Ψητά της ώρας αλλα και διάφοροι ψαρομεζέδες.

29 Ιουν 2017

Εδώ πιά έχουμε να κάνουμε με μία πραγματικά "ξεχωριστή" περίπτωση ελληνικής ταβέρνας, που ειδικεύεται(υποθετικά τουλάχιστον, καθώς αυτό το "ειδικεύεται" το εκλαμβάνει καθένας όπως θέλει)στα θαλασσινά. Το μαγαζί βρίσκεται σε μία εξαιρετική ομολογουμένως τοποθεσία, ακριβώς εκεί που σκάει το κύμα. Τραπεζοκαθίσματα με σκέπαστρο, λίγο πιο κει άλλα τραπεζοκαθίσματα, χωρίς σκέπαστο αυτά και ακριβώς στα πόδια σου η άμμος της θάλασσας. Ιδανικές συνθήκες για να φας, ιδίως το βραδάκι και δύο βήματα από την Αθήνα. Όμως! Όμως υπάρχουν και κάποιες άλλες συνθήκες που θα πρέπει να πληρούνται για να τα κάνεις αυτό. Και εκεί-άκουσέ με, το λέω με πόνο-θα πάθεις κανονική πανωλερθρία! Εμείς, οι τέσσερίς μας, που θελήσαμε απλώς να τσιμπίσουμε λίγο και να πιούμε το κρασάκι μας, επιλέξαμε από τον κατάλογο τα εξής ταπεινά:

-Μια χωριάτικη. Παίζει να ήταν ότι καλύτερο πήραμε γιατί όπως θα δεις παρακάτω αγαπήτέ αναγνώστη, δε σου έχω ευχάριστα. Όταν λέμε το καλύτερο δεν εννοούμε ασφαλώς ότι είχαμε να κάνουμε με πραγματικά καλή χωριάτικη. Εννοούμε απλώς ότι στους τυφλούς ο μονόφθαλμος βασιλεύει. Η ντομάτα ήταν σχετικη καλή, τα λοιπά ζαρζαβατικά τρωγόταν και η φέτα, που προφανώς Δεν ήταν κανονική φέτα αλλά κάποιο φθηνό λευκό τυρί, μπορείς να πεις πως ήταν οκ. Επαναλαμβάνω: Δεν ήταν ένα καλό πιάτο, αλλά είπαμε: στους τυφλούς κλπ...

-Μία καλαμαράκια τηγανιτά. Μα τι καλαμαράκι ήταν αυτό πραγματικά ακόμα δεν έχω καταλάβει. Ότι φθηνότερο, ότι χειρότερο, έχω δοκιμάσει ποτέ στο είδος αυτό. Και έχω φάει τόσα και τόσα στην καριέρα μου... Η μερίδα μικρή, το καλαμαράκι οπωσδήποτε κατεψυγμένο, μικρούλι και τηγανισμένο με έναν τρόπο που κατά βασην έβγαζε μόνο λαδίλα. Μιλάμε για την απογοήτευση στο μεγαλείο της.

-Μία πατάτες. Νόμιζα-ο αφελής-ότι οι προτηγανισμένες κακής ποιότητας πατάτες είχανε εκλείψει. Δυστυχώς Όχι! Γιατί εδώ ακριβώς τέτοιες πατάτες θα φας. Κατεψυγμένες, προτηγανισμένες και απαράδεκτες! Λυπάμαι πραγματικα που τσίμπισα μια-δυό, δεν θα το επαναλάβω!

-Γαριδόψυχα-ότι κι'αν σημαίνει αυτό. Κάτι σαν γαρίδα χωρίς το κέλυφος, σίγουρα κατεψυγμένο, σε μικρά μικρά τεμάχια και εικάζω όχι τηγανιτο αλλά μάλλον βραστο η τελος πάντων μαγειρεμένο με κάποιον τρόπο που δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω. Αυτό το πήραμε γιατί μια κυρία της παρέας το είχε ξαναπάρει κάποτε στη συγκεκριμένη ταβέρνα(δηλαδή η εν λόγω κυρία, αν και έχει ξαναπάει εκεί για φαγητό, δεν τράπηκε σε φυγή, αλλά μας πήρε και εμάς μαζί της-τραγικο! Απλά τραγικό! )και της άρεσε. Εγώ το βρήκα εντελώς αδιάφορο και αμφιβόλου προέλευσης. Έφαγα ελάχιστο κ απ'αυτό.

-Γαύρος τηγανιτός. Εντάξει, αυτό να σου πω την αλήθεια μου, δεν ήταν και τραγικό. Δηλαδή όχι και τίποτα ιδιαίτερο αλλά οκ. Εδώ λες οκ.

