ΠΕΤΡΑΛΩΝΙ

Μεζεδοπωλεία

Αθηνοδώρου 18 & Πλατεία Ηούς [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ανοιχτά καθημερινά απο το μεσημέρι, Κυριακή απο το πρωί. Ζωντανή λαϊκή μουσική κάθε Κυριακή μεσημέρι. Παραδοσιακοί μεζέδες και χειροποίητα ορεκτικά.
Γράψε τη δική σου κριτική

Αυγ

Πλατεία Ηούς. Μέχρι χθές αγνοούσα την ύπαρξη της. Ειναι άλλη μια όμορφη πλατεία στην ούτως η άλλως ομορφη συνοικια των Πετραλώνων, η οποία γνωρίζει στιγμές δόξας με τα αμέτρητα μεζεδοπωλεία, καφέ, πιτσαρίες, σουβλατζίδικα κλπ που έχουν ανοίξει τελευταία. Η περιοχή τείνει να γευστικό στέκι για μένα μιας και όσες φορές δοκίμασα να φάω εκεί κοντά δεν απογοητεύτηκα καθόλου. Για το Πετραλώνι παρακινήθηκα από τις άλλες καλές κριτικές αλλα και από το δέλεαρ της έκπτωσης 20% που προσφέρει η σελίδα.

Καταρχήν θα πω ότι οι ανθρωποι είναι πολύ νοικοκύριδες και έχουν φτιάξει ένα πολύ προσεγμένο μεζεδοπωλείο. Με ωραία τραπεζάκια στην πλατεία, έναν τεραστιο ανεμηστήρα για τις μέρες της ζεστης(όπως χθες) και με χαμόγελο στην εξυπηρέτηση. Έχοντας κάνει κράτηση απο νωρίς, καθησαμε με τον κολλητό μου σε τραπεζάκι και ζητήσαμε καταλόγους. Ζητήσαμε να μας φέρουν:

-Σαλάτα ρόκα περμζάνα. Φρεσκότατη και δροσερή με πλούσια ποσότητα παρμεζάνας(μπορεί και γκράνα-δεν παίρνω όρκο).

-Πιτάκια καισάρειας με τυρί και παστουρμά. Πολύ νόστιμα και ανάλαφρα, χωρίς αισθηση τηγανιλας αν και τηγανιτά.

-Πατάτα "γκαστρωμένη" με τυρί και μπέικον. Κανονικά το πιάτο περιλαμβάνει και μανιτάρια αλλά ζητήσαμε να εξαιρεθούν λόγω δυσανεξίας του φίλου. Θα ήθελα την πατάτα να φαίνεται λίγο περισσότερο. Την είχαν αφήσει σχεδόν μόνο με την φλούδα και την γέμισαν με το βαρύ αν και νόστιμο περιεχόμενο.

-Μικρη ποικιλία κρεατικών για δύο άτομα(υπάρχη και η μεγάλη εκδοχή στον κατάλογο). Καλοψημένα κομμάτια απο πανσέτα, λουκάνικο και κοτόπουλο, πανω σε πιτάκια και πατάτες τηγανιτές. Για κάποιον που θέλει να πιει το τσιπουράκι του και να τσιμπίσει και κάτι νομίζω πως το πιάτο θα ηταν ιδανικο. Και για εμάς ιδανικό ήταν βέβαια διότι είχαμε ηδη φάει τον περίδρομο!

-Μισό κιλό κρασάκι λευκό αξιοπρεπέστατο συν μια κόλα.

Να μη ξεχάσω να πω ότι μας έφεραν νεράκι σε γυάλινη κανάτα και ψωμάκι νόστιμο ψημένο. Στο τέλος για κερασματάκι από μια μικρή ατομική πανακότα ωραιότατη.

Για όλα τα παραπάνω το ποσόν ήταν γύρω στα 35 ευρω που μετά την έκπτωση έφτασε τα 29. Νομίζω πως ούτως η άλλως οι τιμές είναι καλές, αλλά ιδίως μετά την έκπτωση το V4M απογειώνεται!

