DA NONNA

Ομήρου 24, Χαλάνδρι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

12.00-24.00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Καθημερινές ανοιχτά από το μεσημέρι.

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Πήγαμε στο Da Nonna για να το δοκιμάσουμε, μια και το βλέπαμε κάθε φορά που πηγαίνουμε για παγωτό στο Solo Gelato.
Σάββατο 25ης Μαρτίου, αργά το μεσημέρι (16:30), δύο ενήλικες και ένα παιδί.

Η πρώτη εντύπωση από το προσωπικό αρνητική, καθώς ενώ είχαμε μπει και στεκόμασταν περίπου 5-6 λεπτά, πέρασαν από μπροστά μας 3 άτομα του προσωπικού, αλλά κανένας δεν ασχολήθηκε, παρόλο που εκείνη την ώρα υπήρχαν άλλα 3 τραπέζια, δύο εκ των οποίων ήταν στο επιδόρπιο.
Τελικά καθίσαμε στην αυλή, η οποία είναι αρκετά συμπαθητική, ιδανική για καλό καιρό. Ο εσωτερικός χώρος αδιάφορος, πολύ σκοτεινός.

Θετικό ότι στον εσωτερικό χώρο απαγορεύεται το κάπνισμα, κάτι που σπανίως τηρείται.

Παραγγείλαμε για πρώτα δύο σαλάτες (Firenze και Ceasar's) και για κυρίως δύο πίτσες και μία καρμπονάρα χωρίς κρέμα γάλακτος (έχει και επιλογή με κρέμα γάλακτος).
Πάντα σε ιταλικό θα δοκιμάσουμε την πίτσα, αναζητώντας την λεπτή, ιταλική ζύμη και την γνήσια καρμπονάρα, διότι αυτά τα δύο θεωρώ βασικά για να περάσει ένα "ιταλικό" εστιατόριο το crash test.

Σαλάτες: η Firenze (σπανάκι με ρικότα και σως balsamico), παντελώς αδιάφορη. Η δε σως balsamico ήταν κρέμα balsamico σκέτη, και πολύ περισσότερη απ' ότι χρειαζόταν, με αποτέλεσμα να καλύπτει τα πάντα (δηλαδή τα άλλα δύο υλικά) και να τρως φύλλα σπανακιού κολλημένα μεταξύ τους από την κρέμα. Η Ceasar's ήταν καλύτερη, αλλά και αυτή με υπερβολική σως.

Πίτσες: Μέτρια ζύμη, σε καμία περίπτωση λεπτή ιταλική, με υπερβολική ποσότητα τυριού, η οποία είχε μαλακώσει τη ζύμη με αποτέλεσμα να μην είναι καθόλου τραγανή. Για εστιατόριο που θέλει να λέγεται ιταλικό, πολύ κακή πίτσα, η πίτσα του La Pasteria είναι κλάσεις ανώτερη (χωρίς να είναι και αυτή ιδανική).

Carbonara: Υπερβολική ποσότητα ζυμαρικού, βρασμένα περισσότερο από όσο πρέπει (σε καμία περίπτωση al dente), με κακής ποιότητας αλλαντικό,
Και στην πίτσα αλλά και στην carbonara το αλλαντικό (τύπου bacon) ήταν κυρίως κομμάτια λίπους.

Εξυπηρέτηση: Απαράδεκτη, και το εξηγώ:
Το προσωπικό απλώς έκανε τη δουλειά του, χωρίς ίχνος ευγένειας ή χαμόγελου.
Μόλις καθίσαμε ήρθε νερό εμφιαλωμένο, χωρίς να ερωτηθούμε.
Ζητήσαμε ψωμάκι πριν έρθουν τα πιάτα, το οποίο δεν ήρθε ποτέ.
Ζήτησα επιπλέον τυρί για τα ζυμαρικά, το οποίο επίσης δεν ήρθε ποτέ.
Και ενώ όταν παραγγείλαμε μας ρώτησαν εάν θέλουμε πρώτα τις σαλάτες και διευκρινίσαμε ότι τα ζυμαρικά και οι πίτσες είναι για κυρίως, ήρθαν οι πίτσες λίγο μετά τις σαλάτες, με αποτέλεσμα έως ότου τελειώσουμε τα πρώτα, οι πίτσες να έχουν αρχίσει να κρυώνουν (και το τυρί να πήζει, σχηματίζοντας ένα ελαστικό στρώμα πάνω στην ζύμη). Τα ζυμαρικά ήρθαν αρκετά αργότερα. Κάτι που ίσως και να δικαιολογούσα, εάν το μαγαζί ήταν γεμάτο κόσμο, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση την ώρα που τρώγαμε, είχε μείνει 1 τραπέζι και υπήρχαν 4 σερβιτόροι.

Είναι εντυπωσιακό πώς κάποιοι σερβιτόροι αδυνατούν πραγματικά να κατανοήσουν την έννοια του "πρώτου πιάτου" και του "κυρίως πιάτου" και νομίζουν ότι όλα τα εστιατόρια είναι μεζεδοπωλεία, όπου πηγαίνεις όλα τα πιάτα ταυτόχρονα.

Λικεράκι στο τέλος (που κάπου παραπάνω το διάβασα) δεν υπήρχε.

Προφανώς και δεν θα ξαναπάμε, θεωρώ ότι δεν αξίζει ούτε καν για delivery.

Ιταλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το Da Nonna αποτελεί μια ακόμη επιλογή για ιταλικό φαγητό στη περιοχή του Χαλανδρίου. Οι γεύσεις του γνωστές καθώς το μαγαζί βρισκόταν για αρκετά χρόνια, επίσης στο Χαλάνδρι αλλά σε λιγότερο κεντρικό σημείο. Ο νέος χώρος βελτιώνει αισθητά την εικόνα και προσεγγίζει, σε συνδυασμό με κάποιες πινελιές διακόσμησης, την αίσθηση ιταλικής τρατορίας (αν και απέχει αρκετά). Φυσικά η υπόθεση parking έχει δυσκολέψει αρκετά.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει πλήθος επιλογών, από ορεκτικά, σαλάτες, μακαρονάδες, χειροποίητα ζυμαρικά, πίτσα σε ξυλόφουρνο και κάποια ακόμη πιάτα με βάση το κρέας. Στην επίσκεψή μας η οποία έγινε κατόπιν αγοράς του σχετικού κουπονιού που υπάρχει μόνιμα πλέον σε κάποια από τα deals sites, δοκιμάσαμε τη σαλάτα Firenze η οποία τρωγόταν ευχάριστα καθώς τα λαχανικά ήταν φρέσκο-κομμένα και τα υλικά έδεναν με το dressing. Για μένα μια πίτσα Napolitena, η οποία μου άφησε μέτριες εντυπώσεις καθώς το ζυμάρι ήταν όσο λεπτό έπρεπε και σωστά ψημένο, όμως κάτι έλειπε στη …. νοστιμάδα των υλικών (ειδικά στη σάλτσα ντομάτας), με το τελικό αποτέλεσμα να είναι μάλλον μέτριο. Θα δώσω μία δεύτερη ευκαιρία δοκιμάζοντας κάποιον άλλο συνδυασμό όμως η σωστή αξιολόγηση θα πρέπει να γίνεται σε απλές συνταγές όπου η καλή πρώτη ύλη αναδεικνύεται χωρίς να χρειάζεται να βοηθήσεις τη συνταγή με πλήθος λιπαρών υλικών.

Τα ζυμαρικά Rigatoni con Panceta που επέλεξε η γυναίκα μου ήταν το χειρότερο πιάτο, καθώς τα υλικά και οι γεύσεις ήταν τελείως ασύνδετες μεταξύ τους, το τυρί είχε πάρει τη μορφή σκληρής πέτσας και το μόνο που ίσως διέσωζε το ομολογουμένως αποτυχημένο πιάτο, ήταν το σωστό βράσιμο του ζυμαρικού.
Για το τέλος μας πρόσφεραν μπουκαλάκια με διάφορα χωνευτικά λικέρ, προσφορά που αποτελεί μια ευχάριστη νότα στη μετριότητα των προσφερόμενων γεύσεων.

Οι τιμές θα μπορούσα να πω ότι βρίσκονται σε λογικά επίπεδα καθώς δεν θα βρείτε τις εξωπραγματικές τιμές άλλων ιταλικών εστιατορίων (ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μια μακαρονάδα με την οποιαδήποτε σάλτσα κοστολογείται από 13€ - 20€), αλλά, από την άλλη πλευρά το value for money είναι αρκετά χαμηλό και αποκτά πραγματική αξία όταν έχεις προμηθευτεί το κουπόνι της προσφοράς.

Μελανό σημείο η μη προσκόμιση της απόδειξης και η δυσαρέσκεια στο πρόσωπο της κοπέλας όταν τη ζητήσαμε (με ύφος: κουπόνι έφερες θέλεις και απόδειξη ?) και φυσικά το αποκορύφωμα ήταν η έκδοση απόδειξης μόνο για το επιπλέον ποσό (το ποσό του κουπονιού που πληρώσαμε, μάλλον δεν απασχολεί τον ιδιοκτήτη). Το επισημαίνω ιδιαίτερα κάνοντας ταυτόχρονα παράκληση στο κόσμο που πηγαίνει με κουπόνι να το ζητά επίμονα, καθώς η συγκεκριμένη τακτική ένιωσα ότι προσβάλλει ευθέως τη νοημοσύνη μας.

Σε γενικές γραμμές, μέτριες γεύσεις που εάν κάνεις κάποιες υποχωρήσεις, μπορεί να αποτελέσει μια φθηνή επιλογή εξόδου. Χωρίς κουπόνι θα πρότεινα να ψάξετε για κάτι άλλο!

ΓΕΥΣΗ: 2 – Ήρθες, έφαγες, απήλθες
ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: 2 – Τα βασικά
Χώρος: 3 – Συμπαθής
VfM: 2 –
ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΣ; ΟΧΙ

Περιπετειώδης η κατάληξη στο Da Nonna. Πώς λένε «Γι’ αλλού κινήσαμε κι αλλού η ζωή μας πάει…», ε κάπως έτσι φτάσαμε στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Η εκκίνηση έγινε για ένα τσιπουράκι με προορισμό κοντινές μας Ρίζες. Στη (σύντομη) διαδρομή έπεσε η ιδέα για ιταλικό και, συγκεκριμένα, για το Paradiso στο Χαλάνδρι το οποίο είχαμε στο στόχαστρο αρκετό καιρό. Αναστροφή στην Λ. Πεντέλης και κάθοδος προς Χαλάνδρι. Άφιξη στο Paradiso, γύρω στις 7 το απόγευμα Σαββάτου. Ε και; Κλειστό (για πάντα) το Paradiso (αγαπητοί ask4food editors το πιάσατε το υπονοούμενο;). Έχοντας κολλήσει στο «ιταλικό» πάμε στην επόμενη κοντινή επιλογή, την Osteria του Κλαύδιου, κι αυτή στο Χαλάνδρι. Άφιξη γύρω στις 7.20, ωραία, ανοιχτό, φώτα, πάρκινγκ απέξω, όλα τέλεια. Αμ δε! 7-8 το μαγαζί κλείνει για αλλαγή βάρδιας… Θα έπρεπε εκεί να πιάσουμε το hint ότι δεν είναι η βραδιά μας για ιταλικό. Αλλά εμείς εκεί, neeeeext. Επιστροφή στο κέντρο του Χαλανδρίου (ευτυχώς που καίει ντίζελ το αυτοκίνητο) και πορεία προς τη Nonna. Η αλήθεια είναι ότι μια γωνία πριν μπούμε είπαμε ότι αν και εκεί δεν μας θέλει θα πάμε δύο στενά πιο πέρα στο αγαπημένο μας ινδικό, το Pink Elephant, για να τελειώνει η περιπλάνηση. Έλα όμως που η Nonna ήταν ανοιχτή!

Λόγω ώρας. Ελάχιστος κόσμος. Μεγάλη αίθουσα, κρύα (και λόγω καιρού και λόγω του ότι είχαν αποφασίσει να ανοίξουν κάποια παράθυρα τα οποία μόνο μετά από δική μας παράκληση έκλεισαν). Το θετικό ότι η αυλή έχει κλείσει και έχει γίνει χώρος καπνιζόντων οπότε η μεγάλη αίθουσα μέσα είναι άκαπνη (ελπίζω να τηρείται αυτό).

