Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη - 14:00-00:00 Παρασκευή και Σάββατο - 13:00-00:30 Κυριακή - 12:00-22:00 Δευτέρα κλειστά

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

07 Δεκ 2017

Σε αυτή την πλευρά του Γκαζιού-Κεραμεικού δεν είχα ξαναβρεθεί και πραγματικά δεν φανταζόμουν ότι πολλά γνωστά ονόματα της εστίασης βρίσκονται τόσο κοντά το ένα με το άλλο, δεν θυμάμαι καν πόσα μέτρησα καθώς τα περνάγαμε ένα ένα, θυμάμαι μόνο ότι το ΚΟΡΟΒΑ δεν μου άρεσε όπως το είδα.

Ο νόμος του Μέρφυ λέει ότι ένα βράδυ Σαββάτου που θα βολτάρεις σε αυτή την περιοχή δεν θα έχεις να ανησυχείς για σπασμένους καθρέφτες αυτοκινήτου γιατί θα στους έχουν ήδη σπάσει σε λιγότερο κακόφημη περιοχή... Θα ανησυχείς όμως για το αν και πότε θα βρεις κάπου να παρκάρεις, έστω και στα 2 χλμ μακριά. Πάρε μαζί σου διαβήτη, μοιρογνωμόνιο, πυξίδα και αισθητήρες παρκαρίσματος, θα σου χρειαστούν. Και κάνε κράτηση στο Ρακόρ, αν δεν θες να βρεθείς προ εκπλήξεως. Και μην δίνεις σημασία στη γκρίνια μου. Γιατί περάσαμε υπέροχα στο Ρακόρ!

4 φίλες διαβήκαμε το κατώφλι του, το Σάββατο στις 21/10, και η μία φίλη που γιόρταζε κιόλας εκείνο το βράδυ, ευτυχώς είχε φτάσει νωρίτερα από εμάς και είχε προκρατήσει τί άλλο; Τις σούπες. Γιατί το Ρακόρ είναι πριν από όλα οι σούπες του, όπως έχει πει και η Χριστίνα. Τί, δεν τις πρόλαβες εγκαίρως; σε βλέπω τώρα να χαζεύεις την άδεια μαρμίτα απογοητευμένος.

Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος, με σινεφίλ αναφορές, εναλλακτικός, αφαιρετικός, ανοιχτόκαρδος, φουλ από κόσμο κάθε λογής, ψηλοτάβανος, φωτεινός, και με καλές αποστάσεις στα τραπέζια, ούτε να φιληθείς με τον διπλανό σου, αλλά ούτε και να παίξεις γκολφ. Το μόνο που, μάλλον, διακόπτει την ευχάριστη περιπλάνηση του ματιού, είναι τα μπουριά στο ταβάνι γύρω γύρω, που είναι χαμηλά τοποθετημένα για λόγους, φαντάζομαι, πρακτικούς. Το κάπνισμα εντός επιτρέπεται ( καθώς εναλλακτικός και άκαπνος μάλλον είναι έννοιες ασύμβατες ) και είναι ένα πρόβλημα τους χειμερινούς μήνες. Εμείς δεν είχαμε τέτοιο θέμα, αφού η βραδιά ήταν ευχάριστη και οι πόρτες ανοιχτές.

Ο κατάλογος με παίδεψε πάρα πολύ, γιατί τα ήθελα όλα. Ορεκτικά, αλλαντικά, κυρίως, σαλάτες, όλα έχουν μια φρέσκια ματιά και εξάπτουν με τις περιγραφές τους. Στον μαυροπίνακα που υπάρχει σε δεσπόζουσα θέση, μαζί με τις ζωγραφιές που αλλάζουν, αλλάζει και το εξτρά μενού, που συνήθως περιλαμβάνει 3 - 4 πιάτα ημέρας, ένα εκ των οποίων είναι πάντα μια ή δύο σούπες κατά τη χειμερινή περίοδο.
Τί να έκανα; Αφέθηκα με τυφλή εμπιστοσύνη και σιγουριά στις επιλογές και τους συνδυασμούς των φιλενάδων που το έχουν χτίσει το μαγαζί!

Εξυπηρετηθήκαμε από μια νεαρή κοπέλα και από μια λίγο μεγαλύτερη κυρία ( εκ των συνιδιοκτητών όπως έμαθα ) που ήταν πολύ προσιτή, ευγενική και δεκτική στο να μας έρθουν λίγα λίγα τα πιάτα, γιατί είχαμε πρόβλημα χώρου ( ε, ναι, δεν φάγαμε πάλι, απλά τσιμπήσαμε ) αλλά και να φέρει δίπλα μας ένα πτυσσόμενο τραπεζάκι για τη διευκόλυνσή μας.

Πρώτες κατέφτασαν στο τραπέζι μας οι καυτές βελουτέ σουπίτσες, μαζί με ένα υπέροχο ψωμί που δεν μπορούσα να σταματήσω να τρώω ( δεν χρεώνεται ) και φυσικά μποτίλια δική τους με νερό. Κι αν νομίζετε ότι 4 άτομα = 4 σούπες, λάθος φίλοι μου. Οι σούπες ήταν 6, όλες κατ' επιλογήν μας σε μισές μερίδες, ώστε να δοκιμάσουμε και τα 2 είδη που υπήρχαν στο μενού ημέρας.
4 βελουτέ παντζαριού με τζίντζερ και 2 βελουτέ κόκκινης φακής με μήλο και καπνιστή πάπρικα. Να πω για τα χρώματα; την μεστή, πικάντικη και όλο αρώματα γεύση τους; την έντασή τους; την βελούδινη πυκνότητα; τί να πω... Αυτές οι σούπες είναι βάλσαμο πραγματικό. Θα πω ότι οι μισές μερίδες κοστίζουν μόλις 2,5 e η μία και η ποσότητά τους είναι υπεραρκετή για κάποιον που θέλει ένα εισαγωγικό ζέσταμα πριν πάει παρακάτω ( ολόκληρη στα 4,50 e, ιδανικό vfm, έχω και μέτρο σύγκρισης ).
Θα πω ότι όσοι δεν τις πρόλαβαν μάλλον μας κοίταζαν με θολό μάτι, λες και είχαμε δωροδοκήσει τον μάγειρα στην κουζίνα, όταν προσγειώθηκαν τα 6 μπωλ στο τραπέζι μας.
Και θα πω ότι ήδη έκανα recreate στο σπίτι μου την βελουτέ κόκκινης φακής... και έπεται συνέχεια.

Ακολούθως, ήρθε ένα ολοζώντανο πράσινο χούμους αρακά, με ταχίνι στη σύνθεσή του και χοντροτριμμένη φέτα, φρέσκο δυόσμο και πάπρικα από πάνω. Πολύ δροσερή γεύση και καινούργια για εμένα, η φέτα νομίζω το απογειώνει, ήμουν ευγενική αλλά..... δεν μπορούσα να σταματήσω να το απλώνω στο ψωμί. Τιμή 5 e και αρκετή ως ποσότητα.
Από τις σαλάτες επιλέξαμε αυτήν με το μαριναρισμένο πατζάρι και καρότο, που είχε επιπλέον ρόκα, ηλιόσπορους καβουρδισμένους για έξτρα τραγανότητα και σως πορτοκαλιού αρωματισμένη με το επίσης όξινο σουμάκ. Ωραίο πάντρεμα γεύσεων, κρουστά τα λαχανικά και πολύ φρέσκα, μου άφηνε μια γλυκιά και όχι όξινη επίγευση, μου άρεσε πολύ αλλά σε κάποιαν άρεσε πολύ περισσότερο οπότε της παραχωρήσαμε το μπωλ με ανταλλαγή κάτι άλλο χεχε... Τιμή 7,50 e, θεωρώ τσιμπημένη.

Κάτι που, μαζί με τις σούπες θεωρώ ως must πιάτο, είναι οι αρωματισμένες με θρούμπι και πάπρικα φρέσκιες πατάτες τους, με την πλούσια κρεμώδη σάλτσα φέτας Καρδίτσας. Έξυπνα κομμένες σε κύβους, για να μην γίνονται μια μάζα στο πιάτο, μπορούσα και να τις φάω μόνη μου, αλλά ήμουν ευγενική. Αρκετή ποσότητα, τιμή 5 e και συμβουλή μου: μην τις αφήσετε να κρυώσουν.
Ένα ακόμη στανταράκι που καλό είναι να μην αφήσετε απέξω, είναι οι κοτομπουκιές. Όπου, φιλετάκια από μπούτι ( κοτόπουλο Ιωαννίνων γράφει ο κατάλογος ) μαρινάρονται πρώτα σε μπύρα και μέλι, ψήνονται, και κατόπιν μπαίνουν πάνω από ένα τηγανιτό ρύζι Θεσσαλονίκης και σκεπάζονται με μια ροζ μαγιονέζα με λιαστή ντομάτα. Πετυχημένος συνδυασμός, ωραίο γευστικό αποτέλεσμα και να πω την αμαρτία μου; το ρύζι σκέτο, μόνο του, υπέροχο. Τιμή 6,50 e.

Kατόπιν 2 πιάτα που έρχονται με τις πιτούλες τους, κανονικές και αραβικές. Τα σπιτικά κεμπαπάκια με 3 είδη κιμάδων, με 4 μικρά τεμάχια στη μερίδα που συνοδεύονται με μαρμελάδα πιπεριάς Φλωρίνης, γιαούρτι αρωματικό με κύμινο, λίγη πράσινη σαλάτα και κομμένες πίτες. Περιποιημένο και ευπαρουσίαστο πιάτο, ίσως λίγο πιο ακριβό από όσο αλλού, αλλά το κεμπάπ μαλακό, νόστιμο και χωρίς μυρωδιές, μάλλον πιο κοντά σε μπιφτεκάκι θα έλεγα, με την μαρμελάδα πιπεριάς να το κάνει να ξεχωρίζει. Τιμή 8,50 e.
Το φαλάφελ - που έτσι κι αλλιώς αγαπώ πολύ - από τα καλύτερα που έχω πετύχει. Αποτελείται από 4 μεγάλα τεμάχια στη μερίδα και ισάριθμες πιτούλες και είναι απίστευτα νόστιμα και τραγανά, μάλλον λόγω του μιξ ρεβυθιού - φάβας - μπιζελιού. Το στήσιμο αυτού του πιάτου, επιτρέπει να παίξεις - όπως και κάναμε - με το πώς θα συνθέσεις / τοποθετήσεις / διπλώσεις το φαλαφελοπιτάκι σου! Οι 2 σως, ταχίνι και σάλτσα ντομάτας, του ταιριάζουν πολύ, όπως και η πράσινη σαλάτα, αν και εγώ είμαι φαν της εκδοχής που περιλαμβάνει μελιτζάνα μπαμπαγκανούς. Τιμή 6,50 e, πολύ vfm μερίδα.

Last but not least άφησα την υπερτροφή κινόα, που δοκίμασα εδώ για πρώτη φορά, και βέβαια, τον καβουρμά που έχω προλογίσει σε προηγούμενο επεισόδιο.
Την πολύχρωμη βιολογική κινόα τους, θα βρείτε στα κυρίως πιάτα του καταλόγου, και μου έκανε μεγάλη εντύπωση με πόση θέρμη την περιέγραφαν τα κορίτσια! Είχα την εντύπωση ότι μπαίνει μόνο σε σαλάτες, μα εδώ έρχεται ως ένα άρτια μαγειρεμένο ζεστό φαγητό, που σερβίρεται σε μεγάλη γαβάθα! Ανακατεύεται με σωταρισμένα λαχανικά ( θυμάμαι σίγουρα αρακά και πολύχρωμες πιπεριές αλλά ήταν κι άλλα ), μπόλικα τραγανά φυστίκια, λεμονάτο πέστο μαϊντανού και κόκκινο κάρυ που την κάνει πιπεράτη. Πρωτόγνωρη γεύση, μου άρεσε πολύ και με έβαλε στο τριπάκι να ψάξω πληροφορίες για αυτό το superfood που δεν μοιάζει με τίποτα άλλο. Υπεραρκετή ποσότητα, τιμή 7,50 e.

Και τέλος, ο υπέρτατος καβουρμάς για φέτος. Τέτοια εκδοχή, δεν έχω ξαναδεί ούτε ξαναφάει. Στη βάση του πιάτου τοποθετείται πηχτή μαρμελάδα ντομάτας, πάνω της ένα μεγάλο παχουλό στρογγυλό κομμάτι καβουρμά, που είναι εντελώς τραγανός και ζεστός γιατί έχει ψηθεί στη σχάρα ( οπτικά θυμίζει συμπαγές μπιφτέκι, αλλά μόλις κοπεί απίστευτα μαλακός ) και πάνω του σε όλο το πιάτο άφθονη ποσότητα κριτσανιστά τσιπς τηγανιτού κρεμμυδιού. Δεν περιγράφω άλλο, απλά πάρτε το και θα καταλάβετε. Από όλα τα πιάτα που μου άρεσαν, αυτό μου έμεινε στο μυαλό. ( 7,50 e ).

Τα παραπάνω συνοδέψαμε με παγωμένες Bεργίνα red, Argos Star ( δική μου αγαπημένη ), 2 μπουκάλια Ξυνό Νερό, νερό σε μποτίλια δική τους και ίσως κάτι ακόμη που ξεχνάω.
Λόγω του εορτασμού, υπήρχε βέβαια κολασμένο χειροποίητο γλυκό που είχαμε μαζί, αλλά πολύ ευγενικά και λόγω περίστασης μας κέρασαν και την περίφημη τάρτα τους ( με κρέμα από μαύρη σοκολάτα και γάλα καρύδας, πάνω σε βάση από χουρμά και ξηρούς καρπούς ) για την οποία ήμουν εντελώς προετοιμασμένη από προηγούμενες κριτικές!!
Δώσαμε συνολικά 80 ευρώ με απόδειξη, δηλαδή 20 e / άτομο, ποσό που το θεωρώ μάλλον ταβάνι, γιατί εμείς... είμαστε εμείς, ενώ εσείς με πιο μετρημένες επιλογές μπορείτε να πέσετε και στα 17 e. Αλλά, εδώ που τα λέμε, γιατί να πέσετε; Καλύτερα με παρέα μεγάλη, γιατί στο Ρακόρ έχεις πολλά να δοκιμάσεις και είναι όλα ωραία.

Δύο παρατηρήσεις για το τέλος. Κοιτάζω ξανά αυτά που φάγαμε και βλέπω το εξής: ένα υπέροχο τραπέζι, όλο χρώματα, ποικιλία γεύσεων, φαντασία υλικών και μόλις 2 πιάτα με κρέας; Πολλά πιάτα που δοκίμασα άνετα ταιριάζουν σε vegan / vegeterian διατροφή και είχαν άπειρη νοστιμιά, που αποδεικνύει ότι τελικά οι γεύσεις δεν έχουν όρια όπως και τα ανοιχτά μυαλά.
Από την άλλη, η σύγκριση σε κάποιες τιμές λίγο με μπερδεύει, π. χ. σαλάτα μόνο με λαχανικά 7,50 e; μερίδα φαλάφελ αλλά και κοτομπουκιές πιο φθηνά από τη σαλάτα; Ίσως χρειάζεται μια εξομάλυνση τιμών σε μερικά πιάτα. Γι' αυτό έβαλα 3, αν και ήμουν στο 3,5. Aυτό, ως μια μικρή μόνο επισήμανση, που καθόλου δεν επηρεάζει τις άριστες τελικές εντυπώσεις μου.

Είπαμε... Το Ρακόρ, είναι γευστικό, είναι δημιουργικό, είναι μοντέρνο, είναι εγγύηση. Σίγουρα λοιπόν προτείνεται και μπαίνει στη λίστα μου με τα αγαπημένα!!

Υ. Γ. Καθώς βαδίζουμε προς το τέλος του '17, συνηθίζεται να κλείνουμε πάσης φύσεως εκκρεμότητες για να μας βρει ο νέος χρόνος με μια νέα αρχή. Ξαναπηγαίνουμε σε μαγαζιά που αγαπάμε, επιζητούμε μία ακόμη αυτοψία σε κάτι που μας εντυπωσίασε, ή έρχεται επιτέλους η στιγμή για εκείνο που κρατάμε ως μύθο στο μυαλό μας. Παρατηρώ το back up των κριτικών που έχω να γράψω ως τα Χριστούγεννα. Θα ήθελα να μην αφήσω κριτικές του ΄17 για το '18, δεν θα ήθελα να βρεθώ να γράφω για "περσινές επισκέψεις", με 2 και πλέον μήνες καθυστέρηση, μιας και πολλά αλλάζουν, κλείνουν κτλ. Και Thankfully... δεν θα' θελα να σας μιλήσω για πιάτα εστιατορίου που επισκέφθηκα "πρόσφατα" αλλά ανήκουν σε μενού που έχει καταργηθεί προ εξαμήνου και βάλε.. 🙂

17 Μαι 2017

Γκάζι: «18χρονα», «κάγκουρες», «κιτσαρία», «πλέμπα», «ιδανική περιοχή για να σου σπάσουν τον καθρέφτη όσο θα λείπεις από το αυτοκίνητο», «καφετέριες φοιτητικών παρατάξεων» κλπ κλπ κλπ. Αυτές είναι κάποιες από τις πρώτες σκέψεις μου όταν ακούω το όνομα αυτής της ειδεχθούς περιοχής.

Αν ψάχνεις όμως στο Ask4food για νέες γαστριμαργικές περιπέτειες για καιρό, θα δεις σιγά σιγά να μπαίνουν στη Wish List σου και μερικά εστιατόρια στον Κεραμεικό. Και τι να κάνεις? «Το καλό φαΐ θέλει θυσίες» θα σκεφτείς… Οπότε ναι, μια ηλιόλουστη Κυριακή κλείσαμε τραπέζι για 8 άτομα με την πιο αγαπημένη μου παρέα στο πρώτο, στη λίστα εστιατορίων στον Κεραμεικό, Ρακόρ.

Ρακόρ: «ρακή», «αποτυχημένο λογοπαίγνιο με βάση τη ρακή». Αυτές ήταν οι μόνες σκέψεις μου όταν πρωτοάκουσα το όνομα αυτού του μαγαζιού. Πλέον χάρη στην τέχνη του googling όταν ακούω τη λέξη ρακόρ σκέφτομαι ακόμη: «εξάρτημα που χρησιμοποιείται για συνδέσεις σε υδραυλικές εγκαταστάσεις» και «γιατί στο καλό να ονομάσουν το μαγαζί τους έτσι? Μάλλον γιατί συνδέουν τους ανθρώπους τόσο καλά όσο τα ρακόρ τους σωλήνες και όσο η Nokia τους πελάτες της».

Το πρώτο σοκ το βιώσαμε πριν βγούμε από το αυτοκίνητο. Πλησιάζοντας το Ρακόρ, παρατηρήσαμε πως ενώ βρισκόμαστε στον Κεραμεικό, άρχισαν να ξεπηδάνε στο μυαλό μας σπάνιες για την περιοχή σκέψεις όπως «ήσυχη γειτονιά», «νορμάλ άνθρωποι», «που είναι η πλέμπα?». Το μάτι πέφτει στην οδό: «Πλαταιών». Παρκάρουμε με σχετική ευκολία και βγαίνουμε από το αυτοκίνητο. Αρχίζουμε και περπατάμε. Βλέπουμε μια γεμάτη καφετέρια μα δεν ακούμε ντάπα ντούπα. «Μάλλον είμαστε μακριά», η πρώτη σκέψη. Πλησιάζουμε και από βαβούρα τίποτα. «Έχει διακοπή ρεύματος?», η επόμενη σκέψη.

-«Έχει τέτοια πλευρά το Γκάζι?», αναρωτήθηκα λίγα δευτερόλεπτα μετά..

-«Μάλλον ναι βλάκα κολλημένε», θα έπρεπε να απαντήσει μια φωνή από τον ουρανό..
Αντ’ αυτού μου είπα «κοίτα τι ανακάλυψες πάλι μάγκα μου».

Μπαίνοντας στο Ρακόρ αντικρίσαμε ένα προσεγμένο μαγαζί με σχετικά άνετα τραπέζια, καφενειακού τύπου καρέκλες και νεαρό κόσμο, γύρω στα 25-35, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Ο χώρος αρκετά προσεγμένος, χωρίς να είναι κάτι συνταρακτικό, βγάζει μια αίσθηση ζεστασιάς και ωθεί τον επισκέπτη να καθίσει όση ώρα θέλει και όχι μόνο για το κλασσικό δίωρο γεύμα.

Το σέρβις, από την άλλη, είχε μερικά θεματάκια. Από τα 3-4 άτομα που μας εξυπηρέτησαν με τα μισά είχαμε μια μικρή δυσκολία συνεννόησης, δεν έγιναν λάθη βέβαια, απλώς εισπράτταμε μια σχετική νευρικότητα η οποία μάλλον θα οφειλόταν στο ότι το μαγαζί ήταν φίσκα, εξ ου και η επιείκεια στη βαθμολογία.

Ο κατάλογος του Ρακόρ είναι όσο πιο γκουρμέ γίνεται για ένα μαγαζί που διατηρεί τιμές μέσου όρου. Από τις 13 σαλάτες και κυρίως που υπάρχουν στο μενού, μόλις για ένα πιάτο καταφέρνουν να χωρέσουν την περιγραφή του σε μια μόνο γραμμή (Σολομός φιλέτο με γλάσο σόγιας και μίσο και πουρέ σελινόριζας). Έτσι, δεν θα αναλωθώ στην ενδελεχή περιγραφή των πιάτων παρά μόνο στις περιπτώσεις που εντυπωσίασαν η απογοήτευσαν (δοκιμάσαμε περίπου τον μισό κατάλογο).

Εντυπωσίασαν:

•Πατάτες φρέσκιες τηγανητές με σάλτσα φέτας Καρδίτσας, θρούμπι και καπνιστή πάπρικα (4,5€). Μεγάλοι κύβοι πατάτας, τηγανισμένοι ιδανικά, με τέλειο συνδυασμό των μπαχαρικών και νόστιμη λευκή σάλτσα φέτας να τις λούζει. Το μόνο πιάτο που πήραμε και δεύτερη φορά. Προτείνονται για όλους. Καλή ποσότητα, αλλά πάντα θα θέλετε κι άλλες.

•Κοτομπουκιές με ψητά φιλετάκια από μπούτι κοτόπουλου Ιωαννίνων μαριναρισμένα σε ξανθιά μπύρα και μέλι, με τηγανητό ρύζι Θεσσαλονίκης και χειροποίητη μαγιονέζα λιαστής ντομάτας (6,5€). Ουφ τι ταλαιπωρία να γράψεις τα πιάτα τους. Αν σκεφτεί κανείς μάλιστα ότι το συγκεκριμένο πιάτο εξαφανίστηκε σε κλάσματα του δευτερολέπτου, πιο πολύ ώρα χρειάζεται να περιγραφεί παρά να φαγωθεί.

•Μπιφτέκια από 100% μοσχαρίσιο κιμά με χειροποίητη BBQ μαυροδάφνης, συνοδευόμενα από ρύζι με σταφίδες ή τηγανητές πατάτες (8,5€). Πολύ νόστιμα μπιφτέκια τα οποία, αφού ερωτηθήκαμε πως θέλουμε να ψηθούν, ήρθαν καλοψημένα και όχι καμένα. Η σάλτσα BBQ μαρμελάδιζε στην αίσθηση και συνδυαζόταν πολύ ωραία με τα μπιφτέκια και τις τέλειες πατάτες τους.

Απογοήτευσαν:

•Πρακτικά τίποτα δεν απογοήτευσε. Κανένα πιάτο δεν μας φάνηκε κακό. Από τα 12 πιάτα που πήραμε μόλις δύο μας φάνηκαν πιο μέτρια. Η πολύχρωμη βιολογική κινοα με λαχανικά σωτέ, κάσιους, πέστο μαϊντανού και κόκκινο κάρυ (7,5€) και το χοιρινό με μαύρη μπύρα, τζίντζερ και μήλο πάνω σε πουρέ πατάτας (8,5€). Και τα δύο αυτά πιάτα χωρίς να απογοητεύσουν, φάνηκαν λίγο πιο κάτω από τα υπόλοιπα γευστικά.

•Επίσης, δοκιμάσαμε σχεδόν όλες τις σαλάτες τους. Ενώ, πολύς κόσμος ξετρελάθηκε μαζί τους, προσωπικά ένιωσα κάτι να μου λείπει από τις γεύσεις τους. Κάτι πιο έντονο προς το αλμυρό, το ξινό ή το γλυκό να τις απογειώσει.

Αυτό ήταν τελικά και το αίσθημα που μου δημιούργησαν πολλά από τα πιάτα τους. Μολονότι ήταν αρκετά νόστιμα και προσεγμένα, υπήρχε μια σχετική ουδετερότητα στη γεύση τους. Μια έλλειψη γευστικής κορύφωσης. Εξ ου και το 3/4 στη γεύση.

Στην αρχή ήρθε νερό σε κανάτα και φρέσκο ψωμάκι που δυστυχώς δεν ξέρω πόσο χρεώθηκε καθώς δεν είδα την απόδειξη. Ο κατάλογος με τα ποτά περιέχει αρκετές επιλογές για όλα τα γούστα από καλές ποικιλίες κρασιού και άλλων αλκοολούχων (ήπιαμε λεύκο κρασί και ημίγλυκο και τα δύο πολύ ικανοποιητικά στα 4,5€ και 5,5€ το μισόλιτρο, αντίστοιχα).

Λυπητερή: τιμολογιακά το Ρακόρ ανήκει στον μέσο όρο των μαγαζιών του μέσου όρου. Με ένα ποσό γύρω στα 14-16€ θα χορτάσουν αρκετά καλά οι περισσότεροι επισκέπτες του. Μαζί με τα ποτά υπολογίστε 16-20€ το άτομο για γεύμα δύο ατόμων. Στην περίπτωση μας φάγαμε και ήπιαμε σε μέτριο βαθμό και πληρώσαμε 14 ευρώ το άτομο, αρκετά καλά για παρέα 8 ατόμων.

Τελικά από το Ρακόρ φύγαμε αρκετά ικανοποιημένοι. Όσα δοκιμάσαμε ήταν φρέσκα, σωστά μαγειρεμένα και είχαν μια γερή δόση πρωτοτυπίας, κάτι που λείπει από την πλειοψηφία των μαγαζιών στην Αθήνα. Αυτό που μας έλειψε ήταν ένα μικρό κερασματάκι στο τέλος για να κλείσει ακόμα πιο όμορφα μια πολύ ευχάριστη και ιδιαίτερη γαστρονομικά έξοδος. Θα επιστρέψουμε σίγουρα για να δοκιμάσουμε και άλλα από τα ευφάνταστα πιάτα τους και να ξαναχαλαρώσουμε από το ποιοτικό κρασί τους. Και ας είναι στο Γκάζι!

10 Μαι 2017

Το Ρακόρ με κέρδισε από την 1η επίσκεψη και πλέον έχει γίνει κάτι σαν στέκι μου, αφού τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα θα βρεθώ εκεί.

Ο χωρος είναι απλός βιομηχανικού τύπου και υπαρχουν λίγα ακόμα τραπεζάκια στον πεζοδρομο εξω από το μαγαζί. Η εξυπηρέτηση είναι πολύ φιλική.

Ο κατάλογος δεν είναι πολύ μεγάλος, με τον καιρό έχω ξεχωρίσει τα πιάτα που μου αρέσουν κ η παραγγελία είναι ψιλοστανταρ.

Δοκιμάζω πάντα τις σουπες τους και από τα υπόλοιπα θεωρώ ότι άξια δοκιμής είναι οι κοτομπουκές, το φαλαφελ ( πολυ ελαφρυ), το χοιρινό με την μπυρα. Πολύ ωραία είναι επίσης η σαλάτα με το παντζαρι.

Θα το πρότεινα σαν ιδανική λυση για κάποιον που θέλει να πιει χαλαρα το κρασάκι του με την παρεα του, συνοδευοντας το με μεζεδακια ή σε φασεις που βαριεσαι να μαγειρεψεις μιας και ειναι αρκετα οικονομικό.

22 Ιούλ 2016

Ειναι μερικες φορες που απορεις γιατι δεν εχεις επισκεφτει νωριτερα καποια μαγαζια. Τα σημαδια υπηρχαν αν και μια μικρη αντιθεση στις κριτικες των εμπιστων φιλων, μου ειχε δημιουργησει ενα μικρο αγχος και μαλλον ηταν ο λογος που ειχα αναβαλλει την επισκεψη μεχρι να βρεθει η καταλληλη παρεα.

Μια κυριακη λοιπον του ιουλιου, που ολη η Αθηνα ηταν για μπανιο ειπαμε να κανουμε τη διαφορα (και να αποφυγουμε την κινηση)και ετσι μεσημερι πηγαμε μια βολτα στο κεντρο.

Για το χωρο δε θα πω πολλα υπαρχουν ηδη αρκετες κριτικες που τον περιγραφουν εκτενως. Το μονο αρνητικο που την συγκεκριμενη μερα μας ενοχλησε ηταν η ελλειψη κλιματισμου, ευτυχως δεν ηταν τοσο ανυποφορη η ατμοσφαιρα και πιθανον να μην ειχαμε ενοχληθει αν δεν ειχαμε εγκαταστηθει εκει για 3 ωρες...
Η εξυπηρετηση αρκετα καλη απο εναν νεαρο, μας προτεινε πιατα, γιατι πραγματικα τα θελαμε ολα. Μια μικρη αστοχια μονο γιατι δεν ειχε την μπυρα που ζητησα. Ειχαμε και κερασμα στο τελος την ταρτα που πηραμε, ολα καλα.

Στα του φαγητου, πολυ ενδιαφερουσες οι επιλογες στον καταλογο.3 σαλατες, 8-9 ορεκτικα, και αλλες τοσες επιλογες στα κυριως. Εμεις δοκιμασαμε τη σαλατα με το τριμμενο παντζαρι, το καροτο και τους ξηρους καρπους (ευγευστη με σωστες ισορροπιες στη γευση, δροσερη καταλληλη για την μερα), τα ψητα πλευρωτους (σωστο ψησιμο, πολλες φορες ερχονται καμμενα ή αψητα, εδω ηταν ζουμερα και τα καρυκευματα τους τα εκαναν εναν απιστευτο μεζε), συνεχισαμε με ψαρι καπνιστο, νομιζω πεστροφα, με συνοδεια ταμπουλε(το πιατο αυτο ηταν αριστο, το ταμπουλε σπυρωτό και το ψαρι γευστικο και σε ικανοποιητικη ποσοτητα)τελος τις γνωστες κοτομπουκιες με ρυζι(το κοτοπουλο δε με ενθουσιασε αλλα το ρυζι με τη σως ηταν ωραιοτατο). Ειμασταν 3 ατομα και συνοδευσαμε το φαγητο μας με 3 μπυρες απο μικρες ελληνικες ζυθοποιες(εχει μεγαλη ποικιλια). Μαζι με δυο καφεδες και κερασμα μια εξαιρετικη ταρτα με σοκολατα καρυδα και χουρμαδες, νοστιμοτατη, δωσαμε 45ευρω.

Η ποιοτητα του φαγητου και ο γευστικος συνδυασμος κανουν το Ρακορ μια εξαιρετικη επιλογη, εαν συνυπολογισουμε τις τιμες που ειναι πολυ καλες, μπορει κανεις να το κανει και στεκι. Να σημειωσω οτι με 15ευρω περιπου το ατομο τρωει κανεις αρκετα καλα, το αλκοολ πιθανον να ανεβασει λιγο το ποσο.

Υ. γ. για αλλη μια φορα οι κριτικες με οδηγησαν σε ενα εστιατοριο που δυσκολα θα το εβρισκα διαφορετικα.
Υ. γ.2 Το παρκιγκ στην περιοχη ειναι αρκετα ευκολο.

01 Φεβ 2016

Σάββατο 30/1 αργά το μεσημέρι, βρίσκομαι με μια φίλη στον Κεραμεικό, στο ΡΑΚΟΡ (Ρ), το οποίο έχει τώρα σειρά μετά το γειτονικό του ΚΟΡΟΒΑ. Βεβαίως, το είχα επισκεφθεί προ τριετίας, αλλά τότε δεν ήμουνα χρήστης του site και ασφαλώς οι χώροι και τα μενού ανανεώνονται.

Για το μαγαζί αυτό, που άνοιξε το καλοκαίρι του 2011 και συμπληρώνει σύντομα την πρώτη του πενταετία, έχουν ήδη γράψει οι καλύτεροι φίλοι χρήστες, με πιο πρόσφατες κριτικές από τις έμπιστες tzia και indulge για να περιοριστώ μόνο στις φετινές δημοσιεύσεις. Λειτουργούν από Τρίτη με Κυριακή, μεσημέρι – βράδυ, αλλά την Κυριακή κλείνουν στις 8 μ. μ.

Πρόκειται για ένα μοντέρνο καφέ - μεζεδοπωλείο, με στοιχεία industrial και vintage, το οποίο έχει καμιά δεκαριά ξύλινα τραπεζάκια, ένα μοναστηριακό και ένα άλλο υπερυψωμένο για τις μεγαλύτερες παρέες των θαμώνων. Υπάρχουν τζαμαρίες τριγύρω, στο γωνιακό αυτό μαγαζί με αφίσες από πολιτιστικά και άλλα δρώμενα, καθώς και μωσαϊκά δάπεδα, που είναι ξανά στη μόδα. Αριστερά μπαίνοντας, δεσπόζει ένας μαυροπίνακας με τα πιάτα ημέρας και άλλες πληροφορίες και σχέδια, όπου την προηγούμενη φορά που πήγα ήτανε ζωγραφισμένη με κιμωλία μια ωραία ζωγραφιά με δυο καλλιτέχνες, ένα κιθαρίστα και ένα τραγουδιστή, στη θέση των οποίων τώρα υπήρχε κενό, υποθέτω για μια καινούργια τους έμπνευση. Όλα αυτά καθώς και άλλα μικροαντικείμενα (ένας καθρέφτης, κ. α. ) δίνουν μια ευχάριστη και χαλαρή νότα στον ψηλοτάβανο αυτό και συμπαθή χώρο, με την ανοιχτή κουζίνα.

Τα δύο WC τους, στο βάθος και αριστερά της ανοιχτής κουζίνας είναι προσεγμένα και καθαρά. Εξάλλου, η μουσική με στοιχεία τζαζ και ροκ, είναι στη σωστή ένταση, ώστε να μπορεί κανείς να απολαύσει τα φαγητό του, συνομιλώντας πολύ άνετα με τους φίλους του.

Ξέρετε τη μανία μου σχετικά με τις ονομασίες των χώρων, όταν μάλιστα δεν είναι άμεσα προφανείς. Το ρακόρ, λοιπόν, για όσους τυχόν το αγνοούν, είναι ένας υδραυλικό εξάρτημα, και συγκεκριμένα ένας μικρός μεταλλικός σύνδεσμος για την ένωση συνήθως 2 σωλήνων. Το ρακόρ είναι παράλληλα στην 7η Τέχνη, η κατάλληλη σύνδεση κινηματογραφικών πλάνων για τη δημιουργία οπτικής και ηχητικής συνέχειας. Πάντως, σε 2-3 σημεία του ΡΑΚΟΡ υπήρχαν σκίτσα με αυτά τα υδραυλικά ρακοράκια, για να τα εμπεδώσουν οπτικά όσοι τυχόν δεν τα γνωρίζουν!

Το ρακόρ λοιπόν, που ενώνει είτε πρακτικά αντικείμενα είτε κινηματογραφικές σκηνές, διαλέγετε και παίρνετε, ενέπνευσε και τα παιδιά του χώρου αυτού, που σκέφθηκαν να το ονομάσουν έτσι επειδή επιθυμούσαν να δημιουργήσουν ένα στέκι με ζεστή ατμόσφαιρα, που να ενώνει τους θαμώνες του, συμβάλλοντας και στη δημιουργία νέων γνωριμιών και διανοίγοντας τις προοπτικές ειδικά στους δύσκολους καιρούς μας. Ρακόρ, λοιπόν, για συνδέσεις, επανασυνδέσεις σχέσεων και συσφίξεις πάσης φύσεως!!

Τα παιδιά, ο ευγενικός Δημήτρης αλλά και μια κυρία, ήταν εξαιρετικά πρόθυμα και ευγενικά, το δε σερβίρισμα έγινε στους σωστούς χαλαρούς χρόνους, αφού προηγήθηκε νερό σε δικό τους όμορφο μπουκάλι, καθώς και ψωμί που δεν χρεώθηκε. Πήραμε κατά σειρά τα εξής πιάτα:

• Ένα χούμους από αρακά με τρίμματα τυριού φέτας σε μια πιατέλα. Εύγευστο και χορταστικό (4.50 €)

• Μια κρεμμυδόσουπα βελουτέ, εξαιρετικά πυκνή και νόστιμη, την οποία μας μοίρασαν σε δύο μικρά μπολάκια (4.50 €)

• Μισή μερίδα φαλάφελ (2 κομμάτια, με πίτες), αρκετά για ένα άτομο και νόστιμα, που συνοδεύονταν από 2 sauces ντομάτας και γιαουρτιού με μυρωδικά, καθώς και λίγη πράσινη σαλάτα (4 €)

• Ένα κλασικό burger -μέσα σε ζεστό και ολόφρεσκο ψωμί- με βάση το ρεβίθι, κάτι σαν φαλάφελ, με καραμελωμένα κρεμμύδια και τυρί cheddar. Επιλέξαμε, ως γαρνιτούρα, δροσιστική πράσινη σαλάτα. Πολύ καλό πιάτο, στα 6.50 €.

• Ήπιαμε μια κόκκινη μπύρα ΒΕΡΓΙΝΑ, 500 ml. και 5.80 βαθμών οινοπνεύματος, στα 3.50 €.

Ο λογαριασμός, στα 23 €, άξιζε σαφέστατα για την όλη εμπειρία μας, αυτό το ηλιόλουστο Σάββατο των Αλκυονίδων ημερών μας!

Κατά τα λοιπά, ο κατάλογος περιλαμβάνει φάβα ζεστή με κάππαρη, πατάτες τηγανιτές με παρμεζάνα, λαχανικά σχάρας, τρεις φρέσκες σαλάτες, μανιτάρια πλευρώτους, διάφορα burgers μοσχαρίσια, μπριζόλα χοιρινή, κοτομπουκιές με ρύζι αλλά και φιλέτο κοτόπουλο σχάρας, πανσετάκια σχάρας μαριναρισμένα, με πιπεριές Φλωρίνης, δυο-τρία πιάτα με ψαρικά, κ. λπ. Όλα τα εδέσματα έχουν τιμές μονοψήφιες και πραγματικά το ΡΑΚΟΡ έχει άριστο value for money, ασφαλώς 4 στα 4!!

Όσον αφορά τα ποτά τους, υπάρχουν 20 μπύρες, Lager, Μαύρες, Κόκκινες, Ale & Weiss, σε λογικές τιμές, από 2.50 μέχρι 6.50 € - για την Zeos Black Mak, που σας ανέφερα στην κριτική του γειτονικού μαγαζιού ΚΟΡΟΒΑ. Επίσης χύμα κρασί μισό λίτρο, λευκό – ροζέ – κόκκινο, γύρω στα 5 €, και αποστάγματα 200 ml. από 6.50-7.50 € (τσικουδιά, ρακόμελο και διάφορα ούζα).

Το μόνο αρνητικό ήταν η έλλειψη κεράσματος, που παρατηρείται συνήθως σε τουριστικές πιάτσες και γεμάτα μαγαζιά, αλλά το παραβλέπουμε λόγω της γενικά άρτιας εικόνας και της προσεγμένης δουλειάς τόσο του σεφ, Δημήτρη Ψαραδάκη, όσο και του ιδιοκτησιακού σχήματος που, όπως μάθαμε, επαυξάνεται και ανανεώνεται με την πάροδο του χρόνου.

Συμπερασματικά, το ΡΑΚΟΡ είναι ένα ευπρεπέστατο και τίμιο μαγαζί, ανάμεσα σε πληθώρα άλλων στην ευρύτερη περιοχή γύρω απ’ το Μεταξουργείο, του Ψυρρή, το Θησείο, τον Κεραμεικό εν προκειμένω, και στη συνέχεια, το Γκάζι, τον Βοτανικό κ. λπ. Στον τομέα της εστίασης, ευτυχώς, δεν υπάρχουν μονοπωλιακές ή ολιγοπωλιακές καταστάσεις…

Παρά την κρίση που συνεχίζεται δυστυχώς ακάθεκτη, τα εστιατόρια της Πρωτεύουσας συνεχίζουν κι αυτά ακάθεκτα να αυξάνουν σαν τα μανιτάρια!

Χάρη στο ask4food, όμως, που είμαστε όλοι μας, η αμηχανία επιλογής ενός εστιατορίου ανάμεσα σε χιλιάδες άλλα στην Αθήνα, ευτυχώς περιορίζεται, και έτσι, οι αξιόλογοι χώροι πάντοτε αναδεικνύονται, ενώ οι κόποι των αρμοδίων αργά ή γρήγορα επιβραβεύονται δεόντως!

Αυτό, άλλωστε, συνέβη και με το ΡΑΚΟΡ!!

22 Νοε 2016

Ρακόρ λοιπον..
Στην γλώσσα του κινηματογράφου η λέξη ρακόρ μεταφράζεται ως 'το ομαλό πέρασμα απο ενα πλάνο σε ενα άλλο' στην δική μας περίπτωση ήταν το πέρασμα απο μια παγωμένη βόλτα στο Μεταξουργείο σε ενα μέρος με καλό φαγητο και πολυ ομορφο περιβάλλον!!!
Είχα διαβάσει τυχαία κανά δυο κριτικές για το συγκεκριμένο μαγαζί και δεν κρύβω πως μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον! Χωρίς ιδιαίτερη σκέψη λοιπόν κράτηση 4 ατόμων στο εν λόγω μαγαζι για τις 21.30 ύστερα απο ενα πρώτο ποτό στον μπλε παπαγάλο!
Ας ξεκινήσουμε με τον χώρο. 4/4
Όμορφο μαγαζι, πολύ περιποιημένο, με λεπτομέρειες που δείχνουν μεράκι! Ο καναπές που καθόμασταν άνετος σε υπερυψωμένο σημείο, φτιαγμένος απο παλέτες με όμορφα πολύχρωμα μαξιλάρια!
Σύνολο θα υπήρχαν καμια δεκαριά τραπέζια και λίγος χώρος στο μπαρ για 4-5 ατομα! Αρκετά βιομηχανική διακόσμηση με τη λαδί απόχρωση να πρωταγωνιστεί. Αξίζει εδω να σημειώσω πως οι τουαλέτες ηταν πεντακάθαρες!
Εξυπηρέτηση 4/4.
Το service απαρτιζόταν απο 2 γυναίκες. Μια νέα κοπέλα και μια κυρία λιγο μεγαλύτερη! Γρήγορες, εξυπηρετικές, με αμεσότητα και ευγένεια! Θα προτιμούσα να τις έβλεπα λιγάκι πιο χαμογελαστές αλλά μπορεί να είχαν μια δύσκολη μέρα όποτε το παραβλέπουμε..!!
Οτι ζητούσαμε ύστερα απο 3 λεπτά βρισκόταν στο τραπέζι μας όποτε το 4 το κέρδισαν επάξια!
Τελευταίο αλλά σημαντικότερο το φαγητο! Μετά απο πολυ σκέψη καταλήγω στο 3/4.
Σύνολο δοκίμασα 9 πιατα (συμπεριλαμβάνοντας και το γλυκό) 3 απο τα 9 πιάτα δεν με ενθουσιάσαν ιδιαίτερα, τα υπόλοιπα 6 ομώς ητάν νοστιμότατα και εμπνευσμένα!
•Γευστικότατο ξεκίνημα με σαλάτα με λευκό και μωβ λάχανο, αβοκάντο, ξινόμηλο και μελόξυδο! Συνδιασμοί που αν δεν τους φας μαζι δεν μπορείς να πιστέψεις πως ταιριάζουν, αν το δοκιμάσεις ομως διαπιστώνεις πως πρόκειται για ένα εξαιρετικό πάντρεμα γεύσεων, με το αβοκάντο να ξεχωρίζει! 7,5€

•Χούμους αρακά με ταχίνι και φέτα! Εξαιρετικό!!! Ωραια υφή, με την φέτα να ταιριάζει απόλυτα, μιας και η αλμυρά της ισορροπεί τέλεια την γλυκύτητα του αρακά! Θα προτιμούσα να ήταν λιγάκι λιγότερο παγωμένο το χούμους, αλλά για λόγους συντήρησης προφανώς, μπαίνει ψυγείο όποτε πάσο! Η ωραιότερη εκδοχή χούμους που εχω δοκιμάσει.. μακράν! 5€

•Κοτοσαλάτα με σπιτική μαγιονέζα, πράσινο μήλο, πατάτα και λουίζα!
Ποσό μα ποσό νόστιμη;;; Βουτυρένια υφή με την παπατα να ταιριάζει πολύ! Μην σας φοβίζει η μαγιονέζα, ειναι πολυ ελαφριά! Η μοναδική μου ένσταση ειναι στην ποσότητα... 5€

•Πατάτες τηγανίτες κυβάκια με σάλτσα φέτας και θρουμπι. Διαφωνώ με το σχήμα της πατάτας, γιατί αντί να κυριαρχούν τα άλλα υλικά κυριαρχούσε η πατατίλα!
Μεγάλη μερίδα 4,5€

•Ντολμαδάκια με βιολογικό ελαιόλαδο! Νοστιμότατα, με το ρύζι καλοβρασμένο και τα μυρωδικά σε πολυ σωστή ποσότητα! 5€

•Πανσετάκια με καπνιστή ντομάτα και αραβικά πιτάκια! Περίεργο πιάτο... Η πανσέτα ηταν σερβιρισμένη σε λεπτά στικς αλλά παρόλα αυτά ήταν ζουμερή! Η γεύση της πέραν της ντομάτας σου έβγαζε κάτι σε κανελόγαρύφαλλο που πρωταγωνιστούσε επικίνδυνα... Παρότι αγαπώ αυτα τα μπαχαρικά δεν μου άρεσε σαν πιάτο. Τα πιτάκια στο πλάι καλή σκέψη! 6,5€

•Μπιφτέκια μοσχαρίσια με χειροποίητη σώς μπάρμπεκιου συνοδεία ρυζιού με σταφίδες! Για όσους αγαπούν το μοσχάρι πολυ νόστιμο... Το επιλέξαμε medium-rare αλλά και medium να το πάρετε είναι τόσο νόστιμος ο κιμάς που σίγουρα θα σας αρέσει! Το ρύζι πολυ νοστίμο αν και λίγο στεγνό. 8,5€

•Μαριναρισμενές κοτομπουκιές με τηγανιτο ρύζι και σώς μαγιονέζας- λιαστής ντομάτας!
Είμαι σίγουρη πως ειναι best sell πιάτο! Μου θύμισε χειροποίητο junk στη γεύση... το έφαγα με ευχαρίστηση αλλά δεν ξερω αν θα το ξανάπαιρνα! Σίγουρα θα μπορούσε να εχει λίγο κοτόπουλο παραπάνω και λίγο ρύζι λιγότερο!! 6,5€

•Και για το τέλος τάρτα σοκολάτας!!!
ΜΑΓΙΚΗ και σε αυτο το σημείο να τονίσω πως δεν είμαι γλυκατζού! Ελαφριά μους σοκολάτας με το πορτοκαλί να ξεχωρίζει με σε μια ταρτένια βάση βρώμης και άλλων δημητριακών! Προτείνεται με κλειστά ματια!! 5€

Απο ποτά επιλέξαμε τσίπουρο χυμα, πολύ καλό και χωρίς παρενέργειες την επομένη!
Φάγαμε αρκετά και διαφορετικά πιατα, καλοδουλεμένα και με προοπτικές...
Οσο για το vfm, 3/4.
Αν σε ορισμένα πιάτα δουλέψετε λιγο καλυτερα τις ποσότητες θα έχετε ενα ιδανικό αποτέλεσμα γεύσης-ποσότητας-τιμής!!
Σίγουρα θα ξαναπάω και μάλιστα συντομα.. αυτό το χούμους άλλωστε δεν ξεχνιέται ευκολα!
Καλές δουλειές ευχομαι!

03 Ιαν 2016

Θέλει η μουρλέγκω να κρυφτεί κι η χαρά δεν την αφήνει…..! Θα ξεκινήσω με αυτόν τον τρόπο την σημερινή μου κριτική παραφράζοντας τη γνωστή ρήση διότι μέρες που είναι, δεν κάνει να λέμε κακές λέξεις, άσε που υπάρχουν και παιδιά που διαβάζουν, όπως η δικιά μου, καλή ώρα!

Η μουρλέγκω στην προκειμένη περίπτωση όπως έχετε, ήδη, καταλάβει έξυπνά μου παιδιά είναι η υποφαινόμενη όσο για τη χαρά, έχει να κάνει με τη χτεσινοβραδινή, κοριτσίστικη έξοδο, στο Rakor.
Ξέρετε τώρα πως πάνε αυτά τα πράγματα…όλο λέγαμε να κανονίσουμε να βγούμε, όλο και κάτι προέκυπτε…. τελικά με αφορμή κάτι λιμπιστικές φωτογραφίες φαγητών που ανέβασε η μία της παρέας η οποία, παρεμπιπτόντως, αγαπά το συγκεκριμένο μαγαζί και με ευνοϊκές συγκυρίες, κανονίστηκε στο άψε σβήσε η έξοδος κι έτσι οι τέσσερις φιλενάδες έκαναν μια θριαμβευτική είσοδο χτες Τρίτη 29/12 κατά τις 8.

Το εστιατόριο, τώρα, στον Κεραμεικό βρίσκεται, σε κεντρικό σημείο είναι, εύκολο να το βρεις είναι, αλλά μη μου ζητάτε περισσότερες λεπτομέρειες αφού αφενός οδηγούσε η φιλενάδα κι αφετέρου είχαμε πιάσει την κουβέντα οπότε και δεν πρόσεχα πολύ γύρω μου. Πάντως η περιοχή είναι ζωντανή με γνωστά μαγαζιά γύρω τριγύρω και πολύ κόσμο να κυκλοφορεί άρα δεν εμπνέει καμία ανησυχία. Το πάρκινγκ τη συγκεκριμένη μέρα και ώρα απεδείχθη piece of cake δεν παίρνω όρκο όμως ότι αυτό αποτελεί τον κανόνα.

Για τον χώρο του μαγαζιού δεν έχω να πω πολλά αφού έχει ήδη περιγραφεί ακριβέστατα από τους λοιπούς φίλους που το έχουν επισκεφτεί. Σχετικά μεγάλος χώρος, βιομηχανικό στυλ χωρίς ιδιαίτερες διακοσμητικές παρεμβάσεις, χαλαρό περιβάλλον, ψαγμένοι θαμώνες, θα το χαρακτήριζα ως το απόλυτο hipster νέο-μεζεδοπωλείο. H μοναδική ένσταση που έχω αφορά στο μέγεθος των τραπεζιών τα οποία βρήκα σχετικά μικρά. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι παραγγείλαμε την Άρτα με τα Γιάννενα οπότε και μοναστηριακό να ήταν το τραπέζι πάλι δε θα μας έφτανε. Πάντως με μία καρέκλα που ιδιοποιηθήκαμε από διπλανό τραπέζι, με ένα σκαμπό που, ευγενικά, μας έφεραν τα παιδιά και με σωστή ροή των πιάτων δεν είχαμε κανένα πρόβλημα και βολευτήκαμε μια χαρά.

Όσον αφορά στο φαγητό τώρα, επειδή εμπιστεύομαι απόλυτα τη φίλη που το πρότεινε, ήμουν σίγουρη ότι δε θα έκρυβε δυσάρεστες εκπλήξεις χωρίς όμως και να περιμένω ότι θα έτρωγα τόσο καλά. Πραγματικά ότι κι αν δοκιμάσαμε ήταν από εξαιρετικό έως πολύ καλό. Χωρίς να διεκδικούν δάφνες πρωτοτυπίας, όλα τα πιάτα ήταν καλομαγειρεμένα, με καλές πρώτες ύλες, φρέσκα και με άριστη χρήση μυρωδικών και μπαχαρικών που τα έκαναν τελικά να ξεχωρίζουν. Ας δούμε όμως αναλυτικά αυτά που δοκιμάσαμε:

- 4 σούπες κολοκύθας με πορτοκάλι. Ότι και να πω είναι λίγο. Καυτές, σερβιρισμένες σε τεράστια μπολ, γλυκές από την κολοκύθα, πικάντικες από το κάρυ, ελαφρά όξινες από το πορτοκάλι ήταν ένα ποίημα.

- Σαλάτα ανάμεικτη που περιείχε άσπρο και μοβ λάχανο, κύβους ξινόμηλου, μαϊντανό και, νομίζω, φυλλαράκια φρέσκου κόλιανδρου, ντυμένη με μια λευκή sauce. Όταν την είδα να φτάνει μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι πρόκειται για μιας μορφής coleslaw η αλήθεια είναι όμως ότι δεν είχε καμία σχέση τελικά. Η sauce ήταν πολύ ελαφριά, δροσερή και ξινούτσικη. Οι υπόλοιπες δεν ξετρελάθηκαν, εμένα μου άρεσε αν και θα ταίριαζε καλύτερα σε μια πιο ζεστή μέρα κι όχι στην κρύα βραδιά του Δεκέμβρη που ζητούσε ένα πιο ζεστό comfort food.

- Φάβα. Ζεστή και βελούδινη με διακριτικές λεμονάτες νότες ετσι όπως μου αρέσει. Λιαστές ντοματούλες στην κορυφή και κάππαρη εξαιρετική. Ωραιότατη.

- Σπιτικά ζυμαρικά με μανιτάρια και κρέμα μυζήθρας. Αυτό ήταν πιάτο για τη βραδιά! Ωραιότατα βρασμένες οι μακαρούνες, τραγανά τα μανιτάρια και μια κρεμώδης σάλτσα με διακριτή τη γεύση της ξερής μυζήθρας που, προσωπικά, αγαπώ ιδιαίτερα.

- Πανσετάκια μαριναρισμένα. Ωραία, ζουμερά, χωρίς πολύ λίπος. Ελαφρά κοκκινωπά οπότε και εικάζω ότι η μαρινάτα τους είχε μέσα και ντομάτα, για τα άλλα μπαχαρικά δεν είμαι σίγουρη, πάντως το τελικό αποτέλεσμα ήταν νόστιμο και ελαφρύ.

- Πατάτες σε κυβάκια με sauce φέτας και τσιπς από κάποιο αλλαντικό, πιθανόν απάκι. Χορταστικό και πληθωρικό πιάτο που όμως λόγω της μεγάλης παραγγελίας δεν εκτιμήθηκε όπως θα έπρεπε και αφήσαμε αρκετό.

- 2 μερίδες κοτομπουκιές. Ναι καλοί μου φίλοι, δε μας έφτανε η μία…πήραμε δύο! Πιάτο που από ότι κατάλαβα αποτελεί hit του μαγαζιού. Όταν διάβαζα γιαυτό μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι πρόκειται για κοτομπουκιές τύπου Goodys….. ε λοιπόν, καμία σχέση φυσικά. Φιλετάκια από μπούτι κοτόπουλου που ήταν άρτια ψημένα και κρατούσαν τους χυμούς τους, αρωματικά και μπαχαρένια, με λεπτές γραμμές μιας γλυκομουσταρδένιας sauce που συνοδεύονταν από άγριο ρύζι με μαυροσούσαμο. Εξαιρετικό πιάτο, από τα πιο ωραία πιάτα κοτόπουλου που έχω φάει.

- Για το τέλος διαλέξαμε τις νηστίσιμες, παρακαλώ πολύ, τάρτες με σοκολάτα και κρέμα καρύδας. Πρωτότυπο επιδόρπιο του οποίου η βάση είναι ωμή και μοιάζει με μπάρα δημητριακών ενώ η αφράτη κρέμα σοκολάτας είναι απίστευτα ελαφριά και γευστική.

Όλα τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από 1,5 λίτρο κόκκινου αγιωργήτικου που ήταν αρωματικό, ελαφρύ και χωρίς παρενέργειες την επόμενη μέρα, μιας μπύρας και μιας λεμονάδας, αν έχετε τον Θεό σας, για το παλιμπαιδίζον μέλος της παρέας. Στην αρχή μας έφεραν ψωμάκι από το οποίο δεν δοκίμασα για να έχω άποψη αφού το πήρε εργολαβία η μία φιλενάς η οποία το έφαγε με τη σούπα της. Με τι λαϊκές έχω μπλέξει Χριστέ μου!

Η εξυπηρέτηση από τα παιδιά που μας ανέλαβαν, ειδικά του νεαρού κυρίου, ήταν άμεση, χαμογελαστή και φιλική χωρίς να χάνεται το μέτρο. Όπως ακριβώς έπρεπε για το συγκεκριμένο μαγαζί το οποίο, σημειωτέον. ήταν φίσκα, με κάποια τραπέζια να γεμίζουν δύο φορές, οπότε η κράτηση κρίνεται απαραίτητη.

Ο λογαριασμός στο τέλος ήταν το κερασάκι στην τούρτα αφού για όλα αυτά που φάγαμε και σημειώστε ότι οι μερίδες είναι από επαρκείς έως μεγάλες, κληθήκαμε να πληρώσουμε 75 ευρώ. Εξαιρετικό vmf για μεγάλη ποσότητα φαγητού και νοστιμότατες γεύσεις.

Επειδή γνωρίζω τι λαγωνικά είστε μια προσεκτική ανάγνωση προηγούμενων και επόμενων κριτικών, θα σας αποκαλύψει την ταυτότητα των παλιοκόριτσων που με ξενύχτησαν. Τις ευχαριστώ από καρδιάς για το υπέροχο βράδυ που μου χάρισαν και με έκαναν να αποχαιρετήσω τόσο γλυκά, χαρούμενα, νόστιμα κι ανέμελα το 2015 με την υπόσχεση να κάνουμε παρέα ποδαρικό στις κριτικές και το νέο έτος.
Εύχομαι σε σας και τους αγαπημένους σας μια νέα χρονιά, γεμάτη αρώματα, υγεία, χαμόγελα και νοστιμιά.

Ευτυχισμένο το 2016!

24 Σεπ 2016

Μεσημερι Σαββατου, παρεα τριων ατομων, μαζι με την μικρη μας κορη, περναμε για πρωτη φορα την πορτα του rakor..
Την περιοχη δεν την γνωριζω πολυ καλα, το παρκαρισμα αποδειχθηκε πολυ ευκολη υποθεση, δεν γνωριζω βεβαια αν αυτος ειναι ο κανονας..
Ο χωρος του εστιατοριου, εχει περιγραφει απο αλλους φιλους που το εχουν επισκεφθει, ψηλοταβανος, μοντερνος, χωρις βεβαια κατι που να σε εντυπωσιαζει..
Για την κουζινα και τις τιμες του, ειχα ακουσει πολυ καλα σχολια, δεν μπορω να πω ομως πως επιβεβαιωθηκαν..
Η παραγγελια μας:
Κοτοσαλατα, περιειχε μηλο μεταξυ αλλων, καλη γευση, μικρη ποσοτητα,5€..
Μανιταρια πλευρωτους, τιποτα ιδιαιτερο, μανιταρια ψημενα, ουτε βαλσαμικο ουτε τιποτα.. Μικρη μεριδα,6,5€..
Πατατες με κρεμα φετας, κυβακια πατατας, χωρις πολυ λαδι, θα ηθελα πιο εντονη την κρεμα φετας,4,5€..
Πανσετα, λεπτοκομμενη, ωραια μαριναρισμενη και μαλακη, συνοδεια αραβικης πιτας. Πολυ μικρη ποσοτητα για τα 6,5 ευρω που κοστιζει..
Στριφταρια με κιμα μανιταριων και μυζηθρα. Κιμας δεν ηταν, ηταν απλα μανιταρια, παρολαυτα, μαζι με τα λαχανικα και τη μυζηθρα συνεθεταν ενα ωραιο πιατο,7,5€..
Τελος μπουτι κοτοπουλο μαζι με ρυζι. Πολυ ωραιο και μαλακο το κοτοπουλο, τεσσερα κομματακια βεβαια, περιχυμενο με μια ωραια σως, εξισου γευστικο και το ρυζι,8€..
Για αυτα, μαζι με τεσσερις μπυρες Βεργινα, ο λογαριασμος ηλθε στα 47€.
Μας προσφερθηκε ψωμι χωρις καποιο συνοδευτικο ντιπ καθως και νερο βρυσης.
Ο κυριος που μας εξυπηρετησε ευγενεστατος, αν και δεν μας εφερε ποτηρια για τις μπυρες, παρα μονο αυτα που ειχαμε για το νερο..
Συμπερασματικα, δεν γνωριζω αν κατι εχει αλλαξει στο μαγαζι, ως προς τα πιατα η' τις τιμες του, παντως δεν μπορω να πω οτι μειναμε ιδιαιτερα ικανοποιημενοι απο το τελικο αποτελεσμα, αν και ισως ειχαμε αρκετες προσδοκιες, λογω των καλων σχολιων που ειχαμε ακουσει..
Στα θετικα του η μεγαλη ποικιλια σε μπυρες και αποσταγματα, που συνηθως δεν συναντας αλλου..

20 Οκτ 2015

Πρίν απο κάποιους μήνες μια παρέα 7 ατόμων με αφορμή τα γένεθλια ενός απο τους 7, μου ανέθεσαν να βρώ το εστιατόριο που θα φάμε. Με αφορμή την πολύ καλή εντύπωση για το Rakor απο το Pontiki στην συνάντηση μας στο Ταξιδευόντας και διαβάζοντας τις κριτικές απλά για να δώ το ύφος της κουζίνας, χωρίς δεύτερη σκέψη έκανα άμεσα την κράτηση για Κυριακή μεσημέρι. Πήρα στον λαιμό μου τελικά την υπόλοιπη παρέα!!!

Χώρος(2/4):

Ένα μαγαζί που απέξω δεν σου γεμίζει το μάτι (συμβαίνει συχνά αυτό σε μαγαζιά δηλαδή απ´εξω πανούκλα και απο μέσα κούκλα όπως βέβαια και το αντίστροφο). Μέσα όμως πάλι το μαγαζί μου θύμισε πολύ φοιτητό-κατάσταση με τον απλοϊκό χώρο του, που είχε στύλ Εξαρχιώτικου μαγαζιο αλλά το σέβομαι καθώς πρέσβευε κάτι συγκεκριμένο το οποίο εμένα απλά δεν μου αρέσει. Τα τραπέζια αρκετά αραιά το ένα με το άλλο. Φθηνο-κατασκευή με σίδερο και μια τάβλα. Καρέκλες περίπου στο ίδιο στύλ άβολες. Παλιά σιδερένια τζαμαρία γεμάτη αφίσες των διαφόρων πολιτιστικών δρώμενων της πόλης.

Νομίζω ότι σας έδωσα μια εικόνα του πώς είδα εγώ τον χώρο αλλά για πιο πολλές λεπτομέρειες ανατρέξτε στην κριτική του Ποντικιού (Pontiki) είναι πάντα περιγραφικότατη με ωραία γραφή.
Να κλείσω με το πάρκινγκ που είναι εξαιρετικά δύσκολο στην περιοχή.

Γεύση (2/4):

Το μενού μικρό, κάτι που αρχικά βρήκα θετικό αλλά με δημιουργικές προτάσεις. Απο την μία είμασταν αρκετά άτομα (και φαγανά! ) και πήραμε αρκετά πιάτα για να δοκιμάσουμε, απο την άλλη όμως έχουν περάσει περίπου 6 μήνες και μιάς και δεν σημείωσα τα πιάτα (μια τακτική που αντέγραψα απο τον fratello και συχνά χρησιμοποιώ πλέον για να θυμάμαι τα πιάτα και τις εντυπώσεις μου απο αυτά) θα περιγράψω δυστυχώς μόνο όσα θυμάμαι, βέβαια τις εντυπώσεις απο το φαγητό κτλ τις έχω καλά στο μυαλό μου (μου έχουν αφήσει τραύματα!! ) αλλά ρώτησα και την γυναίκα μου που ήταν μαζί μου.

Σαλάτες πράσινες (καλές, φρεσκοκομμένες, βαθμολογία 7/10)

Πατάτες τηγανιτές σε κυβάκια με μια σάλτσα φέτας (πολύ νόστιμες, πήραμε 3 τουλάχιστον, βαθμολογία 8/10)

Φάβα (δέν άρεσε πολύ την βρήκανε μέτρια, εγώ δεν δοκίμασα καθώς δεν την τρώω, βαθμολογία 5.5/10)

Μπιφτέκια σκέτα σχάρας (πλακουτσωτά, λίγο λεπτά με τυρί κίτρινο εάν δεν κάνω λαθός απο πάνω, στην καλύτερη το λές μέτρια γευση, μου θύμισε μπιφτέκι Goodys, βαθμολογία 5/10)

Κοτομπουκίες με το άγριο ρύζι (οκ καλό, τίποτα το σπουδαίο, βαθμολογία 6.5/10)

Μπέργκερ (μετριότατο, καμμία γεύση που να σου μένει, βαθμολογία 5/10)

Χοιρινή μπριζόλα (οκ φυσιολογική σε γεύση, τίποτα το σπουδαίο αλλά ούτε το μεμπτό, βαθμολογία 6.5/10)

Πανσετάκια χοιρινά (επίσης τα ίδια, Δηλαδή μέτριο πρός ψιλό-καλό, βαθμολογία 6.5/10)

Εξυπηρέτηση. (3/4):

2 άτομα στην εξυπηρέτηση, νέα ευγενικά αλλά σου έδιναν μια εντύπωση οτι ήταν αδιάφοροι, ότι είχαν ένα ύφος κάπως απόμακρο. Νερό σε κανάτα φυσικά, δεν νομίζω ότι σε τέτοιο μαγαζί θα σέρβιραν εμφιαλωμένο!!!

Τα κυρίως ήρθαν με μια σημαντική χρονική διαφορά το ένα απο το άλλο, κάτι που δεν το θεωρώ σωστό και με ενοχλεί κυρίως για μια διαφορά πάνω απο 10 λεπτά.

Value for money (2/4):

Οκ είναι φθηνό, μιλάμε όντως για 15 ευρώ το άτομο, με ποτά, αλλά όπως έχω ξαναπεί το ευτύχημα θα ήταν να είχε φοβερό φαγητό και να ήταν γενικά φτηνό ή φτηνό για την γεύση και την ποιότητα που φάγαμε.
Δεν προσέφερε ούτε γευση, ούτε φοβερό χώρο και εξυπηρέτηση άρα επιεικώς του βάζω 2/4.

Συμπέρασμα:

Το Pontiki είναι αξιόπιστος κριτής και γνώστης οπότε έλεγα ότι απλά έτυχα σε μια κακή μέρα και είχα σκόπο να το ξανά-επισκεφθώ πρίν γράψω την κριτική μου.

Τελικά όμως διάβασα την κριτική του επισης πολύ έμπιστου φίλου Vaggeli και αποφάσισα ότι δεν θα το ρισκάρω να ξαναπάω και ότι μάλλον μετά τις επισκέψεις του Ποντικού δεν υπήρξε μια κακή μέρα όταν το επισκέφθηκα, αλλά μάλλον ήρθε ο βαρύς χειμώνας για το μαγαζί αυτό. Εύχομαι να ήρθε η Άνοιξη απο τότε ή να έρθει στο μέλλον!!!

11 Απρ 2016

Η περιοχή του Κεραμεικού -Μεταξουργείου τα τελευταία χρόνια έχει εκτοξευθεί γαστρονομικά, με πολλά -πάρα πολλά καινούργια μαγαζιά για όλα τα γούστα, τις εθνικές κουζίνες και τα βαλάντια.

Ομως δεν πολυασχολούμουν με αυτή: δεδομένου ότι η δουλειά μου βρίσκεται εκεί, δεν μ' ενθουσίαζε η ιδέα να ξαναγυρίσω εκεί το βράδυ, ούτε να παρατείνω την παραμονή μου σε αυτή μετά τη δουλειά. Η αλήθεια είναι πως όσες -λίγες- φορές το έκανα, δεν απογοητεύθηκα. Και ήρθε η σειρά του Ρακόρ, που οι καλές κριτικές του σάιτ το είχαν εδώ και καιρό τοποθετήσει στη wish list μου.
Βράδυ Παρασκευής, με ούτε 10' λεπτο περπάτημα από το μετρό Κεραμεικός, λίγο μετά την Ιερά οδό, στην οδό Πλαταιών, εκεί είναι το -βαμμένο φυστικί- Ρακόρ, Απ' έξω ακόμα φαίνεται το λίγο αρτιστίκ και το "εναλλακτικό" του εγχειρήματος - το λέω με την καλή έννοια. Το μαγαζί είναι γωνιακό, όλο τζαμαρία, με πολλές κολλημένες αφίσσες από ένα σωρό καλλιτεχνικά εβέντς.

Σε ορατή θέση και το σηματάκι με τα εύσημα από το tripadvisor. Πάμε μέσα: μεγαλόυτσικος και περιποιημένος χώρος, ευάερος και ψηλοτάβανος, με φυσιολογικές αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών, με το φυστικο-βεραμάν-ελί χρώμα να κυριαρχεί και στο εσωτερικό, όπου σχεδόν ο μισός αριστερός τοίχος χρησιμοποιείται σαν μενού για τα πιάτα ημέρας (τα οποία δεν δοκιμάσαμε τη μέρα αυτή κι ας είχανε μανιταροσουπα βελουτέ για την οποία τρελλαινομαι) και δεξιά είναι το μπαρ και η ημιανοιχτή κουζίνα. Η αίσθηση του όλου χώρου είναι λίγο industrial (αν κοιτάξεις προς τα πάνω- φωτιστικά και αεραγωγοί), κάπως ρετρό αν κοιτάξεις προς τα κάτω (μωσαϊκό πάτωμα) και ελαφρώς χιψτερίζουσα αν κοιτάξεις προς τα μέσα (ο κόσμος) με το όλον αποτέλεσμα να είναι ανάλαφρο, συμπαθητικό και ευχάριστο.

Μπάινοντας στο μαγαζί, ενώ είχαμε κλείσει τραπέζι δια παν ενδεχόμενο, λόγω Παρασκευής, κοντοσταθήκαμε και περιμέναμε να έρθει κάποιος να μας εξυπηρετήσει. Οι αρμόδιοι κουβέντιαζαν στο μπαρ, και σημειώθηκε μια σχετική καθυστέρηση μέχρι να πλησιάσει κάποιος -είχαμε ήδη εμείς αρχίσει να κινούμαστε προς ένα άδειο τραπέζι από μόνοι μας. Τελικά καθήσαμε, και βλέποντας τον όχι και τόσο εκτεταμένο αλλά σίγουρα αρκετά ενδιαφέροντα κατάλογο, αποφασίσαμε να παραγγείλουμε μόνο ορεκτικά και σαλάτες, που μας φάνηκαν ωραία, για να δοκιμάσουμε όσο γίνεται περισσότερα. Μ' αυτό το πνεύμα λοιπόν, κινηθήκαμε σε:

- Σαλάτα μιξ, με κόκκινο και άσπρο λάχανο, μαϊδανό, ξινόμηλο και δεν θυμάμαι τι άλλο (σίγουρα και κάτι άλλο) με ένα υπόλευκο ντρέσσινγκ που λογικά έχει και μαγιονέζα μέσα - μου άρεσε πολύ, πολύ μεγάλη ποσότητα
- Πατατες τηγανητές σε μικρά κυβάκια με σως φέτας, καπνιστή πάπρικα. ΔΙαφορετικές, αρκετά νόστιμες αν κ μας φάνηκαν πιο λαδερές από όσο θα μας άρεσε- θα τις θέλαμε πιο ξεροτηγανησμένες.
- Πανσετακια μαριναρισμένα (νομίζω με πιπεριά), με πιτούλες δίπλα. Λεπτά και καθόλου λιπαρά, ωραίος μεζές.
- Λουκάνικο Δράμας. Τρία στη μερίδα, νοστιμότατα.
- Τηγανιά μανιταριών -αν και τα μανιτάρια μου αρέσουν πάρα πολύ αυτή η τηγανιά ήθελε λίγη ένταση παραπάνω. Δεν ξέρω, σκόρδο ίσως, ή καναδυό στάλες τρουφόλαδο.
Αυτά, μαζί με 2 μπουκαλάκια χανιώτικης ρακής, μας στοίχισαν €36 για τους δύο. Πολύ λογικά, συνεκτιμώντας ποιότητα, ποσότητα και στυλ χώρου.

Κέρασμα στο τέλος δεν υπήρξε, και η απόδειξη κόπηκε κανονικά. Το κάπνισμα επιτρέπεται -διακριτικά- σε όλο το μαγαζί. Θα το πρότεινα για μια αξιοπρεπή και σχετικά χαμηλού προϋπολογισμού έξοδο.

Πλαταιών 10 & Γρανικού, Κεραμεικός