Θεωρώ πως έχουμε να κάνουμε με μιαν άριστη πρόταση για φαγητό στην Αθήνα. Όμορφο περιβάλλον, ωραίες γεύσεις, καλή εξυπηρέτηση και τέλειες τιμές. Τέτοια μαγαζιά χρειάζονται την προσοχή μας γιατί την αξίζουν!

Μεζεδοπωλεία - Πετράλωνα, Αθήνα

Προορισμος αγνωστος.... δεν το ηξερα δεν ειχα ακουσει γι αυτο δεν ειχα περασει καν απ'εξω. Για την ακριβεια ειχα και παρα πολυ καιρο να περασω καν απο την περιοχη της πλατειας Ηους οποτε δεν ειχα καμια επαφη με την περιοχη και το περιβαλλον.

Πως με εβγαλε ο δρομος απο εκει.... πολυ απλα δεν με εβγαλε... εντελως τυχαια σε μια περιηγηση στο ask4food επεσα πανω σε μια κριτικη του "Πετραλωνι" και σαφως μου αρεσε παρα πολυ το ονομα του μαγαζιου και σκεφτηκα οτι δεν θα ηταν ασχημο, αφου διαβασα οτι επροκειτω για μεζεδοπωλειο, να το επισκεφτω και να διαμορφωσω μια γνωμη.

Αλλωστε η περιοχη προσφιλης και οι εξοδοι αρκετα συχνες για μεζε και κρασακι η τσιπουρακι.

Κινησαμε λοιπον κατα τις δεκα το βραδυ και ειπαμε να παμε να τσιμπησουμε κατι μιας και η αληθεια ειναι οτι διαβαζοντας το μενου που εχει στο site στο νετ ειδα πολλα ενδιαφεροντα πραγματα που μου κινησαν την περιεργεια. ( π. χ καισαροπιτακια αγαπημενο πιατο )
Φτασαμε στην πλατεια και κοιταζοντας γυρω ειδα οτι εχουν ανοιξει καποια μαγαζια που ουτε καν τα ειχα δει ποτε και στην αριστερη γωνια πηρε το ματι μου το Πετραλωνι.

Σαφως ηγ πρωτη εντυπωση του κτιριου μονο εντυπωσιακη δεν την λες. Ενα σπιτι παλιο αλλα οχι κλασικο με τοιχους που εχουν κολησει και εχουν ζωγραφισει διαφορα ( για εξω μιλαω ) ξυλινα παλια παραθυρα και πατζουρια και γενικα μια εικονα που.... δεν ξερεις πως να την πεις.
Ισως να φταιει και το ακυρο της περιοχης που δεν το λες και μαγαζοτοπο για μεζεδοπωλεια οποτε δεν εχει γενικα το χρωμα να ενσωματωσει κατι τετοιο, οποτε και η εικονα του μας φανηκε καπως.

Μπορει και να το εχω αδικησει απλα γραφω αυτο που ειδα πρωτη αποψη και η εντυπωση που μου εκανε. Παντως ασχετου του γενικου το θεαμα των τοιχων εξω δεν το λες ωραιο.... οπως επισης σε καμια περιπτωση δεν λες ωραιο τον εξωτερικο χωρο που εχουν τυλιξει με σελοφαν για πεντε με εξι τραπεζια.
Η πλατεια σαφως και ενδικνειται για ομορφα καλοκαιρινα βραδακια με απλετο χωρο και ωραιο περιβαλλον αλλα οταν αυτο το περιβαλλον το τυλιγεις στο σελοφαν μονο ωραια εικονα δεν δινει.

Αφου μπηκαμε λοιπον στον χωρο του σελοφαν προχωρησαμε προς την πορτα του μαγαζιου να να μπουμε στον εσωτερικο χωρο.

