόμα αλλά εγκατέλειψα την προσπάθεια γιατί, πραγματικά, αισθάνθηκα άρρωστη. Το πιάτο, λοιπόν, επεστράφη κατά τα δύο τρίτα του, περίπου, ανέπαφο.

Την εξυπηρέτηση θα τη χαρακτήριζα παγερά ευγενική και αποστασιοποιημένη αλλά με λάθη. Επιλέξαμε, συνειδητά, να μην κάνουμε παράπονα για τη σαλάτα και τις εμπανάδας αλλά μου ήταν αδύνατο να αφήσω ασχολίαστο το πιάτο μου. Στην ερώτησή της κυρίας που μας σέρβιρε, λοιπόν, για το αν μας άρεσε, της είπα ότι είχε υπερβολικό λάδι. Το πήρε αμέσως, δεν μπορώ να πω, και επέστρεψε λέγοντάς μας ότι το δοκίμασε και ο σεφ και έχουμε δίκιο, αυτό το πιάτο δεν θα έπρεπε να έχει φύγει από την κουζίνα. Σε ένα εστιατόριο αυτού του ύφους και αυτών των τιμών δεν περιμένω απλώς, απαιτώ, να μου προταθεί κάτι άλλο ή στην περίπτωση που δεν το επιθυμώ, να μην χρεωθεί το πιάτο. Αντ’αυτού μας προτάθηκε το κέρασμα ενός γλυκού και επιλέξαμε το affogato δηλαδή παγωτό ποπ κορν το οποίο περιλούζεται με έναν espresso. Τη γεύση του ποπ κορν ούτε εγώ ούτε η μικρή μου την κατάλαβε οπότε δεν ξέρω, ειλικρινά, γιατί το ονομάζουν έτσι. Σπιτικό ήταν σίγουρα, όπως σίγουρα ήταν και τα κρυσταλλάκια που είχε, σημάδι ενός όχι και τόσο επιτυχημένου παγωτού. Πάντως ο συνδυασμός του espresso και του παγωτού ήταν καλός συν ότι βοήθησε να φύγει η αίσθηση του λαδιού από το στόμα μου και το περιεχόμενο του στομαχιού μου να παραμείνει στη θέση του.

Συνοδέψαμε το φαγητό μας με ένα κόκκινο κρασί του Τσιλιλή που ήταν πολύ συμπαθητικό και στην εξαιρετική τιμή των 11 ευρώ. Ο λογαριασμός μετά την έκπτωση και χωρίς το γλυκό έφθασε τα 66 ευρώ, ποσό απόλυτα λογικό και αξιοπρεπές αν είχαμε φάει καλά. Στην περίπτωσή μας όμως που χρεώθηκε το απαράδεκτο μισοφαγωμένο πιάτο μου 17 ευρώ…τι να πω? τα συμπεράσματα δικά σας.

Να σας πω ότι απογοητεύτηκα…να το πω…να σας πω, όμως, ότι μου χάλασε τη μέρα.. όχι ούτε κατά διάνοια. Έγινα αποδέκτης τέτοιας τρελής καζούρας από τον καλό μου συνεπικουρούμενου από τη μικρή μου που πραγματικά γελάω ακόμα με αυτά που είπε ο στόμας τους!

Το δούλεμα συνεχίστηκε στο σπίτι όταν σε ανταλλαγή μηνυμάτων με φίλους άκουσα φοβερές ατάκες σχετικές με τις στομαχικές ενοχλήσεις που με ψιλοταλαιπώρησαν για το υπόλοιπο της βραδιάς. Τη λέξη σφυρδίκλα την ξέρετε? Αν όχι, σε επόμενη, ευελπιστούμε, συνάντηση του ask, ρωτήστε μια πρωτοκλασάτη χρήστη για την σημασία της!

Θεωρώ, πραγματικά, την εμπειρία της Κυριακής ως μια άτυχη στιγμή και για το εστιατόριο και για μας. Τι να κάνουμε? Κι ένας Δρυίδης επιτρέπεται να κάνει κάποιο λάθος. Θα ήθελα πολύ να επιστρέψω μια καλοκαιρινή βραδιά και να κάτσω στην όμορφη βεράντα του. Το θέμα είναι να πείσω και τον καλό μου γιαυτό. Έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου στους φίλους, οι οποίοι εκτός από πολύ πλάκα, διαθέτουν και εξαιρετική πειθώ συν ότι έχουν περάσει εξαιρετικά στο μαγαζί, να με βοηθήσουν να τον καταφέρουμε. Παίδες στην προσεχή συνάντησή μας έχετε δουλίτσα! Θα ιδρώσετε για το γαλακτομπούρεκο που έχω τάξει να σας κεράσω, εντάξει???

25 Φεβ 2016

Λίγα χρόνια πριν, κάπου στην ανατολική ακτή των ΗΠΑ.

Ο Ελληνοαμερικάνος Ορθόδοξος ιερέας είχε μόλις ολοκληρώσει την θεία λειτουργία της Κυριακής και με σοβαρό και περισπούδαστο ύφος, εύχεται στους πιστούς:

Happy Valentine's day!!

Η έκπληξη μεγάλη, ακόμη και για γηγενείς Ελληνοαμερικάνους, εξοικοιωμένους με το υπερκαταναλωτικό προφίλ της εκεί κοινωνίας και του ανάλογου τρόπου ζωής και σκέψης. Εγώ και η γυναίκα μου απλά μείναμε άφωνοι, με το στόμα ανοικτό!!

Μια ''εισαγώμενη'' γιορτή γεμάτη έρωτα και αγάπη, πάθος, κόκκινο χρώμα, λουλούδια και δώρα, μα πολλά δώρα. Μια γιορτή που ορισμένοι την γιορτάζουν, άλλοι την απεχθάνονται και για άλλους είναι αδιάφορη. Για μένα προσωπικά είναι μια καθαρά εμπορική γιορτή, η οποία με τον τρόπο της ''κινεί'' την αγορά. Τα περισσότερα καταστήματα είναι ντυμένα στα κόκκινα. Καρδούλες, αρκουδάκια με καρδιές, κάρτες, κόκκινα ρούχα και εσώρουχα, λουλούδια, κάτι σαν τα Χριστούγεννα που βλέπεις παντού Αη Βασίληδες. Και όλα αυτά για να σε παρακινήσουν να κάνεις ένα δώρο. Σκεφτείτε μόνο τα ανθοπωλεία πόσα κόκκινα τριαντάφυλλα θα πουλήσουν και πόσα αρκουδάκια αλλά και πιο ακριβά δώρα, όπως δαχτυλίδια, ρολόγια, gadgets, καλλυντικά και ότι άλλο τραβάει η όρεξη σας θα πωληθούν. Σαν εμποροπανήγυρη χωρίς κάποια αιτία. Όλα χτυπούν στο συναίσθημα και στην αγνότητα του ερωτισμού ανάμεσα στους ανθρώπους και φυσικά τον εκμεταλλεύονται.

Εξαίρεση δεν θα μπορούσαν να αποτελούν και οι επιχειρήσεις εστίασης, με ανάλογες προσφορές και events. Σαν γνήσιοι foodies σπεύσαμε να εξετάσουμε και να εκμεταλευτούμε ανάλογα, τις ουκ ολίγες, ενδιαφέρουσες προσφορές της ''ημέρας''. Το top 3 των επιλογών μας περιλάμβανε τον Δρυίδη, ένα αγαπημένο εστιατόριο ψαρομεζεδοφαγίας των ΒΠ και το εστιατόριο ενός luxury hotel του κέντρου. Νικητής σε αυτή την άτυπη μονομαχία βγήκε με σχετική άνεση ο Δρυιδης, πολυτεσταρισμένος από χρήστες που εκτιμώ και εμπιστεύομαι.

Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2016, ώρα 15:30, άτομα 2, με κράτηση η οποία πραγματοποιήθηκε επιτυχώς, μέσα από την πλατφόρμα κρατήσεων του ask4food. Διευκρινίζω ότι σε αυτή την περίπτωση η επιχείρηση παρείχε έκπτωση 20%.

O Έλληνας Δρυίδης έχει επιλέξει να στεγάσει τα μαγικά του καζάνια, σε μια παλιά μονοκατοικία του Παλαιού Φαλήρου, μια περιοχή η οποία δεν διακρίνεται για τις επιδόσεις της στην υψηλή γαστρονομία. Υπάρχουν 3 χώροι, ο εξωτερικός μάλλον κατάλληλος και συμπαθητικός για τους καλοκαιρινούς μήνες και 2 εσωτερικοί χώροι, ένας για καπνίζοντες και ένας για μη καπνίζοντες. Η γενική διακόσμηση είναι λιτή, σοβαρή και minimal και προσπαθεί να ισορροπήσει κάπου ανάμεσα σε bistrot, cafe και wine restaurant. Κυριαρχούν οι τόνοι του μαύρου στα τραπεζοκαθίσματα, του γκρίζου στους τοίχους και του ασπρόμαυρου στα ρετρό πλακάκια, εμπλουτισμένοι με μερικές σομόν πινελιές και μια μικρή βιβλιοθήκη στην αίθουσα των καπνίζοντων. Συνολικά και αν δεν με γελάει η μνήμη μου, το restaurant είναι σε θέση να στεγάσει περίπου 10 τραπέζια και μάλλον θα το χαρακτήριζα μικρομεσαίας χωρητικότητας. Η art de la table σοβαρή, διακριτική και ποιοτική, εκτιμώ ότι θα ικανοποιήσει τα ποιοτικά standards των θαμώνων. Τέλος ένα πιάνο/αρμόνιο στον εσωτερικό χώρο των μη καπνιζόντων, χρησιμοποιείται για τις live μουσικές βραδιές που περιοδικά φιλοξενεί η επιχείρηση.

Το service είναι μια υπόθεση γυναικών, 100% ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ. Η νεαρή σερβιτόρα, μια παρουσία σοβαρή, ίσως και λίγο ψυχρή, είναι πλήρως καταρτισμένη, αποτελεσματική, ευγενική και βεβαίως πελατοκεντρική. Είχε ένα μοναδικό αέρινο τρόπο να κινείται συνεχώς, να είναι διακριτική και την ίδια στιγμή πανταχού παρούσα να ικανοποιήσει τις επιθυμίες των πελατών. Σε κάθε πιάτο αφού άλλαζε τα μαχαιροπίρουνα, μας ρωτούσε με πραγματικό ενδιαφέρον τις εντυπώσεις μας. Με το πέρασμα του χρόνου έσπασε λίγο το σοβαρό προφίλ της, αποκτώντας σταδιακά μια ευχάριστη επαφή μαζί μας. Πραγματικά της βγάζω το καπέλο, μας κέρδισε με τον επαγγελματισμό και την ευγένεια της. Η άλλη κυρία (νομίζω είναι και συνιδιοκτήτρια) περιορίζεται σε πιο διακριτικό και υποστηρικτικό ρόλο manager, ερχόμενη σε μικρότερη επαφή με τους πελάτες.

Το μενού μπορείτε να το δείτε on line στο site του εστιατορίου και στο ask4food (οι τιμές απουσιάζουν) και είναι προσανατολισμένο στην διεθνή δημιουργική κουζίνα με ευρωπαικό προσανατολισμό. Η wine list παρότι είναι μικρομεσαίας έκτασης, περιλαμβάνει μερικές αξιοπρεπείς επιλογές σε πραγματικά ''αχτύπητες'' τιμές, που προξενούν θετική έκπληξη. Εκτιμώ ότι είχαμε κάνει πολύ καλό homework και οι παρακάτω επιλογές μας, πραγματικά δικαίωσαν τις προσδοκίες μας.

Δοκιμάσαμε:
-Το καλοσόρισμα περιλάμβανε κριτσίνια με ένα υπέροχο και ντελικάτο γιαουρτοντίπ και ένα περίτεχνο amouse boushe, το οποίο παρότι ρώτησα δύο φορές τα συστατικά του, δυστυχώς δεν τα ανακαλώ στην μνήμη μου. Μια πραγματικά υπέροχη εισαγωγή στο γεύμα μας.

-Τάρτα λαχανικών με φέτα, πράσσο, καρότο, μαραθόριζα και τυρί κρέμα. Τύφλα να έχουν οι Γάλλοι που είναι μάστορες στο είδος. Τι να πω, απλά ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. Καλοψημένη, τραγανή και στιβαρή βάση, με μια αέρινη, φινετσάτη μους και όλα τα υπόλοιπα υποστηρικτικά υλικά σε ένα διακριτικό ρόλο.

-Ριζότο Μιλανέζ με ζαφορά. Αρχίσαμε εξαιρετικά με την τάρτα και συνεχίσαμε στο ίδιο τέμπο. Σωστά βρασμένο, a la minute, αχνιστό ριζότο, κρατούσε όσο έπρεπε στο δόντι, με την ζαφορά να δίνει έντονες συγκινήσεις σε κάθε πιρουνιά.

-Κοτόπουλο με εστραγκόν, σε σάλτσα κρέμας βουτύρου, με μείγμα άγριου ρυζιού και μπασμάτι και λαχανικά εποχής, για την γυναίκα μου. Σερβιρίστηκε σε φινετσάτο τετράγωνο πιάτο και η ποσότητα του ήταν πολύ μεγαλύτερη του αναμενόμενου. Γευστικές εντυπώσεις, καλοεκτελεσμένο, αχνιστό, με μια πολύ ελαφριά σάλτσα η οποία αναδείκνυε το κοτόπουλο.

-Ψαρονέφρι με σάλτσα μουστάρδας ντιζόν, μαντζουράνα, τηγανιτές πατάτες και λαχανικά σου βίντ, το δικό μου πιάτο. Το σερβίρισμα και η ποσότητα όπως το παραπάνω πιάτο. Πάμε τώρα στις γευστικές εντυπώσεις, οι οποίες θα είναι πιο αναλυτικές. Είναι μάλλον το πιο ζουμερό και τρυφερό ψαρονέφρι που έφαγα ever. Οι τηγανιτές πατατούλες άφθονες, καλοτηγανισμένες και κομμένες κατά την γαλλική τεχνοτροπία πολύ λεπτές. Τα συνοδευτικά λαχανικά (μπρόκολο, καρότο, σπαράγγι και φινόκιο), σωστά βρασμένα και τέλος η σάλτσα μουστάρδας για σεμινάριο. Ντελικάτη, αέρινη, σωστά δεμένη, ισορροπημένη, δεν τάπωνε καθόλου το εξαιρετικό κρέας. Που έγκειται η επιτυχία της; Όσες φιλότιμες προσπάθειες και αν έκανα, μουστάρδα δεν κατάλαβα, αλλά ήξερα ότι είναι εκεί παρούσα στην δέουσα δοσολογία.