-Γαλέος σκορδαλιά. Αν περιμένεις τραγανό ψάρι και καλοτηγανισμένο, καλύτερα να προσπεράσεις. Αν περιμένεις γεύση και τέχνη στο τηγάνι καλύτερα να το ξαχάσεις. Αν περιμένεις σκορδαλιά σπιτική και τα ρέστα, φύγε τρέχοντας. Το πιάτο ήταν Κακό. Απλά κακό. έφαγα πολύ λίγο και απ'αυτό αν και πεινούσα ο μαύρος! Υπέφερα εκείνο το βράδυ, αλήθεια σας λέω, υπέφερα πολύ! Πεινούσα αλλά δε γινόταν να φάω αυτά τα συγκεκριμένα φαγητά.

-Μισό κιλό κρασί χύμα που στη συνέχεια αγοράσαμε άλλο ένα τεταρτάκι και φτάσαμε τα 3/4 συνολικά. Καλό δεν το λές, ευτυχώς όμως ούτε και για πέταμα. Γεγονός είναι πάντως οτί σήμερα πιά, είναι πολύ εύκολο να βρείς ένα σχετικά καλό χύμα κρασάκι σε πολύ καλή τιμή. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι ιδιοκτήτες εστιατορίων εξακολουθούν να αγοράζουν αυτά τα πολύ μέτρια. Άγνοια? Προσπάθεια να βγάλουμε από την μύγα ξίγκι? Τι να σου πω, δε γνωρίζω...

Πόσο λες ότι πληρώσαμε για αυτά τα συνολικά 5 πιάτα εκ των οποίων το ένα πατάτες και άλλο ένα σαλάτα? 65 ευρώ! Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα γιατί. Πως, με ποιά λογική? Πέντε πιάτα και λίγο χύμα κρασί 65 ευρώ? Κι'όμως! Κι'ομως!

Το μαγαζί παρόλα αυτά γεμίζει. Κυρίως από τουρίστες(περισσότερο βορειοευρωπαίους νομίζω)των γύρω ξενοδοχείων αλλά και λουόμενους που βρέθηκαν εκεί για μπάνιο. Δε ξέρω τι πιστεύουν όλοι αυτοί οι ανθρωποι για την κουζίνα αυτής της ταβέρνας, ούτε για τις τιμές. Αλλά για να πηγαίνουν και να τη γεμίζουν, σημαίνει πως τους αρέσει, δε βλέπω άλλη εξήγηση. Συνεπώς η εγώ έχω γίνει εξαιρετικά παράξενος(πράγμα που απορίπτω γιατί η μεγάλη πλειοψηφία των κριτικών μου είναι καλές)η εκείνοι είναι ανίδεοι, η τι άλλο? Ίσως απλώς να μην τους πειράζει. Ούτε η αντικειμενικά κακή κουζίνα, ούτε οι εξωφρενικές τιμές!

Πάντως εγώ θεωρώ απαράδεκτο από άποψης αξιοπρέπειας και μόνο, να επιτρέψω στον εαυτό μου να σύρει το βήμα του ξανά μέχρι εκεί. Θεωρώ πως σήμερα πιά ζούμε σε μία πόλη με πραγματικά καλά φαγάδικα και με ταυτόχρονα προσεγμένες τιμές. Είμαι σίγουρος-ιδίως μετά τις σχεδόν 100 κριτικές μου-ότι οι επιλογές για καλό φαγητό και με καλές τιμές στην Αθήνα ειναι άπειρες! Γιατί να ξαναπάω εκεί? Μονο για το κύμα?

Όχι! Όχι εγώ!

07 Μάρ 2016

Σήμερα ειπα με την φιλη μου να δοκιμάσω το συγκεκριμένο εστιατόριο δίπλα στη θάλασσα με πολύ ωραία θέα.

Φάγαμε πατατές τηγανιτές, καλαμαράκια τηγανιτά, ντάκο και ήπιαμε μπύρες.

Όλα τα πιάτα ήταν αρκετά καλά. Εξυπηρέτηση πολύ καλή και γρήγορη, παρότι που είχε πολύ κοσμο. Στο τέλος ειχε σιμιγδαλένιο χαλβα, κέρασμα απο το μαγαζι. Ενοείτε το φαγαμε όλο

Το μόνο αρνητικό η τιμή ελαφρώς τσιμπημένη για τοσο απλα πιάτα. Πληρώσαμε 28 ευρώ.

Λεωφ.Ποσειδωνος 74, Π. Φάληρο

210 9820015

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη