Καθημερινές ανοιχτά απο το μεσημέρι.

30 Ιαν 2016

Πήγαμε προσφάτως με έναν πολύ καλό φίλο, ο οποίος το χαρακτήρισε και σαν "ιστορικό" μαγαζι.
Βέβαια ήταν ειλικρινέστατος και μου είπε "μην σε ξεγελάσει η εμφάνιση του μαγαζιού, είναι σαν τσαντίρι, αλλα είναι πολύ καλό! ".

Οντως ηταν σαν τσαντίρι στα Λιόσια.
Και πραγματικα αν δεν με πηγαινανε, δεν υπηρχε περιπτωση να παω μόνη μου.

Το σερβις ήταν ανυπαρκτο. Βασικα το μαγαζι ήταν σελφ σερβις, ευτυχως υπηρχε κάποιος που οταν ηταν ετοιμα τα σχετικα, μας τα έφερνε.

Ενταξει, ηταν συμπαθητικό, αλλα τίποτα το ιδιαιτερο. Τιμες σουβλατζιδικου. Τιποτα το συναρπαστικο ή το ανεπαναληπτο. Η καυτερη σαλτσα ήταν αδιαφορη εως ενοχλητικη απο πλευρα συστασης. Ηταν τρομερα νερουλη, σαν γλυκοξυνη πικαντικη σαλτσα που την είχανε πάρει απο τα Lidl.
Το μονο σιγουρο ηταν οτι οντως το μέρος ηταν (προ)''ιστορικο''. Μιας και ηταν μια παρατημενη παραγκα σε ενα στενο στο χαλανδρι. Απωθητικο μέρος.

Παρ ολα αυτα το κλιμα ηταν πολυ ωραίο, μιλώντας για τον κόσμο που ηταν στα γυρω τραπέζια, οικογένειες, φοιτητες, μεγαλοι ανθρωποι. Που φαινόταν πως πηγαν για φαι κάπου που πάνε χρόνια.

Χίλιες φορες να επιλεξεις ποικιλία παρα τυλιχτό. Γεύεσαι το κρεατακι και την σαλτσα πολύ πιο ευχαριστα.

Ουτε κρύο ούτε ζέστη.
Ενα παραδοσιακό - οικογενειακό - παμπαλαιο "ψητοπωλείο". Που δεν εχει πολλά να σου προσφερει.

05 Οκτ 2016

Σαν κλασσικό σουβλατζίδικο με όλα όσα μπορεί να εμπεριέχει αυτό, εμένα με εντυπωσίασε.
Τα σουβλάκια έτσι όπως ακριβώς τα θέλω κλασσικά (Για τα τυλιχτά μιλάω δεν είναι αυτό το παραγεμισμένο με πατάτες)
Πήγαμε στις 16/9/2016 βραδινή ώρα
Από εξυπηρέτηση άμεση και χαμογελαστή.
Ο χώρος δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο αλλά διαθέτει τραπέζια και εσωτερικά και στον εξωτερικό χώρο. Η τουαλέτα πάντως πολύ καθαρή
2 άτομα, μία μερίδα με 2 σουβλάκια ένα κεμπάπ και ένα καλαμάκι χοιρινό και 2 τυλιχτά συν μια πατάτες μαζί με μια μπύρα 15 ευρώ.
Σίγουρα θα ξαναπάω γιατί οι μερίδες με την καυτερή σάλτσα τα σπάει, είναι πραγματικά κάτι το ιδιαίτερο για μαγαζί με σουβλάκια.

Επειδή διάβασα τα όσα πολύ καλά διάβασα και εδώ στο ask4food αλλά και αλλού αποφάσισα να δοκιμάσω τυλιχτό καλαμάκι και κεμπάμπ στον ΚΑΥΤΕΡΟ. Αυτό που με τράβηξε κυρίως ήταν η καυτερή σάλτσα.

Λοιπόν για να μη μακρυγορώ τα τυλιχτά στο συγκεκριμένο σουβλατζίδικο ειναι οπως σε όλα τα σουβλατζίδικα της Αθήνας-Ελλάδας, μάλιστα πολύ μέτρια, τίποτε το ιδιαίτερο. Το κρέας στο χοιρινό καλαμάκι αρκετά σκληρό και άνοστο, το κεμπάμπ μου φάνηκε κατεψυγμένο απ´αυτά που βρίσκεις σε κιβώτια στα Μάκρο και η πίτα τεράστια πλαδαρή και άψητη. Η δε φημισμένη καυτερή σάλτσα είναι ένα κοκκινωπό νερουλό διάλυμα που έχει μια υπόνοια καψίματος.

Η αλήθεια ειναι ότι στο μαγαζί γινόταν ο κακός χαμός, εκτός απο τα δυο τρία τραπέζια που ήταν φουλ, τα ντελίβερι πηγαινοέρχονταν, το τηλέφωνο χτυπούσε ασταμάτητα και στις σχάρες ψήνονταν εκατοντάδες σουβλακοκεμπάμπ.
Πάντως δεν ειναι για να πας εξεπιτούτου, μόνο αν μένεις δίπλα και δεν έχεις αλτέρνατιβ.

Οι τιμές σαν σε σουβλατζίδικο.

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ
Το "Τσατσαράκι" μουσικ...