Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη - 14:00-00:00 Παρασκευή και Σάββατο - 13:00-00:30 Κυριακή - 12:00-22:00 Δευτέρα κλειστά

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

17 Μαι 2017

Γκάζι: «18χρονα», «κάγκουρες», «κιτσαρία», «πλέμπα», «ιδανική περιοχή για να σου σπάσουν τον καθρέφτη όσο θα λείπεις από το αυτοκίνητο», «καφετέριες φοιτητικών παρατάξεων» κλπ κλπ κλπ. Αυτές είναι κάποιες από τις πρώτες σκέψεις μου όταν ακούω το όνομα αυτής της ειδεχθούς περιοχής.

Αν ψάχνεις όμως στο Ask4food για νέες γαστριμαργικές περιπέτειες για καιρό, θα δεις σιγά σιγά να μπαίνουν στη Wish List σου και μερικά εστιατόρια στον Κεραμεικό. Και τι να κάνεις? «Το καλό φαΐ θέλει θυσίες» θα σκεφτείς… Οπότε ναι, μια ηλιόλουστη Κυριακή κλείσαμε τραπέζι για 8 άτομα με την πιο αγαπημένη μου παρέα στο πρώτο, στη λίστα εστιατορίων στον Κεραμεικό, Ρακόρ.

Ρακόρ: «ρακή», «αποτυχημένο λογοπαίγνιο με βάση τη ρακή». Αυτές ήταν οι μόνες σκέψεις μου όταν πρωτοάκουσα το όνομα αυτού του μαγαζιού. Πλέον χάρη στην τέχνη του googling όταν ακούω τη λέξη ρακόρ σκέφτομαι ακόμη: «εξάρτημα που χρησιμοποιείται για συνδέσεις σε υδραυλικές εγκαταστάσεις» και «γιατί στο καλό να ονομάσουν το μαγαζί τους έτσι? Μάλλον γιατί συνδέουν τους ανθρώπους τόσο καλά όσο τα ρακόρ τους σωλήνες και όσο η Nokia τους πελάτες της».

Το πρώτο σοκ το βιώσαμε πριν βγούμε από το αυτοκίνητο. Πλησιάζοντας το Ρακόρ, παρατηρήσαμε πως ενώ βρισκόμαστε στον Κεραμεικό, άρχισαν να ξεπηδάνε στο μυαλό μας σπάνιες για την περιοχή σκέψεις όπως «ήσυχη γειτονιά», «νορμάλ άνθρωποι», «που είναι η πλέμπα?». Το μάτι πέφτει στην οδό: «Πλαταιών». Παρκάρουμε με σχετική ευκολία και βγαίνουμε από το αυτοκίνητο. Αρχίζουμε και περπατάμε. Βλέπουμε μια γεμάτη καφετέρια μα δεν ακούμε ντάπα ντούπα. «Μάλλον είμαστε μακριά», η πρώτη σκέψη. Πλησιάζουμε και από βαβούρα τίποτα. «Έχει διακοπή ρεύματος?», η επόμενη σκέψη.

-«Έχει τέτοια πλευρά το Γκάζι?», αναρωτήθηκα λίγα δευτερόλεπτα μετά..

-«Μάλλον ναι βλάκα κολλημένε», θα έπρεπε να απαντήσει μια φωνή από τον ουρανό..
Αντ’ αυτού μου είπα «κοίτα τι ανακάλυψες πάλι μάγκα μου».

Μπαίνοντας στο Ρακόρ αντικρίσαμε ένα προσεγμένο μαγαζί με σχετικά άνετα τραπέζια, καφενειακού τύπου καρέκλες και νεαρό κόσμο, γύρω στα 25-35, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Ο χώρος αρκετά προσεγμένος, χωρίς να είναι κάτι συνταρακτικό, βγάζει μια αίσθηση ζεστασιάς και ωθεί τον επισκέπτη να καθίσει όση ώρα θέλει και όχι μόνο για το κλασσικό δίωρο γεύμα.

Το σέρβις, από την άλλη, είχε μερικά θεματάκια. Από τα 3-4 άτομα που μας εξυπηρέτησαν με τα μισά είχαμε μια μικρή δυσκολία συνεννόησης, δεν έγιναν λάθη βέβαια, απλώς εισπράτταμε μια σχετική νευρικότητα η οποία μάλλον θα οφειλόταν στο ότι το μαγαζί ήταν φίσκα, εξ ου και η επιείκεια στη βαθμολογία.

Ο κατάλογος του Ρακόρ είναι όσο πιο γκουρμέ γίνεται για ένα μαγαζί που διατηρεί τιμές μέσου όρου. Από τις 13 σαλάτες και κυρίως που υπάρχουν στο μενού, μόλις για ένα πιάτο καταφέρνουν να χωρέσουν την περιγραφή του σε μια μόνο γραμμή (Σολομός φιλέτο με γλάσο σόγιας και μίσο και πουρέ σελινόριζας). Έτσι, δεν θα αναλωθώ στην ενδελεχή περιγραφή των πιάτων παρά μόνο στις περιπτώσεις που εντυπωσίασαν η απογοήτευσαν (δοκιμάσαμε περίπου τον μισό κατάλογο).

Εντυπωσίασαν:

•Πατάτες φρέσκιες τηγανητές με σάλτσα φέτας Καρδίτσας, θρούμπι και καπνιστή πάπρικα (4,5€). Μεγάλοι κύβοι πατάτας, τηγανισμένοι ιδανικά, με τέλειο συνδυασμό των μπαχαρικών και νόστιμη λευκή σάλτσα φέτας να τις λούζει. Το μόνο πιάτο που πήραμε και δεύτερη φορά. Προτείνονται για όλους. Καλή ποσότητα, αλλά πάντα θα θέλετε κι άλλες.

•Κοτομπουκιές με ψητά φιλετάκια από μπούτι κοτόπουλου Ιωαννίνων μαριναρισμένα σε ξανθιά μπύρα και μέλι, με τηγανητό ρύζι Θεσσαλονίκης και χειροποίητη μαγιονέζα λιαστής ντομάτας (6,5€). Ουφ τι ταλαιπωρία να γράψεις τα πιάτα τους. Αν σκεφτεί κανείς μάλιστα ότι το συγκεκριμένο πιάτο εξαφανίστηκε σε κλάσματα του δευτερολέπτου, πιο πολύ ώρα χρειάζεται να περιγραφεί παρά να φαγωθεί.

•Μπιφτέκια από 100% μοσχαρίσιο κιμά με χειροποίητη BBQ μαυροδάφνης, συνοδευόμενα από ρύζι με σταφίδες ή τηγανητές πατάτες (8,5€). Πολύ νόστιμα μπιφτέκια τα οποία, αφού ερωτηθήκαμε πως θέλουμε να ψηθούν, ήρθαν καλοψημένα και όχι καμένα. Η σάλτσα BBQ μαρμελάδιζε στην αίσθηση και συνδυαζόταν πολύ ωραία με τα μπιφτέκια και τις τέλειες πατάτες τους.

Απογοήτευσαν:

•Πρακτικά τίποτα δεν απογοήτευσε. Κανένα πιάτο δεν μας φάνηκε κακό. Από τα 12 πιάτα που πήραμε μόλις δύο μας φάνηκαν πιο μέτρια. Η πολύχρωμη βιολογική κινοα με λαχανικά σωτέ, κάσιους, πέστο μαϊντανού και κόκκινο κάρυ (7,5€) και το χοιρινό με μαύρη μπύρα, τζίντζερ και μήλο πάνω σε πουρέ πατάτας (8,5€). Και τα δύο αυτά πιάτα χωρίς να απογοητεύσουν, φάνηκαν λίγο πιο κάτω από τα υπόλοιπα γευστικά.

•Επίσης, δοκιμάσαμε σχεδόν όλες τις σαλάτες τους. Ενώ, πολύς κόσμος ξετρελάθηκε μαζί τους, προσωπικά ένιωσα κάτι να μου λείπει από τις γεύσεις τους. Κάτι πιο έντονο προς το αλμυρό, το ξινό ή το γλυκό να τις απογειώσει.

Αυτό ήταν τελικά και το αίσθημα που μου δημιούργησαν πολλά από τα πιάτα τους. Μολονότι ήταν αρκετά νόστιμα και προσεγμένα, υπήρχε μια σχετική ουδετερότητα στη γεύση τους. Μια έλλειψη γευστικής κορύφωσης. Εξ ου και το 3/4 στη γεύση.

Στην αρχή ήρθε νερό σε κανάτα και φρέσκο ψωμάκι που δυστυχώς δεν ξέρω πόσο χρεώθηκε καθώς δεν είδα την απόδειξη. Ο κατάλογος με τα ποτά περιέχει αρκετές επιλογές για όλα τα γούστα από καλές ποικιλίες κρασιού και άλλων αλκοολούχων (ήπιαμε λεύκο κρασί και ημίγλυκο και τα δύο πολύ ικανοποιητικά στα 4,5€ και 5,5€ το μισόλιτρο, αντίστοιχα).

Λυπητερή: τιμολογιακά το Ρακόρ ανήκει στον μέσο όρο των μαγαζιών του μέσου όρου. Με ένα ποσό γύρω στα 14-16€ θα χορτάσουν αρκετά καλά οι περισσότεροι επισκέπτες του. Μαζί με τα ποτά υπολογίστε 16-20€ το άτομο για γεύμα δύο ατόμων. Στην περίπτωση μας φάγαμε και ήπιαμε σε μέτριο βαθμό και πληρώσαμε 14 ευρώ το άτομο, αρκετά καλά για παρέα 8 ατόμων.

Τελικά από το Ρακόρ φύγαμε αρκετά ικανοποιημένοι. Όσα δοκιμάσαμε ήταν φρέσκα, σωστά μαγειρεμένα και είχαν μια γερή δόση πρωτοτυπίας, κάτι που λείπει από την πλειοψηφία των μαγαζιών στην Αθήνα. Αυτό που μας έλειψε ήταν ένα μικρό κερασματάκι στο τέλος για να κλείσει ακόμα πιο όμορφα μια πολύ ευχάριστη και ιδιαίτερη γαστρονομικά έξοδος. Θα επιστρέψουμε σίγουρα για να δοκιμάσουμε και άλλα από τα ευφάνταστα πιάτα τους και να ξαναχαλαρώσουμε από το ποιοτικό κρασί τους. Και ας είναι στο Γκάζι!

10 Μαι 2017

Το Ρακόρ με κέρδισε από την 1η επίσκεψη και πλέον έχει γίνει κάτι σαν στέκι μου, αφού τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα θα βρεθώ εκεί.

Ο χωρος είναι απλός βιομηχανικού τύπου και υπαρχουν λίγα ακόμα τραπεζάκια στον πεζοδρομο εξω από το μαγαζί. Η εξυπηρέτηση είναι πολύ φιλική.

Ο κατάλογος δεν είναι πολύ μεγάλος, με τον καιρό έχω ξεχωρίσει τα πιάτα που μου αρέσουν κ η παραγγελία είναι ψιλοστανταρ.

Δοκιμάζω πάντα τις σουπες τους και από τα υπόλοιπα θεωρώ ότι άξια δοκιμής είναι οι κοτομπουκές, το φαλαφελ ( πολυ ελαφρυ), το χοιρινό με την μπυρα. Πολύ ωραία είναι επίσης η σαλάτα με το παντζαρι.

Θα το πρότεινα σαν ιδανική λυση για κάποιον που θέλει να πιει χαλαρα το κρασάκι του με την παρεα του, συνοδευοντας το με μεζεδακια ή σε φασεις που βαριεσαι να μαγειρεψεις μιας και ειναι αρκετα οικονομικό.

22 Ιούλ 2016

Ειναι μερικες φορες που απορεις γιατι δεν εχεις επισκεφτει νωριτερα καποια μαγαζια. Τα σημαδια υπηρχαν αν και μια μικρη αντιθεση στις κριτικες των εμπιστων φιλων, μου ειχε δημιουργησει ενα μικρο αγχος και μαλλον ηταν ο λογος που ειχα αναβαλλει την επισκεψη μεχρι να βρεθει η καταλληλη παρεα.

Μια κυριακη λοιπον του ιουλιου, που ολη η Αθηνα ηταν για μπανιο ειπαμε να κανουμε τη διαφορα (και να αποφυγουμε την κινηση)και ετσι μεσημερι πηγαμε μια βολτα στο κεντρο.

Για το χωρο δε θα πω πολλα υπαρχουν ηδη αρκετες κριτικες που τον περιγραφουν εκτενως. Το μονο αρνητικο που την συγκεκριμενη μερα μας ενοχλησε ηταν η ελλειψη κλιματισμου, ευτυχως δεν ηταν τοσο ανυποφορη η ατμοσφαιρα και πιθανον να μην ειχαμε ενοχληθει αν δεν ειχαμε εγκαταστηθει εκει για 3 ωρες...
Η εξυπηρετηση αρκετα καλη απο εναν νεαρο, μας προτεινε πιατα, γιατι πραγματικα τα θελαμε ολα. Μια μικρη αστοχια μονο γιατι δεν ειχε την μπυρα που ζητησα. Ειχαμε και κερασμα στο τελος την ταρτα που πηραμε, ολα καλα.

Στα του φαγητου, πολυ ενδιαφερουσες οι επιλογες στον καταλογο.3 σαλατες, 8-9 ορεκτικα, και αλλες τοσες επιλογες στα κυριως. Εμεις δοκιμασαμε τη σαλατα με το τριμμενο παντζαρι, το καροτο και τους ξηρους καρπους (ευγευστη με σωστες ισορροπιες στη γευση, δροσερη καταλληλη για την μερα), τα ψητα πλευρωτους (σωστο ψησιμο, πολλες φορες ερχονται καμμενα ή αψητα, εδω ηταν ζουμερα και τα καρυκευματα τους τα εκαναν εναν απιστευτο μεζε), συνεχισαμε με ψαρι καπνιστο, νομιζω πεστροφα, με συνοδεια ταμπουλε(το πιατο αυτο ηταν αριστο, το ταμπουλε σπυρωτό και το ψαρι γευστικο και σε ικανοποιητικη ποσοτητα)τελος τις γνωστες κοτομπουκιες με ρυζι(το κοτοπουλο δε με ενθουσιασε αλλα το ρυζι με τη σως ηταν ωραιοτατο). Ειμασταν 3 ατομα και συνοδευσαμε το φαγητο μας με 3 μπυρες απο μικρες ελληνικες ζυθοποιες(εχει μεγαλη ποικιλια). Μαζι με δυο καφεδες και κερασμα μια εξαιρετικη ταρτα με σοκολατα καρυδα και χουρμαδες, νοστιμοτατη, δωσαμε 45ευρω.

Η ποιοτητα του φαγητου και ο γευστικος συνδυασμος κανουν το Ρακορ μια εξαιρετικη επιλογη, εαν συνυπολογισουμε τις τιμες που ειναι πολυ καλες, μπορει κανεις να το κανει και στεκι. Να σημειωσω οτι με 15ευρω περιπου το ατομο τρωει κανεις αρκετα καλα, το αλκοολ πιθανον να ανεβασει λιγο το ποσο.

Υ. γ. για αλλη μια φορα οι κριτικες με οδηγησαν σε ενα εστιατοριο που δυσκολα θα το εβρισκα διαφορετικα.
Υ. γ.2 Το παρκιγκ στην περιοχη ειναι αρκετα ευκολο.

01 Φεβ 2016

Σάββατο 30/1 αργά το μεσημέρι, βρίσκομαι με μια φίλη στον Κεραμεικό, στο ΡΑΚΟΡ (Ρ), το οποίο έχει τώρα σειρά μετά το γειτονικό του ΚΟΡΟΒΑ. Βεβαίως, το είχα επισκεφθεί προ τριετίας, αλλά τότε δεν ήμουνα χρήστης του site και ασφαλώς οι χώροι και τα μενού ανανεώνονται.

Για το μαγαζί αυτό, που άνοιξε το καλοκαίρι του 2011 και συμπληρώνει σύντομα την πρώτη του πενταετία, έχουν ήδη γράψει οι καλύτεροι φίλοι χρήστες, με πιο πρόσφατες κριτικές από τις έμπιστες tzia και indulge για να περιοριστώ μόνο στις φετινές δημοσιεύσεις. Λειτουργούν από Τρίτη με Κυριακή, μεσημέρι – βράδυ, αλλά την Κυριακή κλείνουν στις 8 μ. μ.

Πρόκειται για ένα μοντέρνο καφέ - μεζεδοπωλείο, με στοιχεία industrial και vintage, το οποίο έχει καμιά δεκαριά ξύλινα τραπεζάκια, ένα μοναστηριακό και ένα άλλο υπερυψωμένο για τις μεγαλύτερες παρέες των θαμώνων. Υπάρχουν τζαμαρίες τριγύρω, στο γωνιακό αυτό μαγαζί με αφίσες από πολιτιστικά και άλλα δρώμενα, καθώς και μωσαϊκά δάπεδα, που είναι ξανά στη μόδα. Αριστερά μπαίνοντας, δεσπόζει ένας μαυροπίνακας με τα πιάτα ημέρας και άλλες πληροφορίες και σχέδια, όπου την προηγούμενη φορά που πήγα ήτανε ζωγραφισμένη με κιμωλία μια ωραία ζωγραφιά με δυο καλλιτέχνες, ένα κιθαρίστα και ένα τραγουδιστή, στη θέση των οποίων τώρα υπήρχε κενό, υποθέτω για μια καινούργια τους έμπνευση. Όλα αυτά καθώς και άλλα μικροαντικείμενα (ένας καθρέφτης, κ. α. ) δίνουν μια ευχάριστη και χαλαρή νότα στον ψηλοτάβανο αυτό και συμπαθή χώρο, με την ανοιχτή κουζίνα.

Τα δύο WC τους, στο βάθος και αριστερά της ανοιχτής κουζίνας είναι προσεγμένα και καθαρά. Εξάλλου, η μουσική με στοιχεία τζαζ και ροκ, είναι στη σωστή ένταση, ώστε να μπορεί κανείς να απολαύσει τα φαγητό του, συνομιλώντας πολύ άνετα με τους φίλους του.

Ξέρετε τη μανία μου σχετικά με τις ονομασίες των χώρων, όταν μάλιστα δεν είναι άμεσα προφανείς. Το ρακόρ, λοιπόν, για όσους τυχόν το αγνοούν, είναι ένας υδραυλικό εξάρτημα, και συγκεκριμένα ένας μικρός μεταλλικός σύνδεσμος για την ένωση συνήθως 2 σωλήνων. Το ρακόρ είναι παράλληλα στην 7η Τέχνη, η κατάλληλη σύνδεση κινηματογραφικών πλάνων για τη δημιουργία οπτικής και ηχητικής συνέχειας. Πάντως, σε 2-3 σημεία του ΡΑΚΟΡ υπήρχαν σκίτσα με αυτά τα υδραυλικά ρακοράκια, για να τα εμπεδώσουν οπτικά όσοι τυχόν δεν τα γνωρίζουν!

Το ρακόρ λοιπόν, που ενώνει είτε πρακτικά αντικείμενα είτε κινηματογραφικές σκηνές, διαλέγετε και παίρνετε, ενέπνευσε και τα παιδιά του χώρου αυτού, που σκέφθηκαν να το ονομάσουν έτσι επειδή επιθυμούσαν να δημιουργήσουν ένα στέκι με ζεστή ατμόσφαιρα, που να ενώνει τους θαμώνες του, συμβάλλοντας και στη δημιουργία νέων γνωριμιών και διανοίγοντας τις προοπτικές ειδικά στους δύσκολους καιρούς μας. Ρακόρ, λοιπόν, για συνδέσεις, επανασυνδέσεις σχέσεων και συσφίξεις πάσης φύσεως!!

Τα παιδιά, ο ευγενικός Δημήτρης αλλά και μια κυρία, ήταν εξαιρετικά πρόθυμα και ευγενικά, το δε σερβίρισμα έγινε στους σωστούς χαλαρούς χρόνους, αφού προηγήθηκε νερό σε δικό τους όμορφο μπουκάλι, καθώς και ψωμί που δεν χρεώθηκε. Πήραμε κατά σειρά τα εξής πιάτα:

• Ένα χούμους από αρακά με τρίμματα τυριού φέτας σε μια πιατέλα. Εύγευστο και χορταστικό (4.50 €)

• Μια κρεμμυδόσουπα βελουτέ, εξαιρετικά πυκνή και νόστιμη, την οποία μας μοίρασαν σε δύο μικρά μπολάκια (4.50 €)

• Μισή μερίδα φαλάφελ (2 κομμάτια, με πίτες), αρκετά για ένα άτομο και νόστιμα, που συνοδεύονταν από 2 sauces ντομάτας και γιαουρτιού με μυρωδικά, καθώς και λίγη πράσινη σαλάτα (4 €)

• Ένα κλασικό burger -μέσα σε ζεστό και ολόφρεσκο ψωμί- με βάση το ρεβίθι, κάτι σαν φαλάφελ, με καραμελωμένα κρεμμύδια και τυρί cheddar. Επιλέξαμε, ως γαρνιτούρα, δροσιστική πράσινη σαλάτα. Πολύ καλό πιάτο, στα 6.50 €.

• Ήπιαμε μια κόκκινη μπύρα ΒΕΡΓΙΝΑ, 500 ml. και 5.80 βαθμών οινοπνεύματος, στα 3.50 €.

Ο λογαριασμός, στα 23 €, άξιζε σαφέστατα για την όλη εμπειρία μας, αυτό το ηλιόλουστο Σάββατο των Αλκυονίδων ημερών μας!

Κατά τα λοιπά, ο κατάλογος περιλαμβάνει φάβα ζεστή με κάππαρη, πατάτες τηγανιτές με παρμεζάνα, λαχανικά σχάρας, τρεις φρέσκες σαλάτες, μανιτάρια πλευρώτους, διάφορα burgers μοσχαρίσια, μπριζόλα χοιρινή, κοτομπουκιές με ρύζι αλλά και φιλέτο κοτόπουλο σχάρας, πανσετάκια σχάρας μαριναρισμένα, με πιπεριές Φλωρίνης, δυο-τρία πιάτα με ψαρικά, κ. λπ. Όλα τα εδέσματα έχουν τιμές μονοψήφιες και πραγματικά το ΡΑΚΟΡ έχει άριστο value for money, ασφαλώς 4 στα 4!!

Όσον αφορά τα ποτά τους, υπάρχουν 20 μπύρες, Lager, Μαύρες, Κόκκινες, Ale & Weiss, σε λογικές τιμές, από 2.50 μέχρι 6.50 € - για την Zeos Black Mak, που σας ανέφερα στην κριτική του γειτονικού μαγαζιού ΚΟΡΟΒΑ. Επίσης χύμα κρασί μισό λίτρο, λευκό – ροζέ – κόκκινο, γύρω στα 5 €, και αποστάγματα 200 ml. από 6.50-7.50 € (τσικουδιά, ρακόμελο και διάφορα ούζα).

Το μόνο αρνητικό ήταν η έλλειψη κεράσματος, που παρατηρείται συνήθως σε τουριστικές πιάτσες και γεμάτα μαγαζιά, αλλά το παραβλέπουμε λόγω της γενικά άρτιας εικόνας και της προσεγμένης δουλειάς τόσο του σεφ, Δημήτρη Ψαραδάκη, όσο και του ιδιοκτησιακού σχήματος που, όπως μάθαμε, επαυξάνεται και ανανεώνεται με την πάροδο του χρόνου.

Συμπερασματικά, το ΡΑΚΟΡ είναι ένα ευπρεπέστατο και τίμιο μαγαζί, ανάμεσα σε πληθώρα άλλων στην ευρύτερη περιοχή γύρω απ’ το Μεταξουργείο, του Ψυρρή, το Θησείο, τον Κεραμεικό εν προκειμένω, και στη συνέχεια, το Γκάζι, τον Βοτανικό κ. λπ. Στον τομέα της εστίασης, ευτυχώς, δεν υπάρχουν μονοπωλιακές ή ολιγοπωλιακές καταστάσεις…

Παρά την κρίση που συνεχίζεται δυστυχώς ακάθεκτη, τα εστιατόρια της Πρωτεύουσας συνεχίζουν κι αυτά ακάθεκτα να αυξάνουν σαν τα μανιτάρια!

Χάρη στο ask4food, όμως, που είμαστε όλοι μας, η αμηχανία επιλογής ενός εστιατορίου ανάμεσα σε χιλιάδες άλλα στην Αθήνα, ευτυχώς περιορίζεται, και έτσι, οι αξιόλογοι χώροι πάντοτε αναδεικνύονται, ενώ οι κόποι των αρμοδίων αργά ή γρήγορα επιβραβεύονται δεόντως!

Αυτό, άλλωστε, συνέβη και με το ΡΑΚΟΡ!!

22 Νοε 2016

Ρακόρ λοιπον..
Στην γλώσσα του κινηματογράφου η λέξη ρακόρ μεταφράζεται ως 'το ομαλό πέρασμα απο ενα πλάνο σε ενα άλλο' στην δική μας περίπτωση ήταν το πέρασμα απο μια παγωμένη βόλτα στο Μεταξουργείο σε ενα μέρος με καλό φαγητο και πολυ ομορφο περιβάλλον!!!
Είχα διαβάσει τυχαία κανά δυο κριτικές για το συγκεκριμένο μαγαζί και δεν κρύβω πως μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον! Χωρίς ιδιαίτερη σκέψη λοιπόν κράτηση 4 ατόμων στο εν λόγω μαγαζι για τις 21.30 ύστερα απο ενα πρώτο ποτό στον μπλε παπαγάλο!
Ας ξεκινήσουμε με τον χώρο. 4/4
Όμορφο μαγαζι, πολύ περιποιημένο, με λεπτομέρειες που δείχνουν μεράκι! Ο καναπές που καθόμασταν άνετος σε υπερυψωμένο σημείο, φτιαγμένος απο παλέτες με όμορφα πολύχρωμα μαξιλάρια!
Σύνολο θα υπήρχαν καμια δεκαριά τραπέζια και λίγος χώρος στο μπαρ για 4-5 ατομα! Αρκετά βιομηχανική διακόσμηση με τη λαδί απόχρωση να πρωταγωνιστεί. Αξίζει εδω να σημειώσω πως οι τουαλέτες ηταν πεντακάθαρες!
Εξυπηρέτηση 4/4.
Το service απαρτιζόταν απο 2 γυναίκες. Μια νέα κοπέλα και μια κυρία λιγο μεγαλύτερη! Γρήγορες, εξυπηρετικές, με αμεσότητα και ευγένεια! Θα προτιμούσα να τις έβλεπα λιγάκι πιο χαμογελαστές αλλά μπορεί να είχαν μια δύσκολη μέρα όποτε το παραβλέπουμε..!!
Οτι ζητούσαμε ύστερα απο 3 λεπτά βρισκόταν στο τραπέζι μας όποτε το 4 το κέρδισαν επάξια!
Τελευταίο αλλά σημαντικότερο το φαγητο! Μετά απο πολυ σκέψη καταλήγω στο 3/4.
Σύνολο δοκίμασα 9 πιατα (συμπεριλαμβάνοντας και το γλυκό) 3 απο τα 9 πιάτα δεν με ενθουσιάσαν ιδιαίτερα, τα υπόλοιπα 6 ομώς ητάν νοστιμότατα και εμπνευσμένα!
•Γευστικότατο ξεκίνημα με σαλάτα με λευκό και μωβ λάχανο, αβοκάντο, ξινόμηλο και μελόξυδο! Συνδιασμοί που αν δεν τους φας μαζι δεν μπορείς να πιστέψεις πως ταιριάζουν, αν το δοκιμάσεις ομως διαπιστώνεις πως πρόκειται για ένα εξαιρετικό πάντρεμα γεύσεων, με το αβοκάντο να ξεχωρίζει! 7,5€

•Χούμους αρακά με ταχίνι και φέτα! Εξαιρετικό!!! Ωραια υφή, με την φέτα να ταιριάζει απόλυτα, μιας και η αλμυρά της ισορροπεί τέλεια την γλυκύτητα του αρακά! Θα προτιμούσα να ήταν λιγάκι λιγότερο παγωμένο το χούμους, αλλά για λόγους συντήρησης προφανώς, μπαίνει ψυγείο όποτε πάσο! Η ωραιότερη εκδοχή χούμους που εχω δοκιμάσει.. μακράν! 5€

•Κοτοσαλάτα με σπιτική μαγιονέζα, πράσινο μήλο, πατάτα και λουίζα!
Ποσό μα ποσό νόστιμη;;; Βουτυρένια υφή με την παπατα να ταιριάζει πολύ! Μην σας φοβίζει η μαγιονέζα, ειναι πολυ ελαφριά! Η μοναδική μου ένσταση ειναι στην ποσότητα... 5€

•Πατάτες τηγανίτες κυβάκια με σάλτσα φέτας και θρουμπι. Διαφωνώ με το σχήμα της πατάτας, γιατί αντί να κυριαρχούν τα άλλα υλικά κυριαρχούσε η πατατίλα!
Μεγάλη μερίδα 4,5€

•Ντολμαδάκια με βιολογικό ελαιόλαδο! Νοστιμότατα, με το ρύζι καλοβρασμένο και τα μυρωδικά σε πολυ σωστή ποσότητα! 5€

•Πανσετάκια με καπνιστή ντομάτα και αραβικά πιτάκια! Περίεργο πιάτο... Η πανσέτα ηταν σερβιρισμένη σε λεπτά στικς αλλά παρόλα αυτά ήταν ζουμερή! Η γεύση της πέραν της ντομάτας σου έβγαζε κάτι σε κανελόγαρύφαλλο που πρωταγωνιστούσε επικίνδυνα... Παρότι αγαπώ αυτα τα μπαχαρικά δεν μου άρεσε σαν πιάτο. Τα πιτάκια στο πλάι καλή σκέψη! 6,5€

•Μπιφτέκια μοσχαρίσια με χειροποίητη σώς μπάρμπεκιου συνοδεία ρυζιού με σταφίδες! Για όσους αγαπούν το μοσχάρι πολυ νόστιμο... Το επιλέξαμε medium-rare αλλά και medium να το πάρετε είναι τόσο νόστιμος ο κιμάς που σίγουρα θα σας αρέσει! Το ρύζι πολυ νοστίμο αν και λίγο στεγνό. 8,5€

•Μαριναρισμενές κοτομπουκιές με τηγανιτο ρύζι και σώς μαγιονέζας- λιαστής ντομάτας!
Είμαι σίγουρη πως ειναι best sell πιάτο! Μου θύμισε χειροποίητο junk στη γεύση... το έφαγα με ευχαρίστηση αλλά δεν ξερω αν θα το ξανάπαιρνα! Σίγουρα θα μπορούσε να εχει λίγο κοτόπουλο παραπάνω και λίγο ρύζι λιγότερο!! 6,5€

•Και για το τέλος τάρτα σοκολάτας!!!
ΜΑΓΙΚΗ και σε αυτο το σημείο να τονίσω πως δεν είμαι γλυκατζού! Ελαφριά μους σοκολάτας με το πορτοκαλί να ξεχωρίζει με σε μια ταρτένια βάση βρώμης και άλλων δημητριακών! Προτείνεται με κλειστά ματια!! 5€

Απο ποτά επιλέξαμε τσίπουρο χυμα, πολύ καλό και χωρίς παρενέργειες την επομένη!
Φάγαμε αρκετά και διαφορετικά πιατα, καλοδουλεμένα και με προοπτικές...
Οσο για το vfm, 3/4.
Αν σε ορισμένα πιάτα δουλέψετε λιγο καλυτερα τις ποσότητες θα έχετε ενα ιδανικό αποτέλεσμα γεύσης-ποσότητας-τιμής!!
Σίγουρα θα ξαναπάω και μάλιστα συντομα.. αυτό το χούμους άλλωστε δεν ξεχνιέται ευκολα!
Καλές δουλειές ευχομαι!

03 Ιαν 2016

Θέλει η μουρλέγκω να κρυφτεί κι η χαρά δεν την αφήνει…..! Θα ξεκινήσω με αυτόν τον τρόπο την σημερινή μου κριτική παραφράζοντας τη γνωστή ρήση διότι μέρες που είναι, δεν κάνει να λέμε κακές λέξεις, άσε που υπάρχουν και παιδιά που διαβάζουν, όπως η δικιά μου, καλή ώρα!

Η μουρλέγκω στην προκειμένη περίπτωση όπως έχετε, ήδη, καταλάβει έξυπνά μου παιδιά είναι η υποφαινόμενη όσο για τη χαρά, έχει να κάνει με τη χτεσινοβραδινή, κοριτσίστικη έξοδο, στο Rakor.
Ξέρετε τώρα πως πάνε αυτά τα πράγματα…όλο λέγαμε να κανονίσουμε να βγούμε, όλο και κάτι προέκυπτε…. τελικά με αφορμή κάτι λιμπιστικές φωτογραφίες φαγητών που ανέβασε η μία της παρέας η οποία, παρεμπιπτόντως, αγαπά το συγκεκριμένο μαγαζί και με ευνοϊκές συγκυρίες, κανονίστηκε στο άψε σβήσε η έξοδος κι έτσι οι τέσσερις φιλενάδες έκαναν μια θριαμβευτική είσοδο χτες Τρίτη 29/12 κατά τις 8.

Το εστιατόριο, τώρα, στον Κεραμεικό βρίσκεται, σε κεντρικό σημείο είναι, εύκολο να το βρεις είναι, αλλά μη μου ζητάτε περισσότερες λεπτομέρειες αφού αφενός οδηγούσε η φιλενάδα κι αφετέρου είχαμε πιάσει την κουβέντα οπότε και δεν πρόσεχα πολύ γύρω μου. Πάντως η περιοχή είναι ζωντανή με γνωστά μαγαζιά γύρω τριγύρω και πολύ κόσμο να κυκλοφορεί άρα δεν εμπνέει καμία ανησυχία. Το πάρκινγκ τη συγκεκριμένη μέρα και ώρα απεδείχθη piece of cake δεν παίρνω όρκο όμως ότι αυτό αποτελεί τον κανόνα.

Για τον χώρο του μαγαζιού δεν έχω να πω πολλά αφού έχει ήδη περιγραφεί ακριβέστατα από τους λοιπούς φίλους που το έχουν επισκεφτεί. Σχετικά μεγάλος χώρος, βιομηχανικό στυλ χωρίς ιδιαίτερες διακοσμητικές παρεμβάσεις, χαλαρό περιβάλλον, ψαγμένοι θαμώνες, θα το χαρακτήριζα ως το απόλυτο hipster νέο-μεζεδοπωλείο. H μοναδική ένσταση που έχω αφορά στο μέγεθος των τραπεζιών τα οποία βρήκα σχετικά μικρά. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι παραγγείλαμε την Άρτα με τα Γιάννενα οπότε και μοναστηριακό να ήταν το τραπέζι πάλι δε θα μας έφτανε. Πάντως με μία καρέκλα που ιδιοποιηθήκαμε από διπλανό τραπέζι, με ένα σκαμπό που, ευγενικά, μας έφεραν τα παιδιά και με σωστή ροή των πιάτων δεν είχαμε κανένα πρόβλημα και βολευτήκαμε μια χαρά.

Όσον αφορά στο φαγητό τώρα, επειδή εμπιστεύομαι απόλυτα τη φίλη που το πρότεινε, ήμουν σίγουρη ότι δε θα έκρυβε δυσάρεστες εκπλήξεις χωρίς όμως και να περιμένω ότι θα έτρωγα τόσο καλά. Πραγματικά ότι κι αν δοκιμάσαμε ήταν από εξαιρετικό έως πολύ καλό. Χωρίς να διεκδικούν δάφνες πρωτοτυπίας, όλα τα πιάτα ήταν καλομαγειρεμένα, με καλές πρώτες ύλες, φρέσκα και με άριστη χρήση μυρωδικών και μπαχαρικών που τα έκαναν τελικά να ξεχωρίζουν. Ας δούμε όμως αναλυτικά αυτά που δοκιμάσαμε:

- 4 σούπες κολοκύθας με πορτοκάλι. Ότι και να πω είναι λίγο. Καυτές, σερβιρισμένες σε τεράστια μπολ, γλυκές από την κολοκύθα, πικάντικες από το κάρυ, ελαφρά όξινες από το πορτοκάλι ήταν ένα ποίημα.

- Σαλάτα ανάμεικτη που περιείχε άσπρο και μοβ λάχανο, κύβους ξινόμηλου, μαϊντανό και, νομίζω, φυλλαράκια φρέσκου κόλιανδρου, ντυμένη με μια λευκή sauce. Όταν την είδα να φτάνει μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι πρόκειται για μιας μορφής coleslaw η αλήθεια είναι όμως ότι δεν είχε καμία σχέση τελικά. Η sauce ήταν πολύ ελαφριά, δροσερή και ξινούτσικη. Οι υπόλοιπες δεν ξετρελάθηκαν, εμένα μου άρεσε αν και θα ταίριαζε καλύτερα σε μια πιο ζεστή μέρα κι όχι στην κρύα βραδιά του Δεκέμβρη που ζητούσε ένα πιο ζεστό comfort food.

- Φάβα. Ζεστή και βελούδινη με διακριτικές λεμονάτες νότες ετσι όπως μου αρέσει. Λιαστές ντοματούλες στην κορυφή και κάππαρη εξαιρετική. Ωραιότατη.

- Σπιτικά ζυμαρικά με μανιτάρια και κρέμα μυζήθρας. Αυτό ήταν πιάτο για τη βραδιά! Ωραιότατα βρασμένες οι μακαρούνες, τραγανά τα μανιτάρια και μια κρεμώδης σάλτσα με διακριτή τη γεύση της ξερής μυζήθρας που, προσωπικά, αγαπώ ιδιαίτερα.

- Πανσετάκια μαριναρισμένα. Ωραία, ζουμερά, χωρίς πολύ λίπος. Ελαφρά κοκκινωπά οπότε και εικάζω ότι η μαρινάτα τους είχε μέσα και ντομάτα, για τα άλλα μπαχαρικά δεν είμαι σίγουρη, πάντως το τελικό αποτέλεσμα ήταν νόστιμο και ελαφρύ.

- Πατάτες σε κυβάκια με sauce φέτας και τσιπς από κάποιο αλλαντικό, πιθανόν απάκι. Χορταστικό και πληθωρικό πιάτο που όμως λόγω της μεγάλης παραγγελίας δεν εκτιμήθηκε όπως θα έπρεπε και αφήσαμε αρκετό.

- 2 μερίδες κοτομπουκιές. Ναι καλοί μου φίλοι, δε μας έφτανε η μία…πήραμε δύο! Πιάτο που από ότι κατάλαβα αποτελεί hit του μαγαζιού. Όταν διάβαζα γιαυτό μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι πρόκειται για κοτομπουκιές τύπου Goodys….. ε λοιπόν, καμία σχέση φυσικά. Φιλετάκια από μπούτι κοτόπουλου που ήταν άρτια ψημένα και κρατούσαν τους χυμούς τους, αρωματικά και μπαχαρένια, με λεπτές γραμμές μιας γλυκομουσταρδένιας sauce που συνοδεύονταν από άγριο ρύζι με μαυροσούσαμο. Εξαιρετικό πιάτο, από τα πιο ωραία πιάτα κοτόπουλου που έχω φάει.

- Για το τέλος διαλέξαμε τις νηστίσιμες, παρακαλώ πολύ, τάρτες με σοκολάτα και κρέμα καρύδας. Πρωτότυπο επιδόρπιο του οποίου η βάση είναι ωμή και μοιάζει με μπάρα δημητριακών ενώ η αφράτη κρέμα σοκολάτας είναι απίστευτα ελαφριά και γευστική.

Όλα τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από 1,5 λίτρο κόκκινου αγιωργήτικου που ήταν αρωματικό, ελαφρύ και χωρίς παρενέργειες την επόμενη μέρα, μιας μπύρας και μιας λεμονάδας, αν έχετε τον Θεό σας, για το παλιμπαιδίζον μέλος της παρέας. Στην αρχή μας έφεραν ψωμάκι από το οποίο δεν δοκίμασα για να έχω άποψη αφού το πήρε εργολαβία η μία φιλενάς η οποία το έφαγε με τη σούπα της. Με τι λαϊκές έχω μπλέξει Χριστέ μου!

Η εξυπηρέτηση από τα παιδιά που μας ανέλαβαν, ειδικά του νεαρού κυρίου, ήταν άμεση, χαμογελαστή και φιλική χωρίς να χάνεται το μέτρο. Όπως ακριβώς έπρεπε για το συγκεκριμένο μαγαζί το οποίο, σημειωτέον. ήταν φίσκα, με κάποια τραπέζια να γεμίζουν δύο φορές, οπότε η κράτηση κρίνεται απαραίτητη.

Ο λογαριασμός στο τέλος ήταν το κερασάκι στην τούρτα αφού για όλα αυτά που φάγαμε και σημειώστε ότι οι μερίδες είναι από επαρκείς έως μεγάλες, κληθήκαμε να πληρώσουμε 75 ευρώ. Εξαιρετικό vmf για μεγάλη ποσότητα φαγητού και νοστιμότατες γεύσεις.

Επειδή γνωρίζω τι λαγωνικά είστε μια προσεκτική ανάγνωση προηγούμενων και επόμενων κριτικών, θα σας αποκαλύψει την ταυτότητα των παλιοκόριτσων που με ξενύχτησαν. Τις ευχαριστώ από καρδιάς για το υπέροχο βράδυ που μου χάρισαν και με έκαναν να αποχαιρετήσω τόσο γλυκά, χαρούμενα, νόστιμα κι ανέμελα το 2015 με την υπόσχεση να κάνουμε παρέα ποδαρικό στις κριτικές και το νέο έτος.
Εύχομαι σε σας και τους αγαπημένους σας μια νέα χρονιά, γεμάτη αρώματα, υγεία, χαμόγελα και νοστιμιά.

Ευτυχισμένο το 2016!

24 Σεπ 2016

Μεσημερι Σαββατου, παρεα τριων ατομων, μαζι με την μικρη μας κορη, περναμε για πρωτη φορα την πορτα του rakor..
Την περιοχη δεν την γνωριζω πολυ καλα, το παρκαρισμα αποδειχθηκε πολυ ευκολη υποθεση, δεν γνωριζω βεβαια αν αυτος ειναι ο κανονας..
Ο χωρος του εστιατοριου, εχει περιγραφει απο αλλους φιλους που το εχουν επισκεφθει, ψηλοταβανος, μοντερνος, χωρις βεβαια κατι που να σε εντυπωσιαζει..
Για την κουζινα και τις τιμες του, ειχα ακουσει πολυ καλα σχολια, δεν μπορω να πω ομως πως επιβεβαιωθηκαν..
Η παραγγελια μας:
Κοτοσαλατα, περιειχε μηλο μεταξυ αλλων, καλη γευση, μικρη ποσοτητα,5€..
Μανιταρια πλευρωτους, τιποτα ιδιαιτερο, μανιταρια ψημενα, ουτε βαλσαμικο ουτε τιποτα.. Μικρη μεριδα,6,5€..
Πατατες με κρεμα φετας, κυβακια πατατας, χωρις πολυ λαδι, θα ηθελα πιο εντονη την κρεμα φετας,4,5€..
Πανσετα, λεπτοκομμενη, ωραια μαριναρισμενη και μαλακη, συνοδεια αραβικης πιτας. Πολυ μικρη ποσοτητα για τα 6,5 ευρω που κοστιζει..
Στριφταρια με κιμα μανιταριων και μυζηθρα. Κιμας δεν ηταν, ηταν απλα μανιταρια, παρολαυτα, μαζι με τα λαχανικα και τη μυζηθρα συνεθεταν ενα ωραιο πιατο,7,5€..
Τελος μπουτι κοτοπουλο μαζι με ρυζι. Πολυ ωραιο και μαλακο το κοτοπουλο, τεσσερα κομματακια βεβαια, περιχυμενο με μια ωραια σως, εξισου γευστικο και το ρυζι,8€..
Για αυτα, μαζι με τεσσερις μπυρες Βεργινα, ο λογαριασμος ηλθε στα 47€.
Μας προσφερθηκε ψωμι χωρις καποιο συνοδευτικο ντιπ καθως και νερο βρυσης.
Ο κυριος που μας εξυπηρετησε ευγενεστατος, αν και δεν μας εφερε ποτηρια για τις μπυρες, παρα μονο αυτα που ειχαμε για το νερο..
Συμπερασματικα, δεν γνωριζω αν κατι εχει αλλαξει στο μαγαζι, ως προς τα πιατα η' τις τιμες του, παντως δεν μπορω να πω οτι μειναμε ιδιαιτερα ικανοποιημενοι απο το τελικο αποτελεσμα, αν και ισως ειχαμε αρκετες προσδοκιες, λογω των καλων σχολιων που ειχαμε ακουσει..
Στα θετικα του η μεγαλη ποικιλια σε μπυρες και αποσταγματα, που συνηθως δεν συναντας αλλου..

11 Απρ 2016

Η περιοχή του Κεραμεικού -Μεταξουργείου τα τελευταία χρόνια έχει εκτοξευθεί γαστρονομικά, με πολλά -πάρα πολλά καινούργια μαγαζιά για όλα τα γούστα, τις εθνικές κουζίνες και τα βαλάντια.

Ομως δεν πολυασχολούμουν με αυτή: δεδομένου ότι η δουλειά μου βρίσκεται εκεί, δεν μ' ενθουσίαζε η ιδέα να ξαναγυρίσω εκεί το βράδυ, ούτε να παρατείνω την παραμονή μου σε αυτή μετά τη δουλειά. Η αλήθεια είναι πως όσες -λίγες- φορές το έκανα, δεν απογοητεύθηκα. Και ήρθε η σειρά του Ρακόρ, που οι καλές κριτικές του σάιτ το είχαν εδώ και καιρό τοποθετήσει στη wish list μου.
Βράδυ Παρασκευής, με ούτε 10' λεπτο περπάτημα από το μετρό Κεραμεικός, λίγο μετά την Ιερά οδό, στην οδό Πλαταιών, εκεί είναι το -βαμμένο φυστικί- Ρακόρ, Απ' έξω ακόμα φαίνεται το λίγο αρτιστίκ και το "εναλλακτικό" του εγχειρήματος - το λέω με την καλή έννοια. Το μαγαζί είναι γωνιακό, όλο τζαμαρία, με πολλές κολλημένες αφίσσες από ένα σωρό καλλιτεχνικά εβέντς.

Σε ορατή θέση και το σηματάκι με τα εύσημα από το tripadvisor. Πάμε μέσα: μεγαλόυτσικος και περιποιημένος χώρος, ευάερος και ψηλοτάβανος, με φυσιολογικές αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών, με το φυστικο-βεραμάν-ελί χρώμα να κυριαρχεί και στο εσωτερικό, όπου σχεδόν ο μισός αριστερός τοίχος χρησιμοποιείται σαν μενού για τα πιάτα ημέρας (τα οποία δεν δοκιμάσαμε τη μέρα αυτή κι ας είχανε μανιταροσουπα βελουτέ για την οποία τρελλαινομαι) και δεξιά είναι το μπαρ και η ημιανοιχτή κουζίνα. Η αίσθηση του όλου χώρου είναι λίγο industrial (αν κοιτάξεις προς τα πάνω- φωτιστικά και αεραγωγοί), κάπως ρετρό αν κοιτάξεις προς τα κάτω (μωσαϊκό πάτωμα) και ελαφρώς χιψτερίζουσα αν κοιτάξεις προς τα μέσα (ο κόσμος) με το όλον αποτέλεσμα να είναι ανάλαφρο, συμπαθητικό και ευχάριστο.

Μπάινοντας στο μαγαζί, ενώ είχαμε κλείσει τραπέζι δια παν ενδεχόμενο, λόγω Παρασκευής, κοντοσταθήκαμε και περιμέναμε να έρθει κάποιος να μας εξυπηρετήσει. Οι αρμόδιοι κουβέντιαζαν στο μπαρ, και σημειώθηκε μια σχετική καθυστέρηση μέχρι να πλησιάσει κάποιος -είχαμε ήδη εμείς αρχίσει να κινούμαστε προς ένα άδειο τραπέζι από μόνοι μας. Τελικά καθήσαμε, και βλέποντας τον όχι και τόσο εκτεταμένο αλλά σίγουρα αρκετά ενδιαφέροντα κατάλογο, αποφασίσαμε να παραγγείλουμε μόνο ορεκτικά και σαλάτες, που μας φάνηκαν ωραία, για να δοκιμάσουμε όσο γίνεται περισσότερα. Μ' αυτό το πνεύμα λοιπόν, κινηθήκαμε σε:

- Σαλάτα μιξ, με κόκκινο και άσπρο λάχανο, μαϊδανό, ξινόμηλο και δεν θυμάμαι τι άλλο (σίγουρα και κάτι άλλο) με ένα υπόλευκο ντρέσσινγκ που λογικά έχει και μαγιονέζα μέσα - μου άρεσε πολύ, πολύ μεγάλη ποσότητα
- Πατατες τηγανητές σε μικρά κυβάκια με σως φέτας, καπνιστή πάπρικα. ΔΙαφορετικές, αρκετά νόστιμες αν κ μας φάνηκαν πιο λαδερές από όσο θα μας άρεσε- θα τις θέλαμε πιο ξεροτηγανησμένες.
- Πανσετακια μαριναρισμένα (νομίζω με πιπεριά), με πιτούλες δίπλα. Λεπτά και καθόλου λιπαρά, ωραίος μεζές.
- Λουκάνικο Δράμας. Τρία στη μερίδα, νοστιμότατα.
- Τηγανιά μανιταριών -αν και τα μανιτάρια μου αρέσουν πάρα πολύ αυτή η τηγανιά ήθελε λίγη ένταση παραπάνω. Δεν ξέρω, σκόρδο ίσως, ή καναδυό στάλες τρουφόλαδο.
Αυτά, μαζί με 2 μπουκαλάκια χανιώτικης ρακής, μας στοίχισαν €36 για τους δύο. Πολύ λογικά, συνεκτιμώντας ποιότητα, ποσότητα και στυλ χώρου.