-Και για επιδόρπιο fondue προφιτερόλ για 2 άτομα, συνοδεία φρέσκων φρούτων. Ήταν φρεσκότατο και συνάμα ένα πολύ καλό κλείσιμο του γεύματος μας. Θα κάνω μόνο τις εξής παρατηρήσεις. Θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη ποσότητα, καθόσον τιμολογείται 12€ και υποτίθεται ότι είναι για 2 άτομα. Η δεύτερη παρατήρηση είναι ότι θα ήθελα την σοκολάτα λίγο πιο hard core στην γεύση, διότι για τα δικά μου γούστα ήταν λίγο ραφιναρισμένη.

-Ένα μπουκάλι αγαπημένο υπέροχο κόκκινο κρασί Κτήμα Μερκούρη (Refosco, Μαυρδάφνη) στα 19€. Για να αντιληφθείτε τον σεβασμό και την προσέγγιση του εστιατορίου προς τον πελάτη, θα σας πω μονάχα το εξής. Τιμή κάβας στα 13 με 14€!! Αυτά να τα βλέπουν μερικοί ταβερνιάρηδες που χρεώνουν χύμα ξύδι, το οποίο ''νομίζει ότι είναι κρασί'', στα 10€ το λίτρο. Περαιτέρω σχόλια είναι μάλλον περιττά.

Check please
Στα 59€ με αναλυτική απόδειξη, μετά από συνολική έκπτωση 25%. Διευκρινίζω ότι το ποσό του κανονικού λογαριασμού ήταν 79€. Επειδή πληρώσαμε με μετρητά τύχαμε επιλέον έκπτωσης 5%, χωρίς καν να το ζητήσουμε. Για αυτά που φάγαμε, το service που απολαύσαμε και τελικά αυτά που πληρώσαμε, νοιώσαμε ότι ''κλέβουμε εκκλησία''. Ξέρω ότι αμαρτάνω, οπότε ζητώ την συγχώρεση του Αγίου Βαλεντίνου!!

Κατέληξα ότι:
Ήταν μια εξαιρετική εμπειρία, η οποία κάλυψε πλήρως τις ομολογουμένως πολύ υψηλές προσδοκίες μας. Θερμά συγχαρητήρια στους φίλους καλοφαγάδες (έμπιστους και μη) που προηγήθηκαν της δικής μας επίσκεψης και μας έδωσαν το σχετικό κίνητρο.

Θα κλείσω με μια φράση, η οποία μου άρεσε πολύ και την οποία μεταφέρω αυτούσια από το site του εστιατορίου. ''Μια εικόνα...., άνθρωπος, γνώση, εργαλεία, δύναμη, φύση. Ένα καζάνι που βράζει, αναδύοντας οσμές από φρέσκα, αγνά υλικά παρασκευασμένα με τη χρήση επαγγελματικών μεθόδων, τεχνολογίας, εξοπλισμού και γνώσης, εξασφαλίζοντας έτσι την ποιότητα των προϊόντων. ''

Υ. Γ Εξαιρετικά αφιερωμένο στον Father George, τον Ελληνοαμερικάνο ιερέα της εισαγωγής.

20 Μαι 2016

Επίσκεψη την Παρασκευή με το έτερο ήμισυ ελέω γενεθλίων μιας και ο αγαπημένος μας Οροσκόπος έχει χαλάσει κάπως.

Καθήσαμε στον εξωτερικό χώρο γιατί η γυναίκα μου ήθελε να καπνίσει.
Αρκετά προσεγμένος και διακριτικός.
ΤΟ εσωτερικό με κλεφτές ματιές που είδα μας άρεσε αλλά δεν μπορώ να το κρίνω.

Το σέρβις είναι εξυπηρετικό και σωστό
2 μικρές αστοχίες οι οποίες είναι αμελητέες.
Πρώτη στη δοκιμή του κρασιού δεν προσφέρθηκε ο φελλός και 2 προς το κλείσιμο του μαγαζιού ήταν μέσα στο χώρο και ασχολιόταν με το στήσιμο των τραπεζιών για αύριο και χάθηκε για λίγο. Στο σύνολο όμως τα πήγε εξαιρετικά.

Παραγγείλαμε σαλάτα με αβοκάντο και γαρίδες (σαλάτα ημέρας), ριζότο μανιταριών και ραβιόλια γεμιστά με ραγού και ήπιαμε το μοσχάτο του Χατζηιωάννου D; ifestia.
και κλείσαμε με το affogato.

Στην αρχή μας προσφέρθηκε χειροποίητο κριτσίνι με ένα ντιπ γιαουρτιού και ταρτάρ γαρίδων σε ραπανάκι.

To ταρτάρ ήταν εξαιρετικό και φρεσκότατη γαρίδα.

Η σαλάτα ημέρας μας κέρδισε με το πολύ καλό αβοκάντο(επιτέλους) σος Thousand Island εξαιρετική με φινετσάτη γεύση και έξτρα δίπλα για να βάλουμε και παραπάνω.
Αλλά εκεί που ο σεφ μας κέρδισε ήταν με τη γαρίδα.
Επιτέλους σωστά εκτελεσμένη γαρίδα, ζουμερή και γευστικότατη.
Ριζότο σωστά χυλομένο με 2 είδη μανιταριών και το ραβιόλι σωστά βρασμένο και ζουμέρο εσωτερικά έτσι ώστε ο συνδιασμός να σε κερδίσει.

Για το κρασί είναι ένα πολύ καλό μοσχάτο που στην κάβα έχει 8 ευρώ και εδώ χρεώθηκε 16 ( μια χαρά τιμή δηλαδή) με καλή φρουτώδης επίγευση.

Για το τέλος επιλέξαμε affogato με εσπρέσσο. παγωτό δηλαδή με γεύση ποπ κορν και περιχυμένο το εσπρέσακι. ΠΟλύ καλό αν και ήθελα πιο έντονη τη γεύση του ποπ κορν.
Συνόλο 70 ευρώ μείον 30% από το etable 51 ευρώ.

Το μαγαζί σίγουρα αν δε κλείσεις μέσω etable δεν είναι vfm αλλά αξίζει.

Δοκιμάστε το

27 Μάρ 2016

Τελικά μάλλον είχαμε πολλοί την ίδια ιδέα. Να γιορτάσουμε τον Άγιο Βαλεντίνο στο druid. Mε κάποιους μάλιστα δεν μπορεί, θα συμπέσαμε κι όλας (mavtaso και tzia για σας χτυπάει η καμπάνα! ). Διάβαζα τις κριτικές και σε πολλά ταυτιζόμουν, έτσι είπα να καθυστερήσω λίγο παραπάνω την δική μου, μην σας πήξουμε στο druid τους υπόλοιπους και μπουχτίσετε.

Αλλά ας βάλουμε τα πράγματα σε μία σειρά. Το druid είχε τραβήξει την προσοχή μου τον τελευταίο καιρό και αυτό ήταν αποτέλεσμα εν μέρει των τόσο καλών κριτικών που διάβαζα αλλά εν μέρει και του πολλά υποσχόμενου καταλόγου του, τον οποίο μελετούσα κάθε τόσο. Έτσι λοιπόν, ήταν το πρώτο μαγαζί που ήρθε στο μυαλό μου όταν αποφασίσαμε ότι θα βγαίναμε για φαγητό το μεσημέρι της 14ης Φεβρουαρίου. Εν συνεχεία, είδα και σχετική ανακοίνωση του εστιατορίου για έκπτωση 20% σε όσους κάνουν κράτηση για φαγητό στο εστιατόριο την συγκεκριμένη ημέρα μέχρι τις 17.30, ε και να μην σας τα πολυλογώ, την έκανα την κρατησούλα μου με συνοπτικές διαδικασίες. Και ξεκίνησα να ονειρεύομαι, σαν κορίτσι κι εγώ, φιλέτο καφέ ντε παρί και οσο μπούκο κρεμολάτα (ρομαντισμός, όχι αστεία)! Αμ δε...!

Η κράτηση να σας πω πως έγινε ηλεκτρονικά και έτσι όταν δύο (2) μέρες πριν έλαβα τηλεφώνημα από το μαγαζί ρωτώντας με αν καπνίζουμε ή όχι, ώστε να μας εξυπηρετήσουν όσο καλύτερα γίνεται (όπως χαρακτηριστικά μου είπαν) μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.

O χώρος: To μαγαζί βρίσκεται στο Π. Φάληρο, σε πολύ κεντρικό δρόμο (στην οδό Αφροδίτης), απλά θέλει λίγη προσοχή για να το εντοπίσεις, γιατί δεν έχει κάποια πολύ μεγάλη ταμπέλα απ' έξω. Ωραίος και προσεγμένος ο εσωτερικός χώρος, ζεστός, με λίγα τραπέζια όμως. Εξωτερικά υπήρχε ξεχωριστός χώρος για τους καπνιστές επίσης πολύ προσεγμένος.

Η εξυπηρέτηση: Έγινε κατ' αποκλειστικότητα από μια κοπέλα, γρήγορη και προσεκτική. Επαγγελματική θα την χαρακτήριζα και εγώ, με λεπτές κινήσεις και χωρίς λάθη στο σερβίρισμα. Ενώ καθ' όλη τη διάρκεια της παραμονής μας στο μαγαζί, μια κυρία, η ιδιοκτήτρια φαντάζομαι, καθόταν στο βάθος στο χώρο του μπαρ και επέβλεπε. Αν δεν είχαν γίνει δύο - τρία σφάλματα θα χα βάλει με χαρά 4/4 ντοματούλες. Όμως,

α) όταν μας έδωσαν τον κατάλογο, μας είπαν εξ αρχής ότι δύο πιάτα δεν τα είχαν την συγκεκριμένη ημέρα.. Στα αυτιά μου ήχησε κάτι σαν "μπλα μπλα μπλα.. φιλέτο καφέ ντε παρι" (όοοοχι! αυτό ήταν το πρώτο χτύπημα). Οκ λέω, δεν θα χαλαστώ, μου μένει το οσομπούκο (το οποίο δεν είχε αναφερθεί μεταξύ των ελλείψεων). Στην πορεία όμως και δη κατά την ώρα λήψης της παραγγελίας, προέκυψε πως δεν υπήρχε ούτε αυτό (να το και το δεύτερο χτύπημα.. της μοίρας?του δρυίδη?του Αγίου?Πείτε το όπως θέλετε.. ).

β) την πάθαμε και εμείς tzia με το νερό στη σαμπανιέρα, που μας το γέμισαν γι αρχή και μετά ξεχάστηκε. Το ίδιο και με το κρασί. Έκανε υπερπροσπάθειες ο Γ. για να φθάσει τη σαμπανιέρα και να μας σερβίρει καθ' όλη την διάρκεια του γεύματος.

γ) όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό και μας έφεραν την απόδειξη, δεν είχε υπολογιστεί η έκπτωση σε αυτόν, με αποτέλεσμα να αναγκαστεί ο συνοδός μου να το επισημάνει, οπότε και διορθώθηκε μεν, αλλά καλό θα ήταν να μην έχει χρειαστεί καν να το ζητήσει (μιας και όπως καταλάβαμε η εν λόγω έκπτωση δεν αφορούσε μόνο τα τραπέζια που είχαν κρατηθεί μέσω συγκεκριμένης σελίδας, αλλά όλα τα τραπέζια που είχαν κρατηθεί για εκείνη την ημέρα και ώρα).

Για αρχή, κατέφθασαν στο τραπέζι μας χειροποίητα κριτσίνια συνοδευόμενα από sour cream. Πολύ νόστιμα.
Ακολούθησαν ως amuse-bouche τσιπς πατατας με σωταρισμενη γαριδα, μαριναρισμενο ραπανακι και κρεμα αβοκάντο. Μας άρεσαν και αυτά πολύ.

Το μενού περιελάμβανε τα κανονικά πιάτα καταλόγου του μαγαζιού (υπάρχει και online ο κατάλογος) συν μια σελίδα έξτρα με πιάτα ημέρας. Ωραία όλα αυτά, είχαμε ενημερωθεί άλλωστε από πριν από την σελίδα του μαγαζιού στο e-table αλλά και εδώ, στο ask4food. Όμως, εμείς είχαμε έρθει έχοντας στο νου μας τα συγκεκριμένα δύο πιάτα και η απογοήτευσή μας όταν ενημερωθήκαμε ότι δεν τα είχαν την συγκεκριμένη μέρα ήταν μεγάλη.

Η παραγγελία μας:
-Βελουτέ Σούπα Παντζαρι με Μους Γιαουρτιού και Καρύδια (Πιάτο ημέρας) => Ωραία σούπα, λογική ποσότητα. Από τη στιγμή όμως, που προοριζόταν για τη μέση, για να την μοιραστούμε δηλαδή, πόσο πιο εύκολη θα έκανε τη ζωή μας μια πρωτοβουλία καταμερισμού της σούπας σε δύο μπολάκια? Κάτι τόσο απλό, που πρόσφατα σε χαλαρό μαγαζί/μεζεδοπωλείο μας το πρότειναν από μόνοι και μας χαροποίησαν ιδιαιτέρως, εδώ μάλλον ήταν δύσκολο.