Εδω νομιζω οτι το μαγαζι οντως εχει ενα χρωμα. Παλιο σπιτι σιγουρα με τρια δωματια και τοιχους με πετρα και διαφορα παλια πραγματα ( η τυπου παλια ) πανω τους που αν ο ιδιοκτητης ειχε φροντισει να παρει καποιον με καλο γουστο να το διακοσμησει σιγουρα θα ειχε πετυχει ενα πολυ καλυτερο αποτελεσμα.
Ατακτως ερριμμένα πραγματα πεταμενα πανω σε πετρινο τοιχο να προσπαθουν να δωσουν το κουτουκοχρωμα το οποιο ομως σαφως θελει πολυ πιο πολλα πραγματα απο μια τοσο προχειρη προσεγκιση.

Ο διαδρομος που οδηγει στην κουζινα και την τουαλετα μαλλον επισης με ενα παλιο επιπλο υποδοχης που χρησημευει και στην σερβιτορα να ακουμπαει πραγματα και προφανως να ειναι και κατι σαν αποθηκευτικος χωρος.
Και σαφως το εντελως φαουλ σε ενα τετοιο μαγαζι ηταν το πλακακι μπανιου στο πατωμα κατι που εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε καθολου ασχετα αν καποιοι λενε οτι βγαζει καθαριοτητα κλπ κλπ. Θα προτιμουσα το εντεχνως ατημελητο ξυλο
Τα τραπεζια ζωγραφισμενα και εντεχνως ξεβαμμενα οπως και οι καρεκλες επισης εντεχνως ξεβαμμενες προσπαθουν επισης να διαμορφωσουν την εικονα του μαγαζιου σε παλιο κουτουκι και δεν μποορω να πω οτι δεν το πετυχαινουν μεχρι καποιο βαθμο.
Γενικα ειναι απο τα μαγαζια που η εικονα του σε μπερδευει καπως με απολλα αντιφατικα στοιχεια και εισαι μπερδεμενος αναμεσα στο 2 ακι στο 3 στα τεσσερα.
αν υπηρχε 2,5/4 θα ηταν η απολυτη κριτικη.

Στο θεμα εξυπηρετηση τωρα.

Μια πολυ πολυ ευγενικη κοπελα για ολο το μαγαζι που ομως δεν ειχε και τον τραγικο κοσμο ( αδειο δεν ηταν ειχε τουλαχιστον 5 με 6 παρεες ) που ταχυτατα επερνε παραγγελειες απο ολα τα τραπεζια και οργανωνε μια χαρα την δουλεια της στο σερβις χωρις να δινει σε καποιον το δικαιωμα να παραπονεθει οντας μονιμως στο οτπικο πεδιο οποιου ηθελε να παραγγειλει κατι επιπλεον.
Ευγενεστατη ειχε επισης την καλοσυνη να προτεινει καποια πιατα οπως και να σε σταματησει οταν πηγαινες να ξεφυγεις σε ποσοτητα παραγγελειας.
Σαφως νομιζω οτι τετοιου ειδους ανθρωποι εξυπηρετουν τελεια το σερβις ενος καταστηματος.

Στο θεμα γευσεων και φαγητου τωρα.

Πρωτα μας φερανε ψημενα ψωμακια για αρχη μαζι με μια τυροκαυτερη.
Τα ψωμακια καταξερα και ζητημα να προλαβαμε να δαγκωσουμε μια μπουκια πριν αυτα γινουν παξιμαδια. Και το σημειωνω γιατι οταν δινεις μια τοσο ωραια σε γευση και υφη τυροκαυτερη σαφως πρεπει να την σερβιρεις με το αναλογο ψωμι ( μαλακο και ζεστο ) οποτε να την απολαυσει ο πελατης.

Μηδεν λοιπον στο ψωμι αλλα τα ευσημα στην τυροκαυτερη που αν και δεν την λες το κλασικο δειγμα καυτερου εδεσματος, οπως εγω θα την ηθελα, ηταν σαφως χειροποιητη και οχι ετοιματζιδικη με κομματια μαλακου τυριου μεσα και εστω και μια μικρη αισθηση πικαντικου. Εξ ου και η παραγγελεια επαναληφθηκε για δευτερο πιατο
Θα μπορουσε να ειναι 4/4

Δευτερο πιατο ηταν μια μεριδα μανιταρια πλευροτους ψητα στην σχαρα τοσο νοστιμα που σε λιγα μαγαζια μπορεις να φας αντιστοιχα. Τελεια απλα με το μπαλσαμικο τους και το σωστο τους ψησιμο ηταν μια γευστικη πανδαισια.
αυτα ευκολα περνουν το 4/4

Τριτο πιατο ηταν μια μεριδα κολοκυθακια τηγανητα με γιαουρτι οχι πολυ λεπτα κομενα αλλα σε επιπεδο πατατας τηγανητης οπτικα αθλια μαυρισμενα και γευστικα επιοικως αδιαφορα. Εδω το 1/4 ειναι μια χαρα.

Και τελευταιο πιατο ηταν αυτο που μας προτεινε η κοπελα ( και σαφως αυτο που μου στερησε τον παστουρμα στα καισαροπιτακια γιατι μας ειπε οτι παραγγειλαμε πολλα και να αφαιρουσαμε κατι και επιλεξαμε να αφαιρεσουμε αυτα αφηνοντας τα για την επμενη επισκεψη μας ) ηταν το μελωμενο κοτσι ενα κλασικο πιατο το οποιο σαφως σαν μεζες ειν αι κατι που μπορουν δυο ατομα να χορτασουν και να συνοδευσει αριστα το οντως πολυ καλο κοκκινο κρασι..... ετσι νομιζα τουλαχιστον..... και ω του θαυματος σκαει ενα κοτσι που μαλλον ηταν απο το γουρουνι γιγας των κινουμενων σχεδιων για παιδια.
Εναμιση κιλο κοτσι.... οχι για δυο ατομα... οχι για τρια ατομα.... αλλα για εξι τουλαχιστον ατομα να φανε και να σκασουν.

Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη μου εκανε απορια η ρηση της κοπελα " πολλα περνετε, το κοτσι ειναι μεγαλο "..... ποσο μεγαλο να ειναι ενα κοτσι που σαφως ειναι ενα εδεσμα που το βρισκεις πλεον συχνα πυκνα σε μεζεδοπωλεια και γνωριζεις τον ογκο του σχετικα.... τοσο μεγαλο....
Ψησιμο οχι τελειο και γευση αρκετα λιπαρη,..... σιγουρα θα μπορουσε καλυτερα ο μαγειρας. Το κοτσι ηρθε συνοδευομενο απο πατατες κατι σαν ψητες σε ογκο αλλα τηγανητες σε γευση που αν και σαν εμφανιση ηταν αθλιες σαν γευση δεν τις ελεγες κακες
Ενα 2/4 ειναι οκ γι αυτο το πιατο.

Ολα αυτα οπως προειπα τα συνοδευεις με ενα αξιοπρεπεστατο κοκκινο κρασακι το οποιο απο μονο του ειναι λογος να ξαναεπισκευτεις το μαγαζι. ασχετα αν το κρασι ειναι εκτος αξιολογησης εγω θα βαλω ενα 4/4

Για ολα αυτα πληρωσαμε λιγο κατω απο 50 ευρω αλλα δεδομενου του κρασιου και του κοτσιου που εμεινε γιατι ηταν υπαρβολικα μεγαλο θα θεωρησω το μαγαζι προσιτο γι αυτα που προσφερει.

Σαν γενικη εικονα το μαγαζι ασχημο και αδιαφορο δεν το λες. Εγω προσωπικα σιγουρα θα ξαναπαω αφου ειμαι και της γειτονιας και το εν λογω μαγαζι δινει την πολυ ευκολη προχειρη λυση για να τσιμπησεις κατι ενα βραδακι που θελεις να βγεις λιγο παραεξω απο το σπιτι σου.

Μεζεδοπωλεία - Πετράλωνα, Αθήνα

Πίσω στα παλιά λημέρια μετά από 25 χρόνια! Τριγυρνούσα παιδάκι σε αυτούς τους δρόμους, ήταν μια όμορφη γειτονιά! Διατηρεί ακόμα λίγη από την παλιότερη γοητεία της, παρά την τσιμεντίλα που την έχει πνίξει!

Πήγαμε βράδυ Κυριακής δύο άτομα. Διάβασα παρακάτω για το σέρβις. Ήταν εκείνη τη μέρα μια κοπελίτσα, εντάξει η εξυπηρέτηση δεν ήταν για όσκαρ, αλλα δεν ήταν και τόσο αργή. Ήταν πάντως ευγενική.

Πήραμε μια πίτα καισαρείας, μια σαλάτα μαρούλι, ένα σπετζοφάι και παντσετάκια. Ήπιαμε κόκκινο κρασί 1 κιλό. Όλα ήταν ικανοποιητικά, δεν είχαμε παράπονο από κανένα πιάτο, αλλά δεν εντυπωσιαστήκαμε κιόλας. Πληρώσαμε περίπου 30 ή 32 ευρώ.

Εν γένει το μαγαζάκι είχε προσιτές τιμές, κόσμο κυρίως φοιτητές αλλά οχι μόνον. Για το περιβάλλον τι να πω; Καθίσαμε στο κλειστό με νάιλον χώρο έξω από τη μονοκατοικία που είναι το κυρίως μαγαζί, μέσα ήταν πιο καλά αλλά... καπνίζουμε.
Ναι, θα ξαναπήγαινα. Για το σχετικά καλό φαγητό του και για τις προσιτές του τιμές.

Μεζεδοπωλεία - Πετράλωνα, Αθήνα

Σάββατο βράδυ παρέα 6 ατόμων.

Θυμίζει σπίτι εσωτερικά, έχει 3-4 δωμάτια οπότε μπορεί η παρέα να έχει μια κάποια ιδιωτικότητα. Καθαρός και περιποιημένος χώρος. Τουαλέτα καθαρή αλλά νομίζω κοινή για τα δύο φύλα (μπορεί και να κάνω λάθος). Εξωτερικά στην πλατεία ένας χώρος περιφραγμένος με γυαλί (το χειμώνα έχει σόμπες μανιτάρια) είναι ότι πρέπει για καλοκαίρι. Αν έχει πολύ κόσμο βγάζει και άλλα τραπέζια εκτός της περίφραξης. Γενικά η πλατεία τα ΠΣΚ με καλό καιρό γεμίζει ασφυκτικά.

Σέρβις
Γύρω στα 3-4 άτομα σε εξυπηρετούν ευγενικά. Θα εξηγήσω παρακάτω γιατί έβαλα 2 στην βαθμολογία (γενικά αξίζει 3).

Φαγητό
Παραγγελιά λοιπόν: κεφτεδάκια με καραμελωμένα κρεμμύδια (νόστιμα), σαγανάκι (καλό), φέτα με μέλι και σουσάμι (πολύ καλή), πατάτες τηγανητές φρέσκες, σπετσοφάι (πολύ νόστιμο), τζατζίκι (άριστο) και μία μεγάλη ποικίλα κρεατικών η οποία μου φάνηκε μικρή για τα 24 ευρώ της. Μισό κιλό κρασάκι κόκκινο και 3 λεμινότες ήταν αρκετές για να μας ξεδιψάσουν.

Απόδειξη 62 ευρώ (περίπου 10 ευρώ το άτομο) και κέρασμα σοκολατόπιτα που δεν άρεσε σε κανέναν γιατί είχε πολύ ποτό. Δεν ξέρω αν η συνταγή της σοκολατόπιτας έχει ποτό αλλά η συγκεκριμένη είχε πολύ και χάλαγε την γεύση. Όταν ρώτησα την σερβιτόρα τι ποτό έχει εκείνη ευγενικά μου είπε ότι δεν ήξερε (γι' αυτό και το 2 στο σέρβις, ίσως είμαι υπερβολικός).

Τελικές σκέψεις
Αν εξαιρέσεις την ποικιλία όλα τα άλλα πιάτα ήταν νορμαλ σε ποσότητα και σε τιμή η τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε. Θα ξαναπάω αλλά θα προτιμήσω να πάρω περισσότερα μεζεδάκια ή κάποια κυρίως γιατί πραγματικά σαν ποιότητα άξιζαν.

Υ. Γ. Για γλυκό δεν θα προτιμήσω σοκολατόπιτα αλλά το υποβρύχιο μαστίχα που μας πρότεινε η σερβιτόρα.

Μεζεδοπωλεία - Πετράλωνα, Αθήνα

Είναι Σάββατο περίπου 20:00 το βραδάκι και κάνουμε μια γρήγορη επιλογή (στο πόδι εντελώς) απ' το ask4food για να βολτάρουμε σε ένα αξιόλογο μεζεδοπωλείο στην περιοχή των Πετραλώνων.

Επιλέξαμε το ''πετραλώνι'' που βρίσκεται στην Πλατεία Ηούς μιας κ δεν είχαμε επισκεφτεί τα κάτω Πετράλωνα. Βρίσκουμε το μαγαζί και μας ενημερώνουν πως έξω είναι όλα τα τραπέζια κρατημένα.. οπότε καθόμαστε μέσα (προς το παρόν μόνοι) σ'ένα χώρο που θυμίζει τα μεζεδοπωλεία-ταβέρνες των τελευταίων καιρών που είναι διακοσμημένα με παλαιού τύπου αντικείμενα.

Χαμογελαστοί μας υποδέχονται κ μας δίνουν από ένα κατάλογο. Να σημειώσουμε πως ΔΕΝ παραγγείλαμε κυρίως πιάτα μιας κ το σκεπτικό της επίσκεψης μας στο εν λόγω μαγαζί ήταν ότι θέλαμε να γευτούμε ΜΕΖΕΔΕΣ... στον κατάλογο διαπιστώσαμε πως οι μεζέδες δεν ήταν αρκετοί κ κάπως απογοητευτήκαμε!

Αποφασίζουμε λοιπόν με δυσκολία σε μερικά πιάτα όπως:

-Κεφτέδες με καραμελωμένα κρεμμύδια

-Σαλάτα πετραλώνι

-Και μία φέτα τυλιγμένη σε φύλλο με μέλι και σουσάμι

-2 ρακόμελα των 100ml

Να σημειώσουμε πάλι πως δώσαμε πίσω το ψωμί (το καθιερωμένο, χωρίς να σε ρωτήσουν, κουβέρ) εφόσον ήταν και αρκετό και δεν το καταναλώνουμε γενικώς στη διατροφή μας (το οποίο και μας αφαίρεσαν από τον λογαριασμό, χωρίς να το πούμε).

Λοιπόν, έχουμε και λέμε για την σαλάτα (η οποία έφτασε σε μηδενικό χρόνο)
αν θα μπορούσαμε να βαθμολογήσουμε από 1 έως 4 ντομάτες θα της βάζαμε ούτε μισή, επιεικώς, γιατί καταλαβαίνεις αμέσως πως για να φτάσει σε τέτοιο χρόνο όπως και σε εμφάνιση (βλέπε κατσιασμένα μαρούλια, καρότα κτλ) ήταν απλά έτοιμη σένα ψυγείο και περίμενε τον πελάτη!

Προχωρούμε στους κεφτέδες που έφτασαν καλυμμένοι με τα καραμελωμένα κρεμμύδια. 6 μικρά κεφτεδάκια χαμηλής ποιότητας, κατά την ταπεινή μας γνώμη σε γεύση, δεν νοείται να έχουν όσο 1 κιλό κρέας.