Κέρασμα στο τέλος δεν υπήρξε, και η απόδειξη κόπηκε κανονικά. Το κάπνισμα επιτρέπεται -διακριτικά- σε όλο το μαγαζί. Θα το πρότεινα για μια αξιοπρεπή και σχετικά χαμηλού προϋπολογισμού έξοδο.

20 Οκτ 2015

Πρίν απο κάποιους μήνες μια παρέα 7 ατόμων με αφορμή τα γένεθλια ενός απο τους 7, μου ανέθεσαν να βρώ το εστιατόριο που θα φάμε. Με αφορμή την πολύ καλή εντύπωση για το Rakor απο το Pontiki στην συνάντηση μας στο Ταξιδευόντας και διαβάζοντας τις κριτικές απλά για να δώ το ύφος της κουζίνας, χωρίς δεύτερη σκέψη έκανα άμεσα την κράτηση για Κυριακή μεσημέρι. Πήρα στον λαιμό μου τελικά την υπόλοιπη παρέα!!!

Χώρος(2/4):

Ένα μαγαζί που απέξω δεν σου γεμίζει το μάτι (συμβαίνει συχνά αυτό σε μαγαζιά δηλαδή απ´εξω πανούκλα και απο μέσα κούκλα όπως βέβαια και το αντίστροφο). Μέσα όμως πάλι το μαγαζί μου θύμισε πολύ φοιτητό-κατάσταση με τον απλοϊκό χώρο του, που είχε στύλ Εξαρχιώτικου μαγαζιο αλλά το σέβομαι καθώς πρέσβευε κάτι συγκεκριμένο το οποίο εμένα απλά δεν μου αρέσει. Τα τραπέζια αρκετά αραιά το ένα με το άλλο. Φθηνο-κατασκευή με σίδερο και μια τάβλα. Καρέκλες περίπου στο ίδιο στύλ άβολες. Παλιά σιδερένια τζαμαρία γεμάτη αφίσες των διαφόρων πολιτιστικών δρώμενων της πόλης.

Νομίζω ότι σας έδωσα μια εικόνα του πώς είδα εγώ τον χώρο αλλά για πιο πολλές λεπτομέρειες ανατρέξτε στην κριτική του Ποντικιού (Pontiki) είναι πάντα περιγραφικότατη με ωραία γραφή.
Να κλείσω με το πάρκινγκ που είναι εξαιρετικά δύσκολο στην περιοχή.

Γεύση (2/4):

Το μενού μικρό, κάτι που αρχικά βρήκα θετικό αλλά με δημιουργικές προτάσεις. Απο την μία είμασταν αρκετά άτομα (και φαγανά! ) και πήραμε αρκετά πιάτα για να δοκιμάσουμε, απο την άλλη όμως έχουν περάσει περίπου 6 μήνες και μιάς και δεν σημείωσα τα πιάτα (μια τακτική που αντέγραψα απο τον fratello και συχνά χρησιμοποιώ πλέον για να θυμάμαι τα πιάτα και τις εντυπώσεις μου απο αυτά) θα περιγράψω δυστυχώς μόνο όσα θυμάμαι, βέβαια τις εντυπώσεις απο το φαγητό κτλ τις έχω καλά στο μυαλό μου (μου έχουν αφήσει τραύματα!! ) αλλά ρώτησα και την γυναίκα μου που ήταν μαζί μου.

Σαλάτες πράσινες (καλές, φρεσκοκομμένες, βαθμολογία 7/10)

Πατάτες τηγανιτές σε κυβάκια με μια σάλτσα φέτας (πολύ νόστιμες, πήραμε 3 τουλάχιστον, βαθμολογία 8/10)

Φάβα (δέν άρεσε πολύ την βρήκανε μέτρια, εγώ δεν δοκίμασα καθώς δεν την τρώω, βαθμολογία 5.5/10)

Μπιφτέκια σκέτα σχάρας (πλακουτσωτά, λίγο λεπτά με τυρί κίτρινο εάν δεν κάνω λαθός απο πάνω, στην καλύτερη το λές μέτρια γευση, μου θύμισε μπιφτέκι Goodys, βαθμολογία 5/10)

Κοτομπουκίες με το άγριο ρύζι (οκ καλό, τίποτα το σπουδαίο, βαθμολογία 6.5/10)

Μπέργκερ (μετριότατο, καμμία γεύση που να σου μένει, βαθμολογία 5/10)

Χοιρινή μπριζόλα (οκ φυσιολογική σε γεύση, τίποτα το σπουδαίο αλλά ούτε το μεμπτό, βαθμολογία 6.5/10)

Πανσετάκια χοιρινά (επίσης τα ίδια, Δηλαδή μέτριο πρός ψιλό-καλό, βαθμολογία 6.5/10)

Εξυπηρέτηση. (3/4):

2 άτομα στην εξυπηρέτηση, νέα ευγενικά αλλά σου έδιναν μια εντύπωση οτι ήταν αδιάφοροι, ότι είχαν ένα ύφος κάπως απόμακρο. Νερό σε κανάτα φυσικά, δεν νομίζω ότι σε τέτοιο μαγαζί θα σέρβιραν εμφιαλωμένο!!!

Τα κυρίως ήρθαν με μια σημαντική χρονική διαφορά το ένα απο το άλλο, κάτι που δεν το θεωρώ σωστό και με ενοχλεί κυρίως για μια διαφορά πάνω απο 10 λεπτά.

Value for money (2/4):

Οκ είναι φθηνό, μιλάμε όντως για 15 ευρώ το άτομο, με ποτά, αλλά όπως έχω ξαναπεί το ευτύχημα θα ήταν να είχε φοβερό φαγητό και να ήταν γενικά φτηνό ή φτηνό για την γεύση και την ποιότητα που φάγαμε.
Δεν προσέφερε ούτε γευση, ούτε φοβερό χώρο και εξυπηρέτηση άρα επιεικώς του βάζω 2/4.

Συμπέρασμα:

Το Pontiki είναι αξιόπιστος κριτής και γνώστης οπότε έλεγα ότι απλά έτυχα σε μια κακή μέρα και είχα σκόπο να το ξανά-επισκεφθώ πρίν γράψω την κριτική μου.

Τελικά όμως διάβασα την κριτική του επισης πολύ έμπιστου φίλου Vaggeli και αποφάσισα ότι δεν θα το ρισκάρω να ξαναπάω και ότι μάλλον μετά τις επισκέψεις του Ποντικού δεν υπήρξε μια κακή μέρα όταν το επισκέφθηκα, αλλά μάλλον ήρθε ο βαρύς χειμώνας για το μαγαζί αυτό. Εύχομαι να ήρθε η Άνοιξη απο τότε ή να έρθει στο μέλλον!!!

11 Ιαν 2016

Και ναι λοιπόν... Ήρθε εκείνο το βραδάκι καθημερινής στο τέλος του Δεκέμβρη που περίμενα πως και πως...
Έξοδος κοριτσοπαρέας για φαγητό! Και τί παρέα! Και τί φαγητό!

Η επιλογή του μαγαζιού έγινε βάσει μιας critical ερώτησης: "Πού έχει ωραίες σούπες;".
Η σύνθεση της παρέας και η ώρα και μέρα επιλέχθηκαν πιο γρήγορα, αλλά το αποτέλεσμα δικαίωσε τους πάντες...

Πότε ήταν 8 το βραδάκι που είδαμε την πινακίδα του Rakor, πότε περασμένα μεσάνυχτα που αποχαιρετιστήκαμε ανανεώνοντας το ραντεβού, ούτε που το κατάλαβα. Θα ήθελα να διαρκέσει περισσότερο, αλλά κάποιες δουλεύαμε την επόμενη. Δεν μπορώ να πω το ίδιο για κάποιες άλλες αχαΐρευτες...

Πάμε πιο αναλυτικά.
Εξαρχής δεν είχα άγχος που θα αφήσω το αυτοκίνητο και δε διαψεύστηκα, καθώς βρήκαμε parking αμέσως σε απόσταση 20 μέτρων από το μαγαζί.

Όλες πιστές στο ραντεβού μας, με 5 λεπτά διαφορά διαβήκαμε την πόρτα του Rakor που ήταν αρκετά για να περιεργαστούμε το χώρο. Μονολεκτική περιγραφή. "Εναλλακτικός".

Ο χώρος, η ατμόσφαιρα, οι άνθρωποι, όλα χαλαρά κι ωραία. Όσοι έχουν διαβάσει κριτικές μου, θα έχουν διαπιστώσει ότι ο χώρος είναι το τελευταίο πράγμα που με απωθεί ή με τραβάει σε ένα μαγαζί. Ο συγκεκριμένος μου άρεσε, χωρίς να ξετρελαθώ, αλλά αυτό που θα στοιχίσει μια ντοματούλα είναι η θερμοκρασία του. Βρείτε κάποια λύση παιδιά για το χειμώνα, γιατί όσο νόστιμο φαγητό και να σερβίρετε, δεν το απολαμβάνουμε 100% όταν κρυώνουμε, ακόμα και μετά από αλλαγή τραπεζιού.

Το κρατημένο 4άρι τραπέζι μας είχε το πλεονέκτημα να είναι μεγάλη ροτόντα, αλλά το μειονέκτημα να βρίσκεται πλησίον της εισόδου. Καταλαβαίνετε ότι ως έξυπνα κορίτσια αντιληφθήκαμε αμέσως τί θα επακολουθήσει, οπότε θυσιάσαμε το ευρύχωρο τραπέζι για ένα πιο ζεστό. Τα δύο παιδιά που ανέλαβαν την εξυπηρέτησή μας κατά τη διάρκεια του δείπνου μας ήταν ευγενικά, άμεσα, σωστά στη δουλειά τους και προπαντός απροσποίητα χαμογελαστά!

Κι έρχεται η στιγμή της παραγγελίας...

- 4 σούπες κολοκύθας με πορτοκάλι. Προσπαθήστε να φανταστείτε πόσο εύγευστη μπορεί θεωρητικά να είναι μια σούπα. Πόσο ταιριαστά μπορεί να είναι τα υλικά που τη συνθέτουν. Πόσες διαφορετικές γευστικές εκρήξεις μπορούν να υπάρξουν μόνο σε μια μπουκιά. Υψώστε τη σκέψη σας στον κύβο- όχι μόνο στο τετράγωνο- και voila το αποτέλεσμα που σερβίρεται απλόχερα σε ψηλό και βαθύ μπολ στο Rakor! Εκείνη τη μαγική στιγμή που τη δοκίμασα, άρχισα να δικαιολογώ έναν-έναν όοολους τους ηλικιωμένους που ρουφάνε με μανία την ψαρόσουπα στα μνημόσυνα και ήμουν τόσο κοντά στο να τους μιμηθώ... Φευ! Πως να ρουφήξεις τη σούπα με την πρωτευουσιάνα δίπλα σου... Εδώ η άλλη μετά βίας γλίτωσε το λιθοβολισμό σε δημόσια πλατεία για το αμάρτημα να βουτήξει το ψωμάκι της στη σούπα. Τέλος πάντων, ου μπλέξεις...

- Ανάμεικτη σαλάτα. Δική μου επιλογή για την οποία δεν είμαι και τόσο περήφανη. Περίμενα ποικιλία πράσινων λαχανικών με κάποια ελαφριά sauce και η σαλάτα που ήρθε, τουλάχιστον οπτικά, έμοιαζε με αυτό που βάζει στα σάντουιτς το βρώμικο στην πλατεία Μαβίλη "για να γλιστράει". Κάποια πιο γενναία που δοκίμασε πρώτη είπε ότι δεν είναι όπως φαίνεται και είχε δίκιο. Ήταν πιο δροσερή, όμως και πάλι δε με ικανοποίησε.

- Φάβα. Απλά υπέροχη, δεμένη γεύση, ιδανική εκτέλεση. Άπλωσα στο ψωμάκι μου (κρυφά από τη διπλανή μου που τρώει τα παϊδάκια με το μαχαιροπήρουνο) και την ευχαριστήθηκα μέχρι τέλους.

- Σκιουφιχτά με μανιτάρια και κρέμα μυζήθρας. Αρκετά πρωτότυπο αν και απλό στα συστατικά του πιάτο, έκρυβε όμως παραδοσιακή κρητική γεύση. Έντονο το άρωμα της μυζήθρας, άφαντο το αντίστοιχο του μανιταριού. Αν δεν πετύχεις μανιτάρι στην πηρουνιά, δεν καταλαβαίνεις ότι υπάρχει στο πιάτο. Μου άρεσε πολύ. Ακόμα περισσότερο στη διπλανή μου και άρχισαν να μου γεννώνται σιγά σιγά απορίες για το πότε έφτασαν τα σκιουφιχτά και η μυζήθρα στην πρωτεύουσα. Homework.

- Μαριναρισμένα πανσετάκια. Υπέρ το δέον κατά την προσωπική μου γνώμη καρυκευμένες οι λωρίδες της κατά τα άλλα σωστά ψημένης και ζουμερής πανσέτας. Παρ' όλα αυτά, αξιοπρεπές πιάτο.

- Τηγανητές πατάτες με sauce φέτας. Η αλήθεια είναι πως αυτό το πιάτο με απογοήτευσε. Η εμφάνισή του με προκατέβαλε θετικά, η γεύση όμως δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου. Μη σας πάρω στο λαιμό μου όμως, γιατί δε θεωρούμαι και πολύ φίλη της sauce φέτας. Την επόμενη φορά θα διαλέξω σκέτες τηγανητές πατατούλες, που ήταν υπέροχες.

- 2 κοτομπουκιές. Άριστο ψήσιμο και άψογο καρύκευμα στα κοτομπουτοφιλετάκια, τέλειος συνδυασμός με το άγριο ρύζι. Δεν πρέπει να λείψει από την παραγγελία σας.

- 2 τάρτες για επιδόρπιο. Έτσι άκουσα κι εγώ η δύσμοιρη να τις παραγγέλνουν και η φαντασία μου άρχισε να οργιάζει. Τί κρέμες φαντάστηκα, τί αρώματα λεμονιού, τί τραγανή βάση, που να σας λέω. Οι (vegan) τάρτες αφίχθησαν και ήταν τόσο εναλλακτικές όσο το μαγαζί. Πολύ ευφάνταστες και νόστιμες οι βάσεις τους, έλα όμως που δεν πετάω και τη σκούφια μου για σοκολάτα. Αξίζει όμως να τονίσω πως ήταν πολύ ελαφριές και γευστικές.

- 1 λίτρο ευκολόπιοτο κόκκινο αγιωργείτικο κρασί χωρίς παρενέργειες την επόμενη μέρα. Για την ίδια μέρα βέβαια δεν παίρνω και όρκο, διότι οι 2 που το ήπιαμε διαφωνούμε στην ποσότητα που ήπιαμε...

-1 λεμονάδα ΕΨΑ (οι λάτρεις της cocacola εδώ θα απογοητευτείτε τελείως, καθώς προσφέρονται μόνο αναψυκτικά ΕΨΑ)

- 1 μπύρα

Παραδόξως, αν και πολεμική η παραγγελία, δεν περίσσεψαν πολλά και ο συνολικός λογαριασμός ήρθε στα 75€, καλό vfm.

Το ζουμί (κυριολεκτικά) της παρούσας κριτικής είναι ένα και μοναδικό: Rakor = Σούπα.

Θα βαθμολογούσα τη γεύση με 3-3,5, αλλά η αξέχαστη σούπα με παρέσυρε...

Τσούπρες! Σας ευχαριστώ πολύ για το υπέροχο βράδυ και συντονιστείτε για επόμενη έξοδο που ευελπιστώ να περιλαμβάνει επιπλέον αγαπημένα πρόσωπα!
Η τελευταία έξοδος του 2015 έμελλε να είναι η πρώτη μου κριτική στο site για το 2016, όπως και να έχει όμως είναι θετική.

Αγαπητέ ValueSeeker, επίτρεψέ μου να κάνω μια αφιέρωση με το δικό σου τρόπο σε όλους τους χρήστες του ask4food.

Τραγούδι για το νέο και δυναμικό 2016!

Δε θα πεθάνουμε ποτέ - Βασίλης Παπακωνσταντίνου

https: //www. youtube. com/watch?v=lvi8tO11H-U

Καλή Χρονιά να έχουμε όλοι με υγεία, αγάπη, νέα γευστικά ταξίδια, αγαπημένα παλιά, καθώς και πολλά χαμόγελα!!!

Πλαταιών 10 & Γρανικού, Κεραμεικός

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια