Τάπαs, μεγάλη λίστα κρασιών, εμφιαλωμένων & σε ποτήρι. Ανοιχτό καθημερινά από το πρωί.

11 Οκτ 2017

Μετά από ένα αγώνα δρόμου στο κέντρο, πρωί Κυριακής, τι καλύτερο από ένα brunch. Εμείς στο χωριό μου το brunch το ξέρουμε από την κούνια μας, αλλά δεν το είχε φέρει η τύχη να το δοκιμάσω ποτέ στην πόλη. Οπότε η κατηφόρα από το Σύνταγμα μας έβγαλε στο Harvest. Φυσικά, και ευτυχώς, είχαμε κλείσει τραπέζι γιατί κατά τις 11.30 είχε σχεδόν γεμίσει.

Ο κατάλογος σχετικά μικρός, αυγά σε διάφορες εκδόσεις, tapas, γλυκά-pancakes (ναι, και αυτά ευτυχώς τα ήξερα από το χωριό μου) κάποια πιάτα όπως ριζότο και burger, μια λίστα από κρασιά και φυσικά καφέδες.

Εμείς αρχικά το ρίξαμε στους κρύους καφέδες (σίγουρα με ωραίο άρωμα, ξέρουνε να τους φτιάχνουνε). Κατόπιν πήγαμε σε κάποια αλμυρά:

Ομελέτα. Απλή, ότι φαντάζεται κανείς. Τίποτα το ιδιαίτερο.
Αυγά huevos rotos con chistorra (2 μερίδες). Ένα ικανοποιητικό ως μέγεθος μερίδας πιάτο με κύβους τηγανητής πατάτας, ισπανικό λουκάνικο (chistorra) και δύο αβγά μάτια. Τα οποία τα έσπασα ώστε να ενωθούν τα υλικά. Η γεύση ακόμα πιο ικανοποιητική.
Pancakes (3 μερίδες) γεμιστά με πραλίνα και φυσικά με επικάλυψη πραλίνας και μπισκότου. Μεγάλη μερίδα, πολύ καλή γεύση.

Εξυπηρέτηση: Το προσωπικό μάλλον πολυπληθές, νεανικό και σβέλτο.

Περιβάλλον:
Καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο που ήταν μη καπνιζόντων. Η μουσική καλή. Τα τραπεζάκια άλλα ήταν κανονικά και άλλα σχετικά ψηλά στα οποία καθόσουν με σκαμπό (άνετα όμως). Γενικά αισθανόσουν όμορφα. Ο χώρος μικρός αλλά όμορφος. Ο εξωτερικός χώρος πέριξ της Αιόλου χάλια.

Η στάθμευση γενικά είναι δύσκολη.

Τιμές:
Για 3 καφέδες, 3 αυγά, 3 pancakes 50 ευρώ. Φθηνό δεν το λες, δεν ξέρω όμως και πόσο ακριβό είναι. Ίσως στα 42-44 να ήταν πιο τίμιο.

Πρόταση: Αν για κάποιο λόγο περνάς από την Αιόλου (για μένα από τις πλέον άσχημες περιοχές της Αθήνας) κάθεσαι χωρίς δεύτερη σκέψη και θα μείνεις ικανοποιημένος.

27 Μαι 2016

Από τα πιο τίμια brunch στην Αθήνα. Αυτός θα μπορούσε να είναι ο τίτλος αλλά και το περιεχόμενο της κριτικής για το μαγαζί στην Αιόλου που πλέον έχει αποκτήσει φανατικό κοινό και θαυμαστές.

Τα αυγά ποσέ είναι εξαιρετικά όπως και τα scrambled eggs αλλά αυτό που δεν πρέπει να παραλείψετε σε καμία περίπτωση είναι τα pancakes που έρχονται στο τέλος.

Θα το συνέκρινα μόνο με το Albion στο Ψυχικό αλλά μένουν ακόμα αρκετές επιλογές για brunch, πριν καταλήξω σε τελική άποψη.

Μικρό μειονέκτημα ο πολύς θόρυβος εντός Harvest που κάνει επιβεβλημένη την επιλογή στα τραπεζάκια που είναι στον πεζόδρομο της Αιόλου.

Επιλογή για Κυριακή Μεσημέρι:

Ojos de Brujo - Sultanas de merkaíllo

https: //www. youtube. com/watch?v=mAbA2sCFK6I

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ValueSeeker.

04 Οκτ 2016

Λοιπόν επιτέλους και μια κριτική καλή....

Κυριακή αν είμαι κέντρο σχεδόν πάντα το επιλέγω για brunch και pancakes...

Πολύ ωραίο φαΐ, πολύ ωραία χάμπουργκερ και ότι έχει με αυγά.
Επίσης ο καφές είναι αρκετά καλος. Το σέρβις εξυπηρετικοτατο και γρήγορο, είτε έχει κόσμο είτε όχι.
Σαν μαγαζί, πρέπει να έχει κάνει ανακαίνιση, μέσα στα πλαίσια της μόδας. Ωραίο ζεστό.

Και πάρα πολύ καλά pancakes. Αξίζουν και με το παραπάνω...

Το συνιστώ.... Και μόνο για pancakes να πάτε.... Αξίζει...

+1000 εμένα!!!

Αιόλου 64 & Ευριπίδου, Αθήνα

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια