DRUID

Μοντέρνα κουζίνα

Αφροδίτης 57, Παλαιό Φάληρο [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Διεθνής δημιουργική κουζίνα. Ανοιχτό από Τρίτη μέχρι και Κυριακή.
[Ιούλιο - Αύγουστο κλειστό]
Ένας σύγχρονος Δρυίδης μαγειρεύει και παρουσιάζει με τον δικό του μοναδικό τρόπο τα πιάτα του.
Εσείς έχετε μόνο να επιλέξετε τις γεύσεις της προτίμησής σας και να τις απολαύσετε στο ιδιαίτερο περιβάλλον του εστιατορίου μας.

Γράψε τη δική σου κριτική

Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Λίγα χρόνια πριν, κάπου στην ανατολική ακτή των ΗΠΑ.

Ο Ελληνοαμερικάνος Ορθόδοξος ιερέας είχε μόλις ολοκληρώσει την θεία λειτουργία της Κυριακής και με σοβαρό και περισπούδαστο ύφος, εύχεται στους πιστούς:

Happy Valentine's day!!

Η έκπληξη μεγάλη, ακόμη και για γηγενείς Ελληνοαμερικάνους, εξοικοιωμένους με το υπερκαταναλωτικό προφίλ της εκεί κοινωνίας και του ανάλογου τρόπου ζωής και σκέψης. Εγώ και η γυναίκα μου απλά μείναμε άφωνοι, με το στόμα ανοικτό!!

Μια ''εισαγώμενη'' γιορτή γεμάτη έρωτα και αγάπη, πάθος, κόκκινο χρώμα, λουλούδια και δώρα, μα πολλά δώρα. Μια γιορτή που ορισμένοι την γιορτάζουν, άλλοι την απεχθάνονται και για άλλους είναι αδιάφορη. Για μένα προσωπικά είναι μια καθαρά εμπορική γιορτή, η οποία με τον τρόπο της ''κινεί'' την αγορά. Τα περισσότερα καταστήματα είναι ντυμένα στα κόκκινα. Καρδούλες, αρκουδάκια με καρδιές, κάρτες, κόκκινα ρούχα και εσώρουχα, λουλούδια, κάτι σαν τα Χριστούγεννα που βλέπεις παντού Αη Βασίληδες. Και όλα αυτά για να σε παρακινήσουν να κάνεις ένα δώρο. Σκεφτείτε μόνο τα ανθοπωλεία πόσα κόκκινα τριαντάφυλλα θα πουλήσουν και πόσα αρκουδάκια αλλά και πιο ακριβά δώρα, όπως δαχτυλίδια, ρολόγια, gadgets, καλλυντικά και ότι άλλο τραβάει η όρεξη σας θα πωληθούν. Σαν εμποροπανήγυρη χωρίς κάποια αιτία. Όλα χτυπούν στο συναίσθημα και στην αγνότητα του ερωτισμού ανάμεσα στους ανθρώπους και φυσικά τον εκμεταλλεύονται.

Εξαίρεση δεν θα μπορούσαν να αποτελούν και οι επιχειρήσεις εστίασης, με ανάλογες προσφορές και events. Σαν γνήσιοι foodies σπεύσαμε να εξετάσουμε και να εκμεταλευτούμε ανάλογα, τις ουκ ολίγες, ενδιαφέρουσες προσφορές της ''ημέρας''. Το top 3 των επιλογών μας περιλάμβανε τον Δρυίδη, ένα αγαπημένο εστιατόριο ψαρομεζεδοφαγίας των ΒΠ και το εστιατόριο ενός luxury hotel του κέντρου. Νικητής σε αυτή την άτυπη μονομαχία βγήκε με σχετική άνεση ο Δρυιδης, πολυτεσταρισμένος από χρήστες που εκτιμώ και εμπιστεύομαι.

Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2016, ώρα 15:30, άτομα 2, με κράτηση η οποία πραγματοποιήθηκε επιτυχώς, μέσα από την πλατφόρμα κρατήσεων του ask4food. Διευκρινίζω ότι σε αυτή την περίπτωση η επιχείρηση παρείχε έκπτωση 20%.

O Έλληνας Δρυίδης έχει επιλέξει να στεγάσει τα μαγικά του καζάνια, σε μια παλιά μονοκατοικία του Παλαιού Φαλήρου, μια περιοχή η οποία δεν διακρίνεται για τις επιδόσεις της στην υψηλή γαστρονομία. Υπάρχουν 3 χώροι, ο εξωτερικός μάλλον κατάλληλος και συμπαθητικός για τους καλοκαιρινούς μήνες και 2 εσωτερικοί χώροι, ένας για καπνίζοντες και ένας για μη καπνίζοντες. Η γενική διακόσμηση είναι λιτή, σοβαρή και minimal και προσπαθεί να ισορροπήσει κάπου ανάμεσα σε bistrot, cafe και wine restaurant. Κυριαρχούν οι τόνοι του μαύρου στα τραπεζοκαθίσματα, του γκρίζου στους τοίχους και του ασπρόμαυρου στα ρετρό πλακάκια, εμπλουτισμένοι με μερικές σομόν πινελιές και μια μικρή βιβλιοθήκη στην αίθουσα των καπνίζοντων. Συνολικά και αν δεν με γελάει η μνήμη μου, το restaurant είναι σε θέση να στεγάσει περίπου 10 τραπέζια και μάλλον θα το χαρακτήριζα μικρομεσαίας χωρητικότητας. Η art de la table σοβαρή, διακριτική και ποιοτική, εκτιμώ ότι θα ικανοποιήσει τα ποιοτικά standards των θαμώνων. Τέλος ένα πιάνο/αρμόνιο στον εσωτερικό χώρο των μη καπνιζόντων, χρησιμοποιείται για τις live μουσικές βραδιές που περιοδικά φιλοξενεί η επιχείρηση.

Το service είναι μια υπόθεση γυναικών, 100% ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ. Η νεαρή σερβιτόρα, μια παρουσία σοβαρή, ίσως και λίγο ψυχρή, είναι πλήρως καταρτισμένη, αποτελεσματική, ευγενική και βεβαίως πελατοκεντρική. Είχε ένα μοναδικό αέρινο τρόπο να κινείται συνεχώς, να είναι διακριτική και την ίδια στιγμή πανταχού παρούσα να ικανοποιήσει τις επιθυμίες των πελατών. Σε κάθε πιάτο αφού άλλαζε τα μαχαιροπίρουνα, μας ρωτούσε με πραγματικό ενδιαφέρον τις εντυπώσεις μας. Με το πέρασμα του χρόνου έσπασε λίγο το σοβαρό προφίλ της, αποκτώντας σταδιακά μια ευχάριστη επαφή μαζί μας. Πραγματικά της βγάζω το καπέλο, μας κέρδισε με τον επαγγελματισμό και την ευγένεια της. Η άλλη κυρία (νομίζω είναι και συνιδιοκτήτρια) περιορίζεται σε πιο διακριτικό και υποστηρικτικό ρόλο manager, ερχόμενη σε μικρότερη επαφή με τους πελάτες.

Το μενού μπορείτε να το δείτε on line στο site του εστιατορίου και στο ask4food (οι τιμές απουσιάζουν) και είναι προσανατολισμένο στην διεθνή δημιουργική κουζίνα με ευρωπαικό προσανατολισμό. Η wine list παρότι είναι μικρομεσαίας έκτασης, περιλαμβάνει μερικές αξιοπρεπείς επιλογές σε πραγματικά ''αχτύπητες'' τιμές, που προξενούν θετική έκπληξη. Εκτιμώ ότι είχαμε κάνει πολύ καλό homework και οι παρακάτω επιλογές μας, πραγματικά δικαίωσαν τις προσδοκίες μας.

Δοκιμάσαμε:
-Το καλοσόρισμα περιλάμβανε κριτσίνια με ένα υπέροχο και ντελικάτο γιαουρτοντίπ και ένα περίτεχνο amouse boushe, το οποίο παρότι ρώτησα δύο φορές τα συστατικά του, δυστυχώς δεν τα ανακαλώ στην μνήμη μου. Μια πραγματικά υπέροχη εισαγωγή στο γεύμα μας.

-Τάρτα λαχανικών με φέτα, πράσσο, καρότο, μαραθόριζα και τυρί κρέμα. Τύφλα να έχουν οι Γάλλοι που είναι μάστορες στο είδος. Τι να πω, απλά ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. Καλοψημένη, τραγανή και στιβαρή βάση, με μια αέρινη, φινετσάτη μους και όλα τα υπόλοιπα υποστηρικτικά υλικά σε ένα διακριτικό ρόλο.

-Ριζότο Μιλανέζ με ζαφορά. Αρχίσαμε εξαιρετικά με την τάρτα και συνεχίσαμε στο ίδιο τέμπο. Σωστά βρασμένο, a la minute, αχνιστό ριζότο, κρατούσε όσο έπρεπε στο δόντι, με την ζαφορά να δίνει έντονες συγκινήσεις σε κάθε πιρουνιά.

-Κοτόπουλο με εστραγκόν, σε σάλτσα κρέμας βουτύρου, με μείγμα άγριου ρυζιού και μπασμάτι και λαχανικά εποχής, για την γυναίκα μου. Σερβιρίστηκε σε φινετσάτο τετράγωνο πιάτο και η ποσότητα του ήταν πολύ μεγαλύτερη του αναμενόμενου. Γευστικές εντυπώσεις, καλοεκτελεσμένο, αχνιστό, με μια πολύ ελαφριά σάλτσα η οποία αναδείκνυε το κοτόπουλο.

-Ψαρονέφρι με σάλτσα μουστάρδας ντιζόν, μαντζουράνα, τηγανιτές πατάτες και λαχανικά σου βίντ, το δικό μου πιάτο. Το σερβίρισμα και η ποσότητα όπως το παραπάνω πιάτο. Πάμε τώρα στις γευστικές εντυπώσεις, οι οποίες θα είναι πιο αναλυτικές. Είναι μάλλον το πιο ζουμερό και τρυφερό ψαρονέφρι που έφαγα ever. Οι τηγανιτές πατατούλες άφθονες, καλοτηγανισμένες και κομμένες κατά την γαλλική τεχνοτροπία πολύ λεπτές. Τα συνοδευτικά λαχανικά (μπρόκολο, καρότο, σπαράγγι και φινόκιο), σωστά βρασμένα και τέλος η σάλτσα μουστάρδας για σεμινάριο. Ντελικάτη, αέρινη, σωστά δεμένη, ισορροπημένη, δεν τάπωνε καθόλου το εξαιρετικό κρέας. Που έγκειται η επιτυχία της; Όσες φιλότιμες προσπάθειες και αν έκανα, μουστάρδα δεν κατάλαβα, αλλά ήξερα ότι είναι εκεί παρούσα στην δέουσα δοσολογία.

-Και για επιδόρπιο fondue προφιτερόλ για 2 άτομα, συνοδεία φρέσκων φρούτων. Ήταν φρεσκότατο και συνάμα ένα πολύ καλό κλείσιμο του γεύματος μας. Θα κάνω μόνο τις εξής παρατηρήσεις. Θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη ποσότητα, καθόσον τιμολογείται 12€ και υποτίθεται ότι είναι για 2 άτομα. Η δεύτερη παρατήρηση είναι ότι θα ήθελα την σοκολάτα λίγο πιο hard core στην γεύση, διότι για τα δικά μου γούστα ήταν λίγο ραφιναρισμένη.

-Ένα μπουκάλι αγαπημένο υπέροχο κόκκινο κρασί Κτήμα Μερκούρη (Refosco, Μαυρδάφνη) στα 19€. Για να αντιληφθείτε τον σεβασμό και την προσέγγιση του εστιατορίου προς τον πελάτη, θα σας πω μονάχα το εξής. Τιμή κάβας στα 13 με 14€!! Αυτά να τα βλέπουν μερικοί ταβερνιάρηδες που χρεώνουν χύμα ξύδι, το οποίο ''νομίζει ότι είναι κρασί'', στα 10€ το λίτρο. Περαιτέρω σχόλια είναι μάλλον περιττά.

Check please
Στα 59€ με αναλυτική απόδειξη, μετά από συνολική έκπτωση 25%. Διευκρινίζω ότι το ποσό του κανονικού λογαριασμού ήταν 79€. Επειδή πληρώσαμε με μετρητά τύχαμε επιλέον έκπτωσης 5%, χωρίς καν να το ζητήσουμε. Για αυτά που φάγαμε, το service που απολαύσαμε και τελικά αυτά που πληρώσαμε, νοιώσαμε ότι ''κλέβουμε εκκλησία''. Ξέρω ότι αμαρτάνω, οπότε ζητώ την συγχώρεση του Αγίου Βαλεντίνου!!

Κατέληξα ότι:
Ήταν μια εξαιρετική εμπειρία, η οποία κάλυψε πλήρως τις ομολογουμένως πολύ υψηλές προσδοκίες μας. Θερμά συγχαρητήρια στους φίλους καλοφαγάδες (έμπιστους και μη) που προηγήθηκαν της δικής μας επίσκεψης και μας έδωσαν το σχετικό κίνητρο.

Θα κλείσω με μια φράση, η οποία μου άρεσε πολύ και την οποία μεταφέρω αυτούσια από το site του εστιατορίου. ''Μια εικόνα...., άνθρωπος, γνώση, εργαλεία, δύναμη, φύση. Ένα καζάνι που βράζει, αναδύοντας οσμές από φρέσκα, αγνά υλικά παρασκευασμένα με τη χρήση επαγγελματικών μεθόδων, τεχνολογίας, εξοπλισμού και γνώσης, εξασφαλίζοντας έτσι την ποιότητα των προϊόντων. ''

Υ. Γ Εξαιρετικά αφιερωμένο στον Father George, τον Ελληνοαμερικάνο ιερέα της εισαγωγής.

Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Aχ γιατί??? Γιατί καλέ μου Κέλτη μάγε?? Τι σου πήγε λάθος, χτες, στην παρασκευή του μαγικού σου φίλτρου? Γιατί ενώ ήρθαμε μες την καλή χαρά καταλήξαμε να φύγουμε, επιεικώς, απογοητευμένοι για να μην πω τίποτα χειρότερο???

Ας πάρουμε τα πράγματα, όμως, από την αρχή. Χτες λοιπόν Κυριακή και του Αγ. Βαλεντίνου, μεγάλη η χάρη Του, βρίσκω ευκαιρία να ψήσω τον καλό μου για φαγητό στον Δρυίδη. Μπαίνω λοιπόν στο site, κάνω ωραιότατα την κράτησή μου και βλέπω και extra bonus ότι εφόσον γευματίσουμε μέχρι τις 5.30 δικαιούμαστε και 20% έκπτωση οπότε βρίσκω την ευκαιρία να κάνω και την οικονόμα στο έτερον ήμισυ.
Το έτερον ήμισυ από την άλλη με κοιτά λίγο υποψιασμένο…. βρε είσαι σίγουρη?? Απολύτως του απαντώ μετά βεβαιότητας!
Έτσι λοιπόν δρόμο παίρνουμε, δρόμο αφήνουμε κατεβαίνουμε τη Συγγρού, στρίβουμε στην παραλιακή, στο φανάρι της μαρίνας Φλοίσβου κάνουμε αριστερά, ακολουθούμε την πορεία του δρόμου και τσουπ βρισκόμαστε μπροστά στο μαγαζί.

Το οποίο μαγαζί στεγάζεται σε μια υπέροχη παλιά μονοκατοικία, μία από τις πολλές που, ευτυχώς, είδα ότι υπάρχουν ακόμη στην περιοχή. Ανεβαίνοντας μερικά σκαλιά βρεθήκαμε σε μια όμορφη βεράντα με ταιριαστά φερ φορζέ έπιπλα ενώ μπροστά μας είδαμε την παλιά ξύλινη πόρτα με το κλειδί πάνω της που αναφέρουν κι άλλοι χρήστες. Υπάρχουν δύο αίθουσες η μία σε τόνους του γκρι/μαύρου και η άλλη, η οποία μάλιστα περικλείεται από τζαμαρία, σε τόνους του κόκκινου, που, προσωπικά, την βρήκα πιο όμορφη. Τα τραπέζια, χωρίς να τα λες μεγάλα, είναι επαρκή και οι δερμάτινες καρέκλες άνετες. Η art de la table απλή με χάρτινα σουπλά, ωραία ποτήρια κρασιού και χαριτωμένη λεπτομέρεια τα μικρά ανθοδοχεία με λευκά και κόκκινα λουλουδάκια, ίσως και λόγω της ημέρας.

Και ας περάσουμε τώρα σιγά σιγά στα του φαγητού. Με το που καθίσαμε μας ήρθαν αμέσως οι κατάλογοι και μας σερβιρίστηκε δροσερό νεράκι από μπουκάλι που φυλασσόταν σε διπλανή σαμπανιέρα το οποίο όμως, δυστυχώς, δεν ανανεώθηκε ποτέ, με αποτέλεσμα η μικρή μας που δίψασε να αναγκαστεί να ξαναγεμίσει το ποτήρι της από τα δικά μας.
Ξεκινήσαμε με τα γνωστά κριτσίνια και το ωραίο, δροσερό γιαουρτένιο ντιπ. Πραγματικά υποδειγματικά.
Μας προσφέρθηκαν επίσης τρεις μπουκίτσες με μαριναρισμένες γαρίδες, ραπανάκι και κάτι άλλο που δε συγκράτησα οι οποίες ήταν γευστικότατες, φίνες και αέρινες.
Όπως καταλαβαίνετε από τα πρώτα δείγματα γραφής του εστιατορίου έχουμε μείνει εξαιρετικά ικανοποιημένοι και ανυπομονούμε για την συνέχεια.

Από την πρώτη σελίδα του καταλόγου ο οποίος περιελάμβανε πιάτα που είχαν ετοιμαστεί ειδικά για την ημέρα μας έκανε κλικ μια σούπα με πατζάρια, γιαούρτι και καρύδια. Επειδή όμως θέλαμε να δοκιμάσουμε κι άλλες γεύσεις ζητήσαμε από την κυρία που είχε αναλάβει την εξυπηρέτησή μας να μοιραστεί, αν είναι δυνατόν, σε δύο μπολ. Μας ενημερώνει ότι η ποσότητα είναι πολύ μικρή και θα συνεννοηθεί με την κουζίνα αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Ενημέρωσαν εσάς?? Ε, άλλο τόσο ενημέρωσαν κι εμάς. Κρίμα γιατί με αυτό τον τρόπο δεν μας έδωσαν τη δυνατότητα να αποφασίσουμε αν θέλαμε τελικά τη σούπα ή τη δυνατότητα επιλογής ενός άλλου ορεκτικού.

Μία πράσινη σαλάτα, επίσης, από τα πιάτα ημέρας, με πέρλες τυριού, τραγανό προσούτο και dressing φράουλας. Μας ήρθε μια μικρή σαλατιέρα με ποσότητα οριακή για δύο άτομα, μπαλίτσες τυριού τυλιγμένου σε μαυροσούσαμο και δείγμα από προσούτο. Εγώ για να καταλάβετε βρήκα ένα μικρό κομμάτι, το οποίο οφείλω να πω ότι ήταν ωραιότατο. Το βασικό πρόβλημα που είχε το πιάτο ήταν ότι οι πρασινάδες ήταν μεν φρέσκες, τραγανές και στεγνές αλλά σκέτες. Το dressing που ήρθε δίπλα σε ένα σφηνοπότηρο είχε ροζ χρώμα και αδιόρατη γεύση φράουλας με υφή και πυκνότητα μαγιονέζας, γεγονός που το καθιστούσε εντελώς ακατάλληλο για να περιχυθεί στη σαλάτα και να δώσει γεύση. Καταλήξαμε να βάζουμε τις πρασινάδες στο πιάτο μας και με το μαχαίρι να παίρνουμε τη μικρή ποσότητα sauce που μας αναλογούσε και να προσπαθούμε να την αλείψουμε. Έχω να σας πω αγαπητοί φίλοι ότι η πρασινάδα σκέτη δεν κατεβαίνει με τίποτα, εκτός αν είσαι κουνέλι, αρνάκι, κατσικάκι ή κάποιο άλλο συμπαθές ζωάκι. Η μικρή μου που τρελαίνεται για σαλάτες απογοητεύτηκε πλήρως, στο πρόσωπου του καλού μου δε, άρχισε να σκάει μια υποψία πλάγιου χαμόγελου.

Το δεύτερο πιάτο μας ήταν οι εμπανάδας δηλαδή τρία μισοφέγγαρα ζύμης γεμιστά με κιμά, σταφίδες, κόλιανδρο και γαρνιρισμένα με σάλτσα ωμής ντομάτας με τσίλι, τα οποία συνοδευόντουσαν από γουακαμόλε. Ωραία η γέμιση, η σάλτσα ντομάτας γευστική και όσο πρέπει καυτερή, το γουακαμόλε φρέσκο και πολύ νόστιμο αλλά…. το γύρισμα που έκανε το φύλλο για να συγκρατήσει τη γέμιση ήταν τόσο σκληρό και συμπαγές που φοβήθηκα ότι θα έσπαγα δόντι. Το χαμόγελο του καλού μου γίνεται πιο πλατύ και με ρωτά…. έσπασες δόντι ή ακόμα??

Για κυρίως η μικρή μας επέλεξε το ψαρονέφρι με σάλτσα μουστάρδας το οποίο συνοδευόταν από πατάτες τηγανητές και σωταρισμένα λαχανικά. Ικανοποιητική ποσότητα, ειδικά, αν τη συγκρίνεις με τις προηγούμενες μερίδες, με το κρέας να είναι καλής ποιότητας μεν, λίγο σκληρό δε, η σάλτσα απαλή, χωρίς ιδιαίτερη γεύση μουστάρδας, οι πατάτες τραγανές όπως εξάλλου και τα λαχανικά, χωρίς όμως ιδιαίτερη γεύση, λίγο σαν νερόβραστα. Τέλος πάντων δεν ήταν συγκλονιστικό αλλά ήταν ένα καλό πιάτο.

Ριζότο με φραγκόκοτα και μασκαρπόνε για το αγόρι μου. Και αυτό σε καλή ποσότητα με το ριζότο να είναι συμπαθές αν και όχι σωστά χυλωμένο και το πουλερικό να είναι λίγο στεγνό και ινώδες. Βέβαια θα πρέπει να πω ότι ρωτήθηκε αν προτιμά στήθος ή μπούτι και επέλεξε στήθος οπότε, όπως παραδέχθηκε και ο ίδιος, ήταν αναμενόμενο να είναι λίγο πιο σκληρό. Από το λίγο που δοκίμασα αλλά και από τα σχόλια του συζύγου ήταν κι αυτό ένα συμπαθητικό πιάτο, το οποίο, βέβαια, λόγω πείνας φαγώθηκε όλο.

Και πάμε τώρα στο δικό μου που δυστυχώς αποτέλεσε την ταφόπλακα της όλης εμπειρίας. Μοσχάρι Ζυρίχης δηλαδή μπουκιές μοσχαριού με μανιτάρια, σάλτσα κρασιού και τηγανίτα πατάτας. Μάλιστα…. από πού να αρχίσω και που να τελειώσω…το κρέας σκληρό και με χόνδρους, τα μανιτάρια δεν ήταν διακριτά στη γεύση, η σάλτσα, ενώ ήταν ωραία δεμένη, ήταν αρκετά αλμυρή αν και αυτό δεν με πείραξε γιατί αγαπώ το αλάτι στα φαγητά μου. Αυτό, όμως, που δεν αγαπώ και θεωρώ απαράδεκτο, ήταν η λαδίλα και η τηγανίλα που έβγαλε το πιάτο, σε σημείο που στην τρίτη μπουκιά να αρχίσει να με καίει ο λαιμός μου και να ανακατεύεται το στομάχι μου. Προσπάθησα, λόγω πείνας, να φάω κανά δυο μπουκιές ακόμα αλλά εγκατέλειψα την προσπάθεια γιατί, πραγματικά, αισθάνθηκα άρρωστη. Το πιάτο, λοιπόν, επεστράφη κατά τα δύο τρίτα του, περίπου, ανέπαφο.

Την εξυπηρέτηση θα τη χαρακτήριζα παγερά ευγενική και αποστασιοποιημένη αλλά με λάθη. Επιλέξαμε, συνειδητά, να μην κάνουμε παράπονα για τη σαλάτα και τις εμπανάδας αλλά μου ήταν αδύνατο να αφήσω ασχολίαστο το πιάτο μου. Στην ερώτησή της κυρίας που μας σέρβιρε, λοιπόν, για το αν μας άρεσε, της είπα ότι είχε υπερβολικό λάδι. Το πήρε αμέσως, δεν μπορώ να πω, και επέστρεψε λέγοντάς μας ότι το δοκίμασε και ο σεφ και έχουμε δίκιο, αυτό το πιάτο δεν θα έπρεπε να έχει φύγει από την κουζίνα. Σε ένα εστιατόριο αυτού του ύφους και αυτών των τιμών δεν περιμένω απλώς, απαιτώ, να μου προταθεί κάτι άλλο ή στην περίπτωση που δεν το επιθυμώ, να μην χρεωθεί το πιάτο. Αντ’αυτού μας προτάθηκε το κέρασμα ενός γλυκού και επιλέξαμε το affogato δηλαδή παγωτό ποπ κορν το οποίο περιλούζεται με έναν espresso. Τη γεύση του ποπ κορν ούτε εγώ ούτε η μικρή μου την κατάλαβε οπότε δεν ξέρω, ειλικρινά, γιατί το ονομάζουν έτσι. Σπιτικό ήταν σίγουρα, όπως σίγουρα ήταν και τα κρυσταλλάκια που είχε, σημάδι ενός όχι και τόσο επιτυχημένου παγωτού. Πάντως ο συνδυασμός του espresso και του παγωτού ήταν καλός συν ότι βοήθησε να φύγει η αίσθηση του λαδιού από το στόμα μου και το περιεχόμενο του στομαχιού μου να παραμείνει στη θέση του.

Συνοδέψαμε το φαγητό μας με ένα κόκκινο κρασί του Τσιλιλή που ήταν πολύ συμπαθητικό και στην εξαιρετική τιμή των 11 ευρώ. Ο λογαριασμός μετά την έκπτωση και χωρίς το γλυκό έφθασε τα 66 ευρώ, ποσό απόλυτα λογικό και αξιοπρεπές αν είχαμε φάει καλά. Στην περίπτωσή μας όμως που χρεώθηκε το απαράδεκτο μισοφαγωμένο πιάτο μου 17 ευρώ…τι να πω? τα συμπεράσματα δικά σας.

Να σας πω ότι απογοητεύτηκα…να το πω…να σας πω, όμως, ότι μου χάλασε τη μέρα.. όχι ούτε κατά διάνοια. Έγινα αποδέκτης τέτοιας τρελής καζούρας από τον καλό μου συνεπικουρούμενου από τη μικρή μου που πραγματικά γελάω ακόμα με αυτά που είπε ο στόμας τους!

Το δούλεμα συνεχίστηκε στο σπίτι όταν σε ανταλλαγή μηνυμάτων με φίλους άκουσα φοβερές ατάκες σχετικές με τις στομαχικές ενοχλήσεις που με ψιλοταλαιπώρησαν για το υπόλοιπο της βραδιάς. Τη λέξη σφυρδίκλα την ξέρετε? Αν όχι, σε επόμενη, ευελπιστούμε, συνάντηση του ask, ρωτήστε μια πρωτοκλασάτη χρήστη για την σημασία της!

Θεωρώ, πραγματικά, την εμπειρία της Κυριακής ως μια άτυχη στιγμή και για το εστιατόριο και για μας. Τι να κάνουμε? Κι ένας Δρυίδης επιτρέπεται να κάνει κάποιο λάθος. Θα ήθελα πολύ να επιστρέψω μια καλοκαιρινή βραδιά και να κάτσω στην όμορφη βεράντα του. Το θέμα είναι να πείσω και τον καλό μου γιαυτό. Έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου στους φίλους, οι οποίοι εκτός από πολύ πλάκα, διαθέτουν και εξαιρετική πειθώ συν ότι έχουν περάσει εξαιρετικά στο μαγαζί, να με βοηθήσουν να τον καταφέρουμε. Παίδες στην προσεχή συνάντησή μας έχετε δουλίτσα! Θα ιδρώσετε για το γαλακτομπούρεκο που έχω τάξει να σας κεράσω, εντάξει???

Άλλος αέρας...

Ευτυχώς που υπάρχουν διάφορα λαγωνικά στο σάιτ για να αναδείξουν αδικημένα μαγαζιά...

Ένα από αυτά είναι το Druid, που λόγω των κριτικών εδώ θέλω να πιστεύω πως θα σταθεροποιηθεί στη γαστρονομική σκηνή της Αθήνας και θα διατηρήσει τον χαρακτήρα και τις αξίες που πρεσβεύει.

Είχα πολύ καιρό να ακούσω τόσο ενθουσιασμένη την παρέα μου και να μνημονεύει ένα κατάστημα όχι ως απλά ικανοποιητικό αλλά ως ΣΟΥΠΕΡ...

Η επίσκεψή μας έγινε Παρασκευή βράδυ στις 21:30 από 4 άτομα, ενώ έβρεχε καρεκλοπόδαρα όλη μέρα και όσο να'ναι μας είχε χαλάσει τη διάθεση και μας καθυστέρησε στην άφιξη μας. Αυτό ευτυχώς διήρκησε μέχρι να καθήσουμε στο τραπέζι μας.

Ευρωπαϊκός αέρας πνέει στο κατάστημα...

Ναι αυτό είναι αλήθεια και όσο και να διάβαζα για το μαγαζί και για το τι θέλει να πρεσβεύει, ήθελα να το διαπιστώσω με τα μάτια μου και όχι να διαβάζω αερολογίες. Σε αυτόν τον τομέα ευτυχώς με είχαν καλύψει αρκετοί έμπιστοι μου χρήστες οπότε το ρίσκο είχε πέσει αρκετά. Ευτυχώς και οι υπόλοιποι ήταν προετοιμασμένοι και με είχαν ακούσει να κρατήσουν χώρο και να μην φάνε πολύ για μεσημέρι.

Θα ξεκινήσω από το πιο δυνατό σημείο του καταστήματος που είναι η εξυπηρέτηση. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.

1)Πλήρης γνώση του καταλόγου χωρίς φιοριτούρες και ψεύτικες περιγραφές.

2)Επίσημο ύφος και επαγγελματικό, σέβονται τα χρήματα που θα ξοδεύσεις και ΟΧΙ ΘΑ ΣΠΑΤΑΛΗΣΕΙΣ.

3)ΚΥΡΙΕΣ (λόγω του ότι μας εξυπηρέτησαν 2 κυρίες) σε ΟΛΑ ΤΟΥΣ. Θα ξεκινήσω από το κουπόνι που κάναμε χρήση και δεν παρατηρήσαμε ίχνος δυσαρέσκειας ούτε διαφορετικής αντιμετώπισης από άλλους πελάτες. Θα συνεχίσω από την συνεχή εναλλαγή μαχαιροπίρουνων και πιάτων σε βαθμό "υπερβολής". Προσφορά νερού βρύσης, καλωσόρισμα με κέρασμα από μους λαχανικών και ούτε τα πεντανόστιμα και χειροποίητα κριτσινάκια μας χρεώθηκαν. Επίσης, ακόμα και το κρασί το συμπεριέλαβαν μέσα στην προσφορά. Σπάνια το έχω συναντήσει αυτό.

4)Είναι φανερό πως αν και η τιμολόγηση δεν είναι και για όλα τα βαλάντια, είναι σίγουρα δίκαιη με όσα τα παραπάνω βιώσαμε και πως έχουν στόχο να γίνουν μια κατηγορία μόνοι του στο είδος της κουζίνας που προσφέρουν.

Ο χώρος από την άλλη αποπνέει ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ. Διαχωρίζουν τους καπνίζοντες από τους μη, και να πω την αλήθεια μου και οι άλλοι πελάτες βοήθησαν με τη συμπεριφορά τους στο να έχουμε μια επιτυχημένη έξοδο. Ο καθένας διατηρούσε την ιδιωτικότητα του, χωρίς χασκόγελα και χαχανητά. Τολμώ να πω πως ίσως εμείς είμασταν οι πιο φασαριόζοι σε κάποια διαστήματα και 2-3 φορές κάναμε θόρυβο με τα μαχαιροπίρουνα μας.

