ΚΑΤΣΙΚΙ
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Γαλάτσι - Λαμπρινή

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Ατού το κατσικάκι που συμπληρώνεται από παραδοσιακά πιάτα με χοιρινό ή μοσχάρι. Κυριακή και μεσημέρι.

06 Απρ 2016

Επίσκεψη λιγο πριν τη Σαρακοστή.. υπαρχει ισόγειος και υπόγειος χώρος. Το ισόγειο ηταν κλειστό, οπότε και ακολουθήσαμε την είσοδο του υπογείου.. σε ενα ωραιο περιποιημένο και καθαρό χωρο ένα κουτούκι που σε ταξιδεύει μακρυά απο την Αθήνα.. με τοίχο σαγρέ, ξυλινη επένδυση, ξύλινο πάτωμα κρεμαστές προβειές και κιλίμια στους τοίχους, κουδούνες, βαρέλια και γενικά χωριάτικο διάκοσμο, αρκετά φορτωμένο που δεν με κούρασε ομως καθόλου.. Νοερά μας ταξίδεψε καπου στην Αράχωβα.. (οπως ανέφερε σχετικά η σύζυγός μου.. ) Οταν επισκέφτηκα το μαγαζί δεν ειχε μουσική αλλα ειδα ενα πάλκο με καποια όργανα που δηλώνει οτι καποιες μέρες έχει και μουσική.

Με την είσοδο μας πραγματικά πετάχτηκε απο την καρέκλα για να μας υποδεχτεί ο Σαββας και αλλος ενας κύριος.. ευγενικότατος μας άφησε ήρεμα να διαλέξουμε το τραπέζι μας... Το μαγαζί σερβίρει το δικό του συγκεκριμμενο μενού.. που σημαίνει οτι χωρίς να παραγγείλλεις αρχίζει και το σερβίρισμα με τα ανάλογα πιάτα. Παρακινδυνευμένη η απόφαση μου για το μενου την ώρα που αν μου μυρίσει το κατσίκι.. δεν το πλησιάζω. Μας ενημέρωσε δε οτι τα πιάτα μαγειρεύονται σε φρεσκο βούτυρο μαζι με το κατσίκι.

Στο δια ταυτα... τα του φαγητού.. Καρβέλι ζεστο,.. για να το κοψεις με το χέρι.
Σαλάτα μαρούλι με ντομάτα φρεσκια, ικανοποιητική.. Τυρί φέτα.. πραγματικη γεύση, τζατζικι δεν δοκιμασα, Πατάτες φούρνου ψημένες με το κατσίκι, γευστικότατες μεγαλη ποσότητα.
Χυλοπίτες με τυρι τριμμενο, χώρια, καλή γεύση. Στιφάδο με μικρα κρεμύδια και κοκκινη σαλτσα, πιάτο ελαφρύ σχετικά, ικανοποιητική γευση.

Και τέλος κατσικάκι ψημένο στη γάστρα με φρέσκο βούτυρο. Με δυο λέξεις - ΣΚΕΤΟ ΠΟΙΗΜΑ -Πραγματικά λουκούμι να λιώνει στο στόμα σου με άρωμα, πουθενά στεγνό, ομογενοποιημένο ψήσιμο με τους χυμους του κρέατος. Καλο χύμα λευκό κρασί.. Επιδόρπιο.. γιαούρτι με βύσινο.. χαλβάς σιμιγδαλένιος ζεστός ( ακριβώς στα πρότυπα της γευσης και θερμοκρασίας που θέλω ) και λικεράκι μπανανα οπως μου ανέφεραν.. που μου εκανε περισσότερο κατι σαν κουμ κουατ.. με το χαρακτηριστικό πορτοκαλί χρώμα του..

Παρ’ οτι στην αρχη προβληματίστηκα οταν ειδα ολα τα πιάτα μπροστά μου.. και σκέφτηκα οτι θαχω μια δύσκολη νυχτα.. όλα ηταν ευκολοχώνευτα.. ζεσταμένα τα φαγητα σε φούρνο ( προφανώς οχι σε φουρνο μικροκυμματων... ) που κραταγε τη θερμοκρασία και 20 λεπτα μετα το σερβίρισμα.
Το 4αρι της γευσης αφορα το κατσίκι.. οσο για τα υπολοιπα, οπως περιγραφονται πιο πανω.. Πληρώσαμε για 2 άτομα, 37 ευρώ.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα.. θα φύγεις πραγματικά χορτάτος με ικανοποήση γεύσης..

22 Απρ 2012

Πήγαμε με κάρτα. Η στρατηγική του μαγαζιού είναι να σε σερβίρει μια ποικιλία πιάτων υποχρεωτικά: κρεμμυδάκια τύπου στιφάδου, σαλάτα, κατσίκι στη γάστρα, πατάτες φούρνου(έξω απ'τη γάστρα)και φέτα.Μπορεί να ξέχασα κάτι. Αυτά κατ' άτομο. Ήμαστε πέντε-οικογένεια και μάλιστα πεινασμένη.

Ενημερώσαμε αμέσως για την κάρτα. Μας είπε θα μας σερβίρει για τέσσερις για να μην πληρώσουμε πολλά. Συγκρίνοντας με το διπλανό τραπέζι διαπιστώσαμε ότι μας σέρβιρε για δύο. Έβγαλε δηλαδή την έκπτωση της κάρτας με το να μας ρίξει. Εννοείται πως δεν ξαναπατάμε. Εκτός της ποιότητας που ήταν του χειρότερου μαγέρικου.

15 Φεβ 2012

Πηγαμε τριτη 14 Φεβρουαριου 2012.Ειχα περισσοτερο απο 20 χρονια να παω και δυστυχως δεν ειχε καμμια σχεση με τις ωραιες παλιες ημερες.....

Προκειται για ενα ταβερνακι που δεν εχει επενδυσει ουτε ενα ευρω απο τοτε και εκανε και κρυο μεσα στην αιθουσα. Ειχε μονο κατσικακι με χυλοπιτες η-και πατατες μαζΙ με κρεμμυδια στιφαδο και μια σαλατα. Τιποτα αλλο..Τα συνοδευτικα καλα, ομως το κατσικι, (που ηταν οπως ειπα και το μοναδικο του κυριο πιατο), δεν τρωγοταν...

Ηταν σαν σχοινι και σαν μαστιχα. Η τιμη οχι πως ηταν υψηλη (18 ευρω το ατομο χωρις κρασι) αλλα σε σχεση με την πολυ κακη ποιοτητα του κατσικιου ηταν σχετικα ακριβη. Σιγουρα δεν ειναι για να ξαναπαει καποιος...

12 Δεκ 2011

οικονομικό κουτούκι, ο χώρος σε ταξιδεύει σε άλλες εποχές, το σέρβις είναι ευγενικό και οι τιμές απολύτως λογικές, το πολύ να πάει 20 ευρώ το άτομο. έχω πάει 2 φορές και έχω πάρει το κλασσικό κατσικάκι με πατατούλες στο φούρνο το οποίο είναι λουκούμι, λιώνει στο στόμα..... πάντως από ότι είδα το μαγαζί μπήκε και σε προσφορά στο ίντερνετ, οπότε ίσως ξαναπάω σύντομα... βέβαια το φαγητό του είναι βαρύ με πολλά λίπη, αλλά νοστιμότατο!!

30 Νοε 2011

Περιβάλλον παλιάς υπόγειας ταβέρνας χωρίς προσπάθεια «φρεσκαρίσματός» της. Μενού καθορισμένο, δεν σπαζοκεφαλιάζεις τι να διαλέξεις. Ή σ’ αρέσει και τρως ή πας αλλού. Ζεστό καρβελάκι, χυλοπίτες, στιφάδο, κατσίκι, πατάτες φούρνου, σαλάτα εποχής, φέτα πικάντικη και γιαουρτάκι για το τέλος. Αν δεν σε απασχολεί η χοληστερίνη, το φαγητό είναι καταπληκτικό! Η κανονική τιμή γι’ αυτά 16€, χωρίς το χύμα κρασί.

Η εξυπηρέτηση ταχύτατη, αλλά θα μπορούσαν να τα φέρνουν σιγά σιγά τα φαγητά. Όχι μόλις κάτσεις να σου γεμίζουν το τραπέζι με όλα τα πιάτα! Στα αρνητικά και η μη απαγόρευση του καπνίσματος.

07 Νοε 2011

Δεν συστήνεται για καρδιακούς... Παραδοσιακός χώρος ταβέρνας. Φαγητό αυτό που λέει ο τίτλος μερικά συνοδευτικά(αναφέρονται από τους παρακάτω)και τέλος!Ωραίο κατσίκι ομολογουμένως με βούτυρο.. Αν αυτά σας ακούγονται ελκυστικά να πάτε.

Εγώ πήγα με προσφορά, αλλά είναι γύρω στα 15-20ευρώ το άτομο.

24 Οκτ 2011

Αυτό που με ευχαριστεί πολύ, είναι να βρίσκω μαγαζιά με best value for money, χωρίς να θυσιάζουν την ποιότητα ή την ποσότητα.
Ένα από αυτά τα μαγαζιά είναι και το "Κατσίκι"
Κυριακή μεσημέρι, επισκεύτηκα το "Κατσίκι" έχοντας ακούσει καλές κριτικές για το φαγητό και με την περιέργια να δω τον πρωτότυπο χώρο του.

