Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη - 14:00-00:00 Παρασκευή και Σάββατο - 13:00-00:30 Κυριακή - 12:00-22:00 Δευτέρα κλειστά

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

07 Δεκ 2017

Σε αυτή την πλευρά του Γκαζιού-Κεραμεικού δεν είχα ξαναβρεθεί και πραγματικά δεν φανταζόμουν ότι πολλά γνωστά ονόματα της εστίασης βρίσκονται τόσο κοντά το ένα με το άλλο, δεν θυμάμαι καν πόσα μέτρησα καθώς τα περνάγαμε ένα ένα, θυμάμαι μόνο ότι το ΚΟΡΟΒΑ δεν μου άρεσε όπως το είδα.

Ο νόμος του Μέρφυ λέει ότι ένα βράδυ Σαββάτου που θα βολτάρεις σε αυτή την περιοχή δεν θα έχεις να ανησυχείς για σπασμένους καθρέφτες αυτοκινήτου γιατί θα στους έχουν ήδη σπάσει σε λιγότερο κακόφημη περιοχή... Θα ανησυχείς όμως για το αν και πότε θα βρεις κάπου να παρκάρεις, έστω και στα 2 χλμ μακριά. Πάρε μαζί σου διαβήτη, μοιρογνωμόνιο, πυξίδα και αισθητήρες παρκαρίσματος, θα σου χρειαστούν. Και κάνε κράτηση στο Ρακόρ, αν δεν θες να βρεθείς προ εκπλήξεως. Και μην δίνεις σημασία στη γκρίνια μου. Γιατί περάσαμε υπέροχα στο Ρακόρ!

4 φίλες διαβήκαμε το κατώφλι του, το Σάββατο στις 21/10, και η μία φίλη που γιόρταζε κιόλας εκείνο το βράδυ, ευτυχώς είχε φτάσει νωρίτερα από εμάς και είχε προκρατήσει τί άλλο; Τις σούπες. Γιατί το Ρακόρ είναι πριν από όλα οι σούπες του, όπως έχει πει και η Χριστίνα. Τί, δεν τις πρόλαβες εγκαίρως; σε βλέπω τώρα να χαζεύεις την άδεια μαρμίτα απογοητευμένος.

Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος, με σινεφίλ αναφορές, εναλλακτικός, αφαιρετικός, ανοιχτόκαρδος, φουλ από κόσμο κάθε λογής, ψηλοτάβανος, φωτεινός, και με καλές αποστάσεις στα τραπέζια, ούτε να φιληθείς με τον διπλανό σου, αλλά ούτε και να παίξεις γκολφ. Το μόνο που, μάλλον, διακόπτει την ευχάριστη περιπλάνηση του ματιού, είναι τα μπουριά στο ταβάνι γύρω γύρω, που είναι χαμηλά τοποθετημένα για λόγους, φαντάζομαι, πρακτικούς. Το κάπνισμα εντός επιτρέπεται ( καθώς εναλλακτικός και άκαπνος μάλλον είναι έννοιες ασύμβατες ) και είναι ένα πρόβλημα τους χειμερινούς μήνες. Εμείς δεν είχαμε τέτοιο θέμα, αφού η βραδιά ήταν ευχάριστη και οι πόρτες ανοιχτές.

Ο κατάλογος με παίδεψε πάρα πολύ, γιατί τα ήθελα όλα. Ορεκτικά, αλλαντικά, κυρίως, σαλάτες, όλα έχουν μια φρέσκια ματιά και εξάπτουν με τις περιγραφές τους. Στον μαυροπίνακα που υπάρχει σε δεσπόζουσα θέση, μαζί με τις ζωγραφιές που αλλάζουν, αλλάζει και το εξτρά μενού, που συνήθως περιλαμβάνει 3 - 4 πιάτα ημέρας, ένα εκ των οποίων είναι πάντα μια ή δύο σούπες κατά τη χειμερινή περίοδο.
Τί να έκανα; Αφέθηκα με τυφλή εμπιστοσύνη και σιγουριά στις επιλογές και τους συνδυασμούς των φιλενάδων που το έχουν χτίσει το μαγαζί!

Εξυπηρετηθήκαμε από μια νεαρή κοπέλα και από μια λίγο μεγαλύτερη κυρία ( εκ των συνιδιοκτητών όπως έμαθα ) που ήταν πολύ προσιτή, ευγενική και δεκτική στο να μας έρθουν λίγα λίγα τα πιάτα, γιατί είχαμε πρόβλημα χώρου ( ε, ναι, δεν φάγαμε πάλι, απλά τσιμπήσαμε ) αλλά και να φέρει δίπλα μας ένα πτυσσόμενο τραπεζάκι για τη διευκόλυνσή μας.

Πρώτες κατέφτασαν στο τραπέζι μας οι καυτές βελουτέ σουπίτσες, μαζί με ένα υπέροχο ψωμί που δεν μπορούσα να σταματήσω να τρώω ( δεν χρεώνεται ) και φυσικά μποτίλια δική τους με νερό. Κι αν νομίζετε ότι 4 άτομα = 4 σούπες, λάθος φίλοι μου. Οι σούπες ήταν 6, όλες κατ' επιλογήν μας σε μισές μερίδες, ώστε να δοκιμάσουμε και τα 2 είδη που υπήρχαν στο μενού ημέρας.
4 βελουτέ παντζαριού με τζίντζερ και 2 βελουτέ κόκκινης φακής με μήλο και καπνιστή πάπρικα. Να πω για τα χρώματα; την μεστή, πικάντικη και όλο αρώματα γεύση τους; την έντασή τους; την βελούδινη πυκνότητα; τί να πω... Αυτές οι σούπες είναι βάλσαμο πραγματικό. Θα πω ότι οι μισές μερίδες κοστίζουν μόλις 2,5 e η μία και η ποσότητά τους είναι υπεραρκετή για κάποιον που θέλει ένα εισαγωγικό ζέσταμα πριν πάει παρακάτω ( ολόκληρη στα 4,50 e, ιδανικό vfm, έχω και μέτρο σύγκρισης ).
Θα πω ότι όσοι δεν τις πρόλαβαν μάλλον μας κοίταζαν με θολό μάτι, λες και είχαμε δωροδοκήσει τον μάγειρα στην κουζίνα, όταν προσγειώθηκαν τα 6 μπωλ στο τραπέζι μας.
Και θα πω ότι ήδη έκανα recreate στο σπίτι μου την βελουτέ κόκκινης φακής... και έπεται συνέχεια.