Στο τραπέζι έφτασε το εμφιαλωμένο νερό και… τίποτα άλλο. Ο κατάλογος περιέχει αρκετά πιάτα από φρέσκα ζυμαρικά (από 12 – 15 ευρώ), «απλά» ζυμαρικά (8-12 ευρώ), κρεατικά, πίτσες, σαλάτες κ. λπ.

Η παραγγελία μας (δύο άτομα) περιείχε:

Ψητά λαχανικά με ανθότυρο και μπαλσάμικο. Το μενού ανέφερε «Τρίχρωμες πιπεριές, κολοκυθάκια, μανιτάρια πλευρώτους…» Ο πληθυντικός μάλλον ήταν ευγενείας. Πάλι καλά που υπήρχε ένα μανιτάρι! Οι πιπεριές πράγματι τρίχρωμες αλλά κομμάτια από μία από κάθε χρώμα. Λίγη ρόκα γέμιζε αυτό το αναιμικό αλλά και αδιάφορο γευστικά πιάτο.

Ψωμί ξυλόφουρνου με τυρί και σκόρδο. Ένα ωραίο, ζεστό, φρεσκοψημένο ψωμάκι, ίσως το καλύτερο από όσα πήραμε τελικά. Εδώ βέβαια υπάρχει, κατά τη γνώμη μου, μια κίτρινη κάρτα: Το ψωμάκι ήρθε αφού είχαμε τελειώσει τα λαχανικά μας. Η αλήθεια είναι ότι ο σερβιτόρος που πήρε παραγγελία μας ρώτησε αν θέλουμε ψωμί και του είπαμε ότι μάλλον δεν χρειάζεται μια και παραγγείλαμε το συγκεκριμένο. Δεν μας είπε όμως ότι θα έρθει 10 λεπτά μετά το ορεκτικό. Έτσι και τα λαχανικά τα φάγαμε σκέτα και το ψωμάκι το φάγαμε εντελώς μόνο του. Καλό θα ήταν ή να υπάρχει η σχετική ενημέρωση ή να συγχρονίζονται καλύτερα τα πιάτα ή να φέρνουν έστω ένα καλαθάκι με ένα κριτσίνι, κατιτίς ρε αδερφέ.

Πένες αλα κρεμ με φρέσκα μανιτάρια και πανσέτα. Ξέρω ότι δεν είναι το αντιπροσωπευτικό πιάτο της ιταλικής κουζίνας αλλά είχα όρεξη για κάτι «λιπαρό». Το πιάτο ήταν στον ξυλόφουρνο με τυριά από πάνω – όπως παλιά. Μάλιστα, με το συνδυασμό της πανσέτας, το πιάτο θα εκπλήρωνε τον… προορισμό του. Φευ! Ναι μεν, ευτυχώς, το πιάτο δεν κολύμπαγε στην κρέμα, η παρουσία της κρέμας ήταν διακριτική, αλλά η πανσέτα απουσίαζε. Εθεάθησαν κάποια κομματάκια μπέικον. Τελικώς όλο αυτό έκατσε όλο το βράδυ «μολυβάτα» στο στομάχι, χωρίς να αξίζει τη θυσία.

Ριζότο με μανιτάρια πορτσίνι και κρέμα μαύρης τρούφας. Το ρύζι al dente (καλό αυτό), ο ζωμός λίγο παραπάνω από ότι έπρεπε, η μαύρη τρούφα "ακούστηκε" αλλά μετά από εντατική έρευνα.

Τα παραπάνω, μαζί με μισό κιλό χύμα λευκό κρασί (αδιάφορο), έφτασαν τα 37,20 ευρώ. Δεν μπορώ να πω ότι πληρώσαμε τρελά λεφτά αλλά με το που στρίψαμε τη γωνία της Ομήρου (όπου βρίσκεται το μαγαζί – αγαπητοί ask4food editors παρακαλώ ενημερώστε σχετικά το site, έχει μετακομίσει από τη Γρίβα) το ξεχάσαμε (ΟΚ, εγώ το ξέχασα το επόμενο πρωί…)

Αγαπημένες μας Ρίζες, την επόμενη φορά υπόσχομαι δεν θα αλλαξοπιστήσω στη μέση της διαδρομής (και θα γράψω κριτική)!

Ιταλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το συγκεκριμενο εστιατοριο το ανακαλυψα τυχαια και μου κεντρισε την προσοχη η ομορφη και ρομαντικη ατμοσφαιρα που σε εμπνεει.

