Διεθνής δημιουργική κουζίνα. Ανοιχτό από Τεταρτη μέχρι και Κυριακή.
[Ιούλιο - Αύγουστο κλειστό]
Ένας σύγχρονος Δρυίδης μαγειρεύει και παρουσιάζει με τον δικό του μοναδικό τρόπο τα πιάτα του.
Εσείς έχετε μόνο να επιλέξετε τις γεύσεις της προτίμησής σας και να τις απολαύσετε στο ιδιαίτερο περιβάλλον του εστιατορίου μας.

Τεταρτη,Πέμπτη,Παρασκευή ανοιχτό (18:00 μέχρι 24:00) Σάββατο ανοιχτό (13:30 μέχρι 24:00) Κυριακή ανοιχτό (13:30 μέχρι 18:00) Δευτέρα,Τρίτη κλειστα.

Φιλικό προς χορτοφάγους
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

26 Μαι 2017

Κωνσταντίνου και Ελένης, Κυριακή μεσημέρι, και η οικογένεια έτοιμη για αναχώρηση προς το DRUID, αφού είχε προηγηθεί κράτηση μέσω e-table.

Ψάχνοντας στο a4f για την ακριβή διεύθυνση το μάτι μου πέφτει στις τελευταίες κριτικές του mavtasos (25/2/17, 4-4-3-4, 51 ψήφοι), της tzia (21/2/17, 2-2-3-2, 58 ψήφοι) και του VAGELIS (18/3/17, 4-4-3-3, 53 ψήφοι). «Έχει γούστο να ‘χει δίκαιο η tzia» σκέφθηκα έντρομος, καθώς – ως συνήθως – είχα πάρει πάνω μου το θέμα της επιλογής του χώρου όπου θα γιορτάζαμε τη γιορτή της Ελενίτσας μου. Η τελευταία μας επίσκεψη στο DRUID απείχε βλέπετε πάνω από ένα χρόνο.

Φθάνοντας στην οδό Αφροδίτης είδα τον έξω χώρο ήσυχο, πράσινο και ολάνθιστο, πιο όμορφο από κάθε άλλη φορά. Τα άνετα τραπέζια με τα τύπου φερ-φορζέ σκούρα καθίσματα με μαξιλαράκια τοποθετημένα σε λογική απόσταση μεταξύ τους. Άρχισα να ησυχάζω. Ο μέσα χώρος όπως τον ήξερα, δύο σχετικά μικρές αίθουσες, κουζίνα και (πεντακάθαρες) τουαλέτες, πιο σοβαρός στην επίπλωση με τα υπέροχα ασπρόμαυρα πλακάκια να κερδίζουν τις εντυπώσεις. Το παρκάρισμα εκείνη την ώρα piece of cake, όπως θα ‘λεγε η tzia (2 στα 10). Το τραπέζι μας ήταν έτοιμο στρωμένο στη βεράντα, όπως είχα παρακαλέσει. Τουλάχιστο στο θέμα «περιβάλλον» δεν έχω λοιπόν λόγο να αλλάξω το 4άρι της κριτικής μου, που χρονολογείται από το 2014.

Μας υποδέχθηκε και εξυπηρέτησε καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας στο όμορφο αυτό εστιατόριο η ιδιοκτήτρια. Δεν είχε πολύ κόσμο, τρεις παρέες συνολικά, οπότε είχε εύκολη αποστολή, την οποία ωστόσο έφερε εις πέρας απόλυτα επαγγελματικά, δεν μας έκανε σε καμία στιγμή να νιώσουμε την απουσία της λεπτής ξανθής κοπελιάς που είχαμε συνηθίσει να βλέπουμε.

Ως εκ της θέσεώς της ήταν πιο ομιλητική, επεξηγηματική και διαφωτιστική. Μάθαμε λοιπόν πάνω στην κουβέντα ότι Ιούλιο και Αύγουστο ο δρυϊδης κάνει διακοπές και ότι δεν θέλει, και πολύ καλά κάνει, να κλείσει το χώρο της βεράντας ούτε με γυαλί ούτε με νάιλον. Εκτιμήσαμε ιδιαίτερα και το ότι, σε διαρκή συνεννόηση με τον σεφ στην κουζίνα, έκανε το παν για να μας ευχαριστήσει, τροποποιώντας κάποια πιάτα και εμπλουτίζοντας την παραγγελία μας. Και εδώ λοιπόν βαθμολογία 4.