-Καρδιές Σαλατικων με τραγανό Προσουτο, Καρύδια, Περλες Τυριών και dressing Φράουλας (Πιάτο ημέρας) => Μη δω φράουλα εγώ, αμέσως να παραγγείλω! Νόστιμη η σαλάτα δε λέω, ΑΛΛΑ η ποσότητα όντως τσιγγούνικη, το προσούτο κ εμείς δυσκολευτήκαμε να το βρούμε, ενώ το dressing δεν ήταν dressing αλλά για να κυριολεκτούμε έμοιαζε με μους. Αυτό ακριβώς, μους φράουλας, που σερβιρίστηκε σε χωριστό μπολάκι για σως και την οποία εμείς καταφέραμε να τοποθετήσουμε πάνω στην σαλάτα αλλά δεν απλωνόταν ομοιόμορφα με τίποτα. Στη γεύση τέλεια, αλλά στην υφή λάθος.

-Ριζότο φραγκόκοτας με μαρκαρπόνε => άψογο πιάτο, μας άρεσε πάρα πολύ. Χυλωμένο ολόσωστα και σε ικανοποιητικότατη ποσότητα.

-Rib Eye Prime (Πατάτες Ντοφίν, Σπαράγγια Μιλανέζ, Σως Μπεαρναίζ) => εξαιρετικό. Ψημένο medium όπως το ζήτησα, απολαυστικότατο!

-1 μπουκάλι λευκό κρασί (Κτήμα Μιχαλάκη)

-Affogato (με παγωτό Ποπ Κορν) => Παγωτό με γεύση ποπ κόρν λοιπόν, λουσμένο με ένα ποτηράκι εσπρέσσο. Εδώ είχαμε και εμείς ένα θεματάκι που δεν ήταν άλλο από τα κρυσταλλάκια. Και η ιστορία εξελίχθηκε κάπως έτσι. "Καταλαβαίνεις γεύση ποπ κορν?" ρωτάει απωρημένος ο Γ. "Μα βέβαια" απαντάω εγώ και συνεχίζω "αφού έχει και κομματάκια μέσα". Να μην σας τα πολυλογώ, εγώ να λέω ότι έχει κομματάκια ποπ κορν, ο Γ. να λέει όχι και να ισχυρίζεται πως είναι κρυσταλλάκια από την ψύξη (άκου κρυσταλλάκια! ), στο τέλος ρωτήσαμε την σερβιτόρα και μας διαβεβαίωσε πως το παγωτό είχε απλώς γεύση ποπ κορν και όχι κομματάκια. Κλαψ κλαψ.. Αφενός γιατί είχα άδικο, αφετέρου γιατί θα ταν ωραίο να χε κομματάκια ποπ κορν μέσα. Περιττό να αναφέρω πόσο καλύτερα θα ήταν όλα χωρίς τα κρυσταλλάκια.

VFM=> Εδώ έχω κάποιες ενστάσεις. Αν και ο λογαριασμός μετά τον υπολογισμό της έκπτωσης, ήταν πολύ λογικός (για την ποικιλία των πιάτων, την ποιότητα αυτών κλπ. ), εξ ου και το 3/4 και παρά το γεγονός ότι ανάλογες εκπτώσεις προσφέρονται από το μαγαζί αρκετά συχνά, οι τιμές του καταλόγου (άνευ έκπτωσης δηλαδή) είναι αρκετά τσιμπημένες και σε συνδυασμό με τα λαθάκια που προανέφερα, νομίζω θα ήταν καλό να γινόταν μια μικρή μείωση τιμών (ώστε να μην χρειάζεται να καταφεύγει και το μαγαζί σε παροχή έκπτωσης κάθε λίγο και λιγάκι).

Αυτά από μένα. Ο δρυίδης μου χρωστάει ένα φιλέτο καφέ ντε παρι και ένα οσομπούκο, οπότε λογικά θα επανέλθω..

26 Φεβ 2016

Ομολογώ ότι αν δεν υπήρχε το ask4food δεν θα γνώριζα την ύπαρξη πολλών εστιατορίων,
Στην εποχή που ζούμε οι περισσότεροι θέλουν τα χρήματά τους να ''πιάνουν τόπο''.

Δεν είναι μόνο ότι τα χρήματα έχουν λιγοστέψει αλλά και η αρνητική ψυχολογία την στιγμή που πληρώνεις για ένα γεύμα για το οποίο δεν είσαι καθόλου ευχαριστημένος.
Πάνε οι εποχές που άνοιγε ένα εστιατόριο και τρέχαμε όλοι για να δοκιμάσουμε πρώτοι, τώρα απλά περιμένουμε πρώτα να ακούσουμε γνώμες και έπειτα το επισκεπτόμαστε.

Διαβάζοντας τις τόσο καλές κριτικές για το Druid και η κατάταξή του τόσο ψηλά στην γενική βαθμολογία δεν πέρασε απαρατήρητη. Η κριτική αφορά δύο επισκέψεις.

1) Χώρος
Ένας απλός χώρος με αρκετά απλό και ''κρύο'' ντεκόρ θα έλεγα μπορεί να φιλοξενήσει περίπου 10 μη καπνίζοντες. Το γκρι χρώμα στους τοίχους και τα μαύρα τραπεζοκαθίσματα συνθέτουν το απλό και ''κρύο'' ντεκόρ όπως το χαρακτήρισα.

Στον κλειστό εξωτερικό χώρο μπορεί να γευματίσει ανάλογος αριθμός καπνιζόντων σε πιο ζεστό περιβάλλον. Το μπαρ στη μέση ενώνει τους δύο χώρους και ταυτόχρονα μπορεί το σέρβις να ''ελέγχει'' αμφότερους καθώς η διάταξη θυμίζει ''Γ''.
Οι τουαλέτες είναι πεντακάθαρες.

2) Σέρβις - Φαγητό
Το σέρβις είναι άψογο και πλήρως ενημερωμένο για το μενού.
Στη αρχή υπάρχει κέρασμα κριτσίνια με σως και μία γευστικά ισορροπημένη μινιατούρα για κάθε άτομο (amuse bouche). Έχουμε δοκιμάσει τα εξής:

Σούπα ημέρας, 5ευρώ (4/4). Δεν υπάρχει καλύτερο ξεκίνημα για ένα γεύμα μία ζεστή βελουτέ σούπα. Έχουμε δοκιμάσει κολοκυθόσουπα (από κολοκύθα και όχι κολοκύθια) και κουνουπιδόσουπα. Οι δύο σούπες γευστικά έμοιαζαν πολύ οπότε υποθέτω έχουν μια βάση και απλά προσθέτουν το έξτρα υλικό. Οπωσδήποτε προτιμήστε την σούπα ημέρας και κρατήστε και κάνα κριτσίνι για βούτημα.

Πράσινη σαλάτα με γκρατιναρισμένο κατσικίσιο τυρί, (2/4). Άφθονη πρασινάδα με ένα κομμάτι τυρί το οποίο γευστικά ήταν αδιάφορο. Η έξτρα βινεγκρέτ που σου φέρνουν δεν δίνει κάποια ιδιαίτερη γεύση. Ίσως να μην είναι οι γεύσεις μου αλλά στην επόμενη επίσκεψη δεν δοκιμάσαμε άλλη σαλάτα.

Μινι burger Σολωμού, 14ευρώ (3/4). Τέσσερα μίνι burger (κυριολεκτικά) από δύο μπουκιές το καθένα συνοδείας μίνι σαλάτας συνθέτουν αυτό το ευπαρουσίαστο πιάτο. Γευστικά δεν με ξετρέλανε αλλά αναγνωρίζω ότι ήταν καλομαγειρεμένο. Ίσως και η τιμολόγηση να είναι τσιμπημένη.

Τάρτα με τσένταρ και σπεκ, 9 ευρώ (4/4). Πολύ νόστιμο ορεκτικό με μία βελούδινη γέμιση τυριού και μια τραγανή βάση. Το ευχαριστηθήκαμε αλλά θέλαμε περισσότερο.

Οσομπούκο κρεμολάτα, 15-20ευρώ (4/4). Ίσως ένα λόγος για να επισκεφθεί κανείς το εστιατόριο. Μεγάλη μερίδα (για δύο άτομα) μαγειρεμένο στην εντέλεια πραγματικά νοστιμότατο. Συνοδεύεται με ένα είδος πουρέ (;) ή με τηγανητές πατάτες. Υπάρχουν και μοσχομπίζελα για πρασινάδα τα οποία δεν μου άρεσαν.

Rib eye Prime, 30ευρώ (3/4). Από τα πιο ακριβά πιάτα τους. Αρκετά νόστιμο αλλά λόγω του ότι το κρέας δεν ήταν ομοιόμορφα κομμένο είχε ως αποτέλεσμα ένα μέρος του αν είναι στα όρια του καμένου, εννοείται μας ρώτησαν για το ψήσιμο και αν θέλαμε θα μας άλλαζαν το πιάτο αλλά δεν χρειάστηκε.

Σουφλέ σοκολάτας με παγωτό (4/4). Φρεσκότατο και νοστιμότατο. Το παγωτό είναι πολύ νόστιμο και χειροποίητο.

Αφρός σοκολάτας (3/4). Συμπαθητικό γευστικά αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο ώστε να σε ξετρελάνει. Στη βάση του είχε κομματάκια φράουλας οπότε έδινε μια φρουτένια νότα στη σοκολάτα.
Και στις δύο επισκέψεις προτιμήσαμε για κρασί ένα κόκκινο ‘’Άκρες, Σκούρας’’ στην πολύ καλή τιμή των 11 ευρώ.

3) Τελικές σκέψεις – Βελτιώσεις
Μετά από τόσες κριτικές σίγουρα κάποιος θα έχει σχηματίσει μια γενική εικόνα για το εστιατόριο. Σε γενικές γραμμές θα μένεις ευχαριστημένος. Τονίζω ότι και στις δύο επισκέψεις χρησιμοποιήσαμε την προσφορά (-20%) από την παρούσα ιστοσελίδα και μας φάνηκαν λογικά τα χρήματα που δώσαμε. Ίσως μία μείωση στις τιμές να βοηθούσε το εστιατόριο διότι μερικά πιάτα (κυρίως τα ορεκτικά) είναι κοστολογημένα αρκετά υψηλά.

21 Οκτ 2016

Γεύση: Οι μερίδες θα φανούν μικρές σε κάποιον που θα πάει με διάθεση "χασαποταβέρνας". Προσωπικά τις κρίνω αρκετά ικανοποιητικές για ένα εστιατόριο που πάει προς το gourmet. Τα πιάτα που πήραμε.
Κέρασμα καλοσορίσματος: Κριτσίνια με παρμεζάνα και δεντρολίβανο και σφηνάκι κρέμας τυριού με ξύσμα πορτοκαλιού και μέντα! Πολύ καλό και ιδιαίτερο!
Τάρτα Λαχανικών με Φέτα - 5/5 - άψογο - 11€
Κοτόπουλο με Εστραγκόν - 4/5 - Το κοτόπουλο (3/5) ήταν καλό αλλά λίγο αδιάφορο αλλά το αγριόρυζο που είχε μέσα (5'/5) απλά άπαιχτο! - 15€
Φιλέτο Καφέ ντε Παρί - 5/5 - Άψογα ψημένο (χωρίς αίμα - πολύ ζουμερό και μαλακό) φιλέτο μοσχάρι, με πατάτες παριζιέν (6 βόλοι πατάτας μόνο, θα μπορούσαν να ναι περισσότεροι) - 28€
Ανάμικτη Πράσινη σαλάτα με Γκρατιναρισμένο Κατσικίσιο Τυρί - 4/5 - Πολύ καλή σαλάτα - 14€
Μπουκάλι κρασί Σκούρας Άκρες Λευκό - 16€
Εξυπηρέτηση: Άψογη εξυπηρέτηση!
Χώρος: Πολύ καλός, ευχάριστος και με καλό φωτισμό και διακόσμηση! Ενδείκνυται και για ρομαντικές καταστάσεις!
Value for Money: Έβαλα 2 για την καλή ποιότητα που προσφέρει γιατί σαν τιμές μου φάνηκαν πολύ ακριβές. Ο λογαριασμός στα 84 €. Αν δεν ήταν το 20% του e-table δύσκολα θα ξαναπήγαινα παρότι έμεινα πολύ ευχαριστημένος!

17 Ιαν 2016

Καλη χρονια σε ολη την παρεα! Υγεια σε ολους και μακαρι το 2016 να πραγματοποιηθουν οι περισσοτερες απο τις επιθυμιες μας!

Πρωτες μερες του νεου χρονου και ενα βραδακι Πεμπτης μας βρισκει στην περιοχη της Νεας Σμυρνης. Ειμαστε βολτα απο νωρις, εχουμε πεινασει οποτε λεμε να παμε καπου να τσιμπησουμε..

Η συζυγος γνωριζει την ενασχοληση μου με το ask4food, οποτε το βαρος για την ευρεση του καταλληλου μερους, στην ευρυτερη περιοχη, πεφτει πανω μου.
Οι αρχικες μου επιλογες ηταν αλλες, ομως η μια μετα την αλλη καιγονται, μιας και σε τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι τους, με ενημερωνουν πως δεν διαθετουν το ειδικο μηχανακι για πληρωμη μεσω καρτας..

Δεν ξερω αν ειμαι περιεργος, παντως θεωρω απαραδεκτο εν ετη 2016, να υπαρχουν επιχειρησεις στο χωρο της εστιασης που δεν σου δινουν αυτη την επιλογη, χρησιμοποιωντας δικαιολογιες οπως, μας εχει χαλασει, εχουμε ενα προβληματακι κτλ..
Καθε εμποδιο για καλο και ετσι καταληξαμε στο Druid, κλεινοντας online και κερδιζοντας και μια εκπτωση 20% επι του λογαριασμου.
Το Druid βρισκεται σε μια ησυχη γειτονια του Παλαιου Φαληρου, με ευκολη προσβαση μεσω της παραλιακης.

Ο χωρος χωριζεται στον εξωτερικο χωρο που το χειμωνα κλεινει με τζαμαριες και στον μεσα χωρο που ειναι μικρος με 6-7 τραπεζια, μπαινοντας αριστερα, ενω στα δεξια υπαρχει ενα μπαρ καθως και ενα πιανο. Προχωρωντας, υπαρχουν οι πεντακαθαρες τουαλετες και στο βαθος η κουζινα.

Τα χρωματα που κυριαρχουν ειναι το ασπρο και το μαυρο, ενω ολος ο χωρος αποπνεει καθαροτητα και ηρεμια. Η μουσικη καθ' ολη την διαρκεια της βραδιας ηταν υπεροχη και σε σωστη ενταση, δενοντας αρμονικα με τον χωρο!
Ιδιαιτερη μνεια οφειλω και στην ζεστη που ειχαν φροντισει να υπαρχει στον χωρο, κατι που δυστυχως δεν θεωρειται αυτονοητο, μιας και αλλου τρως παρεα με το μπουφαν και το κασκολ σου..

Η εξυπηρετηση ηταν αψογη απο την στιγμη της τηλεφωνικης μας συνομιλιας, οπως και σε ολη την διαρκεια της βραδιας!
Οταν καθισαμε μας προσφερθηκαν χειροποιητα κριτσινια συνοδευομενα απο ενα ντιπ με βαση το γιαουρτι, που ηταν γευστικοτατα, αν και θα προτιμουσα να ερχεται μαζι και ψωμι..

Η παραγγελια μας ηταν η εξης:
Σουπα καροτο τζιντζερ. Καυτη, υπεροχη, πλουσια γευση! Θα ηθελα καθε χειμωνιατικο μου γευμα να ξεκιναει με μια τετοια σουπιτσα! Την τιμησε δεοντως και η 1,5 ετους κορη μας!5€

Ταρτα με φετα και λαχανικα. Χειροποιητο μπισκοτο, απιστευτα τραγανο, υπεροχη μους φετας, καθολου αλμυρη, η τιμη ομως λιγο αλμυρη για την ποσοτητα της..8€
Ριζοτο μιλανεζε, αψογα χυλωμενο, με τη ζαφορα να δινει μια ιδιαιτερη γευση!8€
Οσομπουκο κρεμολατα, υπερμαλακο το μοσχαρι, ελιωνε στο στομα, η ποσοτητα ικανοποιητικη τουλαχιστον για δυο ατομα! Πιατο που επισης τιμησε η μικρη μας! Συνοδευοταν απο πολεντα με κρεμα τυρι,20€

Για επιδορπιο επιλεξαμε αφρο σοκολατας με πικλες απο φραουλα και βανιλια. Δεν ξερω αν η φαντασια μου οργιαζει, παντως περιμενα κατι διαφορετικο.. Δεν ηταν κακο, απλα το ειχα φανταστει αλλιως, ηταν μια πολυ γευστκη και αναλαφρη μους με κομματια φραουλας, τιμη σιγουρα τσιμπημενη,8€

Ηπιαμε ενα αναψυκτικο 2,5€ και ενα ποτηρι κοκκινο κρασι 4€.
Μετα το γλυκο μας προσφερθηκε λικερ μαστιχας, ενω ουτε τα κριτσινια ουτε το νερο χρεωθηκε..

Επισης στην αρχη μας προσφερθηκαν ως καλωσορισμα αλμυρα ταρτακια, γευστικοτατα χωρις να θυμαμαι ακριβως τα υλικα τους..

Ο λογαριαμος ηρθε κανονικοτατα στα 55 ευρω και κατοπιν του 20% στα 44 ευρω..
Κλεινοντας, προκειται για ενα εστιατοριο με ποιοτικες πρωτες υλες, καλοεκτελεσμενα και γευστικοτατα πιατα, σε ενα ομορφο και ησυχο περιβαλλον, που κατα την γνωμη μου ειναι ιδανικο και για ενα ρομαντικο δειπνο!

Μικρη ενσταση μονο, ως προς την τιμολογηση σε καποια πιατα, αυτα ομως ειναι λεπτομερειες μπροστα στο συνολικο αποτελεσμα που ειναι υψηλοτατου επιπεδου!
Καλη χρονια και παλι σε ολους!

29 Νοε 2015

Εχοντας κανει κρατηση για το βραδυ της Τεταρτης και μετα απο μια κουραστικη 11ωρη ημερα στο γραφειο, τρωγοντας κατακεφαλα οση βροχη ειχε ο θεος να δωσει!!! κατακλυσμος!!! εφτασα στο DRUID.

Ο χωρος της κλειστης βεραντας ειχε πλημμυρισει απο την δυνατη και συνεχη βροχη και η κυρια που με υποδεχτηκε με συνοδεψε στο μοναδικο στεγνο χωρο στο εσωτερικο του "σπιτιου- εστιατοριου" οπου υπαρχαν 6 τραπεζακια ολα κι ολα. Ήδη υπηρχε ενα νεο ζευγαρακι που δειπνουσε εκεινη την ωρα. Για τον χωρο εχετε ηδη διαβασει κι απο αλλα μελη του ask4food οποτε δεν εχω να προσθεσω κατι. Θα επικεντρωσω την κριτικη μου στο φαγητο και το σερβις.

Κατ αρχην η κυρια που με υποδεχτηκε θα πρεπει μαλλον να ειναι μια απο τους ιδιοκτητες του εστιατοριου, ευγενικη, με "εξυπνη" επικοινωνια και χιουμορ. Φορουσε casual ρουχα - οχι στολη ή κατι που να παρεπεμπε σε σερβιτορα, το οποιο δεν με βρισκει συμφωνο και το θεωρω ενα μικρο φαουλ. Δεν νομιζω οτι ειναι σωστη επαγγελματικη εικονα να υποδεχεσαι πελατες που φορουν τα "καλα" τους με "τζηνακι"...

Παρηγγειλα σουπα βελουτε καροτου, σαλατα μπατζαρι με κινοα και dressing γιαουρτιου και για κυριως ζητησα οσο μπουκο κρεμολατα, αλλα προς απογοητευση μου δεν ηταν ετοιμο?(ηταν 20:30) και ετσι παρηγειλα ενα rib eye (το ακριβοτερο πιατο...28 ευρω! ) το οποιο αναφεροταν ως prime και θα ερχοταν με sauce bearnaise. Τα συνοδευσα με ενα μπουκαλι λευκο κρασι Ακρες του Σκουρα.

Πρωτα ηρθε ενα ποτηρι!!! νερο και επειτα κερασμα 3 κριτσινια με ντιπ γιαουτριου και ενα καναπεδακι γαριδας.
Η βελουτε σουπα καροτου ηρθε καυτη με "γραμμες" κρεμας γαλακτος και στην κορφη ηλιοσπορους. Πολυ καλη σουπα, μεστη ωραια γευση,... δεν καταλαβα ομως κατι διαφορετικο απο τους ηλιοσπορους οι οποιοι καλλιστα μπορουσαν να μην υπηρχαν. Κοστος 5 ευρω, λογικο, σωστη τιμη.

Η πατζαροσαλατα ηταν το κορυφαιο πιατο της βραδιας! Φτιαγμενη (με βοηθεια απο στρογγυλο τσερκι) απο κυβους βραστου πατζαριου στην βαση και βραστη κινοα επανω, με δεξια κι αριστερα κουταλιτσες απο dressing γιαουρτιου και "γραμμες" απο κρεμα βαλσαμικου. Το ξαναλεω.. ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΠΙΑΤΟ... δεν θα το ελεγες ομως "σαλατα" με την κοινα αποδεκτη εννοια του ορου ως πιατο δηλαδη για την "μεση" 2 ως 4 ατομων δηλαδη. Το σωστο νομιζω θα ηταν να ονομαζοταν ως ατομικο πρωτο πιατο, ως ορεκτικο δηλαδη. Κοστος 10 ευρω, λιγο υπερβολικο.