Ο καταλογος με ικανοποιησε ιδιαιτερα με ιδιαιτερη ποικιλια σε χειροποιητα ζυμαρικα και ζυμαρικα στον ξυλοφουρνο που διαθετει το μαγαζι.
Παραγγειλαμε 2 ατομα, μια γαλλικη σαλατα με η οποια δεν μας ικανοποιησε, ψωμι στον ξυλοφουρνο με ψιλοκομμενη ντοματα εκπληκτικο, ραβιολια γεμιστα με μανιταρια και κρεμα τρουφας, τορτελινι γεμιστο με τυρια και σαλτσα γλυκιας κολοκυθας και 2 ποτηρια κρασι. Τα φρεσκα ζυμαρικα που διαλεξαμε μας εντυπωσιασαν και δεν αφησαμε ουτε μπουκια να περισσεψει.
Οι μεριδες του ηταν καλες και οχι υπερβολικα φορτωμενες.

Στο τελος μας εφεραν 1 κανατα ρακι, 1 ρακομελο και 1 λεμοντσελο να πιουμε σαν κερασμα. Το λεμοντσελο μονο δεν μου αρεσε καθολου, τα υπολοιπα καλα για να κλεισει η ομορφα η βραδια.

Συμπερασμα γι αυτο το εστιατοριο? Αξιζει μια επισκεψη. Λογικες τιμες, ομορφο περιβαλλον, πολυ ικανοποιητικες γευσεις.

Ιταλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Αυτη τη συμπαθεστατη τρατορια την πρωτογνωρισα περιπου πριν απο εναν χρονο τετοια εποχη. Εκτοτε την επισκεπτομαι συχνα-πυκνα. Ειναι ενα τιμιο μαγαζι, ειναι ομορφουλι, εχει καλες εως εξαιρετικες γευσεις, εξυπηρετηση επιπεδου και λιαν αντιμετωπισημες τιμες.

Προχθες βραδακι, καθημερινη Ιουνιου μηνα, μολις αρχισαν οι πρωτες ζεστες. Θελαμε κατι "μακαρονοειδες" με τη φιλη μου, τα μιλησαμε, τα συμφωνησαμε. Κλεισαμε τραπεζι και καταφθασαμε κατα τις 9, μολις ειχε βραδιασει. Η εξυπηρετηση του μαγαζιου ειναι ενα απο τα πιο δυνατα του. Στην Ελλαδα το εχουμε δει απειρες φορες το φαινομενο: Πηγαινεις καπου να φας και σε τρωει η αναμονη. Οι σερβιτοροι του "Da Nonna" ειναι εξαιρετικοι. ειναι παντα καπου κοντα σου αλλα με διακριτικοτητα και δεν υπαρχει περιπτωση να περιμενεις. Πηραμε τους καταλογους στα χερια μας και παραγγειλαμε:

-Μια σαλατα με σπανακι και ανθοτυρο. Φρεσκοτατο το λαχανικο, πλουσια η μεριδα ανθοτυρου. Πολυ καλη ποσοτητα, πολυ καλη γευση(ισως επεσε λιιιγακι παραπανω απο οσο θα ηθελα το μπαλσαμικο αλλα αυτο ειναι και υποκειμενικο θεμα).

-Προσουτο με παρμεζανα. Μια μεγαλουτσικη πιατελα με πολλα κομματακια παρμεζανας και λιγες φετουλες προσουτο, ραντισμενα αμφοτερα με εξαιρετικο ελαιολαδο. Ολα αυτα πανω σε ενα καλο στρωμα ροκας. Θα ηθελα λιγο περισσοτερο προσουτο, αυτη ειναι και η μονη μου παρατηρηση.

-Σπαγγετι αλ πεστο. Φρεσκο, αλ ντεντε, με σωστες αναλογιες υλικων(βασιλικος, σκορδο, παρμεζανα, κουκουναρι κλπ)και ενα πολυ καλο τελικο αποτελεσμα. Το πιατο ειναι σχετικα απλο, ιδιως για εναν μαγειρα που ξερει λιγο τη δουλεια του. Κι'ομως! Εχω φαει πολλες-πολλες φορες στην Αθηνα απαραδεκτεςς αλ πεστο...

-Σπαγγετι Αραμπιατα. Επισης αξιοπρεπεστατο πιατο. Καυτερο οσο πρεπει, αρωματισμενο σωστα με ικανοποιητικη ποσοτητα προσουτο. Να προσθεσω οτι ποσοτηκα και δυο ζυμαρικα ηταν επαρκεστατα.

-Μισο λιτρο κρασι χυμα λευκο. Εδω φαουλ. Θα περιμενα κατι πολυ καλυτερο σε σχεση με την κουζινα του εστιατοριου. Το δε κοκκινο που δοκιμασαμε ηταν ακομα χειροτερο, Εδω χρειαζεται προσοχη λοιπον.

Μας εφεραν εμφιαλωμενο νερο(ναι, η γνωστη παθηση)χωρις κανενα κερασμα για αρχη. Στο τελος του γευματος ομως μας ηρθαν τρια μπουκαλακια(μεγαλουτσικα)με λιμοντσελο, ρακι και ρακομελο. Ευγενικη χειρονομια αλλα το λιμοντελο τους πολυ κακο....

Για τα παραπανω πληρωσαμε 30 ευρω, τιμη πολυ καλη κατα τη γνωμη μου αλλα με εναν αστερισκο: Ειναι το ποσον που πληρωσαμε μετα την εκπτωση που ειχαμε εξασφαλησει απο το ιντερνετ. Αξιοσημειωτο ειναι χωρις την εκπτωση θα διναμε 42 ευρω. Συνεπως το μαγαζι συμφερει τρελα, αλλα Μονο με την εκπτωση. Αυτος ειναι και ο τροπος που παγια επιλεγω οποτε το επισκεπτομαι.

Το τελικο συμπερασμα ειναι οτι η τρατορια αυτη αξιζει της προσοχης μας. Ομορφη, σεμνη, καλες τιμες(οπως ειπαμε ομως), τελεια εξυπηρετηση. Ολα αυτα μαζι στην Αθηνα του 2015 δεν ειναι καθολου αυτονοητα....

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη manos36.

Ιταλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πήγαμε δύο φορές. Ο χώρος δεν λέει πολλά από αισθητική άποψη, αλλά ήταν πολύ ζεστός (παρά το εξωτερικό κρύο) και το τζάκι έγαιγε.

Πρόθυμο το προσωπικό και σχετικά γρήγορη η εξυπηρέτηση. Το ψωμί που μας σέρβιραν την πρώτη φορά χωρίς να παραγγείλουμε κάτι ιδιαίτερης ποιότητας, ήταν το συνηθισμένο "λαστιχένιο" συνοικιακού΄αρτοποιείου, αλλά όταν ζητήσαμε κάτι καλλίτερο μας έφεραν μαύρο νοστιμότατο. Την δεύτερη φορά πρόσεξα ότι στον κατάλογο υπάρχει ιδιαίτερος χώρος για ψωμιά όπου έχεις επιλογή, αλλά με μικρή επιβάρυνση.

Διαθέτει, εκτός των άλλων, και φρέσκια πάστα και μπορείς να παραγγείλεις την σάλτσα που σου αρέσει, ασχέτως αν υπάρχει ο ακριβής συνδυασμός στον κατάλογο. Την πρώτη φορά παράγγειλα σπαγγέτι με σάλτσα πουτανέσκα, αλλά η γεύση με απογοήτευσε. Την δεύτερη παράγγειλα φρέσκα λινγκουίνι με σάλτσα πέστο. Η σάλτσα ήταν σε ίχνη, αλλά όταν παράγγειλα έξτρα σάλτσα την έφεραν και ήταν αρκετή. Η γεύση ικανοποιητική, αν και περίμενα λίγο περισσότερο σκόρδο, αλλά αυτά είναι και προσωπικά γούστα. Πολύ καλά και τα φουρνιστά φρέσκα λαζάνια με σάτλτσα και τυρί που παράγγειλε η συνοδός.

Πήραμε κόκκινο κρασί χύμα. Αρκετά καλό για χύμα χωρίς γευστική έξαρση.

Γενικά γίνεται πολύ καλή προσπάθεια για ποιότητα και εξυπηρέτηση. Αν κάτι δεν ικανοποιήσει το διορθώνουν. Οι τιμές είναι καλές. Για δύο άτομα με τα παραπάνω πιάτα και 1 μερίδα μπρουσκέτα με πιπεριές Φλωρίνης και μερικά μπρουσκετάκια ήταν €31.

Ιταλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Η πίτσα που έχεις ξαναφάει χωρίς τίποτα παραπάνω από τη συνηθισμένη delivery πίτσα από ξυλόφουρνο.

Στα δυο πιάτα από ζυμαρικά που πήραμε η σάλτσα ήταν πρόχειρα φτιαγμένη, ενώ και τα υλικά για τις σαλάτες ήταν μαραμένα.

Ακόμη και το house wine ήταν παντελώς αναμενόμενο.

Δεν ήταν σαφώς κοντά στη γεύση, αλλά κυρίως στο πνεύμα μιας τρατορίας. Αν υπήρχε κέφι στις απλές ιταλικές συνταγές θα ήταν διαφορετικά γιατί ο χώρος έχει δυνατότητες.

Ιταλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Η πρώτη μου κριτική και εμένα, έχω πάει πολλές φορές στο da nonna, έχω γνωρίσει και τον Χρήστο που είναι ο ιδιοκτήτης (κοινωνικό και καλό παιδί).

Στα του φαγητού, μου αρέσουν οι γεύσεις τους που θυμίζει πολύ έντονα παραδοσιακό ιταλικό φαγητό, η πίτσα του είναι λεπτή και νόστιμη λόγο ξυλόφουρνου, πρέπει να φαγωθεί αμέσως γιατί αλλιώς πανιάζει, γενικά δεν έχω παράπονο, το κρασί του λίγο θέλει βελτίωση, οι τιμές για τρατορία είναι αξιοπρεπέστατες.

Από τι έχω μάθει το da nonna μεταφέρθηκε σε άλλο χώρο στο Χαλάνδρι και έχει καινούριο μενού, μια δοκιμή θα μας πείσει.

Ιταλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Αλλαγή τοποθεσίας, πιο κεντρικά εν Χαλανδριω, αρκετα συμπαθητικός χώρος (διαμορφωνεται ακομα), ίδια πολυκοσμία σαββατόβραδο, πάρα πολύ καλό πραγματικά ΙΤΑΛΙΚΟ φαγητό, ωραιοτατες τιμες, προθυμία μεν απο τα ελάχιστα παιδιά του σερβις, αισθηση ομως πανικού, καθυστερήσεις, γκριματσες, κανενα κέρασμα.

Με δυο λογια μια θαυμάσια τρατορια που χανει κρισιμους πόντους απο την επιλογή του management να εξυπηρετεί με περιορισμενο, προθυμο μεν, ξεπατωμενο και δυσφορουν κατα στιγμες δε προσωπικο.
Κριμα δεν ειναι?: )

Ιούλ

Επισκέφτηκα το συγκεκριμένο μαγαζί με μια προσφορά από την groupon, Κυριακή μεσημέρι. Φτάσαμε κατά τις δύο το μεσημέρι, το μαγαζί ήταν άδειο, άλλη μια παρέα υπήρχε και μετά ήρθαν και άλλοι. Ο εσωτερικός του χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο ενώ ο εξωτερικός είναι καλύτερος.

Υπήρχε ένας σερβιτόρος για να εξυπηρετήσει το μαγαζί ο οποίος βαριόταν που ζούσε, ήρθε κάποια στιγμή να μας φέρει τον κατάλογο, αγέλαστος και ούτε είπε μια κουβέντα δεν είπε κατά την διάρκεια της παραμονής μας στο μαγαζί. Η σαλάτα έφτασε μετά από μισή ώρα αφού είχαμε κάτσει και έφτασε μαζί με τα κυρίως πιάτα.

Γενικά η γεύση των πιάτων που πήραμε σαλάτα da nonna, πίτσα και παπαρδέλες με κιμά δεν ήταν άσχημες και οι μερίδες του ικανοποιητικές. Η ζύμη της πίτσας ήταν λεπτή.

Στο τέλος που φύγαμε δεν υπήρχε κανένας να μας χαιρετήσει, πολύ άσχημο αυτό.
Δεν θα ξαναπήγαινα λόγω συμπεριφοράς και κακής εξυπηρέτησης.