Όσον αφορά τις επιδόσεις της κουζίνας, επιτρέψτε μου να παρεκκλίνω από τη συνήθως λακωνική αναφορά στο τι έφαγα σε κάθε μέρος που επισκέφθηκα, για να σας περιγράψω κάποια πιάτα που μας άρεσαν πολύ, μα πάρα πολύ.

Αρχίζοντας από την αγαπημένη μας τάρτα. Αυτή τη φορά δοκιμάσαμε την ελαφρότερη εκδοχή σε λεπτότερη, τραγανή βάση, με πράσο, καρότο, μαραθόριζα, φέτα και cheese cream. Για να μη μαλώσουμε, η καλή κυρία έφερε κατευθείαν δύο. Το άλλο ορεκτικό, επίσης πολύ νόστιμο, ήταν μανιτάρι portobello, ζουμερό (πράγμα δύσκολο, ακόμα και για ένα ογκώδη αμανίτη), γεμιστό με βότανα, τριμμένο κριθαροκούλουρο και γκρατιναρισμένο με καπνιστό τυρί.

Το πρώτο κύριο: χειροποίητα λινγκουίνι με σπανάκι, άνηθο, ψιλοκομμένη λιαστή ντομάτα και λεπτή κρέμα γάλακτος + παρμεζάνας, ένα από τα πιο γευστικά πιάτα pasta που έχω φάει ποτέ.

Προσοχή, δεν εμφανίζεται στον κατάλογο, ρωτήστε αν υπάρχει ή αν μπορεί να σας το ετοιμάσει ο σεφ! Το έτερον κύριο: μπαλοτίνα κοτόπουλο, ο εστί μεθερμηνευόμενο ρολό από κοτόπουλο (όχι στήθος) με γέμιση από κιμά κοτόπουλου, καροτάκι και μάραθο, συνοδευόμενο από χειροποίητο πουρέ και ένα πεντανόστιμο spring roll με την ίδια γέμιση.

Τέλος με το επιδόρπιο που επίσης δεν πρέπει να παραλείψετε: Αφρός (= αραιά μους, τόσο όσο να κρατά στη γλώσσα) σοκολάτας με κάποιο οινοπνευματώδες (κονιάκ;) πάνω σε στρώση από πίκλες φράουλας.

Τα υπόλοιπα που πήραμε (πικάνια ψημένη όντως medium και μύδια αχνιστά με σως μουστάρδας) ήταν απλώς πολύ καλά, το μόνο πιάτο που φάλτσαρε ήταν το αποδομημένο cheese cake, που το πρόδωσε η πολύ γλυκιά κρέμα που ανακατεύθηκε με το φρέσκο τυρί. Με χαρά λοιπόν επιβεβαίωσα τη σταθερά καλή πορεία του DRUID όσον αφορά την ποικιλία και εκτέλεση των συνταγών, 4 χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Ο λογαριασμός για τέσσερα άτομα με ένα μπουκάλι κρασί ΑΔΟΛΗ ΓΗΣ έφθασε τα 130 ευρώ, με την έκπτωση 20% λόγω ηλεκτρονικής κράτησης έπεσε λίγο πάνω από τα 100.

Κέρασμα στην αρχή τα γνωστά χειροποίητα κριτσίνια με ντιπ γιαουρτιού και ένα σετάκι πατατοκεφτέδες, να τρώει η μάνα και του παιδιού να μη δίνει. Ενδιάμεσα κεράστηκε, θυμίζω, η δεύτερη τάρτα. Θα μου επιτρέψετε, συνυπολογίζοντας περιβάλλον, περιποίηση και γεύσεις, να βάλω και στο vfm ένα 4 με όλη μου την καρδιά. Τzia, προφανώς έπεσες σε κακή μέρα, ευτυχώς για όλους τους άλλους. Την άλλη φορά θα πάρουμε τα έτερά μας ημίσεα (έτσι λέγεται, το κοίταξα στο λεξικό) και θα πάμε παρέα!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

20 Μαι 2016

Επίσκεψη την Παρασκευή με το έτερο ήμισυ ελέω γενεθλίων μιας και ο αγαπημένος μας Οροσκόπος έχει χαλάσει κάπως.

Καθήσαμε στον εξωτερικό χώρο γιατί η γυναίκα μου ήθελε να καπνίσει.
Αρκετά προσεγμένος και διακριτικός.
ΤΟ εσωτερικό με κλεφτές ματιές που είδα μας άρεσε αλλά δεν μπορώ να το κρίνω.

Το σέρβις είναι εξυπηρετικό και σωστό
2 μικρές αστοχίες οι οποίες είναι αμελητέες.
Πρώτη στη δοκιμή του κρασιού δεν προσφέρθηκε ο φελλός και 2 προς το κλείσιμο του μαγαζιού ήταν μέσα στο χώρο και ασχολιόταν με το στήσιμο των τραπεζιών για αύριο και χάθηκε για λίγο. Στο σύνολο όμως τα πήγε εξαιρετικά.

Παραγγείλαμε σαλάτα με αβοκάντο και γαρίδες (σαλάτα ημέρας), ριζότο μανιταριών και ραβιόλια γεμιστά με ραγού και ήπιαμε το μοσχάτο του Χατζηιωάννου D; ifestia.
και κλείσαμε με το affogato.

Στην αρχή μας προσφέρθηκε χειροποίητο κριτσίνι με ένα ντιπ γιαουρτιού και ταρτάρ γαρίδων σε ραπανάκι.

To ταρτάρ ήταν εξαιρετικό και φρεσκότατη γαρίδα.

Η σαλάτα ημέρας μας κέρδισε με το πολύ καλό αβοκάντο(επιτέλους) σος Thousand Island εξαιρετική με φινετσάτη γεύση και έξτρα δίπλα για να βάλουμε και παραπάνω.
Αλλά εκεί που ο σεφ μας κέρδισε ήταν με τη γαρίδα.
Επιτέλους σωστά εκτελεσμένη γαρίδα, ζουμερή και γευστικότατη.
Ριζότο σωστά χυλομένο με 2 είδη μανιταριών και το ραβιόλι σωστά βρασμένο και ζουμέρο εσωτερικά έτσι ώστε ο συνδιασμός να σε κερδίσει.

Για το κρασί είναι ένα πολύ καλό μοσχάτο που στην κάβα έχει 8 ευρώ και εδώ χρεώθηκε 16 ( μια χαρά τιμή δηλαδή) με καλή φρουτώδης επίγευση.

Για το τέλος επιλέξαμε affogato με εσπρέσσο. παγωτό δηλαδή με γεύση ποπ κορν και περιχυμένο το εσπρέσακι. ΠΟλύ καλό αν και ήθελα πιο έντονη τη γεύση του ποπ κορν.
Συνόλο 70 ευρώ μείον 30% από το etable 51 ευρώ.

Το μαγαζί σίγουρα αν δε κλείσεις μέσω etable δεν είναι vfm αλλά αξίζει.

Δοκιμάστε το

27 Μάρ 2016

Τελικά μάλλον είχαμε πολλοί την ίδια ιδέα. Να γιορτάσουμε τον Άγιο Βαλεντίνο στο druid. Mε κάποιους μάλιστα δεν μπορεί, θα συμπέσαμε κι όλας (mavtaso και tzia για σας χτυπάει η καμπάνα! ). Διάβαζα τις κριτικές και σε πολλά ταυτιζόμουν, έτσι είπα να καθυστερήσω λίγο παραπάνω την δική μου, μην σας πήξουμε στο druid τους υπόλοιπους και μπουχτίσετε.

Αλλά ας βάλουμε τα πράγματα σε μία σειρά. Το druid είχε τραβήξει την προσοχή μου τον τελευταίο καιρό και αυτό ήταν αποτέλεσμα εν μέρει των τόσο καλών κριτικών που διάβαζα αλλά εν μέρει και του πολλά υποσχόμενου καταλόγου του, τον οποίο μελετούσα κάθε τόσο. Έτσι λοιπόν, ήταν το πρώτο μαγαζί που ήρθε στο μυαλό μου όταν αποφασίσαμε ότι θα βγαίναμε για φαγητό το μεσημέρι της 14ης Φεβρουαρίου. Εν συνεχεία, είδα και σχετική ανακοίνωση του εστιατορίου για έκπτωση 20% σε όσους κάνουν κράτηση για φαγητό στο εστιατόριο την συγκεκριμένη ημέρα μέχρι τις 17.30, ε και να μην σας τα πολυλογώ, την έκανα την κρατησούλα μου με συνοπτικές διαδικασίες. Και ξεκίνησα να ονειρεύομαι, σαν κορίτσι κι εγώ, φιλέτο καφέ ντε παρί και οσο μπούκο κρεμολάτα (ρομαντισμός, όχι αστεία)! Αμ δε...!

Η κράτηση να σας πω πως έγινε ηλεκτρονικά και έτσι όταν δύο (2) μέρες πριν έλαβα τηλεφώνημα από το μαγαζί ρωτώντας με αν καπνίζουμε ή όχι, ώστε να μας εξυπηρετήσουν όσο καλύτερα γίνεται (όπως χαρακτηριστικά μου είπαν) μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.

O χώρος: To μαγαζί βρίσκεται στο Π. Φάληρο, σε πολύ κεντρικό δρόμο (στην οδό Αφροδίτης), απλά θέλει λίγη προσοχή για να το εντοπίσεις, γιατί δεν έχει κάποια πολύ μεγάλη ταμπέλα απ' έξω. Ωραίος και προσεγμένος ο εσωτερικός χώρος, ζεστός, με λίγα τραπέζια όμως. Εξωτερικά υπήρχε ξεχωριστός χώρος για τους καπνιστές επίσης πολύ προσεγμένος.

Η εξυπηρέτηση: Έγινε κατ' αποκλειστικότητα από μια κοπέλα, γρήγορη και προσεκτική. Επαγγελματική θα την χαρακτήριζα και εγώ, με λεπτές κινήσεις και χωρίς λάθη στο σερβίρισμα. Ενώ καθ' όλη τη διάρκεια της παραμονής μας στο μαγαζί, μια κυρία, η ιδιοκτήτρια φαντάζομαι, καθόταν στο βάθος στο χώρο του μπαρ και επέβλεπε. Αν δεν είχαν γίνει δύο - τρία σφάλματα θα χα βάλει με χαρά 4/4 ντοματούλες. Όμως,

α) όταν μας έδωσαν τον κατάλογο, μας είπαν εξ αρχής ότι δύο πιάτα δεν τα είχαν την συγκεκριμένη ημέρα.. Στα αυτιά μου ήχησε κάτι σαν "μπλα μπλα μπλα.. φιλέτο καφέ ντε παρι" (όοοοχι! αυτό ήταν το πρώτο χτύπημα). Οκ λέω, δεν θα χαλαστώ, μου μένει το οσομπούκο (το οποίο δεν είχε αναφερθεί μεταξύ των ελλείψεων). Στην πορεία όμως και δη κατά την ώρα λήψης της παραγγελίας, προέκυψε πως δεν υπήρχε ούτε αυτό (να το και το δεύτερο χτύπημα.. της μοίρας?του δρυίδη?του Αγίου?Πείτε το όπως θέλετε.. ).

β) την πάθαμε και εμείς tzia με το νερό στη σαμπανιέρα, που μας το γέμισαν γι αρχή και μετά ξεχάστηκε. Το ίδιο και με το κρασί. Έκανε υπερπροσπάθειες ο Γ. για να φθάσει τη σαμπανιέρα και να μας σερβίρει καθ' όλη την διάρκεια του γεύματος.

γ) όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό και μας έφεραν την απόδειξη, δεν είχε υπολογιστεί η έκπτωση σε αυτόν, με αποτέλεσμα να αναγκαστεί ο συνοδός μου να το επισημάνει, οπότε και διορθώθηκε μεν, αλλά καλό θα ήταν να μην έχει χρειαστεί καν να το ζητήσει (μιας και όπως καταλάβαμε η εν λόγω έκπτωση δεν αφορούσε μόνο τα τραπέζια που είχαν κρατηθεί μέσω συγκεκριμένης σελίδας, αλλά όλα τα τραπέζια που είχαν κρατηθεί για εκείνη την ημέρα και ώρα).

Για αρχή, κατέφθασαν στο τραπέζι μας χειροποίητα κριτσίνια συνοδευόμενα από sour cream. Πολύ νόστιμα.
Ακολούθησαν ως amuse-bouche τσιπς πατατας με σωταρισμενη γαριδα, μαριναρισμενο ραπανακι και κρεμα αβοκάντο. Μας άρεσαν και αυτά πολύ.

Το μενού περιελάμβανε τα κανονικά πιάτα καταλόγου του μαγαζιού (υπάρχει και online ο κατάλογος) συν μια σελίδα έξτρα με πιάτα ημέρας. Ωραία όλα αυτά, είχαμε ενημερωθεί άλλωστε από πριν από την σελίδα του μαγαζιού στο e-table αλλά και εδώ, στο ask4food. Όμως, εμείς είχαμε έρθει έχοντας στο νου μας τα συγκεκριμένα δύο πιάτα και η απογοήτευσή μας όταν ενημερωθήκαμε ότι δεν τα είχαν την συγκεκριμένη μέρα ήταν μεγάλη.

Η παραγγελία μας:
-Βελουτέ Σούπα Παντζαρι με Μους Γιαουρτιού και Καρύδια (Πιάτο ημέρας) => Ωραία σούπα, λογική ποσότητα. Από τη στιγμή όμως, που προοριζόταν για τη μέση, για να την μοιραστούμε δηλαδή, πόσο πιο εύκολη θα έκανε τη ζωή μας μια πρωτοβουλία καταμερισμού της σούπας σε δύο μπολάκια? Κάτι τόσο απλό, που πρόσφατα σε χαλαρό μαγαζί/μεζεδοπωλείο μας το πρότειναν από μόνοι και μας χαροποίησαν ιδιαιτέρως, εδώ μάλλον ήταν δύσκολο.

-Καρδιές Σαλατικων με τραγανό Προσουτο, Καρύδια, Περλες Τυριών και dressing Φράουλας (Πιάτο ημέρας) => Μη δω φράουλα εγώ, αμέσως να παραγγείλω! Νόστιμη η σαλάτα δε λέω, ΑΛΛΑ η ποσότητα όντως τσιγγούνικη, το προσούτο κ εμείς δυσκολευτήκαμε να το βρούμε, ενώ το dressing δεν ήταν dressing αλλά για να κυριολεκτούμε έμοιαζε με μους. Αυτό ακριβώς, μους φράουλας, που σερβιρίστηκε σε χωριστό μπολάκι για σως και την οποία εμείς καταφέραμε να τοποθετήσουμε πάνω στην σαλάτα αλλά δεν απλωνόταν ομοιόμορφα με τίποτα. Στη γεύση τέλεια, αλλά στην υφή λάθος.

-Ριζότο φραγκόκοτας με μαρκαρπόνε => άψογο πιάτο, μας άρεσε πάρα πολύ. Χυλωμένο ολόσωστα και σε ικανοποιητικότατη ποσότητα.

-Rib Eye Prime (Πατάτες Ντοφίν, Σπαράγγια Μιλανέζ, Σως Μπεαρναίζ) => εξαιρετικό. Ψημένο medium όπως το ζήτησα, απολαυστικότατο!

-1 μπουκάλι λευκό κρασί (Κτήμα Μιχαλάκη)

-Affogato (με παγωτό Ποπ Κορν) => Παγωτό με γεύση ποπ κόρν λοιπόν, λουσμένο με ένα ποτηράκι εσπρέσσο. Εδώ είχαμε και εμείς ένα θεματάκι που δεν ήταν άλλο από τα κρυσταλλάκια. Και η ιστορία εξελίχθηκε κάπως έτσι. "Καταλαβαίνεις γεύση ποπ κορν?" ρωτάει απωρημένος ο Γ. "Μα βέβαια" απαντάω εγώ και συνεχίζω "αφού έχει και κομματάκια μέσα". Να μην σας τα πολυλογώ, εγώ να λέω ότι έχει κομματάκια ποπ κορν, ο Γ. να λέει όχι και να ισχυρίζεται πως είναι κρυσταλλάκια από την ψύξη (άκου κρυσταλλάκια! ), στο τέλος ρωτήσαμε την σερβιτόρα και μας διαβεβαίωσε πως το παγωτό είχε απλώς γεύση ποπ κορν και όχι κομματάκια. Κλαψ κλαψ.. Αφενός γιατί είχα άδικο, αφετέρου γιατί θα ταν ωραίο να χε κομματάκια ποπ κορν μέσα. Περιττό να αναφέρω πόσο καλύτερα θα ήταν όλα χωρίς τα κρυσταλλάκια.

VFM=> Εδώ έχω κάποιες ενστάσεις. Αν και ο λογαριασμός μετά τον υπολογισμό της έκπτωσης, ήταν πολύ λογικός (για την ποικιλία των πιάτων, την ποιότητα αυτών κλπ. ), εξ ου και το 3/4 και παρά το γεγονός ότι ανάλογες εκπτώσεις προσφέρονται από το μαγαζί αρκετά συχνά, οι τιμές του καταλόγου (άνευ έκπτωσης δηλαδή) είναι αρκετά τσιμπημένες και σε συνδυασμό με τα λαθάκια που προανέφερα, νομίζω θα ήταν καλό να γινόταν μια μικρή μείωση τιμών (ώστε να μην χρειάζεται να καταφεύγει και το μαγαζί σε παροχή έκπτωσης κάθε λίγο και λιγάκι).

Αυτά από μένα. Ο δρυίδης μου χρωστάει ένα φιλέτο καφέ ντε παρι και ένα οσομπούκο, οπότε λογικά θα επανέλθω..

21 Οκτ 2016

Γεύση: Οι μερίδες θα φανούν μικρές σε κάποιον που θα πάει με διάθεση "χασαποταβέρνας". Προσωπικά τις κρίνω αρκετά ικανοποιητικές για ένα εστιατόριο που πάει προς το gourmet. Τα πιάτα που πήραμε.
Κέρασμα καλοσορίσματος: Κριτσίνια με παρμεζάνα και δεντρολίβανο και σφηνάκι κρέμας τυριού με ξύσμα πορτοκαλιού και μέντα! Πολύ καλό και ιδιαίτερο!
Τάρτα Λαχανικών με Φέτα - 5/5 - άψογο - 11€
Κοτόπουλο με Εστραγκόν - 4/5 - Το κοτόπουλο (3/5) ήταν καλό αλλά λίγο αδιάφορο αλλά το αγριόρυζο που είχε μέσα (5'/5) απλά άπαιχτο! - 15€
Φιλέτο Καφέ ντε Παρί - 5/5 - Άψογα ψημένο (χωρίς αίμα - πολύ ζουμερό και μαλακό) φιλέτο μοσχάρι, με πατάτες παριζιέν (6 βόλοι πατάτας μόνο, θα μπορούσαν να ναι περισσότεροι) - 28€
Ανάμικτη Πράσινη σαλάτα με Γκρατιναρισμένο Κατσικίσιο Τυρί - 4/5 - Πολύ καλή σαλάτα - 14€
Μπουκάλι κρασί Σκούρας Άκρες Λευκό - 16€
Εξυπηρέτηση: Άψογη εξυπηρέτηση!
Χώρος: Πολύ καλός, ευχάριστος και με καλό φωτισμό και διακόσμηση! Ενδείκνυται και για ρομαντικές καταστάσεις!
Value for Money: Έβαλα 2 για την καλή ποιότητα που προσφέρει γιατί σαν τιμές μου φάνηκαν πολύ ακριβές. Ο λογαριασμός στα 84 €. Αν δεν ήταν το 20% του e-table δύσκολα θα ξαναπήγαινα παρότι έμεινα πολύ ευχαριστημένος!

13 Μαι 2016

Προσεγμένος χώρος, με εξωτερικό αλλά και ξεχωριστό εσωτερικό χώρο καπνιστών. Πολύ ωραίες γεύσεις, ευγενικό και διακριτικό service και καλή λίστα κρασιών με πολύ καλές τιμές.

Τα κυρίως είναι λίγο ακριβά, αλλά οι μερίδες είναι αρκετά μεγάλες.

Μη χάσετε την τάρτα με τσένταρ και σπεκ καθώς και το ραβιόλι με γέμιση ραγού!