Καθημερινές ανοιχτό απο το μεσημέρι.

30 Οκτ 2017

To Καλαμάκι Αβάνα είναι ένα ακόμη μαγαζί στο οποίο έχω πάει πάρα πολλές φορές τα τελευταία χρόνια. Όπως και ο "Ανταίος" έτερο αγαπημένο μαγαζί στην ευρύτερη περιοχή (Νέο Ψυχικό αλλά πολύ κοντά στο Καλαμάκι Αβάνα) είχε κάνει κοιλιά κάποια στιγμή, αλλά ευτυχώς επανήρθε και μάλιστα δριμύτερο!

Ο χώρος δεν είναι κάτι ιδιαίτερο είναι απλός, φωτεινός στην ουσία ένας εξωτερικός χώρος σκεπασμένος και με διαφανή πλαστικά χωρίσματα, είναι πιο καλόγουστο από ό, τι ακούγεται, με λευκά τραπέζια. Όταν έχει κόσμο μπορεί να είναι λίγο στριμωχτά αν και δεν μου έχει συμβεί συχνά. Επίσης κάποια τραπέζια είναι πολύ μικρά. Παρόλα αυτά όμως το όλο σύνολο είναι ευχάριστο και φιλικό. Μέσα είναι οι ψήστες και οι τουαλέτες.

Το φαγητό τώρα. Ένα καλό σουβλατζίδικο με το κάτι παραπάνω του. Δηλαδή, το σουβλάκι καλαμάκι είναι μια χαρά. Δεν πέφτεις και ξερός κάτω, αλλά είναι σαφώς πάνω του μέσου όρου και καμία σχέση με τις φόλες που σερβίρουν πάρα πολλά γνωστά και μη σουβλατζίδικα στην Αθήνα.

Τελευταία ξεκίνησαν να σερβίρουν και πίτες, κακώς κατά τη γνώμη μου, διότι πρώτον το καλαμάκι ήταν η σπεσιαλιτέ τους δεύτερον διότι από ό, τι ψιλοείδα από φίλους που φάγανε δεν το πολυέχουν με την πίτα. Ίσως χρειάζονται λίγο χρόνο ακόμη.

Εσείς να πάρετε καλαμάκι! Έχουν όμως και μια χαρά μπριζολάκι χοιρινό.

Το καλό με το σουβλατζίδικο αυτό είναι ότι έχει αυτό το κάτι παραπάνω που λέγαμε. Δηλαδή ωραίο ντάκο, φάβα μια χαρά, σαλάτα βραστά λαχανικά μια χαρά, φέτα ψητή μια χαρά. Δηλαδή έχει ένα σωρό τύπου μεζεδάκια και σαλάτες που μπορεί σε άλλο σουβλατζίδικο να φοβηθείς να τα πάρεις, εδώ όμως είναι πολύ καλά.
Είναι στην ίδια και καλύτερη ποιότητα που σερβίρονται σε διάφορα μεζεδοπωλεία.

Ειδικά τη φάβα που την πήραμε γιατί επέμενε η κόρη μου την πρώτη φορά λέω να δούμε τώρα τι θα εμφανιστεί...
Μια χαρά ήταν και μάλιστα πολύ καλύτερη από ό, τι σε άλλα μαγαζιά μεζεδοπωλεία διαφημισμένα κλπ.
Επίσης, πολύ καλές τηγανητές πατάτες. Το τζατζίκι είναι χωρίς σκόρδο και με μαϊντανό, προσωπικά δεν μου αρέσει.
Φέρνουν εφόσον το επιθυμείς πιτούλες λευκές ή ολικής.
Επίσης, έχει και διάφορα πιο ψαγμένα τύπου σαλάτα με φακές κλπ. που δεν έχουμε δοκιμάσει.

Με δύο λόγια αυτό που μου αρέσει είναι ότι εκτός από την καλή ποιότητα του κρέατος θα φας και το κάτι διαφορετικό εκτός από κλασικό τρίπτυχο σουβλάκι, πατάτα, τζατζίκι. Και αυτό το διαφορετικό είναι και οικονομικό και επιτυχημένο.
Στο τέλος κερνάνε κάποιο γλυκό του κουταλιού.
Το σέρβις μια χαρά απλό, ευγενικό.
Μπορείτε να το συνδυάσετε με σινεμά, καθώς ακριβώς απέναντι είναι το σινεμά Αβάνα χειμερινό και θερινό οπότε θα έχετε ολοκληρωμένη έξοδο! Έχει και καφέ δίπλα αν θέλετε να συνεχίσετε με καφεδάκι.
Το καλαμάκι Αβάνα δεν είναι το γουάου μαγαζί για το οποίο θα έρθετε από την άλλη άκρη της Αθήνας.

