Cocktail bar και restaurant. Ανοιχτό καθημερινά μέχρι το βράδυ, με θέα προς όλες τις κατευθυνσεις.

21 Μαι 2017

Τρεις κουλτούρες συναντιούνται στο Μοναστηράκι, το κεντρικότερο σημείο της ζωής της Αθήνας.

Γιουσουρούμ: από τον Εβραίο έμπορο Ηλία με το επώνυμο Γιουσουρούμ. Η επίσημη ονομασία πλατεία Αβησσυνίας (βλ. κριτική του pass1 για Lalibela) δεν μπόρεσε ποτέ να νικήσει τη δημοφιλία της λαϊκής ονοματοδοσίας: το επώνυμο της οικογένειας των Εβραίων παλαιοπωλών με καταγωγή από τη Σμύρνη.

Επί της πλατείας Μοναστηρακίου είναι το τζαμί του Τζισταράκη. Βοεβόδα της Αθήνας στα 1759, ο οποίος καταδίκασε την Αθήνα σε επιδημία πανώλης καθώς προκειμένου να χτίσει το τζαμί του χρησιμοποίησε έναν κίονα για ασβέστη (είτε από την παρακείμενη ρωμαϊκή αγορά είτε από τους στύλους του Ολυμπίου Διός) απελευθερώνοντας έτσι μια αρχαία κατάρα.

Δίπλα είναι ο ναός της Παντάνασσας. Ο οποίος καίτοι αρχικώς ήταν ιδιωτικός ναός, του Νικόλαου Μπονεφατζή (να υπενθυμίσουμε ότι περισσότερα χρόνια είχαμε Βενετσιάνους και Φράγκους στην Αθήνα παρά Τούρκους), κατέληξε καθολικός ναός στο Μεγάλο Μοναστήριον, το οποίο όταν παρήκμασε κατέστη «Μοναστηράκι», με τις φορητές εικόνες του Κόντογλου στο τέμπλο. (Το ακαλαίσθητο καμπαναριό είναι προσθήκη του 1911)

Κάτω από την πλατεία ρέει ακόμη ο Ηριδανός, ένας εκ των τριών ποταμών της Αθήνας. Πήγαζε (και πηγάζει) από τον Λυκαβηττό και επειδή από την αρχαιότητα υπήρχε ο φόβος της πλημμύρας με ένα ποτάμι που διαρρέει την πόλη ήταν εγκιβωτισμένος από τότε. Αν ποτέ σταθείτε στο μέσον της πλατείας στήστε αυτί, θα ακούσετε το νερό να κυλάει κάτω από τα πόδια σας.
Τρεις θρησκείες και νερό. Πιο ιερό δεν έχει, nes pas?

Τι λείπει για να σκάσεις από ιερότητα; Φαγητό!

Θρη σίξτυ για ΠΡΩΙΝΟ λοιπόν στις οκτώμισι το πρωί με πείνες μεγάλες (για λόγους που δεν είναι της παρούσης βγήκαμε σαββατιάτικη τσάρκα κατά τις 7:00 πμ). Μια Αθήνα σχεδόν καθαρή και σχεδόν παρθένα. Σχεδόν αγνή. Θέα θεά και 13 ευρώ το κεφάλι για πρωινό μπουφέ ελευθέρας βοσκής κι επιλογής.

Εν τάχει οι επιλογές στο περίπου (όσες θυμάμαι): ομελέτα φούρνου με πιπεριές, βραστά αβγά, μπέικον, λουκανικάκια κοκτέιλ, ντοματίνια, ελιές, φέτα, παξιμάδια, διάφορα ψωμιά και ψωμάκια, τσουρεκάκι (στα μνημόσυνα είναι λιγότερο χημικό/λεμονάτο), κρουασανάκια βουτύρου, βούτυρο, μέλι, καλές μαρμελάδες και μερέντα, ζαμπονάκια-τυράκια του συρμού, φράουλες, ανανάδες και λοιπά «εξωτικά» φρούτα, πίτσα και κάτι μεταξύ ανοιχτού σάντουιτς και φοκάτσιας με τυρί και ντομάτα (φο-βε-ρό), πίτα (απροσδιόριστη, κάτι σαν ανοιχτή τυρόπιτα με λίγη ντομάτα, αρκετά καλή), ψητά λαχανικά που σίγουρα είχαν περισσέψει τουλάχιστον από το χθεσινό δείπνο, χαλβάς κι άλλα αρκετά γλυκά που δυστυχώς δεν με αφορούν και γι' αυτό δεν τα συγκράτησα, δημητριακά, γάλα και χυμός. Καφές φίλτρου αλλά και ό, τι άλλον καφέ επιθυμήσεις και ζητήσεις είναι εντός της τιμής (εγώ πήρα έναν αξιοπρεπή φραπέ).

