Cocktail bar και restaurant. Ανοιχτό καθημερινά μέχρι το βράδυ, με θέα προς όλες τις κατευθυνσεις.

21 Μαι 2017

Τρεις κουλτούρες συναντιούνται στο Μοναστηράκι, το κεντρικότερο σημείο της ζωής της Αθήνας.

Γιουσουρούμ: από τον Εβραίο έμπορο Ηλία με το επώνυμο Γιουσουρούμ. Η επίσημη ονομασία πλατεία Αβησσυνίας (βλ. κριτική του pass1 για Lalibela) δεν μπόρεσε ποτέ να νικήσει τη δημοφιλία της λαϊκής ονοματοδοσίας: το επώνυμο της οικογένειας των Εβραίων παλαιοπωλών με καταγωγή από τη Σμύρνη.

Επί της πλατείας Μοναστηρακίου είναι το τζαμί του Τζισταράκη. Βοεβόδα της Αθήνας στα 1759, ο οποίος καταδίκασε την Αθήνα σε επιδημία πανώλης καθώς προκειμένου να χτίσει το τζαμί του χρησιμοποίησε έναν κίονα για ασβέστη (είτε από την παρακείμενη ρωμαϊκή αγορά είτε από τους στύλους του Ολυμπίου Διός) απελευθερώνοντας έτσι μια αρχαία κατάρα.

Δίπλα είναι ο ναός της Παντάνασσας. Ο οποίος καίτοι αρχικώς ήταν ιδιωτικός ναός, του Νικόλαου Μπονεφατζή (να υπενθυμίσουμε ότι περισσότερα χρόνια είχαμε Βενετσιάνους και Φράγκους στην Αθήνα παρά Τούρκους), κατέληξε καθολικός ναός στο Μεγάλο Μοναστήριον, το οποίο όταν παρήκμασε κατέστη «Μοναστηράκι», με τις φορητές εικόνες του Κόντογλου στο τέμπλο. (Το ακαλαίσθητο καμπαναριό είναι προσθήκη του 1911)

Κάτω από την πλατεία ρέει ακόμη ο Ηριδανός, ένας εκ των τριών ποταμών της Αθήνας. Πήγαζε (και πηγάζει) από τον Λυκαβηττό και επειδή από την αρχαιότητα υπήρχε ο φόβος της πλημμύρας με ένα ποτάμι που διαρρέει την πόλη ήταν εγκιβωτισμένος από τότε. Αν ποτέ σταθείτε στο μέσον της πλατείας στήστε αυτί, θα ακούσετε το νερό να κυλάει κάτω από τα πόδια σας.
Τρεις θρησκείες και νερό. Πιο ιερό δεν έχει, nes pas?

Τι λείπει για να σκάσεις από ιερότητα; Φαγητό!

Θρη σίξτυ για ΠΡΩΙΝΟ λοιπόν στις οκτώμισι το πρωί με πείνες μεγάλες (για λόγους που δεν είναι της παρούσης βγήκαμε σαββατιάτικη τσάρκα κατά τις 7:00 πμ). Μια Αθήνα σχεδόν καθαρή και σχεδόν παρθένα. Σχεδόν αγνή. Θέα θεά και 13 ευρώ το κεφάλι για πρωινό μπουφέ ελευθέρας βοσκής κι επιλογής.

Εν τάχει οι επιλογές στο περίπου (όσες θυμάμαι): ομελέτα φούρνου με πιπεριές, βραστά αβγά, μπέικον, λουκανικάκια κοκτέιλ, ντοματίνια, ελιές, φέτα, παξιμάδια, διάφορα ψωμιά και ψωμάκια, τσουρεκάκι (στα μνημόσυνα είναι λιγότερο χημικό/λεμονάτο), κρουασανάκια βουτύρου, βούτυρο, μέλι, καλές μαρμελάδες και μερέντα, ζαμπονάκια-τυράκια του συρμού, φράουλες, ανανάδες και λοιπά «εξωτικά» φρούτα, πίτσα και κάτι μεταξύ ανοιχτού σάντουιτς και φοκάτσιας με τυρί και ντομάτα (φο-βε-ρό), πίτα (απροσδιόριστη, κάτι σαν ανοιχτή τυρόπιτα με λίγη ντομάτα, αρκετά καλή), ψητά λαχανικά που σίγουρα είχαν περισσέψει τουλάχιστον από το χθεσινό δείπνο, χαλβάς κι άλλα αρκετά γλυκά που δυστυχώς δεν με αφορούν και γι' αυτό δεν τα συγκράτησα, δημητριακά, γάλα και χυμός. Καφές φίλτρου αλλά και ό, τι άλλον καφέ επιθυμήσεις και ζητήσεις είναι εντός της τιμής (εγώ πήρα έναν αξιοπρεπή φραπέ).

Η ποιότητα και οι γεύσεις ήταν λίγο πάνω από το ΟΚ και πιο κάτω από το πρέπον πιστοποιώντας το δόγμα ότι θέα και φαγητό σπάνια παντρεύονται (βλ. συμβουλή νο 494 σε κριτική Dorfmeister για τη Λέσβο).

Service στενά μιλώντας δεν υπήρχε καθώς ήτο μπουφές. Αλλά η σάλα του πρωινού, που είναι κάτω από το άλλο που τρώτε και πίνετε, ήταν υπό την συνεχή επίβλεψη μιας ευγενέστατης και γλυκύτατης κοπέλας.

Λοιπά αξιομνημόνευτα χαρακτηριστικά:
Οι ορδές των νεόπλουτων Κινέζων δεν ξέρουν τι γεύση έχει το τσουρέκι. Εγώ ξέρω. Μια λίγο μικρότερη ποικιλία προς όφελος μιας λίγο καλλίτερης ποιότητας θα ήτο ευπρόσδεκτη.

Τα τυριά δεν πρέπει να μπαίνουν σε σημείο που να τα χτυπάει ο ήλιος.

Η θέα breathtaking και ο χώρος αρκετά καλός με ελαφρώς industrial / loft ατμόσφαιρα. Τεράστιες συρόμενες τζαμαρίες φροντίζουν για την απρόσκοπτη θέα στα ανωτέρω περιγραφέντα αλλά και στη Μαμά του δυτικού πολιτισμού: την Ακρόπολη των Αθηνών.

Ιδιαίτερης μνείας χρήζουν οι τουαλέτες που καίτοι έχουν μέγεθος τουαλετών αεροπλάνου είναι όμως ένα πραγματικό μπιζουδάκι.

18 Ιουν 2017

Τετάρτη βράδι αποφασίζουμε δύο άτομα να φάμε σε κάποια ταράτσα του κέντρου λόγω της ζέστης και της άπνοιας που επικρατεί.

Περάσαμε από την Ανδριανού και καθώς είχε πολύ θόρυβο, είπαμε να πάμε στο 360. Η ώρα 21:30 και ανεβαίνοντας στον τελευταίο όροφο του κτιρίου μας ενημερώνουν πως δεν υπάρχει διαθέσιμο τραπέζι για φαγητό. Όντως είχε πολύ κόσμο η ταράτσα, τόσο ο χώρος του εστιατορίου όσο και του μπαρ. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση για καθημερινή...

Μας πρότειναν αν θέλουμε να περιμένουμε στο μπαρ πίνοντας ένα ποτό. Έτσι και κάναμε. Παραγγείλαμε από ένα μοχίτο και πριν το τελειώσουμε, περίπου δηλ σε 30 λεπτά, μας ενημέρωσαν πως ελευθερώθηκε τραπέζι.
Καθήσαμε λοιπόν στο τραπέζι, με ομολογουμένως φοβερή θέα.

Μας έφεραν νερό εμφιαλωμένο χωρίς να ερωτηθούμε.
Παραγγείλαμε:
Σαλάτα με θαλασσινά, πολύ ωραίο ντρέσσινγκ, με λαχανικά και αβοκάντο αν δεν κάνω λάθος, τα θαλασσινά όμως δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο σε γεύση, γαρίδες και κομμάτια καλαμαριού
Ριζότο με μανιτάρια, πολύ μέτριο πιάτο, ίσως περισσότερο λεμόνι από όσο έπρεπε
Σολωμό σουβλάκι, πολύ ωραίο πιάτο, ζουμερός ο σολωμός με ενδιάμεσα κομμάτια κολοκυθιού.
Ήπιαμε μία φιάλη μοσχοφίλερο Μαντινείας, σερβιρισμένο σε σαμπανιέρα
Το κόστος για τα παραπάνω ήταν 112 ευρώ, σχετικά καλή τιμή.
Θα ξαναπάω; Δεν είμαι σίγουρη, θα προτιμήσω να δοκιμάσω και άλλα εστιατόρια με θέα στην περιοχή.
Πάντως αν βρεθείτε στα πέριξ αξίζει μια επίσκεψη.

04 Σεπ 2015

Επέλεξα τις 360 ΜΟΙΡΕΣ ψάχνοντας ένα ωραίο μέρος για να τραπεζώσω την οικογένεια για τα γενέθλια μου. Η επιλογή μου αυτή ήταν συνδεδεμένη με κάποιο ρίσκο, μια και για πρώτη φορά βρέθηκα να διαβάζω κριτικές από τις οποίες ούτε μία (! ) δεν προερχόταν από έμπιστο μέλος του ask4food. Τελικά όμως (σχεδόν) όλα πήγαν καλά και σπεύδω να σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.

Οι 360 ΜΟΙΡΕΣ βρίσκονται στην πλατεία Μοναστηρακίου, δίπλα από το σταθμό του ηλεκτρικού, στην αρχή του δρόμου που φιλοξενεί το γνωστό σε όλους γιουσουρούμ. Αν θέλετε να παιδευτείτε, πάρτε το αυτοκίνητο. Θα κάνετε άπειρες άσκοπες βόλτες, θα εκλιπαρείτε τα πάρκινγκ να σας δεχτούν και θα κινδυνεύσετε να φτάσετε με χάλια διάθεση. Η περιοχή, ειδικά το βράδυ, είναι τόσο ζωντανή, που αξίζει τον κόπο να την προσεγγίσετε βολτάροντας χαλαρά.
Κοιτώντας το απ’ έξω, το κτήριο δεν θα σας γεμίσει το μάτι, κατασκευή της δεκαετίας του 60, ποιος ξέρει ως τι έχει χρησιμοποιηθεί. Τώρα λειτουργούν, νομίζω, μόνο ο τρίτος όροφος και η ταράτσα.

Αν δεν σας βαστούν τα πόδια σας, υπάρχει ασανσέρ που θα σας ανεβάσει στον τρίτο, ο οποίος είναι περίκλειστος με τζαμαρία και προσφέρεται μόνο για ποτό. Μια ξύλινη σκάλα οδηγεί από εκεί σ’ έναν από τους πιο εντυπωσιακούς εξώστες του κέντρου της πόλης.

Από το σούρουπο και μετά θα εντυπωσιαστείτε, πρώτη δουλειά όλων άλλωστε, ντόπιων τε και αλλοδαπών, είναι να βγάλουν μπόλικες φωτογραφίες. Επειδή δεν είναι τόσο ψηλά όσο το CENTRAL ή το A FOR ATHENS, το βλέμμα αναρριχάται από την Πλάκα στον ιερό βράχο και γαντζώνεται στη φωτισμένη Ακρόπολη, μια κυριολεκτικά μαγευτική εικόνα.

Στην ταράτσα υπάρχουν τα λεγόμενα «καλά» τραπέζια (βαριά, σκούρα ξύλινα με αντίστοιχα καθίσματα), που είναι ρεζερβέ για όσους θέλουν να δειπνήσουν, αλλά και αρκετά τραπέζια ελαφρύτερης κατασκευής για πότες. Κυριακή βράδυ που επισκέφθηκα τις 360 ΜΟΙΡΕΣ τα πάντα ήταν κατειλημμένα, για φαγητό χρειάζεται οπωσδήποτε κράτηση. Κυρίαρχη ηλικία 20 με 30, χαμηλός φωτισμός, για να διαβάσεις τον κατάλογο θέλεις το φακό του κινητού σου.

Το σέρβις παίρνει ανενδοίαστα 4. Τόσο ο μετρ που χειρίζεται τις κρατήσεις, όταν τηλεφώνησα μέρες πριν, μου υποσχέθηκε το καλύτερο και ανετότερο τραπέζι, και κράτησε το λόγο του, όσο και η δεσποινίς που πήρε τις πολλαπλές παραγγελίες μας ήταν χαμογελαστή και αλάνθαστη, αλλά και οι απλοί σερβιτόροι ήταν, παρά την πολυκοσμία, πανταχού παρόντες.

Δεδομένου ότι οι 360 ΜΟΙΡΕΣ είναι κυρίως ποτάδικο, είναι σαφές ότι προσφέρει πολλά και διάφορα, αρκετά πρωτότυπα κοκτέιλ (9 με 11 ευρώ). Εμείς επιλέξαμε να συνοδεύσουμε το γεύμα μας ο καθένας με το δικό του κοκτέιλ, και όλοι μείναμε ευχαριστημένοι. Το δεύτερο ποτό ήρθε ολόιδιο με το πρώτο στο ίδιο ποτήρι και με την ίδια ακριβώς φροντίδα στην παρουσίαση, μπράβο στον ή στους μπάρμαν.
Η κουζίνα με τα πάνω και τα κάτω της.

Ο σταθερός κατάλογος περιέχει σνακ, σαλάτες, ορεκτικά, κύρια και γλυκά, ενώ υπάρχει και ένας αρκετά μεγάλος κατάλογος με πιάτα ημέρας. Οι τρεις σαλάτες που βάλαμε στη μέση (ελληνική 360 με ντακάκια, παντζαροσαλάτα με κατίκι, πράσινη με παστράμι Δράμας) ήταν η μία καλύτερη από την άλλη και ελκυστικές στην εμφάνιση, θα μπορούσε κάποιος που δεν πεινά πολύ να αρκεστεί σε μια σαλάτα. Τα κύρια πιάτα ελαφρώς απογοητευτικά, ειδικά τα στριφτά ζυμαρικά με φρέσκο (;) σολομό ή κοτόπουλο (πιάτα ημέρας). Όμως και το κριθαρότο με κουνέλι που πήρα εγώ δεν ξεπερνούσε το επίπεδο ενός sui generis γιουβετσιού.

Πιο ευχαριστημένος απ’ όλους αυτός που παρήγγειλε τη μπριζόλα, κι αυτό από μόνο του κάτι λέει. Ευτυχώς μετά το κύριο είχαμε χώρο και διάθεση να μοιραστούμε από ένα επιδόρπιο, και το πορτοκάλι σουφλέ μας αποζημίωσε πλήρως. Δεν είχε τύχει να ξαναδοκιμάσω, το βρήκα πραγματικά πρωτότυπο και τόσο γλυκό όσο χρειαζόταν για το κλείσιμο ενός δείπνου.

Νερό εμφιαλωμένο, ψωμί ήρθε, αφού ερωτηθήκαμε, ζεστό μαζί με κάποιο ντιπ και ένα σφηνάκι κρύα ντοματόσουπα τύπου γκασπάτσο. Ο λογαριασμός (κάθε πράγμα που ερχόταν στο τραπέζι συνοδευόταν από την αντίστοιχη απόδειξη) έφθασε τα 40 ευρώ το άτομο, όχι λίγα, αν συνυπολογίσουμε την ανεπάρκεια των κύριων πιάτων.

Ως συνολική εμπειρία όμως θετική προς απόλυτα θετική. Προτείνω τις 360 ΜΟΙΡΕΣ ανεπιφύλακτα είτε για ένα ελαφρύ δείπνο με σαλάτα και επιδόρπιο είτε για ένα ωραίο ποτό. Η Ακρόπολη φάτσα, ας πούμε, δωρεάν.

19 Αυγ 2015

Η Αθήνα τον Αύγουστο είναι παράδεισος καθώς μπορείς να μετακινηθείς με μεγάλη ευκολία σε όποιο σημείο της πόλης επιθυμείς χωρίς να χρειάζεται να ξεκινήσεις από την προηγούμενη ή να απαιτείται μια ώρα για εύρεση πάρκινγκ.

Με αυτά τα δεδομένα ξεκινήσαμε με την σύζυγο πριν μερικές μέρες να επισκεφτούμε το 360. Μια απλή περιήγηση στο διαδίκτυο αρκεί ώστε να δει κανείς την απίστευτη θέα που προσφέρει το μαγαζί. Ανεβαίνοντας στον 4ο όροφο του κτιρίου, η είσοδος του οποίου δεν σε προδιαθέτει για τίποτα θετικό, αντικρύζεις μια συμπαθητική ταράτσα. Προχωρώντας προς τα έξω βλέπεις ένα καλαίσθητο και περιποιημένο χώρο.

Παρότι προετοιμασμενος, δεδομένης της αναζήτησης στο διαδίκτυο που λέγαμε, η πραγματική έκπληξη έρχεται όταν γυρίσεις το κεφάλι σου δεξιά και αντικρύσεις την Ακρόπολη. Οι λέξεις αδυνατούν να περιγράψουν την σπάνια ομορφιά του τοπίου. Είναι η στιγμή που αντιλαμβάνεται κανείς την μοναδικότητα συγκεκριμένων σημείων της Αθήνας που είτε έχουμε ξεχάσει είτε θεωρούμε δεδομένα.

Ξεκινήσαμε με ένα χαλαρό ποτό το οποίο σε σύντομο χρονικό διάστημα μετετράπηκε σε φαγητό καθώς τα τραπέζια φαγητού, όπως συμβαίνει πάντα άλλωστε, έίχαν την καλύτερη δυνατή θέα. Ο ελάχιστος φωτισμός αναδείκνυε σε απόλυτο πρωταγωνιστή την Ακρόπολη και τον χώρο της αγοράς δημιουργώντας μια σχεδόν μυστικιστική ατμόσφαιρα.

Συνηθισμένος από αντίστοιχες περιπτώσεις στο παρελθόν, δεν είχα καμία απολύτως προσδοκία από την κουζίνα. Σε τέτοιες περιπτώσεις "τρως θέα" κάτι με το οποίο ήμουν απολύτως συμβιβασμένος αφού το περιβάλλον και τα καθαρά ποτά ήταν ήδη υπεραρκετά για να δώσουν ένα θετικό πρόσημο στην βραδιά.

Καθώς το φαγητό δεν ήταν η αρχική μας επιλογή αλλά προέκυψε στην συνέχεια, παραγγείλαμε δυο μόνο πιάτα και ένα γλυκό. Οι επιλογές μας ήταν ένα ριζότο με κουνέλι και σολωμός με μακαρόνια λαχανικών. Προφανέστατα άξιο σχολιασμού είναι το ριζότο το οποίο εξ' αρχής ακουγόταν εξαιρετικά ενδιαφέρον. Και ήταν...

Η πρώτη πηρουνιά πραγματικά με απογείωσε. Γεύτηκα κάτι απρόσμενα καλό και όντας σε κατάσταση σοκ προσπαθούσα επί ένα λεπτό να απομονώσω τις γεύσεις ώστε να προσδιορίσω τα συστατικά που έκαναν αυτό το πιάτο τόσο εύγεστο. Δεν τα κατάφερα καθώς κυριάρχησε η επιθυμία μου να γευτώ άλλη μια (και ακόμα μια μετά απο αυτήν) πηρουνια αυτού του θεσπέσιου πιάτου. Μόλις μετά βίας κατάφερε η γυναίκα μου να φάει λίγο χωρίς να χάσει κάποιο δάχτυλο.

Πραγματικά το πιάτο ήταν εξαιρετικό. Το απόλυτο σοκ ολοκληρώθηκε με το γλυκό.... Σουφλέ πορτοκάλι με συνοδεία παγωτού μαύρης σοκολάτας. Ούτε καν ασχολήθηκα με το παγωτό. Το σουφλέ ήταν μαγευτικό καταφέρνοντας να παραμερίσει ακόμα και το παγωτό εν μέσω καλοκαιριού. Δεν είναι και πολύ συνηθισμένο κάτι τέτοιο.

Ομολογώ πως δεν έχω ακόμα επιμερήσει τα 70 ευρώ που δώσαμε. Η συνολική παραγγελία ήταν 4 κοκτέιλ και τα φαγητά που έγραψα παραπάνω. Δεν ξέρω άν ήταν πολλά ή λίγα. Ξέρω πως άξιζε κάθε λεπτό του ευρώ που διέθεσα το βράδυ αυτό.

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια