Ανοιχτά καθημερινά απο το μεσημέρι, Κυριακή απο το πρωί. Ζωντανή λαϊκή μουσική κάθε Κυριακή μεσημέρι. Παραδοσιακοί μεζέδες και χειροποίητα ορεκτικά.

30 Νοε 2017

Την περασσμένη Κυριακή το μεσημέρι ήμασταν Πετράλωνα και αποφασίσαμε με τη φίλη μου να περπατήσουμε μέχρι την Πλατεία Ηους, κοντά στον Σταθμό του τραίνου, όπου θυμόμουνα από παλιά το Πετραλώνι, που είναι ένα μεζεδοπωλείο, το οποίο εδώ και 5-6 χρόνια τουλάχιστον βγάζει το καλοκαίρι τραπεζάκια στην πλατεία.
Είναι ένα παλιό σπίτι, με 3-4 δωμάτια, όπου τρως άνετα, όλες τις μέρες πλην Δευτέρας, τις καθημερινές το βράδυ, ενώ Π/Σ/Κ από 13.00 μέχρι 01.00 τουλάχιστον και ανάλογα με την κίνηση.

Τα παιδιά που το λειτουργούν είναι ευγενικά και πρόθυμα να εξυπηρετήσουν, αλλά με την κίνηση χρειάζεται πάντοτε κι η σχετκή υπομονή!

Εμείς δοκιμάσαμε τα πιο κάτω:
. στην αρχή ήρθανε φέτες φωμάκια ψημένα
. μια πατάτες τηγανιτές
. μια τζατζίκι
. μια μερίδα τυροπιτάκια
. μια χωριάτικη σαλάτα
. μια μπιφτέκια
. και μια τηγανιά κοτόπουλο κρασάτο.

Ολα τα βρήκαμε νόστιμα και χορταστικά, άλλωστε ήταν κάπως περασμένη η ώρα και πεινούσαμε. Ήπιαμε 1/2 λίτρο κόκκινο χύμα κρασί, και δώσαμε σύνολο 34 €.

Το Πετραλώνι προτείνεται, γιατί παραμένει σταθερή αξία της περιοχής!

07 Αυγ 2016

Πλατεία Ηούς. Μέχρι χθές αγνοούσα την ύπαρξη της. Ειναι άλλη μια όμορφη πλατεία στην ούτως η άλλως ομορφη συνοικια των Πετραλώνων, η οποία γνωρίζει στιγμές δόξας με τα αμέτρητα μεζεδοπωλεία, καφέ, πιτσαρίες, σουβλατζίδικα κλπ που έχουν ανοίξει τελευταία. Η περιοχή τείνει να γευστικό στέκι για μένα μιας και όσες φορές δοκίμασα να φάω εκεί κοντά δεν απογοητεύτηκα καθόλου. Για το Πετραλώνι παρακινήθηκα από τις άλλες καλές κριτικές αλλα και από το δέλεαρ της έκπτωσης 20% που προσφέρει η σελίδα.

Καταρχήν θα πω ότι οι ανθρωποι είναι πολύ νοικοκύριδες και έχουν φτιάξει ένα πολύ προσεγμένο μεζεδοπωλείο. Με ωραία τραπεζάκια στην πλατεία, έναν τεραστιο ανεμηστήρα για τις μέρες της ζεστης(όπως χθες) και με χαμόγελο στην εξυπηρέτηση. Έχοντας κάνει κράτηση απο νωρίς, καθησαμε με τον κολλητό μου σε τραπεζάκι και ζητήσαμε καταλόγους. Ζητήσαμε να μας φέρουν:

-Σαλάτα ρόκα περμζάνα. Φρεσκότατη και δροσερή με πλούσια ποσότητα παρμεζάνας(μπορεί και γκράνα-δεν παίρνω όρκο).

-Πιτάκια καισάρειας με τυρί και παστουρμά. Πολύ νόστιμα και ανάλαφρα, χωρίς αισθηση τηγανιλας αν και τηγανιτά.

-Πατάτα "γκαστρωμένη" με τυρί και μπέικον. Κανονικά το πιάτο περιλαμβάνει και μανιτάρια αλλά ζητήσαμε να εξαιρεθούν λόγω δυσανεξίας του φίλου. Θα ήθελα την πατάτα να φαίνεται λίγο περισσότερο. Την είχαν αφήσει σχεδόν μόνο με την φλούδα και την γέμισαν με το βαρύ αν και νόστιμο περιεχόμενο.

-Μικρη ποικιλία κρεατικών για δύο άτομα(υπάρχη και η μεγάλη εκδοχή στον κατάλογο). Καλοψημένα κομμάτια απο πανσέτα, λουκάνικο και κοτόπουλο, πανω σε πιτάκια και πατάτες τηγανιτές. Για κάποιον που θέλει να πιει το τσιπουράκι του και να τσιμπίσει και κάτι νομίζω πως το πιάτο θα ηταν ιδανικο. Και για εμάς ιδανικό ήταν βέβαια διότι είχαμε ηδη φάει τον περίδρομο!

-Μισό κιλό κρασάκι λευκό αξιοπρεπέστατο συν μια κόλα.

Να μη ξεχάσω να πω ότι μας έφεραν νεράκι σε γυάλινη κανάτα και ψωμάκι νόστιμο ψημένο. Στο τέλος για κερασματάκι από μια μικρή ατομική πανακότα ωραιότατη.

Για όλα τα παραπάνω το ποσόν ήταν γύρω στα 35 ευρω που μετά την έκπτωση έφτασε τα 29. Νομίζω πως ούτως η άλλως οι τιμές είναι καλές, αλλά ιδίως μετά την έκπτωση το V4M απογειώνεται!

Θεωρώ πως έχουμε να κάνουμε με μιαν άριστη πρόταση για φαγητό στην Αθήνα. Όμορφο περιβάλλον, ωραίες γεύσεις, καλή εξυπηρέτηση και τέλειες τιμές. Τέτοια μαγαζιά χρειάζονται την προσοχή μας γιατί την αξίζουν!

03 Δεκ 2016

Πήγα στο Πετραλώνι με τρεις φίλους μου. Το κλίμα ήταν αρκετά ζεστό και μου αρέσει πάρα πολύ το σημείο που είναι στα πετράλωνα. Έχοντας επισκεφθεί δεκάδες τέτοια μαγαζιά με αυτό το φαγητό σκεφτόμουν πως μπορεί να είναι.

Για αρχή παραγγείλαμε μία σαλάτα και τυροκαυτερή. Η σαλάτα (χωριάτικη) ήταν αρκετά μεγάλη και για 4 άτομα ήταν χορταστική. Η τυροκαυτερή μου άρεσε και ήταν αρκετά καυτερή, χωρίς να με καταστρέψει γευστικά. Το συνοδευτικό ψωμία μας κράτησε καθώς πεινάγαμε πολύ. Λέω μας κράτησε γιατί τα κυρίως πιάτα άργησαν πάρα πολύ. Γεγονός που έκανε το φαγητό που ήδη είχαμε καταναλώσει να μας φαίνεται πως δεν ήταν αρκετό ενώ στην πραγματικότητα ήταν.

Η αλήθεια είναι πως ήταν τόσο όσο. Εγώ προσωπικά πήρα μία μερίδα με μπριζολάκια χοιρινά. Το πιάτο ήταν αξιοπρεπέστατο αλλά η μερίδα μου αρκετά μικρή. Ειδικά οι πατάτες μου κακοφάνηκε που ήταν μετρημένες στα δάχτυλα των δύο χεριών.

Ένας από την παρέα επέλεξε το κοτόπουλο μαριναρισμένο με σος και ούζο σε ένα ωραίο μαγειρευτό, που ίσως να είχε λίγο παραπάνω ούζο από το κανονικό. Ο τρίτος της παρέας επέλεξε το μπιφτέκι που ήταν καλοψημένο και αρκετά χορταστικό. Ο τέταρτος της παρέας πήρε μακαρόνια με μοσχαράκι σε ένα αρκετά καλό μαγειρευτό ημέρας, όπως μας μετέφερε.

Επιλέξαμε να μην πάρουμε κάτι να πιούμε και ο λογαριασμός ήταν σχετικά φυσιολογικός. Το μόνο που με μπέρδεψε ήταν πως είχε τηλεόραση γεγονός που χαλούσε το κλίμα του μαγαζιού καθώς έδειχνε αγώνα, χωρίς ωστόσο να είναι δυνατή η φωνή.

Όπως και να χει συνολικά πληρώσαμε 48 ευρώ και ήταν ένα ευχάριστο βράδυ με καλό φαγητό. Αισθάνομαι ωστόσο πως μπορούν και καλύτερα