Παρακάτω... να πούμε και για την φέτα, την τυλιγμένη σε φύλλο με μέλι που ήταν απλά αδιάφορη, ένα ακόμα έτοιμο (ίσως) κατεψυγμένο προϊόν του σωρού...
Όσο για το ρακόμελο... ικανοποιητικό.

Λυπούμαστε για την τόσο αυστηρή κριτική μας αλλά όπως αναγράφεται και στο λογότυπο του site ας υπάρχει ειλικρίνεια μεταξύ καλοφαγάδων!

Να σας παραθέσουμε και την θετική πλευρά του μαγαζιού που είναι η γλυκύτατη κυρία (πιθανών ιδιοκτήτρια ή υπεύθυνη) που μαζί με τον λογαριασμό μας ρώτησε ευγενικά αν θα θέλαμε και κάποιο γλυκό να μας προσφέρει.

Οπότε φεύγοντας από το μαγαζί μας έμεινε η καθαριότητα, η εξυπηρέτηση και το χαμόγελο από όλους, και μόνο..!

Σύνολο για την παραγγελία μας: 22,50euro

Χρήσιμη;
Μεζεδοπωλεία - Πετράλωνα, Αθήνα

Πήγα στο Πετραλώνι με τρεις φίλους μου. Το κλίμα ήταν αρκετά ζεστό και μου αρέσει πάρα πολύ το σημείο που είναι στα πετράλωνα. Έχοντας επισκεφθεί δεκάδες τέτοια μαγαζιά με αυτό το φαγητό σκεφτόμουν πως μπορεί να είναι.

Για αρχή παραγγείλαμε μία σαλάτα και τυροκαυτερή. Η σαλάτα (χωριάτικη) ήταν αρκετά μεγάλη και για 4 άτομα ήταν χορταστική. Η τυροκαυτερή μου άρεσε και ήταν αρκετά καυτερή, χωρίς να με καταστρέψει γευστικά. Το συνοδευτικό ψωμία μας κράτησε καθώς πεινάγαμε πολύ. Λέω μας κράτησε γιατί τα κυρίως πιάτα άργησαν πάρα πολύ. Γεγονός που έκανε το φαγητό που ήδη είχαμε καταναλώσει να μας φαίνεται πως δεν ήταν αρκετό ενώ στην πραγματικότητα ήταν.

Η αλήθεια είναι πως ήταν τόσο όσο. Εγώ προσωπικά πήρα μία μερίδα με μπριζολάκια χοιρινά. Το πιάτο ήταν αξιοπρεπέστατο αλλά η μερίδα μου αρκετά μικρή. Ειδικά οι πατάτες μου κακοφάνηκε που ήταν μετρημένες στα δάχτυλα των δύο χεριών.

Ένας από την παρέα επέλεξε το κοτόπουλο μαριναρισμένο με σος και ούζο σε ένα ωραίο μαγειρευτό, που ίσως να είχε λίγο παραπάνω ούζο από το κανονικό. Ο τρίτος της παρέας επέλεξε το μπιφτέκι που ήταν καλοψημένο και αρκετά χορταστικό. Ο τέταρτος της παρέας πήρε μακαρόνια με μοσχαράκι σε ένα αρκετά καλό μαγειρευτό ημέρας, όπως μας μετέφερε.

Επιλέξαμε να μην πάρουμε κάτι να πιούμε και ο λογαριασμός ήταν σχετικά φυσιολογικός. Το μόνο που με μπέρδεψε ήταν πως είχε τηλεόραση γεγονός που χαλούσε το κλίμα του μαγαζιού καθώς έδειχνε αγώνα, χωρίς ωστόσο να είναι δυνατή η φωνή.

Όπως και να χει συνολικά πληρώσαμε 48 ευρώ και ήταν ένα ευχάριστο βράδυ με καλό φαγητό. Αισθάνομαι ωστόσο πως μπορούν και καλύτερα