Ακολούθως, ήρθε ένα ολοζώντανο πράσινο χούμους αρακά, με ταχίνι στη σύνθεσή του και χοντροτριμμένη φέτα, φρέσκο δυόσμο και πάπρικα από πάνω. Πολύ δροσερή γεύση και καινούργια για εμένα, η φέτα νομίζω το απογειώνει, ήμουν ευγενική αλλά..... δεν μπορούσα να σταματήσω να το απλώνω στο ψωμί. Τιμή 5 e και αρκετή ως ποσότητα.
Από τις σαλάτες επιλέξαμε αυτήν με το μαριναρισμένο πατζάρι και καρότο, που είχε επιπλέον ρόκα, ηλιόσπορους καβουρδισμένους για έξτρα τραγανότητα και σως πορτοκαλιού αρωματισμένη με το επίσης όξινο σουμάκ. Ωραίο πάντρεμα γεύσεων, κρουστά τα λαχανικά και πολύ φρέσκα, μου άφηνε μια γλυκιά και όχι όξινη επίγευση, μου άρεσε πολύ αλλά σε κάποιαν άρεσε πολύ περισσότερο οπότε της παραχωρήσαμε το μπωλ με ανταλλαγή κάτι άλλο χεχε... Τιμή 7,50 e, θεωρώ τσιμπημένη.

Κάτι που, μαζί με τις σούπες θεωρώ ως must πιάτο, είναι οι αρωματισμένες με θρούμπι και πάπρικα φρέσκιες πατάτες τους, με την πλούσια κρεμώδη σάλτσα φέτας Καρδίτσας. Έξυπνα κομμένες σε κύβους, για να μην γίνονται μια μάζα στο πιάτο, μπορούσα και να τις φάω μόνη μου, αλλά ήμουν ευγενική. Αρκετή ποσότητα, τιμή 5 e και συμβουλή μου: μην τις αφήσετε να κρυώσουν.
Ένα ακόμη στανταράκι που καλό είναι να μην αφήσετε απέξω, είναι οι κοτομπουκιές. Όπου, φιλετάκια από μπούτι ( κοτόπουλο Ιωαννίνων γράφει ο κατάλογος ) μαρινάρονται πρώτα σε μπύρα και μέλι, ψήνονται, και κατόπιν μπαίνουν πάνω από ένα τηγανιτό ρύζι Θεσσαλονίκης και σκεπάζονται με μια ροζ μαγιονέζα με λιαστή ντομάτα. Πετυχημένος συνδυασμός, ωραίο γευστικό αποτέλεσμα και να πω την αμαρτία μου; το ρύζι σκέτο, μόνο του, υπέροχο. Τιμή 6,50 e.

Kατόπιν 2 πιάτα που έρχονται με τις πιτούλες τους, κανονικές και αραβικές. Τα σπιτικά κεμπαπάκια με 3 είδη κιμάδων, με 4 μικρά τεμάχια στη μερίδα που συνοδεύονται με μαρμελάδα πιπεριάς Φλωρίνης, γιαούρτι αρωματικό με κύμινο, λίγη πράσινη σαλάτα και κομμένες πίτες. Περιποιημένο και ευπαρουσίαστο πιάτο, ίσως λίγο πιο ακριβό από όσο αλλού, αλλά το κεμπάπ μαλακό, νόστιμο και χωρίς μυρωδιές, μάλλον πιο κοντά σε μπιφτεκάκι θα έλεγα, με την μαρμελάδα πιπεριάς να το κάνει να ξεχωρίζει. Τιμή 8,50 e.
Το φαλάφελ - που έτσι κι αλλιώς αγαπώ πολύ - από τα καλύτερα που έχω πετύχει. Αποτελείται από 4 μεγάλα τεμάχια στη μερίδα και ισάριθμες πιτούλες και είναι απίστευτα νόστιμα και τραγανά, μάλλον λόγω του μιξ ρεβυθιού - φάβας - μπιζελιού. Το στήσιμο αυτού του πιάτου, επιτρέπει να παίξεις - όπως και κάναμε - με το πώς θα συνθέσεις / τοποθετήσεις / διπλώσεις το φαλαφελοπιτάκι σου! Οι 2 σως, ταχίνι και σάλτσα ντομάτας, του ταιριάζουν πολύ, όπως και η πράσινη σαλάτα, αν και εγώ είμαι φαν της εκδοχής που περιλαμβάνει μελιτζάνα μπαμπαγκανούς. Τιμή 6,50 e, πολύ vfm μερίδα.

Last but not least άφησα την υπερτροφή κινόα, που δοκίμασα εδώ για πρώτη φορά, και βέβαια, τον καβουρμά που έχω προλογίσει σε προηγούμενο επεισόδιο.
Την πολύχρωμη βιολογική κινόα τους, θα βρείτε στα κυρίως πιάτα του καταλόγου, και μου έκανε μεγάλη εντύπωση με πόση θέρμη την περιέγραφαν τα κορίτσια! Είχα την εντύπωση ότι μπαίνει μόνο σε σαλάτες, μα εδώ έρχεται ως ένα άρτια μαγειρεμένο ζεστό φαγητό, που σερβίρεται σε μεγάλη γαβάθα! Ανακατεύεται με σωταρισμένα λαχανικά ( θυμάμαι σίγουρα αρακά και πολύχρωμες πιπεριές αλλά ήταν κι άλλα ), μπόλικα τραγανά φυστίκια, λεμονάτο πέστο μαϊντανού και κόκκινο κάρυ που την κάνει πιπεράτη. Πρωτόγνωρη γεύση, μου άρεσε πολύ και με έβαλε στο τριπάκι να ψάξω πληροφορίες για αυτό το superfood που δεν μοιάζει με τίποτα άλλο. Υπεραρκετή ποσότητα, τιμή 7,50 e.

Και τέλος, ο υπέρτατος καβουρμάς για φέτος. Τέτοια εκδοχή, δεν έχω ξαναδεί ούτε ξαναφάει. Στη βάση του πιάτου τοποθετείται πηχτή μαρμελάδα ντομάτας, πάνω της ένα μεγάλο παχουλό στρογγυλό κομμάτι καβουρμά, που είναι εντελώς τραγανός και ζεστός γιατί έχει ψηθεί στη σχάρα ( οπτικά θυμίζει συμπαγές μπιφτέκι, αλλά μόλις κοπεί απίστευτα μαλακός ) και πάνω του σε όλο το πιάτο άφθονη ποσότητα κριτσανιστά τσιπς τηγανιτού κρεμμυδιού. Δεν περιγράφω άλλο, απλά πάρτε το και θα καταλάβετε. Από όλα τα πιάτα που μου άρεσαν, αυτό μου έμεινε στο μυαλό. ( 7,50 e ).

Τα παραπάνω συνοδέψαμε με παγωμένες Bεργίνα red, Argos Star ( δική μου αγαπημένη ), 2 μπουκάλια Ξυνό Νερό, νερό σε μποτίλια δική τους και ίσως κάτι ακόμη που ξεχνάω.
Λόγω του εορτασμού, υπήρχε βέβαια κολασμένο χειροποίητο γλυκό που είχαμε μαζί, αλλά πολύ ευγενικά και λόγω περίστασης μας κέρασαν και την περίφημη τάρτα τους ( με κρέμα από μαύρη σοκολάτα και γάλα καρύδας, πάνω σε βάση από χουρμά και ξηρούς καρπούς ) για την οποία ήμουν εντελώς προετοιμασμένη από προηγούμενες κριτικές!!
Δώσαμε συνολικά 80 ευρώ με απόδειξη, δηλαδή 20 e / άτομο, ποσό που το θεωρώ μάλλον ταβάνι, γιατί εμείς... είμαστε εμείς, ενώ εσείς με πιο μετρημένες επιλογές μπορείτε να πέσετε και στα 17 e. Αλλά, εδώ που τα λέμε, γιατί να πέσετε; Καλύτερα με παρέα μεγάλη, γιατί στο Ρακόρ έχεις πολλά να δοκιμάσεις και είναι όλα ωραία.

Δύο παρατηρήσεις για το τέλος. Κοιτάζω ξανά αυτά που φάγαμε και βλέπω το εξής: ένα υπέροχο τραπέζι, όλο χρώματα, ποικιλία γεύσεων, φαντασία υλικών και μόλις 2 πιάτα με κρέας; Πολλά πιάτα που δοκίμασα άνετα ταιριάζουν σε vegan / vegeterian διατροφή και είχαν άπειρη νοστιμιά, που αποδεικνύει ότι τελικά οι γεύσεις δεν έχουν όρια όπως και τα ανοιχτά μυαλά.
Από την άλλη, η σύγκριση σε κάποιες τιμές λίγο με μπερδεύει, π. χ. σαλάτα μόνο με λαχανικά 7,50 e; μερίδα φαλάφελ αλλά και κοτομπουκιές πιο φθηνά από τη σαλάτα; Ίσως χρειάζεται μια εξομάλυνση τιμών σε μερικά πιάτα. Γι' αυτό έβαλα 3, αν και ήμουν στο 3,5. Aυτό, ως μια μικρή μόνο επισήμανση, που καθόλου δεν επηρεάζει τις άριστες τελικές εντυπώσεις μου.

Είπαμε... Το Ρακόρ, είναι γευστικό, είναι δημιουργικό, είναι μοντέρνο, είναι εγγύηση. Σίγουρα λοιπόν προτείνεται και μπαίνει στη λίστα μου με τα αγαπημένα!!

Υ. Γ. Καθώς βαδίζουμε προς το τέλος του '17, συνηθίζεται να κλείνουμε πάσης φύσεως εκκρεμότητες για να μας βρει ο νέος χρόνος με μια νέα αρχή. Ξαναπηγαίνουμε σε μαγαζιά που αγαπάμε, επιζητούμε μία ακόμη αυτοψία σε κάτι που μας εντυπωσίασε, ή έρχεται επιτέλους η στιγμή για εκείνο που κρατάμε ως μύθο στο μυαλό μας. Παρατηρώ το back up των κριτικών που έχω να γράψω ως τα Χριστούγεννα. Θα ήθελα να μην αφήσω κριτικές του ΄17 για το '18, δεν θα ήθελα να βρεθώ να γράφω για "περσινές επισκέψεις", με 2 και πλέον μήνες καθυστέρηση, μιας και πολλά αλλάζουν, κλείνουν κτλ. Και Thankfully... δεν θα' θελα να σας μιλήσω για πιάτα εστιατορίου που επισκέφθηκα "πρόσφατα" αλλά ανήκουν σε μενού που έχει καταργηθεί προ εξαμήνου και βάλε.. 🙂

15 Φεβ 2018

Βραδάκι καθημερινής, ύστερα από θεατρική παράσταση στον Κεραμεικό, είπαμε να συνεχίσουμε την έξοδό μας στην περιοχή για φαγητό-ποτό. Είχε προηγηθεί και η πρόσφατη έξοδός μας στο Tirbouson, που μας είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις, οπότε είπαμε να δοκιμάσουμε και σε κάποιο άλλο από τα στέκια της περιοχής, τα οποία (μολονότι έχουν έντονη παρουσία στο site και αρκετά καλές κριτικές) δεν είχε τύχει ποτέ να επισκεφθώ. Ύστερα, λοιπόν, από μια σύντομη περιπλάνηση, επιλέξαμε το ΡΑΚΟΡ, οπότε έχουμε και λέμε:

Αν και καθημερινή, το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο (θετικό σημάδι), οπότε για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεων κάντε μια κράτηση πιο πριν. Εμείς είχαμε παρκάρει κοντά στην Κωνσταντινουπόλεως, όπου το παρκάρισμα ήταν εύκολη υπόθεση. Ενδεχομένως, ανηφορίζοντας προς το ΡΑΚΟΡ, τα πράγματα να δυσκολεύουν κάπως.
Ο χώρος απλός, τύπου καφενείου, αλλά με έντονα και ζωηρά χρώματα. Χωρίς να έχει κάτι αξιομνημόνευτο, σε προδιαθέτει θετικά να χαλαρώσεις και να «αράξεις».

Η εξυπηρέτηση τυπική, δεν συναντήσαμε προβλήματα. Η κανάτα με το νερό ανανεώθηκε μόνη της, απόδειξη κόπηκε κανονικά, μου έλειψε ωστόσο ένα κερασματάκι στην αρχή ή στο τέλος. Τέλος πάντων, κάτι αρνητικό δεν υπήρχε να προσάψω στην εξυπηρέτηση, απείχε ωστόσο και από το να σε ενθουσιάσει και να την βαθμολογήσεις με άριστα.

Ο κατάλογος αρκετά περιγραφικός (όπως παρατήρησε και ο φίλος vaggg) περιλαμβάνει αρκετά ενδιαφέρουσες επιλογές με πρωτότυπες συνταγές, αναλογικά ιδίως για τον τύπο του μαγαζιού. Χωρίζεται σε ορεκτικά, σαλάτες, τυριά και αλλαντικά, κυρίως πιάτα, burgers και γλυκά. Στα συν η σεβαστή ποικιλία σε μπύρες (περίπου 15), χωρισμένες ανά κατηγορία, το ωραίο χύμα κρασί (άνω του μέσου όρου) αλλά και τα ενδιαφέροντα αποστάγματα, με επιλογές ελαφρώς διαφοροποιημένες από αυτέ που συναντάς συνήθως. Δεν έχει νόημα να σας κουράσω περισσότερο, ο κατάλογος είναι αναρτημένος και στο site τους, οπότε μπορείτε εύκολα να ανατρέξετε για να πάρετε μια γεύση για τις επιλογές και τις τιμές.

Εμείς δύο άτομα παραγγείλαμε:
- ψωμί στην αρχή με κρύο νερό (χωρίς χρέωση)
- σαλάτα με παντζάρι μαριναρισμένο με καρότο, άγρια ρόκα, καβουρδισμένους ηλιόσπορους, dressing πορτοκαλιού με σουμάκ (6,5 €). Νόστιμος και ιδιαίτερος συνδυασμός γεύσεων, ιδανικός για ξεκίνημα.
- πατάτες φρέσκιες τηγανητές με σάλτσα φέτας Καρδίτσας, θρούμπι & καπνιστή πάπρικα (5 €), πλούσια μερίδα, με τις πατάτες κομμένες σε κύβους, αρκετά νόστιμες. Λίγες πατάτες, δεν ξέρω, είχαν μια κάπως πιο βαριά γεύση, ενδεχομένως να τηγανίστηκαν προηγουμένως χωριστά σε άλλο λάδι. Σε κάθε περίπτωση, δεν χάλασαν τη συνολική εικόνα του πιάτου.
- πανσετάκια ψητά με καπνιστή σάλτσα τομάτας & πετιμέζι, με ψημένη αραβική πίτα (6,5 €), ψιλοκομμένα τα πανσετάκια, χωρίς υπερβολικό λίπος και περιχυμένα με μια ωραία και γευστική σάλτσα ήταν αρκετά νόστιμα.
- ιτσλί κεφτέ χειροποίητο με μοσχαρίσιο κιμά, καροτοσαλάτα & αρωματικό γιαούρτι (7,5 €). 3 μεγαλούτσικα τεμάχια, ωραία τηγανισμένα και αρκετά τραγανά εξωτερικά, ήταν πολύ νόστιμα, και ταίριαζαν και με τη συνοδευτική καροτοσαλάτα και το γιαούρτι. Προσωπικά, μάλλον ήταν το πιάτο που μου άρεσε περισσότερο.
- φαλάφελ από ρεβύθια και φάβα, με σως ταχίνι, σάλτσα τομάτας, αραβική πίτα, σαλάτα (η 1/2 μερίδα 4 €). Δύο γευστικά και αρκετά τραγανά επίσης φαλάφελ, νόστιμα και τα συνοδευτικά.
- ½ λίτρο ροζέ αγιωργίτικο (5 €), αργότερα πήραμε και ένα ¼ (3 €), θετικές οι εντυπώσεις και για το κρασί.

Τα πιάτα συνολικά μας ικανοποίησαν, δεν δοκιμάσαμε κάτι ιδιαίτερο, αλλά με εξαίρεση το θεματάκι με τις πατάτες που προανέφερα, όλα τα πιάτα ήταν προσεγμένα, καλομαγειρεμένα και νόστιμα, ενώ παράλληλα προσπαθούσαν να ξεφύγουν και από τις γεύσεις που συνήθως συναντάς σε αντίστοιχα μεζεδοπωλεία.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 37,5 €, πολύ καλά δηλαδή.

Συμπερασματικά, η έξοδός μας στο ΡΑΚΟΡ στέφθηκε με επιτυχία, νόστιμα και ελαφρώς «πειραγμένα» πιάτα, χαλαρή και ευχάριστη ατμόσφαιρα, λογικές τιμές. Θα ξαναπάω!!

17 Μαι 2017

Γκάζι: «18χρονα», «κάγκουρες», «κιτσαρία», «πλέμπα», «ιδανική περιοχή για να σου σπάσουν τον καθρέφτη όσο θα λείπεις από το αυτοκίνητο», «καφετέριες φοιτητικών παρατάξεων» κλπ κλπ κλπ. Αυτές είναι κάποιες από τις πρώτες σκέψεις μου όταν ακούω το όνομα αυτής της ειδεχθούς περιοχής.

Αν ψάχνεις όμως στο Ask4food για νέες γαστριμαργικές περιπέτειες για καιρό, θα δεις σιγά σιγά να μπαίνουν στη Wish List σου και μερικά εστιατόρια στον Κεραμεικό. Και τι να κάνεις? «Το καλό φαΐ θέλει θυσίες» θα σκεφτείς… Οπότε ναι, μια ηλιόλουστη Κυριακή κλείσαμε τραπέζι για 8 άτομα με την πιο αγαπημένη μου παρέα στο πρώτο, στη λίστα εστιατορίων στον Κεραμεικό, Ρακόρ.

Ρακόρ: «ρακή», «αποτυχημένο λογοπαίγνιο με βάση τη ρακή». Αυτές ήταν οι μόνες σκέψεις μου όταν πρωτοάκουσα το όνομα αυτού του μαγαζιού. Πλέον χάρη στην τέχνη του googling όταν ακούω τη λέξη ρακόρ σκέφτομαι ακόμη: «εξάρτημα που χρησιμοποιείται για συνδέσεις σε υδραυλικές εγκαταστάσεις» και «γιατί στο καλό να ονομάσουν το μαγαζί τους έτσι? Μάλλον γιατί συνδέουν τους ανθρώπους τόσο καλά όσο τα ρακόρ τους σωλήνες και όσο η Nokia τους πελάτες της».

Το πρώτο σοκ το βιώσαμε πριν βγούμε από το αυτοκίνητο. Πλησιάζοντας το Ρακόρ, παρατηρήσαμε πως ενώ βρισκόμαστε στον Κεραμεικό, άρχισαν να ξεπηδάνε στο μυαλό μας σπάνιες για την περιοχή σκέψεις όπως «ήσυχη γειτονιά», «νορμάλ άνθρωποι», «που είναι η πλέμπα?». Το μάτι πέφτει στην οδό: «Πλαταιών». Παρκάρουμε με σχετική ευκολία και βγαίνουμε από το αυτοκίνητο. Αρχίζουμε και περπατάμε. Βλέπουμε μια γεμάτη καφετέρια μα δεν ακούμε ντάπα ντούπα. «Μάλλον είμαστε μακριά», η πρώτη σκέψη. Πλησιάζουμε και από βαβούρα τίποτα. «Έχει διακοπή ρεύματος?», η επόμενη σκέψη.

-«Έχει τέτοια πλευρά το Γκάζι?», αναρωτήθηκα λίγα δευτερόλεπτα μετά..

-«Μάλλον ναι βλάκα κολλημένε», θα έπρεπε να απαντήσει μια φωνή από τον ουρανό..
Αντ’ αυτού μου είπα «κοίτα τι ανακάλυψες πάλι μάγκα μου».

Μπαίνοντας στο Ρακόρ αντικρίσαμε ένα προσεγμένο μαγαζί με σχετικά άνετα τραπέζια, καφενειακού τύπου καρέκλες και νεαρό κόσμο, γύρω στα 25-35, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Ο χώρος αρκετά προσεγμένος, χωρίς να είναι κάτι συνταρακτικό, βγάζει μια αίσθηση ζεστασιάς και ωθεί τον επισκέπτη να καθίσει όση ώρα θέλει και όχι μόνο για το κλασσικό δίωρο γεύμα.

Το σέρβις, από την άλλη, είχε μερικά θεματάκια. Από τα 3-4 άτομα που μας εξυπηρέτησαν με τα μισά είχαμε μια μικρή δυσκολία συνεννόησης, δεν έγιναν λάθη βέβαια, απλώς εισπράτταμε μια σχετική νευρικότητα η οποία μάλλον θα οφειλόταν στο ότι το μαγαζί ήταν φίσκα, εξ ου και η επιείκεια στη βαθμολογία.

Ο κατάλογος του Ρακόρ είναι όσο πιο γκουρμέ γίνεται για ένα μαγαζί που διατηρεί τιμές μέσου όρου. Από τις 13 σαλάτες και κυρίως που υπάρχουν στο μενού, μόλις για ένα πιάτο καταφέρνουν να χωρέσουν την περιγραφή του σε μια μόνο γραμμή (Σολομός φιλέτο με γλάσο σόγιας και μίσο και πουρέ σελινόριζας). Έτσι, δεν θα αναλωθώ στην ενδελεχή περιγραφή των πιάτων παρά μόνο στις περιπτώσεις που εντυπωσίασαν η απογοήτευσαν (δοκιμάσαμε περίπου τον μισό κατάλογο).

Εντυπωσίασαν:

•Πατάτες φρέσκιες τηγανητές με σάλτσα φέτας Καρδίτσας, θρούμπι και καπνιστή πάπρικα (4,5€). Μεγάλοι κύβοι πατάτας, τηγανισμένοι ιδανικά, με τέλειο συνδυασμό των μπαχαρικών και νόστιμη λευκή σάλτσα φέτας να τις λούζει. Το μόνο πιάτο που πήραμε και δεύτερη φορά. Προτείνονται για όλους. Καλή ποσότητα, αλλά πάντα θα θέλετε κι άλλες.

•Κοτομπουκιές με ψητά φιλετάκια από μπούτι κοτόπουλου Ιωαννίνων μαριναρισμένα σε ξανθιά μπύρα και μέλι, με τηγανητό ρύζι Θεσσαλονίκης και χειροποίητη μαγιονέζα λιαστής ντομάτας (6,5€). Ουφ τι ταλαιπωρία να γράψεις τα πιάτα τους. Αν σκεφτεί κανείς μάλιστα ότι το συγκεκριμένο πιάτο εξαφανίστηκε σε κλάσματα του δευτερολέπτου, πιο πολύ ώρα χρειάζεται να περιγραφεί παρά να φαγωθεί.

•Μπιφτέκια από 100% μοσχαρίσιο κιμά με χειροποίητη BBQ μαυροδάφνης, συνοδευόμενα από ρύζι με σταφίδες ή τηγανητές πατάτες (8,5€). Πολύ νόστιμα μπιφτέκια τα οποία, αφού ερωτηθήκαμε πως θέλουμε να ψηθούν, ήρθαν καλοψημένα και όχι καμένα. Η σάλτσα BBQ μαρμελάδιζε στην αίσθηση και συνδυαζόταν πολύ ωραία με τα μπιφτέκια και τις τέλειες πατάτες τους.

Απογοήτευσαν:

•Πρακτικά τίποτα δεν απογοήτευσε. Κανένα πιάτο δεν μας φάνηκε κακό. Από τα 12 πιάτα που πήραμε μόλις δύο μας φάνηκαν πιο μέτρια. Η πολύχρωμη βιολογική κινοα με λαχανικά σωτέ, κάσιους, πέστο μαϊντανού και κόκκινο κάρυ (7,5€) και το χοιρινό με μαύρη μπύρα, τζίντζερ και μήλο πάνω σε πουρέ πατάτας (8,5€). Και τα δύο αυτά πιάτα χωρίς να απογοητεύσουν, φάνηκαν λίγο πιο κάτω από τα υπόλοιπα γευστικά.

•Επίσης, δοκιμάσαμε σχεδόν όλες τις σαλάτες τους. Ενώ, πολύς κόσμος ξετρελάθηκε μαζί τους, προσωπικά ένιωσα κάτι να μου λείπει από τις γεύσεις τους. Κάτι πιο έντονο προς το αλμυρό, το ξινό ή το γλυκό να τις απογειώσει.

Αυτό ήταν τελικά και το αίσθημα που μου δημιούργησαν πολλά από τα πιάτα τους. Μολονότι ήταν αρκετά νόστιμα και προσεγμένα, υπήρχε μια σχετική ουδετερότητα στη γεύση τους. Μια έλλειψη γευστικής κορύφωσης. Εξ ου και το 3/4 στη γεύση.

Στην αρχή ήρθε νερό σε κανάτα και φρέσκο ψωμάκι που δυστυχώς δεν ξέρω πόσο χρεώθηκε καθώς δεν είδα την απόδειξη. Ο κατάλογος με τα ποτά περιέχει αρκετές επιλογές για όλα τα γούστα από καλές ποικιλίες κρασιού και άλλων αλκοολούχων (ήπιαμε λεύκο κρασί και ημίγλυκο και τα δύο πολύ ικανοποιητικά στα 4,5€ και 5,5€ το μισόλιτρο, αντίστοιχα).

Λυπητερή: τιμολογιακά το Ρακόρ ανήκει στον μέσο όρο των μαγαζιών του μέσου όρου. Με ένα ποσό γύρω στα 14-16€ θα χορτάσουν αρκετά καλά οι περισσότεροι επισκέπτες του. Μαζί με τα ποτά υπολογίστε 16-20€ το άτομο για γεύμα δύο ατόμων. Στην περίπτωση μας φάγαμε και ήπιαμε σε μέτριο βαθμό και πληρώσαμε 14 ευρώ το άτομο, αρκετά καλά για παρέα 8 ατόμων.

Τελικά από το Ρακόρ φύγαμε αρκετά ικανοποιημένοι. Όσα δοκιμάσαμε ήταν φρέσκα, σωστά μαγειρεμένα και είχαν μια γερή δόση πρωτοτυπίας, κάτι που λείπει από την πλειοψηφία των μαγαζιών στην Αθήνα. Αυτό που μας έλειψε ήταν ένα μικρό κερασματάκι στο τέλος για να κλείσει ακόμα πιο όμορφα μια πολύ ευχάριστη και ιδιαίτερη γαστρονομικά έξοδος. Θα επιστρέψουμε σίγουρα για να δοκιμάσουμε και άλλα από τα ευφάνταστα πιάτα τους και να ξαναχαλαρώσουμε από το ποιοτικό κρασί τους. Και ας είναι στο Γκάζι!

10 Μαι 2017

Το Ρακόρ με κέρδισε από την 1η επίσκεψη και πλέον έχει γίνει κάτι σαν στέκι μου, αφού τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα θα βρεθώ εκεί.

Ο χωρος είναι απλός βιομηχανικού τύπου και υπαρχουν λίγα ακόμα τραπεζάκια στον πεζοδρομο εξω από το μαγαζί. Η εξυπηρέτηση είναι πολύ φιλική.

Ο κατάλογος δεν είναι πολύ μεγάλος, με τον καιρό έχω ξεχωρίσει τα πιάτα που μου αρέσουν κ η παραγγελία είναι ψιλοστανταρ.

Δοκιμάζω πάντα τις σουπες τους και από τα υπόλοιπα θεωρώ ότι άξια δοκιμής είναι οι κοτομπουκές, το φαλαφελ ( πολυ ελαφρυ), το χοιρινό με την μπυρα. Πολύ ωραία είναι επίσης η σαλάτα με το παντζαρι.

Θα το πρότεινα σαν ιδανική λυση για κάποιον που θέλει να πιει χαλαρα το κρασάκι του με την παρεα του, συνοδευοντας το με μεζεδακια ή σε φασεις που βαριεσαι να μαγειρεψεις μιας και ειναι αρκετα οικονομικό.

22 Ιούλ 2016

Ειναι μερικες φορες που απορεις γιατι δεν εχεις επισκεφτει νωριτερα καποια μαγαζια. Τα σημαδια υπηρχαν αν και μια μικρη αντιθεση στις κριτικες των εμπιστων φιλων, μου ειχε δημιουργησει ενα μικρο αγχος και μαλλον ηταν ο λογος που ειχα αναβαλλει την επισκεψη μεχρι να βρεθει η καταλληλη παρεα.

Μια κυριακη λοιπον του ιουλιου, που ολη η Αθηνα ηταν για μπανιο ειπαμε να κανουμε τη διαφορα (και να αποφυγουμε την κινηση)και ετσι μεσημερι πηγαμε μια βολτα στο κεντρο.

Για το χωρο δε θα πω πολλα υπαρχουν ηδη αρκετες κριτικες που τον περιγραφουν εκτενως. Το μονο αρνητικο που την συγκεκριμενη μερα μας ενοχλησε ηταν η ελλειψη κλιματισμου, ευτυχως δεν ηταν τοσο ανυποφορη η ατμοσφαιρα και πιθανον να μην ειχαμε ενοχληθει αν δεν ειχαμε εγκαταστηθει εκει για 3 ωρες...
Η εξυπηρετηση αρκετα καλη απο εναν νεαρο, μας προτεινε πιατα, γιατι πραγματικα τα θελαμε ολα. Μια μικρη αστοχια μονο γιατι δεν ειχε την μπυρα που ζητησα. Ειχαμε και κερασμα στο τελος την ταρτα που πηραμε, ολα καλα.

Στα του φαγητου, πολυ ενδιαφερουσες οι επιλογες στον καταλογο.3 σαλατες, 8-9 ορεκτικα, και αλλες τοσες επιλογες στα κυριως. Εμεις δοκιμασαμε τη σαλατα με το τριμμενο παντζαρι, το καροτο και τους ξηρους καρπους (ευγευστη με σωστες ισορροπιες στη γευση, δροσερη καταλληλη για την μερα), τα ψητα πλευρωτους (σωστο ψησιμο, πολλες φορες ερχονται καμμενα ή αψητα, εδω ηταν ζουμερα και τα καρυκευματα τους τα εκαναν εναν απιστευτο μεζε), συνεχισαμε με ψαρι καπνιστο, νομιζω πεστροφα, με συνοδεια ταμπουλε(το πιατο αυτο ηταν αριστο, το ταμπουλε σπυρωτό και το ψαρι γευστικο και σε ικανοποιητικη ποσοτητα)τελος τις γνωστες κοτομπουκιες με ρυζι(το κοτοπουλο δε με ενθουσιασε αλλα το ρυζι με τη σως ηταν ωραιοτατο). Ειμασταν 3 ατομα και συνοδευσαμε το φαγητο μας με 3 μπυρες απο μικρες ελληνικες ζυθοποιες(εχει μεγαλη ποικιλια). Μαζι με δυο καφεδες και κερασμα μια εξαιρετικη ταρτα με σοκολατα καρυδα και χουρμαδες, νοστιμοτατη, δωσαμε 45ευρω.

Η ποιοτητα του φαγητου και ο γευστικος συνδυασμος κανουν το Ρακορ μια εξαιρετικη επιλογη, εαν συνυπολογισουμε τις τιμες που ειναι πολυ καλες, μπορει κανεις να το κανει και στεκι. Να σημειωσω οτι με 15ευρω περιπου το ατομο τρωει κανεις αρκετα καλα, το αλκοολ πιθανον να ανεβασει λιγο το ποσο.

Υ. γ. για αλλη μια φορα οι κριτικες με οδηγησαν σε ενα εστιατοριο που δυσκολα θα το εβρισκα διαφορετικα.
Υ. γ.2 Το παρκιγκ στην περιοχη ειναι αρκετα ευκολο.

22 Νοε 2016

Ρακόρ λοιπον..
Στην γλώσσα του κινηματογράφου η λέξη ρακόρ μεταφράζεται ως 'το ομαλό πέρασμα απο ενα πλάνο σε ενα άλλο' στην δική μας περίπτωση ήταν το πέρασμα απο μια παγωμένη βόλτα στο Μεταξουργείο σε ενα μέρος με καλό φαγητο και πολυ ομορφο περιβάλλον!!!
Είχα διαβάσει τυχαία κανά δυο κριτικές για το συγκεκριμένο μαγαζί και δεν κρύβω πως μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον! Χωρίς ιδιαίτερη σκέψη λοιπόν κράτηση 4 ατόμων στο εν λόγω μαγαζι για τις 21.30 ύστερα απο ενα πρώτο ποτό στον μπλε παπαγάλο!
Ας ξεκινήσουμε με τον χώρο. 4/4
Όμορφο μαγαζι, πολύ περιποιημένο, με λεπτομέρειες που δείχνουν μεράκι! Ο καναπές που καθόμασταν άνετος σε υπερυψωμένο σημείο, φτιαγμένος απο παλέτες με όμορφα πολύχρωμα μαξιλάρια!
Σύνολο θα υπήρχαν καμια δεκαριά τραπέζια και λίγος χώρος στο μπαρ για 4-5 ατομα! Αρκετά βιομηχανική διακόσμηση με τη λαδί απόχρωση να πρωταγωνιστεί. Αξίζει εδω να σημειώσω πως οι τουαλέτες ηταν πεντακάθαρες!
Εξυπηρέτηση 4/4.
Το service απαρτιζόταν απο 2 γυναίκες. Μια νέα κοπέλα και μια κυρία λιγο μεγαλύτερη! Γρήγορες, εξυπηρετικές, με αμεσότητα και ευγένεια! Θα προτιμούσα να τις έβλεπα λιγάκι πιο χαμογελαστές αλλά μπορεί να είχαν μια δύσκολη μέρα όποτε το παραβλέπουμε..!!
Οτι ζητούσαμε ύστερα απο 3 λεπτά βρισκόταν στο τραπέζι μας όποτε το 4 το κέρδισαν επάξια!
Τελευταίο αλλά σημαντικότερο το φαγητο! Μετά απο πολυ σκέψη καταλήγω στο 3/4.
Σύνολο δοκίμασα 9 πιατα (συμπεριλαμβάνοντας και το γλυκό) 3 απο τα 9 πιάτα δεν με ενθουσιάσαν ιδιαίτερα, τα υπόλοιπα 6 ομώς ητάν νοστιμότατα και εμπνευσμένα!
•Γευστικότατο ξεκίνημα με σαλάτα με λευκό και μωβ λάχανο, αβοκάντο, ξινόμηλο και μελόξυδο! Συνδιασμοί που αν δεν τους φας μαζι δεν μπορείς να πιστέψεις πως ταιριάζουν, αν το δοκιμάσεις ομως διαπιστώνεις πως πρόκειται για ένα εξαιρετικό πάντρεμα γεύσεων, με το αβοκάντο να ξεχωρίζει! 7,5€

•Χούμους αρακά με ταχίνι και φέτα! Εξαιρετικό!!! Ωραια υφή, με την φέτα να ταιριάζει απόλυτα, μιας και η αλμυρά της ισορροπεί τέλεια την γλυκύτητα του αρακά! Θα προτιμούσα να ήταν λιγάκι λιγότερο παγωμένο το χούμους, αλλά για λόγους συντήρησης προφανώς, μπαίνει ψυγείο όποτε πάσο! Η ωραιότερη εκδοχή χούμους που εχω δοκιμάσει.. μακράν! 5€

•Κοτοσαλάτα με σπιτική μαγιονέζα, πράσινο μήλο, πατάτα και λουίζα!
Ποσό μα ποσό νόστιμη;;; Βουτυρένια υφή με την παπατα να ταιριάζει πολύ! Μην σας φοβίζει η μαγιονέζα, ειναι πολυ ελαφριά! Η μοναδική μου ένσταση ειναι στην ποσότητα... 5€

•Πατάτες τηγανίτες κυβάκια με σάλτσα φέτας και θρουμπι. Διαφωνώ με το σχήμα της πατάτας, γιατί αντί να κυριαρχούν τα άλλα υλικά κυριαρχούσε η πατατίλα!
Μεγάλη μερίδα 4,5€

•Ντολμαδάκια με βιολογικό ελαιόλαδο! Νοστιμότατα, με το ρύζι καλοβρασμένο και τα μυρωδικά σε πολυ σωστή ποσότητα! 5€

•Πανσετάκια με καπνιστή ντομάτα και αραβικά πιτάκια! Περίεργο πιάτο... Η πανσέτα ηταν σερβιρισμένη σε λεπτά στικς αλλά παρόλα αυτά ήταν ζουμερή! Η γεύση της πέραν της ντομάτας σου έβγαζε κάτι σε κανελόγαρύφαλλο που πρωταγωνιστούσε επικίνδυνα... Παρότι αγαπώ αυτα τα μπαχαρικά δεν μου άρεσε σαν πιάτο. Τα πιτάκια στο πλάι καλή σκέψη! 6,5€

•Μπιφτέκια μοσχαρίσια με χειροποίητη σώς μπάρμπεκιου συνοδεία ρυζιού με σταφίδες! Για όσους αγαπούν το μοσχάρι πολυ νόστιμο... Το επιλέξαμε medium-rare αλλά και medium να το πάρετε είναι τόσο νόστιμος ο κιμάς που σίγουρα θα σας αρέσει! Το ρύζι πολυ νοστίμο αν και λίγο στεγνό. 8,5€

•Μαριναρισμενές κοτομπουκιές με τηγανιτο ρύζι και σώς μαγιονέζας- λιαστής ντομάτας!
Είμαι σίγουρη πως ειναι best sell πιάτο! Μου θύμισε χειροποίητο junk στη γεύση... το έφαγα με ευχαρίστηση αλλά δεν ξερω αν θα το ξανάπαιρνα! Σίγουρα θα μπορούσε να εχει λίγο κοτόπουλο παραπάνω και λίγο ρύζι λιγότερο!! 6,5€

•Και για το τέλος τάρτα σοκολάτας!!!
ΜΑΓΙΚΗ και σε αυτο το σημείο να τονίσω πως δεν είμαι γλυκατζού! Ελαφριά μους σοκολάτας με το πορτοκαλί να ξεχωρίζει με σε μια ταρτένια βάση βρώμης και άλλων δημητριακών! Προτείνεται με κλειστά ματια!! 5€

Απο ποτά επιλέξαμε τσίπουρο χυμα, πολύ καλό και χωρίς παρενέργειες την επομένη!
Φάγαμε αρκετά και διαφορετικά πιατα, καλοδουλεμένα και με προοπτικές...
Οσο για το vfm, 3/4.
Αν σε ορισμένα πιάτα δουλέψετε λιγο καλυτερα τις ποσότητες θα έχετε ενα ιδανικό αποτέλεσμα γεύσης-ποσότητας-τιμής!!
Σίγουρα θα ξαναπάω και μάλιστα συντομα.. αυτό το χούμους άλλωστε δεν ξεχνιέται ευκολα!
Καλές δουλειές ευχομαι!

24 Σεπ 2016

Μεσημερι Σαββατου, παρεα τριων ατομων, μαζι με την μικρη μας κορη, περναμε για πρωτη φορα την πορτα του rakor..
Την περιοχη δεν την γνωριζω πολυ καλα, το παρκαρισμα αποδειχθηκε πολυ ευκολη υποθεση, δεν γνωριζω βεβαια αν αυτος ειναι ο κανονας..
Ο χωρος του εστιατοριου, εχει περιγραφει απο αλλους φιλους που το εχουν επισκεφθει, ψηλοταβανος, μοντερνος, χωρις βεβαια κατι που να σε εντυπωσιαζει..
Για την κουζινα και τις τιμες του, ειχα ακουσει πολυ καλα σχολια, δεν μπορω να πω ομως πως επιβεβαιωθηκαν..
Η παραγγελια μας:
Κοτοσαλατα, περιειχε μηλο μεταξυ αλλων, καλη γευση, μικρη ποσοτητα,5€..
Μανιταρια πλευρωτους, τιποτα ιδιαιτερο, μανιταρια ψημενα, ουτε βαλσαμικο ουτε τιποτα.. Μικρη μεριδα,6,5€..
Πατατες με κρεμα φετας, κυβακια πατατας, χωρις πολυ λαδι, θα ηθελα πιο εντονη την κρεμα φετας,4,5€..
Πανσετα, λεπτοκομμενη, ωραια μαριναρισμενη και μαλακη, συνοδεια αραβικης πιτας. Πολυ μικρη ποσοτητα για τα 6,5 ευρω που κοστιζει..
Στριφταρια με κιμα μανιταριων και μυζηθρα. Κιμας δεν ηταν, ηταν απλα μανιταρια, παρολαυτα, μαζι με τα λαχανικα και τη μυζηθρα συνεθεταν ενα ωραιο πιατο,7,5€..
Τελος μπουτι κοτοπουλο μαζι με ρυζι. Πολυ ωραιο και μαλακο το κοτοπουλο, τεσσερα κομματακια βεβαια, περιχυμενο με μια ωραια σως, εξισου γευστικο και το ρυζι,8€..
Για αυτα, μαζι με τεσσερις μπυρες Βεργινα, ο λογαριασμος ηλθε στα 47€.
Μας προσφερθηκε ψωμι χωρις καποιο συνοδευτικο ντιπ καθως και νερο βρυσης.
Ο κυριος που μας εξυπηρετησε ευγενεστατος, αν και δεν μας εφερε ποτηρια για τις μπυρες, παρα μονο αυτα που ειχαμε για το νερο..
Συμπερασματικα, δεν γνωριζω αν κατι εχει αλλαξει στο μαγαζι, ως προς τα πιατα η' τις τιμες του, παντως δεν μπορω να πω οτι μειναμε ιδιαιτερα ικανοποιημενοι απο το τελικο αποτελεσμα, αν και ισως ειχαμε αρκετες προσδοκιες, λογω των καλων σχολιων που ειχαμε ακουσει..
Στα θετικα του η μεγαλη ποικιλια σε μπυρες και αποσταγματα, που συνηθως δεν συναντας αλλου..

02 Ιουν 2016

Επισκεφθήκαμε το Rakor Κυριακή μεσημέρι παρέα 4 φίλων.
Ο χώρος είναι λιτός σε διακόσμηση αλλά ψηλοτάβανος και αρκετά ευχάριστος.
Το προσωπικό μας περιποιήθηκε από την αρχή και μείναμε ευχαριστημένοι.
Το φαγητό κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα. Από τον σχετικά μικρό κατάλογο των κυρίως πιάτων δεν παραγγείλαμε μόνο 2 πιάτα, επομένως θεωρώ ότι έχουμε άποψη του φαγητού που προσφέρεται.

Η μελιτζανοσαλάτα, η φάβα και η σαλάτα αλμύρα ήταν όλα πολύ καλά, μας απογοήτευσαν όμως τα κυρίως πιάτα - κεμπάπ, χοιρινό κονφί, κοτομπουκιές. Δεν ήταν κακές σαν γέυσεις απλά δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο.
Συνοδεύσαμε με χύμα κρασί το οποίο ήταν ικανοποιητικό.

Πλαταιών 10 & Γρανικού, Κεραμεικός