Τάπαs, μεγάλη λίστα κρασιών, εμφιαλωμένων & σε ποτήρι. Ανοιχτό καθημερινά από το πρωί.

11 Οκτ 2017

Μετά από ένα αγώνα δρόμου στο κέντρο, πρωί Κυριακής, τι καλύτερο από ένα brunch. Εμείς στο χωριό μου το brunch το ξέρουμε από την κούνια μας, αλλά δεν το είχε φέρει η τύχη να το δοκιμάσω ποτέ στην πόλη. Οπότε η κατηφόρα από το Σύνταγμα μας έβγαλε στο Harvest. Φυσικά, και ευτυχώς, είχαμε κλείσει τραπέζι γιατί κατά τις 11.30 είχε σχεδόν γεμίσει.

Ο κατάλογος σχετικά μικρός, αυγά σε διάφορες εκδόσεις, tapas, γλυκά-pancakes (ναι, και αυτά ευτυχώς τα ήξερα από το χωριό μου) κάποια πιάτα όπως ριζότο και burger, μια λίστα από κρασιά και φυσικά καφέδες.

Εμείς αρχικά το ρίξαμε στους κρύους καφέδες (σίγουρα με ωραίο άρωμα, ξέρουνε να τους φτιάχνουνε). Κατόπιν πήγαμε σε κάποια αλμυρά:

Ομελέτα. Απλή, ότι φαντάζεται κανείς. Τίποτα το ιδιαίτερο.
Αυγά huevos rotos con chistorra (2 μερίδες). Ένα ικανοποιητικό ως μέγεθος μερίδας πιάτο με κύβους τηγανητής πατάτας, ισπανικό λουκάνικο (chistorra) και δύο αβγά μάτια. Τα οποία τα έσπασα ώστε να ενωθούν τα υλικά. Η γεύση ακόμα πιο ικανοποιητική.
Pancakes (3 μερίδες) γεμιστά με πραλίνα και φυσικά με επικάλυψη πραλίνας και μπισκότου. Μεγάλη μερίδα, πολύ καλή γεύση.

Εξυπηρέτηση: Το προσωπικό μάλλον πολυπληθές, νεανικό και σβέλτο.

Περιβάλλον:
Καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο που ήταν μη καπνιζόντων. Η μουσική καλή. Τα τραπεζάκια άλλα ήταν κανονικά και άλλα σχετικά ψηλά στα οποία καθόσουν με σκαμπό (άνετα όμως). Γενικά αισθανόσουν όμορφα. Ο χώρος μικρός αλλά όμορφος. Ο εξωτερικός χώρος πέριξ της Αιόλου χάλια.

Η στάθμευση γενικά είναι δύσκολη.

Τιμές:
Για 3 καφέδες, 3 αυγά, 3 pancakes 50 ευρώ. Φθηνό δεν το λες, δεν ξέρω όμως και πόσο ακριβό είναι. Ίσως στα 42-44 να ήταν πιο τίμιο.

Πρόταση: Αν για κάποιο λόγο περνάς από την Αιόλου (για μένα από τις πλέον άσχημες περιοχές της Αθήνας) κάθεσαι χωρίς δεύτερη σκέψη και θα μείνεις ικανοποιημένος.

04 Οκτ 2016

Λοιπόν επιτέλους και μια κριτική καλή....

Κυριακή αν είμαι κέντρο σχεδόν πάντα το επιλέγω για brunch και pancakes...

Πολύ ωραίο φαΐ, πολύ ωραία χάμπουργκερ και ότι έχει με αυγά.
Επίσης ο καφές είναι αρκετά καλος. Το σέρβις εξυπηρετικοτατο και γρήγορο, είτε έχει κόσμο είτε όχι.
Σαν μαγαζί, πρέπει να έχει κάνει ανακαίνιση, μέσα στα πλαίσια της μόδας. Ωραίο ζεστό.

Και πάρα πολύ καλά pancakes. Αξίζουν και με το παραπάνω...

Το συνιστώ.... Και μόνο για pancakes να πάτε.... Αξίζει...

+1000 εμένα!!!

27 Μαι 2016

Από τα πιο τίμια brunch στην Αθήνα. Αυτός θα μπορούσε να είναι ο τίτλος αλλά και το περιεχόμενο της κριτικής για το μαγαζί στην Αιόλου που πλέον έχει αποκτήσει φανατικό κοινό και θαυμαστές.

Τα αυγά ποσέ είναι εξαιρετικά όπως και τα scrambled eggs αλλά αυτό που δεν πρέπει να παραλείψετε σε καμία περίπτωση είναι τα pancakes που έρχονται στο τέλος.

