POINT OF VIEW

Multi Ethnic

Πειραιώς 17, Ομόνοια (Ξενοδοχείο Dorian Inn) [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Θέα στην ακρόπολη με μεσογειακές γεύσεις.
Γράψε τη δική σου κριτική

Multi Ethnic - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Ας οψεται ο καλος μου φιλος απο την επαρχια που επεμενε να παμε "καπου ψηλα". Καπου που να βλεπουμε την Αθηνα, οσο γινεται σε ολην της την μεγαλοπρεπεια. Δε θελησα να του χαλασω το χατηρι. Και εψαξα να βρω κατι "καλο"... Το ρουφ γκαρντεν- οπως λεμε και στα χωρια μας-του ξενοδοχειο "Dorian Inn" ακουσα απο φιλους οτι εχει φανταστικη θεα. Εκλεισα τραπεζι και πηγαμε.

Φτασαμε σε εναν χωρο που περισσοτερο εμοιαζε με καφε. Η θεα υπεροχη πραγματικα. Το ματι σου φευγει μεχρι τον Σαρωνικο και αν στρεψεις λιγο το κεφαλι θα δεις Ακροπολη, Λυκαβηττο, αστεροσκοπειο, ναο του Ηφαιστου κλπ. Στο συγκεκριμενο καφε ομως δε φαινοταν πουθενα σερβιτορος, μονο σε δυο τραπεζακια υπηρχαν κατι παρεες τουριστων που εδειχναν να απολαμβανουν τη θεα.

Μετα απο καμποση ωρα εσκασε μυτη μια κοπελα, σαφως ξενη που φαινεται πως ηταν υπευθηνη του σερβις. Ελληνικα ηξερε ελαχιστα, της ειπαμε στα αγγλικα πως εχουμε κλεισει τραπεζι και τοτε μας οδηγησε σε μια αλλη πλευρα της ταρατσας του ξενοδοχειου, με επισης εξαιρετικη θεα, οπου μας περιμενε το τραπεζι μας. Ο κοσμος πολυ περιορισμενος και εκει και βασικα (αν οχι αποκλειστικα) αποτελουμενος απο ξενους πελατες του ξενοδοχειου. Μας ηρθε ο καταλογος που ειχε καποιες πρωτοτυπιες. Ειχε 5-6 ηδη σαλατας που ολες εκαναν 9 ευρω. Επισης μερικα πιατα (κρεας και καποια ζυμαρικα) που ολα κοστιζαν 12 ευρω-τιμες με το κεφαλι σχεδον. Επισης καποια λιστα κρασιων, απο 20 η φιαλη ευρω και πανω, καθως επισης απο 5,5 ευρω το ποτηρι. Αφου περασε περιπου ενα τεταρτο της ωρας (προφανως για να σκεφτουμε καλα τι θα παρουμε) εμφανιστηκε επιτελους ενας σερβιτορος και παραγγειλαμε:

-Μια πρασινη σαλατα με κοτοπουλο. Οχι ιδιαιτερα φρεσκια και περιορισμενη ποσοτηκα. το κοτοπουλο επισης λιγο και σχετικα ανοστο. 9 ευρω για αυτο το πιατο το λες και κλοπη.
-Δυο μπεργκερ. Ηρθαν ακριβως Μια Ολοκληρη ωρα (με το ρολοι) μετα τη σαλατα. Απιστευτη αναμονη για κατι τοσο μετριο. Μαλλον οχι, ουτε καν μετριο. Πολυ κακο! Το ψωμακι μπαγιατικο εμφανως, το δε κρεας σιγουρα ετοιματζιδικο κατεψυγμενο. Η υποψια σαλατας που τα συνοδευε ηταν δυο φυλα μαρουλιου, μαζι με μια φετα ντοματας.
-Ενα ποτηρι κρασι λευκο. Μετριο πλην ομως πανακριβο.

Για τα παραπανω πληρωσαμε μαζι με το κουβερ και το μπουκαλι νερο(εμφιαλωμενο) 42 ευρω. Ακομα κλαιω τα λεφτα μου..

Σκεφτομαι τι γνωμη μπορει να σχηματιζουν οι ξενοι που μενουν σε ενα τετοιο ξενοδοχειο και αποφασιζουν να φανε μεσα, για την ποιοτητα του ελληνικου τουρισμου. Απογοητευομαι γιατι με τετοια εξυπηρετηση/γευση και τιμες θα πρεπει να φευγουν με τις χειροτερες δυνατες εντυπωσεις. Η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι ειδικος στα ρουφ γκαρντεν, ομως αυτο που συναντησα εδω, σιγουρα ειναι κατι πολυ κακο οπως και αν λεγεται.

Αν θα ξαναπαω? Ασφαλως θα αστειευεσαι...