Είναι ένα πολύ αξιοπρεπές μαγαζί, τίμιο όπως είχε επικρατήσει να λένε μια εποχή στις κριτικές εστιατορίων, αν βρεθείτε στην ευρύτερη περιοχή αξίζει να το δοκιμάσετε.
Είναι μια πολύ καλή λύση για γρήγορο, καλό και οικονομικό φαγητό.

Το συγκεκριμένο χώρο δεν τον ήξερα, τον ανακάλυψα πρόσφατα.
Καθώς βρίσκεται ακριβώς απέναντι από τον ομώνυμο κινηματογράφο (δεν ξέρω αν υπάρχει συνεργασία μεταξύ των δύο επιχειρήσεων ή πρόκειτα για απλή συνωνυμία) αποτελεί το ιδανικό μέρος για να κλείνει όμορφα μια βραδυνή έξοδος.

Με την παρέα μου δεν θέλαμε να φάμε πολύ και παραγγείλαμε από ένα τυλιχτό και μια σαλάτα με βραστά παντζάρια. Κάθε τυλιχτό κόστιζε 2 ευρώ. Ήταν αρκετά νόστιμο. Σερβιρόταν με ντομάτα - κρεμμύδι - μαϊντανό και προαιρετική επιλογή σάλτσας (με μια χρέωση των 10 λεπτών η τελευταία). Η αλάδωτη πίτα σε συνδυασμό με την απουσία της πατάτας μπορώ να πω ότι έκανε πιο "γεμάτη" τη γεύση. Η σαλάτα κόστιζε 5.50 ευρώ. Η μερίδα λίγο μικρή για την τιμή, αλλά χορταστική σε γενικές γραμμές.

ΘΕΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ

-Το σέρβις καλό και αρκετά γρήγορο αν σκεφτεί κανείς ότι το μαγαζί δέχτηκε μετά τη λήξη της ταινίας αρκετό κόσμο ταυτόχρονα.

-Όταν ζητήσαμε νερό, ερωτηθήκαμε αν θέλαμε βρύσης ή εμφιαλωμένο. Είχαμε δηλαδή την επιλογή.

-Το κατάστημα διαθέτει ασύρματο δίκτυο για το ίντερνετ. Ξέρω ότι δεν είναι το παν για ένα χώρο φαγητού, η συγκεκριμένη υπηρεσία όμως κάποιες φορές αποδεικνύεται χρήσιμη.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ

-Υπερβολικά μικρός χώρος. Πολύ μικρές οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών (ακούγαμε τις συνομιλίες από τα διπλανά τραπέζια, είμαι βέβαιος ότι και οι άλλοι ακούγαν τη δική μας). Ίσως επειδή όπως ανέφερα, ο χώρος αυτός γεμίζει μετά από τη λήξη της κινηματογραφικής προβολής, αυτό είναι λίο αναπόφευκτο.

-Την απόδειξη χρειάστηκε να τη ζητήσουμε.

Αν θα ξαναπήγαινα;;;; Χωρίς να το πω με έντονο ενθουσιασμό, θα πω ναι.

10 Οκτ 2016

Έχω πάει πολλές φορές τα τελευταία 4 χρόνια μόνος (για takeaway), με οικογένεια ή με φίλους. Το φαγητό είναι πάντα πάρα πολύ καλό και ποιοτικό. Πρόσφατα βάλανε και σουβλάκι μοσχαρίσιο το οποίο είναι απίστευτο. Οι σαλάτες όλες δυνατές και τα κρέατα σωστά. Έχει και πιτάκια ολικής που είναι τέλεια.

Στα μείον:
1) Το καλαμάκι κοτόπουλο (το σήμα κατατεθέν του μαγαζιού) καμιά φορά είναι οριακά ψημένο (προς το ωμό) οπότε για σιγουριά συνήθως λέω "καλοψημένο". Επίσης καμιά φορά βάζουν λίγο παραπάνω αλάτι στα σουβλάκια.

2) Όσα χρόνια πάω σχεδόν πάντα (4 στις 5 φορές ας πούμε) αποφεύγουν συστηματικά και με διάφορα τεχνάσματα να φέρουν απόδειξη. Δεν ξέρω αν είναι γραμμή του εστιατορίου αυτή ή πατέντα συγκεκριμένων σερβιτόρων.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mitsos22.