και στα δυο δεν απογοητεύτηκα...
Περνόντας την είδοδο, κατεβαίνεις τις σκάλες, ανοίγεις την ξύλινη πόρτα και νομίζεις οτι έχεις τηλεμεταφερθεί σε ταβέρνα ενός χιονισμένου ορεινού χωριού...!!!

Στον χώρο, κυριαρχεί το ξύλο, οι κρεμασμένες προβιές στους τοίχους, ενώ αντί για καρέκλες, μπορείς να κάτσεις πάνω σε ...σαμάρια!!!
Με το που κάθεσαι, δεν προλαβαίνεις να πεις καλησπέρα και σου έχουν φέρει το κατσίκι και τα υπόλοιπα συνοδευτικά.

Η σπεσιαλιτέ του μαγαζιού, από το οποίο πήρε και το όνομά του, είναι πραγματικά λουκούμι και λιώνει με το που το αγγίζεις...
Το συνοδεύουν σε ξεχωριστά πιάτα, πατάτες φούρνου με πιπεριές και κρεμύδάκια στιφάδο τα οποία ψήνονται μαζί με το κατσίκι.
Αλλο ένα συνοδευτικό, είναι και οι χυλοπίτες με τριμένο τυρί, οι οποίες και αυτές δεν χάνουν σε γεύση.
Μαζί και η ανάμεικτη σαλάτα (χωριάτικη με μαρούλι, λάχανο, καρότο) και χωριστά την φέτα.
Και κάπου εδώ τελειώνουν οι επιλογές, οχι οτι δεν είναι αρκετά σε ποσότητα - ποιότητα, αλλά δεν έχεις άλλη επιλογή, εκτός του να διαλέξεις χοιρινό αντί για κατσίκι.

Για φινάλε, κερνάνε σαν επιδόρπιο, γιαούρτι με βύσσινο.
Όλα αυτά στην απόλυτα φιλική των 37 ευρώ για 2 άτομα, μαζί με χύμα κρασί και με ταχύτατη και πολύ φιλική εξυπηρέτηση.
Τα μόνα αρνητικά που μπορώ να αναφέρω, είναι οτι σε μερικούς ίσως δεν θα αρέσει το οτι τα πιάτα κολυμπάνε στο βούτυρο και στο λάδι και οτι οι μουσικές επιλογές περιορίζονται σε παλιά λαϊκά του Πάριου και του Πουλόπουλου (και τα δυο δεν είναι απαραίτητα αρνητικά στοιχεία...)

Η ετυμηγορία είναι οτι συστήνεται ανεπιφύλακτα, κυρίως για τις κρύες νύχτες του χειμώνα που έρχεται, άλλωστε το προτιμούν και πολλοί διάσημοι, όπως θα διακρίνεται και από τις υπογραφές στα καλύματα των τραπεζιών...

10 Οκτ 2011

Το επισκεφθήκαμε το Σάββατο 8/10/11, αργά γύρω στις 11:00. Είχε άλλες 3 παρέες.

Είναι ένα κουτούκι-ταβέρνα αξιοπρεπέστατο, με υπόγειο (μικρό) αλλά και ισόγειο (μεγάλο χώρο) με τραπέζια κι έξω, κάτω από την πέργκολα. Την ταράτσα δεν την είδαμε γιατί ο καιρός δεν το επέτρεπε.

Κυριαρχεί το ξύλο και το χωριάτικο γενικότερα στοιχείο, με προβιές και διάφορα παραδοσιακά αντικείμενα στους τοίχους (στο υπόγειο υπάρχουν χαμηλά στρογγυλά τραπέζια και για καρέκλες έχει "σαμάρια" με υφαντά επάνω - πρωτότυπο και όμορφο εμφανισιακά. Τώρα πρακτικά δεν ξέρω πόση ώρα μπορεί να κάτσει κάποιος -άνετα- σε ένα σαμάρι για να φάει. Και βεβαίως βαρέλια υπάρχουν και στο υπόγειο και επάνω. Μουσική υπόκρουση με παλιά λαϊκά, που δεν ενόχλησαν τα αυτιά μας (υπάρχει επίσης και ένα παλιό jukebox).

Η εξυπηρέτηση καλή. Κι ο ίδιος ο ιδιοκτήτης, πολύ πρόθυμος κι ευγενικός.

Το φαγητό τώρα, είναι συγκεκριμένο μενού με 17€/άτομο.
Αυτό είναι που προσωπικά με χαλάει λίγο, ότι δηλαδή δεν υπάρχουν έστω 1 με 2 περισσότερες επιλογές σε ορεκτικά και κυρίως. Τελικά όμως δεν μας χάλασε καθόλου, γιατί ότι φάγαμε ήταν εξαιρετικό - όλα μαγειρεμένα με 50%ελαιόλαδο και 50% φρέσκο βούτυρο (μεγάλο μυστικό νοστιμιάς αυτό το τελευταίο - και χοληστερίνης βέβαια αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο).

Αναλυτικότερα:

- ψωμάκι καρβέλι ολόκληρο ζεστό, ωραιότατο
- Χωριάτικη με προσθήκη ελιάς, πιπεριάς και μαϊντανού καλή
- χυλοπίτες με ντοματούλα και τυράκι τριμμένο, απλούστατες πλην όμως ...εξαιρετικές!!
- πατατούλες φούρνου ψημένες με το κρέας αλλά ξεχωριστά σερβιρισμένες επίσης πεντανόστιμες, είπαμε το φρέσκο βούτυρο κάνει θαύματα...
- κρεμμύδια ολόκληρα στιφάδο - δεν τα δοκιμάσαμε γιατί δεν τα τρώμε
- κατσικάκι που έλιωνε στην κυριολεξία και δεν μύριζε καθόλου
- χοιρινό που επίσης έλιωνε

- Γλυκό του κουταλιού μανταρίνι και γιαούρτι με βύσσινο για το τέλος

Αυτό που δεν μου άρεσε στα κυρίως είναι ότι κολυμπούσαν στο λάδι-βούτυρο. Δηλαδή θα προτιμούσα, άσχετα με το πώς μαγειρεύτηκε το κρέας, στην τελική πορεία προς το πιάτο μου, να ήταν περισσότερο σταγγισμένο. Κατά τα άλλα πράγματι, πεντανόστιμο.

Με 2 κόκα κόλες ο λογαριασμός πήγε στα 39€ και με την κάρτα του αθηνόραμα (30% έκπτωση) κατέβηκε στα 27,30€ ήτοι 13,65€/άτομο.

Ε, δε νομίζω να πιστεύει κανείς ότι είναι πολλά, μην τρελαθούμε!

Ακόμα και χωρίς την κάρτα με 19,50€ θα είχαμε καθαρίσει και πάλι θα ήταν πολύ καλά για την ποιότητα και νοστιμιά του φαγητού αλλά και για την ποσότητα των πιάτων που ήταν ικανοποιητικότατη. Φύγαμε χορτασμένοι.

* Στα αρνητικά αυτό που ανέφερα και παραπάνω. Δηλαδή ότι ίσως θα πρέπει να ξανασκεφτούν το να εμπλουτίσουν τον κατάλογό τους ή έστω να δίνουν την επιλογή ανάμεσα σε 2 μενού.
Το λέω γιατί δυστυχώς το μαγαζί δεν είχε πολύ κόσμο κι ίσως αυτός ο περιορισμός, είναι ένας πολύ σοβαρός λόγος για κάποιους ωστέ να μην το επισκέπτονται.
Είναι κρίμα γιατί και όμορφο είναι το μαγαζί και καλή και τίμια προσπάθεια κάνουν οι άνθρωποι, κι απ' ότι καταλάβαμε είναι πάρα πολλά χρόνια σ' αυτό το σημείο.

Συμπέρασμα: Θα το πρότεινα άνετα μόνο σε κάποιον που δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις σε ότι αφορά στην ποικιλότητα των πιάτων και του αρέσει το παραπάνω μενού.

11 Νοε 2010

Επισκεφθήκαμε κι εμείς το κατσίκι σάββατο βράδυ και είμασταν μόνοι μας.Ο χώρος είναι μία ταράτσα πολυκατοικίας, αρκετά ψυχρός. Είμασταν οι μόνοι πελάτες και τα φαγητά ηρθαν πολύ γρήγορα και ήταν έτοιμα από πριν καθώς το μενού είναι στανταρ.

Τα μόνα που αξίζουν είναι το κατσίκι που είναι πραγματικά καλό και οι πατάτες. Τα υπόλοιπα αναγκαστικά πιάτα είναι μέτρια.

03 Νοε 2010

Χωρίς υπερβολή είναι μία από τις ωραιότερες Ταβέρνες της Ελλάδας!!
Το φαγητό είναι πρωτότυπο και γευστικότατο, οι τιμές είναι άριστες και η εξυπηρετηση.....πρωτογνωρη!!!

Εκείνο που μου έκανε εντύπωση σε αυτήν την Ταβέρνα είναι ότι όσο κοστισε ένα βαθύ πιάτο με πατάτες μαγειρεμενες με φρεσκότατο βουτυρο γαλακτος, σε άλλες ταβερνες κοστιζει ενα πιατακι ζαρωμενες τηγανιτες πατατες......!

Όσο για τα υπολοιπα φαγητα λουκουμι!!
Μπραβο low profile ταβερνα με διασημους καλεσμενους,απ'οτι είδα, εγω καθόμουν διπλα διπλα με γνωστο ηθοποιο.

Αθηναίων 12, Γαλάτσι

210 2920700