Η μουσική ξένη χωρίς να ενοχλεί, οι τουαλέτες καθαρές. Για το πάρκινγκ δεν θα πολυδυσκολευτείτε στα γύρω στενά από τις πολυκατοικιές. Για να φτάσετε θα κάνετε στο φανάρι στο Τροκαντερό αριστερά και θα προχωρήσετε όλο ευθεία. Αφου περάσετε την Αγίου Αλεξάνδρου που είναι η πιο κεντρική οδός, μετά από καμιά 100σταριά μέτρα θα δείτε μια παλιά μονοκατοικία στο αριστερό σας χέρι σε σχετικά ανηφορικό δρόμο.

Άνετες καρέκλες σε μαύρο χρώμα, ξύλινα αλλά στιβαρά τραπέζια και φωτισμός που στα δικά μου μάτια μοιάζει με αυτόν που έχουν τα μπιστρό. Όχι πολύ φωτεινός αλλά σίγουρα επαρκής. Θα τολμούσα να πω ατμοσφαιρικός. Πολύ ποιοτικά ποτήρια και μαχαιροπίρουνα δίχως ίχνος πολυχρησιμοποιημένων. Μου άρεσε και ο εξωτερικός χώρος. Μοιάζει με αυλή εξοχικού σπιτιού με περιποιημένο κήπο. Τέλος, υπάρχει μια μικρή μπάρα για ποτό.

Η ποιότητα του φαγητού είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. Μου έδωσε την εντύπωση πως όλα είναι χειροποίητα, με διάθεση για πειραματισμο αλλά χωρίς εμφανείς αστοχίες. Τα υλικά είναι πολύ ποιοτικά και γι'αυτό το κόστος ανεβαίνει λίγο παραπάνω από το φυσιολογικό.

Πήραμε λοιπόν:

- Για αρχή μας ήρθε ως κέρασμα από ένα ποτηράκι για τον καθένα με τριλογία από μους λαχανικών και κριτσινάκια με ντιπ γιαουρτιού αν δοκίμασα σωστα. Φρεσκότατα και... αχρέωτα.

- Σούπα κολοκύθας με κάρδαμο στα 5 ευρώ. Ζεστή, ότι πρέπει για να σου φτιάξει το στομάχι και τη γεύση για ότι θα επακολουθήσει. Με κομμάτια από φυστίκι Αιγίνης αν κατάλαβα καλά και τετράγωνα κομματάκια κολοκύθας. Νοστιμότατη.

- Τερίνα μανιταριών εποχής με μυρωδικά στα 7 ευρώ. Ήρθαν 3 τριγωνικά κομμάτια σε συμπαγή μορφή. Φρέσκα αλλά όχι για τα δικά μας γούστα. Την επόμενη φορά θα δοκίμαζα κάτι άλλο, χωρίς να σημαίνει ότι είναι άσχημα. Θα ήθελα κάποιο πιο σπιρτόζικο πιάτο. Να σημειώσω πως αναγραφόταν ως κρύο ορεκτικό και εμείς δεν δώσαμε σημασία στον κατάλογο που ήταν σαφής.

- Τάρτα λαχανικών με φέτα στα 7 ευρώ. Η βάση τόσο τραγανή και κριτσανιστή σαν να μασάς λεπτό μπισκότο, πολύ καλή. Περιείχε ακόμα πράσσο, καρότο, μαραθόριζα με φέτα και τυρί κρέμα. Πιο εμφανής στη γεύση μου ήταν το τυρί κρέμα που ήταν πολύ απαλό και γευστικό. Μακάρι να ήταν μεγαλύτερη η ποσότητα.

- Σουηδικά κεφτεδάκια (όχι από το ΙΚΕΑ) στα 9 ευρώ. Μίνι κεφτέδες από μοσχαρίσιο και χοιρινό κιμά τηγανισμένοι σε βούτυρο κλαριφέ όπως αναγράφεται στον κατάλογο με πατάτες τηγανιτές και σως gravy σε ξεχωριστό μπολάκι. Οι καλύτεροι κεφτέδες που έχω φάει τα τελευταία χρόνια. Μαλακοί, χωρίς ίχνος λαδιού, δεν καταλάβαινες ότι πέρασαν από τηγάνι. Ορεκτικό που θα μπορούσα να έχω κάθε μέρα στο τραπέζι μου και να μου ανοίγει την όρεξη. Οι πατάτες επίσης πολύ καλές, τραγανές και γευστικές ως συνοδευτικές. Η τιμή είναι λίγο υψηλη θαρρώ. Βάλτε μεγαλύτερη ποσότητα!

- Σαλάτα με τρυφερό μίνι σπανάκι και τυρί μαστέλο σε φωλιά από πολίτικο φύλλο και σάλτσα εσπεριδοειδών στα 10 ευρώ. Ενώ το σπανάκι και το μαρούλι ήταν φρεσκότατα, μου άφησαν την αίσθηση του πολύ υγρού στο σύνολο του πιάτου και κυριαρχούσαν μέσα στη σαλάτα. Νομίζω πως κάποιο φρουτάκι ακόμα θα έσπαγε τη μονοτονία. Το μαστέλο ήταν τέλεια ψημένο χωρίς να έχει στεγνώσει, σε 2 γενναία κομμάτια. Η σάλτσα εσπεριδοειδών ήρθε σε ξεχωριστό μπολάκι, ήταν ελαφριά για τα δικά μου γούστα, θα την προτιμούσα πιο έντονη.

- Ψαρονέφρι με σάλτσα μουστάρδας Ντιζόν στα 16 ευρώ.4 καλής ποιότητας κομμάτια κρέατος, σε κάποια σημεία ελαφρώς άψητα αλλά σίγουρα αρκετά γευστικά. Η σάλτσα διακριτική, να πω την αλήθεια δεν μου θύμισε έντονα μουστάρδα. Οι πατάτες ίδιες με αυτές στα κεφτεδάκια, πολύ καλές. Τα λαχανικά δεν τα δοκίμασα αλλά φαγώθηκαν.

- Οσομπούκο κρεμολάτα στα 19 ευρώ η μεγάλη ποσότητα που χορταίνει άνετα 2 πεινασμένα άτομα. Καλοψημένο κότσι με το λιπάκι του και μια πολύ καλή σάλτσα με μυρωδικά, υπόξινη. Μου θύμισε λίγο σαν μπολονέζ (αλλά δε νομίζω πως πέφτω και πολύ μέσα), ενώ μας προσφέρθηκε και έξτρα σάλτσα. Αν ο καιρός είναι κρύος δοκιμάστε το. Το μισό μας το έδωσαν πακέτο, ενώ με το κόκκαλο κοιμήθηκε αγκαλιά ο σκύλος μας.

- Κρασί κόκκινο εμφιαλωμένο Τσιλιλή 750 μλ στα 11 ευρώ, νομίζω πολύ καλή τιμή για τέτοιου είδους εστιατόριο.

- Παρφέ με λικέρ καλβαντός και σάλτσα μάνγκο στα 7 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα για να μοιραστείς και νοστιμότατη σάλτσα μάνγκο. Η κρέμα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αδιάφορη, χωρίς ένταση, ίσως κάποιος ξηρός καρπός την βελτίωνε γευστικά και την αναδείκνυε.

- Φοντύ σοκολάτας στα 11 ευρώ για 2 άτομα. Θα ήθελα η σοκολάτα να ήταν γάλακτος για να μη σε λιγώνει τόσο. Φρέσκα φρούτα σε κομματάκια (μπανάνα, μήλο, πορτοκάλι) από τη μια πλευρά και κομματάκια κέικ από την άλλη για να βουτάς. Άρεσε, την επόμενη μέρα το ένα άτομο της παρέας μου είπε ότι θέλει να το ξαναδοκιμάσει.

- Κέρασμα λικέρ μαστίχας για κλείσιμο.

Σύνολο στα 102 ευρώ. Τα κουπόνια κόστιζαν 50 ευρώ για να φάμε για 100, και χρειάστηκε να δώσουμε μόλις 2 ευρώ έξτρα. Σαν συνολική εμπειρία τους ΚΛΕΨΑΜΕ.

Συμπερασματικά, πρόκειται για μαγαζί με ευρωπαϊκό αέρα και αύρα που αξίζει η όλη εμπειρία μέχρι και το τελευταίο σέντ. Ποιοτικά υλικά, πολιτισμένο περιβάλλον που μπορείς να καθίσεις και να χαλαρώσεις με τις ώρες (ειδικά αν είσαι άνω των 35).

Προσφέρεται και για καφέ σε "εξευτελιστικές" τιμές αν λάβω στα υπ'όψιν το όλο κόνσεπτ (2-3 ευρώ). Επειδή βλέπω πως η όλη προσπάθεια αξίζει θα σας πρότεινα σίγουρα να πάτε και να περάσετε καλά. Μην ξεχνάτε πως παίζουν και κάτι εκπτώσεις στο παρόν σάιτ (20%) αν θυμάμαι καλά.

Οπότε εκμεταλευτείτε το και αντί να πάτε σε ταβέρνα ή νεοταβέρνα και να σκάσετε το 20άρικο ανά άτομο, να φάτε σε πολιτισμένο περιβάλλον με σχεδόν τα ίδια χρήματα.

Με κρασί,2 ορεκτικά, σαλάτα και οσομπούκο δε νομίζω πως θα κοστίσει παραπάνω. Κάπου στα 50-55 ευρώ, αλλά με την έκπτωση θα πέσετε στα 40-45.

Το κατάστημα θα ανέβει στα υψηλά πατώματα του ask4food. Και μιας και έλαβα μια πρόσκληση για γευσιγνωσία για τους χρήστες, νομίζω πως το Druid θα ήταν ιδανική επιλογή για αυτούς που δεν θα μπορέσουν να παρευρεθούν στη πρώτη συνάντηση... Ελπίζω να τεθεί υπό σκέψη από τους διαχειριστές!

Ο Δρυίδης είναι γενναιόδωρος!

Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Τελικά μάλλον είχαμε πολλοί την ίδια ιδέα. Να γιορτάσουμε τον Άγιο Βαλεντίνο στο druid. Mε κάποιους μάλιστα δεν μπορεί, θα συμπέσαμε κι όλας (mavtaso και tzia για σας χτυπάει η καμπάνα! ). Διάβαζα τις κριτικές και σε πολλά ταυτιζόμουν, έτσι είπα να καθυστερήσω λίγο παραπάνω την δική μου, μην σας πήξουμε στο druid τους υπόλοιπους και μπουχτίσετε.

Αλλά ας βάλουμε τα πράγματα σε μία σειρά. Το druid είχε τραβήξει την προσοχή μου τον τελευταίο καιρό και αυτό ήταν αποτέλεσμα εν μέρει των τόσο καλών κριτικών που διάβαζα αλλά εν μέρει και του πολλά υποσχόμενου καταλόγου του, τον οποίο μελετούσα κάθε τόσο. Έτσι λοιπόν, ήταν το πρώτο μαγαζί που ήρθε στο μυαλό μου όταν αποφασίσαμε ότι θα βγαίναμε για φαγητό το μεσημέρι της 14ης Φεβρουαρίου. Εν συνεχεία, είδα και σχετική ανακοίνωση του εστιατορίου για έκπτωση 20% σε όσους κάνουν κράτηση για φαγητό στο εστιατόριο την συγκεκριμένη ημέρα μέχρι τις 17.30, ε και να μην σας τα πολυλογώ, την έκανα την κρατησούλα μου με συνοπτικές διαδικασίες. Και ξεκίνησα να ονειρεύομαι, σαν κορίτσι κι εγώ, φιλέτο καφέ ντε παρί και οσο μπούκο κρεμολάτα (ρομαντισμός, όχι αστεία)! Αμ δε...!

Η κράτηση να σας πω πως έγινε ηλεκτρονικά και έτσι όταν δύο (2) μέρες πριν έλαβα τηλεφώνημα από το μαγαζί ρωτώντας με αν καπνίζουμε ή όχι, ώστε να μας εξυπηρετήσουν όσο καλύτερα γίνεται (όπως χαρακτηριστικά μου είπαν) μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.

O χώρος: To μαγαζί βρίσκεται στο Π. Φάληρο, σε πολύ κεντρικό δρόμο (στην οδό Αφροδίτης), απλά θέλει λίγη προσοχή για να το εντοπίσεις, γιατί δεν έχει κάποια πολύ μεγάλη ταμπέλα απ' έξω. Ωραίος και προσεγμένος ο εσωτερικός χώρος, ζεστός, με λίγα τραπέζια όμως. Εξωτερικά υπήρχε ξεχωριστός χώρος για τους καπνιστές επίσης πολύ προσεγμένος.

Η εξυπηρέτηση: Έγινε κατ' αποκλειστικότητα από μια κοπέλα, γρήγορη και προσεκτική. Επαγγελματική θα την χαρακτήριζα και εγώ, με λεπτές κινήσεις και χωρίς λάθη στο σερβίρισμα. Ενώ καθ' όλη τη διάρκεια της παραμονής μας στο μαγαζί, μια κυρία, η ιδιοκτήτρια φαντάζομαι, καθόταν στο βάθος στο χώρο του μπαρ και επέβλεπε. Αν δεν είχαν γίνει δύο - τρία σφάλματα θα χα βάλει με χαρά 4/4 ντοματούλες. Όμως,

α) όταν μας έδωσαν τον κατάλογο, μας είπαν εξ αρχής ότι δύο πιάτα δεν τα είχαν την συγκεκριμένη ημέρα.. Στα αυτιά μου ήχησε κάτι σαν "μπλα μπλα μπλα.. φιλέτο καφέ ντε παρι" (όοοοχι! αυτό ήταν το πρώτο χτύπημα). Οκ λέω, δεν θα χαλαστώ, μου μένει το οσομπούκο (το οποίο δεν είχε αναφερθεί μεταξύ των ελλείψεων). Στην πορεία όμως και δη κατά την ώρα λήψης της παραγγελίας, προέκυψε πως δεν υπήρχε ούτε αυτό (να το και το δεύτερο χτύπημα.. της μοίρας?του δρυίδη?του Αγίου?Πείτε το όπως θέλετε.. ).

β) την πάθαμε και εμείς tzia με το νερό στη σαμπανιέρα, που μας το γέμισαν γι αρχή και μετά ξεχάστηκε. Το ίδιο και με το κρασί. Έκανε υπερπροσπάθειες ο Γ. για να φθάσει τη σαμπανιέρα και να μας σερβίρει καθ' όλη την διάρκεια του γεύματος.

γ) όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό και μας έφεραν την απόδειξη, δεν είχε υπολογιστεί η έκπτωση σε αυτόν, με αποτέλεσμα να αναγκαστεί ο συνοδός μου να το επισημάνει, οπότε και διορθώθηκε μεν, αλλά καλό θα ήταν να μην έχει χρειαστεί καν να το ζητήσει (μιας και όπως καταλάβαμε η εν λόγω έκπτωση δεν αφορούσε μόνο τα τραπέζια που είχαν κρατηθεί μέσω συγκεκριμένης σελίδας, αλλά όλα τα τραπέζια που είχαν κρατηθεί για εκείνη την ημέρα και ώρα).

Για αρχή, κατέφθασαν στο τραπέζι μας χειροποίητα κριτσίνια συνοδευόμενα από sour cream. Πολύ νόστιμα.
Ακολούθησαν ως amuse-bouche τσιπς πατατας με σωταρισμενη γαριδα, μαριναρισμενο ραπανακι και κρεμα αβοκάντο. Μας άρεσαν και αυτά πολύ.

Το μενού περιελάμβανε τα κανονικά πιάτα καταλόγου του μαγαζιού (υπάρχει και online ο κατάλογος) συν μια σελίδα έξτρα με πιάτα ημέρας. Ωραία όλα αυτά, είχαμε ενημερωθεί άλλωστε από πριν από την σελίδα του μαγαζιού στο e-table αλλά και εδώ, στο ask4food. Όμως, εμείς είχαμε έρθει έχοντας στο νου μας τα συγκεκριμένα δύο πιάτα και η απογοήτευσή μας όταν ενημερωθήκαμε ότι δεν τα είχαν την συγκεκριμένη μέρα ήταν μεγάλη.

Η παραγγελία μας:
-Βελουτέ Σούπα Παντζαρι με Μους Γιαουρτιού και Καρύδια (Πιάτο ημέρας) => Ωραία σούπα, λογική ποσότητα. Από τη στιγμή όμως, που προοριζόταν για τη μέση, για να την μοιραστούμε δηλαδή, πόσο πιο εύκολη θα έκανε τη ζωή μας μια πρωτοβουλία καταμερισμού της σούπας σε δύο μπολάκια? Κάτι τόσο απλό, που πρόσφατα σε χαλαρό μαγαζί/μεζεδοπωλείο μας το πρότειναν από μόνοι και μας χαροποίησαν ιδιαιτέρως, εδώ μάλλον ήταν δύσκολο.

-Καρδιές Σαλατικων με τραγανό Προσουτο, Καρύδια, Περλες Τυριών και dressing Φράουλας (Πιάτο ημέρας) => Μη δω φράουλα εγώ, αμέσως να παραγγείλω! Νόστιμη η σαλάτα δε λέω, ΑΛΛΑ η ποσότητα όντως τσιγγούνικη, το προσούτο κ εμείς δυσκολευτήκαμε να το βρούμε, ενώ το dressing δεν ήταν dressing αλλά για να κυριολεκτούμε έμοιαζε με μους. Αυτό ακριβώς, μους φράουλας, που σερβιρίστηκε σε χωριστό μπολάκι για σως και την οποία εμείς καταφέραμε να τοποθετήσουμε πάνω στην σαλάτα αλλά δεν απλωνόταν ομοιόμορφα με τίποτα. Στη γεύση τέλεια, αλλά στην υφή λάθος.

-Ριζότο φραγκόκοτας με μαρκαρπόνε => άψογο πιάτο, μας άρεσε πάρα πολύ. Χυλωμένο ολόσωστα και σε ικανοποιητικότατη ποσότητα.

-Rib Eye Prime (Πατάτες Ντοφίν, Σπαράγγια Μιλανέζ, Σως Μπεαρναίζ) => εξαιρετικό. Ψημένο medium όπως το ζήτησα, απολαυστικότατο!

-1 μπουκάλι λευκό κρασί (Κτήμα Μιχαλάκη)

-Affogato (με παγωτό Ποπ Κορν) => Παγωτό με γεύση ποπ κόρν λοιπόν, λουσμένο με ένα ποτηράκι εσπρέσσο. Εδώ είχαμε και εμείς ένα θεματάκι που δεν ήταν άλλο από τα κρυσταλλάκια. Και η ιστορία εξελίχθηκε κάπως έτσι. "Καταλαβαίνεις γεύση ποπ κορν?" ρωτάει απωρημένος ο Γ. "Μα βέβαια" απαντάω εγώ και συνεχίζω "αφού έχει και κομματάκια μέσα". Να μην σας τα πολυλογώ, εγώ να λέω ότι έχει κομματάκια ποπ κορν, ο Γ. να λέει όχι και να ισχυρίζεται πως είναι κρυσταλλάκια από την ψύξη (άκου κρυσταλλάκια! ), στο τέλος ρωτήσαμε την σερβιτόρα και μας διαβεβαίωσε πως το παγωτό είχε απλώς γεύση ποπ κορν και όχι κομματάκια. Κλαψ κλαψ.. Αφενός γιατί είχα άδικο, αφετέρου γιατί θα ταν ωραίο να χε κομματάκια ποπ κορν μέσα. Περιττό να αναφέρω πόσο καλύτερα θα ήταν όλα χωρίς τα κρυσταλλάκια.

VFM=> Εδώ έχω κάποιες ενστάσεις. Αν και ο λογαριασμός μετά τον υπολογισμό της έκπτωσης, ήταν πολύ λογικός (για την ποικιλία των πιάτων, την ποιότητα αυτών κλπ. ), εξ ου και το 3/4 και παρά το γεγονός ότι ανάλογες εκπτώσεις προσφέρονται από το μαγαζί αρκετά συχνά, οι τιμές του καταλόγου (άνευ έκπτωσης δηλαδή) είναι αρκετά τσιμπημένες και σε συνδυασμό με τα λαθάκια που προανέφερα, νομίζω θα ήταν καλό να γινόταν μια μικρή μείωση τιμών (ώστε να μην χρειάζεται να καταφεύγει και το μαγαζί σε παροχή έκπτωσης κάθε λίγο και λιγάκι).

Αυτά από μένα. Ο δρυίδης μου χρωστάει ένα φιλέτο καφέ ντε παρι και ένα οσομπούκο, οπότε λογικά θα επανέλθω..

Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Επίσκεψη την Παρασκευή με το έτερο ήμισυ ελέω γενεθλίων μιας και ο αγαπημένος μας Οροσκόπος έχει χαλάσει κάπως.

Καθήσαμε στον εξωτερικό χώρο γιατί η γυναίκα μου ήθελε να καπνίσει.
Αρκετά προσεγμένος και διακριτικός.
ΤΟ εσωτερικό με κλεφτές ματιές που είδα μας άρεσε αλλά δεν μπορώ να το κρίνω.

Το σέρβις είναι εξυπηρετικό και σωστό
2 μικρές αστοχίες οι οποίες είναι αμελητέες.
Πρώτη στη δοκιμή του κρασιού δεν προσφέρθηκε ο φελλός και 2 προς το κλείσιμο του μαγαζιού ήταν μέσα στο χώρο και ασχολιόταν με το στήσιμο των τραπεζιών για αύριο και χάθηκε για λίγο. Στο σύνολο όμως τα πήγε εξαιρετικά.

Παραγγείλαμε σαλάτα με αβοκάντο και γαρίδες (σαλάτα ημέρας), ριζότο μανιταριών και ραβιόλια γεμιστά με ραγού και ήπιαμε το μοσχάτο του Χατζηιωάννου D; ifestia.
και κλείσαμε με το affogato.

Στην αρχή μας προσφέρθηκε χειροποίητο κριτσίνι με ένα ντιπ γιαουρτιού και ταρτάρ γαρίδων σε ραπανάκι.

To ταρτάρ ήταν εξαιρετικό και φρεσκότατη γαρίδα.

Η σαλάτα ημέρας μας κέρδισε με το πολύ καλό αβοκάντο(επιτέλους) σος Thousand Island εξαιρετική με φινετσάτη γεύση και έξτρα δίπλα για να βάλουμε και παραπάνω.
Αλλά εκεί που ο σεφ μας κέρδισε ήταν με τη γαρίδα.
Επιτέλους σωστά εκτελεσμένη γαρίδα, ζουμερή και γευστικότατη.
Ριζότο σωστά χυλομένο με 2 είδη μανιταριών και το ραβιόλι σωστά βρασμένο και ζουμέρο εσωτερικά έτσι ώστε ο συνδιασμός να σε κερδίσει.

Για το κρασί είναι ένα πολύ καλό μοσχάτο που στην κάβα έχει 8 ευρώ και εδώ χρεώθηκε 16 ( μια χαρά τιμή δηλαδή) με καλή φρουτώδης επίγευση.

Για το τέλος επιλέξαμε affogato με εσπρέσσο. παγωτό δηλαδή με γεύση ποπ κορν και περιχυμένο το εσπρέσακι. ΠΟλύ καλό αν και ήθελα πιο έντονη τη γεύση του ποπ κορν.
Συνόλο 70 ευρώ μείον 30% από το etable 51 ευρώ.

Το μαγαζί σίγουρα αν δε κλείσεις μέσω etable δεν είναι vfm αλλά αξίζει.

Δοκιμάστε το

Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Ομολογώ ότι αν δεν υπήρχε το ask4food δεν θα γνώριζα την ύπαρξη πολλών εστιατορίων,
Στην εποχή που ζούμε οι περισσότεροι θέλουν τα χρήματά τους να ''πιάνουν τόπο''.

Δεν είναι μόνο ότι τα χρήματα έχουν λιγοστέψει αλλά και η αρνητική ψυχολογία την στιγμή που πληρώνεις για ένα γεύμα για το οποίο δεν είσαι καθόλου ευχαριστημένος.
Πάνε οι εποχές που άνοιγε ένα εστιατόριο και τρέχαμε όλοι για να δοκιμάσουμε πρώτοι, τώρα απλά περιμένουμε πρώτα να ακούσουμε γνώμες και έπειτα το επισκεπτόμαστε.

Διαβάζοντας τις τόσο καλές κριτικές για το Druid και η κατάταξή του τόσο ψηλά στην γενική βαθμολογία δεν πέρασε απαρατήρητη. Η κριτική αφορά δύο επισκέψεις.

1) Χώρος
Ένας απλός χώρος με αρκετά απλό και ''κρύο'' ντεκόρ θα έλεγα μπορεί να φιλοξενήσει περίπου 10 μη καπνίζοντες. Το γκρι χρώμα στους τοίχους και τα μαύρα τραπεζοκαθίσματα συνθέτουν το απλό και ''κρύο'' ντεκόρ όπως το χαρακτήρισα.

Στον κλειστό εξωτερικό χώρο μπορεί να γευματίσει ανάλογος αριθμός καπνιζόντων σε πιο ζεστό περιβάλλον. Το μπαρ στη μέση ενώνει τους δύο χώρους και ταυτόχρονα μπορεί το σέρβις να ''ελέγχει'' αμφότερους καθώς η διάταξη θυμίζει ''Γ''.
Οι τουαλέτες είναι πεντακάθαρες.

2) Σέρβις - Φαγητό
Το σέρβις είναι άψογο και πλήρως ενημερωμένο για το μενού.
Στη αρχή υπάρχει κέρασμα κριτσίνια με σως και μία γευστικά ισορροπημένη μινιατούρα για κάθε άτομο (amuse bouche). Έχουμε δοκιμάσει τα εξής:

Σούπα ημέρας, 5ευρώ (4/4). Δεν υπάρχει καλύτερο ξεκίνημα για ένα γεύμα μία ζεστή βελουτέ σούπα. Έχουμε δοκιμάσει κολοκυθόσουπα (από κολοκύθα και όχι κολοκύθια) και κουνουπιδόσουπα. Οι δύο σούπες γευστικά έμοιαζαν πολύ οπότε υποθέτω έχουν μια βάση και απλά προσθέτουν το έξτρα υλικό. Οπωσδήποτε προτιμήστε την σούπα ημέρας και κρατήστε και κάνα κριτσίνι για βούτημα.

Πράσινη σαλάτα με γκρατιναρισμένο κατσικίσιο τυρί, (2/4). Άφθονη πρασινάδα με ένα κομμάτι τυρί το οποίο γευστικά ήταν αδιάφορο. Η έξτρα βινεγκρέτ που σου φέρνουν δεν δίνει κάποια ιδιαίτερη γεύση. Ίσως να μην είναι οι γεύσεις μου αλλά στην επόμενη επίσκεψη δεν δοκιμάσαμε άλλη σαλάτα.

Μινι burger Σολωμού, 14ευρώ (3/4). Τέσσερα μίνι burger (κυριολεκτικά) από δύο μπουκιές το καθένα συνοδείας μίνι σαλάτας συνθέτουν αυτό το ευπαρουσίαστο πιάτο. Γευστικά δεν με ξετρέλανε αλλά αναγνωρίζω ότι ήταν καλομαγειρεμένο. Ίσως και η τιμολόγηση να είναι τσιμπημένη.

Τάρτα με τσένταρ και σπεκ, 9 ευρώ (4/4). Πολύ νόστιμο ορεκτικό με μία βελούδινη γέμιση τυριού και μια τραγανή βάση. Το ευχαριστηθήκαμε αλλά θέλαμε περισσότερο.

Οσομπούκο κρεμολάτα, 15-20ευρώ (4/4). Ίσως ένα λόγος για να επισκεφθεί κανείς το εστιατόριο. Μεγάλη μερίδα (για δύο άτομα) μαγειρεμένο στην εντέλεια πραγματικά νοστιμότατο. Συνοδεύεται με ένα είδος πουρέ (;) ή με τηγανητές πατάτες. Υπάρχουν και μοσχομπίζελα για πρασινάδα τα οποία δεν μου άρεσαν.

Rib eye Prime, 30ευρώ (3/4). Από τα πιο ακριβά πιάτα τους. Αρκετά νόστιμο αλλά λόγω του ότι το κρέας δεν ήταν ομοιόμορφα κομμένο είχε ως αποτέλεσμα ένα μέρος του αν είναι στα όρια του καμένου, εννοείται μας ρώτησαν για το ψήσιμο και αν θέλαμε θα μας άλλαζαν το πιάτο αλλά δεν χρειάστηκε.

Σουφλέ σοκολάτας με παγωτό (4/4). Φρεσκότατο και νοστιμότατο. Το παγωτό είναι πολύ νόστιμο και χειροποίητο.

Αφρός σοκολάτας (3/4). Συμπαθητικό γευστικά αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο ώστε να σε ξετρελάνει. Στη βάση του είχε κομματάκια φράουλας οπότε έδινε μια φρουτένια νότα στη σοκολάτα.
Και στις δύο επισκέψεις προτιμήσαμε για κρασί ένα κόκκινο ‘’Άκρες, Σκούρας’’ στην πολύ καλή τιμή των 11 ευρώ.

3) Τελικές σκέψεις – Βελτιώσεις
Μετά από τόσες κριτικές σίγουρα κάποιος θα έχει σχηματίσει μια γενική εικόνα για το εστιατόριο. Σε γενικές γραμμές θα μένεις ευχαριστημένος. Τονίζω ότι και στις δύο επισκέψεις χρησιμοποιήσαμε την προσφορά (-20%) από την παρούσα ιστοσελίδα και μας φάνηκαν λογικά τα χρήματα που δώσαμε. Ίσως μία μείωση στις τιμές να βοηθούσε το εστιατόριο διότι μερικά πιάτα (κυρίως τα ορεκτικά) είναι κοστολογημένα αρκετά υψηλά.

Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

‘’ Ο δολοφόνος γυρνάει πάντα στον τόπο του εγκλήματος’’. Το Παλαιό Φάληρο, περιοχή που έζησα κάποια από τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου, περιοχή που γέλασα, έκλαψα, είδα τον γιό μου να μεγαλώνει, είχε την τιμητική του αυτή την Κυριακή.

Αφορμή στάθηκε, εκτός από τις άριστες κριτικές έμπιστων φίλων και η απευθείας συζήτηση με τον Vagelis, στην οποία διαπίστωσα ότι ο Δρυίδης επρόκειτο για κάτι τελείως διαφορετικό απ’ ότι ήξερα μέχρι τώρα.

Το Π. Φάληρο ελάχιστες αλλαγές έχει από όταν το άφησα. Η Αγίου Αλεξάνδρου βελτιώθηκε με την ανάπλαση του 2011 δίνοντας περισσότερο αέρα στους πεζούς, παραμένουν όμως οι ίδιοι χώροι εστίασης αλλά με διαφορετικό όνομα.

Κατά τα άλλα, η πλατεία σφύζει από γονείς με τα παιδιά τους, η βόλτα δίπλα στη θάλασσα all time classic, το traffic jam στα φόρτε του, ο Δημήτρης στις ‘’Διασημότητες’’ συνεχίζει να έχει πολύ πελατεία, έχασε όμως το μαλλί.

Ακόμα και η τεράστια βουκαμβίλια, χαρακτηριστικό της οδού Αφροδίτης δίπλα ακριβώς από τον Δρυίδη, πιστή στο ραντεβού με τον χρόνο, παρότι έχει φτάσει στο γνωστό ύψος της, συνεχίζει να αναρριχείται. Ο Δρυίδης σίγουρα δεν υπήρχε στο Π. Φάληρο με την σημερινή του μορφή, οι ιδιοκτήτες του όμως διατηρούσαν σε άλλο σημείο διαφορετικό χώρο εστίασης.

Ο χώρος που αποτελείται από το ισόγειο μονοκατοικίας, έχει διακοσμηθεί σε αποχρώσεις άσπρου και μαύρου με minimal ζωγραφική στους τοίχους αλλά και στους πίνακες που διακοσμούν τον εσωτερικό χώρο. Το πιάνο γεμίζει μελωδικά με τις νότες του, το όλο σκηνικό. Ο εξωτερικός χώρος, μικρός αλλά ζεστός με ζωγραφισμένο στα τραπέζια το δένδρο του Δρυίδη και μεταλλικές καρέκλες με πλάτη την συνέχεια του δένδρου.