Και παμε στο κυριως... Rib Eye λοιπον, το οποιο ζητησα medium well και ηρθε οπως το περιμενα... medium! Αυτο συμβαινει στα περισσοτερα εστιατορια! Αν θελεται μετρια ψημενο κρεας να παραγγελνετε μετριο προς καλοψημενο (medium well)... και θα σας ερθει οπως το θελετε... μετρια δηλαδη ψημενο! Οπου εχω παραγγειλει medium... ερχεται παντα (εκτος απο ελεχιστες εξαιρεσεις) με αιμα που τρεχει!!! To κρεας λοιπον ψημενο οπως μου αρεσει, συνοδευοταν απο τρεις κουταλιες παναρισμενου πουρε και απο τεσσερα σπαραγγια που ειχαν πανω τους παραψημενο λιγο τυρι (παραμεζανα?).

Η διαφωνια μου με το πιατο ηταν στην σαλτσα. Η sauce bearnaise ηρθε κρυα σε πορσελανινο πιατακι ως ντιπ. Θα περιμενα να ηταν φτιαγμενη εκεινη την ωρα και να ηταν ζεστη αγκαλιαζοντας το rib eye, δινοντας του την λεπτη ωραια της γευση. Οταν ερωτηθηκα απο την κυρια που με σερβιρε πως ηταν το φαγητο, της ειπα την αποψη μου, η οποια την μετεφερε στον μαγειρα κι ηρθε με την απαντηση οτι "αν ηταν ζεστη θα εκοβε το αυγο που εχει μεσα"... Οποιος εχει εμπειστοσυνη στην τεχνη του δεν απαντα ετσι!

Το rib eye λοιπον (μοσχαρισια σπαλομπριζολα δηλαδη χωρις κοκκαλο) ηταν νοστιμο, δεν με "απογειωσε" ομως σε καμμια περιπτωση και δεν δικαιολογουνται τα 28 ευρω που τιμολογειται.
Το κρασι κοστος 10 ευρω, πολυ καλη τιμη.

Με τον λογαριασμο (53ευρω -10ευρω λογω εκπτωσης 20% απο κρατηση με το ask4food) 43 ευρω, ηρθε και κερασμα γκραπα με κουραμπιεδακι.
Αρκετα καλο γευμα, θα ξαναπαω, αν και θα πρεπει να δουν λιγο την τιμολογιακη τους πολιτικη σε μερικα απο τα πιατα.

21 Νοε 2015

Θα ξέρεις μέχρι τώρα, αναγνώστη μου, οτι ο mpiskotos δεν γράφει για να γράψει. Δεν γράφει για τον ίδιο. Γράφει για σένα. Μετά από ένα χρόνο επανέρχομαι για να σου δώσω το δώρο που σου αξίζει. Χρόνια Πολλά.

Γιατί, αναγνώστη μου, από τη στιγμή που έχεις αποφασίσει να περνάς το χρόνο σου σε τούτο το διαδικτυακό καταφύγιο (και να διαβάζεις mpiskoto), το αξίζεις.

Πήγα στον Δρουίδη με τον πήχη εις τον ουρανό, ορμώμενος από τα σχόλια των καταπληκτικών αυτών τύπων που σε φροντίζουν με τόση θέρμη και σου αποκαλύπτουν καθημερινά τους γαστρονομικούς παραδείσους τούτης της πόλης. Έφυγα εντυπωσιασμένος, χωρίς να έχω την παραμικρή διαφωνία ως προς τους ύμνους που είχα ήδη διαβάσει.

Τι φάγαμε:
Τάρτα Λαχανικών με Φέτα > Ντάξει, μια μους φέτας αδερφάκι μου να μην θέλεις να την καταπιείς. Να την έχεις για πρωινό να την αλείφεις στο ψωμί το φρυγανισμένο να περνάς τη μέρα σου στη δουλειά και στην κίνηση με καρφωμένο χαμόγελο.

Καρπάτσιο από Φιλέτο Μόσχου > Αλαφρύ, γευστικό, ομορφούλικο, σένιο. Με τις φλίδες παρμεζάνας και τις πρασινάδες απλά να διακοσμούν. Γιατί όλοι ξέρουμε οτι το αλλαντικό και το κρέας είναι η φάση στη ζωή. Ζωή χαρισάμενη.

Πράσινο Ραβιόλι Ραγού σε σάλτσα Παρμεζάνας > Όποποποπο. Ποτισμένο ραβιόλι με σπανάκι, γεμισμένο με σάλτσα ραγού και βυθισμένο σε παρμεζάνα. Όοοοοο, μάνα μου γλυκιάαααα, όοοοοοο, θα ‘ρθω στις εννιά! Φρένο.

Ξέρεις φυσικά ποιό είναι το κερασάκι στην τούρτα: Το συγκεκριμένο πιάτο, αν και θα μπορούσε άνετα να σε φοβίσει λόγω συστατικών, είναι πούπουλο. Το στομάχι σου θα σε ευχαριστεί που του πρόσφερες the best of both worlds.

Ψαρονέφρι με σταφύλι > Πού το βρήκες ρε μπαγάσα αυτό; Προφανώς έχουν κλεισμένο τον Πανοραμίξ στην κουζίνα. Ήμουν πολύ περίεργος αρχικά για το πως θα συνδυάζονται αυτές οι γεύσεις αλλά το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο. Το συγκεκριμένο πιάτο δείχνει οτι υπάρχει σοβαρή έρευνα και επένδυση χρόνου στο στήσιμο του μενού.

Να μην ξεχάσω: Υπήρχε κι ένα σοκαριστικό κέρασμα στην αρχή, την περιγραφή του οποίου δεν την πολυθυμάμαι (σαν μίνι πιτούλα με σος από παντζάρι και καβούρι και κάτι τυρένιο in the mix). Υπήρχε κι ένα σουφλέ σοκολάτα στο τέλος από το πάνω ράφι.

Εύφημος μνεία στην κυρία που μας εξυπηρέτησε: Επαγγελματίας, διακριτική, με άριστη γνώση του μενού και πολύ θετική διάθεση. Συνδυάζοντας και τον αποτελεσματικό διαχωρισμό χώρων καπνιζόντων και μη, προκύπτει το συμπέρασμα οτι για τους ιδιοκτήτες του εστιατορίου, ο πελάτης είναι ένα σεβάσμιο πρόσωπο το οποίο αξίζει την αμέριστη προσοχή τους όσο διαρκεί η επίσκεψή του στο μαγαζί.

Το πορτοφόλι: Θα υπολογίσεις ένα 35άρι / άτομο με κρασί, αν δεν πετύχεις έκπτωση. Και θα κάνεις οικονομία σε κάτι άλλο για να το δοκιμάσεις και να το έχεις στα υπ’ όψιν. Και θα νιώσεις καλύτερα για την χώρα που ζεις και για τους ανθρώπους με τους οποίους μοιράζεσαι αυτή την ευλογημένη-καταραμένη γωνιά του πλανήτη.