Η ποιότητα και οι γεύσεις ήταν λίγο πάνω από το ΟΚ και πιο κάτω από το πρέπον πιστοποιώντας το δόγμα ότι θέα και φαγητό σπάνια παντρεύονται (βλ. συμβουλή νο 494 σε κριτική Dorfmeister για τη Λέσβο).

Service στενά μιλώντας δεν υπήρχε καθώς ήτο μπουφές. Αλλά η σάλα του πρωινού, που είναι κάτω από το άλλο που τρώτε και πίνετε, ήταν υπό την συνεχή επίβλεψη μιας ευγενέστατης και γλυκύτατης κοπέλας.

Λοιπά αξιομνημόνευτα χαρακτηριστικά:
Οι ορδές των νεόπλουτων Κινέζων δεν ξέρουν τι γεύση έχει το τσουρέκι. Εγώ ξέρω. Μια λίγο μικρότερη ποικιλία προς όφελος μιας λίγο καλλίτερης ποιότητας θα ήτο ευπρόσδεκτη.

Τα τυριά δεν πρέπει να μπαίνουν σε σημείο που να τα χτυπάει ο ήλιος.

Η θέα breathtaking και ο χώρος αρκετά καλός με ελαφρώς industrial / loft ατμόσφαιρα. Τεράστιες συρόμενες τζαμαρίες φροντίζουν για την απρόσκοπτη θέα στα ανωτέρω περιγραφέντα αλλά και στη Μαμά του δυτικού πολιτισμού: την Ακρόπολη των Αθηνών.

Ιδιαίτερης μνείας χρήζουν οι τουαλέτες που καίτοι έχουν μέγεθος τουαλετών αεροπλάνου είναι όμως ένα πραγματικό μπιζουδάκι.

18 Ιουν 2017

Τετάρτη βράδι αποφασίζουμε δύο άτομα να φάμε σε κάποια ταράτσα του κέντρου λόγω της ζέστης και της άπνοιας που επικρατεί.

Περάσαμε από την Ανδριανού και καθώς είχε πολύ θόρυβο, είπαμε να πάμε στο 360. Η ώρα 21:30 και ανεβαίνοντας στον τελευταίο όροφο του κτιρίου μας ενημερώνουν πως δεν υπάρχει διαθέσιμο τραπέζι για φαγητό. Όντως είχε πολύ κόσμο η ταράτσα, τόσο ο χώρος του εστιατορίου όσο και του μπαρ. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση για καθημερινή...

Μας πρότειναν αν θέλουμε να περιμένουμε στο μπαρ πίνοντας ένα ποτό. Έτσι και κάναμε. Παραγγείλαμε από ένα μοχίτο και πριν το τελειώσουμε, περίπου δηλ σε 30 λεπτά, μας ενημέρωσαν πως ελευθερώθηκε τραπέζι.
Καθήσαμε λοιπόν στο τραπέζι, με ομολογουμένως φοβερή θέα.

Μας έφεραν νερό εμφιαλωμένο χωρίς να ερωτηθούμε.
Παραγγείλαμε:
Σαλάτα με θαλασσινά, πολύ ωραίο ντρέσσινγκ, με λαχανικά και αβοκάντο αν δεν κάνω λάθος, τα θαλασσινά όμως δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο σε γεύση, γαρίδες και κομμάτια καλαμαριού
Ριζότο με μανιτάρια, πολύ μέτριο πιάτο, ίσως περισσότερο λεμόνι από όσο έπρεπε
Σολωμό σουβλάκι, πολύ ωραίο πιάτο, ζουμερός ο σολωμός με ενδιάμεσα κομμάτια κολοκυθιού.
Ήπιαμε μία φιάλη μοσχοφίλερο Μαντινείας, σερβιρισμένο σε σαμπανιέρα
Το κόστος για τα παραπάνω ήταν 112 ευρώ, σχετικά καλή τιμή.
Θα ξαναπάω; Δεν είμαι σίγουρη, θα προτιμήσω να δοκιμάσω και άλλα εστιατόρια με θέα στην περιοχή.
Πάντως αν βρεθείτε στα πέριξ αξίζει μια επίσκεψη.