Ρακομελάδικο με κρητικούς και αρμένικους μεζέδες. Ζωντανή έντεχνη μουσική.

30 Ιαν 2016

Η πρώτη φορά που επανέρχομαι για μαγαζί, και μάλιστα με σκοπό να αναθεωρήσω την άποψή μου για να δώσω μεγαλύτερη βαθμολογία και να πω ένα μπράβο γιατί τουλάχιστον από τις τελευταίες επισκέψεις μου (θα ναι πάνω από 15 μήνες) τα πράγματα βελτιώθηκαν αισθητά.

Ο χώρος φυσικά δεν άλλαξε, οπότε θα πω ότι είχα πει και παλιότερα, ένα μαγαζί σε μια στοά στην Αγία Σοφία του Πειραιά και το 2 μάλλον επιεικές θα το έλεγα.
Εχτές που πήγα είχε και ένα live, το οποίο ευτυχώς (για τα γούστα μου τουλάχιστον) ξεκίνησε αργά, και δεν αναγκάστηκα να το υποστώ για πολύ.

Παρόλα αυτά φίλος μου που το επισκέφθηκε πρόσφατα σε διαφορετική μέρα της βδομάδας μου είπε για άλλο live τα καλύτερα, με εντελώς διαφορετικό ρεπερτόριο, οπότε το ύφος δεν είναι σταθερό.

Η εξυπηρέτηση βελτιώθηκε αρκετά, παρά τον πολύ κόσμο τα δύο παιδιά που σέρβιραν τα πήγαν αρκετά καλά, δεν καθυστέρησαν κάτι σε βαθμό ενοχλητικό και ήταν ευγενικά και καλόκεφα.

Πήραμε πατάτες με τυριά, μπέικον και (μάλλον) κρέμα γάλακτος, αρκετά ωραίο ορεκτικό, σουτζούκι, πολύ σωστά ψημένο, κοτόπουλο μπουτάκια με τύπου jack daniels sauce, επίσης αρκετά καλό, μια μελιτζάνα με τυριά που εμένα προσωπικά δε με ενθουσίασε - όπως και οι τηγανητές πατάτες που φάγαμε -, ντοματοκεφτέδες και κολοκυθοκεφτέδες που εγώ δε δοκίμασα, αλλά οι συνδαιτυμόνες μου είπαν ότι ήταν αρκετά συμπαθητικοί και ένα κοντοσουβλάκι (αν θυμάμαι καλά έτσι το έλεγε), ουσιαστικά δυο μεγάλες σούβλες με κομμάτια χοιρινού και λαχανικά, λίγο παραψημένο μεν, καλό στη γεύση δε, που συνοδευόταν από τζατζίκι, πίτες και ντοματούλες.

Ήπιαμε και 8 Βεργίνες (μπορεί να ήταν και δέκα), κέρασαν τα παιδά από το μαγαζί και άλλες τρεις, πληρώσαμε ένα αξιοπρεπές 80άρι (με απόδειξη) για τα παραπάνω και γιορτάσαμε την 5άρα του Θρύλου με τον δέοντα τρόπο.

Η βαθμολογία στην γεύση είναι δύο+, ενώ στην εξυπηρέτηση είναι μάλλον στο 3-, κυρίως γιατί νομίζω ότι χρειάζεται περισσότερος κόσμος έξω, μιας και το μαγαζί φιλοξενεί σχεδόν καθημερινά μπόλικο κόσμο από όσο γνωρίζω...

Θα ξαναπάω, ίσως ένα βράδυ Δευτέρας ή Τρίτης που μου είπε και ο κολλητός και συνοδοιπόρος στις μάσες ότι έχει live του γούστου μας, αν μη τι άλλο γιατί έχει γίνει μια αξιοπρεπέστατη προσπάθεια βελτίωσης του μαγαζιού.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Aristidis.

19 Δεκ 2015

Φαντασου καλοκαιρι σε νησι, να εισαι μικρη και ανεμελη, εως και τις 8 το βραδυ θαλασσα, τα χειλη σου να εχουν γινει μπλε και τη μανα σου να τσιριζει να βγεις για να φας κατι που ειχε κουβαλησει μαζι και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να πατε σπιτι! Και εσυ εννοειται να κανεις πως δεν ακους μεχρι να σε κανει ρεζιλι σ ολη τη παραλια! Τωρα σκεφτειτε οτι στο σπιτι περιμενε ολοκληρη παρεα που ειχα ηδη ξεκινησει με μπυρες, μπαρμπεκιου και το παππου να παιζει μπαγλαμαδακι.... Αυτα ειναι τα παιδικα μου καλοκαιρια.... Τι τρελη ανεμελια, τα γονατα να εχουν γινει μαυρα και κοκκινα κατα τοπους (το μαυρο ειναι στο πεθαμενο πια, κοκκαλιασμενο αιμα.. ) γιατι καπου εκει επαιζε ενα πατινι ή το χαλασμενο ποδηλατο αιωνων του παππου (που εκεινη την ωρα που λεμε επαιζε το μπαγλαμαδακι! ).. Αυτη λοιπον ηταν η πρωτη μου αναμνηση οταν ακουσα πως στο συγκεκριμενο μαγαζι παιζει η Μαριω, της οποιας και εχω φοβερη συμπαθεια και σεβασμο! Ενθουσιαστηκα τοσο που εννοειται πως κουβαλησα μια φιλη μου και το αγορι μου και πηγαμε να το διασκεδασουμε!

Λοιπον, το μαγαζι μεσα σε μια τυπου στοα, μικρο αλλα χαριτωμενο, με ενδιαφεροντα χρωματα στους τοιχους, διαφορα μπιχλιμπιδια και ωραια καλυματα στις καρεκλες! Αυτο θυμαμαι πιο εντονα απ ολη τη διακοσμηση, ηταν κουρελου αλλα φτιαγμενη για καλυμμα, πολυ χαριτωμενο! Στη μεση ειχε και μια μικρη πιστα, ενα κενο για να χορευει ο κοσμος αλλα και να μπορουν οι σερβιτοροι να περασουν κιολας! Δεν ειναι για 4/4 διοτι οι τουαλετες ειναι μικρες και μικρολεπτομερειες κατεβαζουν την βαθμολογια αλλα και το 3/4 ειναι οκ.

Οταν πηραμε τλφ μας ενημερωσαν πως υπηρχαν 2 μενου, 19ε το κεφαλι αλλα το κρασι απεριοριστο! Στο ενα που πηραμε εμεις ειχε: μια σαλατα, πατατα ψητη με μπεικον και τυρια, ποικιλια κρεατικων και μια μεριδα λεμονατο.
Και εδω ξεκιναμε:

Η σαλατα με ροκα (ή κατι παρεμφερες), τυρι, τοματινια, λιαστη τοματα, σως απο πετιμεζι (μαλλον), κουκουναρι, λιαστη τοματα και 3 κριτσινια. Πολυ καλη η επιλογη της σως και πολυ ομορφα σερβιρισμενη, ειχαν ενα πιατο βαθυ και κοκκινο σιδερενιο!

Πατατα Ψητη: Μεσα σε πηλινο σκευος, οσο επρεπε στην ποσοτητα για να μην σκασεις πριν το κυριως, φοβερα μαγειρεμενη και με μπολικο μπεικον και τυρια.

Λεμονατο Μεριδα: Πολυ ωραιο! Με κομματια κρεμμυδιου και πιπεριων, οτι επρεπε λιγο πριν το κυριως! Ζουμερο το κρεας, ειχε ποτισει απο τη σαλτσα του!

Και παμε στη ποικιλια κρεατικων: εχετε δει τα φτυαρακια που ειναι της μοδος να φερνουν μεσα τις πατατες? Τις σεσουλες? Ηταν αυτο το σκευος αλλα στο μεγαλο μεγεθος. Παιδια ηταν ξεχειλισμενο απο κρεας και πατατες! Οτι ηθελες απο κρεας, κοτοπουλο, χοιρινο, λουκανικο, κεμπαπ, παιζει να ξεχναω και αλλα..! Οι πατατες φρεσκιες και πολυ καλα τηγανισμενες, δεν κρατουσαν λαδι.. Η φοβερη εκπληξη ηταν τα πιτακια απο κατω που ειχαν ποτισει απο τις γευσεις του κρεατος!

Το κρασι σας ειπα οτι ειναι απεριοριστο αλλα εμεις πηραμε μονο ενα μισοκιλο γιατι μονο ο ενας επινε και κατι αναψυκτικα. Οχι κατι να τρελαθεις αλλα αξιοπρεπες μας ειπε, αποψη ομως γι αυτο δεν εχω γιατι δεν εχω και γνωση επι του θεματος..

Το σερβις.... Δυστυχως ηταν μονο 2 ατομα για μια στοα, αλλα κανεις δεν καταλαβε καμια καθυστερηση και οσους εβλεπα να φευγουν χαιρετουσαν εγκαρδια τους σερβιτορους. Βασικα νομιζω οτι και ο ιδιοκτητης βοηθουσε στο σερβις. Ισως να περιμεναν και αλλον και για καποιο λογο να μην ηρθε... Αποκλειεται να ειχε αφησει μονο 2 ατομα για ολο αυτο το κοσμο!

Και τελος, VFM: σιγουρα εκει θα ξαναπηγαινα με μενου γιατι ξερω οτι θα ηταν δικαιη η ανταλλαγη φαγητου = χρηματων.

Αποτελεσμα: Οτι πρεπει για Κυριακη μεσημερι, να ακουσεις τη μουσικουλα σου, να φας το φαγητο σου και να τσουγκρισεις με φιλους!

Τip του μαγαζιου η φοβερη του ηχομονωση, η στοα εχει μια πορτα οπου οταν την κλεινεις δεν ακουγεται το παραμικρο!

01 Ιαν 2016

Μεσημερι για live με τη Μαριω (αξια ανεκτιμητη), ειχαμε κανει και τη κρατηση μας, οποτε μας περιμεναν οπως και περιμεναν αυτοι το πανικο που θα γινοταν!

Το μενου ηδη το ξεραμε, σαλατα, ενα λεμονατο, πατατα ψητη, και ποικιλια κρεατικων για 3 ατομα ολα αυτα, επισης επαιρνες και οοοοοοοσο κρασι ηθελες και ολα αυτα με 19ε το ατομο! Και ακουγες και τη Μαριω!

Το μαγαζακι σε μια στοα μεσα, πολυ ομορφο, με ωραιες λεπτομερειες, ακριβως οπως θα επρεπε να ειναι αυτου του ειδους τα μαγαζια, μικρο και ανετο!

Οι σερβιτοροι 2 για ολο το κοσμο και ισως αυτο να ειναι το μειον του, ηταν πολυς ο κοσμος για μονο 4 χερια, παρατηρησα ομως οτι βοηθουσε και ενας αλλος τυπος, μαλλον πρεπει να ηταν το αφεντικο γιατι τον χαιρετουσαν ολοι.... Οποτε ολα καλα, τουλαχιστον εμεις δεν περιμεναμε καθολου!

Τα φαγητα του αξιοπρεπεστατα, οι μεριδες χορταστικες και οι μυρωδιες φανταστικες! Το κρασι δεν ηταν οτι ωραιοτερο εχεις πιει ποτε στη ζωη σου αλλα ουτε μας χαλασε, ουτε νιωσαμε καπως, και αυτο μια χαρα!

Και τα λεφτα καλα, ουτε λογος για ακριβεια, ακουγες το live σου, ειχες το φαγητο σου (που εμεις δεν το τελειωσαμε γιατι σκασαμε.. ), ειχες το κρασακυ σου...

Θα ξαναπηγαινα για ολα τα παραπανω αλλα κυριως για την ατμοσφαιρα που ειχε ο χωρος, περασαμε πολυ ωραια!

Λακωνίας 1 & Παλαμηδίου 54, Πειραιάς (εντός Στοάς)