Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη - 14:00-00:00 Παρασκευή και Σάββατο - 13:00-00:30 Κυριακή - 12:00-22:00 Δευτέρα κλειστά

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

18 Νοε 2019

Το ΡΑΚΟΡ το γνώρισα από το αγαπημένο μου Pontiki. Εκείνη με πήγε στις γειτονιές του Κεραμεικού για πρώτη φορά πριν 2 σχεδόν χρόνια και μετά μόνη μου άρχισα κι εγώ να συχνάζω εκεί και να ανακαλύπτω πράγματα.
Μπορείς αυτή την κριτική να την πεις και φόρο τιμής που βγαίνει πολύ αυθόρμητα, όταν δεν έχεις ιδιαίτερο κέφι να γράψεις, όχι γιατί σου γλίστρησε η έμπνευση από τα χέρια αλλά λόγω της γενικότερης περιρρέουσας ατμόσφαιρας που έχει στοιχειώσει αυτό το site που κάποτε αγαπήθηκε πολύ.
Ανανεώνω λοιπόν την κριτική μου για το ΡΑΚΟΡ, όπου όλα εξακολουθούν να βαίνουν καλώς, πολύ καλώς. Η επίσκεψή μας 3 ατόμων έγινε μια όμορφη μέρα, τέλη Σεπτεμβρίου, με αφορμή το ολιγοήμερο ταξίδι του αγαπημένου μας ξάδερφου από την Κρήτη που ήρθε να μας δει και τη διαμονή του σε airbnb πολύ κοντά στο μαγαζί. Ναι, αν και Κρητικός, είναι παιδί του κέντρου.

Ο κατάλογος του Ρακόρ αλλάζει συχνά και το ήξερα αυτό. Ευτυχώς κάποια πιάτα που είναι κι αυτά αγαπημένα, υπάρχουν ακόμη όπως πχ οι απολαυστικές βελουτέ σούπες του. Η αδερφή μου είχε μακρινές αμυδρές αναμνήσεις, για τον ξάδερφο απλά πήρα το ρίσκο της πρώτης φοράς και εν τέλει η κουζίνα του Ρακόρ τον εντυπωσίασε.
Στην Κυριακάτικη, off μεσημεριού βόλτα μας, το βρήκαμε σχετικά ήσυχο οπότε δεν χρειαστήκαμε κράτηση όπως γενικώς απαιτείται. Επίσης το βρήκαμε και άκαπνο, δεν γνωρίζω αν απλά έτυχε ή αν και εκεί εφαρμόζεται πλέον ευλαβικά αυτός ο θείος αντικαπνιστικός νόμος όπως σε άλλα εστιατόρια.

Χωροταξικά και πελατοκεντρικά ισχύουν επακριβώς όσα είχα γράψει και στην πρώτη κριτική μου, δεν είχαμε κανένα παράπονο. Δικαιωματικά βάζω το 4άρι στο χώρο, λόγω του άκαπνου που ανέφερα αλλά και επειδή λόγω ηλιοφάνειας τον είδα αλλιώτικο και μου άρεσε. Η παραγγελία μας (όπως πάντα όλα τα πιάτα στη μέση) περιελάμβανε αλάνθαστα σιγουράκια αλλά και δύο καινούργια πιάτα.
Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν η βελουτέ ημέρας με γλυκιά κολοκύθα & τζίντζερ μοιρασμένη σε 2 μπωλ (4,50 e) βελούδινη και απολαυστική κι ας ήταν Σεπτέμβρης, ο τραγανός μοσχαρίσιος καβουρμάς Δράμας με τραγανά τσιπς κρεμμυδιού & μαρμελάδα ντομάτας (7,50 e) - εξακολουθεί να είναι από τους αγαπημένους μου ever, επιβεβαιώθηκε και από την παρέα! - οι κυβάτες πατάτες με καπνιστή πάπρικα, θρούμπι & σως φέτας, που τις λάτρεψαν (5 e) και το χούμους αρακά (ταχίνι, δυόσμος, φέτα Μυτιλήνης & ζάαταρ) που το θυμόμουν με λαχτάρα και τους ξετρέλανε. Ήταν το μόνο πιάτο που είχα αγωνία αν θα αρέσει και τελικά πέταξαν σπίθες χαράς από τα μάτια τους μπροστά στην ασυνήθιστη και δροσερή γεύση του (6 e).
Στη δεύτερη κατηγορία, δοκιμάσαμε το νεοεμφανιζόμενο ριζότο με ψητά καρότα, παστινάκι, παλαιωμένο τυρί Λαζαρέτο 2 ετών από την Ιθάκη & κόκκινο κάρυ (8,50 e), τρανή απόδειξη αυτού που είχα ξαναγράψει στην προηγούμενη κριτική μου, ότι υπάρχουν vegan πιάτα τέτοιας νοστιμιάς που κολάζουν ακόμη και τους μη vegan όταν σκεφτούν ότι τρώνε κάτι απίθανα νόστιμο χωρίς κρέας. Το συγκεκριμένο ήταν εξαιρετικό.
Τέλος, δοκιμάσαμε και ένα πιο γήινο πιάτο, με χοιρινό Ευβοίας (ξεκοκαλισμένο, σε μεγάλες μπουκιές) σιγομαγειρεμένο σε μαυροδάφνη, δαμάσκηνα & τζίντζερ (τέλεια ισορροπία στην γλυκύτητα των άλλων υλικών) με συνοδεία πουρέ πατάτας με μαστίχα. Ο πουρές ήταν χειροποίητος, με τέλεια πιρουνάτη υφή, την μαστίχα δεν την πολυάκουσα αλλά δεν με πείραξε γιατί ήταν άψογος έτσι κι αλλιώς. Και όσο για το κρέας, μελωμένο, μαλακό, λουκούμι πραγματικό (9,50 e).

Tα παραπάνω συνοδεύτηκαν με άφθονο - άψογο ψωμάκι, που ήταν απαραίτητο για τις βούτες μας (παραγγέλθηκαν 2 καλαθάκια, δεν χρεώθηκε καθόλου), παγωμένο νερό σε καράφες και 2 ελληνικές μπύρες αν θυμάμαι καλά, από την μεγάλη σε ποικιλία κάρτα τους, κυρίως σε εγχώριες μικροζυθοποιίες.
Τα παραπάνω ήταν αρκούντως χορταστικά για τους 3 μας και με σύνολο λογαριασμού στα 44,50 ήτοι 15 ευρώ/ άτομο νομίζω ότι δικαιωματικά θα πάρουν κι εδώ το 4άρι μου.
Μικρό παράπονο παραμένει ότι δεν έχουν κανένα γλυκό κερασματάκι στο τέλος. Εκείνη την vegan τάρτα σοκολάτας, πρέπει να έχεις μπάρμπα στην Κορώνη για να στην κεράσουν!
Ας είναι όμως. Το κολασμένο προφιτερόλ του CHOUREAL στο Σύνταγμα που είχα κατά νου, για να ολοκληρώσει γλυκά την βόλτα μας, δεν το πουλάω για καμία τάρτα χαχαχα...

Το ΡΑΚΟΡ λοιπόν, παίρνει κι αυτό τη θέση του στα πλέον αγαπημένα μου μαγαζιά, και πρέπει πραγματικά να βρίσκω αφορμές να το απολαμβάνω συχνότερα. Το προτείνω με τα χίλια.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ucook.

15 Φεβ 2018

Βραδάκι καθημερινής, ύστερα από θεατρική παράσταση στον Κεραμεικό, είπαμε να συνεχίσουμε την έξοδό μας στην περιοχή για φαγητό-ποτό. Είχε προηγηθεί και η πρόσφατη έξοδός μας στο Tirbouson, που μας είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις, οπότε είπαμε να δοκιμάσουμε και σε κάποιο άλλο από τα στέκια της περιοχής, τα οποία (μολονότι έχουν έντονη παρουσία στο site και αρκετά καλές κριτικές) δεν είχε τύχει ποτέ να επισκεφθώ. Ύστερα, λοιπόν, από μια σύντομη περιπλάνηση, επιλέξαμε το ΡΑΚΟΡ, οπότε έχουμε και λέμε:

Αν και καθημερινή, το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο (θετικό σημάδι), οπότε για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεων κάντε μια κράτηση πιο πριν. Εμείς είχαμε παρκάρει κοντά στην Κωνσταντινουπόλεως, όπου το παρκάρισμα ήταν εύκολη υπόθεση. Ενδεχομένως, ανηφορίζοντας προς το ΡΑΚΟΡ, τα πράγματα να δυσκολεύουν κάπως.
Ο χώρος απλός, τύπου καφενείου, αλλά με έντονα και ζωηρά χρώματα. Χωρίς να έχει κάτι αξιομνημόνευτο, σε προδιαθέτει θετικά να χαλαρώσεις και να «αράξεις».

Η εξυπηρέτηση τυπική, δεν συναντήσαμε προβλήματα. Η κανάτα με το νερό ανανεώθηκε μόνη της, απόδειξη κόπηκε κανονικά, μου έλειψε ωστόσο ένα κερασματάκι στην αρχή ή στο τέλος. Τέλος πάντων, κάτι αρνητικό δεν υπήρχε να προσάψω στην εξυπηρέτηση, απείχε ωστόσο και από το να σε ενθουσιάσει και να την βαθμολογήσεις με άριστα.

Ο κατάλογος αρκετά περιγραφικός (όπως παρατήρησε και ο φίλος vaggg) περιλαμβάνει αρκετά ενδιαφέρουσες επιλογές με πρωτότυπες συνταγές, αναλογικά ιδίως για τον τύπο του μαγαζιού. Χωρίζεται σε ορεκτικά, σαλάτες, τυριά και αλλαντικά, κυρίως πιάτα, burgers και γλυκά. Στα συν η σεβαστή ποικιλία σε μπύρες (περίπου 15), χωρισμένες ανά κατηγορία, το ωραίο χύμα κρασί (άνω του μέσου όρου) αλλά και τα ενδιαφέροντα αποστάγματα, με επιλογές ελαφρώς διαφοροποιημένες από αυτέ που συναντάς συνήθως. Δεν έχει νόημα να σας κουράσω περισσότερο, ο κατάλογος είναι αναρτημένος και στο site τους, οπότε μπορείτε εύκολα να ανατρέξετε για να πάρετε μια γεύση για τις επιλογές και τις τιμές.

Εμείς δύο άτομα παραγγείλαμε:
- ψωμί στην αρχή με κρύο νερό (χωρίς χρέωση)
- σαλάτα με παντζάρι μαριναρισμένο με καρότο, άγρια ρόκα, καβουρδισμένους ηλιόσπορους, dressing πορτοκαλιού με σουμάκ (6,5 €). Νόστιμος και ιδιαίτερος συνδυασμός γεύσεων, ιδανικός για ξεκίνημα.
- πατάτες φρέσκιες τηγανητές με σάλτσα φέτας Καρδίτσας, θρούμπι & καπνιστή πάπρικα (5 €), πλούσια μερίδα, με τις πατάτες κομμένες σε κύβους, αρκετά νόστιμες. Λίγες πατάτες, δεν ξέρω, είχαν μια κάπως πιο βαριά γεύση, ενδεχομένως να τηγανίστηκαν προηγουμένως χωριστά σε άλλο λάδι. Σε κάθε περίπτωση, δεν χάλασαν τη συνολική εικόνα του πιάτου.
- πανσετάκια ψητά με καπνιστή σάλτσα τομάτας & πετιμέζι, με ψημένη αραβική πίτα (6,5 €), ψιλοκομμένα τα πανσετάκια, χωρίς υπερβολικό λίπος και περιχυμένα με μια ωραία και γευστική σάλτσα ήταν αρκετά νόστιμα.
- ιτσλί κεφτέ χειροποίητο με μοσχαρίσιο κιμά, καροτοσαλάτα & αρωματικό γιαούρτι (7,5 €). 3 μεγαλούτσικα τεμάχια, ωραία τηγανισμένα και αρκετά τραγανά εξωτερικά, ήταν πολύ νόστιμα, και ταίριαζαν και με τη συνοδευτική καροτοσαλάτα και το γιαούρτι. Προσωπικά, μάλλον ήταν το πιάτο που μου άρεσε περισσότερο.
- φαλάφελ από ρεβύθια και φάβα, με σως ταχίνι, σάλτσα τομάτας, αραβική πίτα, σαλάτα (η 1/2 μερίδα 4 €). Δύο γευστικά και αρκετά τραγανά επίσης φαλάφελ, νόστιμα και τα συνοδευτικά.
- ½ λίτρο ροζέ αγιωργίτικο (5 €), αργότερα πήραμε και ένα ¼ (3 €), θετικές οι εντυπώσεις και για το κρασί.

Τα πιάτα συνολικά μας ικανοποίησαν, δεν δοκιμάσαμε κάτι ιδιαίτερο, αλλά με εξαίρεση το θεματάκι με τις πατάτες που προανέφερα, όλα τα πιάτα ήταν προσεγμένα, καλομαγειρεμένα και νόστιμα, ενώ παράλληλα προσπαθούσαν να ξεφύγουν και από τις γεύσεις που συνήθως συναντάς σε αντίστοιχα μεζεδοπωλεία.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 37,5 €, πολύ καλά δηλαδή.

Συμπερασματικά, η έξοδός μας στο ΡΑΚΟΡ στέφθηκε με επιτυχία, νόστιμα και ελαφρώς «πειραγμένα» πιάτα, χαλαρή και ευχάριστη ατμόσφαιρα, λογικές τιμές. Θα ξαναπάω!!

09 Νοε 2018

Παρασκευή Βράδυ είχαμε κλείσει τραπέζι για 2 στο Ρακόρ. Επισκέπτομαι το μαγαζί εδώ και χρόνια και πάντα μένω ευχαριστημένη. Την Παρασκευή όμως τα έκαναν θάλασσα!
Αρχικά από το καλοκαίρι και μετά έχουν αλλάξει κατάλογο τον οποίο κατα κοινή ομολογία, βρήκαμε λίγοτερο 'ευφάνταστο' και 'έξυπνο' σε ότι αφορά σε υλικά και συνδιασμούς.

Επίσης έλειπαν τα 3 εξυπηρετικότατα και τσακάλια στο service άτομα που είναι συνήθως εκεί τα βράδια (προτιμώ να μην αναφέρω ονόματα).
Παραγγέλνουμε και ερχεται η σαλάτα που δυστυχώς δεν είχε ουδεμία σχέση με ότι είχαμε συνηθίσει τόσο εμφανισιακά αλλά κυρίως γευστικά.
Για ορεκτικό παίρνουμε το ιτσλί κεφτέ που ήταν κάτω του μετρίου και με αρκετή τηγανιτή λαδίλα.

Στη συνέχεια ερχεται το 1 από τα 2 κυρίως και λέμε ας περιμένουμε λίγο να έρθει και το επόμενο. Και περιμένουμε. Και περιμένουμε. Και έχουμε φτάσει στο σημείο όπου το κυρίως που είχε ήδη έρθει είχε παγώσει και το άλλο ακόμη δεν είχε έρθει. Τους ρωτάμε τι έχει γίνει το δεύτερο κυρίως και φυσικά το έχουν ξεχάσει! Κοντολογίς ήρθε 20 λεπτά αργότερα από το πρώτο! Μας ζήτησε η κυριούλα συγνώμη και πάλι συγνώμη κλπ. Εχουμε στραβώσει αλλά δε λέμε κάτι.

Και έρχεται η ώρα του λογαριασμού. 1 σαλάτα, 1 ορεκτικό, 2 κυρίως και 100ml τσίπουρο 47€! Πληρώνουμε αλλά κουβεντιάζοντας λέμε ότι πολύ περίεργο να ειναι αυτό το ποσό για τα φαγητά που πήραμε. Τσεκάρουμε τις αποδείξεις, βλέπουμε ότι το ποσό των αποδείξεων είναι άλλο και φωνάζουμε την κυριούλα να έρθει. Εννοείται ότι ο λογαριασμός είναι λάθος! Μας επιστρέφουν 8,5€ και για ακόμη μια φορά μας ζητάνε συγνώμη. Το μόνο που τους είπε ο φίλος μου είναι ότι 'απόψε δεν τα πήγατε και πολύ καλά'. Σαν να ψιλο παρεξηγήθηκε ο νεαρός που ήρθε παρέα με την κυριούλα και αντί να δείξουν ειλικρινά και έμπρακτα τις συγνώμες τους για τις συνεχόμενες πατάτες που έκαναν καθόλη τη διάρκεια της βραδιας, γυρισε και μας είπε 'γι αυτό σας ζητήσαμε συγνώμη'. Σοκ!

Ήταν τόσο κακή η βραδια που έφτασα στο σημείο την επόμενη μέρα να πάρω τηλ στο μαγαζί για να ρωτησω αν έχει αλλάξει η διεύθυνση.
Απογοητευτική εμπειρία, θα το σκεφτώ πολύ αν θα ξαναπάω.

Πλαταιών 10 & Γρανικού, Κεραμεικός