Θα το συνέκρινα μόνο με το Albion στο Ψυχικό αλλά μένουν ακόμα αρκετές επιλογές για brunch, πριν καταλήξω σε τελική άποψη.

Μικρό μειονέκτημα ο πολύς θόρυβος εντός Harvest που κάνει επιβεβλημένη την επιλογή στα τραπεζάκια που είναι στον πεζόδρομο της Αιόλου.

Επιλογή για Κυριακή Μεσημέρι:

Ojos de Brujo - Sultanas de merkaíllo

https: //www. youtube. com/watch?v=mAbA2sCFK6I

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ValueSeeker.

28 Απρ 2015

Το harvest είναι ένας πολύ ωραίος χώρος για τσίμπημα και κρασί στο κέντρο σε έυκολη τοποθεσία. Ο χώρος είναι ωραίος με ψηλά και χαμηλά τραπέζια.

Υπάρχει μικρό μενού από 10 περίπου ταπας. Ξεχωριστό το αυγό ποσέ. Η σαλάτα που δοκιμάσαμε με φρούτα εποχής επίσης καλή όπως και το ψητό χαλούμι. Έχει μεγάλη ποικιλία κρασιών για ποτήρι και μπουκάλι.

Νομίζω είναι από τους καλύτερους χώρους για χαλαρό κρασί και συζήτηση. Πήγαμε καθημερινή αλλά και πάλι είχε αρκετό κόσμο. Η επξυπηρέτηση φιλική και γρήγορη.

22 Μάρ 2015

8/3/2015 Κυριακή μεσημέρι, 2 άτομα

Βρεθήκαμε στο κέντρο για μια κλασική κυριακάτικη βολτούλα και φαγητό. Το μαγαζάκι αυτό το είχα πρωτοακούσει παλαιότερα, όταν αρκετοί φίλοι ανέφεραν, ευχαριστημένοι, την ποικιλία σε ροφήματα και κρασιά, αλλά και το πόσο "ψαγμένο" γενικά, είναι το συγκεκριμένο καφέ μπαρ.

Περνώντας απέξω, αναπόλησα την κουβέντα και θυμήθηκα τα λεγόμενά τους. Πεινασμένοι, καθώς ήμασταν, τολμήσαμε να μπούμε να ρωτήσουμε, αν υπάρχει ελεύθερο τραπεζάκι... Απέξω έδειχνε γεμάτο. Τελικά, ήμασταν τυχεροί και βρέθηκε χώρος για δύο περιπλανώμενα πεινασμένα κουτάβια, σε ένα από τα μακρόστενα τραπέζια!

Ο χώρος είναι αρκετά "ξύλινος" σε ντεκόρ και επιφάνειες. Διακοσμημένος χαλαρά, με έναν κλασικό, τα τελευταία χρόνια, αρχιτεκτονικό σχεδιασμό να διέπει πλήρως μπαρ και καθιστικό. Η μουσική ενδιαφέρουσα, με jazz και bossa-nova τόνους.

Το προσωπικό απαρτίζεται από αρκετά άτομα, σε σχέση με το μέγεθος του μαγαζιού, ευχάριστα, ευγενικά και φιλότιμα. Η εξυπηρέτηση είναι άνω του μετρίου, χωρίς να δρέπει δάφνες.

Το φαγητό κινείται σε πεδίο ανεξερεύνητο για αρκετούς, εντός Ελλάδας... Tapas! Ισπανικού τύπου καφέ-μπαρ με μεζέδες με συνταγές και υλικά ιβηρικής προελεύσεως. Το πλεονέκτημα των tapas bar είναι ότι απολαμβάνεις το ποτό ή το κρασί σου, συνήθως μετά τη δουλειά, συνοδεία ενδιαφερόντων μεζέδων. Το συγκεκριμένο μπαρ διαθέτει και ξεχωριστό κατάλογο brunch. Μεγάλη ποικιλία σε ποτά και αφεψήματα.

Πήραμε:

- Σαλάτα με πρασινάδα, γκοργκοντζόλα και χαμόν. Δροσερή, φρεσκοκομμένη σε δυσαναλογία λαχανικών με τα τυριά και τα αλλαντικά.

- Tosta κοτόπουλο. Καναπεδάκι με φρυγανισμένο ψωμί, "φορτωμένο" με πρασινάδα, κοτόπουλο, γευστική vinaigrette, συνοδεία πατατών baby. Το τελικό γευστικό αποτέλεσμα είναι υποδεέστερο από την αρκετά καλή οπτική παρουσίαση.

- Ηuevo de corral. Δηλαδή αυγό ποσέ, με μία συνταγή ισπανική με προσούτο και κρέμα λαχανικών. Εκπληκτική συνταγή, η όψη εντυπωσιακή, δεν σου γεμίζει το μάτι, αλλά μετά την πρώτη μπουκιά, πέφτεις πάνω του και το κατασπαράζεις, σκουπίζοντας, στο τέλος, τα υπολείμματα της κρέμας με ότι ψωμάκι υπάρχει στην ακτίνα του χεριού σου!

- Corte de buey. Φιλετάκια μοσχαρίσιου κρέατος, ψημένου medium συνοδείας πατάτας. Μικρή μερίδα (tapas), σχετικά "τσιμπημένο" σε τιμή (7 Ε) και το γευστικό αποτέλεσμα μετά βίας άνω του μετρίου, καθώς ήταν στεγνό. Μπορεί να φταίει η προέλευση του μόσχου ή η επεξεργασία πριν το μαγείρεμα...

- 2 ποτήρια κρασί

Πληρώσαμε 37 ευρώ. Τελική αποτίμηση θετική, με ενστάσεις σε κάποια πιάτα και με μία τεράστια γευστική έκπληξη.

HIGHLIGHT: Η ατμόσφαιρα θυμίζει λίγο από εξωτερικό και το εκπληκτικό Ηuevo de corral!!!

Υ. γ. Έχει γίνει αρκετά καλή δουλίτσα στην συρραφή του design με το μενού και την μουσική. Μπορεί άνετα να γίνει στέκι. Προτιμήστε το για χαλαρό φαγητό.

10 Φεβ 2015

Για πολλούς από εμάς που έχουμε ζήσει στο εξωτερικό κάποια χρόνια, εγώ συγκεκριμένα στη Νέα Υόρκη, Κυριακή=brunch. Ειδικά όσοι Σάββατο βράδυ βγαίνουν και την Κυριακή αργούν να ξυπνήσουν, ο συνδυασμός πρωινού & μεσημεριανού σε ένα είναι καλή φάση. Χθες λοιπόν αποφάσισα να φάω brunch στο συγκεκριμένο εστιατόριο/tapas bar.

Ο χώρος καλός, μουσική επίσης καλή, αν και θα προτιμούσα κάτι σε κλασική/jazz αλλά οκ, η εξυπηρέτηση όπως θα περίμενε κανείς, το φαγητό δε πολύ νόστιμο, σχετικά λίγο αλλά νόστιμο. Παραγγείλαμε αυγό Μαδρίτης, αυγά με σολομό, ψωμάκι και πατάτες και ήταν όλα πεντανόστιμα. Ήπιαμε και δυο μπύρες και ο λογαριασμός ήρθε 35€. Αναρωτιέμαι γιατί κάτι αντίστοιχο στην Αμερική θα κόστιζε λιγότερο και η μουσική θα ήταν live, όταν οι μισθοί είναι τριπλάσιοι.

Πρόσφατα, κάποια φίλη ταξίδεψε στη Νέα Υόρκη και το πρώτο πράγμα που μου είπε, ήταν πόσο λογικές είναι οι τιμές σε σχέση με αυτό που παίρνεις, ειδικά σε εστιατόρια.

Το συμπέρασμα λοιπόν για μένα, είναι να πηγαίνω σπάνια έξω για το αγαπημένο μου brunch και να επιδίδομαι σε "υψηλή" γαστρονομία στο σπίτι μου.

17 Ιούλ 2014

Πήγαμε πρόσφατα μερικές φορές και διαπιστώσαμε ότι έχει βελτιώσει τις τιμές του συγκριτικά με προηγούμενη επίσκεψη μας πριν από περίπου 6 μήνες.

Παραγγείλαμε 2 ποτήρια κρασιά και ένα burger και πληρώσαμε περίπου 19€.
Το burger χορταστικό και σίγουρα καμία σχέση με τα τυποποιημένα που ξέρουμε, αρκετό για δυο άτομα. Σε επόμενη επίσκεψη δοκιμάσαμε κοκτέιλ που μας πρότεινε ο barista με 7€ το καθένα.

Σίγουρα η τοποθεσία δεν είναι σε κεντρικό σημείο αλλά η ατμόσφαιρα και η εξυπηρέτηση σε κερδίζουν.

11 Μάρ 2014

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ValueSeeker.

Η λογική του τρώω σε κλίμα bar γίνεται διαρκώς δημοφιλέστερη. Το harvest πρεσβεύει μια χαρά αυτή τη λογική και είναι παραπάνω από ευχάριστο. Μπορεί κάποιες από τις επιλογές φαγητού να μην είναι εξαιρετικές (π.χ το πιάτο με το portobello παραπέμπει σε σπεντζοφαί χωρίς υπερβολή).

Σε κάθε περίπτωση είναι η μουσική και η ένταση της ιδανική για φαγητό (jazz, bossa nova, easy listening και uptempo επιλογές)

Οι πατατές brava είναι super ενώ και η σαλάτα με τα κόκκινα φρούτα είναι εξαιρετικά γευστική.

27 Δεκ 2013

Το φαγητό του είναι σίγουρα κατώτερο των προσδοκιών και του ντόρου, και οι τιμές πολύ παραπάνω από αυτό που θα έπρεπε.

Έχω δοκιμάσει την τόστα με καραμελωμένο κρεμμύδι, κατσικίσιο τυρί και μαριναρισμένο γαύρο, το οποίο ήταν καλό αλλά σερβίρεται μόνο ως brunch. Oι κροκέτες από βοδινό τίποτα ιδιαίτερο και τα μανιτάρια με λουκάνικο πράγματι παρέπεμπαν εντελώς σε σπετζοφάι, τίποτα ιδιαίτερο.

Με τσάντισαν οι τιμές: για δύο ορεκτικά, τα οποία σερβίρονται σε αστείες ποσότητες και δεν έχουν δα και κανένα ακριβο υλικό συν δύο ποτήρια κρασί πληρώσαμε 28 ευρώ. Α, μας έφεραν και κουβέρ αφού μας ρώτησαν (καλο αυτό) το οποίο ήταν δύο μόνο ψωμάκια με ένα είδος τυροκαυτερής.

Δεν είμαι φαν των μεγάλων ποσοτήτων αλλά και για τάπας ήταν πολύ μικρές οι ποσότητες και πολύ ακριβό. Το σέρβις αν και φιλότιμο χρειάζεται περισσότερη ενημέρωση για το τι ακριβώς είναι τα πιάτα τους. Θα ξαναπήγαινα μόνο για κρασί, όχι για φαγητό.

27 Σεπ 2013

Αν και ακουγεται αρκετα τελευταια στα πλαισια της γενικοτερης μοδας που εχει ανεβασει την ολη περιοχη γυρω απο το Μοναστηρακι, το Harvest δεν με ενθουσιασε. Καθησαμε εξω, οπου δυστυχως μας ενοχλησε η δυσωδια που επικρατει κατα μηκος της Αιολου. Πιστευω, παντως, πως οι ιδιοκτητες των μαγαζιων στο συγκεκριμενο σημειο - ειναι αλλα δυο νομιζω - θα μπορουσαν να κανουν κατι για να διατηρουν τον πεζοδρομο καθαροτερο. Το Mama Roux λιγο παρακατω ειναι ενα τετοιο παραδειγμα. Μεσα η ατμοσφαιρα ειναι καλυτερη, ο χωρος ειναι σωστα φωτισμενος και ζεστος.

Στο φαγητο: καποια πιατα ημερας, σαλατες, ταπας και καποιες ποικιλιες αλλαντικων. Η πατατοσαλατα ηταν καλη, οπως και οι τυροκροκετες. Δεν μου αρεσε τοσο, ομως, το μανιταρι με τη γεμιση λουκανικου και τυριου - αρκετα λιπαρο, το περιμενα πολυ πιο ενδιαφερον απο μετριο σπετσοφαι (εκει παρεπεμπε). Το κοτοπουλο με τη μους γαριδας ηταν νοστιμο, αλλα περιμενα τη γαριδα να ακουγεται περισσοτερο - ειχε χαθει.

Επισης δεν μου αρεσε η ατονη σαλατα που βαζουν σαν γαρνιτουρα στα περισσοτερα πιατα. Σε καθε περιπτωση το φαγητο στεκεται στο υψος του σκοπου να συνοδευει ευχαριστα τα αρκετα και ενδιαφεροντα κρασια του καταλογου. Και αν και το φαγητο ειναι ελαφρως υπερτιμημενο, οι τιμες των κρασιων ηταν πολυ καλες.

Συνολικα, ενας χωρος που θα πατε για το κρασι, το οποιο θα συνοδευσετε με κατι συμπαθητικο και ελαφρυ.

Αιόλου 64 & Ευριπίδου, Αθήνα