Πελατεία όλων των ηλικιών, από τον 25άρι που ήρθε να προσφέρει γεύμα έκπληξη στην κοπέλα του, τον 50άρι με τα παιδιά και την σύζυγο που εμπιστεύονται την ιδιοκτήτρια, μέχρι το ζευγάρι των 70 plus με το προσεγμένο ντύσιμο, που ξέρει τι και πώς τρώει.

Το service απλά τέλειο. Η ιδιοκτήτρια και η σερβιτόρος που μας εξυπηρέτησε, επαγγελματίες με όλη τη σημασία της λέξεως, άριστες γνώστριες του καταλόγου, κινούνταν στον χώρο αέρινα και πάντα με χαμόγελο, μας ενημέρωσαν για τα έξτρα πιάτα, μας βοήθησαν στις επιλογές του φαγητού και του ποτού και τέλος μας εξηγούσαν κάθε φορά το τι έρχεται στο τραπέζι μας.

Αρχικά έφθασε στο τραπέζι, νεράκι παγωμένο σε μπουκάλι με τον Δρυίδη, χειροποίητα κριτσίνια 2 ειδών με παρμεζάνα και καλαμπόκι συνδυαζόμενα με δροσερή και ανάλαφρη sauce γιαουρτιού. Στη συνέχεια εκπληκτικές μπρουσκέτες με ταρτάρ από σαλάχι και ζελέ πατζαριού. Τι να πούμε τώρα!!!!!!!!!!! Μας προετοίμασε για το τι θα επακολουθήσει και ήταν καλωσόρισμα άρα κερασμένο.

Αυτή πρέπει να είναι η τακτική σε όλα τα μαγαζιά που σέβονται τον πελάτη. Σε κερνάω για το καλώς ήρθες και την τιμή που μου έκανες να με επισκεφθείς. Όλες οι άλλες τακτικές οφείλονται στην πονηριά του Έλληνα.

Δεν θα μπορούσε να λείπει από το τραπέζι η τάρτα λαχανικών με φέτα που τόσο έχει εξυμνηθεί από όλους. Πράγματι ήταν ένα ποίημα. Μικρό μεν σε ποσότητα εκπληκτική δε σε γεύση. Τραγανή λεπτή βάση τάρτας με τυρί φέτα και κρέμα, πασπαλισμένη με νιφάδες πράσου, καρότου, μαραθόριζας.

Εμπανάδας με κομματάκια φιλέτου, πιτάκια διαφορετικής υφής και γεύσης -αν και από το ίδιο υλικό- από τα κλασσικά μεξικάνικα, με το χαρακτηριστικό μεξικάνικο κάψιμο να σου μένει στο τέλος. Μικρά γευστικά κομμάτια μοσχαριού με λιωμένο τυρί, σταφίδες και τσίλι συνοδευόμενα από τις κλασικές μεξικάνικες σάλτσες γκουαγκαμόλε, γιαουρτιού και ψιλοκομμένης τομάτας με κόλιανδρο και τσίλι. Η παρασκευή και η παρουσίαση σίγουρα βάζει τα γυαλιά στα περισσότερα μεξικάνικα.

Σαλάτα ταμπούλε και φαλάφελ, συνδυασμός από πλιγούρι ψιλοκομμένη τομάτα, κρεμμύδι, μαιντανό και δυόσμο με φοβερή sauce ταχίνι, πάνω στη οποία ξάπλωναν νωχελικά οι εκπληκτικοί ρεβυθοκεφτέδες (φαλάφελ). Το πιάτο άδειασε εν ριπή οφθαλμού.
Κοτόπουλο με κάρυ συνοδευόμενο από άγριο ρύζι μπασμάτι. Πολύ καλά μαγειρεμένο μπούτι κοτόπουλο με την χαρακτηριστική γεύση του κάρυ και νόστιμο ρύζι.

Ψαρονέφρι με σάλτσα μουστάρδας μεγάλη μερίδα με ζουμερά κομμάτια κρέατος συνοδευόμενα από λαχανικά και τηγανιτές πατάτες. Άψογη εκτέλεση αν και κλασσικό πιάτο.

Παιδικό μενού ημέρας τα μπιφτέκια με τις πατάτες, αφράτος μυρωδάτος κιμάς με το απολύτως απαραίτητο ψωμί εντός καλοψημένα, μερίδα που σίγουρα χόρταινε και δεύτερο παιδί.

Μοσχαρίσιο συκώτι προβενσάλ με λαχανικά και πουρέ, πιάτο έκπληξη της ημέρας. 2 μεγάλα κομμάτια συκώτι που ήρθαν well done ψημένα όπως τα παραγγείλαμε, συνοδεία καλοβρασμένων λαχανικών και εκπληκτικού χειροποίητου πουρέ με λαχανικά. Η απαλή sauce έδενε άριστα με το συκώτι χωρίς να καλύψει την γεύση του.
Χοιρινό με πράσα και πουρέ, μαμαδίσιο πιάτο μου θύμισε το πρασοσέλινο της μάνας μου. Το κρέας έλιωνε στο στόμα τα πράσα σωστά μαγειρεμένα που έδεναν υπέροχα με τον γευστικό πουρέ.
Συνοδεύσαμε με αρωματική και παγωμένη lager μπύρα από το Άργος.

Οι μερίδες αν και gourmet εκτελεσμένες ήταν μεγάλες υπέρ του δέοντος με αποτέλεσμα να μην υπάρχει αρκετός χώρος για γλυκά.

Δοκιμάσαμε μόνο παγωτό βανίλια και ποπ κορν γεύσεις με θύμισες από την παιδική ηλικία, αφού μόνο από την μυρωδιά καταλάβαινες ότι το παγωτό ήταν χειροποίητο.

Επίσης τούρτα όπερα, συνοδεία σορμπέ μάγκο. Εμφάνιση εκπληκτική και γεύση ‘’δεν περιγράφω άλλο’’. Στρώσεις από παντεσπάνι διαφορετικής γεύσης, μπισκότο, μαρέγκα, κρέμα βουτύρου και σοκολάτας και επικάλυψη σοκολάτα. Το σορμπέ χειροποίητο σε σχήμα μάγκο έδενε άριστα με την τούρτα.

Στο τέλος μαζί με τα κερασμένα λικέρ μαστίχας με φιστίκια Αιγίνης, ερωτηθήκαμε αν κάτι δεν μας άρεσε για να επανορθώσουν και μας δόθηκε piece of paper να γράψουμε την άποψή μας.

Η τιμή όπως περιγράφει ο Δρυίδης στη σελίδα του, είναι 25-30 ευρώ το άτομο μαζί με το κρασί ή την μπύρα. Αξίζει σίγουρα τα λεφτά του αν υπολογιστεί στην τιμή, περιβάλλον εξυπηρέτηση και φαγητό και σίγουρα θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο όταν τον επισκεφθείς. Από τους λίγους χώρους εστίασης στην Αθήνα που αποπνέουν Ευρωπαϊκό αέρα επαγγελματισμού.

Θεωρώ γευστική εμπειρία την επίσκεψή μου στον Δρυίδη και σίγουρα θα το ξανακάνω, διότι όπως λέει και η Τζένη Μελιτά στο Oneman. gr, η φάση είναι Παλαιό Φάληρο, η φάση είναι Druid συμπληρώνω εγώ.
Βέβαια η Τζενούλα δεν επισκέφθηκε τον Δρυίδη, αλλά φαντάζομαι ξέρετε πώς γίνονται αυτά……

Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Καλη χρονια σε ολη την παρεα! Υγεια σε ολους και μακαρι το 2016 να πραγματοποιηθουν οι περισσοτερες απο τις επιθυμιες μας!

Πρωτες μερες του νεου χρονου και ενα βραδακι Πεμπτης μας βρισκει στην περιοχη της Νεας Σμυρνης. Ειμαστε βολτα απο νωρις, εχουμε πεινασει οποτε λεμε να παμε καπου να τσιμπησουμε..

Η συζυγος γνωριζει την ενασχοληση μου με το ask4food, οποτε το βαρος για την ευρεση του καταλληλου μερους, στην ευρυτερη περιοχη, πεφτει πανω μου.
Οι αρχικες μου επιλογες ηταν αλλες, ομως η μια μετα την αλλη καιγονται, μιας και σε τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι τους, με ενημερωνουν πως δεν διαθετουν το ειδικο μηχανακι για πληρωμη μεσω καρτας..

Δεν ξερω αν ειμαι περιεργος, παντως θεωρω απαραδεκτο εν ετη 2016, να υπαρχουν επιχειρησεις στο χωρο της εστιασης που δεν σου δινουν αυτη την επιλογη, χρησιμοποιωντας δικαιολογιες οπως, μας εχει χαλασει, εχουμε ενα προβληματακι κτλ..
Καθε εμποδιο για καλο και ετσι καταληξαμε στο Druid, κλεινοντας online και κερδιζοντας και μια εκπτωση 20% επι του λογαριασμου.
Το Druid βρισκεται σε μια ησυχη γειτονια του Παλαιου Φαληρου, με ευκολη προσβαση μεσω της παραλιακης.

Ο χωρος χωριζεται στον εξωτερικο χωρο που το χειμωνα κλεινει με τζαμαριες και στον μεσα χωρο που ειναι μικρος με 6-7 τραπεζια, μπαινοντας αριστερα, ενω στα δεξια υπαρχει ενα μπαρ καθως και ενα πιανο. Προχωρωντας, υπαρχουν οι πεντακαθαρες τουαλετες και στο βαθος η κουζινα.

Τα χρωματα που κυριαρχουν ειναι το ασπρο και το μαυρο, ενω ολος ο χωρος αποπνεει καθαροτητα και ηρεμια. Η μουσικη καθ' ολη την διαρκεια της βραδιας ηταν υπεροχη και σε σωστη ενταση, δενοντας αρμονικα με τον χωρο!
Ιδιαιτερη μνεια οφειλω και στην ζεστη που ειχαν φροντισει να υπαρχει στον χωρο, κατι που δυστυχως δεν θεωρειται αυτονοητο, μιας και αλλου τρως παρεα με το μπουφαν και το κασκολ σου..

Η εξυπηρετηση ηταν αψογη απο την στιγμη της τηλεφωνικης μας συνομιλιας, οπως και σε ολη την διαρκεια της βραδιας!
Οταν καθισαμε μας προσφερθηκαν χειροποιητα κριτσινια συνοδευομενα απο ενα ντιπ με βαση το γιαουρτι, που ηταν γευστικοτατα, αν και θα προτιμουσα να ερχεται μαζι και ψωμι..

Η παραγγελια μας ηταν η εξης:
Σουπα καροτο τζιντζερ. Καυτη, υπεροχη, πλουσια γευση! Θα ηθελα καθε χειμωνιατικο μου γευμα να ξεκιναει με μια τετοια σουπιτσα! Την τιμησε δεοντως και η 1,5 ετους κορη μας!5€

Ταρτα με φετα και λαχανικα. Χειροποιητο μπισκοτο, απιστευτα τραγανο, υπεροχη μους φετας, καθολου αλμυρη, η τιμη ομως λιγο αλμυρη για την ποσοτητα της..8€
Ριζοτο μιλανεζε, αψογα χυλωμενο, με τη ζαφορα να δινει μια ιδιαιτερη γευση!8€
Οσομπουκο κρεμολατα, υπερμαλακο το μοσχαρι, ελιωνε στο στομα, η ποσοτητα ικανοποιητικη τουλαχιστον για δυο ατομα! Πιατο που επισης τιμησε η μικρη μας! Συνοδευοταν απο πολεντα με κρεμα τυρι,20€

Για επιδορπιο επιλεξαμε αφρο σοκολατας με πικλες απο φραουλα και βανιλια. Δεν ξερω αν η φαντασια μου οργιαζει, παντως περιμενα κατι διαφορετικο.. Δεν ηταν κακο, απλα το ειχα φανταστει αλλιως, ηταν μια πολυ γευστκη και αναλαφρη μους με κομματια φραουλας, τιμη σιγουρα τσιμπημενη,8€

Ηπιαμε ενα αναψυκτικο 2,5€ και ενα ποτηρι κοκκινο κρασι 4€.
Μετα το γλυκο μας προσφερθηκε λικερ μαστιχας, ενω ουτε τα κριτσινια ουτε το νερο χρεωθηκε..

Επισης στην αρχη μας προσφερθηκαν ως καλωσορισμα αλμυρα ταρτακια, γευστικοτατα χωρις να θυμαμαι ακριβως τα υλικα τους..

Ο λογαριαμος ηρθε κανονικοτατα στα 55 ευρω και κατοπιν του 20% στα 44 ευρω..
Κλεινοντας, προκειται για ενα εστιατοριο με ποιοτικες πρωτες υλες, καλοεκτελεσμενα και γευστικοτατα πιατα, σε ενα ομορφο και ησυχο περιβαλλον, που κατα την γνωμη μου ειναι ιδανικο και για ενα ρομαντικο δειπνο!

Μικρη ενσταση μονο, ως προς την τιμολογηση σε καποια πιατα, αυτα ομως ειναι λεπτομερειες μπροστα στο συνολικο αποτελεσμα που ειναι υψηλοτατου επιπεδου!
Καλη χρονια και παλι σε ολους!

Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Θα ξέρεις μέχρι τώρα, αναγνώστη μου, οτι ο mpiskotos δεν γράφει για να γράψει. Δεν γράφει για τον ίδιο. Γράφει για σένα. Μετά από ένα χρόνο επανέρχομαι για να σου δώσω το δώρο που σου αξίζει. Χρόνια Πολλά.

Γιατί, αναγνώστη μου, από τη στιγμή που έχεις αποφασίσει να περνάς το χρόνο σου σε τούτο το διαδικτυακό καταφύγιο (και να διαβάζεις mpiskoto), το αξίζεις.

Πήγα στον Δρουίδη με τον πήχη εις τον ουρανό, ορμώμενος από τα σχόλια των καταπληκτικών αυτών τύπων που σε φροντίζουν με τόση θέρμη και σου αποκαλύπτουν καθημερινά τους γαστρονομικούς παραδείσους τούτης της πόλης. Έφυγα εντυπωσιασμένος, χωρίς να έχω την παραμικρή διαφωνία ως προς τους ύμνους που είχα ήδη διαβάσει.

Τι φάγαμε:
Τάρτα Λαχανικών με Φέτα > Ντάξει, μια μους φέτας αδερφάκι μου να μην θέλεις να την καταπιείς. Να την έχεις για πρωινό να την αλείφεις στο ψωμί το φρυγανισμένο να περνάς τη μέρα σου στη δουλειά και στην κίνηση με καρφωμένο χαμόγελο.

Καρπάτσιο από Φιλέτο Μόσχου > Αλαφρύ, γευστικό, ομορφούλικο, σένιο. Με τις φλίδες παρμεζάνας και τις πρασινάδες απλά να διακοσμούν. Γιατί όλοι ξέρουμε οτι το αλλαντικό και το κρέας είναι η φάση στη ζωή. Ζωή χαρισάμενη.

Πράσινο Ραβιόλι Ραγού σε σάλτσα Παρμεζάνας > Όποποποπο. Ποτισμένο ραβιόλι με σπανάκι, γεμισμένο με σάλτσα ραγού και βυθισμένο σε παρμεζάνα. Όοοοοο, μάνα μου γλυκιάαααα, όοοοοοο, θα ‘ρθω στις εννιά! Φρένο.

Ξέρεις φυσικά ποιό είναι το κερασάκι στην τούρτα: Το συγκεκριμένο πιάτο, αν και θα μπορούσε άνετα να σε φοβίσει λόγω συστατικών, είναι πούπουλο. Το στομάχι σου θα σε ευχαριστεί που του πρόσφερες the best of both worlds.

Ψαρονέφρι με σταφύλι > Πού το βρήκες ρε μπαγάσα αυτό; Προφανώς έχουν κλεισμένο τον Πανοραμίξ στην κουζίνα. Ήμουν πολύ περίεργος αρχικά για το πως θα συνδυάζονται αυτές οι γεύσεις αλλά το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο. Το συγκεκριμένο πιάτο δείχνει οτι υπάρχει σοβαρή έρευνα και επένδυση χρόνου στο στήσιμο του μενού.

Να μην ξεχάσω: Υπήρχε κι ένα σοκαριστικό κέρασμα στην αρχή, την περιγραφή του οποίου δεν την πολυθυμάμαι (σαν μίνι πιτούλα με σος από παντζάρι και καβούρι και κάτι τυρένιο in the mix). Υπήρχε κι ένα σουφλέ σοκολάτα στο τέλος από το πάνω ράφι.

Εύφημος μνεία στην κυρία που μας εξυπηρέτησε: Επαγγελματίας, διακριτική, με άριστη γνώση του μενού και πολύ θετική διάθεση. Συνδυάζοντας και τον αποτελεσματικό διαχωρισμό χώρων καπνιζόντων και μη, προκύπτει το συμπέρασμα οτι για τους ιδιοκτήτες του εστιατορίου, ο πελάτης είναι ένα σεβάσμιο πρόσωπο το οποίο αξίζει την αμέριστη προσοχή τους όσο διαρκεί η επίσκεψή του στο μαγαζί.

Το πορτοφόλι: Θα υπολογίσεις ένα 35άρι / άτομο με κρασί, αν δεν πετύχεις έκπτωση. Και θα κάνεις οικονομία σε κάτι άλλο για να το δοκιμάσεις και να το έχεις στα υπ’ όψιν. Και θα νιώσεις καλύτερα για την χώρα που ζεις και για τους ανθρώπους με τους οποίους μοιράζεσαι αυτή την ευλογημένη-καταραμένη γωνιά του πλανήτη.

Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Το Druid το είχα σταμπάρει από καιρό, οι υψηλές βαθμολογίες τον κορυφαίων κριτών του ask4food και τα ενδιαφέροντα πιάτα που διάβασα ότι διαθέτουν με έκαναν να το έχω πρώτο πρώτο στην λίστα με τα μαγαζιά που θέλω να επισκεφτώ.

Έτσι λιπών ένα βραδάκι που βρήκαμε την ευκαιρία ξεκινήσαμε για το Παλιό Φάληρο. Φτάνοντας στο μαγαζί διαπίστωσα για άλλη μια φορά το πόσο τυχερός είμαι στο θέμα του παρκαρίσματος, δεν υπάρχει θέση ούτε για δείγμα, ώσπου ένα μόλις στενό πριν φτάσω απ' έξω βρήκα θέση χωρίς να σπαταλήσω ούτε ένα λεπτό για ψάξιμο.

Μπαίνοντας στο χώρο το πρώτο πράγμα που παρατήρησα ήταν ότι τα τραπέζια όπως και ο υπόλοιπος χώρος θα έλεγα πως έβγαζε κάτι το πρόχειρο, η καθαριότητα από την άλλη ήταν αδιαμφισβήτητη. Γενικά όμως ήταν ευχάριστο το περιβάλλον.

Αφού μας έβαλε η ευγενέστατη σερβιτόρα να καθίσουμε μας έφερε νερό (δροσερό της βρύσης) μας έδωσε τους καταλόγους και μας ενημέρωσε για τα πιάτα ημέρας.
Ο κατάλογος αρκετά ενδιαφέρων με επιλογές τόσο σε θαλασσινά όσο και σε κρεατικά. Τελικά εμείς καταλήξαμε στην κρύα σούπα ημέρας κόκκινη με φέτα και τραγανή κάπαρη (πάρα πολύ καλή), το ραβιόλη αστακού (εξαιρετικό), την τάρτα λαχανικόν με κρέμα τυρί και φέτα (πολύ καλή), για κυρίως εγώ πείρα το ribeye με πατάτες και sos bearnaise το οποίο ήταν πραγματικά πολύ σωστά ψημένο και με πολύ ωραία εκτέλεση στην σάλτσα όπως και της γαρνιτούρας αλλά για τα 28€ του πιάτου θα περίμενα κάτι περισσότερο σε ποσότητα και σε γεύση, αλλά και στις συζύγου μου τα πιάτο δεν τα πήγαμε καλύτερα, το αρνάκι τας κεμπάπ με την μούς* μελιτζάνας που διάλεξε ήταν κάπως πικάντικο και όχι τόσο ενδιαφέρων (δεν ήταν κακό αλλά του έλειπε η ένταση).

Στο άκουσμα μους σου έρχεται στο μυαλό κάτι το πολύ αφράτο, πολύ αέρινο αυτό εγώ θα το έλεγα μάλλον πουρέ μελιτζάνας (θα έλεγα μάλιστα ότι η υφή όπως και η γεύση έμοιαζε με μπεγιεντί). Στα επιδόρπια τώρα τα πράγματα ήταν πολύ καλά αλλά μάλλον υπερτιμημένα. Το παγωτό ποπ κορν που πείρα εγώ με τον εσπρέσο (affogato) ήταν πολύ ωραίο αλλά λίγο ακριβό (8€ για μια μπάλα παγωτό και έναν εσπρέσο), ενώ η σύζυγος πήρε το espumas το οποίο ήταν πραγματικά καλό!

Το τραπέζι μας κόστισε 91€ μαζί με δυο ποτήρια λευκό κρασί, τα οποία θεωρό πως θα μπορούσε να είναι λίγο ποίο κάτω σε τιμή.

Σε γενικές γραμμές λυπών είναι μια πολύ καλή επιλογή αλλά λίγο ακριβή.